7 Stadsnieuws. Militaria. Advertentièn. Tandartsen (Nieuwe Wet.) Dagelijks consult IB zeker op zich zelf nog geen bewijs van grove Vdi-waarloozing van tie regeling van net bestuur der gemeentehuishouding. De gemeenteraden beweren, dat hier geen onwil In het spel is. maar dat de gemeentennren met den besten wil niet meer kunnen be talen en beroepen zich op de vroegere adviezen van Gedep. Staten, die in 4891 en 1892 ook verklaard hebbenzoo gaat het niet langer; de draagkracht der ingezetenen laat geen hoogere belasting toe. De Kamer zal dus moeten aantoonen, dat deze zienswijze onjuist is en dat de gemeente raden zonder grond geweigerd hebben aan den wenseh van Gedep. Staten te voldoen. - Om te kunnen beoordeelen wie in deze gelijk heeft., zou men in elk geval meer cijfers moeten kennen. Ook het wetsontwerp tot betere heffing van de invoerrechten naar de waarde heeft veel kans van slagen. Den ambtenaren wordt daardoor wel-is-waar veel macht, gegeven, maar het kwaad der ontduiking, dat zulk een grooten omvang heeft aangenomen, is alleen nog maar met ingrijpende maatregelen te beteugelen. Dij de tegenwoordige regeling wordt de Schatkist jaarlijks f1 860 000 te kort gedaan, omdat het allengs gewoonte is geworden de goederen veel te Taag aan te geven en het benadel ingsstelsel onvoldoende gebleken om dat kwaad te keeren. Intusschen verheelt de briefschrijver niet, 1 dat bij de behandeling van het wetsontwerp zeker nog wel pogingen zullen worden aan gewend om enkele wat al te fiscale bepalingen iets te verzachten. Kolonel F. A. V. W. H. van Tuerenhout, commandant van het 4e regiment infanterie te Leeuwarden, heeft wegens gezondheids redenen pensioen aangevraagd. Het afgeloopen jaar leverde voor vele jongelieden, die zich hadden voorbereid om den werkkring van kommies der belastingen te kiezen, een groote teleurstelling op, daar het elk jaar gebruikelijke examen achterwege hleef. Ook 4895 schijnt liet lot van 1894 te deele.n, daar de oproeping voor het examen, welke gewoonlijk in December geplaatst wordt, nog niet is verschenen. Door de afschafling of vermindering van den zout- en zeep-accyns, patentbelasting en personeel, kan men met net in dienst zijnde personeel voorloopig volstaan. Zou men echter, om verdere te leurstelling aan hen, die zich voor kommies bekwaamden, te voorkomen, niet. kunnen berichten of dit examen al dan niet zal plaats vinden, en wanneer? Aanstaanden Maandag wordt het cassatie beroep in de zaak der valsche bankbiljetten, welke reeds diende voor de rechtbank en het hof te Amsterdam, behandeld. Volgend zonderling bericht staat in een der Limburgsche bladen: Te Haelen, heefl Zondagavond het jaarlijk- sche dakhazen-souper plaats gehad. Dat hier nog al gezonde magen gevonden worden, be wijst, dat door 8 deelnemers niet minder dan 7 Kilo van bovengemeld vleesch verorberd werd. Geen wonder, dat de landbouwers klagen over den lagen prijs der varkeus, als men het vleesch van de poes boven dat van bet varken stelt. In Opsterland beleven de onderwijzers geen prettige dagen. Zij hebben namelijk nu van B. en W. een schrijven ontvangen, meldende, dat hun salaris over liet laatste kwartaal van 1894 voorloopig niet kan worden uitgekeerd, wegens. gebrek aan geld. Te Groningen is een blinde jongen betrapt op het stelen van een llesch jenever. leger in de eerste plaats moet kunnen gezegt worden »door het volk voor het volk. «Medegewerkt te hebben aan de propaganda voor die jonge partij, wier beginselen onbaat zuchtig, wier streven grootsch is, is de vol doening die wij ondervinden bij den terugblik op de afgeloopen vier jaren van onzen arbeid. »De Minister van Oorlog heeft een proef bevolen met een gewijzigde bepakking van den veld-infanterist. Waarlijk niet vóór den tijd. »Onze infanterie is veel te zwaar bepakt. Alles saam torst de man gemiddeld de helft van zijn eigen gewicht a in bewapening, uitrusting en reserve-ration. Dat is minstens 'It te veel. »Het is intusschen te betreuren, dat men de zomer- en de najaarsoefeningsperiode heeft laten voorbijgaan om een practisch onderzoek in te stelien. Zoo licht worden het nu theoretische besprekingen, die naar het bureau rieken, welke den doorslag geven. De troep is thans zoo klein en zoovele officieren en onderofficieren vinden elders hun winterar- baid. Maar enfin Er moet raad geschaft en spoedig voorziening getroffen worden, opdat het jaar 4895 althans in dat opzicht iets lever'e aan onze arinee, waaraan zij ten minste pleizier beleeft." De intercommunale telephoon-gemeenschap van Amerfoort en Utrecht zal eerlang wor den uitgebreid, tegelijk met die tusschen Amsterdam en Rotterdam met Uirecht. Door den aanleg dezer lijnen zal in de eerste plaats verkregen worden vermeerdering van het aantal telephoonlijnen tusschen Am sterdam en Rotterdam, hetgeen bij het steeds stijgend telephoonverkeer tnsschen beide plaatsen zeker aan de gebruikers welkom zal zijn. Bovendien zal men bet groote voor deel verkrijgen, dat, bij mogelijke storing up de bestaande lijnen, langs andere wegen gebouwde lijnen voor het telephoonverkeer nog beschikbaar zullen zijn. Na deze uitbreiding zal liet verkeer ook niet meer in de rnate waarin zulks tot nu toe bet, geval is over Amsterdam geleid wor den. Rotterdam, Dordrecht en Schiedam zul len door den aanleg der leiding Rotterdam Utrecht en UtrechtAmersfoort rechtstreeks met Utrecht, Arnhem en Groningen kunnen correspondeeren. zonder van de lijnen van Rotterdam naar Amsterdam en van Amster dam naar Utrecht, en van Arnhem naar Groningen gebruik te maken. Daardoor wordt in de eerste plaats de gemeenschap van Rot terdam e. a. met het Oosten en Noorden van ons land vergemakkelijkt en worden in de tweede plaats de lijnen van Amsterdam naar het Oosten en Noorden ontlast en wordt dus de telephoongemeenschap van Amsterdam met die gedeelten van ons land versneld. Aanleg en exploitatie der nieuwe lijnen zijn weder opgedragen aan de Nederlandsche Rell-Telephoon Maatschappij. Door de als rechtspersoon erkende ver- i eeniging «üorcas" alhier is aan jaarlijksehe bijdragen, vrije giften, en contribution der werkende leden in 1894 ontvangen f029.54, welke som op de beste wijze is besteed en zooveel mogelijk aangewend om in voorko mende behoeften te voorzien. Gedurende het afgeloopen jaar zyn 38 kraamvrouwen bezocht en is aan 285 huis gezinnen uitdeelinggehouden van384 hemden, 440 lakens, 52 dekens. 190 paar kousen en sokken, en 40 baaien kleedingsstukken. lu 1894 werden duor liet Rijkstelegraaf kantoor hier verzonden 44014 telegrammen, benevens 13 diensttelegrammenontvangen 11(383, benevens 135 diensttelegrammen; opgenomen en verder geseind 3303 te zamen 20448. Nu 25 jaar geleden werden hier ontvan gen 3784 en verzonden 3800 telegrammen, totaal 7674, In 1862, Iret jaar waarin het telegraafkantoor werd geopend, waren deze cijfers 1025, 1148 en 2173. Door het Rijkstelepboonkuntoor te Barne- veld werden in het. afgeloopen jaar verzon den 1063, ontvangen 1500 berichten, hene vens 2 diensttelegrammen te zinnen 2567. Wie weet. iets van het nieuwe geweer vraagt (ie Landsverdediging. Niemand dan de officieele beproevers. Welnu, de officieele beproevers hebben ons een flaubert geweer op 't dak gestuurd dat niet, deugt; een uitrusting voor den infanterist, aangepraat, die geen beschermers meer telt: ranselzakken gegeven met papier- leeren belegselsniet-waterdichte water laarzen zonder modelduur schoeiseleen affuit, van 10 cM.. die als een veulen op haar bedding danst in 't kort: het leger is door de officieele beproevers verrijkt met tal van zaken, die lijnrecht staan tegen de i eiseheri van troepeiulienstentroepenbeiangen. j Daarom voor alles de proefnemings- j rapporten publiek domein, opdat de critiek I een h'eiu zou Z1JU overredenenkelen waren het vraagstuk onbarmhartig kan uitpluizen. getuige geweest^ van het ongeluk en hingen In 's hemels naam niet vol verlangen onze handjes uitgestrekt naar dat mooie, nieuwe ge- 't Is zeker een sinister genoegen dat som migen smaken om met alle geweld iemand dood te willen hebbentoch zijn er zulke liefhebbers. Zoo liep Dinsdag het gerucht, dat een der voerlieden van den heer Vollenhoven door irtje, alleen op gezag van een paar vel letjes «memorie van toelichting." Bij het einde der eerste Olympiade zegt «Investigatores" o. a. »AI is onze weerloos- beid nog geenszins omgezet in weerbaarheid en al heelt ons vierjarig streven ons niet 'gegeven een stelsel van verdediging, een opperbevelhebber, een leger, een weerbaar volk, toch zijn wij de weerbaarheid iets meer nabijgekomen. Kr is opgestaan een jonge partij in het leger, die inziet, dat van liet er afgrijselijke taf'ereelcn van op. Bij onderzoek bleek, dat van het heele geval geen titel of jota waar was. Hedenochtend kwam men ons weer het bericht brengen van een man, die op de Varkensmarkt gedood zou zijn. Ook hier bleek spoedig schromelijke overdrijving. Een landbouwer uit êoest en zijn knecht geleidden hedenochtend een koe door de stad. Het beest gleed telkens uit door de gladheidop de Varkenmarkt raakte liet. van de been en sleurde in zijn val den ruim 68-jarigen B. mede, die, bij de pogingen van het dier om weder op te staan, heel wat stompen en trappen op borst en hoofd kreeg. In bewusteloozen toestand naar het, politie bureau gebracht, werd hem daar heelkun dige hulp verleend, waarna hy, door ten familielid vergezeld, spoedig naar huis kon terugwandelen. De man is vrij wel en zal er vermoedelijk wel met den schrik af komen. Ter gisteravond gehouden vergadering van de werkende leden van «Liefdadigneia werd gekozen tot lid van het bestuur, in <ie vacature ontstaan door het vertrek van overste Schluiter, de heer A. M. Tromp van Holst. Het bestuur, dat onderling de functien verdeelt, zal lator uit zijn midden den presi dent kiezen. Bij acclamatie werd vervolgens benoemd tot eerelid van liet bestuur de aftredende president, overste Schluiter, aan wien de vereeniging niet alleen haar tot stand koming en in stand blij ving dankt, doch wien zij zeer veel verplicht is en dien ze dan ook zeer noode naar Den Haag ziet vertrekken. Na de eenvoudige en daarom wellicht te meer treffende bewoordingen waarmee de lieer Kollewijn hem dankte voor hetgeen hij voor de vereeniging deed, en waarop spr. het voorstel deed tot die benoeming, dankte overste Schluiter, zichtbaar aangedaan, en sprak zijn goede wensehen uit voor de ver eeniging en daardoor voor Amersfoort. Eindelijk werd besloten dat de termijn tot inzending van voorwerpen voor de tentoon stelling is verlengd tot 45 Februari. De 4e luitenant W. J. von Hombraclit van het 3e regiment infanterie, die ingevolge zijn benoeming als zoodanig bij het 5e regi ment infanterie is overgeplaatst, is hier ter stede aangekomen en heeft zijn dienst aan vaard. De le luitenant ingenieur II. E. Ileidonrijk gedetacheerd bij de Hoogere krijgsschool, wordt van 4 Mei tot 34 Oct, a. s. gedetacheerd bij het escadron ordonnansen hier. De sergeant-titulair J. Hattinga Raven, van het 4e bataljon 5e regiment infanterie hier, is bevorderd tot ser '.eant-ellectiel bij het 2e bataljon van het korps. De éléve-muzikant W. H. Huijgen. van het 5e regiment infanterie, wordt op zijn ver zoek overgeplaatst als staftrompetter bij het 2e regiment huzaren. 't Is nu bepaald, dat Donderdag 23 Januari a. s. De nieuwe jongen hier ter stede zal kornen,met de artisten van den Tivoli-schouvv- burg te Amsterdam. Hol bestuur van de Garanten-vereeniging zal ons in de gelegen heid stellen kennis met hem te maken. Hij komt uit Londen en dus is 'tzaak eens te vernemen wat de Londensche bladen van hem vertellen. De Times zegt: Hij heeft 't publiek den geheelen avond doen schaterlachen en zal ongetwijfeld voor een lange poos in trek blijven. De Daily Telegraph verklaart, dat liet publiek gedurende twee uren voortdurend gelachen heeft. De nieuwe jongen werd, .looi de gunst van de toeschouwers, dadelijk in de eerste klasse gezet en met algerneene stemmen tot primus bevorderd. De Daily Chro- nicle zegt: Hij werd met uitbundig lachen begroet en de heer Arthur Law, werd twee- maal voor het voetlicht geroepen. De Referee zegt: Arthur Law heeft zijn dool bereikt, j want zijn nieuwe jongen is een der verrna- kelijkste dien ik in vele jaren gezien heh.lrulh verklaartDe nieuwe jongen zal men zoo- lang willen zien tot hij een «oude jongen" geworden is. overleden (lekken )82, te Ki)nlg9berg op m^,S/'"vkrrolaen" tagaf'W lunge» was onnet»."- rich* in 1852 naar Ben jn In tien beginne •nhlldwM nu stukken, doch sedei t 1 - oxideren toe. hoofdzakelijk op m rwliinsehe tentoon- f„ öok -,.ijn „Marchcn" is algemeen bekend. ,147ste ST 14TS-VOTKH4J. VIJFDE KLASSE. Eerste weck. Trekking van 7-9 Jan. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amci-s- fnort rijn aan de volgende nummer» te buurt gevallen Prijs van f400 op No. 20897. Priizeiï van /0 4040 4675 0706 6724 7023 7073 740o 15890 15022 15955 45958 15979 1828o 18317 20828 20850 20874 20883 en 20884. Te zamen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 3651 3065 3066 403/ 4038 4046 40o3 /.(Wjii 7026 7029 7932 7034 70/8 7085 1W 7I54 11I24 II IR» 1415641173 11180 41188 15904 15909 15920 li>937 15939 •i «Si 15950 15908 15970 1828418297 20825 20843 20804 en 20877. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN2 Jan. Maria Wilhelinina, d. van Gijsbertus de Jager ou Willemijntje Dresen. Maria Geerlniida, d. van Cor nells Wout,crus van Nieiiwenhuizen en Wil- lielinina Woutera Everardu Jekel. 4 Jan. Lambertus Jan, z. van Jan Vetkamp en Alijda Koenen. Elbert, z.. van Elbert de Ruiter en II end rik a Elberdiua van Burink. 5 Jan. Gerrit Gijsbert, z. van Jan Willem Velthuis en Hendrikien Hommes. 6 Jan. Albert Wilhelm Gustaul', z. van Gustaaf Louis Coe- nen en Catliarina Magrietlia Doornbos. 7 Jan. Cornelia Lolktje, d. van Lolktje Over zee. -- 8 Jan. Anfionitis Hendiikus, z. van Everardus Langras en Alijda van Barlingen. ONDERTROUWD: 3 Jan. Aart van de Brug en Gerritje Vonk. GETROUWD: 8 Jan. Barend Cohen en Flora Klein. 9 Jan. Willem Wijnandsen Gerarda Lambrechts. Johannes Meijer en Hendrika ter Beest. OVERLEDEN3 Jan. Cornelis van Baaren, 74 j., echtg. van Alberta Mol. 4 Jan. Johanna Antonia de Greef, 48 j., echtg. van Bernardus van der Last. Lammert Cor nelis Lodewijk Kuipers, 42 j., echtg. van Maria Christina van Rijn. 5 Jan. Alida Hendrika Maria Dèuiingh, 21 j., ongel). 6 Jan. Gijsbertus van Keken, 07 j„ echtg. van Maria van Kalken. Frans Meijers, 11 in. 7 Jan Gerrit Jan Schoterman, 78 j., echtg. van Antonia van de Biesebos. 8 Jan. Een levenl, aang. led. v. g. van Jo hannes de Wijs en Hendrika Lablans. Gemengd Nieuws Het allernieuwste snufje in Amerika is I tegenwoordig het. houden van echtscheiding- banketten. Op den dag, waarop de scheiding heeft plaats gevonden, noodigen de gescheiden echtelieden de vrienden en kennissen tot een J «laalsten maaltijd" uit en het gaat daarbij ongelooflijk vroolijk en prettig toe. De eerste gast, die van de vrouw des huizes afscheid neemt, is de gescheiden echtgenoot of wel al naarmate overeenkomsten ge sloten zijn is mevrouw de eerste gast. die liet huis van haar vroegeren man verlaat. Mijnheer begeleidt haar dan zeer hoffelijk tot j aan de drempel van de voordeur. Heden is het juist 2000 jaar geleden dat Cicero, de beroemde Latijnsche redenaar j geboren werd. Zijn geboorte wordt n.l. ge- j steid op 40 Januari 106 vóór Christus. Proeven met onderzcesch telephoneereii zijn dezer dagen genomen tusschen de Bel- 1 gisclie en de Engelsche kust. Het geschiedde langs den telegraafkabel, welke Dover met België verbindt, en met behulp van de uieuwste toestellen en een microphoon van Carbonelle. De proeven slaagden boven verwachting, doch een later gevoerd gesprek tusschen Brussel en Dover was onverstaanbaar. Men hoopt door verbetering van de ge leidingen over land en zonder een afzonder- lijken telephoonkabeJ een voldoende verbin- ding tusschen Brussel en Londen te verkrijgen. Heden ontsliep zacht en kalm na een koitstnnd'g lijden, in den ouderdom van 78 jaar. onze geliefde Echtgenoot, Vader en Be huwd vader, de Heer GERRIT JAN SCHOTERMAN Sr. Namens de familie, WRD. A. SCHÜTERMAN v. n. Riezenuos. Ameusfoout, 7 Januari '95. N.l'. De badinrichting ie tot '/aler- dag a.s. gestolen. JL O. IAPMISl.fi en I. AN S f SC H ™i' 9 mi 5 Iiij .Inn hoer fflLDKRPKEK .angrainiat Ammfaarl, voor TAND HEELKUNDE nn hul innknn van KUNST TANDEN es GElilTTEN. Operatiën zonder pijn. Voor minvermogenden KOSTELOOS van 9 tot 10.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2