Donderdag 9 Mei 1895. No. 4456, 44e Jaargang gAKUNTALA. Werkloosheid. Binnenland. Firma A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis ZoiuUigsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 50 ct. per 3 maanden. Adverteutiën 1—0 regels 00 et.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflioicëlc- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclame- por regel 25 et,Aftonderlijb' nummer» 10 c-nl. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bü advertentiëu van buiten de stad worden de ineasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUUR HUIZEN hoek Kortogracht. Wijk B. 00 Telepliooniiuiiinier 11). KENNISGEVING K N. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien eene missive van 'le Districts-commissie van het Fonds tot aanmoediging en ondersteun-ng van den gewapenden dienst in de Nederlanden, d. d. 7 Mëi 1895 Doen te weten, dat tie gewone jaarlijksche collec' aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van voormeld fonds zal plaats hebben op Maan dag, den 13. Mei aanstaande, dés voormiddags te Burgemeester en Wethouders meenen de in gezetenen te moeten herinneren, dat het doel der instelling niet alleen is, om hulp en bijstand te verleenen aan de verminkten en mfirnien -an Waterloo, doch ook om jaarlij ksche gratificatiën te verstrekken aan Nederlandsche militairen, die werkelijk in en door den dienst, infirm zijn ge worden alsmede aan Veteranen van veertig jarigen dienst, en hen tevens te moeten opwekken om. evenals in vorige jaren, medetewerken tot bevordering van deze vaderlandslievende instel ling, welke alleen door milde giften en ruime bijdragen voortdurend aan haar nuttig doel zal kunnen blijven beantwoorden. Amersfoort, den 7. Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. I). SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCIIELTUS. SCHOUW. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van het Reglement, op het on derhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d.il. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102). alsmede art. 104 van het Algemeen politie-regleincnt voor de gemeente Doen te weten, dat de hij voormelde artikelen bedoelde voorjaars-sohouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Woensdag, den 22. Mei aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van boven gemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 7. Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd. I)e Burgemeester. F. D. SCI I1MMELPENNINt'K. De Secretaris, W. L. SCIIELTUS. Feuilleton. 32). Naar hel Engelsch. Do wind blies door de lecgc straten, joeg stof wolken op en ging toen met een zucht liggen. Stukken marmer lagen op liet dorre gras, en de hagedissen koesterden er zich in de zon. Bij zijn eerste schreden in de straten, kwam er een pauw uit een groot huis en spreidde zijn staart uit. Tarvin nam met grooten ernst zijn hoed af voor den koninklijken vogel, het eenig levende wezen onder de graven. De verlatenheid, de stilte, hot eenzame van de plaats drukten hem loodzwaar. Het was hem niet mogelijk te fluiten, maar hij zwierf doelloos rond, bekeek de reueachtige waterwerken, nu uit gedroogd en veronachtzaamd, de wallen, de bogen, die zich welfden over de straten, maar vooral een toren, die zich tot een hoogte van honderdvijftig voet verhief, ten teckpn dat de koninklijke stad Gunaur niet dood was, maar eens weer mensehe- lijkc stemmen binnen haar muren zou hooien. Nick beklom dezen toren met veel moeite, en overzag van daar de vlakte, waarin de doode stad lag. Hij zag don weg. dien hij hail afgelegd, en de onafzienbare vlakte die zich noordwaarts uit strekte en doorsneden word door de rails van den spoorweg. Hij herinnerde zich nu Fibby, die beneden stond te wachten op zijn ontbijt, en haastte zich den toren te verlaten. Gedachtig aan hetgeen Estes hem gezegd had, omtrent, de ligging van den Koeien-bek. sloeg hij een zijstraat in, waar Idj eekhoorns en apen stoorde in hun rust. Het laatste huis was niets dan een ruïne, begroeid I. lüen van de laatste daden der afdeeling „Amersfoort" van de Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering van Nijverheid is wel geweest het instellen van een onderzoek naar de werkloosheid hier ter stede. Zulk een onderzoek werd op verzoek van het Hoofdbestuur der Maatschappij ook ingesteld by verschillende andere de partementen enkele der rapporten zijn later in de bladen besproken. Van het rapport der afdeeling „Amersfoort" is j echter nooit meer iets vernomen. De vergaderingen werden gehouden van Januari tot Mui 1894 en dikwijls i hebben meer ingewijden er hun leedwezen over te kennen gegeven dat van het in die bijeenkomsten behandelde oin zoo te i zeggeu niets is uitgelektwat echter niet anders kou, daar men hier steeds wachtte op een mededeeling van het lloofdbe- i stuur. Nu echter de plaatselijke afdeeling heeft i opgehouden te bestaan en er meer dan een jaar verloopeu is sedert het rapport j J werd ingediend, meenen we geen vol- i komen onnutten arbeid te doen door het een en ander mee te deelen over de werk zaamheid van de genoemde commissie. De zaak toch is van specifiek Amers- foortoch belang en blijft bet, nu ook de vereeniging „Liefdadigheid" de quaestie der werkloosheid ter sprake bracht op haar jongste algemeeue vergadering, en besloot om op dit stuk een onderzoek in te stellen. I De Nijverheids-commissie (om baar zoo te noemen) onderzocht, ouder leiding en in tegenwoordigheid van het bestuur der voormalige afdeeling, de 14 vraagpunten dooi het Hoofdbestuur gedaan iu De Nij verheid, het orgaan der Maatschappij. Leden dier commissie waren een 16-tal ingezetenen, werkgevers patroons van alk; vakken en ambachten welke hier ter stede worden uitgeoefend, die na de eerste ver- met mimosa's en lang gras. waardoor een suial voetpad liep. Het pad hield plotseling op en onder zijn i voeten zag hij een rotsblok, uitgehold als dc bed ding van een waterval. Tarvin stapte er op en viel, want in de rots waren diepe groeven zoo glad als ijs, ontstaan door de millioeuen naakte I voeten, die sinds onheuglijke tijden dit pad betreden hadden. Toen hij opstond, hoorde hij een boosaardig, half onderdrukt gelach, dat over ging in een schorren hoest, ophield en weder begon. Tarvin zwoer bij zich zelf den spotter te vinden, zoodra de ring in zijn bezit was en ging j nu voorzichtig verder Van nier uit gezien scheen dc Koeien-bek hem een soort steengroeve te zijn, I die niet meer gebruikt werd, en waar alle planten I welig tierden. I Het dicht gebladerte belette hem te zien, wat I er onder hein lag. Er schenen vroeger ruwe tre- den in dc rots te zijn uitgehouwen, maar zij I waren bijna geheel uitgesleten. Tarvin wierp een toorn igen blik naar beneden want het gelach scheen van daar te koiuen toen ging hij lang zaam naar beneden, terwijl hij zich vasthield aan het gras. Eer hij er zich van bewust was, kon hij de zon niet meer zien, en bedekte liet lange gras hem tot over de ooren. Toch voelde j hij nog onder zijn voeten een soort pad, dat i bijna loodrecht naar beneden ging. De lucht werd kil en vochtig. Nog wat verder hield hij I op bij een vooruitstekenden stecnen rand, en zag I nu wat de hoornen voor hem verborgen hadden. Zij groeiden om een soort van geinctselden vijver j met stilstaand bedorven water. Door dc hitte was de vijver grootendeels uitgedrooogd en om ringd door een modderbank. Nu hoorde Tarvin het gelach weer. Het was achter hem, en toen hij zich plotseling omwendde, zag hij dat het ontstond door een dun waterstraaltje, dat van tijd tot tijd uit den ruw gebeeldhouwden kop ccner koe spoot, en langs een stecnen pijp in den stin- gadering (welke gehouden werd 17 Januari 1S94) ieder voor zich hij hun vakgenooten inlichtingen vroegen over zaken of toe standen waaromtrent zij geen beslist oordeel vvenschten uit te spreken zonder beschuldigd te kunnen worden te eenzij dige beschouwingen geleverd te hebben. Het is van algemeeue bekendheid, dat hier ter stede zeer velen leegloopen zoodra de winter nadert en de liefdadige instel lingen weder geneigd zijn te toonen hoe goedgeefs ze zijn Men zou daaruit besluiten, dat hier veel werkloosheid heerscht, dat er gebrek aan arbeid en overvloed van werkkrach ten is. En dit nu is te eenen male onjuist. Reeds het feit, dat de gemeentelijke Vereenigiug tot werkverschaffing (van 1874) gelijk het jaar in jaar uit in het Gemeente-verslag luidt „geen werk liet verrichten" bewijst zulks, maar ten over vloede werd op de pertinente vraag door alle werkgevers geantwoord„in de laat ste jaren was er volop werk." Wordt vervolgd). Te Zwolle is de voorbereiding voor de komst van III I.MM. de Koninginnen in September a.s. reeds begonnen. Een voorloopige samenkomst is gehoudfeo ter samenstelling van de eere- warht die HH. MM. zal geleiden. In begin sel is er toe besloten. De Haagsehe kroniekschrijver van «le .V. (iron. Cl. deelt mede, dat er een comité is gevormd om Koningin Wilhfilmina bij Haar troonsbeklimming een nationaal geschenk aan te bieden; geen nieuw jacht, zooais onlangs di* Midd. Cl. aanprees, maar een zomerver blijf aan het Scheveningsche strand. Den Haag schijnt royaal uit den hoek te zullen komen, op een wijze der residentie waardig. Berichtten wij in ons vorig nummer dal de Tweede Kamer haar werkzaamheden zou hervatten op li of 21 dezer, thans deelt de Maugsclie correspondent der Zulphensche courant mede. dat liet nog altijd onzeker is wanneer de werkzaamheden zullen hervat worden. Alleen zij bericht voegt hij er hij dat het niet vóór 21 Mei zal zijn. De Veiligheidswet, welke waarschijnlij wel de hoofdschotel zal uitmaken van de aanstaande zitting, is ook nog niet in staat van wijzen. Maakte ik" in een vroeger schrijvemelding van conferentiën tussclien den Minister van Waterstaat en de commissie van rapporteurs over enkele hoofdpunten, o. a. ove' de orga nisatie van de inspectie, thans vorneem ik uit goede bron. dat die conferentiën niet tot overeenstemming hebben geleid, en dat de minister met name blijft vasthcuden aan samensmelting van de inspectie of de stoom ketels met de arbeidsinspectie. Aangaande de Kieswet kan de Res denliebode uit goede bron liet volgende mededeelen: Het in te dienen wetsontwerp is hoofdzake lijk geschoeid op de leest van «le amendemen ten, hij de behandeling van het wetsontwerp- Tak door de heeren Van Houten. De Beaufort en Van der Kaay ingediend, doch is nog met eenige andere categorieën van kiezers aangevuld. Zoo zal o. a. ook de inschrijving op de Spaar bank gehandhaafd blijven, maar het bedrag (indien genoemd blad zich niet vergist, vroe ger f 50) op f100 worden gesteld. In ieder geval zal de nieuwe wet een zesr ruime uitbreiding aan liet kiesrecht geven. Of intusschen liet onlwerp zco heel spoe dig bij de Tweede Kamer zal worden inge diend. staat zeer te bezien, óok wijl het nog geen veertien dagen bij den Rr ad van State is. Wel heeft de regeering te kennen ge geven. prijs ie stellen op spoedige behan deling. terwijl die spued in de harnl wordt gewerkt doordien men gezorgd heeft, dat elk li l van den Raad van State ii, het bezit is van een gedrukt exemplaar waardoor de v.vl oponthoud gevende rondzending van stukken wordt vermeden naar in het gunstigste geval zal het toch wel einde Mei worden eer het ontwerp de Tweede Kamer bereikt. Volgens «le Anihemsche ct. is «le leeftijd voor «Ie kiezers gesteld op 25 jaar. De Haagschfi bladen weten ir. ee te «leelen, «lat het ontwerp door den Raad van State verre van gunstig ontvangen is. Men ver wacht dan ook een nota van bedenkingen o. a. van den oud-minister Heemskerk. 1 kenden poel druppelde. Dit was dus de Koeien-bek. j Tarvin liep voorzichtig op den rand, die bijna 1 even glibberig was als het pad op de rotsen maar j weldra was hij genoodzaakt, om te keeren, daar 1 de gemetselde rand slechts langs éen zijde van den 1 vijver liep, en tenzij hij zich op de modderbank 1 waagde, was er voor hém geen kans zijn ontdek- I kingstoeht voort te zetten. Weer lachte de Koeien-bek terwijl een nieuwe waterstraal uit de vormlooze kaken spoot. „Schei toch uit," mompelde Tarvin ongeduldig, I en wierp een stuk rots op den modder onder zich. I beproefde toen of deze hem dragen kon, en be sloot zoo den vijver om te wandelen. I Hij kroop nu langs dc rechterzijde, tot hij onder I een vijgeboom kwam, waar hij even bleef zitten 1 om uit te rustener heerschte een ondraaglijke lucht van muskus, en hot blauwe water zag er I zeer aanlokkelijk uithij keek op naar de rotsen en hoornen en zag in de bovenste takken een groenen papegaai. Nog nooit in zijn leven had I hij zóo naar de zon verlangd. De kille en vochtige I J atmosfeer om hem heen begon hem onaangenaam I I aan te doen. i Hij voelde als bij instinct, dat de boomwortels waarop hij zat een gang verborgen, en het. was j meer zijn aangeboren nieuwsgierigheid dan zucht I tot avonturen, die er hem toe dreef zich te I wagen '111 de duisternis, welke zich vóór hem opende en achter hem sloot. Hij voelde, dat hij op steenen liep die met een dunne laag modder bedekt waren, en aan weerskanten schenen I gemetselde muren te zijn. Hij stak een lucifer aan, die uitging door den tocht, maar niet voor dat hij iets hoorde, dat veel geleek op het breken der golven op het strand. Dit geluid was niet zeer aanmoedigend, maar Tarvin ging toch nog wat verder, stak een tweeden lucifer aan en be schutte dien met «le hand. Bij den volgenden stap rilde hijhij had op een schedel getrapt, Bij liet. zwakke licht zag hij nu, dat hij het einde «Ier gang bereikt had, en datr.ich voor hem een donker gewelf van onbekende afmetingen uitstrekte. Hij meende de omtrekken van zuilen te zien en was er zeker van, dat de grind bestrooid was met beenderen. Toen werd hij een paar licht groene oogen gewaar, die strak op hem gevestigd waren, en hij hoorde nog een ander 3 ademhaling dan de zijne. Hij wierp den lucifer r eer, de oogen verdwenen, het kraakte onheilspellend in de duis ternis een gehuil kwam het ra 1 een mensch of van een dier weerklonk, en Tarvin vlood weg tot hij weer den smullen steenen rand be reikte, waar hij. gewapend met zijn revolver, wachtte op de dingen, die komen zouden. I n dit oogenblik van onzekerheid leerde Nick kennen wat doodsangst is. Nu zag hidat de helft van de modilcrbank links, zich bcgo.i te bewegen, langzaam voortdreef lot vlak onder zijn voeten, en toen een paar hoornachtige oogleden, met een groen slijm bedekt, naar hem cpsloeg. Er zijn weinig zaken, waarmee ue zoon van het Westen niet bekend is, maar een krokodil, is toch voor hem gewoonlijk een vreet id verschijn sel. Weer ging Tarvin verder, zonder zich reken schap te geven van de richting, die hij insloeg, toen hij tot zijn verbazing de zoi. boven zien zag schijnen, en bemerkte, dat hij het glibberige pad weer beklommen had. waar langs hij naar be neden was gegaan. Zijn handen waren vol dor gras; hij zag de stad der dooden en voelde zich te hnis. De Koeien-belt lachte en hoestte :ooals hij ge daan had, sedert het ontstaan van den vijvei. Een oude, kreupele, bijna naakte mail kwam door het hooge gras, en trok een geitje metich mee, hot beestje van tijd tot tijd roepend. Ta" vin verwon derde er zich over, dat hij zoo kalm en weg naar «li- afschuwelijke onderaardsehe gewe.ven insloeg. Hij wist niet. dat de heilige krokodil in den Koeien- bek, wachtte op zijn ontbijt, zooals lij reeds ge daan had in de dagen, toen Gunaur nog bevolkt was. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1