Maandag 3 Dec. 1894. No. 4411. 39e Jaargang. UKN. Binnenland. y >rr y c t" y ;;vvyy m Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per S maanden 1.Franco per post 1,15. Abonnement alleen op hot Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct, voor binnenland 60 ct. per 3 maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert per regel 16 et. Reclames per regel 25 ct Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel3 cent By advertentiën van buiten dc stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Korte gracht, Wijk B. 60 Telephoomiummer 19. Door omstandigheden buiten onzen wil kon het Zondagsblad Zaterdag middag niet worden afgedrukt. Wij bieden onzen lezeressen en lezers onze verontschuldiging voor deze ver traging aan. NATMONALEiB Ui LITHE KENNISGEVING- De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op de artt. 87 en 88 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad n^. 72) en de artt. 25 en 26 van het Koninklijk besluit van den 8. Mei 1862 (St.bl. no. 46) Gezien de kennisgeving van den heer kolonel, militie-commissaris in de provin cie Utrecht, van den 14. November 1894 Doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente op Dinsdag den 18. December 1894 des voórraiddags te 10 ure in het openbaar wordt gehouden in eene der zalen van het stadhuis te Utrecht, en bestemd is tot het doen van uitspraak omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie, de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend, de lotelingen die van den dienst uitgesloten of daarbij voor- loopig niet toegelaten worden, en alle overige lotelingen, behooreude tot de lichting van het jaar 1895. Voorts, dat de tweede zitting van den Militieraad, be stemd tot het doen van uitspraak om trent alle in de eerste zitting niet afge dane zaken, en ten opzichte van hen die als plaatsvervanger of nummerver wisse laar verlangen op te treden, ter voor melde plaatse in het openbaar gehouden wordt op Woensdag den 16. Januari 1895 des voormiddags te 10 ure. En brengen tevens ter kennis van de belanghebbenden, dat de tijd en plaats der zittingen aan eiken loteling zullen worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van Feuilleton. Naar het l'ransch. 1-) Toen Louis Durier, officier van gezondheid 2e klasse bij het ólste regiment Franse he infanterie van linie, zijn vrouw verloor, was hij onbeschrijf lijk wanhopig. Hij had te nauwer nood tijd, met zijn aangeoedene kennis te maken, en van zijn echtelijk geluk te genieten; want ze waren eerst sedert een maand getrouwd en maakten een hu welijksreisje door Italië. Ze hadden kennis gemaakt te Tours, waar het regiment van Durier in garnizoen lag. Hij had haar hart gestolen door zijn flinke houding te paard, en door zijn kwijnend bartochtelijke ba ton, waarmede hij oude romances, waarin de liefde verheerlijkt werd, kon zingen. Hij was ge trouwd zonder veel over dien stap te hebben nagedacht, want zij had gewild dat net huwelijk spoedig zou plaats hebben, hoewel haar voogd eigenlijk debetrekking van Durier niet voldoende vond tegenover het groote fortuin, dat zijn pupil meebracht. Ze had naar voogd vaak tot wanhoop gebracht door haar dwaze grillen. Hij vond bij het huwelijk alleen eenige vergoe ding in den blinkenden stoet van officieren, die het jonge paar naar het altaar vergezelde. Het huwelijk was het schitterendste, dat de bevolking van Tours in langen tijd had gezien en zag. Na een verblijf van een week op een buitentje, dat zij uan den oever fier Loire bezat, vertrokken de jonggehuwden naar Italië. Het was voor bei den een verrukkelijke reis;zc begonnen elkander te loeren kennen, en in het klassieke land der bewonderenswaardige monumenten van kunst leerden zy elkanders smaak en verstand waar- deeren. zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoewel het niet ontvangen van zoodanig biljet niet ontheft van de verplichting tot bet verschijnen voor den militieraad, of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukkenzullende de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke ge steldheid, gebreken, of gemis van gevor derde lengte, en de plaatsvervanger of nummerverwisselaar in persoon voor den militieraad moeten verschijnen, ieder op het voor hem hierboven vermeld tijdstip. Amersfoort, 1 December 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. H. H. M. M. zijn Vrijdag van het Loo naar de residentie teruggekeerd. De Minister van Waterstaat vindt, dat voor een spoedige regeling van de gemeen schap door eleetrische telephonen voorals nog geen eenigszins dringende aanleiding bestaat. Overneming van de intercommu nale lijnen door het Rijk acht hij linantieel nadeelig voor de schatkist. liet volgende Regeeringstelegram werd Vrijdag bekend gemaakt «Colonne bezocht Nannada; bevolking rustig. Andere colonne gister naar Lingsar; tweede verwant van Radja gevangen.» Toen onze troepen in Juli op Lombok landden, bestond de Vorstelijke familie uit den vorst, drie zoons, twee kleinzoons en een oneehten zoon. Van dezen zijn thans gevangende gewonde Vorst, een zoon (te Sasari) en twee klein zoons (éen te Sasari en één te Naruiada); gesneuveld zijn twee zoons, éen, de Kroon prins, te Mataram (niet te Tjakra Negara) en éen te Sasari, terwijl de onechte zoon op 'rioog bevel zelfmoord pleegde. De Telegraaf ontving liet volgend bericht Hun uitstapje was bijna ten einde, toen mevrouw Durier, tengevolge van een te groote wandeling, die zij ondanks het vochtige weder had willen voortzetten, ziek werd. Den volgenden dag open baarde zich een bezetting op de borst; eenige dagen later was mevrouw Durier, ondanks de hartelijke zorgen van haar man, die de bekwaamste geneesneeren van Milaan te hulp had geroepen, stervende. Met flauwe stem trachtte ze haar man moed in te spreken. Een geluk als het onze kan niet zoo lang duren, zie-je; wij waren te gelukkig. Schrei nu maar niet. ik wil niet heengaan met zoo'n be droefd gezicht voor me. Ik wil dat je je flink houdt. Ik hebt je heel liefgehad en als je te Tours terug komt, zal je zien, dat je een verrassing wacht. Zou je mij nu ook een genoegen willen doen? Houcf me dan altijd bij je. Toe laat me tot aseh verbranden, dan kan je me waarheen je wiltIk zal zeker heel weinig plaats iuneinenik zal je niet lastig zijn, je niet beletten om te werken.je zult nu en dan eens naar me kijken, en me niet geheel en al vergeten Toen Durier te Tours terugkwam, was hij onkenbaar. Zijn donkere haren waren vergrijsd, zijn oogen hadden hun glans verloren, en waren door donkere strepen omgeven, zijn wangen waren ingevallen, hij liep voorover gebogen. Hij bracht de lijkkist van zijn vrouw niet mede; ze had, aldus deelde hy zijn vrienden mede, ver zocht dat haar lichaam in Italië zou blijven, en hij had dien wensch geëerbiedigd. Ze rustte in het Campo-Santo te Milaan. Bij den lykdienst, dien hij in de hoofdkerk van Tours liet houden, wekte hij aller medelijden, zelfs dat van den voogd zijner vrouw, die evenwel woedend was, toen hij van deo notaris had ver nomen, dat mevrouw Durier vóór haar reisje naar Italië stilletjes een testament had gemaakt ten gunste van haar man. Dat was de verrassing. Moed houden, morblcu! zeide de kolonel tot Durier. «Gisteren werd Narmada door onze troepen bezocht. De weinige Baliërs, die zich daar bevonden, gaven zich over en leverden hun wapens uit. Geen schatten werden gevonden. Heden trekken onze troepen naar Lingsar. «Het paleis te Tjakra Negara is verweest. «De zoon van Anek K'toet Karang Asem is door de onzen gevangen genomen. «Bij de jongste operaties hebben onze troepen geen verliezen geleden.» Onder dagteekening van 1 December is bij bet Departement van Koloniën Zaterdag nog ontvangen bet volgende telegram. «Terug van Lingsar, waaruit verkenning Noordelijk en Oostelijk gedaan. Overal be volking goedgezind; passers druk bezocht hoofden omtrek Lingsar aanwezig. Zoon en kleinzoon Radja naar Batavia gezonden.» Freij, de beschuldigde in de zaak der valsche bankbiljetten, die door de rechtbank te Amsterdam werd veroordeeld, maar door het gerechtshof werd vrijgesproken, is thans te Miinchen, waarheen hij na zijn invrijheid stelling is vertrokken, aan tering overleden. In haar Donderdag gehouden vergadering heeft de Tweede Kamer o.a. zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd de ontwerpen tot vereeniging der gemeenten Rotterdam, Kralingen en Charlois, tot grensverandering tusschen Rotterdam en Overschie, en tusschen Rotterdam en Uselmonde. Erkennende het wenschelijke van zekeren gang in de promotie te houden, ligt het, volgens diens Memorie van antwoord, niet in het voornemen van den Minister Van Oorlog, officieren te pensionneeren, die nog in de kracht van hun leven en voor den dienst geschikt zijn. Het gemeentebestuur van Kantens heeft, na gehouden aanbesteding, het geven van handwerkonderwijs in de scholen te Stilswerd en te Rottum gegund aan de laagste in- schrijfster. Wat men tegenwoordig toch al niet aan besteed e Reeds in 1876 maakte de Anihemsche courant de opmerking, dat in sommige streken van ons land geen gond in circulatie was, en op d/meeste plaatsen zoer weinig voorkwam. Dit is nu meer dan achttien jaar geleden, maar W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. Wees een man! herhaalden in koor zijn kameraden. Na de plechtigheid wilde hij niet, dat iemand hem zou vergezellen naar het huis, dat voor hen beiden bestemd was, en waar hy nu alleen levend terugkwam. Hij verbood zelfs den voogd, die hem- bij zonderheden omtrent de erfenis wilde tneedeelen, binnen te komen. Hij wilde geen getuigen hebben, Zijn oppasser was hem behulpzaam bij het uitpakken van de doos, die hij van Milaan zelf hau gedragen, een leeren koffertje waarin een urn van malakiet van sierlijken vorm was geborgen. Hebt u een nieuwen reiszak gekocht vroeg de oppasser. Domkop I Hij opende de doos en haalde er de urn uit. I'as op als je daar ooit aanraakt! Ik zal het wel laten, iuitenant zeker een souvenir van mevrouw? Ja.een souvenir. Hij zond zijn oppasser weg en bleef langen tijd de urn, die de asch van ziin gejiefde bevatte, beschouwen. Hij had het geheim aan niemand willen meedeelen, en zat alleen te schreien. Na lang naar een geschikte plaats te hebben gezocht, zette hij de urn op den schoorsteenmantel van zijn kamer. Hij zou haar op die wijze zien als hij ging slapen en als hij wakkei word. Ecnigo dagen daarna hervatte hij zijn dienst en vervulde hij weder nauwgezet zijn plichten. Zijn kameraden '.vulden hem wat opvroolijken, maar hij gaf h un daartoe geen gelegenheid. Zoodra zijn dienst afgeloopen was, ging hij naar huis, waar hij met de herinnering aan zijn aangebedene den dag vorder doorbracht. Hij had haar portret in verschillende vergrootingen laten maken en overal in huis opgehangen en geplaatst. Te minden van al deze dingen, die hem aan de doode herinnerden, was hij het minst bedroefd Ze had woord gehoudenze hinderde hem in niets men kan niet zeggen, dat de tijd hierin veel ver andering heeft gebracht. Er was toen 60 millioen_ aan gouden tientjes gemunt, tenvyl 10 millioen® aan muntbiljetten van tien gulden in omloop ge bracht werden; thans zijn muntjes een dagelijksoh betaalmiddel en gouden tientjes, niettegenstaande er vijfmaal meer zijn, krijgt men bijna niet te zien. Men vermoedde, dat de Nederlandsche Bank en de bankiers het bewaarden om er voordeel mede te doen als de nieuwe muntwet kwam en bet goud in plaats van het zilver als standaard werd aange nomen. Dan hebben zij tot nu toe vergeefs hun gouden tientjes bewaard. Maar zou thans de oor zaak van de schaarste dezer gemakkelijke, fraaie muntstukken niet gelegen zijn in het feit, dei, juist omdat zij zoo weinig worden gezien, de parti culieren ze oppotten Nooit heeft men gehoord, dat iemand een verzameling aanlegde van muntbil jetten van tien gulden, waarvan er vier vijfden minder in omloop zijn maar zeer velen leggen be slag op een tientje, dat hun in handen komt en juist uit heeft ten gevolge, dat men zoo zelden in betaling ontvangt. Zoo heeft iemand twintigduizend gulden aan goud geld liggen; een ander heeft een paar honderd goudeu tientjes bewaard, „omdat het zulk gemak kelijk geld" is Als al die particuliere collecties eens werden opge ruimd, die sedert de uitgifte van de gouden tientje? zijn aangelegd, zouden deze zeker even veelvuldig in 'omloop zijn, zonder dat de Bank of de bankiers hun stelsel behoefden los te laten, aangenomen, dat zij het stelsel hebben toegepast Op den huize Belmonte, bij Wageningen, is in den ouderdom van 67 jaren overleden baron W. A. de Constant Rebecque, kamer heer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning Willem III en Rechts- ridder der Johannitter-orde. De geschillen over het Kinderziekenhuis Mary te Apeldoorn zijn eindelijk opgelost Het denkbeeld van de rechtbank teZutphen, een minnelijke schikking te beproeven, neeft dus goede gevolgen gehad. De stichting is voor de gemeente Apeldoorn behouden gebleven en onder wettelijk toe zicht gesteld. Zoowel de oude als de zooge naamde nieuwe curatoren hebben hun taak neder gelegd, terwijl een nieuw bestuur is benoemd, waarvan mr. G. M. G. deMeijier, de rechtskundige raadsman der oude curatoren, voorzitter is. De overige bestuurders zijn de heeren W. Bas Backer en J. B. Hiigenholtz, te Apel doorn, F. Steers en Renesse, te 's-Gravenhage, terwijl de volgende benoemingen van bestuur- De beschouwing van de urn van malakiet wekte geenerlei akelige gedachte bij hem op; hij zag altijd weer zijn vroolljk, lief lachend vrouwtje voor zich; hij praatte met haar, en maakte in gedachten weder de reis naar Italië. Als hij werk had, droeg hij de urn naar zijn werkkamer, waar ze stille getuige was van zijn studie. Zes maanden verliepen aldus, daarna een jaar, Hij vergat wel eens een enkele keer om de urn uit zijn studeerkamer mede ie nemen naar zijn slaapkamerhij liet haar eindelijk maar voor goed in zijn studeerkamer, omdat hij vond dat de stilte van zulk een vertrek, de studeercel van een geneesheer, het meeat passend was voor een lijkurn. Hij zorgde overigens steeds, dat naast de urn een bouquetje viooltjes of pompoen-rozen baar lievelingsbloemen stonden. Na verloop van twee jaar had Durier zijn ge- iongelui's leven weer hervat; zijn kameraden nadden zoolang bij hem aangehouden, en zelfs de voogd van zijn vrouw zei, dat hij zich toch op zoo'njeugdigen leeftijd niet levend mocht begraven, Het gebeurde zelfs, dat Durier na eenige*bit- noodigingen om uit te gaan te hebben aangeno men, ook zelfs aan de collega's van het regiment een partijtje aanbood. Hel diner was vroolijk; men had het er op gezet, den troosteloozen weduw naar eens uit de plooi te brengen, Nadat een flinke reeks flesschen champagne de tafel was komen stofteeren, was de vroolijk- beid zoo algemeen geworden, dat de gasten zich door het huis verspreidden en zoo was men eindelijk weer op de studeerkamer van de dokter bijeen gekomen. Voor het eerst, sedert twee jaren, had Duriar zelf met smaak gegeten, en daar van alle kanten zijn gezondheid werd gedronken, was hij, zooals Horatius dat na een goed maal zelfs verschoont- (Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1