M QAKUNTALA. Stadsnieuws. D$ Staatscourant van 8 Februari meldt Van den Gouverneur-generaal van Ne- dertandsch lndië is den 8en Februari liet volgend telegram ontvangen: r «Het stoomschip der gouvernements-ma- rine Zeeduif strandde bezuiden Halmaheira; bema'nning gered; afbrengen wordt beproefd." Gelijk men zich zal herinneren, werd dit bericht reeds den 34en meegedeeld door de Telegraaf. De telegraphische correspondentie tusschen Buitenzorg en Plein lijdt dus nog steeds aan ernstige vertraging. Te Deventer namen Donderdagavond twee dienstmeisjes een stoof inel briquetten ge vuld naar hun slaapkamer mede. Den vol genden ochtend werden beiden bewusteloos Sevonden. Eecst Zaterdag gelukte het Óen unner tot bewustzijn te brengen de andere kwam eerst Zondagmiddag weder bij. Als bijzonderheid verdient wel vermelding, dat te Koewacht (Zeeland) voor de eerste maal sedert het aanleggen der registers van den Burgerlijken stand, in 1790, dus gedu rende een eeuw, in de maand Januari geen enkel kind geboren werd. Toen in 1804 iemand in hel Nicuuis van den Dag beweerde, dat men tegen betaling van f"2.*50 «geboorterecht" bij de aangifte van eiken nieuwen wereldburger, aan dezen op zijn 00e jaar een lijfrente van/5's weeks zou kunnen verzekeren, hebben we, zegt de Ifaagsche Ct., daartegenover eenige globale cijfers gesteld, om aan Ie toonen, dat die rijksdaalder verre van voldoende zou wezen en er minstens ruim 100 zou moeten wor den geöischt. We kwamen zelfs tot f 120 a f 424. De redactie van De Verzekeringsbode noemde t.oen die becijfering zelfs nog iets te laag. In genoemd blad gaat nu de heer J. M. Vas Diaz, te Amsterdam, de zaak nog eens na en komt. dan tot een uitkomst, die wel jets lager is, maar toch dezelfde slotsom wettigt, nl. dat de rijksdaalder een dwaze voorstelling was. Hij neemt ten grondslag de «Statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1802", in 1804 uitgegeven door liet Depar tement van Binneniandsche zaken, en de Grondtafels, samengesteld naar de laatste sterftetafel van prof. Van Pesch (naar de volkslelling 4880—90) en gerekend tegen 3'/. pCt. In 1802 hebben in Nederland 4-48 714 ge boorten plaats gevondenvan deze zullen, volgens de sterfte-tafels, na 05 jaren nog in leven zijn -42 250. Voor ieder van deze moet dus op zijn G5e jaar een som beschikbaar zijn, groot genoeg om een dan ingaande lijfrente van 200 te kunnen koopen. De koopprijs van een lijfrente van f 4. op dien leeftijd is fS.Sl.Io, zoodat dus voor de in elk jaar geborenen 65 jaren later 42250 malen /2318.1b beschikbaar moet zijn, d.i. 07 519 337, hetgeen, tegen IV/» pCt, gedis conteerd. aan het einde van het geboortejaar een som vertegenwoordigt van 10 584 925, of, daar er 1-48714 geboorten waren, fl\ a ƒ73 voor elke geboorte. De Staat zou dus elk jaar voor ieder kind, in den loop van het jaar geboren./- 71 a ƒ72 moeten beleggen, daar natuurlijk een rijk geboren kind op zijn 65e jaar wel arrn kan zijn geworden. (Neemt men in aanmerking, dat de heer V. rekent op liet. 05e jaar en aanvankelijk sprake was van het 00e, dan wordt het ver schil tusschen 73 en f 120 aanmerkelijk kleiner). Iritussehen, hoewel de aanvankelijke voor stelling van de zaak dus nog weer eens dwaas blijkt, voegt de Haagsche Cl. hieraan toe, is uit deze berekeningen toch wel iels goed te distilleercn, nl, dat deze vorm van Feuilleton. Naar het Engelsch. Hij wist vele bijzonderheden van het huwelijk van den president, en zij leende oen zeer gewillig oor aan zijn onschuldige vleiereien hij maakte haar complimentjes en liet haar van haar huwe lijksreis vertellen. Zij en haar man waren nu aan het einde ervan. Zij wilde zich te Denver vesti gen en was nieuwsgierig hoe het haar daar be vallen zou. Tarvin zeide, dat ze het zeker heel pret tig duur zou vinden hij stender voorin, hij ver telde allerlei heerlijkheden van Denver, 'twas een waar paradijs; vooral de winkels en de schouwburg waren prachtig, hij durfde zelfs beweren, dat- zo mooier waren dan te Nieuw-York maar ze moest den schouwburg van Topaz zien Hij sprak de hoop uit, dat ze een paar dagen te Topaz zouden blijven. Hij had onmiddellijk bij zijn binnentreden gezien, dat hij de vrouw voor zich moest winnen, indieD hij van den man iets verlangde. B:j .st alles van haar, luid zelfs haar vader gekend, een eigenaar van een hotel, waarin hij overnacht had op zijd reis naar Omatra. Hij vroeg haar naar het oude huis en den nieuwen eigenaar, naar, den oberkellncr, naar den kok... Hè, als hg" nog dacht aan het lekkere eten van dien kok, water- tande hij. Ze lachte vergenoegd. Ze had haar jeugd in dat j verzekering voor ieder, die bij de geboorte van een kind 76 te missen heeft, zeer aan bevelingswaardig zou wezen en dat zij, ofschoon niet algemeen toe te passen, toch voor velen nuttig en bruikbaar kan zijn. Dit is trouwens niet het eenige op het gebied der levensverzekering, dat nog in den zuigelingstoestand verkeert en voor enorme ontwikkeling vatbaar is. Door den Bond van Nederlaridsehe onder wijzers is onder zijn leden een referendum geopend over de vragen is het wcnschelijk, dat een weerstandskas worde opgeriilit; dat ook bekwame onderwijzers, niet-hoofden van scholen, in de exaraencomtnissiën zitting ne men; en dat de examengelden zullen worden afgeschaft. Ten stadhuize te Amsterdam wordt de laatste hand gelegd aan het onderzoek der financieele gevolgen, welke voor de gemeen te zouden voortvloeien uit het in eigen be heer nemen van de beide gasfabrieken der Imperial op 1 Augustus a.s. Men ziet eerstdaags een voordracht aan den Raad tegemoet, en algemeen wordt de verwachting gekoesterd, dat B. en W. naas ting en eigen exploitatie zullen voorstellen. Dat dieven en inbrekers niet gerangschikt kunnen worden onder de nuttige leden der maatschappij, zal zeker niemand betwisten. Dit sluit evenwel niet uit, dat zij soms dei- gemeenschap van dienst kunnen zijn. Zoo komt ons het geval ter oore, dit een Rot terdammer bij wien dezer dagen is ingebro ken en wien omstreeks f30000 ontstolen werd, bij R. en W. had gereclameerd, om dat hij te hoog zou zijn aangeslagen in de plaatselijke directie inkomstenbelasting. Hij gaf daarbij op, dat hij hoegenaamd niets be zat en het gevolg was, dat hij overeenkom stig zijn verzoek vermindering kreeg. En ziet, eenigen tijd daarna brengen de dieven het uit, dat de man ettelijke tienduizenden rijk is! Een bierhuishouder te Harlingen werd 23 September j.l. bekeurd, omdat onder kerk tijd zijn huisdeur niet gesloten wasde kantonrechter ontsloeg hem echter van alle rechtsvervolging, omdat He wet spreekt, van herbergen en derhalve hier niet van toe passing is, daar de lokaliteit van bekl, is een bierhuis, en ook omdat de buitendeur niet direct toegang geeft tot het lokaal, waarin drank wordt verkocht. De rechtbank te Leeuwarden oordeelde er echter anders over, en heeft j.l. Donderdag het vonnis van den kantonrechter vernie tigd, den beklaagde schuldig verklaard aan overtreding der wet op de Zondagsrust en hem veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Als curiosum wordt aan iict Weekblad van het recht medegedeeld een vonnis van den kantonrechter te Maastricht, waarbij een jongmensch gadagvaard „ter zake dat hij op 18 December 1894 in de gemeente Maastricht, in de tooneelzaal van den schouw burg, alwaar dien avond een voorstelling gegeven werd, die hij in het amphitéatre bijwoonde, als mannelijke toeschouwer zich gedurende die voorstelling niet ongedekt heeft gehouden." werd vrijgesproken als zijnde niet wettig en overtuigend bewezen het feit den beklaagde bij dagvaarding te laste gelegd. De kantonrechter overwoog hierbij, dat wel krachtens de plaatselijke verordening straf wordt bepaald op de over treding van liet artikeliedere mannelijke toeschouwer is verplicht zich gedurende de voorstelling ongedekt te houden, doch, „dat niel ter terechtzitting was bewezen, dat beklaagde behoorde tot het mannelijk ge slacht." Zeker eon zeer zonderling geval, en tevens een bewijs, dat de kleeren den man niet maken. In het voorjaar van 1894 wfrd™> slapte in het werk, omstreeks -oU wet'K- lieden van 's Rijks-marinewerf te Amsterdam ontslagen. Eén dezer, ziende, dat m zijn plaats dadelijk een ander werd aangesteld, en aai de pogingen, gedurende een jaar door hem aangewend, om weer geplaatst te worden, vruchteloos waren, heeft zich thans meteen adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin hij zijn ontslag toeschrijft aan onthullingen, welke door hem zouden zijn gedaan hij den officier van politie, voor een raad van infor matie en hij den toenmaligen commandant van 's Rijks-marinewerf omtrent, een diefstal van eenige duizenden Kilogrammen ijzer, welke gedurende den tijd, dat hij op de wen werkzaam was, midden op den dag zou plaats gehad hebben, en die. volgens hem, welaan het licht zou gebracht zijn, indien men dit slechts had gewild. 11ij deelt mede, «lat. hij voorden raad van informatie zijn verklaringen onder eede heeft bevestigd, en verzoekt der Kamer, nu van de werklieden, die den diefstal zouden gepleegd hebben, éen is gepension- neerd en vier anderen nog op de werf werk zaam zijn, en hij. de eerlijke werkman, werd ontslagen, een nauwkeurig onderzoek in te stellen. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven van inlichtingen aan D e p a r- t e m e n t s h o o 1' d e n, W ij k b e z o e kers en Belangstellenden zal het Centraal- bureau DINSDAG den 12 Febr. 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven zitting houden in een der lokalen van liet. Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel273. hotel doorgebrachtze had in de gangen gespeeld, op de piano in den salon gehamerd, en lekker nijen in het kantoortje opgepeuzeld. Tarvin's aangename, open manieren, moesten op de jonge vrouw een gunstigen indruk maken. Zij waren dan ook weldra de beste vrienden. Ze bracht hem naar het andere venster van den waggon, liet zich de verschillende punten wijzen en de namen ervan zeggen. De trein spoedde zich voort, gevoelloos voor al het schoone der natuur. Soms verloor mevrouw Murtrie haar evenwicht, wanneer de trein een zeer scherpe bocht maakte, en ze moest zich aan Tarvin vastgrijpen om niet te vallen. Hij eindigde met haar zijn arm aan te bicden en ze stonden nu vast tegen elkander gedrukt om weerstand aan het schokken te kunnen bieden. Nadat zij geruimen tijd zoo gestaan hadden, keerden zij terug naar hun vorige zitplaatsen. Sheriff was nog steeds bozig den president, die blijkbaar volstrekt niet luisterd", alle mogelijke voordeelen van Topaz op te noemen. Mevrouw Murtrie klopte hem op don schouder en fluisterde hem een paar lieve woordjes in, die hij met goedmoedige verlegenheid aanhoorde. Ze wierp zich in haar zetel en beval Tarvin haar te nmu- seeren, en Tarvin vertelde haar van een expe ditie, die hij eens ondernomen had naar het land achter den Canon, en dat hij niet gevonden had wat hij zocht, doch wel eenige fraaie amethisten. Amethisten, echte amethisten Gelukskind I Ik wist niet, dat die in Colorado geronde wer den, riep ze uit. Een zonderlinge, hartstochtelijke glans kwam in haar oogen. Zoo, dacht Tarvin, dat is dus uw zwakke Nogmaals zij er aan herinnerd, dat de tentoonstelling van „Liefdadigheid" ge houden wordt van 21 tot en met 24 dezer in het voormalig schoolgebouw aan de Koestraat. üe voorwerpen, óok die ter opluistering, moeten worden ingezonden uiterlijk Don derdag den 14den dezer. Nogmaals herinneren wij belangstellenden er aan, dat de tentoonstelling der voorwer pen oor «Ie loterij der Vincentius- vereeniging gehouden wordt in de vergaderzaal der R.K. Jongensschool op Woensdag en Donderdag, 13 en 14 dezer, van 9 tot 3. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is aan W. H. van Amerongen, agent van politie 3e klasse hier, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van buitengewoon gemeente-veldwachter. Hoewel sedert 12 Januari door het Ge meentebestuur de oproepingen werden ge richt aan hen, die als kamerbewoner (lodger) aanspraak op kiesrecht, vermeen en te kun nen maken, wordt hiervan telken jare al minder gebruik gemaakt. Hier ter plaatse is tot. lieden liet aantal aangiften deswege tot 4, zegge vier. geklommen. Voorzeker spreekt dit cijfer niet voor de voldoening aan den zoo vaak geuiten wensch «algemeen stemrecht". Immers de kamer bewoners (lodgers) mag men wel rekenen tol de ontwikkelden die het kiesrecht op waarde kunnen schatten. Onze stadgenoot do heer W, A. van Zijst, heeft Zaterdag aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het doet. examen in de rechten. Velen zullen mot leedwezen vernemen, dat de lieer E. Koppejan, inspecteur van politie hier, Amersfoort gaat verlaten daar hij met ingang van 15 Februari in gelijke betrekkm^j^benoemi^ W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelttraat. HORI.OOE- en INSTRUMENTMAKER. zijde, jonge dame. Nu daarvan kon hij haarveel vertellen Maar zou hij daardoor de „Drie C's" naar Topaz brengen? Hij merkte nu voor het eerst op, dat mevrouw Murtrie bijzonder fraaie ringen droeg, niet vele, maar zeer kostbare. Hg uitte zijn bewondering over een grooten diamant aan haar linkerhand. Ze nam den ring van haar vinger oin hem Tarvin nauwkeurig te laten be kijken. Aan dien diamant was een geschiedenis verbonden, zeide ze. Haar vader had hem van een acteur gekocht, die met zijn troep slechte zaken had gemaakt en don ring had moeten vcr- koopen om zijn personeel in staat te stellen naar New-York terug te keeren. De acteur had den steen van een speler gewonnen, die een kameraad om het bezit ervan vermoord had. De man, die er voor gestorven was, had hem voor een spotprijs gekocht van een weggejaagde» be diende van een diamanthandelaar. Dikwijls tuur ik langen tijd op den steen, om te zien of ik niet het beeld erin weerkaatst vind van do misdaden die cr voor gepleegd zijn, zeide mevrouw Murtrieis het niet om van te grie zelen, mijnheer Tarvin? vroeg ze op haarspeel- schen, behaagzieken toon. Papa zegt, dat het de mooiste steen is, dien hij in zijn leven ooit gezien heeft, en een hotelhouder krijgt veel onder de oogen. Met innige verrukking liet ze den blik op haar kleinood rusten. O, er gaat niets boven een mooien diamant, niets, hernam ze met een diepen zucht. Haar Dnor de Rijkspolitie hier is gilteren proces verbaal opgemaakt tegen J. v L. wegens liet verknopen van sterke drank op de ijs baan „de Mattlb," sender daartoe vergunning tc hebben. De 514 miliciens, die in do volgende maand uit deze provincie la] de onderschei dene korpsen van het lager sullengorden in gelijfd. worden ingedeeld: lO In) het reg grenadiers en jagers te 's Gravenhage 30 b(| het 4e reg. infanterie te Leiden. n5 bij liet 4e reg infanterie te Gouda, 20 Inj liet 5e reg. infanterie te Amersfoort. 30 bij het no reg. te Utrecht, 45 bij het 8e reg. te Utrecht, 15 bij het le reg. huzaren te Amersfoort, 15 bij het 3e rep. huzaren te Leiden, 40 bij Ie re» veld-artillerie te Utrecht, IGObtjhe., Ie reg. vesting-artillerie tc Utrecht, 11 bij het korps pontonniers te Dordrecht, en 2.1 bij het korps genietroepen te Utrecht. Luitenant-generaal W. K. L. van Helden» inspecteur der cavallerie, bracht Donderdag zeer onverwacht een bezoek aan Amersfoort en hield een inspectie over het depot-escadron 4o regiment huzaren. Kapitein A. Bogaert, van het 5e regiment infanterie hier, is op zijn aanvrage gepen- sionncerd. Kapitein L. C. Vervooren, van het 5e regi ment. infanterie hier, wordt met ingang van 15 Februari werkzaam gesteld bij (ie afdee- ling «Personeel" van het Departement van Oorlog te 's-Gravcnhage. De 1e luitenant. D. C. Graswinckel, van het 4e regiment veld-artillerie hier, thans gede tacheerd hij den trek-cursus te Bergen-op- Zoom. wordt 1 Maart overgeplaatst van Amersfoort naar Utrecht. Sergeant H. H. Peters, van het 5e regi ment' infanterie hier, is met ingang van heden overgeplaatst bij het vaste kader van het Algemeen depot van discipline te Vlis- singen. Den geëmployeerde hij het muziekkorps van het 5e regiment infanterie hier M. Bicknese is de graad toegekend van muzikant- titulair. Bij vonnis van den krijgsraad in hot 3e militaire arrondissement is de huzaar G. van de R„ van het depot-escadron 4e regiment huzaren alhier, geboren te Abcoude, schul dig verklaard aan lo openbare dronkenschap, en 2o het als huzaar met woorden beleedigon van een adjudant-onderofficier, zijn meerdere in rang, en te dier zake veroordeeld tot 1r| een geldboete van vijf gulden, subsidiair dike dagen hechtenis, en 2o een militaire (latentie voor den tijd van twee maanden. Ter zake van het als schilwacht verlaten van zijn post werd hij verwezen naar den cljef van zijn korps-ter disciplinaire collectie. Naar wij vernemen zal kolonel Oliphant lanstaanden Vrijdagavond een bijeenkomst !|ilen in hef. lokaal van het Leger des fleils de Krommestraat hier. el is nu ongeveer 8 jaar geleden, dal de royal 1-bel ringers. of klokkenspelers, voor het Ina-st land bezochten en toen in verschillomle plaat-scn voel genoegen werden gehoord. Thans liebhcn zij hei plan opgevat, weder gedurende eenigen tijd in ons land hun muziek te doen lujoren en de voornaamste pljiatsen te bezoeken. Hoewel deze klokkcnspeluritgeen indelingen voor vele Nederlanders zijn. kmnt hel toeh niet ondienstig voor, eenige inededeeliiigen rent_ htm en hun muziek te doen, nu wij 13 runri wedt r de gelegenheid hebben hen te hooren, iQVspronkolijk, in 1800, waren de drie herren, van het begin deel hebben uitgemaakt van hot nwoordige vijftal jonge nienselien, te Londen verschillende kantoren werkzaam begaafd met zikalen aanleg en lid eener Christelijke vereeni- van jonge mannen. De tegenwoordige directeur, lieer Duuctui 8. Miller, hield onzaglijk van klok- zóo zelfs, dat hij in zijn geboorteplaats, Nor- 'I', reeds als jongen en later als jonge man het rillon van den kerktoren bespeelde, Ilij kreeg oogên schitterden. Voor het eerst hoorde hij in Injur stem ongekunstelde», oprechten ernst,. j Ik zou mijn leven lang naar een mooien diamant kunnen kijken, vervolgde ze. Papa kende rntjn zwak voor kostbare steunen on kocht zo VQ°r me als Inj gelegenheid had. Hij heeft dik wijls voordcclige koopjes gehad; en als hij twee of] drie goede had en kans zag ie tegen éen nog beteren in te ruilen, deed hij hot. Hij wist, dat ik alleen gesteld was op iets buitengewoons. Voor diamanten zou ik, geloof ik, een moord begaan. Ik houd meer van ze, dan van de tnenschen. Ik geloof, dat ik er een weet, die u zeer zou bevallen, -.oide Tarvin. Zoo vroeg ze nieuwsgierig. En waar is die verborgen Ver, heel ver van hier. Och, u houdt mij voor den gek 1 riep ze uit, Ju, ja ik ken u !U wilt een loopje met me nemen. Neen. Die steen is in Inaië, zeide hij kalm Met belangstelling keek zo hem aan. Toe vertel er mij wat meer van, zeide zo. Is die inderdaad mooi? De kostbaarste, die er bestaat, antwoordde Tarvin en zweeg toen. 'tls wreed van u, rag zóo te laten water tanden, riep ze ongeduldig uit, En waar is die? Aan het beeld van een afgod in de provincio Rajputana. Zoudt u hem graag hebben, vroeg hij. Ze lachte zonderling en zeide. «Ta, Ik zal hem voor u halen, sprak Tarvin kalm. Jawel, dat geloof ik ook, zeide ze spottend. U kunt op mij vertrouwen, zeide Tarvin. Worói

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2