Maandag 6 Mei 1895. No. 4455, 44e Jaargang gAKUNTALA. Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdag-namiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 50 et. per 3 maanden. Advertentiën 1—0 regels 60 et.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeuiugsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel '_'f> et. Afzonderlijke nummers 10 emit. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bii advertentiën van buiten do stad worden de iucasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephooununinicr 19. KENNISGEVING. S€iivldvoTidei{i\gi;k. De Gemeeute-onvanger van Amersfoort, In ervaring gekomeu, dat liet te laat indienen rekeningen weleeus schade aan belanghebbenden heeft berokkend, Noodigt de ingezetenen, aan wie in den loop des vorigeu jaars de levering van voorwerpen of bet verrichten van eenig werk ten laste van de gemeente werd opgedragen en die tot dusver geene betaling deswege erlangden, bij deze met nadruk uit om zich te zijnen kantore aantemelden en aldaar opgave van de niet-betaling te doen vaar af uiter lijk op den 31. Mei aanstaande, en brengt hun tevens iu berinnering waartoe ook de op 13. Februari 11. door hoeren Burgemeester en Wethouders ge dane aankondiging strekte dat na bet einde der maand Juni inkomende schuld vorderingen over 19994- verjaard en al- zoo niet meer voor eene verevening vat baar zijn. Amersfoort, den 6. Mei 1895. De Gemeente-ontvanger voornoemd, J. C. LBINWEBElt. Verzekering tegen werkloosheid Het kan wel niemand verwonderen, dat jongelieden, die voor het verkrijgen van het doctoraat in de rechts- of in de staatswetenschap een academisch proef schrift schrijven, zich in onze dagen vooral aangetrokken gevoelen door eeu of ander onderdeel der zoogenaamde sociale quaes- tie. Er zijn voor hen. die het bedrijvige leven intreden en een groot deel hunner jeugd aan studie van rechten wet hebben mogen wijden, al geen aantrekkelijker onderwerpen om over te schrijven dan de velerlei vragen, die betrekking hebben op de lotsverbetering der groote menigte. Aan de Amsterdamsche Universiteit is weder een jong rechtsgeleerde met zulk een proefschrift gepromoveerd. De heer Charles Raay makers, geboren te Rozen- daal, heeft het doctoraat in de staats wetenschap behaald met een dissertatie over de „Verzekering tegen werkloosheid", een zeer nieuw onderwerp, omdat derge lijke verzekering tot dusver nergens op Feuilleton. 31). Naar hel Eriyelsch. Naarmate de zon lager zonk, danste zijn scha duw over de vulkanische rotsen, die hier en daar met struikgewas begroeid waren. De voerlieden spanden hun trekdieren af, en legden langs de weg vuren aan, om hun avond maal te gebruiken. Fibby wierp eensmachtenden blik op de vlammen, maar ging toch verder, ter wijl de schaduwen om hem been steeds dichter werden. Nu ging de maan in al haar pracht op. en hij haalde een man in, die een stok droeg met rinkelende schelletjes beladen, en gevolgd werd door een ander met ontbloot zwaard. Het was de postbode uiet zijn geleider, op weg naar Clu- naur. Het geluid der schelletjes stierf weg in de nachtelijke stilte, en Fibby vervolgde zijn weg langs onafzienbare rijen doornachtige struiken, die hun reusachtige schaduwen op het pad wierpen. Nu en dan liep een stekelvarken tusschen zijn beenen door, en verpestte voor eeu oogetiblik de lucht. In do verte scheen een licht; een ossen- kar had averij bekomen, en de voerlieden hadden er zich kalm bij te slapen gelegd om te wachten tot de dag aanbrak. Hier hield Fibbv stil, en ruime schaal iu toepassing is gebracht, ook niet in Engeland, ofschoon, zooals de schrijver met zeer belangrijke gegevens aantoont, daar een 13-tal werklieden- vereenigingen, die 11 tot 63 jaar be- stoudeu, tot 1893 te zanten 48 millioen gulden aan werklooze leden hebben uit gekeerd. Die vereenigingen omvatten echter slechts werklieden van een be paald vak, behoorende tot wat men „de aristocratie der arbeiders" kan noemen. De heer Raay makers gaat in het eerste hoofdstuk zijner dissertatie de middelen na om bij bestaande werkloosheid de nadeelig gevolgen te keerenhij ver werpt alle „recht op arbeid", maar wijst op het groote belang om de nadeelige gevolgen van gebrek aan werk te tem peren. Arbeidsbeurzen, kunstmatige werk verschaffing, liefdadigheid, aanmoediging van het sparen, zijn niet bij machte dat doel te doen bereiken. Wat het sparen aangaat, toont hij ook aan, dat juist in de wintermaanden bij de Rijkspostspaar bank de inleg het hoogst pleegt te-tijgen, zoodat blijkbaar degenen, die het meest aan werkloosheid zijn prijsgegeven, niet door spareu iu staat zijn zich door den slechten tijd heen te slaan. Als laatste middel blijft dun over de verzekering tegen werkloosheid. Dat deze in beginsel mogelijk is. wordt door den schrijver op goede gronden betoogd, en in zijn tweede hoofdstuk gaat hij na, hoe men reeds getracht heeft dat middel iu toepassing te brengen. Ra .u is die oogst niet. Hij bepaalt zich behalve de mislukte poging door de „Maatschappij voor den Werkenden Stand" in 1893 ge- daau eu het stichten der Haugsche Ver- eeuiging in 1894, waarvan nog de gevolgen niet bekend zijn hoofdzakelijk tot Engeland en Zwitserland. In Engeland heeft de eigen hulp der „trade-unions" in dit opzicht reeds veel nut gesticht eeu sprekend cijfer hebben wij boven reeds genoemd maar ook daar beperkt zich de onderlinge hulp tot bepaalde en zeer enkele vakken. In Zwitserland hebben eenige steden en kantons dus de overheid de zaak in haudeu genomenBern (stad), St. Gallen en Basel-Stadt. Ook deze pogingen behooren tot den allerlaatslen tijd eu hebben daarom nog niet alle hun beslag gekregen, zoodat enkel de voorbereiding en de regeling kunnen vermeld, en niet op reeds verkregen uitkomsten kan ge wezen worden. Alleen te Bern heeft de instelling een vol jaar gewerkt. Van 354 verzekerden meldden zich daar 216 aan als werkloozen en werden 165 ondersteund, te zaaien met 6835 franc. De onkosten waren 980 francontvangen werd van de leden 1125 fr., van patioons 950, van vrijwillige bedragen 1006, zoodat het Irediët van 5000 fr. uit de gemeentekas niet geheel behoefde te worden aange sproken Die voorbeelden zijn echter van j het grootste gewicht en overal wordt door allen, die het met de werklieden goed meenen, met groote belangstelling uitge- zien naar de verdere verslagen uit Zwitser- land over de nieuwe instelling. Iu een laatste hoofdstuk behandelt de i heer Raaymakers uitvoerig de wijze waar op hij meent dat de verzekering tegen I werkloosheid moet worden ingericht. Hij j komt o.a. tot de slotsom dat zij verplicht moet zijn, met bijdragen van werklieden en patroons, en dat de Staat het tekort i /-^uithui' behoort te dragen. I FePete.ep Daar hier te lande aan het verzekerings wezen voor arbeiders nog zoo veel te doen is en uiet alles tegelijk kan ge schieden, zal de verwezenlijking dezer denkbeelden zicb uog wel eenigeu tijd laten wachten. Als bijdrage voor de be- stndeering van het belangrijk onderwerp verdient -Ut proefschrift intusscheu zeer de aandacht. bedacht en velen hebben het genoegen moe ten missen hern persoonlijk te zien. De generaal zag er goed uit, maar was .toch niet volkomen gezond. Van Milaan is hij aanstonds naar Lugano vertrokken en vandaar naar Monlreux. Lenige oud-militairen, ridders der Militaire Willemsorde, hebben bet voornemen hun mede-gedecoreerden met dat kruis uitte noo- digen den gewezen opperbevelhebber op Lom bok bij zijn aankomst te 'sGravenhage een ovatie te brengen. door de tooverkracht icner ropy die r de slaperige voerlieden een fortuin uitmaakte, ver schafte Tarvin hem wat voedsel en water, maakte de zadelriemcn losser en behandelde hem zoo goed als de omstandigheden het toelieten. Toen zij verder gingen, scheen de geest der voorvaderen eensklaps in Fibby te varen, die hun meesters in éen dag dertig mijl ver brachten om een stad te plunderen, den nacht doorbrengend in de open lucht, en terug te keeren van waar zij vertrokkken waren, nog eer de asch der verbrande huizen koud was geworden. Fibby zwaaide dapper met zijn staart, hinnikte en zette zich in beweging. Zij daalden een geruiiuen tijd, stakeu droge rivierbeddingen en eens een breede rivier over, waar Fibby weer ophield out te drinken, en graag nog wat gebleven zou zijn, als zijn berijder hem uiet de sporen had laten voelen. Naarmate zij verder kwamen, werd het land vruchtbaarder men begon langzamergund du velden, met papavers en suikerriet beplant, te onderscheiden maar deze hielden op, toen Fibby den top eener langzaam stijgende helling bereik te, en den frissclien morgenwind opsnoof. Hij wist, dat de dag hem rust zou brengen. Tarvin tuurde in de richting, waar de witte streep van den weg samensmolt met het donkere struikge was. Hij overzag een vlakte, die begrensd werd door zacht golvende heuvels, een vlakte, die nu in de ochtendschemering geleek op dc opper vlakte der zee. Evenals op do zee bevond cr zich een schip op, maar een schip, zooals er nog nooit een door menschenoogen was aanschouwd van reusachtige afmetingen, zonder masten, zonder I licht, eenzaam en verlaten, j „Wij zijn er bijna, Fib, mijn jongen," zeidc Tarvin, terwijl hij de teugels inhield eu bij het 1 licht der sterren het reusachtige gevaarte in «ogenschouw nam. I „Wij zullen er zoo dicht mogelijk bij komen, maar wachten tot het helder daglicht is, eer wij Binnenland. 11.11. M..M. dc Koninginnen w„rdoi, uil Londen Vrijdag 10 Mei to 'sGravenliago te rugverwacht en zullen Dinsdag 1 't Mei naar Nijmegen gaan, voor het bezoek aan Brabant en Limburg. De Minister van Koloniën beeft aan gene raal Vetter bij zijn aankomst te Genua 27 April j.i.. een telegram van begroeting en verw .'Ikouiinggezonden. De generaal vertrok reeds denzelfden och tend om 8 uur naar Milaan. De Hollanders in Genua waren op zoo'n vlugge afreis niet aan boord gaan. Zij daalden de helling af, die bedekt was met scherpe steunen en slapende geiten. Toen maakte de weg eensklaps een bocht naar links en liep evenwijdig met het schip. Tarvin sloeg een pad in, dat er direct op aan liep, maar het arme paard strompelde en struikelde over den grond, die ge heel begroeid was met laag struikgewas en om gewoeld door de hevige regenvlagen, en bleef eindelijk wanhopig staan. Tarvin kreeg medelijden met hem, bond hem vast aan een boom, raadde beiu aan na te denken over zijn zonden, liet zich van zijn rug afglijden en kwam terecht in een soort uitgedroogd waterbekken. Nog tien schreden verder, en hij was geheel verdwenen in de st ruiken, die boven zijn hoofd san ensloegen, en hein vast hielden met hun doornen, terwijl hij tegen de steeds steiler wordende helling opkroop. Tarvin ging op handen en voeten verder van, top tot teen bedekt met stof en slijk, en bijna niet te onderscheiden van de wilde zwijnen, die hem als grijze schimmen voorbij renden. Hij lette niet op hen, maar wrong zich door alle hinder nissen heen, steeds verdei de helling op, terwijl hij aan de wortels der boomen trok als moest hij den ring aan den schoot der aarde ontrukken. Toen hij ophield om zich het aangezicht af te wisscheu, voelde hij meer dan hij zag, dat hij den voet van een hoogen muur had bereikt. Fibby deed van beneden een klagelijk gehinnik hooren. „Jij hebt het goed. Fibby,'1 zeide hij hijgend, „j ij bent niet hiernicnianc 1 verlangt van je, dat je vliegen zult," vervolgde hij inet een wanhopigeD blik op den muur, en begon zacht te fluiten Hij trachtte zich nu oen weg te banen tusschen den muur en het struikgewas: eeu vijgeboom De Minister van Marine heeft het afdee- lingsverslag der Tweede Kamer over de aan- vuliingsbegrooting van zijn departement voor de nieuwe geweren beantwoord. Hij doet uitkomen, dat het zonvel voor vredes- als voor oorlogstijd van overwegend belang is dat zee- en landmacht met hetzelfde geweer bewapend zijn. Oostenrijk, Hongarije. Frank rijk, Spanje. Italië. Engeland, DuitSchland en Busl ui l hebben alle het repeteergeweer ook voor de marine aangenomen. Het deskundig onderzoek heeft in alle opzichten bevredigde uiikoipsten opgeleverd: de beproeving is bij gewoond ook door een zeeofficier, en een officier van het korps mariniers en heeft ge- loopi'ii over de ballistische eigenschappen, het in I ringings verinogen, de hechtheid enduur- de goede werking en net sluit-en neciiauisine, de lengte, het gewicht, het al of.niet hinderlijke van uitstekende doelen enz. Het geweer zal volkomen gelijk vormig zijn aan dat van de landmacht, dat h .ogstwiuirscliijnlijk ook voor het Indische leger zal worden aangenomen. Het voornemen bestaat dezelfde soort van rookzwak buskruit te gebruiken, hetgeen ook voor bewaring aan boord of in de Indische j magazijnen geen bezwaar zal opleveren. Er is gerekend op een verstrekking van 250 patronen per geweer, te zamen voor 0362 I geweren (behalve de reserve) I860 800 scher- pe patronen. De kosten, aanvankelijk geraatnd op f244 500, I zijn tengevolge van den lagen prijs der pa- tronen, teruggebracht tot f239300, zoodat I iiot eindcijfer der begrooting van marine voor 1.895 bij aanneming van dit wetsontwerp zal worden i' 15 051 005, zijnde 1'30 409 meer dan het voor 189-4 toegestane bedrag. Naar de l'eleijr iaf uit goede bron verneemt, doch onder «reserve" mededeelt, zou minis ter Van Houten principieel niet tegen kies- dwang gekant wezen. Hoewel in dezen geest m liet kiesrechtontwerp geen bepaling is op genomen, zou de mogelijkheid niet uitge sloten zijn, dat daartoe alsnog werd overge- groeide in dc spleten der steenen. Tarvin dacht na over dc mogelijkheid om in dezen boom te klimmen, ging nog eeu paar passen verder, en zag toen, dat er door de geheele dikte van den muur van boven tot beneden een scheur liep, groot genoeg om een geheel leger door te laten. „Juist iets voor henmompelde hij„dat had ik wel kunnen verwachten. Een muur te bouwen van zestig voet hoog, en er dan een opening in te tuuken van tachtig voetDe ring zal wel ergens onder de struiken liggen, of een kind speelt er mee en voor mij is het iets onbereikbaars." Hij ging door de opening en bevond zich te mid den van gebroken pilaren, stukken steen, gebarsten drempels, met onkruid begroeide graven, en onder zijn voeten hoorde hij een zacht, sissend geluid. Ieder kent de stom der slag. Tarvin sprong op en stond weder stil. Hij hoorde nog slechts flauw het gehinnik van Fibby. De morgenwind blies door de opening in den muur, en met een zucht van verlichting wischte Nick zijn voorhoofd af. Hij zou nu rust nemen, tot het geheel licht was en voor het eerst wat eten en drinken. llij haalde zijn voorraad voor den dag, en viel er gretig op aan. Do sluier van den nacht word minder dicht, en op geringen afstand zag hij vle omtrekken van een groot gebouw; daar achter vertoonden zich nog flauwer omtrekken, maar langzamerhand werd alles duidelijker; hij zag, (lat hij dicht bij een vervallen graf- tcekon stond. Nu schrikte hij op, want eensklaps ging de zon op, en als niet bloed overgoten lau daar dc stad der dooden in al haar eenzaam heid en verlatenheid voor hem. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1