Maandag 21 Jan. 1895. No. 4425, 44e Jaargang. Een goede maatregel. gAKUNTALA. Buitenland. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt Maan/lag- en Dtmderdagnamiddag met gratis '/.omlag tb lad. Abonnement per 8 maandenƒ1,—Franco Sor post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 60 cl. per maanden. Advertentiün 16 regels (10 et.: elke regel meer 10 et. Groote letters naar ))lnatsruinite. Logale-, oflloieëlc- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Rcclomet per regel L'5 et. Afzonderlijke nuumert 10 rut, Dienstaanbiedingen en aanvragen, «..(sluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 oent. Bij udvertentiën van buiten do stad worden de inensseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUTJRHUTZRN Hoek Kortegracht, Wijk B. 80 Ttdophooiniuiiinior 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van belanghebbenden in deze gemeente, dat blijkens mededeeling van het Duitseh gezantschap, de Invoer van melk en mest herkomstig uit Nederland, in het Regeerings „Bezirk" Au,rich tot nadere aankondiging is ver boden. Amersfoort, den 18. Januari 189ö. De Burgemeester voornoemd. F. 1). SU1IIMMELPENNINOK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat de stukken waaruit blijkt, dat het Departement van Oorlog voornemens is om een munitiemagazijn opteriehten op het, perceel alhier gelegen aan den Leusderweg. bij het kadaster bekend onder Sectie B. No. 1643, op de Secretarie ter visie liggen en dat te zijner tijd gelegenheid wordt gegeven ons, ten overstaan van een commissie uit Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht bezwaren togen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 19. Januari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. I). SCHIMMELPENN'INCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG 1. s. Eindelijk heeft men het den van Rijks wege gepensionneerden wat gemakkelijker gemaakt door eeu mildere bepaling om trent het afgeven van de attestatie de vita. Ook de Gemeente-secretarieën vinden baat bij dezen maatregel. Het was dan ook overbodig, dat elke drie maanden van een gepensionneerde, dien de betaalmeester of de Rijksont vanger kende en die reeds jaren achter een zeil zijn pensioen kwam ontvangen, de overlegging gevorderd werd van een attestatie de vita, afgegeven door den Burgemeester zijn woonplaats. Het was werkelijk al te dwaas, dat een Rijksontvanger, die dikwijls twintig en meer jaren aan den gepensiouueerde zijn pensioen had uitbetaald, elk jaar nog een wettelijke erkenning noodig had, dat de persoon, wien hij reeds meer dan zeventig maal zijn pensioen had uitbe taald, de persoon was, die vecht had op dat pensioen. Feuilleton. Naar het Emjelsr.h. Nicolas Tarvin zat in den maneschijn op do brug, welke do beide oevers verbindt van de smalle beek, die voortij Topaz stroomt, en liet zijn becnon boven het water schommelen. Een meisje met bruine, droeve oogen zat naast hem on keek peiuzond naar de maan. Haar gelaat droeg de sporen van weer en wind, in haar oogen lag een uitdrukking van bestendige zwaarmoe digheid; het waren oogen die hooge bergen ge zien hebben en eindelooze vlakten, oogon die spraken van zorgen en zwoegen en levensstrijd. De vrouwen van het Westen hebben zulke oogen, en als zij bij zonsondergang op den drempel hunner luit zitten, houden zij de hand erboven om scherper to kunnen zien en in do verte, aan den horizon, over de boomlooze vlakte hun man naar huis te zien komen. Kate Sheriff was in het Westen geboren en sinds zij staan kon, had ze naar den horizon gestauru. Tot het oogonblik waarop ze naar school was gezonden, had ze nooit in een plaats gewoond vanwaar in meer dan óen rie.iting spoorweglijnen liepen. Soms had ze lang genoeg op óen plaats vertoefd, om de eerste stralen der beschaving te zien doorbreken, maar dan werd haar vader, die ingenieur was, weder dieper landinwaarts gezonden, om opnieuw licht in de Alsof zoo'u ambtenaar dan nóg zou twijielen of hij wel den rechten persoon voor zich had. Het feit, dat de gepen- sionneerde zelf, persoonlijk, van gemelden ambtenaar de betaling van zijn pensioen komt vorderen, is toch wel een afdoend bewijs ie achten, dat de man nog in leven is.j De gepensionneerden, die reeds meer malen hun pensioenen hebben geïnd, kuunen voortaan vrijgesteld worden van het overleggen der attestatiën de vita. Om dit te verkrijgen, moeten zij zich schriftelijk wenden ten kantore van den Rijksontvanger en hun haudteekeniug plaatsen in een daarvoor bestemd register. De Rijksontvanger beslist op elk verzoek. Is het verzoek ingewilligd, dan wordt den gepensionneerde op den laatsten werkdag, voorafgaande aan de ver schijning van eiken pensioeutennijn, door den Rijksontvanger een kwitantie-for mulier gezonden, en hiermede kan hij persoonlijk zijn pensioen incasseeren bij den Rijksontvanger. Voor het geval, dan een gepensionneer de niet kan schrijven, behelst het besluit bijzondere voorschriften. Voor hen, wier pensioen niet ten laste van den Staat komt, voor hen wier bovengemeld verzoek niet is ingewilligd, en wanneer zij, wier verzoek wel toege staan werd, verhinderd zijn hun peusioeu persoonlijk in ontvangst te nemen, blijven de vroegere voorschriften nopens over legging eener attestatie de vita van kracht. Waar hierboveu sprake is van den Rijksontvanger - wat betreft het in dienen van het verzoek eu het innen van het pensioen geldt dit voor de ge pensionneerden, wonende op de stand plaats van dien ambtenaar eu in de dooi den Minister van Financiën aan te wijzen gemeenten in de omgeving dier stand plaats. Voor alle overige genieenten ge schiedt een en ander bij den Rijksont vanger in de betrokken gemeente. Ter opheüiug van het zich tot heden voordoend ongerief, dat de kassen der ontvangers meermalen ontoereikend zijn voor alle gevraagde betalingen, zijn de ambtenaren aangeschreven om, door het uenien van de daarbij aangewezen maat regelen, zorg te dragen, op den eersteu dag van elk kwartaal voldoende specie in kas te hebben ter uitkeering van de hij hun kantoor loopende pensioenen. Ten einde de nieuw getrotfen regeling ingang te doen vinden, doet de Minister met aandrang een beroep op de krachtige medewerking van betaalmeesters en ont vangers. duisternis te ontsteken. Ze woonden in een houten huis en soms namen de mannen, die haar vader bij den arbeid noodig had, daar ook hun introk. Maar deze omstandigheden niet alleen hadden de twee-en-twintigjurige vrouw gevormd, die naast Tarvin zat en hem zoooven kau verteld, dat ze hom gaarne mocht lijdon, maar andere plichten te vervullen had. Zij koesterde nameliik do vaste overtuiging, dat zij naar het Oosten moest gaan i m het lot der vrouw in Inclië te helpen verbeteren. Twte jaar geleden was haar die roeping geopenbaard, toen ze de school te St. Louis bezocht. 't Was op een warmen Aprilmiddag geweeat; do boomen begonnen groen te worden, de zon was verkwikkend. Met tegenzin begaf ze zich met de overige meisjes naar een voordracht door een llindoesche vrouw over Iiidië gehouden. Ze luisterde naar Pundita Runiubiii's treurig verhaal van het levon der zusteron in haar land, omdat er later oen opstel over gemaakt moest worden. Het waa een hartroerende geschiedenis, en toen do vrouw zweeg en giften inzamelde voor haar ongelukkige zusters, gaven allen en verlieten zij gedrukt en zwijgend hut gebouw. Buiten geko men begonnen zij fluisterend het gehoorde te bespreken, maar weldra was de betoovering go- weken en ging het getluistor over in een zenuw achtig gegigel. Kate ging ditmaal geheel alleen naar huis, strak voor zich uitstarend, met gloeiende wangen en haastigen tred. Ze begaf zich naar den school tuin en liep opgewonden, gelukkig tusschen do bloembedden. Zo bad ziohzelve gevonden. Do bloemen begrepen haar, dc teere neerhangende kopjes richtten zich tot baar op, do heldere liet. resultaat der eersle stemming voor de verkiezing vaneen President der Fransche republiek was. dat de heer Rrisson 344, de lieer Faure '219 en de heer Waldeck Rous seau 405 stemmen verkreeg, zoodat tus schen beide eerstgoiioemden een herstemming ui est plaats hebben. Rij de herstemming is gekozen de heer Felix Faure, oud-Minister van Marine, bijna 45 jaar oud en een zoon van een wever in de Ralignolles. Hijzelf begon als leerlooier: door eigen arbeid gelukte bet hem, in de wereld vooruit Ie komen eu te H&vre een handelszaak te vestigen. Als reeder verwierf bij zich een groot vermogenin 1879 gaf bij een zeer belangrijk werk uit over den toestand van Havre als handelshaven. In 1881 trad bij, als republikein li candi- daat voor Hivre, op bet staatkundig mneel en werd toen met een geringe meerd eid tegenover den aft redenden monarchist verko zen. In liet Ministerie-Gum bet ta vond bij een plaats als Ondor-secretaris van Staat voor Koloniën, en diezelfde betrekking bekleede hij in «Ie Kabinetten-Ferry in 1883 en Tirard in 1888. In 1885 en 1889 werd bij te Havre herkozen. In 1894 was hij een der onder voorzitters van dc Kamer toen hij, den ROston Mei, als Minister van Marine optrad in liet Kabinet- Dupuv. Als lid der Kamer stemde hij in 1880 tegen bet wetsontwerp, waarbij de prinsen uit Frankrijk werden verbannen en in 1888 stemde iiij tegen liet bekende voorstel der radicale partij tot herziening van de Grondwet. Faure is een specialiteit op liet gebied der koloniale zakenzijn karakter is welwillend, eerlijk en rond, open als zijn flink voorkomen. A 's chef der mobiele garde onderscheidde by zich in den Doiisch-Fransclien oorlog. Faure heelt twee dochters. Een dezer is -•"Ad^inot^ileii lieer bené Rergor lid van I Z E N, VV. F. A. GROENHUI Havik, hoek Lavendeütrao HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. den Algemeenen Raad van het departement der Seine. Volgens de Republ. franc.het orgaan van Méline, is de verkiezing van Felix Faure een schitterende overwinning voorliet vrijhandel- stelsel. Meester van het Presidentschap der Re publiek, van dat der Kamer en van dat van de» Senaat kan, volgens genoemd blad, aan een terugkeer tot den tijd der handelsver dragen niet worden getwijfeld. In den loop van den avond hebben de overige Ministers hun ontslag opnieuw bij Faure ingediend, maar zij sullen voorloupig het bewind blijven voeren. hemel lachte haar toe. Ze voelde zich zoo licht; ze had behoefte om te dansen, neen nog meer behoefte om te schreien. Hoe klopte het in haar hoofdmet welk een kracht gudste haar het bloed door de aderen. Zo moest telkens stil staan om diep adem te halen. In die oogenblikken besliste ze over haar lot. Haar toekomst was haar geopenbaard met hart en ziel zou ze zich aan haar taak wijden. Thans, na zich twee jaar voorbereid te hebben, was ze naar Topaz teruggekeerd als volleerde verpleegster, vol ongeduld om den weg te be treden dien zo zoo duidelijk voor zieli zag, En nu wilde Tarvin dat ze in Topaz blijven en mut hem trouwen zou. Je kunt het noemen zooals jc wilt, zeide Tarvin, je kunt. bot plicht noemen, ofvrouwon- rooping. maar ik noem het onzin. Dat mug je niet zeggen, Niohet m mijn roeping. Je roeping en je plicht is thuis te blijven, en wanneer je dat nog niet onder het oog is gebraeht dun doo ik hot bij deze, hernam Nio eon steen met do punt van zijn laars in de woeste beek stootend. - Hoe is het mogelijk, dat je iemand die volkomen vrij is, nog kunt aanraden kulmt'huis te blyven. Begrijp je dan niet, dat je hier oven goed plichten hebt? Moet je niet bij je ouden vader blijven? Maar jawel, do tegenwoordige vrouwen willen allemaal wat bij zonders. Kate, is het goed Donderdagavond had te Deventer tie voor genomen huldebetuiging plaats aan den veld prediker ds. Rogge, bekend door de gebeurte nissen op Lombok. Te 8 uur werd de beer Rogge met zijn eclitgenoote in de commissiekamer van den Schouwburg door het comité ontvangen en vervolgens in de geheel gevulde en toepas selijk versierde schouwburgzaal binnengeleid. Nadat tiet orkest de Volksliederen had ten gehoure gebracht, sprak de voorzitter der commissie, den heer Rogge in warme be woordingen toe. Hij zeide namens allen den lieer Rogge dank voor den kloeken moed, de zelfverloochening en de trouwe toewijding, waarmede hij naast mannen als Vetter, Sehcuer, pastoor Voogel eu vele ande ren geloond had welke zedelijke krr-hten er uitgaan van een plichtbesef dat wortelt in den diepen bodem van het onwrikbaar geloof in Hem in wiens hand ons leven is. flierby bood de spreker ds. Rogge een gouden medaille aan, aan de eene zijde het Deventer-wapen vertoonend, en aan den anderen kant de inscriptie«Deventers bur gerij aan ds. C. Rogge, Veldprediker Lombok 4895." Het orkest hief fanfares aan en het publiés barstte in stormachtig gejuich los. De hoer Rogge dankte in de eerste plaats God voor zijn behoud en de goede aankomst te midden van zijn familieleden, voort» de deelnemers aan het huldeblijk en Deventer» Mannenkoor. »Unis", eu eindigde met: »Leve de Koninginnen Leve liet Indische leger!" Het begint te schemeren. Van ollicieele zijde bericht men althans: lu verband met. de helling in Duitschluud van eon aanzienlijke belasting op den sterke drank, in tie sluikhandel zóo afgenomen, dat van je, dat je je ouder vader en je moeder alleen 1 at? En naast je zit een man, die je boven alles lief heeft en voor je door oen vuur zou loopen. Je hield iniertijd toch wel een beetio van hem, hè? J Hij sloeg zijn arm oin haar middel eu óen oogenblik weerde zij hora niet af. Zeg, Kate, geloof je niet, dat je hier on misbaar bent? Hij dwong haar, hem in het gelaat te zien en keek haar diep in de bruine oogen. Heb je recht op my? vroeg ze nu ocnige seconden. Ik zou alles durven beweren als ik jc daar mede hier kon houden, antwoordde hij. Maar neon, dat mug niet; neon, Kale recht heb ik niet op Ie, tenminste geen recht, dat je aan mij bindt. Eigenlijk is niemand onzer volmaakt vry wij allen zyn afhankelijk. Je neemt do zaak niet ernstig genoeg, Nio, zeide ze, zyn arm losmakend. Tarvin begreep het verband tusschen haar I woorden en de zyne niet, muar zeide j Jawel, ik meeti hel heel ernstig, en óen zaak neem ik ernstiger, dan alle andere, voegde hij er fluisterend bij. 1 Welke dan? Ik kau zonder jou niet loven, Kate. En zich dichter tot haar ovorbuigeud, vervolgde j hijen ik unl het niet. I Kate perste do lippen op elkander. Ook zij had een eigen, vasten wil. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1