Jinnenland. Stadsnieuws. Volgens het gewijzigd ontwerp van wet fVOor de aanschufiing van geweren zal in het I loopend jaar slechts in de behoefte der in- fknterie grootendeels worden voorzien, terwijl de karahijndragers tot 4896 moeten wachten. Door bespoediging der oprichting van de it patroon fabriek kan bezuiniging worden ver kregen; dientengevolge is het aantal dor in bet buitenland aan te schaffen patronen lager ge steld, terwijl de fabrikanten de daarvoor ge- 1 - vraagde prijzen verlaagd hebben. Eenige meer dere gelden worden aangevraagd voor den bouw der artillerie-inrichtingen. Het voorne men bestaat, de verschillende gebouwen nog lil het loopend jaar aan te besteden, zoodat de patroonfabriek in het begin van 1896 kan zijn voltooid en alsdan de patronen in eigen werk plaatsen met volle kracht kunnen worden aan- gemaakt. De totale aanvrage van f8970000 wordt verminderd met f 128 340 en gebracht op f8 841 600 of rond f8 850 000, die van 1895 van i'2 572 000 op 1'2 513 060. Daar de eerste aanschaffing in het buitenland verminderd is tot 200 scherpe en 20 losse patronen per geweer, bedraagt de besparing voor het loopend jaar f31 000. Voor aanscbaffini materialen en buskruit in 1895, met bet doei om in 1896 in eigen werkplaatsen te arbei den, is nu een som van f195000 uitge trokken. In het inillioen voor de oprichting van een patroonfabriek zijn niet begrepen de kosten voor terrein. Er zal echter kosteloos een op pervlakte Rijksgrond aan de Hem brug bij Amsterdam voor liet doel worden afgestaan, dat door aankoop voor matigen prijs van een perceel aan bet spoorwegnet zal worden aan- Sesloten. Met deze kosten, ad f 17500, wordt e aanvraag voor 1895 verhoogd, welke echter gevonden wordt door de besparing op de aanschaffing van patronen. Na de verplaatsing bestaat bet voornemen de overbodige inrich tingen te Delft te verkoopen. .In de verdediging zijner voordracht komt de Minister krachtig op tegen het denkbeeld om de aanvraag voor de geweren te ver schuiven. Ook voor de schutterij acht hij ze op den duur noodig; het is zijn stellige over tuiging, dat de aanschaffing van het nieuwe geweer gebiedend noodzakelijk, en de vrees ongegrond is als zou liet over 20 jaren weer verouderd zijn. Re proeven met een geweer van 5 mM. hebben aangetoond, dat dit noch in ballistisch, noch in tactisch opzicht be- I langrijke voordeelen zou aanbieden, terwijl het" in technisch opzicht groote bezwaren heeft. De Werkmansbode (.onder redactie van het. Kamerlid Heldt) onderstelt, dat de parlemen- taire werkzaamheden den volgenden loop zullen nemen De Kieswet komt eerst, nog in dit zittingjaar, j zóo tijdig, dat zij voor of in den tij I. dat het gewoonlijk zomervakantie is, in de afdeelingen kan worden behandeld: op de Kieswet volgt de wet. tot wijziging van de Personeelo belasting en daarop die tot, regeling van de gemeeniefi- naneiën. De kieswet zal wei zoo spoedig moge lijk in de afdeelingen der Tweede Kamer worden behandeld. Terwijl van dat onderzoek het voorioopig verslag wordt opgemaakt en de Regeering dat verslag beantwoordt dat eerier- en anderzijds zoo lang mogelijk kan worden gerekt - zullen de wetten tot wijziging van het "Personeel en regeling der Gemeente- financiën in de.ifdeelingen worden onderzocht en met al den spoed, die mogelijk is, in staat van wijzen (dat is voor openbare beiiaudclng in gereedheid) worden gebracht. Zoo kan bet gebeuren, dat. op een te denken tijdstip Kieswet., Personeel en gemeentewet voor openbare behandeling gereed ligge;. en de Kamer zal hebben te beslissen,welke van de drie ze onder handen wil nemen. Indien de Kamer voor die beslissing wordt gesteld, is de kansgroot, d it haar meerderheid die de kiesrecht-uitbreiding nog altijd geen goed hart toedraagt eu die haar liever ziet blijven dan komen de behandeling der drie ontwer pen in deze volgorde bepaalt: Personeel, Gemeentewet, Kieswet. Wanneer de keuze anders uitvalt, zal liet alléén zijn, omdat het te vreezen is, dat bij een behandeling in de door ons veronderstelde volgorde, de Kieswet niet voor 1 Januari 1897 gereed zou kunnen zijn en zij diens volgens dal jaar niet zou kunnen werken. En om de verkiezingen in 1897 nog onder ile tegenwoordige wet te doen plaats hebben zoover zal men liet waarschijnlijk niet laten komen. Voor dat geval echter wordt er nu reeds op gerekend, dat de Kamer, als zij de kiesreebtnilbreidiiig afgedaan en zich daar mede als 't, ware eun bewijs van onbevoegdheid gegeven heeft, alsnog tot kort vóór liet tijdstip der verkiezingen ingrijpende wets voorstellen zal doen behandelen, als die tot wijziging der Personeele belasting en der rege ling van de gemeenteiinanciën. De Minister van Financiën beeft zijn Me morie van Antwoord ingezonden op liet af- deeliugsverslag der Tweede Kamer over bet wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen. De herziening van het tarief zal later in overweging kunnen worden genomen, maar vooraf moet er vaststaan, dat de rechten naai de waarde behoorlijk kunnen worden geheven en niet ontdoken. De Minister verklaart, dat het cijfer van f1800600 die jaarlijks worden ontdoken, volstrekt niet overdreven is. Na de volledige toepassing der nieuwe wet zal dat cijfer, al thans na ecuigen tijd, stellig worden verk regen. Tegen nieuwe middelen van ontduiking zal krachtig worden ge waakt en tevensgezorgd, dat de eerlijke handel geen belemmering, on de goeder n geen uoodeloos oponthoud ondervinden. De Minister beeft eenige wijzigingen in liet wetsontwerp gebracht. Onder andere wordt in artikel 1 bepaald, dat zoolang de verklaring van den aangever niet is nedergelegd, deze de aangegeven waarde tot een floor den in specteur of diens plaatsvervanger voldoend geacht bedrag kan verhoogen. Voorts is in art. 10 bepaald, dat na liet nemen van slalen, monsters en typen of liet vast stellen van beschrijvingen en afbeeldingen, door de commissie van beoordeeling en den Raad van Beroep wordt bepaald de waarde der goederen naar die voorwerpen, beschrij vingen of afbeeldingen, en in art. 14, dat op verhingen van den aangever de behandeling dei' zaak kan worden uitgesteld tot na hoog stens 3 maanden na de dagteekening van liet bezwaarschrift tegen de benadering. Dinsdagochtend is te Rotterdam in den ouderdom van 59 jaar overleden de heer C. Haagens, directeur-uitgever van het Week blad voor lsraclietisf-he Huisgezinnen. De Kamer van Koophandel te Zwolle heeft besloten, bij den Minister van Waterstaat aan te dringen op verlaging van liet tele gramtarief. De verlinoging, zegt de Kamer, waartoe eenige jaren geleden is overgegaan, heelt nadeelig gewerkt, ook op de inkomsten van het Rijk, en de handel is in de eerste plaats daardoor getroffen. Terwijl bij de post steeds naar verlaging van port wordt gestreefd en de inkomsten toenemen, is bij het telegraatvvezen liet om gekeerde liet geval. Ons tarief is ook hooger dan dat in liet buitenland en geeft minder faciliteiten. Een goed woord voor meisjes die halve dagen dienen in de Gevangenpoort te 's-Gravenhage I bevindt zich o.a. een kamer, welke diende I voor een geheel bijzondere, venijnig bedachte pijniging. Daarin werden gevangenen opge- sloten, die men tot bekentenis wilde brengen door den honger. Boven in den muur was I een opening, iu verbinding met de keuken; de geur der spijzen drong dus binnen inde i liongerkainer en prikkelde en pijnigde de I oiigelukkigen, die de honger verscheurde en I voor wie de braadlucht een onduldbare mar- j teling was. Onze afschuw is gerechtvaardigd en wij I prijzen onzen -/.achteren tijd. Maar er zijn vele gezinnen onder ons, waar men de hulp hoeft van loop- of kindermeisjes, van die magere, opzichtige schepseltjes, die vroeger op uit moeten om wat te verdienen en die dan in hun «huizen" komen van den ochtend totetenstijd. Zij hebben magen die veel begeeron. omdat zij maar weinig ontvangen. Zij wonen de bereiding der spijzen bijhun reukorganen worden aangenaam gestreeld, zij helpen dikwijls nog «opdoen" en zien al deze heerlijkheden van nabij. Daarna gaan zij naar binnen om te vragen »of mevrouw nog iets heeft" en met de lekkere lucht in Jen neus trekken zijde voordeur achter zich dicht. Er zijn gezinnen, waar men het kind vooraf warm laat eten en daarna heengaandoch er zijn er ook, waar de bovenbedoelde 19e- eeuwsche variatie van het oude thema wordt in praktijk gebracht. Stelt u in haar plaats en laat ze mee eten, die arme kinderen Do justitie heelt eindelijk licht gekregen in een moord, welke in 1884 te Nederweert I werd gepleegd. Deze ontdekking komt juist eenige maanden te laat, daar jammer genoeg het recht 1 tot vervolging verjaard is. Tussehen Ulsda en Nieuweschans (Gron.j houden zich wilde ganzen bij duizenden op. Toen mej, A. Dijkhuis te Nieuweschans dezer dagen de deur barer woning open deed, kwam haar een gans tegemoet. Zij liet het dier ongestoord binnengaan en verzorgt liet thans uitstekend. De tamheid dezer dieren is een gevolg van grooton honger. Een paar weken geleden is de minimum- temperatuur te Epe (op de hooge Veiuwe) geweest 13° onder 0° dus 45 graden i vorst! en verscheidene nachten wees de thermometer 8® F. (40 graden vorst) aan. I 't is zeker niet algemeen bekend, dat derge lijke lage temperaturen in ons land voor- j komen, zegt liet Nieuws. Ter secretarie van de gemeente Beerla werd dezer dagen aangifte gedaan van hel. over- lijden van een inwoner uit Drieborg. Eén dei- getuigen, een snuggere Hein, meende zich in de kou een loop te kunnen besparen, door tegelijk aangifte te doen van de geboorte, van een kind. Daar was natuurlijk niets tegen- Toen echter de jonge wereldburger zou inge boekt worden en nadere bijzonderheden ge vraagd weiden, luidde liet antwoord«Ja, meneer, mien vrouw is nog nijt bevallen maar ik kon mooi een raize oetwinnen, nijt (is 't zoo niet en 't duurt toch moar een paar doagen meer." Volgens de Maasbode, die liet. bericht ont leent aan een vei-slag. uitgebracht door een Hangsche onderneming aan de directie der Indische Hypotheekbank, hebben zich in de lautsten 10' jaren geregeld per jaar 2000 ren teniers in l)en Haag gevestigd Als dat zoo voortgaat, zal de bevolking dei- Residentie weldra uitsluitend uit renteniers bestaan. Gelukkig Haagje! Nog iets anders blijkt er uit, dat ons landje nog al ruim voorzien schijnt te zijn van dat voortroilijk ras, als liet ieder jaar. zonder al te ernstige gevolgen voor de overige plaatsen, 2000 exemplaren aan de Hofstad kan afstaan. 'tls merkwaardig, maar niet zoo heel merk waardig, want de 'heeren renteniers vestigen zich alléén in De Haag omdat er geen in komstenbelasting, wordt gelieven, de nacht merrie van de Maasbode. Tweeduizend renteniers wil voorts zeggen een aanwas van pl.rn. 9000 zielen per jaar. Tot nog toe bedroeg de bevolkingsvermeer dering iu Den Haag echter nog g en 5000 per jaar. DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van dc Luntcrsclie Keek en de rivier de Eem. Opgenomen des morgens nelit ure. Aan den I Kootten Haan. bov'. 1 ben. gen. Pot- brug. Gce- Lui aard de Eem M. M. M. M. M M. M. cM 5.40 4,70 4,92 3,01 2.73 1 71 0,60 05— 5.30 4.08 4,92 2,97 2 70 1 07 0,46 (In— 5.32 4,04 4,92 2.97 2.(37 1 05 (),.->(» A P. 15,31 4,(32 4,92 I 2,97 2,(32 1,03 0,60 104- 5,30 4.00 4.92 2,97 2,58 2,5(3 1 ,6'/ 04o \l\ I 5,29 4,58 4,92 2,81 1,50 (),4:> 05— 5.2S 1 4,56 4,87 2,81 2,56 1.42 0,60 20— Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot geestelijk-adviseur der plaatse- iijke afdeeling van den R. K. Volksbond den WelEerw. Heer Kolkman, kapelaan van do parochie O. L. V. Hemelvaart alhier. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente welke werd gepresi deerd door den burgemeester mr. F. D. graaf Sehirn- melpenninck, en bijgewoond door alle leden behalve de heeren Van den Wall Bake eu J.M. Kleber, werd z, h. st. vastgesteld het ontwevp-iuschryvings-biljet voor de Inkomstenbelasting. Evenzeer werd z. h. st. besloten tot wijziging van het besluit tot in gebruik geving van lokalen dei- voormalige school aan de Koestraat, met intrekking van liet betrekkelijk besluit van 3 December 1894. Conform het gunstig advies van B. en W. werd z. h. st. besloten tot rooïng van een lindeboom vóór het woonhuis des heeren W. A. ('roockewit. Aan den heer D. de Vries werd op het door hem daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan do school in du Beekstraat. Z. h. st. werd overeenkomstig het gunstig advies van B. en W. besloten toe te staan het verzoek van den heer P. Rauyraakers te Nieuwer-Amstel tot wij ziging van het "Raadsbesluit van 28 Juni 1894 in- zouverre, dat het subsidie zul worden verleend aan de Nuainlooze vennootschap „Soester-paurdëntram weg" ie Soest. Het voorstel van B. en W. lot het doen rooien van lindehoomen aan den Nuarderstraatweg en liet planten van linden langs dien weg en den Utrocht- sclienwug, lokte eenige discussie uit, v. aar in zich do heeren Z.mdyk, Van Esvold, Van Zyst en Heyligers, voorstanders toonden van het behoud van b'uomcn langs de wegen. Bij de eindstemming bleken de heeren Zandijk, Van Zijst, Van oer Want, Tengbergen, De Jong, Van Beek en Van Esveld tegen het voorstel van B. en W. gekant te zijn, waar door de boomen door B. en W. tendóode opgeschreven voorioopig zullen behouden blijven. Conform het praeadvies werd z. h. st. besloten tot verleunen van afschrijving van posten in den Hoofde- lijken omslag (wegens vertrek, enz.) tot een bedrag van f2124.87. Alvorens over te gaan tot het laatste punt dei- agenda deed de lieer Zandijk om 2.15 het voorstel over to gaan tot een vergadering mot gesleten deuren. Do vergadering werd te 2.55 heropend en toen vergogann tot benoeming van drie leden der com missie bedoeld hij art. 19 dor Verordening op de belting dor Inkomstenbelasting, waartoe gekozen zijn heeren J. van Bottenberg, G. J. van der Zoo de Jong en den hoer J. C. Lüngcn. Op voorstel van de hoeren Gerritsen en Zandijk werd, na eenige discussie besloten een vacatie-geld van f3.voor elke zitting toe te bennen aan de •eden van deze commissie. Tegen deze vacatie stemden de heeren Visser, Gelosso, Heyligers, Van Zijst, Groeneboom. Harden- broek en Van Esveld. Aangaande de ingekomen stukkon dient vermeld te werden, dat het adres van de kiesverccniging „Amersfoort" in zake het gas, is ter zijde gelegd, omdat niet gebleken is uit de statuten dier vcr- ceniging, dal zij zich met andere zaken onledig houdt dan met verkiezingen. De lieer Gerritsen deed oen interpellatie a.-.n B. en W. over den huidige» toestand der straten, waarby zich aansloten de lieoren Van Zijst on Van Lansehot Huhrecht. De wethouder van openbare werken zcide dat nu reeds bijna f480 van de toegestane f500 zijn ver bruikt o. a. voor het openhouden dor goten, en de Burgemeester vroeg of de trafiek in de stad belem- 1 deze Ken vrij langdurig debat ontspon zich c quaestio, De lieer Oer. Kleber vestigde nog de aandacht op het feit dat tegenwoordig veel margarine aan de markt wordt gebracht welke als kunstboter wordt I verkocht. Daar 't hier de uitvoering eener Rijkswet geldt, verwees de voorzitter den heer Kleber naar I den Commissaris van politie. Ten slotte klaagde de heer Van Zyst over den slechten druk der convocatie-biljetten de voorzitter antwoordde dat de heotograaf door de koude niet geheel in orde was en dat binnenkort een voorstel zou worden gedaan tot aankoop van een nieuw verveelvuldigingstoestel. Niets meer aan dc orde zijnde, werd de vergadering oin half vier gesloten. Vlaggen in de Koestraat, vlaggen omdat de tentoonstelling van Liefdadigheid heden geopend werd. En op de tentoonstelling zelve, tal van voorwerpen door den werkman in zijn vrije oren vervaardigd, waaronder zeer fraaie maar ook hoogst primitieve. Wat deze jitste, aan gaat bij een volgende tentoonstelling zal beter werk worden ingezonden, te meer daar nu zoo heel veel voorwerpen ter opluistering werden afgestaan, die uitstekend als model kunnen dienen. Wat er te zien is, zullen we niet ver klappen: wij hopen, dat iedereen dat zelf zal gaan aanschouwen. De entree, Vrijdag 25 en Zaterdag 10 cent, zal wel niemand weerhouden. En wanneer Zondag van éen tot vier uur den tentoonstelling kosteloos bezichtigd kan worden, zal zeker de geheele arbeidende bevolking een kijkje gaan' nemen. In een volgend nummer hopen we op do tentoonstelling terug te komen, en nu zij slechts gezegd, dat de heeren J. W. van Achterberg!) en Kortbeek de zalen geheel belangloos decoreerden, gone met draperieën, deze met mooie planten. Dat de heeren Peerlkamp en Mezger, die ile voorwerpen rangschikten, eer hebben van hun moeitevollen arbeid en groolen dank verdienen voor hun streven, behoeft niet ge zegd. De tentoonstelling werd hedenmiddag door bijna «30 personen bezocht. Onze stadgenoote mej. R. G. L. Tolboom slaagde Dinsdag bij liet te Utrecht gehouden examen nuttige handwerken. Ook anderen dan zij, die niet gewend zijn met papieren geld om te gaan, hebben Cl over geklaagd, dat de muntbiljetten van f 10 en de bankbiljetten van f50 zooveel over eenkomst hebben. Dezer dagen werd hier ter stede hiervan weder bet bewijs geleverd. Bij een winkelier kwam een boerenvrouw voor tien gulden waren koopen en zij betaalde met een briefje. Nauw was ze vertrokken toen de winkelier bemerkte, dat de vrouw hem een biljet van f50 had gegeven. Haar terugroepen, was in liet zelfde oogenblik ge sel lied. Wel verklaarde bet moedertje: «Die breef- jes ziin ook zukke aokelige dingen; -/.e moste nie magge bestaon" maar toch was ze zeer verheugd «zooveul over te hou we", welke vreugde zij toonde door het op slag aanknopen van andere artikelen. Aangaande de ter aarde bestelling van liet stoffelijk hulsel van onzen vroogeren stadge noot luitenant Van der Plank, schrijft het Bal. Nieuwsblad Een breede «cluire belangstel lende krijgsmakkers, waaronder men ook eenige burgers opmerkte, ver gezelde 17 Januari de lijkbaar van den le-luitenaut der artillerie A. van der Pl-nk. De militaire bogi-ateniö leverde als altijd een indruk wekkend gezicht. Voorop marcheerde het vuur peloton, daarop volgden de lijkwagen, de artilleristen en de belangstellenden in een file van rijtuigende stoet werd gesloten door een lialve compagnie onge wapende artilleristen. Onder de tonen der treurmuziek bereikte de stoet het kerkhof, waarna, toon de kist op de baar was geplaatst, het eerste salvo viel. Mot de muziek voorop werd de baar door 14 onderofficieren van het wapen des overledenen naar den kuil gedragen. Voor dc groeve viel het tweede salvo, waarna de majoor Fouilleteau de Bruijn, onder wiens bevolen do overledene op Lombok bad gediend, iet woord nam. Kort bracht hij in herinnering, $ioe Van dor Plank bij de Lombok expeditie getoond had te zijn een braaf soldaat, geëerd en gezien door minderen zoowel als superieuren, van wie hij, voor de eerston, steeds ten voorbeeld heeft gestrekt: en hoe hij ge vallen is tengevolge van de groote toewijding, waar mede hij zijn plicht voor het vaderland had vervuld. Hij riep don overledene nog oen laatst vaarwel toe. Na den majoor nam ds, Radorsma het woord. Roerend was hot toen de hoer Radorsma in herin nering, hoe Van der Plank, na mot de colonne Lindgrocn aan allerlei gevaren ontkomen te zijn, herstel van zijn wonden had gezocht eu gekregen tc Soerabajn, on toen, nai.w geheel hersteld, wederom detacheering vr.iog naar Lombok, om daar mode to werken aan de herovering van dc stukken, hij don overval achtergelaten, en deel tc nomen aan don zoo roemvol geëindigde» krijgstocht. Op ieders gelaat slond mede de ontroering tc lezen, toen de spreker gewaagde van het wee. datde ouders des overledenen door zijn dood trollen moet, to sterker na de dagen .vim spanning, die zij na do eerste tijdingen over hot Lom hok verraad hadden doorgebrachthoe eerst hun zoon als vonnist opge geven en later als door een wonder aan den dood ontkomen bleek te. zijn. En al was, zei spreker, Van der Plank niet ge vallen in den strijd togen den vyund, zijn dood is een gevolg van een duar opgedane ziekte en dubbel zwaar treft liet verlies vooral, waar men den over ledene, ondanks de vele gevaren, welke hij had doorstaan, ongedeerd uit don strijd had zien terug- keuren. Ieder strooide toen een haudvol bloemen op de kist, waarna dc kuil, onder de tonen dor treurmuziek gesloten werd, Ouder de belangstellenden van allo wapen» en diensten, waaronder velen, die met Van der Plank op Lombok luidden gestreden, merkten wij op don generaal Vetter, do kolonels Resner cn Stavei-inan, den afdeclings-coinmandnnt, kolonel Ka Iff, en overste Soheuer. Commandant dor begrafenis was de lo luitenant der infanterie Van dor Heijden.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2