Stadsnieuws. kond de hnnioo medal je Voor Moed en Trouw aan dn inlanders: MorUwewindo, bediende van den 2e nlfMtnant der infanterie J. A. Jansen en Modjokerto, volgeling van den aan de expeditie toevoegden Panghnoloe van Soerabiyjamet bepaling dat aan de/.e uiedaljo een toelage zal zijn verbonden, welke ral worden genoten volgens den militairen graad van inlandsch sergeant der infanterie en mitsdien zal - bedragen 17.50 'smannds. IV' Lor. meldt: De toestand van overste Bijlevelt, kapitein Mandors en luitenant Boerina, alle drie in bet hospitaal te Soerabaja, is nog niet zeer be vredigend. Overste Bijlevelt beeft nog steeds den kogel in do borst; kapitein Mandors heeft een arm ver brijzeld en de andere doorboord De beide voeten van luitenant Boerina zullen waarschijnlijk behouden blijven, maar intusscheu lijdt de patientondraglijke pijnen. Van den Gouverneur generaal van N'ederl.- Indië is telegraphisch bericht ontvangen, (lat de te luitenant W. P. Boernia, die zwaar gewond werd b\j de inneming der vier poeri's van Mataram, op 29 September jl., thans overleden is. M De officier van gezóudbeid dr. Winkler is van Magelang naar Lombok overgeplaatst: de predikant C. Rogge heeft ontheffing van zijn toevoeging aan de Lombok-expeditie gevraagd. De Sorr.-Ct. bericht eindelijk, dat de substituut- officier vau justitie te Soerabaja naar Bali is gegaan, doch weet niet waarom. De nfficieele Java courant vermeldt onder haar Laatste berichten, dat 3 October eenige officieren, min deren en dwangarbeiders, deels wegens ziekte deels wegens bekomen verwondingen, van Lombok naar Soerabaja zijn geëvacueerd. Het ziektecijfer bedroeg op den eersten der maand 171 militairen, waaronder 05 gewonden, en 29 dwangarbeiders zijnde van de militairen 3',pCt. en van de dwangarbeiders 1'pCt. Negen lijders werden wegens mazelen verpleegd de gevallen van buikziekte verminderden en waren van lichteren graad. De chef van het personeel van den geneeskundigen dienst aeht den gezondsheids- toestand zeer gunstig, in aanmerking genomen den «waren dienst en de regenbuien der laatste dagen. Den 2en 'October werd in onze positie te Mataram een mortier van 20 cM. in batterij gebracht, om het Oostelijk en Noordelijk gedeelte van Mataram, waar e vijand zich nog bevindt, onder vuur te nemen In Oost-Lombok heerschen. volgens vandaar ont vangen .rapporten, de pokken. De noodige maatre gelen zijn getroffen om in de behoefte aan deskun dige hulp te voorzien. Blijkens particuliere telegrammen betreffende Lom bok is een tweede kruitmagazijn ten oosten van het paleis te Tjakrn-Ncgara in de lucht gevlogen, ten ge volge van een schot uit onze batterij te Pngosangan, TTit Batavia vernam het Sorr. Hand. uit zeer be trouwbare bron. dat de Gouverneur-generaal te ken nen heeft gegeven te zullen altreden, indien hem in de Lombok-aangelegenheden niet de vrije hand wordt gelaten, en dat. nn het gepleegde verraad, van Onderhandelen met het Balineesche Vorstenbestuur geen sprake meer kan zijn. T>- Harderwijk werden de vorige maand 754 en bij de Koloniale reserve te Nijmegen 94 personen aangemonsterd voor Kolonialen dienst. Het totaal der bijdragen bier te lande ont vangen voor het Nationaal fonds beloopt nu f44977.24. Een wetsontwerp lot wijziging en tuinvulling van de wet betrekkelijk de Nationale militie, door de regeering ingediend, strekt: om, naar aanleiding eer.er uitspraak door den Hoogen Raad vaa 15 Mei 1894. strafbaarheid te verze keren van een ieder, die geen gevolg geeft aan een. kraehtens de wet tot hein gerichte oproeping, ter indienststelling bij de militie. Met dit doel wordt aanvulling of wijziging voorgesteld van de artikelen 118, 172, 173, 181 en 184 der be staande militie-wet. Voorts wordt een nieuw artikel 153 bu voor gesteld. om lerhalings-oefeningen bij de zee militie in te voeren. De betrekkelijke bepaling lnidt als volgt: „De manschappen der zeemilitie, die hun eerste oefening hebben volbracht, en niet in werke- lijken dienst zijn, kutnen in het derde dienstjaar éénmaal te zumen, om gedurende niet langer dan li weken te worden geoefend, tenzij Wij het raadzaam mochten ourdeelen, dat samenkomen geheel of gedeeltelijk achterwege te laten." In art. 129 der wet wordt een vergunning voorgesteld van de bevoegdheid om van inge lijfde n bij de militie te land toestemming te vcrleeneu tot bet aangaan van een verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart, zoodat die be voegdheid ook zal worden toegekend aan andere ingelylden dan in de tweede zinsnede van be doeld artikel zijn genoemd, en zelfs aan plaats vervangers. Voorts wordt het maximum der straf, bij de arit. 137 en 144 tegen de daar bedoelde verlof- "gangers bedreigd, lager gesteld, om den betrokken Minister gelegenheid te geven, den duur van het verplicht in werkelijken dienst houden van die verlofgangers in overeenstemming te doen zijn niet den aard van de begane overtredingen der wet en met de omstandigheden, waaronder die overtreding plaats had. Ten aanzien van de voorgestelde herhalings oefeningen voor de zeemilitie wordt door de regeering opgemerkt, dut,, terwijl vroeger her haaldelijk van gedachten is gewisseld over de wcnsclielijkheid dier oefeningen, zij thans stellig dringend noodig moeten worden geacht, omdat in de laatste 2-5 jaar «le oorlogsschepen en oor logswapenen zooveel ingewikkelder geworden zijn daarin nog steeds zoo snelle vooruitgang is waar en te nemen. De kosten, aan de herhalings-oefeningen ver bonden. zullen naar raming hoogstens f18000 'sjaars bedragen, aangezien de oudere lichting over de, toch om andere redenen in dienst zijnde defensie-schepen, kan worden verdeeld. De bedoelde herhalings-oefening zal ook voor de in dienst zijnde miliciens worden ingevoerd. liijna twee jaar geleden is er in de Eerste Kamer op gewezen, dat importeurs minder be lasting voor vleesch betalen dan de ingezetenen, aangezien du laatsten óok moeten betalen voor dc horens, du huid en het vet van het vee. Voor ziening in deze onbillijkheid is thuns in de af- deeling der Tweede Kamer gevraagd. In over weging werd gegeven, of niet bij de berekening van den accijns een zekere tarra ton kuhtiep worden afgetrokken voor huid, vet en horens. Ook werd bij vernieuwing geklaagd, dat bet vet van inlandsche runderen achterstaat bij dat van vreemde runderen, in zooverre het laatste vrij is van inkomend recht, terwijl voor het eerstgenoemde accijns moet worden betaald. In 18S9 meende de toenmalige Minister van Financiën, dat een herziening der wetgeving op dat laatste punt niet gemakkelijk was aan te brengen. Zocht men het middel in de belasting van huiden en vet bij invoer, dan zou men ook het invoerrecht op leder en schoenen moe ten verhoogen, terwijl voor het vet bij uitvoer restitutie zou moeten worden verleend aan de margarine-fabrikanten. Hierop werd echter nu iu de afdeeliugen geantwoord, dat de moeilijk heid eener betere regeling geen voldoende reden oplevert om daarvan af te zien. De Minislei van Waterstaat heeft: to, be paald, dat hot goedkeuringsmerk, gedurende 1895 te bezigen, zal zijn: voorden ijk en den herijk der maten en gewichten de letter fin den gewonen schrijfvorm; bij den ijk en den herijk der gasmeters de koninklijke kroon; 2o, ter algemeeno kennis gebracht, dat het merk van het ijkkantoor, waar de eerste stempeling heelt plaats gehad, voor elk der nagenoemde ijk kantoren bestaat uit liet cijfer, achter den naam van elk kantoor uitgedrukt: 's Hertogenbosch 1, Breda 2, Arnhem 3, Nijmegen 4, 's Gravenbage 5, Rotterdam 6, Leiden 7, Dordrecht 8. Amsterdam 9, Alk maar 10, Hoorn 11, Middelburg 12, Utrecht li-, Leeuwarden 15. Zwolle 10, Groningen 17, Assen 18, Maastricht 19. Algemeen is in de afdeeliugen der Tweede Kamer ..met bevreemding en ergernis" verno men, dat in de jaren 188893, voor afschaffing van kleeding en uitmeting voor miliciens wegens de verlenging van diensttijd, buiten de begroo ting f1400000 is uitgegeven. Men begreep niet hoe 't mogelijk is geweest, zulke groote uitga ven buiten de Begrooting te doen. Zijn. zoo vroeg raen, te dezer zake onregelmatigheden ge pleegd, welke aanleiding geven tot verhaal van de gedane uitgaven op degenen die daartoe heb ben medegewerkt, en tot het instellen van een strafvervolging'? Daaromtrent wilde men reeds dadelijk inlichting, onafhankelijk van de door den Minister van Financiën toegezegde regula- risatiewet. Tot die toezegging alleen had de Minister zich niet behooren Ie bepalende zaak scheen toch ernstig genoeg om te vermelden of en in hoeverre maatregelen te nemen zijn naar aanleiding van het voorgevallene en ter voorkoming van dergelijke misbruiken voor 't vervolg. Eenige andere leden vonden in het ge beurde aanleiding om op herziening der wet op de ministeriëele verantwoordelijkheid aan te dringen. Bij den voorzitter van het Amsterdamscbe Comité van het Nationaal Fonds, mr. N. P. van den Berg, is Donderdag, bij de herden king van het 25-jarig bestaan der Deli-Maat- schappij, van den Directeur en de Commis sarissen dier Maatschappij persoonlijkeen gift van f50000 ingekomen voor het Natio naal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der in Indië gevallen militairen, »als een hulde aan het Nederlandscli-lndische leger, dat ook op Sumatra zooveel heeft ge streden en geleden, ten bate van rust en orde op dat eiland." Door den le luitenant Van Harrevelt, van het regiment grenadiers en jagers, is een draagriémenstel voor infanterie uitgedacht, waardoor het ledergoed niet meer voor ver schillende tailles afzonderlijk behoeft aange maakt te worden. Het geschil tusschen den Pruisischen Staat en de voormalige Rijnspoorwegmaatschappij aangaande de lijn ZevenaarKleef, is, gelijk we bereids meedeelden, door arbiters beslist en daarbij is Pruisen veroordeeld tot betaling van 1,4 millioen mark (f840 000). Behoort deze som ten bate van 's Lands schatkist te komen, aangezien de Staat bij de overeenkomst van 1890 getreden is in alle rechten en verplichtingen van genoemde maatschappij In de afdeelingen der Tweede Kamer werd dit bevestigend beantwoord en tot de Regeering de vraag gericht: of reeds voor 189i dan wei voor 1895, op die bate kan worden gerekend. Het ook hier ter stede zeer bekende Dia conessen hu is te Utrecht herdenkt lieden zijn 50-jarig bestaan. In een sierlijk bewerkt verslag richt het bestuur een woord tot de vrienden en be gunstigers der inrichting en tot allen, die in Christelijken liefdesarbeid belangstellen. Het aantal diaconessen bedraagt thans 35, waar van 7 rustende, met 28 proefzusters en voor- proefzusters en 20 helpsters, terwijl als ge meente- of wijkzusters werkzaam zijn 2 te Utrecht, 1 te Amsterdam en 2 te Enschedé. Volgens de jaarrekening bedroegen de ont vangsten l'OO 350.87, de uitgaven f 04 089.99, nadeelig slot f4339.02. Hierbij komen nog de kosten van het eerste gedeelte van den nieuwen bouw, tot een bedrag van f34639.091,», waarvoor een bedrag van 114375.43 aan giften is out- j vangenliet overige moest door verkoop van een deel der bezittingen gevonden wor den. waardoor ook het tekort van 1802 ten deele werd gedekt. De tegenwoordige reke ning sluit meteen nadeelig saldo van 17101.26. De ergnnis over de toestanden op Neerboscb schijnt nu toch ook tot de Tweede Kamer I te zijn doorgedrongen. In het Voorloopig Verslag over Binnen- landsche Zaken lezen wij namelijk: »IIot ontbreken van olk toezicht van Rijkswege op de weeshuizen werd een leemte in onze wetgeving genoemd. Evenals ten aanzien van de krankzinnigengestichten, is de Staat verplicht toe te zien, dat in de vaak dicht bevolkte weeslmizende behandeling hygiënisch en paedagogisch zij. Het rapport betreffende de wees-inrichting Neerbosch, aldus werd gezegd, toonde nog onlangs aan, dat eenig toezicht noode kan worden gemist." De Tweede Kamer der Staten Generaal is tot hervatting van haar werkzaamheden bijeengeroepen, tegen Dinsdag 13 November te 3 uren 's namiddags. Naar men aan De Standaard meldt, zou de Minister van Binnenlandsche zaken hebben meegedeeld, dat een wijziging in de ver houding tusschen gemeente- en rijksfinanciën in bewerking was, en waarschijnlijk in het volgend jaar in behandeling zou komen, en.dat dan de Kieswet daarop zou moeten wachten. Naar het Vaderland uit goede bron ver neemt, zal de Kieswet vóór liet einde des jaars nog bij den Raad van State inkomen. Te Rotterdam zijn plannen in bewerking tot het leggen van een tunnel tusschen de stad en de handelsterreinen van het Over- maasche. Men projecteert een tunnel van ongeveer 4.50 Meter middellijn, uitgaande even voorbij het Park tot het terrein tusschen Katendreeht en de petroleumtanks. Men be groot de kosten bij benadering op 3 millioen gulden. De grootste technische bezwaren zijn of de grond vast genoeg zal zijn, om aan den druk weerstand te kunnen bieden. In elk geval, mocht men hierin niet slagen, dan moet er een groote hooge span- of zeil- brug gebouwd worden, waaronder de schepen kunnen doorvaren, of moeten groote ketting- booten gebouwd worden, die kunnen voor zien in het nor me vervoer, hetwelk thans tusschen Rotterdam en de liandelsterreinen plaats heeft. De vaste voetbrug kan op den duur hierin niet meer voorzien. Tuinenburg's aanhouding te Monte-Carlo inoet iu hoofdzaak te danken zijn aan brieven van de vrouw, die hoewel zij met Tuinen- burg er van door was gegaan, haar kind niet kon vergeten en dus nu en dan schreef aan de familie, waar het, wordt verpleegd. Zoodra liet verblijf van Tuinenburg te Monte- Carlo bekend was, was liet niet moeilijk zijn portret te zenden en hein, hoewel hij een valschen naam had aangenomen te arres teeren. Wij deelden reeds mede, dat uitlevering is aangevraagd. Er is evenwel bericht ont vangen dat de toestand van den arrestant, levensgevaarlijk is en dat op dit oogenblik in geen geval aan vervoer gedacht kan worden. Tuinenburg schoot zich bij zijn arrestatie in den mond. niet het gevolg dat de kogel ter zijde in den hals drong, en wel op een zóo lastige plaats, dat de geneesheeren nog niet tot het uitlullen van den kegel durven overgaan. Zoodra Tuinenburg van de wond, die hij zichzelf bij de poging tot zelfmoord heelt toegebracht, hersteld zal zijn, en aan de for maliteiten van uitlevering zal zijn voldaan, zal hij waarschijnlijk worden gebaald door den majoor van de rijke veld wacht Van de Wetering, uit Medemblik, welke beambte met, de route bekend is, daar hij reeds een maal uit Monte-Carlo twee jeugdige gevan genen naar Nederland bracht, die zich met 1 laOO van een der gemeente-ontvangers uit de voeten hadden gemaakt. De Petit Parisien vertelt van een zelf moord van Louis de Bourbon, Hollandscb onderdaan, oud 29 jaar, die een winkeltje in tvijnen en likeuren houdt te Parijs. Na een twist met zijn maitresse heeft hij zich een kogel in de borst gejaagd hij is evenwel niet levensgevaarlijk gewond. Volgens liet blad heeft men hier te doen met iemand, die werkelijk beweert een afstammeling der Bourbons te zijn: zijn moeder woont in Nederland, met een anderen broeder, die rentenier is. Vermoedelijk is het dus do uit Breda gede serteerde luitenant. Uit Pan meldt fnen aan de Standaard dat de vooruitgang in dr. Kuvpers toestand aanhoudt, zóo zelfs, dat hij eerlang een deel van zijn taak weer hoopt op de vatten. Zoolang deze langzaam voortgaande beter schap mag aanhouden, zullen er. op verlan gen van dr. Kuyper zeiven, geen berichten omtrent zijn ongesteld beid meer in gemoeind blad worden opgenainen. De Nieuwe Gids, aldus wordt uitAinsier- (lan gemeld, heelt opgehouden te bestaan, is althans voorloopig gestaakt. Het eerste nummer van den tienden jaargang, .lat I November moest uitkomen, zal niet ver schijnen. Men voorspelt een strengen winter. Uit Zuid-Frankrijk wordt gemeld, dat daar nu reeds talrijke troepen vogels voorbijtrekken, op weg naar warmer oorden. De landbou wers zien in deze vroegtijdige verhuizing een voorteeken van een zeer strengen winter. I .Vu;/ komen dagelijks nabestellingen in voor de lijst vermeldende de dienstregeling der spoorwegen en van post-, telegraaf- en tele- phnonkantoor. Hun die alsnog zulle een lijst zouden wen- sehen te ontvangen verzoeken wjj beleefd daarvan vóór Donderdag S dezer opgave le doen Bij Kon. besluit is benoemd tot commis saris van politie te Amersfoort de lieer J. Groebe, thans commissaris te Zierikzee. Aan onze goede wonschon voor den nieuwen titularis meenon wij een woord van wuar- deering te mogen toevoegen voor de wijze waarop de heer Koppejan sedert 7 Augustus als waarnemend commissaris de zoo moeilijke functie vervulde. Hij houde er zich van verzekerd, dat zijn tactvol optreden evenals zijn groote voor komendheid bij de burgerij in goede berin- ring zullen blijven. De scherpschutters der stedelijke d.d. schut terij zullen welhaast het distinctief dragen aan huil rang verbonden. Voor de onderofficieren bestaat het uit een zilveren, voorde minderen uit een roodwollen vijfpuntige ster op den linker bovenmouw. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlaudsche zaken is de heer C. Brakman, student in de itteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Utrecht, gerechtigd verklaard tot het genot van 'n gedeelte dor ter beschikking van II. M. de Koningin, staande inkomsten der vicariën, gevestigd in de St, Joriskerk te Amersfoort, Er circuleert in de omgeving dezer ge meente een adres aan do Regeering om wijziging te brengen in den spoordienst op de lijn AmersfoortKesteren. Nu toch bestaat er tusschen 4.06 n 9.36 geen gelegenheid om van Amersfoort naar Kesteren te reizen. Het departement Amersfoort van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, zul aan staanden Donderdagavond om 8 uur in AmivUia zijn eerste vergadering met dames in dit seizoen houden. Als spreker zal optreden mr. G. S. Brantsma, van Arnhem, die als onderwerp heeft ge kozen: het tooneel. Uit den regenmeter hier is in de vorige maand afgetapt 63'.in. M. regenwater. Er waren '10 regendagen. Vrijdag mocht VV. Glazenmaker, concierge van het Seminarie der Oud-bisschoppelijke klerezie alhier, den dag herdenken waarop hij vóór 40 jaar bg gemelde instelling in dienst trad. Onder hartelijke toespraken werden hem namens professoren, studenten en oud-stu- denlen, fraaie geschenken aangeboden, als blijk van waardeering, voor zijn trouwe diensten, Thans nemen 75 jongelingen hier ter stede deel aan de vrijwillige oefeningen ijj den wapenhandel. Het zij herinnerd, dat men zich nog kan opgeven tot deelneming aan die oefeningen, hoewel de gelegenheid daartoe spuedig ge sloten wordt. Kapitein Sclirek, Soesterweg, geeft gaarne nadere inlichtingen. Donderdagmiddag is dooi' een groot aantal leden van de plaatselijke Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid «Een dracht maakt macht" op de Leusderheide een schietwedstrijd gehouden om medailles en kunstvoorwerpen. Voor laatstbedoelde werden fraaie prijzen beschikbaar gesteld door majoor Tromp van Holst, bescherm heer der vereeniging, en de heeren Van Eden, Stork en Dekker. In de eerstgenoemde afdeeling werd de le prijs, verguld zilveren medaille, behaald door den heer C. Okliuijzen <le.2e, zilveren medaille, door den heer G. Muijs: de 3e, bronzen medaille, door den heer VV. Stork. In de laatstgenoemde afdeeling won dé heer J. Bauer den 4 en prijs; du lieer J. A. Riell den 2en de lieer B. Hoeyemakers den den; de lieer G. Muijs den ien de lieerC. Okliuijzen den Son: de heer C. II. M. Li'uigen den Bende heer II. Bikkers den 7endu heer W. .Malers den 8eude lieer G. van Ede den 9en: de heer W. J. Kanis den'lOen de hoer II. van Ilaselen den Tien; de heer W. Stork den I2en, en de heer G. Dekker den 13en prijs. De prijzen worden 's avonds iu café liellevue met een hartelijk woord door den voorzitter der vereeniging, den hcerG. van Ede, uitge reikt. Hoewel een sterke wind woei, werd er zeer goed geschoten. Kapitein J. L. Furnée, van het 5e regi ment infanterie bier, die op zijn verzoek is overgeplaatst bij den l'laatselijken staf, is benoemd tot plaatselijk-adjudant teWiericker- sohans. De bij liet 4e regiment infanterie nieuw benoemde kapitein A. Dozy, van liet5e regi ment hier, komt te Gouda ui garnizoen. De bij het 5e regiment infanterie nieuw-

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2