r Stadsnieuws. S 20863 wm Advertentién. Militaria. A. G. KAPLAN'S Kil i. iiiiiii (Nieuwe Wet.) Dagelijks consult aankomend ZETTER. lia,?^a' door koratuiezen bezette posten is opgeheven of ingekrompen. Daar W de smokkelhandel in zout, door de ac- njrisvemging is verminderd, is er een be- .angryk overkompleet bij deze ambtenaren. vermoedelijk zal daarom dit jaar (jeen examen voor kommies worden gehouden. Te Onderdendam werd Donderdag een 75- jarige bruiloft gevierd. De heerH. Runsink en .eehtgenoote. respectievelijk 96 en 95 jaren .-oud, hadden dit voorrecht. Beiden zijn nog goed gezond, alleen wat doof. De uitspraak in de zaak-Boes (moord te 'Schagen) zal plaats hebben op Donderdag 31 Januari des ochtends 10 uur. Aan het Nieuws van den Dag werd Za terdag uit Batavia geseind «Sassaksche hoofa te Batoe Klian nam Rus Malengin gevangen en bracht hem naar Ampeuan." Men weet, dat Malengin verdacht wordt een groot aandeel gehad te hebben in het verraad. De gevangen Spanjaard, die ergens een schut heeft verborgen en zoo vriendelijk is anderen een deel daarvan af te staanmits men eerst aan een bepaald adres een som gelds zendt, laat weer van zich hooren. De Belgische regeering heeft het noodig feacht, in den Moniteurhaar Staatscourant, e ingezetenen tegen zulke aanzoeken te waarschuwen, die enkel op bedrog neerko men. Zij verzoekt ieder, die zulk een brief ontvangt, dien met den omslag in handen der politie te stellen. Reeds hebben eenige personen in België zich laten verleiden geld te zenden. Daar ook in ons land wel weder zulke praktijken zullen worden beproefd, achten wij het van belang de waarschuwing, die uit België komt, bekend te maken. Bij de ingezetenen van Oudendijk (N.-II.) zal een lijst ter teekening worden aangebo den, waarvan de opbrengst zal dienen tot aankoop van een lantaarn ten dienste van den brievenbesteller, opdat de brieven en briefkaarten s avonds niet aan het verkeerde adres worden bezorgd. Kan 't nog erger En de posterijen brachten nog wel 2 inil- lioeu boven de raming op. Door het Centraal-Comité voor het Na tionaal Fonds tot ondersteuning van nagelaten betrekkingen van inNederlandsch-Iiidiëgeval len militairen is in het geheel ontvangen f141 282.85; in dit bedrag is niet begrepen de door het sub-Comité te Amsterdam bij eengebrachte som, bedragende volgens de laatst gepubliceerde lijst 1126 899.27. Bij het Centraal-Comité werd reeds uit Den Haag f28 944.88. uit Rotterdam f17 000, en uit Harderwijk de belangrijke som van ruim f1516 ontvangen, grootendeels afkomstig uit de bussen in de kazerne van het Koloniaal- Werfdepot geplaatst en waarin de voor Indië bestemde soldaten geheel vrijwillig een pen ningske offerden voor de nagelaten betrek kingen van gesneuvelde kameraden. Even 268000 gulden is niet veel, en nog lang "ioi, genoeg. Het, „Leger des lleils" heeft weder een nieuw tijdschrift uitgegeven, getiteld: De Wijde Wereld. Het zal verschijnen in maan- delijkfche afleveringen, en artikelen bevatten, gewijd aan het reddingswerk, de zending in het binnen- en het buitenland, enz. Er zul- len door bevoégde schrijvers karakterschet sen in worden gegeven van onderscheidene „officieren en andere personen. F/et werkje, dat slechts twee gulden per jaar kost. is rijk geïllustreerd. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e p a r- tem eutsli oo fil en, W ij k bezoekers en Belangstellenden zal het Centrnal- burcuu DINSDAG den 22 Jan. 's middags van 'Ier uur tot kwart vóór vijven zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel273 «Twee fn een half millioen zal de ver betering van de haven van Marlingen kosten. De Tweede Kamer heeft daarvoor millioenen veil, maar de post van slechts f30000 voor de kleine rivieren waaronder ook de Eem werd door haar verworpen!" Aldus de Aniers/ooi'tsche court van 18 Januari 1870. Nu zijn wij verder. In den tijd althans. Maar de Eem is na een kwart eeuw nog iu den zelfden toestand. Z. D. Hoogw. de aartsbisschop van Utrecht beeft benoemd tot kapelaan aan de parochie van O. L. Yr. Hemelvaart alhier den wel- eerw. heer .1. W. van Beurden In de vergadering welke de Kamer van Koophandel en Fabrieken Donderdagavond hiela, tevens haar vijftigste openbare bijeen komst, werden de herkozen leden, de heeren J. Ger. Kleber en J. Sinnige, geïnstalleerd door den ondervoorzitter, den heer H. C. van Dain, en deze vervolgens door den heer Kleber. De Rekening en verantwoording over 1894 werd, na door een commissie, bestaande uit de heeren C. van der Zoo de Jong en A. Visser, te zijn onderzocht, vastgesteld op f 150 aan ontvangsten, /'157.06 aan uitgaven, «n alzoo met een nadeelig saldo van f 7.06. Vervolgens werd voorlezing gedaan van een missive der Kamer te Assen, om onder steuning van haar request aan den Minister van Justitie tot uitbreiding der rechtsmacht van den kantonrechter, ten einde sneller en goedkooper afdoening te verkrijgen van han delszaken, die thans bij de arrondissements rechtbanken moeten worden aangebracht. De Kamer besloot de behandeling van dit punt aan te houden tot een volgende ver gadering, en het adres inmiddels den leden ter kennisneming toe te zenden. In gelijken zin werd besloten ten aanzien eener ontvangen brochure betreffende de wijze van heffing van invoerrechten.? Daarna werd de vergadering gesloten. De Burgemeester heeft benoemd tot agent van politie 4e klasse B. Kreijermaat, hier. Het koperen feest van de sociëteit «Ver- eeniging" zal worden herdacht door een biljart-concours op 24, en een kaart-concours op 30 dezer. De prijzen in beide wedstrijden behaald zullen den 30sten worden uitgereikt, waarna den leden der sociëteit een souper wordt aangeboden. Onze geachte stadgenoot de heer C. A. van Blaricum hoopt 30 April den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar werd benoemd tot notaris te Oudewater. Op het door hem daartoe gedaan verzoek werd hein, bij Kon. besluit van 5 April 1892, Amersfoort ais standplaats aangewezen. Een ander zilveren feest, dat nietzóo ver in t verschiet ligt, valt op 18 Februari. Dien dag toch is het 25 jaar geleden dal de heer H. H. E. Morren werd. benoemd tot olïicier van gezondheid bij de dienstdoende Schutterij hier. Hedenochtend waren zeer velen opgegaan naar het Centraal-station om oversteSehluiter, die naar zijn nieuwe bestemming vertrok, uitgeleide t,e doen. Niet alleen de beide batterijen van deaf- deeling welke Z. H. Ed Gestr. commandeerde waren er, maar ook kolonel Benschop met zeer vele hoofd- en subalterne officieren van liet 5e regiment infanterie, benevens hoofd en subalterne officieren van de eavallerieen de verschillende takken van dienst in dit garnizoen. Ook het bestuur van «Liefdadig heid" was vertegenwoordigd. De stafmuziek van het 5e bracht eenige opwekkende marschen ten gehoore, en toen de trein zich in beweging zétte, hiel zij het »lang zal hij leven" aan, dat weerklank vond in aller hart. Onder leiding van kolonel Benschop werd hier Woensdag en Donderdag een tactische oefening op de kaart gehouden, waaraan deelnamen alle hoofdofficieren van het 5e regiment infanterie, de ritmeesters Bolle en Mathon van de cavallerie, en de kapiteins jhr. Six en Boogaerts van de artillerie. Majoor S. S. P. de Lang Evertsen, com mandant van het 4e bataljon 5e regiment infanterie hier, is op zijn aanvrage op pen sioen gesteld. Kapitein P. Kleynheus, eerstaanwezend ingenieur hier, is benoemd tot secretaris der commissie welke benoemd is om advies uit te brengen omtrent de vraag op welke wijze binnen de stelling Amsterdam, in tijd van oorlog, voldoende zal kunnen worden voor zien in de behoefte aan drinkwater. De commisse bestaat uit luitenant-generaal .f. H. Kromhout, inspecteur der genie, als lid en voorzitter, en als leden de heeren J. F. W. Conrad, jhr. inr. J. W. H. Rutgei-s van Rozenburg en C. Lely, leden van de Tweede Kamer, kolonel H." T. Schalken en luitenant-kolonel R. Sturms, beiden van den staf der genie. In de jongste aigemeene vergadering van de schutterijkader - vereeniging «Broeder schap" werd benoemd tot 2e secretaris de heer S. II. Massa, en tot leden der commissie van toezicht op den record-wedstrijd de heeren J. Busquet, H. van Gelder en J. W. van Achterbergt], Deze wedstrijd, welke is uitgeschreven door den Nederlandschen Schutterijkuderbond. is 15 Januari aangevangen en wordt Dinsdags om de veertien dagen voortgezet. Het ligt in het voornemen van het De partement van Oorlog in het artillerie-park aan den Leusderweg een tweede munitie magazijn te bouwen. Men zie de publicatie aan het hoofd van dit nummer. In een vorig nummer berichtten we, dat de aardenbuan Ainersfoort-Zwolle van R Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschap pij begrint zou worden. Het verheugt ons nu te kunnen meeueeien, dat de aanbesteding van dit belangrijk werk reeds zal plaats hebben 16 Februari e. k. Door den districts-veearts te Utrecht is miltvuur geconstateerd bij twee paarden van den landbouwer en veehouder G. Ilooijer, aan den Koedijk onder deze gemeente, terwijl een koe en een varken, die reeds geslacht zijn, vermeend worden aan die ziekte te hebben geleden. De beide paarden zijn reeds bezweken. Korporaal M„ van het 5e regiment infan terie, die 14 Juli 1890 te Grave deserteerde, is door de politie te Maastricht aangehouden en ter beschikking gesteld van de militaire overheid. Het volksconcert Donderdagavond dooi de muziekvereeniging «Caecilia" ouder de uitmuntende leiding van den heer Jochems in de bovenzaal van de De Keizerskroon gegeven, was druk bezocht en is zeer in den smaak gevallen, zoowel door de keuze dei- muziekstukken als door hun uitvoering. Een geanimeerd bal besloot den avond,, dien velen wenschen eens spoedig te kun nen herbalen. Ge hebt iemand ten eten gehad. Na afloop wordt er onder een fijne sigaar nog wat nagepraat en de gast zegt plotseling: „Ik weet een aardige mop", Enfin, gebeurd of niet gebeurd, 't verhaal wordt np- gediselit, ge eehatert van lacheuliet verhaal duurt vrij lang, maar 't verveelt u niet, ge blijft lachen. Hoe haalt de kerel 't bij elkaar! En toch zoo iets kan gebeuren. En als de vriend al lang ver trokken is, vervalt ge onwilkeurig weer in een home risch gelach. Dat deed 'm de gelukkige combinatie van goed vertellen, en een inderdaad humoristisch verhaal. Zoo iets werk naBeken het maar, dat lachen deed n goed, 't schudde u eens uit de plooi der alledaagschlieid, 't bracht u eens iu een andere stemming! Jawel, gezijt altijd in een goede stemming... maar nu kwaamt ge in een extra-gemoedelijke zoo'n zonnige zomer-achtermiddag stemming. Weet ge, wie de maker de uitvinder van dat tot lachen dwingend verhaal was? Niet? Arthur I,aw. En boe het eigenlijk heette „De Nieuwe Jongen." Eu uw vriend, uw oude vriend, dien ge in zoo'n langen tijd niet gezien liadt- en wiens verhaal u misschien juist daarom zoo goed beviel Neen er was geen after dinuer praatje er was geen gast. ge zjjt in den schouwburg geweest en daar hebt ge de wakkere arlisten van den Tivoli schouwburg in actie gezien, spelende het naïeve, goedgevonden kluchtspel. En toen het scherm gevallen was, hebt gij en ik, en een ieder onzer, hebben we een oorver- doovend lawaai gemaakt om de lui die ons zoo deden lachen nog eens terug te roepen. 't Is zoo als gezegd werd combinatie van goed vertellen en een onderhoudend verhaal... maar dat goed vertellen heeft de deur dicht gedaan. De Vos en de zijnen hebben weer eens een stout staaltje van los, van goed, geheel vrij-vau-de-zaal-zijnd spel gege ven en uitnemend samenspel, geen op zich zelf slaande creaties, geen jacht naar „wie doet 't liet mooist" maar iueensluiting als een raderwerk. Een goed raderwerk natuurlijk. Eiseh nu niet, dat 't u hier in den breede wordt verteld hoe mooi het was en hoe leuk, en wat er met dien nieuwen jongen gebeurde of niet gebeurde, en hoe ze elkander nog kregen, hoe dr. Candy toch tevreden was. Wie dr Candy is? Ja, ziet u, dat was nu... muur als ge er dan zooveel belang in stelt, gaat het dan Het zal Woensdag vol loopen, heel erg voldenk er dus om, dat ge morgen Dinsdag om half een plaatsen bespreekt. 341 sta st I beurt gevallenk. ,p(w,t I Vrijs van/-K»0l op No. UJj Prijs van/200 15m j 18288 I -is:H3 "9842 20856 20885 on 20899. Te samen 14 prijzen. I Zonder prijs zijn uitgetrokken ^969 15905 18287 20834 20835 208^ 20851 Volgende trekkingen geschieden -o, 29-31 Jan.. 1 en 2 Febr. Behalve de premie van f30000 voor den J£ SL Jlen prijs van fWOl o Injger. en de premie van 13000 voor hei laatst intgeti ok- i-ui int yiin iiisreblovcn de volgende prijzen •1 van I 199 000, I van i'15099, 1 van I 10 900, •I f |500, '22 van f1900, 36 van t 400, /i4 van f200. 96 van 1100 en 2049 van f70. Tot vóór enkele dagen was het Miinn- licher geweer het nieuwste. Thans leest men in de Dnitsche bladen, dat weder een nieuw geweer, het Maxim, geweer, is uitgevonden, waarmee onze vij and Zwitserland en Engeland hebben het reeds ingevoerd ons per man en per minuut 800 a 900 kogels kan toezenden. Gelukkig, dat wij nog geen keuze hebben gedaan. Naar verluidt, wacht de promotie op de aanneming van de geweren-wet. Want zegt men generaal Schneider is er niet zoo geheel gerust op, en daarom wil hij, bij eventueel aftreden tenminste niet op zijn geweten hebben, dat bij promotie-slachtoffers heeft gemaakt. »Men zegt" dat althans. Een kleinigheid, maar als we eens met Rusland in een oorlog gewikkeld werden van genoeg belang. Generaal Dragomiroff heeft bevolen dat op rapporten en berichten voortaan de tijd zoodanig zal worden aangegeven, dat niet naar de 12 uren van het horloge, doch naai de 24 van den dag zal worden geteld. Alzoo «Patrouille uitgezonden om 14 uur." «Een schildwacht opgelicht om 23'/» uur," enz. Van het nog in portefeuille liggend ontwerp op den dienstplicht in België, waarover, zooals men weet, al veel te doen was, geeft nn ook het Militar Wochenblalt van 9 Januari jl. een resumé. Generaal de Brassine zal er van schrikken als hij liet leesten hij leest het zeker! In Duitsehland's armee zijn dit jaar op de 253177 rekruten slechts 617 analphabeten. 1 dat is Ü.24 pCt. De verhouding wordt al gunstiger en gun stiger. Tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen overleed plotse ling, in den ouderdom van 11 jaren, mijn geliefde echtgenoot J. J.<\ baron Tnetsvnn .4meningen, gep. Kolonel der Artillerie. M. C. L. J. baronesse TA ETS van a ME rong EN, "eb. baronesse Ta ets va n A m kroncen "dkii Haag, 19 Januari 1895. Eenige en aigemeene kennisgeving. t* Uit Indië ontvingen wij liet rig bericht van het overlijden onzen veelgeliefden zoon der en behuwd broeder A DRI A AN. iven le Luitenant dei-Artillerie. Uil aller naam, G. M. A. J. lERSPOORT, 17 Januar Volstrekt eenige ken n PLANK plank- DE V 00 EI i '95. nisijeiiiiig. Heden overleed onze geliefde zuster CATHARINA FRtDEBIKA in don ouderdom van 60 jaar. Uil aller naam. J. C. IIARTMANN. Ameiiskooht, 19 Januari 1895. Voor de ondervondene Belang stelling bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader en Be huwd vader den Heer HERMANUS TROMP betuigen wij onzen dank. Wed. II. TROMP—Van HOLST. A. M. TROMP van HOLST. J. F. O. II. TROM P van HOLST— Hartogh 11e ya. 20 Januari '95, Amsterdam AMERSFOOUT van 9 tot 5 uur, bij don hoer BILDERBEEK Liuigfistraat 22 Amersfoortvoor TAND HEELKUNDE en het maken van KUNST- TANDEN lis GE111TTEN. Operatiën zonder pijn. Voor minvermogenden KOSTELOOS van 9 tot 10. Imkkerij van de lirma A. II. van 0LEEFF, Muurhui zen, wordt gevraagd i Zich in persoon aan te melden.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2