insMiipii VAM ft »®M, Stadsnieuws. Gorre spondentie. V - Gemengd Nieuws landscbe mail wordt hedenavond hier te lande verwacht. Naar het Bat. Hbl. meldt, heeft de Gou verneur-generaal zijn tevredenheid betuigd aan generaal Vetter voor de wijze, waarop door ilezen tot dusverre het militair beleid op Lombok is gevoerd. Het blad voegt hieraan toe, dat deze be tuiging te Batavia algemeen genoegen heeft gedaan. Wanneer men nagaat, zoo redeneert de hoofdredacteur wat al overleg, volhar ding en moed er noodig zijn geweest om den vijand uit het hart zijns lands te ver drijven, dan komt men tot de slotsom, dat een roemvol beleid gevoerd is. Er waren er niet weinigen, ook in het leger, die Mataram onneembaar achtten. Intusscben is niet alleen Mataram genomen, maar wij hebben tevens zulk een sterke strategische positie ingeno men, dat, naar mensehelijke berekening, de val van Tjakra Negara zeker, en de vijand reeds nu voor een groot deel ontmoedigd is. Weer worden de klachten over deSasaks herhaald. Slechts als bet op rooven aankomt, zonder gevaar, dan zijn ze er bij. Een groot deel van Mataram wordt ook bewoond door die Sasaks, maar die zijn zeker de ware broeders niet, ook al haasten ze zich dadelijk witte vlaggetjes uit te steken, zoodra wij naderen en hun te sterk blijken. Belangrijke bijzonderheden bevatten de nu aangebrachte bladen overigens niet, althans geen die hier te lande niet bekend zijn. De redactie van De Telegraaf seinde ons hedenochtend »Het 5e en het lie bataljon gaan naar Lombok. De aanval op Tjakra Negara wordt deze week verwacht. Malang mobiliseert troepen tegen Bali, op gerucht dat Djiluntik naar Lombok zou te- rugkeeren. Leveranlien levensmiddelen te ruggetrokken versterking Ampenan. Gerucht verrassing Baliërs." Nu de promotie bij ons leger zooveel te wenschen overlaat, kan het zijn nut hebben eenige cijfers te geven betredende deze zaak bij het Fransche leger. 0 October jl. werden daar 4 brigade-gene raals tot divisie-commandant bevorderd, die on de ranglijst de nummers 3. 18, 22 en 54 hadden en respectievelijk Cl, 50, 58 en 00 jaar oud waren de eerste is een cava lerist, de andere 3 zijn infanteristen15 kolonels werden brigade-generaalhiervan 0 infanteristen, cavaleristen, 4 artilleristen en I van de gendarmerie. De eerste waren respect. 57, 55. 58, 53, 58 en 56 jaar oud de cav. 50. 57, 58 en 56 jaarde art. 55, 52, 56 en 54, en de kolonel der gendarmerie is 58 jaar oud. Gemiddeld wordt uien dus in Frankrijk op 50-jarigen leeftijd generaal, en dus niet zooveel jonger als bij ons. Heden vertrokken luitenant generaal graaf DuMonceau. adjudant van H. M., en kapitein jhr. an den Bosch, adjudant, die de Koningin- Regentes zullen vertegenwoordigen bij de begrafenis van den C'zaar, per trein van 7 u. 37 m. om over Berlijn de reis naar Petei's- burg aan te nemen. In Den Haag is Vrijdag een vrouw over leden. die 50 jaar lang ziekelijk was en in de laatste 40 jaar haar kamertje niet had verlaten. Hef. voornemen bestaat, »den Steenen Man." het standbeeld op den Zeedijk te Harlingen van Caspar de Robles, den Span jaard die na den beruchten Allerheiligenvloed in 1570 zooveel heeft gedaan in Friesland ter verbetering van de zeeweringen, te laten restaureeren. O. a. door bet waterschap de «Zeven zee dijken binnendijks" dat bijdraagt in de kosten der herstelling, is op ile begrooting voor 1895 daarvoor een post uitgetroken. Op 31 October bedroeg de bevolking van Amsterdam 212 576 mannen en 236570 vrouwen, sainen 440 147. Op 31 December 1893 bad de hoofdstad 446225 inwoners. Wij ontvingen een Engelsch en een Duitsch exemplaar van den bekenden Reisgids van de stoomvaartmaatschappij «Zeeland," winter- dienst 1804. welke gidsen op franco aan vrage bij de directie te Vlissingen steeds gratis verkrijgbaar zijn. De versnelde verbinding tusschen de voor naamste plaatsen op het vasteland van Europa en Londen, via Vlissingen-Queenboru. en de verlaging van het personentanef hadden een zeer gunsligen invoer op bet reizigersverkeer. De heer L. Zeiler, algemeen voorzitter van de Vereeniging van gepensionneerde onder officieren en minderen van bet. Nederlandsche leger, is benoemd tot broeder in de Orde van den Nederlandschen leeuw. ALPHABËTISCHK NAAMLIJST van (le 180 kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, voor 1894. Aarts H. G. Achterbergh W. van Adama J. C. Baaren C. van Beek H. M. van Bekkum A. van Berends J. J. Berg J. van den Bianchi T. J. H. Blok G. Blom P. A. J. Bokhorst H. G. Boks P. Bonnier H. J. Bosch Hub,, van den Botti E. Brandsen T. H. G. Klasser E. Kleber J A. J. Ger. J. H. W. A. Knoppers J. S. Kok J. P. G. Kool S. M. Kooy W. van de Kreeftenberg J. Kruyf A. de Kulleler J. A. F. van der Meer van Kulve H. te Leinweber J. C. Levie N. Brink H. J. van den Lfingen C. H. M. Brom J. H. |Luycx B. F. J. Broiisdijk J. A. Brouwer W. Bruijn H. G. J. de Burg W. van den Cirkel W. Croockevvit H. J. Daal A. van T. van Dalen B. van Dieterink B. Dorssen G. van Duinen S. J. van Dijk M. van R. van Eek G. T. van Eed en W. van Eekhoudt J. Egdom A. van Epskamp T. Esveld Rz. H. van Eykelenburg J. van Eyken J. van Gans T. D. de Garjeanne A. G. W. P. A. Gelder A. van B. van Luycx B. Maas C. Massa J. T. Mastwijk A. van I Maters A. W. I Moeuwsen J. G. A. j Metliorst P. I Nefkens J. Nieuwenhuizen G. van j Ockliorst G. Tb. Ommen E. J. van O ni meren H. van Otte Er Overgooi* H. Plank G. M. van der Polak M. Prins G. Reuten J. M. Rintel P. E. Ruitenberg L. Ruys D. Ruyven B. A. van Schalk C. A. Schimmel C. D. G. D. M. van Scholten B. H. van Schoterman J. A. Gerritsen D. Schouten 11. Glieel Gildemeester W. G. van Schuiman J. Gijsbertse G. B. Schuur I. ter Gosscbalk 1. Schwemmer W. R. Haas R. de Siddré B. A. Hagen J. W. van Sinnige J. Hamers A. A. Slothouwer G. J. D. P. Smit Jac. J. A. Ph. P. J. Smolders P. P. F. Hamersveld J. van Stoové W. F. Hamming S. Stork W. Hebing L. G. Susijn P. L. Heilvgers H. Sweden H. E. H. Tromp v. Holst A. M. Hendriks A. M. Yalkenhoef H. van Herschel Bzn. A. Veis Heyn N. Heuvel J. van den Vermolen A. T. R. HevinansvandenDou- C. M. M. wer D. T. A. M. Hoksbergen A. Verschuur G. Hoogstraten I. van Vinken S. van Houtzager D. Visser A. Hoven T. van den E. L. Ilubers D. Vollenhoven J. van Ittmann G. P. Vonk A. Jacobs H. J. P. P. J. B. W. Jager H. de Vries A. de J. de H. A. de J. G. de Walet P. T. G. de Wery A. Janssen P. Wessum J. Jens B. J. Willigenburg D. van Jong B. de Wit S. de H. C. A. de Wolff W. M. W. F. J. de Wolter H. J. Jongh J. S. J. de Worsteling J. W. Kalleveen G. van Woudenberg W. van Kamp G. A. Wijntjes R. Kamp G. van de Zoo de Jong G. van de Kanis W. J. G. J. Kaspei-s G. De verkiezing van vijf ledeu beeft plaats aanstaanden Donderdag den 15 November, om 10 uur ten Raadhuize. Morgenavond 8 uur zal in Volksheil weder de gewone zendingsbidstond gehouden worden. Mr. G. S. Brantsma zal nu aanstaanden Donderdagavond om 8 uur in Amicilia do bereids aangekondigde spreekbeurt van bet Nut vervullen. Morgenmiddag om 12 uur zal, op de Leus- (lerheide, de jaarlijksc.be schietwedstrijd plaats hebben voor bet kader en de manschappen van de stedelijke dienstdoende schutterij. Er zal op 4 banen geschoten worden op 150 Meter, staande uit de vrije hand, en wel door: a. het kader, dat de vrijwillige;schiet oefeningen heeft bijgewoond; l\ door het kader en de manschappen, die zich onder scheidden door trouwe opkomst, bij ilezomer- oefeningen; c. door de recruten, op 12 Meter. Voor iedere categorie zijn verschillende prijzen beschikbaar gesteld. Eén baan is beschikbaar voor lieeren offi cieren. Het geheel staat onder leiding van luite nant-adjudant J. Busquet. Op indrukwekkende wijze had Zaterdagoch tend omstreeks 11 uur achter de kazerne van het 2e bataljon de beëediging van de bij het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde luitenants plaats. De lieeren C. J. Rruijn uil M. G Labree, herkomstig van de Militaire school, en II. J. lilden, P. D ink, W. Kroger, J. J Korndürffer, A. van Willigen, H. C. .1. M. Berkeljon en P. II. W. de Quartel, van den Hoofdcursus, en de 2e luitenant kwartiermeester 1.. J. II. Heijman, mede van den Hoofdcursus, werden door kolonel Benschop op de de hem eigen krachtige wijze toegesproken. Vele. familieleden van de jonge officieren en zeer vele belangstellenden woonden de plechtigheid bij. Des avonds vereenigden zich de officieren aan een korpsdiner in Amicitia. De officier van gezondheid der Ie klasse A. van der Moer, van liet 4e bataljon 5e regiment infanterie hier, thans gedetacheerd te Zutphen, is overgeplaatst bij het militair hospitaal te Deventer. De sergeanten F. G. I,. Wutscher en D. van Buuren en de soldaat Bok, van het 5e regi ment infanterie hier, hebben den dienst met pensioen verlaten. Generaal-m; K. C. t'. Bloem, comman dant van de 2e divisie infanterie, zal aan staanden Donderdag hier aankomen om de volgende dagen oefeningen te houden op de kaart met de hoofdofficieren en een kapitein van het 5e regiment infanterie uit Amers foort en Utrecht. Door den generaal-majoor hoofdintendant werd Zaterdag te 's-Graveuhage aanbesteed de levering, gedurende liet. tijdvak 1 Januari tut 31 December 1805, van 122 000 K.G. rijst, 21 000 K.G. gort, 1100 IJ.L. groene erwten en 2500 ILL. bruine bonnen ten be hoeve van de 2e militaire afdeeling, onder welke Amersfoort ressorteert. Laagste inschrijvers waren: voor rijs.. Van Aalderen, te Zwolle, a f9.19 per 100K.G.voor gort J. II. de Heus, te Leiden, a f7.025 per i 100 K.G.voor groene erwten en bruine I boenen I.. van Gerrovink. te Deventer, a respectievelijk f 11.74 en f'11.93 per ILL. De officier van gezondheid der 2e klasse J. Bonk is gisteravond van hier naar Marseill'' J vertrokken, om niet de Merapi zijn bestem- 1 ming naar Oost-Indië te volgen. Door de politie zijn aangehouden twee personen uit Soest, die Vrijdagavond omstreeks 9 uur twee wollen vesten gestolen hebben van de uitstalling aan het magazijn van de heeren Botti De Reuver. Eén hunner wordt tevens verdacht van diefstal van geld te Soest. Een verpleegde uit het krankzinnigenge sticht te Ermeloo-Veld wijk, die in het begin dezer maand daaruit had weten te ontsnap pen en wiens opsporing en aanhouding door de justitie verzocht was, is Zaterdagochtend bij den tweeden tol op den IJtreclitsohen weg aan een boom hangend gevonden. De ongelukkige had de hand aan zich zei ven geslagen. Wij wijken af van onze gewoonte om nim mer melding te maken van zelfmoorden, omdat het gerucht loopt als zou een kolo- j niaal op dergelijke wijze zich van het leven be roofd hebben, en omdat zelfs een naam wordt genoemd. Onnoodig te zeggen, dat dit geheel bij- j zijden de waarheid is. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e p a r- I t. e in e n t s h o o f' d e n, Wij k b e zoekers i en Belangstelle n d e li zal het Centraal- 1 burenii DINSDAG den 13 Nov. 's middags 1 van Vier uur tot kwart vóór vijven zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat. uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot, 12 uur inlichtingen bekomen hij 1 den Senreliiris-Boelcho'uder j G. F. MKZGEIt. Zuidsingel, 27.'!. Het is thans zeker, d it de Nieuwe Gids niet, meer zal verschijnen. De zeer geschokte gezondheidstoestand van Willem Kloos, die thans te Velp verpleegd wordt, heelt daaraan waarschijnlijk den laatsten stoot gegeven. De Wereldkroniek van jl. Zaterdag bevat het ontwerp van een monument van de hand den architect Jan de Quack, dat liet wil opgericht zien te 's-Gravenliage op het Ko ningsplein, ter eere van het Indische leger. Om (ie kosten te dekken, wenscht het blad, dat een commissie zal worden gevormd, met vertakkingen door heel Nederland. Te Dresden leeft de laatste afstammeling van den bekenden schilder Holbein, zekere Fridolin Holbein van llolbeiiisberg. Volgens een gerucht zou deze trouwen, en men ver telde daarbij de romantische geschiedenis, dat een rijke jonge dame, freule Alwine Muckart, den in armoede levenden 09-jarigen grijsaard hand en hart had aangeboden. Nu is daarvan wel iets waar; hot huwelijk zal inderdaad plaats hebben, en liet is de laatste Holbein, die trouwt maar de rijke freule is de bedaagde dochter van een koetsier te Cliarlottenburg. Art. 37 der Schutterij wet luidt: «De schutterijen zullen met geweren van hetzelfde kaliber als liet leger worden be wapend, en van patroontassclien. alsmede van het tot derzelver wapenrusting benoodigd lederwerk worden voorzien." Is de Schutterij wet otfenals de Zondagswet een wet zoo maar voor de aardigheid vraagt do Delven uur. Of moeten de schutters nu ook nieuwe geweren hebben Of is dat artikel tot dusver nooit toegepast, adres de Snidergeweren Of moet de Schutlerijwet herzien worden om aan dit keurkorps oude geweren te geven Of... Of is liet beter niets te vragen en te zwijgen Een hotelhouder te Liverpool heelt, in al zijn logeerkamei-s automatische gaskachels geplaatst. Wanneer een reiziger vuur wenscht, heelt hij slechts in een gleuf zooveel pennies te werpen als hij gedurende uren warmte verlangt. Men kan zijn onschuld nooit verliezen door iets te weten, doch alleen door het gein nik dat men van zijn wetenschap maakt in denken, pliaiitaseeren, spreken en han delen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op an.. 2ijl der gemeentewet, gewijzigd bij (le wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102), Doen te weten, dat het le aanvullings-koliier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke omslag) over het dienstjaar 1894, goedgekeurd door Gedeputeerde Stater; van Utrecht, in ..('schrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 12. November"1894 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCI-IIMMELPKNNINCK. De Secretaris, W. L. SCIIELTTJS. Getrouw lezer. Aan uw verzoek wordt reeds in het volgend nummer voldaan. A D V E R T K N T 1 E N. Tot. groote droefheid van mij en mijne kinderen overleed lieden plotseling mijn gefielde Echtgenoot MARINUS VAN DIJK in don ouderdom van ruim 49 jaren Wed. p. van DIJK— geb. Gouw. Amersfoort, 5 Nov. -1894. Heden overleed onze innig 'olicfde Echtgenoote en Moeder ELIZABETH CATHARINA ZELLER. na voorzien te zijn van de II.II. Sacrame 'ten, i den ouderdom vai L. KORTBEEK, en Kinnraten. »i't, 9 Nov. '94.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2