Stadsnieuws. Ingezonden. IVoor gebruikmaking van de harmonica- rijtuigen der Exploitatie-maatschappij naar Duilschland, waarvoor tot dusver f-1.20 boveu de gewone plaatskaart verschuldigd was, zal vanl Meia.s. voor afstanden van 150 Kilometer en minder slechts f0.60 per bezette plaats ■verschuldigd zijn, boven de gewone plaats- kaart. Voor afstanden van meer dan 150 Kilo meter blijft eohter het tarief van f 1.20 per bezette plaats, boven de gewone plaatskaart, verschuldigd. Sedert Januari 1893 schijnen de noodlottige branden te Amsterdam elkander paarsgewijze en met geregelde tusschenpoozen op te volgen. In Januari 1893 de brand op de Geldersche Kade, op den voet gevolgd door dién in de Van Woustraatruim een jaar later die in de Nieuwe Kerkstraat, eveneens gevolgd door een tweede, in dezelfde buurt; voor eenige' weken de brand op de De Wittenkade, Dins- dagnacht gevolgd door een nieuwen ramp in-perceel 45 aan de Polanenstraat, een huis van vier verdiepingen, in zes woningen ver deeld. Waar en waardoor het vuur is ontstaan ligt nog in het duister i men zegt door het Vlamvatten van een bedgordijn, aat in aan raking kwam met een nachtlichtje. Alleen weet men, dat het omstreeks halfdrie werd ontdekt. Er zijn zes slachtoffers, allen vrouwen, van welke vijf verbrandden en éen haar sprong uit een raam met den dood moest, bekoopen. Als treffende bijzonderheid wordt bericht, dat de oudste hunner, de 61 jarige weduwe De Jong, deü vorigen dag uit het gasthuis ontslagen was, waar zij verpleegd werd wegens een verzwering aan den arm. die zóo ernstig was dat er zelfs sprake is geweest den arm te amnuteeren. Men kan zich haar vreugde denken toen de amputatie niet noodig bleek, óok de vreug de dat zij weer tot de haren was. terug ge keerd om dien zelfden dag nog den dood in de vlammen te vinden. Voor het volgende wordt een plaatsje verzocht: „Abonnementskaarten worden niet afgegeven," zoo lezen wij in den prospectus dor voor de wereld tentoonstelling te Amsterdam uit te geven prexnie- cortificaten met toegangsbewijzen. In de plaats daar van treden de tickets, dio, een waarde van 50 cent vertegenwoordigende, thans bij inschrijving te ver krijgen zijn .tot sterk verminderden prijs. Men oordeele: voor f 12.50 ontvangt men A. éen obligatie groot f5. die op 1 November a. s. wordt terugbetaald en die kans geeft op de in achterstaande annonce vermelde premiënB. 25entréekaarten. Per slot van rekening betaalt men dus in elk geval voor' do 25 entréekaarten of tickets niet meer dan f7.50 of 80 cents per stuk. Wij laten hierbij dc meerdere waarde, die ae premie-obligatie heeft, buiten beschou wing. Menigeen zal een grootcr aantal premic-obligatiën wenscher. te bezitten dan hem, met het oog op de daaraan verbonden tickets, convenieert. Bij -de uit gifte is op dit verlangen van het publiek gerekend, aoor dc bevoegdheid te verleenen met-verlangde tickels aan het syndica&t ten verkoop in beheer te geven. Bovendien zijn de houders door een assurantie van ecu millioen gulden gedekt tegen de gevolgen van sluiting'der tentoonstelling door brand. Het ticket-stelsel vond in 1889 te Parijs en in 1891 te Frankfort a. M. zooveel bijval, dat wjj mogen| on derstellen, dat het ook hier te lande opgang zal ma ken. Hot is zoo practiscli mogelijk ingericht. Met lastigo wachten aan de bureaux is voor dc houders van tickets volstrekt overbodig geworden niet een ticket kan uien in den kortst mogelijken tijd bin nenkomen. Wij mennen in het bijzonder de aandacht vau eonigingcii op dc inschrijving dcr'ccrtificaten te li tón vestigen. Willen dc leden goedkoop toegang krijgen, dan kan men zich door inschrijving op de certificaten daarvan verzeken. Hetzelfde geldt nnt luk voor iedor ander. Eerstdaags, zoo meldt een Haagsch blad, wordt de luitenant-kolonel J. F. F. C. van Dam van Isselt, bevorderd tot kolonel en belast met het bevel over een regiment infanterie, en in zijn tegenwoordige betrek king van hoofd-oflicior voor het reserve kader vervangen door den luitenant-kolonel E. D... H. Mac Leod, van het 4e regiment infanterie. Het bericht zal wel bevestiging behoeven. Welk der infanterie-korpsen zou een nieu wen commandant moeten hebben, en waar om zouden de in de ranglijst boven overste "Van Dam staande luitenant-kolonels gepas seerd worden Bij vijf emmers warm water, voege men een handvol borax, waardoor het water zacht wordt en bij de wasch de helft aan "zeep wordt bespaard. Borax -is een onschadelijke stof, die het linnen niet aantast. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan A. Malestein en zjjne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene varkensslachterij en rookerij op te richten in het perceel alhier gelegen aan de Langestraat wijk B. No. 7, kadas traal bekend onder sectie E. No. 4257- Amersfoort, den 30. Maart 1895. Burgemeester en Wethouders voornoomd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Aanstaanden Zondag hoopt prof. Bavinck, uit Kampen, voor te gaan bij de Godsdienstoe fening in de Gereformeerde kerk aan de Langegracht. Maandag zal, vermoedelijk op de Vlasakkers, een grootë parade plaats hebben, ter gelegen heid van den verjaardag van H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar, prinses Sophie der Nederlanden. Voor de betrekking van kastelein in de Socië teit Amiciliahebben zich aangemeld ^solli citanten. Een benoeming is nog niet geschied. Ter hier gehouden Paasch-paardenmarkt werden aangevoerd 280 paarden, 30 hitten en 10 veulens. Voor de paarden werd besteed f-80 a f400. Er waren slechts enkele vreemde kooplie den dc handel was redelijk. De nauwelijks 33-jarige loodgietersknecht A. H. wien, gelijk we in ons vorig nummer reeds meldden, Maandag het ongeluk over kwam, door het breken van èen sport van den ladder waarop hij werkzaam was te vallen, is nog denzelfden dag aan de gevolgen van dien val overleden. Hij laat een weduwe met vier zeerjonge kinderen na. Van den afloop der veilingen, in deze week gehouden, kunnen wij niets meed eelen, daar ons verzocht werd dienaangaande nog niets te melden. Bij de gisteren, ten overstaan van architect Kroes gehouden aanbesteding voor het bouwen van een heerenhuis aan den Westsingel, voor rekening van den heer G. Hulst, werd ingeschreven door de beteren: F. de Bruin, te Hoogland, f5193; K. Klarenbeek, hier, f5380; W. van Achterbergt), hier, f5320; G. Wassink, 5259J. G. van der Geest, f5165. De gunning is in beraad gehouden. Uit den regenmeter hier is in de vorige maand afgetapt 58 m, M- regenwater. Er waren 9 regendagen, alle iR de laatste helft der maand. Door den Minister van Oorlog is aan den militairen wachter in de Legerplaats bij Zeist C. C. Guikers op diens verzoek eervol ontslag verleend, terwijl «ie sergeant J. J. Monée, van het korps genietroepen, derwaarts is vertrok ken, om tijdelijk den dienst van wachter al daar waai- te nemén. De soldaat D. W. M, van het 5e regiment infanterie hier, is wegens wangedrag en dron kenschap met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd. J. Wobrna, leerling der openbare Lagere school te Oud-Leusden, heeft met goed ge volg afgelegd het toelatings-examen voor de Ambachtsschool to Utrecht. In de legerplaats bij Zeist zullen dezen zotRep van 28 Augustus tot en inet 3 September oefeningen worden gehouden'door de stiiven en de vier veld-batujons van liet 4e en van höt 7e regiment infanterie. Bond Amersfoort zullen, gedurende den tijd waarin de lichting voor herhalingsoefeningen onder de wapenen is, oefeningen op uitge breide schaal worden gehouden door den stal' en de vier veld-bataljons van het 5e regiment infanterie. Bovendien zullen van 3 tot 10 September veldoeleningeii op groote schaal worden ge houden 'met de yier wapens in den omtrek van de Legerplaats bij Zeist, door den staf der le divisie infanterie, de staven en de veld-ba taljons van de korpsen der le divisie infanterie, den staf en de 5 veld-escadrons van het 3e regiment huzaren, den regimentsstaf, de 2 afdeélings'taven en 4 veld-batterijen van hot 2e regiment-veldartillerie, de le veld-compag- nie van het korps genietroepen, benevens (Ie de noodige hulpdiensten den staf en de 4 veld-bataljons van het 5e regiment infanterie en de II. afdeeling van het le regiment veld-artilierieterwijl de staf en 5 veld-escadrojis van het le en het 2e regiment huzaren en het korps rijdende ar tillerie aan deze oefeningen zullen deelnemen van 7 tot 9 September. Zonder in eene beoordeeling te tred on van de verschillende toonwerken, op het laatste Toonkunst-concert ten gehoore gebracht,zullen van de in het eerste gedeelte uitgevoerde koren wel den meesten indruk gemaakt heb ben de mannenkoren van iBecker. Deze mu ziek klinkt ongemeen l'risch en opwelckend. Hol 's Vliegende Hollanderdie het tweede deel van bet programma in beslag nam, is zeker wel het meest belangwekkende van de gehoorde koorwerken. Juister opvatting en fraaier schildering van de zeer afwisse lende momenten in den tekst van mr. Banck Iaat zich Wel niet denken jammer, dat de schoonheden van deze vuor orkestgedachte bewerking grootendeeis onopgemerkt moeten voorbijgaan, ook bij do meest volmaakte klavierbegeleiding, Het zeer afwisselende programma schonk aan het koor do gelegenheid zich, zoowel Veroenigd. als mannén en vrouwenstemmen afzonderlijk, te doen boomt, tv K, we dit ónder Petri mogen verwachten, juist aeattakeerd, lijn genuanceerd en met gloen en zekerheid gezongen, «ij de fort,ss,mo s ontwikkelde zich een kracht, als waren ue dunne gelederen onzichtbaar verdubbeld. 'Het kinderkoor, uit eenige leerlingen van de' Muziekschool samengesteld, verhoogde niet weinig bet efTekt in het vrouwenkoor van Spoel. Bescheidenheid mag geen beletsel zijn voor eene hoogst lollelijke vermelding van de drie solisten, wier namen bcscheiaenlijk met voorletters waren aangeduid in het pro gramma. Hoe volmaakt rustig werd de al yd groeten indruk makende alt-aria .uit Elius weergegeven door liet schoono orgaan van de alt-soliste; welk een genot haar.den be roemden Liedercijclus van den onsterlelvjken Vort Beethoven të booren voordragen. Een groot deel van liet succes, met den Vliegenden Hollander behaald, kan veilig wor den" toegeschreven aan de uitnemende ver tolking van de sopraansolo-partij. Zulk een klankvol, krachtig, omvangrijk, gemakkelijk aansprekend orgaan van nature te bezitten, is wel een geldzame gave. Door de groote ge- kerheid, waarmede deze lang-niet gemakke lijke partij werd gezongen, gleden .de zwa righeden als het ware voorbij. Dit mag ook met volle recht gelden voor de hoogst muzikale vervulling van de niet dankbare rol, aan den bariton-solist toebedeeld. De groote moeilijkheden van de klavier begeleiding in Hol's toonzetting, die hier de klankscbakeeringen van een volledig orkest heelt weertegeven, werden door me juffrouw Van Driel glansrijk overwonnen. Eene welverdiende erkenning van hare zoo beschei den en toch gewichtige belangloozetaak wacht te haar in den foyer, in den vorm van een even spoedig bedachte als uitgevoerde verrassing door het koor. Bleef eene openlijke huldiging van den on- verinoeiden voorbereider en talentvollen leider van dezen welgeslaagden concertavond van Toonkunst achterwege, dan is die toch zeker toegedacht door het wel voldane publiek Door Petri is de Amersl'oortsche zangvereeniging geworden tot een koor, zooals menige groote zusteral'deeling van Toonkunst er geen bezit. Gemengd Nieuws. Tot de bekende vreemdelingen te Nizza behoort een magere Engelschman, die de «kostganger" heette, omdat hij aan de speel bank -teMonte-Carlo een millioen verloren had en sedert dien tijd 10 franc daags van haar trok het was .hem echter verboden de speelzaal te betreden. Een maand geleden erfde hij 20000(ranc en terstond deed hij afstand van de onder steuning, verscheen weder in de speelzaal, waagde al hel, geld in eens en verloor. Hij is weer kostganger. De ook om haar schoonheid bekende Engelsohe tooneelspeelster mevrouw Langlry was Zaterdagavond bezig in haar kleedkamer in «Palmer's schouwburg" te Nieinv-York, toen iemand door liet venster binnensprong en de juweelen greep dio op de tafel ver spreid lagen. De actrice wierp zich op hem hij liet alles vallen en zocht een goed heen komen. Ofschoon mrs. Langlry terstond alarm maakte, kon men hein niet 'inhalen. In een artikel van oen teInsterburg ver schijnend blad, dat een redevoering van den Keizer van Duilschland besprak, was door t>eu druk fout het woord damalig (destijds) veranderd in damlig (soozerig), Dientenge volge heelt de verantwoordelijke redacteur van dal blad moeten terecht* staan wegens majesteitboleeding, De rechtbank heeft geluk kig zijn sehjjld aan de ('out niet bewezen ver klaard gn hem dus vrijgesproken, maar de vernietiging bevolen van liet nummer dei- courant, waarin die drukfout voorkomt. In een ijzerfabriek te Saint-Amandis men bezig aan een reusaclitigèn ketting, dié be stemd is voor de haven van Toulon en de grootste van de wereld zal zijn. Dc werklie den hebben den ketting «Dreytus" gedoopt, omdat ook de verrader volgens hen oen mon ster is zonder wedergade. Elke schakel, van den ketting weegt 34 Kilo; bij een lengte van 42 Meter wordt het geheele gewicht 7000 Kilo.. Gladstone is niet de eenige grijsaard, die op Imogen leeftijd nog heel wat tol. stand gebracht heeft. Crébillon maakte zijn laatste treurspel op 81-jarigen leeftijd Voltaire was op 83-jarigen leeftijd nog de werkzaamste en machtigste geest van Europa; Victor Hugo, die »in het letterkundig harnas stierf", Jules Simon o. u. hebben op vergevorderden leef tijd nog zeer voel goeds geleverd. In Italië werkte Michel Angelo nog op88 jarigen leeftijdTiliaan begon een groot schilderij voor de Franciscaners óp zijn 99e iaar, en zoo */,yn er nog velen te noemen, die bewezen hebben, na hun 55e jaar verre van versleten te zijn. In Amerika is een mooi AprilvisChje gevan- "'"Bokter Wheeler, te Chicago, heelt het ge luk "ehad een nieuwen bacil te vinden, dien hij noemt»De bacil van. den dood". Wan neer deze microbe, gelijkende op de tering- inicrobe, kan worden vernietigd, is er niets wat een einde kan maken aan 's mensolion leven. Er zijn proeven genomen op dieren en het is bewezen, daj, wanneer de bacil vau den dood is vernietigd, géén enkele ziekte' vat beeft 'op het organisme. .De ontdekking heeft te Chicago ontzaglijke sensatie 'gemaakt. - Succi, de bekende Italiaansche vaster, heeft zijn kunsten eens weer Vertoond. Te Milaan heeft hij vijfendertig dagen achtereen niets anders gebruikt dan zijn fameus levens-elixer. Zijn lichaamsgewicht is in dien tijd gedaald van 70 Kilogram tot 59. Dadelijk na het einde van zijn kuur nam Succi, in tegenwoordig heid van een groote menigte, een .weelderig diner, en wel zonder het minste bezwaarvoor^ zijn maag en ingewanden. Tegenover een' Milaneesclien redacteur beweerde de heer Succi, datde geesten hem voorzien hadden van onzichtbaar voedsel. Het plaatsen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie met den inhoud daar van onvoorwaardelijk instemt. .Kopij van geplaatste ofongeplaatstestukken wordt nimmer teruggegeven. Geadile Redactie I Niet zonder eenige verbazing en zelfs niet zonder eonigen wrevel heb ik opgemerkt, dat in het verslag van de laatste Raadszitting in uw blad van jl Maan dag juist ontbreekt wat voor ons, inwoners en bij de zwik geïnteresseerden het incest belangrijk was. Ik bedoel ccnig pertinent nieuws omtrent de gas-quacstie. Aanvankelijk was het dan ook mijn voornemen om u in geheel anderen toon te schrijven. Thans echter verzoek ik u om het volgende lewillen plaatsen, opdat al uwe lezers en vooral uwe abonvé's In de stad kunnen oordeelen. Mij toch is gebleken, dat ik u geen verwijt mag maken over uwebescheidenheid. Ik weet thans, dat het rapport der gas-couunissie ook aan u, evenals aan de andere drukkers, hier ter stede, is ter inzage gegevenik weet ook, dat liet zelfs hier Ier stede is gedrukt. Dat u en uwe collega's een voor de ingezetenen zoo hoogst belangrijk stuk als „geheim stuk" hebt behan deld, moet ik ten zeerste prijzen. Maar even afkeurenswaardig vind ik het dan ook, dat liet Utreehtsc he Provinciaal Daublad in zijn mid dag-editie van Dinsdag reeds de conclusie kern opnemen van hel rapport, dat aan de leden van den Raad eerst den volgenden dag is toegOr zonden. Verplicht mij mot hieronder do bedoelde conclusie op te nemen en geloof mij niet allo hoogachting, Uw dw. Amersfoort, 8 April 95. G. De geïnerimeerde alinea luidt: „Van de in de vergadering van 13 Maart 1894 benoemde commissie, met opdracht om een onderzoek in te stellen naar te nemen maatregelen in verband met de bevoegdheid der gemeente om de concessie der gasfabriek te doen eindigen, it een uitgewerkt rapport ingekomen, De conclusie van dat rapport strekt om te besluiten tot het nemen van de gasfabricatie in eigen beheer en om gebruik te maken van dc aan de gemeenic in de concessie gegeven bevoegd heid om de concessie den 17 Augustus 1895 te doen ein digen en de fabriek, met hetgeen daartoe behoort, tegen taxatie over te nemen." BURGELIJKE STAND VAN AMERSFOORT GEBOREN: 29 Maart. Arend, z. van Lam- herlus Koenen p.ii Catrinade Wilde. Wou- terus, x. vnn üarnerdus Bakker eti (lelonu Kluver. 31 Maart. -Willielinina Josepïnna Elisabeth, d. van Tlioodtirus-Corhee en Alle- gooda Josephiua Dolmen. Paulus. .z. van Bijleert van den Brink en Maria Elisabeth van Minnen. Johannes, van Antlioon Johannes Boon en Maria Bliekendaal 1 April Lucia Maria, d. -van Cornells Jan Verhoef t-n Hendrikje Evers. 3 April. Gerardus, v.. vai) Johannes Hazelaar en Geertrnida Bok- 'kers. ONDERTROUWD Jacobus Hendrikus Pij nenberg ën Wilhelmina Pieternella Huibers. Cornëlis Houtzager en Aukje Jacobk Jans. 3 April. Jan. Eliza van der Ven en Geertruida Geei-singa. GEBROUWD: 3 April. Jacobus Pliilippus Warringa én Pieternella ^Vojf. OVERLEDEN: 27 Maart. Johanna van Dasr horst 60 j. echtg, van Jan Meijer. 28 Maart Ferdinand Leonardos Jalison 83 j. wedr. van Jaeoc-a Wilhelmina Strohand. 20 Maart. Adrianus Aiitonius van der Linden 61 j. echtg. viiu Maria Sas. 1 April. Grietje van Zei- dert 78 j. ongeli. Antonie Heere 33 j. echtg. van Ilendriea Francina Maria Jagers. DAGKLIJKSCJIE WATERSTANDEN van tie Luntersehe Reek en de rivier de Rem. Opgenomen des morgens acht ure. Kuodcn Over- eoin. i.iiin- l\,t GeF- Dng bov liaan, (ben. hnl- K'-n. brug. nani. 1896. M. M. M. M. Si. ST M. 24 M. 5.18 4.71 5,18 8,2(1 3.10 1,88 0,85 25 5.30 4,72 5,30 3,45 3,25 2,— 0,78 20 5,21 5,00 5,24 3.72 3,50 2,15 0,80 5,21 5.01 5.21 3.70 2.30 0,85 5.80 5.15 :5,80 ■1,01 3,70 2,38 0,88 29 5,55 5,18 4,11 3.84 2,30 2,25 0,95 80 5,52 '5,20 5,52 4,0(1 3,80 0,95 20+ 20+ 35+ ■10+ 30+ 40+

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2