Stadsnieuws. gaai). Mocht in dien zin een wijziging of voorstel van de Tweede Kamer uitgaan, dan zöu de minister zich daar niet tegen verklaren. -Door verschillende vereenigingen aange zocht Qm exemplaren van »Het Proteetie- debat in de Tweede Kamer naar aanlei ding van de Motie-Dobbelman" ter gratis verspreiding .onder hun leden verkrijgbaar to stellen, heeft, naar 'wij vernemen, ten einde tot dit doel mee te werken, de uitge ver 11. C. A. Thieme te Nijmegen zich 'bereid verklaard, zoover de voorraad nog strekt, 25 exemplaren voor -12.50, 50 voor f22.50 en 100 voor 40.beschikbaar te stellen. De (antir.) Nederlander is het niet eens met de Standaard, die deed uitkomen, dat de ophanden zijode verkiezingen voor de •Provinciale Staten voor de anti-re vol ution- nairen niet van zooveel gewicht zijn, daar toch te verwachten is, dat binnenkort het kiezerskorps- voor de Prov. Shit en verdubbeld zal worden en. omdat bovendien, nu er liberalen links en liberalen rechts staan, en geestverwanten van de Standaard niet onder scheid moesten maken tusschen .de goede liberalen links en de slechte liberalen rechts. Vooreerstwijst tie Nederlander op de moge lijkheid, dal de kiesrechtregeling weder mis lukt. Bovendien wil zij niet uit. het oog ver loren hebben, dat de tlnins te kiezen leden der Prov..Staten voor zes jaren worden af gevaardigd, zn'odat, wanneer tnen thans niet in de liberale Staten-golederen een bres schiet, men ook in '98, zelfs* met een verdubbeld kiezerskorps, den slag onmogelijk zal kunnen winnen. En het argument, dat de anti-revolution- ■nairên thans niet onbepaald anti-liberaal moeten zijn, geldt, zegt de Nederlander, voor haai niet. »Met Groen van Prinsterer scheren wij uit beginsel alle liberalen ten slotte over éen kam, in welke generatie der revolutiounaire familie zij zich ook bevinden hetzelfde doen wij ten aanzien der anti-revolutionnairen, minder in verwijdering en tweedracht dan w'el in rallie- ment envereeniging heil zoekend. «Voor ons vervalt alzoo alle reden om niet een woord van hartelijke opwekking te rich ten totalleonzegeestverwanten,om zich in den op handen zijnden stembusstrijd met.kracht* te doen gelden, niet alleen in Zeeland, Gel derland en Utrecht, doch ir, alia provinciën van ons land, speciaal in Zuid-Holland en Overijsel, provinciën waar bij trouwer opkomst de Staten reeds lang waren om geweest, en die. zoodra de drie eei-stgenoemden zich goed houden, ten slotte liet lot der Eerste Kamer in handen hebben." bijzondere aandacht getrokken heeftde ver werping van een voorstel om in het strijd- program op te nemen de afschaffing van het Koningschap. Zij laat net licht vallen op de redenen, welke tot 'weglating van dat punt uit het program hebben gereid. In de eerste plaats opportuniteitmen moest nu eenmaal rechts persoonlijkheid hebben en vreesde die mot een program waarin dit punt was opgenomen, niet te zullen'krijgen. Maar daarnevens, en voornamelijk, taktiek. Men nam als van zeil sprekend aan, dat de afschaffing in de bewe ging lag opgesloten, doch achtte het gevaar lijk haar te noemen, omdat zij velen van liet socialisme afkeerig zou makenomdat men rekening diende te houden met «Oranje-voor oordeel" omdat men de bourgeoisie het, wapen niet in handen wilde geven om de so ialiston tegenover het Koningschap te plaatsen. Als men later propaganda gaat maken voor de partij- en' propaganda bij de verkiezingen, den zal de'liberale partij wel doen, de toe lichting van doze weglating nog eens in her innering te brengen, zegt het blad. Als men bij elk, die ni.tevreden is met zijn lot, met het socialisme komt aandragen en hun, voor wie het oude «Oranje-vooroordeel» nog een met liefde en toewijding gekweekte neiging of, minder sterk, een nog niet gedoofde sprank van de piëteit uit jongere dagen is, op den mouw spelt: Kom gerust tot ons; tegen Oranje hebben wij liet niet» als de afgevaardigden der partij straks op liet Uin- nenhol' mochten zetelen en hun denkbeelden bepleiten, waarmede liet beslaan van ons Vor stenhuis immers niet gemoeid isin alle (loze I en in meer gevallen zal liet goed zijn, met kracht te herinneren aan de redenen, waarom de afschaffing van liet Koningschap uit het strijdprogram werd geschrapt. Wordt daarop de aandacht opnieuw gevestigd misschien dat het clan de party nog eens berouwt, dat zij, voor de opneming van dit onderdeel van haar streven onder haar talrijke leuzen, maar niet. den royalen weg bewandelde. Want misschien, dat die uitgesproken en geboek staafde toelichting een erger «wapen in handen der bourgeoisie" zal blijken te zijn, dan het strijdpunt: «afschaffing van het Koningschap» in het prugam geweest ware. Men schrijft uit Schiedam: «Het veraccijnsd binnen-en buitenlundsch gedistilleerd, bedroeg in 18!'2 41 204 700 1898 41 047 000 Liter ad 45% 1894 42007 7001 Terwijl hef jeneververbruik per hoofd der bevolking, dus kinderen en vrouwen ook daarbij, dooreengerekend in 1895 nog 9.10 Liter bedroeg, is dat in 1894 tot op circa 8.82 Liter per hoofd en per jaar gedaald. Het verbruik in 1889 was 8.77 Liter per hoofd, doch sedert 1891, toen het nog 8.94 Liter was, gaan wij langzamerhand achteruit, of liever vooruit Wat inzonderheid Schiedam betreft, de uitvoer van gedistilleerd naar liet buitenland bedroeg 4408(34000 Liter in 1894, togen 442824500 in 1893 en 481147 900 L. in 18-2. Naar Amerika werd uit Schiedam nog in 1892 toen evenwel die uitvoer bij een twintigtal jaren vergeleken, geweldig was ver minderd uitgevoerd voor een waarde van f158 208.11 en nu (in 1894) voor een waarde van f.99 791.04. Hierbij moet echter rekening worden gehouden met de omstandigheid, dut in 1892 de gemiddelde prijs van den mout wi jn (de grondstel' voor den jenever) f8.04 per I I.L. (zonder fust of accijns) en in 1894 gemid deld f5.24 per ILL. bedroeg Er waren dagen, dat men niet mefer dan 4 gulden per 100 Liter moutwijn kon bedingen. Er bestaan te Schiedam thaus nog 109 bran derijen en 1 alcohollabriek, in 't geheel niet veel meer dan de helft van vroeger. Het schijnt,, dat maatschappijen op aan- deelen zooals de gist- en spiritusfabriek van on bovendien 20 Juni langs j den lieer Van Marken te Delft, (le kleinere den weg van Southampton perDuitschepaket- i fabrieken langzamerhand, niet in kwaliteit, net: en 3, 24 en 31 Mei en 14 Juni langs Uit 's-Gravenhage wordt gemeld, dat het plan bestaat, bij de schutterij de witte biezen en schouderpassanten door roode te doen vervangen, voorwaar een prijzenswaardig idee. Een verpleegde uit Veenhuizen is overge bracht naar Amsterdam ten einde door den officier van justitie gehoord te worden in zake den voor een paar jaar gepleegden moord op de dienstbode der familie Viotta, aan de Keizersgracht 'te Amsterdam. Eenige uitdrukkingen desbetreffende hebben hiertoe aanleiding gegeven. Uit Ven.loo zijn Donderdag niet minder dan i 25 huzaren tegelijk gedeserteerd, /.ij zijn in f Pruisen een 'betrekking gaan zoeken. In verband met een nadere wijziging in de vaart van de Dilitsche pak el boot en van Bremen (resp. Hamburg) naar New-York, zal de verzending van brieven en andere stukken naar Noord-Amerika en naar Curac- o I over Engeland tol Novembera.s. plaatshebben, als volgt: 'naar Noord-Arnerika, des Dinsdags, Don-I den lags en Zaterdags, uitgenomen 4, 25 en j 80 Mei: 1. 15, 20 en 27 Juni; 18 Juli; 10 Octobe den weg van Queenstown, per Rritsche paketboot; naar Curacao, des Dinsdags en Zaterdags, uitgenomen 4 en 25 Mei en I en 15 Juni, langs don weg van Southampton per Duitsehe paketboot: 3,"24 en 31 'Mei en 14Juni,langs den weg van Queenstown, per Britsche paket boot.. Dien onverminderd zullen de brieven en andere stukken, bestemd voor Noord-Amerika, welke vah een daartoe strekkende aanwijzing zijn voorzien. Lij voortduring por eerstvol gende gelegenheid langs den weg van Queens town per Britsche paketboot verzonden kunnen worden. St. Cl. Aan het officiers-examen bij de Kon. mi- litaire academie te Breda wordt in de volgende I maand deelgenomen door 92 cadetten, nl. 53 voor de infanterie, 11 voor de cavalerie, 22 j voor de artillerie en 0 voor de genie. Tot directeur van het Gemeente-museum te Amsterdam is benoemd inr. J. vanSomoreu i Brand. De Prov. Cron. CL releveert uit de in de i Paaschdagen le Deventer gehouden consti- "tucerende vergadering van de sociaal-domo- j cratische arbeiderspartij een punt, dat haar maar in productie overvleugelen zullen. «iSluit Schiedam" (Delft) luidt het wacht woord. Maar zou het baten, zoolang vreemde spiritualiën, zooals cognac, spiritus, enz. ons land.bijna ongehinderd binnenkomen? Al ware liet. dat hier Schiedam werd afgebroken, en Delft bankroet slóeg.de buitenlandei's zoodon ons *olk wel blijven vergiftigen. Sedert de in werking treding van de internationale overeenkomst tot hot tegengaan .der misbruiken, voortvloeiende uit den ver koop van sterke drank onder de visscliers op de Noordzee, dry ven de schepen, die van hier uit zich vroeger met dien verkoop bezighielden, thans handel, behalve in tabak, in likeuren, die niet meer dan 5 pCt. alcohol bevatten, en in eau de cologne, welke laatste nu door die visschers, in plaats van jenever gedronken wordt, terwijl het debiet der likeuren gering moet zijn. Als bewijs, dat er schatten met den ver koop van jenever verdiend zijn. kan dienen, dat het gebeurd is, dat. éen schip in eenj jaar ruim f40000 winst maakte. Lit is niet te verwonderen als men weet, dat een kruik jenever, waarvan de waarde 7 cent was, werd verkocht voor .1 0.90. alzoo mot een winst van ongeveer 1300 pCt. Niet steeds is de liefde bestendig van duur, I behalve naai- bet schijnt te Sti-ijen. Se.lei-t 1811 is daar dezer dagen voor het eerst een vonnis van echtscheiding ingeschreven. Strijen telt 0000 inwoners. Appingadam brengt een eigenaardig, maar doeltreffend middel in toepassing ooi de bewoners der achterbuurten er toe te bren gen toch ééns in het jaar groote opruiming te houden. Dozen worden nl. door het L)age- lijkseh bestuur der gemeente in de gelegen heid gesteld, de benoodigde hoeveelheid nieuw bedstroo en- witkalk gratis te bekomen. Dit middel bevordert de zindelijkheid in de achter buurten zeer en daarmee natuurlijk den alge- meenen gezondheidstoestand in de gemeente. Binnenkort zullen postbladen van 3 cent voor de stad, van 12% cent voor het buiten land en dubbele, met antwoord, worden in gevoerd. Thans bestaan alleen postbladen van 5 cent. - liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft het vorige jaar een verlies opgeleverd van f 81 407. Voor een groot deel is dit te wijten aan de exploitatie van den nieuwen schouwburg door de Nederlandsche opera- vereening én het tooneelgezelschap onder di rectie van den heer De Groot, die nu ook zijn ontslag heel't ingediend. De opheffing van het orkest'is noodzakelijk geacht, omdat wegens de groote tentoonstelling er dit jaar geen"voordeelen zijn te wachten. Er is wederom gehaspel over de promotie bij het leger. Thans staat do gansche bevordering stil, omdat er geschil is naar aanleiding van de opschuiving in rang bij het wapen der artil lerie, waar de oudste majoor, die dus no. 'I staat voor luitenant-kolonel, adjudant is van II.M. de Koningin, en door den Minister van Oorlog niet in aanmerking schijnt te zijn gebracht voor den hoogeren rang. lntusschen zijn er infanterie-luitenants, die 19 jaar in hun inferieuren rang meeloopen. Op voorstel van de commissie van beheer der gemeente-gasfabriek te Nijkerk is dooi den Baad besloten, ingaande 1 Juli a.s. den prijs van het gas voor koken, verwarming en drijfkracht te verlagen tot 6 cent per kubieken M. en den huurprijs van de voor dat gas benoodigde meters vast t.e stellen op de help van dien gewonen gasmeter voor verlichting. Naar aanleiding van een in handen der justitie gevallen, sedert eenige weken gevoerde geheimzinnige briefwisseling in de gevange nis te Rotterdam heeft de rechtbank te Haar lem, op vordering van den officier van justitie. Zaterdag 20 April jl. ter zake van den in den avond van 26 Februari 1893 op Agatha van der Wens, oud 82 jaar, weduwe van Petrus Stokman, en Jacoba van der Wens, oud 83 jaar, weduwe van Nicolaas Bekkers, gepleogden moord, gevolgd door diefstal en brandstichting, onder meer rechtsingang, met. last tot gevangenneming verleend tegen Leen hart Geel, oud 21 jaar, voermansknecht te Haarlem. Geel onderging reeds'vijf vonnissen en is, hoewel pas 21 jaar oud. een oude bekende van de justitie. Hij is van bneren-al'komstzijn vader was vroeger iri goeden doen, doch (hans aan lager wal. liet schijnt, .dat ar nog eon tweede persoon bij de zaak is betrokken. In Mei zal op de Rozengracht te Amsterdam een huisje worden geopend waar vrouwen, meisjes, moeders met kindertjes, op elk uur van dug of nacht op allerlei wijze gesteund en geholpen zullen worden. Om tegelijk werk te verschaffen en de hy giëne onder het volk te bevorderen, is het plan. om door werkzoekende vrouwen de wasschen van minvermogenden te laten in orde brengen, tegen een minimum bedrag, op crediet, of als gave, ingeval de huis moeders ziek zijn. Wat de nachtelijke opneming aangaat, wil men op geen bepaalde uren de deur openen en Sluiten, maar wenscht juist bij onvoorziene toestanden een toevlucht te verleenen. Een vrouw met haar kind wordt door den beschon ken Ihuiskomenden man de deur uitgezet; een dwalend meisje, op avontuur uit, beeft spijt in de laatste oogenhlik, zij durft, haar huisgenooten, niet opschelleneen andere is niet veilig op haar eenzaam kamertje: éen tikje aan de nur.htsehel en men ontvangt uit liefde de moeder met haai'kind. of het hulp behoevende meisje. Er zal steeds iemand zijn, die op de hoogte zal wezen van alle andere Amsterdamsche inrichtingen, die hulp verschaffen, van welke natuur ook, om de hulpzoekenden daarheen te verwijzen. Te Amsterdam overleed Vrijdag in den ouderdom van 57 jaar de bekende dichter Ant. L. de Hop wiens vlooiende, eenvoudige verzen, vooral voor de jeugd, hem te recht vermaard maakten. De Rop was een der uitnemendstê onder wijzers. Naast de beweging voor graanrechten koint thans een andere, nl. om, door toekenning van een Rijkssubsidie, den landbouwers een - opbrengst van acht gulden per H.L. graan te waarborgen. Vrijdagmiddag is te Amsterdam geopend de Huishoudschool. De inrichting staat ouder* directie van mei S. Meyboom en ligt aan het Zandpad hn het Vondelpark. Een 77-jarig Gorkummer heelt dezer dagen aangifte gedaan van de geboorte van lijn 27slo kina. Een «jongmensch" van 70 jaar te Crora- voort (Noord-Brabant) is Vrijdag in het hu welijk getreden met een weduwe van 60 jaar. Naar men verzekert, draagt het ontwerp van de thans van den Raad van State terug ontvangen wet op de Personeele belasting een progressief karakter, waardoor de heffing meer in overeenstemming wordt gebracht met de draagkracht der bevolking, terwijl het een verlichting van den druk dezer hef fing op den middelstand en de kleine burgers tengevolge zal hebben. liet beginsel van het voorstel moet door den Raad van State gunstig zijn ontvangen. «Alles gaat in deze wisselvallige wereld voorbij. Men ziet er eiken dag voorbeelden van" schrijlt de Veend. Cl. «Zoo werden on langs allen, die belang stellen iu al wat eer lijk, betalend, degelijk, in 't. kort wat solied is, verblijd door t- bericht, dat to Groningen was opgericht do «Nederlandsche-Failliet- Waai'borg-Maatschappij." Mocht de naam niet erg duidelijk en voor verschillende uitleg gingen vatbaar zijn,, de prospectus beloofde veel en sprak in ronde taal. »l)e Maatschappij wilde haar leden waar borgen tegen schade, «die zij mochten komen te lijden bij eventueel faiilssement of kennelijk onvermogen hunner debiteuren." Zoo stond er. En de Maatschappij vroeg, als meer van haar degelijke zusters, solide agenten in alle doelen des Rijks. En wie een aandeel wilde nemen, moest vooraf een solide som als cautie betalen, te allen tijde zijn boeken openleggen en dergelijke buitengewoon solide voorwaarden meer. «Men ziet het, de inrichting was van over stelpende soliditeit. «En thans is deze door en door solide «Nederlandsche Failliet-Maatschappij" 't bedroeft ons liet te moeten zoggen zelve bankroet. De ijverige directeur is, als men met vorderingen komt, uit de stad, de zaak op de llesch en de solide agenten zullen zeker naar andere bezigheden moeten om- Majoor Breiuler a Brandis is hier aange komen en heeft Zaterdag het hevel aan vaard over het. 4e bataljon 5e regiment infanterie. Majoor J. M. Campbell hoeft Zaterdag het commando over hel. Ie bataljon 5e regiment infanterie overgegeven en is hedenmiddag naar Arnhem vertrokken om daar op te treilen als chef vuil den stuf .dor 2e divisie. Van liet 5e regiment infanterie zijn '15 miliciens der lichtiug 1895 overgeplaatst bij de 2e compagnie hospitaal-soldaten. Tien hunner zijn ter verdere opleiding gedetacheerd bij het Militair hospitaal' hier, en 5 bij dat te Utrecht. Door den majoor-provincialen adjudant zijn Vrijdag alsnog twee miliciens der lichting 1895 uit deze gemeente ingedeeld, ter ver vanging van voOr den dienst afgékeurden. In den trein van de Oosterspoor welke hier 9.51 's avonds moet aankomen, was Don derdagavond te Zutphen zekere S. ingestapt, die het den reizigers erg lastig maakte en zelfs tusschen Assel en Stroe den nbodrem vastzette nu zoodoende den trein tot stilstand bracht. Hij gedroeg- zich daarbij zóu wild, dat de reizigers niet beter wisten te doen dan uit de coupé te vluchten en in een bagage wagen plaats te nemen. De trein kwainmet' 45 minuten vertraging to Amersfoort aan en miste de aansluiting. De lastige persoon werd direct door do politie ingerekend. De heer J. II. Liiisohoten. onderwijzer te Utrecht, is benoemd aan de Christelijk school te Amersfoort (hoofd de heer Ha'sper), en tevens aan- de Gereformeerde sëhool te Brcu- kolen. Hij heeft do benoeming naar Amersfoort aangenomen. De 17-jarige F. B. die in den avond van 22 Februari zijn 58-jurigen buurman Van den Esliof met een mes in den rug verwondde, stond Donderdag te recht voor de Arrondisse- ments rechtbank te Utrecht. Niet minder dan 30 getuigen werden in deze zaak gehoord, waar bij als deskun digen prof. Overboek do Meijer, prof, Spronck ei° de heer H. A. Morren, arts alhier. Het Openbaar ministerie, waargenomen door don substituut-officier van justitie mr. E. A. Smit, achtte de door beklaagde beweerde zclfverdedigingonaanneemlijk en oisohto tegen hem, wegens mishandeling met doodelijken alloo'p, een gevangenisstraf van vier jaren. Als verdediger trad op mr. A. A. Bit.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2