Donderdag 22 Nov. 1894. No. 4408. 39e Jaargang. Binnenland. 11E Uitgave irma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dtmderdagnamiddug met gratis Zondagsblad. Abohnèment per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen up het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 50 ut. per 3 maanden. Advertcntiön 1—0 regels 60 et.: elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflioieole- en onteigeningsadvert. per regel 15 ut. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 emit. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel 5 0ent. Bij advertentiën van buiten dc stad worden de ineasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraeht, Wijk B. 0G Tclephoomiunimor 19. De erfgroothertog van Saksen-Weimar- Eisenach, oudste zoon van prinses Sophie der Nederlauden, is Dinsdagavond te kwart voor twaalf te Weimar in den ou derdom van 50 jaar overleden. Hij laat twee zoons na. Van den Gouverneur-generaal van Neder- landscli-lndie is Maandag hij hel Departement van Koloniën het volgende telegram ont vangen: «Gister Tjalcra-Negara met vier colonnes aangevallen, waarvan een als reserve. Een zeer lievige tegenstand werd geboden. Doorgedrongen werd tot de poeri, bestaande uit zestien vakkeu, waarvan vijftien voet voor voet genomen werden. Twee position tegenover de poeri ingenomen door een deel j der troepen; de rest keerde in de bivakken terug. 11 ede 1 worden de operation vervolgd. De vijand leed zware verliezen. Aan onze zijde zijn gesneuveld vier ol'li- 1 eieren, gewond vier. De namen volgen beden. Van de minderen, voorzoover bekend zijn gesneuveld vijl' en twintig. Gewond honderd en acht. De namen volgen zoo spoedig mogelijk." Dit telegram bevestigt dus het in ons vorig nummer meegedeelde. Gesneuveld zijn kapitein W. N, Selieib 2e luitenants J. G. A. d'Ancona, J. W. Schiff, en H. A. van der Heijden. Zwaar gewond: kapitein D. M. Slangen en Ie luitenant .1. L. L M. Wittich. Licht gewond: luitenant-ter-zee ie klusse J. van Wessem, en 2e luitenant der infanterie H. Holkema. Dinsdag is hij liet Departement hot vol gende regeeringslelegram ontvangen: «Gisteren verkenning ondernomen, oosl ran l Siroen zonder tegenstand van de bevolking veroverd. Aldaar begonnen met opru niing van de muren. Weg westelijk van Tjakra-Neg.ua veilig gemaakt. Gude Rad juli zou in do poeri gewond en naar bel Noorden gevlucht zijn. Revolting bracht de beide nog verloren veldkanons en éeu bergkanon terug. Rij bet werpen van kruit in een vijver uit het magazijn beoo ten de poeri. ontstond een ontploffing, waarbij kapitein Ttiinenburg. luitenant ('ampioni en dertien gestraften ernstige brandwonden bekwamen. De olli- cieren zijn buiten gevaar. Drie compagnieën zijn gelegerd in een ge deelte van de poeri, ook tot bewaking van het geld. Feuilleton. hel Uuilsch. De machinist was na het lezen van het tele- m-iim zeer aangedaan. Zijn ecnig kind, het geluk van zijn leven, zijn kleinu lieveling was 111 ge vaar, en er was geen mogelijkheid om liulp te brengen! Ilij zou zonder iets te zijner redoing te kunnen doen. hier nog een puur uren moeten vertoeven, terwijl iedere minuut vin. dien tijd over het leven en den dood van zijn kind kon Wek" morgen even vóór het vertrek van den trein, dokter' Sclilutow, die hier dicht bij het station woont, en vraag hom mee te rijden, ui, kan dan om acht uur te Vossoivska zijn. De toestand zal zoo erg niet wezen moeders zijn altijd angstig, als hun kind ziek is. raadde H"üatr begrijpt gij niet, daar ge niet gehuwd zijt." riep Lederer uit. „Tot morgen ^ht uur zon het kind zonder hulp moeten zijn Wellicht is het dan reeds gestorven! Ik zou hier blijven, terwijl ik weet, dat mijn kind in levensgevaar verkeert? Neen, dat doe ik niet? „Wat wilt gij dan doen'? vroeg Ilubner. Wanneer ge nu een rijtuig neemt om den .lokter van hier naar Vossowska te rijden, dan Naar Auipenan zijn vervoerd230 Kilogram goudgeld en 3810 Klograrn zilvergeld. Hoeveel meer er aanwezig is, is niet te bepalen, daar het in den grond verborgen is en moet gezocht worden, lieden worden de operaties vervolgd. Het weder blijft gunstig." Gisterochtend is bij liet Departement liet volgend telegram ontvangen: »Üp bericht, dal de 011de radjah zich bevond te Sosari, op weg naar Lingsai, is gisteren colonne Segov uitgerukt en heeft de dessa omsingeld, lie Vorst, zijn zoon en een zoon van Kloet gaven zicli over. Inmiddels onderwierpen zich te Tjakra Negara verscheidene voorname Baliërs. Het verzet is gebróken. Geen schot wordt meer gelost. Laatste bergkanon terug. Vetter adviseert terugzending twee bataljons; bij vergat gisteren te melden, dat de oeri geheel verlaten was. Kon! gi oen e. L er- bied ig gelukgewenscht. antal minderen, gesneuveld en overleden aan wonden gebleken •4t>; op namen aangedrongen. Nog gevonden 3389 Kilogram zilver benevens veel preeiosa." De Amsterdarnsche hool'dblai'. 11 oeri dit en nog, dat de ti en veel te - ben h I ben van malaria, dat de bevolking geneigd is tot onderwerping eu dat reeds 700 000 guMen aan klinkende munt is buitgemaakt. l)e inhoud van deze telegrammen, welke wij reeds zooveel mogelijk per bulletin ver spreidden, overtreft zelfs de stoutste ver wachtingen. De Radjah, die voortdurend liet verzet, aanstookte, met zijn zoon en zijn kleinzoon in onze handen en gevankelijk naar Ampeiian overgebracht, ziedaar een prachtig debuut voor het 3e en bet lie bataljon, die pas op Lombok aankwamen. Verder een steeds toen nnend aantal poeng- gasvas die zich Lot onderwerping bereid verkla ren zelfs de zoo spoorloos verdwenen schatkist ontdekt, inderdaad, betere berichten van Lom bok konden niet gewensebt worden. Geen wonder, dat gisteren in de zitting der Tweede kamer luide toejuichingen klonken, toen de iervi 11 Koloniëndezeblijmaremeedeelde. u bij Ui- brstorinini; vaii Tjakra tegenover 25 mi..luren 4 officieren sneuvelden, is een hernieuwd bewijs hoe onze Indische officieren in dubbele be- soldafc .'eten a te gsm: Men zal zich herinneren, dat een jaar of drie ge leden eett jong officier van bet Indische leger, die wegens ziekto met verlof nststr Nederland kwam, in de "Ronde Zee over boord sprong, op het geroep: „een kind overboord" en eenige uren rond zwom 0111 op een vuurtoren een ander schip af te wachten. Dat was de 2e luitenant Wittich, die als sergeant van liet 8e regiment infanterie naar Jndië was ge gaan en van Meester Cornells officier werd. Hersteld zijnde, keerde hij naar Indië terug, werd le luitenant en verwierf in het begin van dit jaar op Atjeh do Militaire Willemsorde. De kranige jonge luitenant is thaus, nauwelijks met de nieuwe aunvi.llingsbatuljons op Lombok zijnde, zwaar gewond. Moge hij voor het leger be houden blijven. In een brief uit Lombok aan de Locomotief lees: j men aangaande overste Schetter „Mon dieu, quel homuie I" is men geneigd uit te roepen, als men dien hoofd-officier hier aan het werk ziet. Een eoht soldaat, flink het gezag hoog houdend en onvoorwaardelijk gehoorzaamheid eisehend, is hij toch bemind door elk officier en eiken mindere van zijn ba'.djon. Steeds gezonden wordende, waar het 't hardst spant, is men verzekerd, dat bij hem het woord terugtrekken onbekend is, en dat hij de oude Indische tactiek Jij er uit en ik er in" huldigt. Toch tracht hij dat aoel niet langs onvers tam weg te be reiken, maar doet hij zoo lang m.geljjk beleid en groote voorzichtigheid aan onverschrokken moed Is echter onstuimig avancceren op een zeker oogeu- blik noodig, om den toestand te redden, of om een twijfelachtige tot oen schitterende overwinning te maken, dan aarzelt hij geen oogenblik en laat zich door niets weerhouden, om den vijand te lijf te gaan. Zijn kort bevel daartoe electriseert dadelij zijn gansche bataljon, en de Europeanen zoowel al» de kleine, betrekkelijk nietige Javaantjes van zijn korps, hebben hier alweder verscheidene malen de waar heid bevestigt, dat geen inlandsche vijand stand houdt voor den krachtig ondernomen eu goed door- I gezetten stormaanval van onze troepen. Overste Scheuer draagt in liet gevecht nooit een 1 hoed, maar zijn pet met den uit de verte zichtbaren gouden hand, heeft een revolver, maar geen sabel I en bestiert alles met een klein rottautje in de hand, 1 dat men steeds bij hem aantreft. 1 Met de andere hand in den zak. is hij steeds in I de zoorste linie en loopt hij in het zwaarste vuur desvijan.ls zijn geliefkoosd deuntje, „alles kost een I dubbeltje" te zingen, I Een wenk met zijn stokje, een „vooruit jongens" is voldoende om zijn solcfaten te brengen waar hij 1 ze hebben wilieder gaat blindelings waarheen hij gezonden wordt. 1 Als deze dappere maar niet ten slotte het slacht- j offer wordt van zijn onversehrokkenneid, is de ver- zuchting die velen slaken. Du Ilooge Jtta i beslist u eer,mister, dut art. 1 47 dur wet op do Vermogensbelasting, ge heimhouding voorschrijvende, geen uitzon- I (lering toelaat ten behoove van het gerech telijk onderzoek in eenige strafzaak. 1 I11 haar Memorie van antwoord op liet verslag der Tweede Kamer over de Nationale Schuld, verklaart de Regeering dat in liet zittingjaar 18041805 van haar geen voor- i stel is te wachten tot een conversie der 3) pet. leeningen. Terwijl de opbrengst der Bedrijfsbelasting j 5 ton minder bedraagt dan die der Patent belasting, zal, naar de Arnhemsche courant 1 uit vertrouwbare bron verneemt, de Yer- i mogensbelasting bijna negentigduizend min der bedragen dan iu het vorige jaar Terwijl in October de directe belastingen onge veer 5 ton scbraW stondendan in October 1893. en ook de indirect belastingen iu vergelijking met de corr spondeerende maand des vorigen jaars weder circa 3 ton teleurstelling gaven, nebben de overige middelen, in hun geheel ge nomen, de Aarzehnaand van 1393 beschaamd. De invoerrechten gaven thans bijna f 35 000 meer de accijnzen wijzen een hooger cijfer van onge veer V» millioen aande posterijen gaven bijna een halve ton meer en de telegrafie oik een kleine f5000. Het resultaat is derhalve, dat Oc tober '94 f134 98-5 meer heeft opgebracht dan dezelfde maand van 1893, terwijl de raming voor éen maand overtroffen v -rd met f 2 617 496, het geen dan ook wel n. was, daar wij tot dus ver, over 'tgeheelc jaar berekend, nog altijd veel hebben m te halen. Volgens de raming moeten wij over 10 maan den ontvang ,n f 1« 0158 000 ruim, en er is nog pas binnen f96031 "8, h .geen weliswaar circa 12 ton meer bedraagt dan de uitkomst die op 31 October li,93 v rkregen werd, maar waaraan toch nog 4 millioen ontbreekt. Nu hebben wij nog te verwachten November en December. Deze moeten samen opbrengen 21 millioen plus de 4 millioen, die wij thans nog ten achter zijn, dat is das 25 millioen, en als die maanden het geen te verwachten is zich even goed houden als October, dan brengen zij ons 26 27 millioen. De vooruitzichten zijn dus volstrekt niet ongun stig, en dit mag men te eer zeggen, omdat Vermogens- en Bedrijfsbelastingen nog veel te verantwoorden hebben. Zij moeten geven reap, f 5 Ó66 660 en f 3 833 750, en tot dusver gaven zij slechts resp. f3 321 877 en fl 103 639. Vooral ten opzichte der Bedrijfsbelasting is dit te ver klaren de Minister spreekt in zijn antwoord op de algemeene beschouwingen, de stellige opinie uit, dat, de verwachtingen omtrent den dienst 1894 per saldo niet zullen tegenvallen, terwijl zijn aanvankelijk zwartgallige beschouwingen omtrent her verloop der opbrengst van de Be drijfsbelasting ook al voor uen goed deel door hem worden teruggenomen, daar hij reeds voor het volgende dienstjaar verwacht, dat de normale cijfers zullen bereikt worden. Het jaar 1894 zal dus ten slotte voor de op brengst der Rijksmiddelen gunstiger zijn dan het vorig jaar, indien althans de twee laatste maanden ons niet onvoorziens foppen. Hut komt voor, zegt het Ulrechtsch dagblad, «lat reizigers in het bezit zijn van een biljet enkele reis, dat aansluit aan het terugreis gedeelte van een retourbiljet, of wel dat zij iu het bezit zijn van het terugreis-gedeelte van een retourbiljet, aansluitende aan het terugreis-gedeelte vau een ander retourbiljet. Dergelijke reizigers kunnen hun bagage rechtstreeks tot de eind-bestemming of eentg tusschengelegen station (waar zij recht van oponthoud hebben) doen bevrachten. Bijv. een reiziger, voorzien vau een retour- komt ge bij dit hondenweer en deze duisternis toch niet vroeger aan dan morgen met den trein het geval zou zijn." „Mijn kindmijn arme, kleine Bruno!" steunde de beproefde vader. „Hier helpt niets dan kalm blijven en het beste hopen.'' merkte Hubner wijsgeerig aan. .,Ga nu nog een paar uur slapen. Ik moet het bureau sluiten. Slaap lekkerik hoop voor je, dat alles goed afloopt." 1 Lederer stond nu in de duisternis buiten. De wind gierde door de telegraafdraden en de regen j i kletterde, hem in het gelaat. Daar sloeg het half twaalf. Of zijn kind nog leefde? Of medi- I so he hulp morgenochtend vroeg genoeg kwam? Dit waren vragen, die voortdurend door zijn brein woelden. Lederer kende bet gevaar van keelziekten tegen sommige had de wetenschap j toen nog geen middel gevonden. Alleen wanneer direct geneeskundige hulp werd verleend, kou i hot. gevaar afgewend worden. Hij snelde de stad in en probeerde een rijtuig I te krijgenals het rijtuig maar een uur eerder i to Vossowska kon ztjn dan de trein, had hij al j veel gewonnen. Een uur eerder thuis te zijn, kolt wellicht zijn kind redden. Hij klopte echter j overal te vergeefs aan. Niemand wilde in dit 1 hondenweer in een donkeren nacht en op slecht berijdbare wegen, den tocht ondernemen. De radclooze vader ging in zijn angst naar het huis 1 i van den dokter en trok aan do nachtsohel. I Dokter Schlutow versoheen na eenigen tijd aan het geopende venster en vroeg wie daar i „De machinist Lederer," luidde het antwoord W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. „Dokter, mijn kind heeft een ernstige keelziekte, het is in groot gevaar De dokter gooide den huissleutel naar beneden en riep: „Doe de deur maar open en kom bin nen ik zal 111e intussoben aankleeden." Lederer opende de deur en tastte in de gang in het donker rond. De dokter kwam dadelijk beneden, ontstak licht en vroeg hem den toe stand van zijn kind mee te deeleu. „Ik kan dan meteen wat medicamenten mee nemen," zeide hij. Lederer vertelde wat hij wist. „Bij keelziekte is directe hulp noodzakelijk," zei de arts. „Gij woont hier in uc stad?" „Neen (lokter antwoordde Lederer, en hij ver telde dat hij bericht per telegraaf had gekregen, te Vossowska woonde en dat er geen genees- kundiige hulp was. De dokter scheen na deze mededeeling niet veel lust te hebben mede te gaan. „Gij hadt tnij niet uit het bed moeten halen," zeide hij. „Het is een uur na middernacht, en de eerste trein gaat pas van morgen om vijf uur. Wat wil je nu van mij, zoo in 't holle van den nacht „Gij moet meegaan dokter," riep Lederer wanhopig, „u alleen kunt mijn kind redden als u wilt. Aan het station staat mijn locomotief; hij heeft stoom op en is tot afrijden gereed. Wanneer u wilt, breng ik u binnen het uur naar Vossowska en mijn kind is gered!" j „Je bent gek In dit weer, zonder signalen, en zonder dat iemand er iets van weet, zoudt gij met mij zes mijlen willen rijden? Bij bet eerste station zoudt ge al niet verder kunnen omdat ge niet weet of de weg veilig is." „Neen dokter, er is geeu gevaar, geloof mij. Op de tussshen station wordt 's avonds laat alles geregeld en gerangeerd, zoodat de weg vrij is voor de eersten ochtendtrein. Wij kunnen gerust gaan voorbij de stations zal ik voorzichtigheids halve langzaam rijden." „Maar de slagbooruen zijn niet gesloten; voet gangers en rijtuigen zouden over de rails kunnen komen, denkend dat er nu geen treinen rijden en wij zoodoende de grootste ongelukken krijgen." „Neen, neen," bezwoer Lederer. „Daarover be hoeft u zich niet bezorgd tc maken. Ik ken de geheele lijn door cn door en zal overal, waar 9lagboomen zijn langzaam rijden. Bovendien zal om dezen tijd en bij dit weer mensch noch dier zonder noodzaak buiten komen." „Maar wat je doen wilt," zeide de dokter, „is geheel togen je instructies inik weet heel goed, wat je doen en laten uioogt. Je moest den tocht niet ondernemen, wellicht verlies je er je be trekking door en bent verantwoordelijk voor alle schade." „Wat kan mij dat alles schelen, als mijn kind in gevaar is U kunt het redden, dokterSlechts aan u ligt het of mijn kind beter wordt. Ik Bineek u op mijn knieën mede te gaan. Heb erbarmen met mijn vaderangst Na lang aarzelen gaf de dc dokter eindelijk Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1