Maandag 13 Mei 1895. No. 4457. 44e Jaargang Werkloosheid. gAKUNTALA. Binnenland. Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- cn Donderdagnamiddag mot gratis 'Aondagzblad. Abonnement por 8 intuinden/1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et,, voor binnenland 50 et. nor 3 maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 et.; elke regel moor 10 ct. Groote lettor* naar plaatsruimte. Legale-, officicële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reelamet jjor regel 25 ct. Afzonderlijke nummerx 10 rent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- cn betroffende den werkenden stand, van minstens 5 rogels, In het Zondagsblad, per regel 5 cent. Bij udverteutiëu van buiten do stad worden de iueassoerkoston in rekening gebracht. Bureau HUURHUIZEN hook Kortograoht, Wijk B. 00 ToUtphoomtuiiinior li). KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag, den 17. Mei aanstaande, des namiddags te half acht ure. Amersfoort,'den 13. Mei 1895. De Burgemeester voornoemd. F. 1). SCH1MMELPENN1NCK. II. Er was dus in alle bedrijven geen „werk loosheid in buitengewonen mate" gelijk de vraag in De Nijverheid aangaf. Na tuurlijk was er echter in de wintermaan den stilstand van arbeid, vooral in de bouwvakken en onder de landbouwers. Vanwaar dan toch dc gansehe zwermen, die uittrekken om te bedelen (te „schooi- eu" noemen zij het), werd gevraagd? örootendeels geschiedt dit bij wijze van overlevering, en zijn het de afstamme lingen (in het derde of vierde geslacht) van wevers, die zich niet ontzien dag in dag uit in of buiten de stad te gaan bedelen. In ons nummer vau 14 December 1893 gaven wij reeds aan, dat niet een stiptheid een betere zaak waardig worden bezocht Maandag Hoogland. Dinsdag Achterveld. Woensdag Hamersveld en Leusbroek. Donderdag Amersfoort. Zaterdag Soest, Spakenburg en Bun schoten. Des Vrijdags blijvende vrienden thuis, wijl er dan marktdag is, en *s Zondags nemen ze rust. Het is een feit, dat toen de hand weverij hier nog bestond, de zoogenaamde winterwevers (schilders, timmerlieden, metselaars, boerenknechts, enz.) eenaardig daggeld verdienden. De machines en de tricot-goederen hebben hen echter ver dreven van de 900 wevers zijn er thans geen 20 meer over. Maar onwaar is het, dat. de velen die zich als oud-wever voordoen ooit of immer dat handwerk hebben uitgeoefenddit beroep gebruiken zij als een sooi't excuus, als een middel om den liefdadigheidszin op te wekken. Feuilleton. 33). Naar het Engelsch. Een half uur later gebruikten Fibby en Tar- vin hun ontbijt aan don voet van den muur. Het paard begroef zijn neus in het voedsel, en zeide niets; ook Nick zweeg. Een paar maal stond hy op, wierp een bilk op de wallen en bolwer ken, en schudde dan het hoofd. Hij verlangde geenszins er naar terug te keeren, Toen de zon hooger steeg, legde hij zich, met den zadel als hoofdkussen, in de schaduw der struiken, en sliep inFibby .volgde het voorbeeld zijns meesters, De schaduw van den muur werd langer en viel over de walleu en de vlakte, cn de naakte kin deren riepen elkander toe en dreven hun geiten naar de armoedige dorpen terug, eer Tarvin op stond om dc terugreis te aanvaarden. Op don ton van de helling aangekomen, hield hij de teugels in en wierp een laatsten blik op Gunaur. I)o muren lagen nu geheel in de schaduw en teekenden zich' scherp af tegen den donker- blauwon hemel. „Zwijgen is de boodschap, Fibby" zeide Tarvin. „Ons uitstapje is niet bij zonder aangenaam geweest, wij zullen er te lthatore maar niet over sproken." Hij Hout en Fibby's boeven vlogen over den grond hij hield slechts eenmaal op, om tedrinken. Tarvin sprak geen woord, maar uitte een zucht van verlichting, toen hij den volgenden ochtend van zijn paard steeg. Een andere categorie van hen, die tot de werkloozen zouden kunnen gerekend worden, bestaat uit hen, die uit omlig gende gemeenten hierheen komen, dik wijls met subsidie van het bestuur hunner vorige woonplaats, een soort reispenning en de huur voor de eerste paar wekeu. Dat de zoogenaamde grootse werken, de kazernebouw bijvoorbeeld, hier een overvloed van arbeidskrachten zouden hebben nagelaten, werd ten stelligste ontkend. Hoogstens tien personen, die hier trouwden, en zich vooral daarom hier metterwoon vestigden, kwamen hier; een van de leden der Nijverheids-com missie meende, dat evenveel werklieden van hier met de verschillende bazen die de kazerne bouwden waren vertrokken. Metbetrekkiugtotden bijna algenteenen stilstand van werk in de wintermaanden werd de weuschelijkheid uitgesproken om: 1. de ingezetenen te verzoeken den arbeid te doen verdeelen. 2. het zomerloon iu te korten. Al vriest het nóg zoo hard, dan kan menige karwei in huis nog zeer goed verricht worden, zonder schade voor den werkgever en tots groot voordeel van den werknemer (patroon en knecht) Thans wil iedereen op denzélfden tijd reparation gedaan hebben; tusschen Paseheu en Pinksteren, den tijd waarin iedereen schoonmaakt, komen er werkkrachten te kort. Niet zoodra is deze tijd voorbij, of er komt reeds groote slapte in werkzaam heden. Verdeelde men deu arbeid, dan zouden de karweien meer naar eisch kunnen worden vervuld, en zou er van de werknemers minder gevergd worden. En wat bet tweede punt betreft, werd opgemerkt, dat liet wensehelijk zou wezen, aan de werklieden, die 's zomers 8 tot 10 gulden verdienen (wat hier het normale is) en 's winters veel minder, wekelijks bijv. eéu gulden te korten en bet aldus bespaarde des winters uit te betalen. In beginsel werd dit dan ook aangeno men in een conferentie welke te dezer zake plaats bad tusschen werkgevers en hot Dagelijksch bestuur der gemeente. Intusschen werd opgemerkt, dat vele patroons vooral metselaars in de wintermaanden hun knechts aan den arbeid houden als handelaar in brandstof fen, waardoor deze categorie van werk lieden althans niet geheel zonder verdien sten is. Wordt vervolgd). Nu hij weer goed en wel in zijn kamer zat, scheen het hem een onvergeeflijk verzuim, dat hij te Gunaur geen flambouw gemaakt en daarmee het hol nauwkeurig onderzocht hadmaar hy herinnerde zich te gel ijker tijd de groene oogen en de muskuslucht. Voor niets ter wereld, zou hy, die andors geen vrees kende, ooit weer een voet zetten in den Koeien-bek. Hij was er trotsch op, dat hij wist wanneer hy van iets genoeg liad gehad, en hy had meer dan genoeg gehacl van den Koeien-bek het eenige, dat hij nog wenachte, met betrekking tot deze zaak, was, er zijn meening over uit te spreken togenovor don Maharajah, maar ongelukkig was dit niet wel mogelijk. De monarch, die, het was lieiu nu duidelijk, hem er heen had gezonden, hetzij om ecu grap met hein tc hebben, hetzij, om hem liet spoor van den ring bijster te doen worden, bleef op stuk van zaken de'eenige, die hom kon holpon zijn doel te bereiken, maar hij was niet do man, wien hij al zijn gedachten kon mededeelen. Gelukkig was de Maharajah te zeer vervuld met de werkzaamheden, die Tarvin dadelijk bij do Amet begon, dan dat hij er zich veel om be kommerd zou hebben of zijn jonge vriend al dan niet naar den ving gezocht had in do Gyo Mukh. Den morgen na zijn terugkeer, had Tar vin don Koning om audiëntie gevraagd, onmet hot voorkomen van iemand, die geen vrees kont, en niet weet wat teleurstellingen zijn, den Vorst aan zijn belofte herinnerd. Nu zyn onderneming op deze wijze mislukt was, besloot bij zonder uitstel don eersten steen te leggen tot oen nieuw gebouw, evenals de bewoners van Topaz, don morgen na den brand begonnen waren hun stad HH. MM. de Koninginnèn zijn Vrijdagoch tend om 0 uur te Vlissingen aangekomen en om 10.25 naar Den Haag vertrokken, w.uir Zij om 12.42 aankwamen, aan lint station verwelkomd door militaire en civiele autori teiten. Mare Majesteiten zagen er uitstekend uit en onderhielden zich eenige oogonbliklcen met velen der autoriteiten, de Regentes in 't bij zonder met den Minister van Marine, wien Zij bij/onderen dank betuigde voor de goede zorgen en maatregelen tot vergemakkelijking en veraangenaming vau de zeorois genomen. Duiten juichte een talrijke menigte de Ko ninginnen toe. Nil. MM. vertrekken morgenavond (i.ltl uur (plaatstijd) por Staatsspoor van Deu Maag naar Nijmegen, waar Zij oin 8.33 uur ver wacht worden. Met vertrek van don extra-trein naar Aken, op Vrijdag 24 Mei, is bepaald op 40.30 uur aankomst te Aken 11.24 uur. Met. Vaderland herinnert er aan, dat hot 7 dezer juist een jaar geleden was, dat hut thans aan het bewind zynde Ministerie optrad, en vraagt: Welke slechts oenigzins belang rijke wot is er in dit jaar tot, stand geko men I bit antwoord kan niot anders dan zoo onbevredigend mogelijk luiden. »Do eenige wet waarop valt to wijzen, is die omtrent de verbeterde helling van in voerrechten doch zij was door minister Pier- son voorbereid en is door minister Sprenger van Kijk, ter wille van onbeduidende wijzi gingen. noodeloos lang opgehouden. «Overigens heeft de Minister van Oorlog hot, leger, dat hij niet hervormen kan, met nieuwe geweren begiftigd en hoeft do Minister van Waterstaat de eer van het Ministerie opgehouden, daar zijn voorganger hom een goedgevulde nortofuuille naliet, terwijl do Minister van Justitie de ook niet geheel on beduidende nalatenschap van zijn voorganger op teleurstellend langzame wyzo liquideert, en van hot vele, door hem in do Troonrede aangekondigd, nog volstrekt niets heelt aan hangig gemaakt." Met, Kabinet bepaalt zich merkt het blad op totadministreeren. Deze rol komt niet overeen mot de taak welke hetopzich heeft genomen, zoodut zelfs het plukken van rypo vruchten (als do regeling der lijkverbranding en van de eodrquaestie om van de met ophef aangekondigde subsidico- ringvan.Middelbarescholon voor meisjes niqt te gewagen) achterwege moest blijven. Verwacht had toch mogen worden, dat het Ministerie, opgetreden onkel en alleen om een nieuwe Kiesrechtregeling te ontwerpen, reeds kort daarna met een voorstul voor den dag zou* zijn gekomen. Mon moet, meent liet Vaderland, al zeer goodgeloovig zijn om te kunnen aannemen dat do Kieswet er nug in 1895 '/ui komen. Meer dan acht, jaren zullen er inmiddols zijn verinopen, waarin art. 80 der gewijzigde Grondwet onuitgevoerd is gelaten. Zou een toestand als deze wel iu eenige ander, slechts eeuigsziiis constitutioneel geregeerd land mo gelijk zijn vraagt liet blad. Hue geheel anders was liet na 1848! v\tan hot tegenwoordig Kabinet op de vraag. w... vruchten zijn van 'oen jaar werken*, au-, -rs antwoorden dim het beruchte woord van den sceptisehon Belgischen Staats man «Nous avons. vécit." Do ICersto Kamer zal vermoedelijk in 't laatst van Juni of begin Juli weder bijeenkomen. Uit do verschillende lijsten van hoogstaan geslagenen blijkt., dat in dn verschillende provinciën het aantal aangeslagenen en de minimum-aanslag zyn als volgt woor op to bouwen. Hij zwoer con duren ood, den man, die hom naar do Gyo Mukh gozondon had, met gelijke munt to botnlen. Do Maharajah, die dien ochtend bnzondor voel behoefte liail aan afwisseling, was dadelijk gereed zijn belofte to vervullen, on beval don langen man, dio yachüi speelde, zooveel arbeiders te go- ven als bij noodig had. Mot de herinnering nan tie minst aangename oogonblikkon zijns levens, nog vorsoh in zij» geheugen, begon Tarvin mot alle kracht dc rivier af te dammen. Wilde uien in dit land zijn dool bereiken, dun schoon het wol, dut men den lieden zand in de oogen moest strooien, en dat hy dit doen zou, leed geen twijfel. De dichtste stofwolken joeg hij op. Sinds do grond vesting van hut Rijk had niemand nog ooit zoo iets gezien. De Maharajah stelde allo veroordeel den to zijner beschikking, on Tarvin dirigeerde zijn troep geboeide kaidies muireen kamp op on geveer vijf mijlen afstand van de stad. llibr maakte hij met den grootsten ernst plannen voor do af damming van do Amet. Zijn vroegere opleiding tot ingenieur stolde hein thans in staat aan zijn werkzaamheden een schijn van werkelijkheid to geven. Hij wilde de rivier door middel van non dijk tot op een zeker punt opstuwen on van daar oon diepe bedding midden door do vlakte laten graven. Was «lit gedaan, dan lag oon groot ge deelte van hot tegonwoordigo bod droog, on was er werkelijk metaal, dan was bot nog tijd genoeg om het op' te rapen, zeide Tarvin by zich zelf. Intusschen stelde de Koning zoor veel belang in doze operation on keek hij dagelijks uren lang toe. Hot komen cn gaan der veroordeelden, met houwoolen cn spaden, en van dc ezels met man den beladen, liet laten springen van rotsen, de Pr< Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht Noord-Holland '/.uid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Aaiilnl 181 223 87 180 341 147 o;i3 132 339 170 Langste bedrag 536.37» 400.93 285.88» 470.05 005.71 1153.80 838.00 003.01 405.78 408.07 359.07 Stellig onbehaaglijk is het feit, dat nu, volle veertien «lagen na het gebeurde op do Marokkaunsoho kust, nog niot bekend is, dat ouzo Regeer ingzich «Ie belangen onzer scheep vaart aantrekt. Wij zijn in ons land niet gewend, «lat de pers muiledoeling krygl vau van het afzenden van nota's en van «lergolijke maatregelen; gewoonlijk wordt.alles wat onzebuitenlaiidsche ulgeiuecnc drukte en liet gewoel, dit alles droeg in lioogo mate de goedkeuring weg van «Ion Vorst, cn Tarvin bewaarde dan ook steeds ziju schoonste efleotstukken voor hem dit scheen hom niet meer dan billijk, daar do Koning hot kruit, of eigen lijk gezegd «logoheolo tooncelvertooning betaalde. ILot. onaangonaamo zijner positie bestond hierin, dat hij iodorun dag aan kolonel Nolan, aan den Koning, on aan ieder dio er lieiu naar geliefde te vragen, zijn gronden aangeven moest voor het af dammen van do Amet. Zelfs het groote Indische gouvernement vroeg schriftelijk bij hem aan, waar om hij de Amet afdamde, waarom kolonel Nolan toestond, dat de Amet afgedamd werd,on waar om do Koning een ander dun oon wettig aangesteld agent der Kegeoring veroorloofd had do Amet af to dammen. Dit «ehryvon ging gepaard vaneen verzoek om nuderc inlichtingen. Tarvin gut'hierop ontwijkende antwoorden, en voelde, dat hij steeds boter berekend word voor zijn politieke loop- baan te huis. Kolonel Nolan meldde in zyn om dool rapport, «lat do voroordeoMon «-oor hun werk betaald werden, en in oen particulier schrijven, - dat. do Maharajah tegenwoordig in zulk een bui tengewoon goede stemming verkeerde (do Ameri- kaansehc vreemdeling wist hem z6o tylzondor goed bozig te houden) dat het zonde en jammer zou zyn, dc werkzaamheden te staken. Met feit dat Tarvin, dolleer Nicholas Tarvin, lid was van het wetgevend lichaam van eender Voreonigde Staten, had indruk gemankt op den kolonel. Hot gouvornomont, conigszins bekend mot dit onversaagde ras, dat gelaarsd en gespoord door dringt in do raadsvergaderingen van koningen, zoido niets meer. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1