Maandag 19 Nov. 1894. No. 4407. 39e Jaargang. E\ WAMIOPKiK TOCHT. Binnenland. Uitgave A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Verschijnt Maand/tg- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden/1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 60 ct. per u?1—Advertentiën 113 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote lettere naar plaatsruimte. legale-, omcieele- en onteigeningsadvert, per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel 5 cent Bij advertentiëu van buiten dc stad worden de iucasaeerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraeht, Wijk B. 60 Tolepliuoiiiiuniinor 10. kennisgeving. AME0Soo™EES™Ren Vra™°K™Ra van Doen te weten, dat blijkens proces-verbalen van stemopneming, nopens de verkiezing van leden voor de Kamer van KOOPH \NDF,L en FABRIEKEN alhier d.d. 15 NovembeV1894 als zoodanig zijn verkozen de heeren J. ff Kleber J. Sinnigc. en .4. T. R Vermolm, aftrc,lendemet het einde des jaars 1898, en de heer C ran der ?oVle. aftrüd,en(le ,1,et het einde des jaars 1896 terwijl ct-ne herstemming moet plaats heb ben tussehen de heeren A. Visser en I'. A. J. Blom, en dat voornoemde proces-verbalen Ge durende acht dagen, te rekenen van heden alle werkdagen van 10—1 uur op de se-retarie der gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 15. November 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENX1NCK. De Secretaris, W. L. SCl-IELTUS. Genezing van besmettelijke Keelziekte. Ingezonden Vanavond heb ik ze gezien, die stumpert jes Het éene was gisteravond bijna dood in het Kinderziekenhuis gebracht, en toen de arts zich gereed maakte voor de operatie, kwam de liefdezuster zeggen, dut het al wel te laat zou zijn, want liet au lerhalt'jarige kindje ademde niet meer. Maar de kundige arts deed toch de operatie en in zijn zoo gevaarvol werk werd hij bijgestaan door ambtgenooten, die onvermoeid bezig waren de ontbrekende natuurlijke ademhaling door de kunstmatige te vervangen. En eindelijk begon liet zelf te ademen, dat kindje, dat bijna geen druppel bloed verloor bij de lucht pijpsnede, omdat het zoo goed als dood was! Maar nu, 24 uren daarna, leefde iiet nog Waarom hadden de oudei's zóo lang ge wacht, totdat de wazige oogjes smeekten om lucht, totdat het hoofdje en het heele lichaampje achterover werd geworpen, bij elke poging om adem te halen, totdat een korte, rauwe, holle hoest het kindje baast deed stikken En toch gevoelden zij wat mee van dien klauw, dL om liet halsje greep van hun kind, en toch maakte die benauwde ademhaling, dat zij zelve ook hoe langer zoo sneller ademden, en begonnen mee te boesten, alsof dit een verruiming voor hun kindje, een verlichting voor hen zelve kon zijn van de prop. die zij in de keel gevoelden, maar Feuilleton. Naar hel Duilsch. 1). Aan het Silezische spoorwegstation V ossowska stond, op zekeren herfstavond, een trein klaar om naar Tarnowitz te rijden. Vossowska. thans een groot station aan de lijn Tarnowitz-Breslau, bestond toen slechts uit een aantal midden tussehen de uitgestrekte bosschen verspreid liggende gebouwen voor het spoorweg- materieel en woningen der ambtenaren. Het station lag bijna halfweg aan de baan Oppeln- Tarno.vitz. een tak van den grooten spoorweg in het noordelijk fabrieksdistrict, maar van onder geschikten rang. Er liepen alleen goederentreinen en gemengde of „bommeltremem' zooals de volkshumor ze heeft betiteld- De baan liep bijna onafgebroken door oude, wildrijke wouden, die aan vorst Ilohenlohe of andere magnaten in die streek behoorden; tussehen die bosschen verspreid lagen hier en daar eenige kleine dorpen, van welke de spoorweg er eenige aandeed. De bewoners dezer landstreek bebmnvden den schra len .Tond, werkten in de bosschen tegen dagloon of in de zinkmijnen, die men toen echter nau- wcliiks heeon te ontginnen. Het w is een stormachtige herfstdag, de lucht dreigde met regen. I)e machinist Lederer, die den gemengden trein naar rarnowitz moest brengen hulde zieh bibberend m zijn mantel, die niet hun den adem benam. Waarom Omdat die operatie, die luchtpijpsnede toch ook nu het laatste was, wat gedaan kon worden, omdat zij liever hun kindje niet lieten martelen, maar liever rustig lieten sterven Rustig sterven Duizendmaal grooter marteling zóo te moe ten sterven, dan, al zij het ook menig keer, te moeten sterven, nadat de kunstbewerking lucht beeft aangebracht. Zie toch hoe dat gezichtje verandert als het kindje «liet buisje" in de keel heeltSoms is het eenige oogen- blikken u angstig, omdat bet patiëntje lange, lange teugen lucht heeft ingeslurpt en dan plotseling niet meer ademt: geen nood echter, want nu is liet evenwicht hersteld en ont vangt het bloed weer alles uit de gemakkelijk inteademen lucht, wat het vertikkende kind 't niet kon geven, omdat het keeltje van binnen zoo nauw was geworden. Zie nu boe de oogeu weer gaan glanzen, al is 'tsoms een koortsglans: zie hoe die bleeke wan getjes weer opfleuren, en die paarsblauwe lipjes weer wat rooiler worden. En kon bet kind u toeroepen 'tzou een dankzegging zijn die het uitte, als gered uit zulke be nauwdheid. Maar nu leefde bet nog, omdat, die kunst bewerking was gedaan Maar nog iets anders was er gedaanNa ile operatie was hot kindje onder de huid ingespoten met een zekere hoeveelheid bloed wel, dat afkomstig was van een jong paard, waarbij, op kunstmatige wijze, vooraf »de besmettelijke keelziekte"(diphtheritis ofcroup, zooals gij het noemen wilt) was aangebracht. De bloedwei nu van zoo'n dier werd, in een hoeveelheid als ongeveer een spijslepel bevat, onder de huid ingespoten en werkte, zonder smart of pijn aan het patiëntje te veroor zaken, in het bloed als genresmid lel, als een soort tegengif. En het tweede stumpertje, een halfidiootje van ongeveer 4 jaar, kreeg gistermorgen keelpijn en hevige koorts. Mijn vriend, (loctor S., ziet in de keel de duidelijke teekeuen van diphtheritis; hij be weegt de ouders, met veel moeite, bet kindje naar liet kinderziekenhuis te brengen, 't. Ge lukt hem en gistermiddag wordt een inspui ting gemaakt met de vermelde bloedwei (serum). Eenige uren na de inspuiting is de koorts reeds zeer verminderd en vanavond, loert ik het kindje in bed zag zitten, zou ik niet vermoed hebben, dat liet aan diphthe- toen hij afscheid nam van den stationchef en naar zijn locomotief ging. Eer hij deze echter had bereikt, hield hij stil om afscheid te nemen van zijn vrouw en zijn kind, die op het perron stonden. „Je komt immers eerst morgenochtend terug?" vroeg juffrouw Lederer haren man. „Ja," antwoordde deze, „heden heb ik rangeer dienst te Tarnowitz, en kan dus eerst morgen ochtend met den trein van vijf uur terugkomen, maar dan ben ik ook den heelen dag vrij. Dag Marie, en jij, Bruno, wees nu eens heel zoet, dan breng ik je ook wat mee. Maar zeg eens, Marie, de jongen komt me vandaag zoo stil voor hij is toch niet ziek „Dat wilde mij ook al zoo toeschijnen", ant woordde de vrouw, „waarschijnlijk heeft hij kou gevat met dit vochtige, gure weer." De bel luidde voor den derden keer. Lederer kuste nog eenmaal vrouw en kind, toen sprong hij op de locomotief: gillend klonk de fluit en de trein zette zich langzaam in beweging. Vóór hij verdween om den hoek van den weg, keek Lederer nog eenmaal om en knikte de zijnen tot afscheid toe. De vrouw wuifde met haar zakdoek, toen ging zij naar huis. Onderweg keek zij bespiedend naar den jongen, die zwijgend naast haar liep. Marie had de verandering in den knaap cods sedert eenige uren bemerkt, doch er iiaar echt genoot uiet over gesproken, omdat zij hem dat vlak vóór zijn vertrek niet mee wilde deelen hij hield zoo verbazend veel van zijn eenig kind, en al zijn vrijen tijd offerde hij op om zieh ge heel aan heru te kunnen wijden. Toen vrouw Lederer naar huis ging, zag zij dat de knaap tranen in de. oogen hal: hij ritis lijdende wasen toch was liet keeltje zoo ernstig aangedaanMaar 't kind was vroolijk, zonder koorts, en alle verschijnselen in de keel doen met zeer groote waarschijn lijkheid ons de overtuiging geven, dat. het kind door tijdige erkenning der ziekte en door tijdige inspuiting met de bloedwei ge red is. Wij hebben bijna allen gelezen, hoe in Parijs duizenden en duizenden guldens ge bracht worden aan het bureau van de Figaro. Wij hebben gelezen, hoe innig aandoenlijk de bijschriften waren van de penninkjes, die daar werden gebracht »v;ui een moeder, die haar eenigen lieveling heeft verloren aan de keelziekte", »van hem, die reeds twee kin deren aan diphtheritis zag weggaan"»van een zusje dat haar broertje zag sterven aan de keelziekte en zoo honderd andere bij schriften. En die bijschriften kwamen niet in een enveloppe, gevuld uiet bankbiljetten van 1000 of meer, neen, die waren bij de kwartjes en dubbeltjes, bij de halve en heele guldens! Zij kwamen van den burgerman en van den minderen man, want wij weten het, juist onder hen komf het grootst aantal gevallen van besmettelijke keelziekte voor. Laten wij ze niet veroordeelen Maar laten wij bedeaken, hoe gebrek aan voldoende geneeskundige hulp, hoe angst voor de gevreesde operatie, hoe (zooals zij het noemen) het afstaan van het kind aan het ziekenhuis als oorzaken medewerken voor de verspreiding der ziekte in eigen huisgezin en daar buiten. Eu wanneer wij dit nu eenmaal weten, laten wij dan daarmee rekening houden Vooral nu het toch meer en meer lil ij kt, dat op een andere dan op operatieve wijze de besmettelijke keelziekte met goeden uitslag behandeld kan worden ten minste wan neer bijtijds bet ziektegeval onder behan deling wordt gesteld. Laten wij, de meer bevoorrechten van geld en goed, hen helpen, niet alleen voor hun eigen bestwil, maar ook en wel degelijk om een gevaar voor onze eigen kinderen af te wenden. Laten wij een som gelds, een groote som gelds bij elkaar brengen, om ook in ons land, in het centrum, een inrichting tot stand te brengen, waar de geneeskracn- tige Moed wei wordt bereid en van waar zij verkregen kan worden door lederen arts, gratis en franco. Terecht heeft de Staat ingezien, dat, ter voorkoming van gevaar voor besmetting, in U. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- eu INSTRUMENTMAKER. verschillende plaatsen van ons land inrich- tingH.n zouden zijn, waar de voorbehoedende koepokstof gratis kon verkregen worden omdat zij eenmaal bepaald bad (en terecht) dat elk schoolgaand kind moest gevacci neerd zijn. Vergelijk het aantal sterfgevallen door pokken en door diphtheritis! Zie die cijfer* en ontsluit de beurs om ook voor dit geval te vormeneen «nationaal fonds". Leiden, Nov. '04. dr. N. Wij herinneren, dat dr. O. C. Delprat hoofdredac teur van hel Keil, Tijdschrift voor Geneeskunde, gaarne bereid is giften voor dit doel in ontvangst te nemen. Aan liet afdeolingsonderzoek van de Tweede Kamer nopens het Hoofdstuk Financiën ontleenen wij liet volgende Van sommige leden werd de klacht vernomen, dat i'it jaar hij de toepassing der Vermogensbelns- sting niet strenger is Ie werk gegaan dan ten vorigen jure. Aangedrongen werd door die loden op een overlegging der instruetie door den Minister aan de inspecteurs der registratie gegeven. Andere leden achtten dit onnoodig. Door verschillende leden werden tal van klachten geuit over dc schromelijke ontduikingen der Bedrijf- belasting, in -zonderheid van de zijde der groote koop lieden. Sommige leden wenschen daarom openbaar making der kohieren, terwijl anderen dit bestreden. Nog werd geklaagd over de late toezending der aanslagbiljetten. Opnieuw werd door sommige loden aangedrongen o]) afschaffing van alle lollenanderen wensebten meer bepaaldelijk afschaffing der watertollen, hetgeen door 's Minister ambtsvoorganger in uitzicht is ge steld. Wederom wev-.l aangedrongen op afschaffing der Staatsloterij, terwijl ook weder do aandacht werd gevestigd op liet toenemend aantal oninbare posten hij de belastingen, vooral in de groote steden. Enkele leden meenden, dat den reizigers aan onze grenzen door visitatie onnoodig overlast wordt aan gedaan opnieuw werd de aandacht gevestigd op de regeling van hei muntwezen als een der hoofd oorzaken dor hcorseheudc malaise. Bij verniewing werd aangedrongen op het opnemen der ouderwijzers bij de openbare .-obool in een pensi oenfonds voor weduwen en weezen voor burgelijke i- Tweede Kamer klaagde over moeheid en wilde naar bed gebracht worden, ofschoon hij anders nooit zoo vroeg naar bed ging. Marie bracht den jongen naar bed en over legde wat haar te doen stond. Dc uaastbijzijndc dokter woonde in het meer dan een mijl ver wijderde plaatsje Malapane, waar hij als spoor wegarts aangesteld was. Wanneer /.ij aan den stationschef verlof vroeg een telegram naar Malapane te zenden om den dokter te verzoeken over te komen, dan kon deze met een weinig spoed in een uur aan het ziek Voed zijn. Ze be sloot daarmede nog wat te wachten, omdat ze meende, dat de ongesteldheid van haar kind niets ineer dan een lichte verkoudheid was, die met de gewone huismiddeltjes wel zon genezen. De afstand van Vossowska tot Tarnowitz is iets meer dan zes Duitsehn mijlende gemengde t rein legde dien afstand in drie uren af en trots de duisternis van den vroegen herfstnacht kwam Lederer gelukkig aan. liet weer was zeer onaan genaam geworden. Toen liet duister werd, zotte de wind op, die te middernacht tot een waren storm aanwakkerde, terwijl daarbij veel regen viel. Toen de trein te Tarnowitz was aangekomen, werd het sein gegeven dat alles in rust was. De baanwachter was naar huis en tot's ochtends vroeg had er geen treinenverkeer meer plaats. Lederer rustte een weinig uit en daarna begon de rangeerdienst, die noodig was om de wagens met zink en zilvererts, bout en ijzer op de goede verslag der Staatshegrooting v ontleenen wij: Dc Regeering is overtuigd, dat regeling van het kiesrecht haar voornaamste taak blijft en hot on getwijfeld een staatkundige fout zou zijn indien de afdoening van dit vraagstuk noodeloos werd ver traagd. Van geneigdheid tot zulke vertraging kent «ie Regiering zich vrij, en er bestaat ge m enkele aanleiding om haar daarvan te verdenken. Integen deel, zonder hetzij ten aanzien van den inhoud der in ie dienen kicswctvoorstcllen, hetzij omtrent het juiste tijdstip hunner aanbieding eenige verdere ver- lijn te brengen, daar de eerste locomotief ze '8 ochtends vroeg naar het hoofdstation moest brengen. Even vóór elf uur was Lederer met zijn werk klaar; hij liet de m;, nine aan, daar hij over zes uren weer terug moest eu gaf den stoker verlof, zich naar de dienstkamer te begeven, om zieh daar te ruste te leggen. Hij zelf besloot naar het StationskolTiehuis te gaan. daar hij tijdens het rangeeren gezien had, dat het gebouw nog hel verlicht was. Hij hoopte daar nog ge zelschap te vinden, waarmede hij eenige oogen- bliksen gezellig kon praten. Den volgenden dag was luj vrij van dienst, dan kon hij dus slapen zoo lang hij wilde. Toen hij op weg was, kwam hij een der sta tionsbeambten tegen. Hubner genaamd. „Goed dat ik je zie, Lederer!'' zeidedeze. „Ik wilde zoo juist iemand opzoeken, om je een telegram te brengen." „Een telegram voor mij vroeg Lederer ietwat angstig. ...Ta, kom maar even mee in de dienstkamer." Eenige minuten later hield Lederer het tele gram in zijn bevende handen. Vol schrik en ontzetting las hij de volgende woorden„Van Vossowska naar Tarnowitz. Dienstzaken. Dit station vraagt aan het station Tarnowitz den daar aanwezigen machinist Lederer te zeggen, dat zijn kind zeer ziek is. Waarschijnlijk heeft het keelziekte. De dokter uit Malapane is afwezig en andere medische httlp is er niet. Lederer moet morgen met den eersten trein naar hier komen en een dokter uit Tarnowitz meebrengen." {Wordt vervolgd-j

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1