Stadsnieuws. betrekkingen betreft, eerder in het buiten land bekend dun hier. ."Maar dat op ditoogen blik ook uit het buitenland nog niets is ver nomen over de voornemens onzer Regeering, geeft te denken. Het gebeurde is toch te. ernstig óm het geheel op zijn beloop te laten. Uit Groningen is aandrang op de Regeering uitgegaan om de schuldigen te straffen en de betrekkingen der slachtoffers schadeloos te i zien gesteld. «Onget wijfeld zal onze regeering dezen aan drang wel niet afgewacht, hebben om zich deze zaak aan te tVekken," schreef de Nieuwe Rotterdammer dienaangaande, maar een klein teek en van leven zou toch niet onwelkom zijn. •Weten is beter dan vermoeden. De oudste ingezetene van Lonneker, Berendina Wieeherihk hoopt aanstaanden Woensdag haar 103den verjaardag te vieren. De krasse oude vrouw ziet en hoort vrij goed en maakt nog eiken dag eene kleine -* wandeling. Zelfs verricht 'zij nu en dan nog eenige huiselijke bezigheden. Van het voor Tessel liggende oorlogsfregat Atjeh is een stoomsloep bij het in de davits bij schen, door het breken van den achtertakel, van een vrij aanzienlijke' hoogte gevallen, waardoor' de manschappen, die zich er in bevonden, te water geraakten. Onverwijld werd de reddingsboot van de Atjeh gestreken en in weinige minuten werden de drenke lingen daarmede gered. Twee hunner, een stoker en een matroos, hadden echter bij den val kwetsuren bekomen, die naar hospitaal der marine te Nieuwediep noodzakelijk maak ten. En dit schip convoyeerde HU. .MM. de Koninginnen op Haar zeereis. De'directie der Staatsspoorwegen heeft be paald, dat houders van abonnementskaarten ook van groep 1 (handelsreizigers) toe gang hebben tot den harmonica-trein, tegen betaling vyin de daarvoor vastgestelde ver- hooging. Binnen kort kan het eindrapport worden verwacht van de centrale commissie voor het onderzoek en de uitwerking van een haven plan voor Scheveningen. Hij besluit van den Minister van Financiën is vastgesteld de 340ste Staatsloterij, welke aanvangt 15 Juli en eindigt'5 October 1805. Ten'behoeve 'van de statistiek betreffende de geldmiddelen over 1894 worden, op last van de Minister van Financiën, verschillende gegevens verzameld, die een beeld zullen kunnen geven van de werking der Wet op •de Bedrijfsbelasting gedurende haar eerste levensjaar.' In Je eerste plaats het aantal en het gelde lijk beloon daarvandan het aantal belas tingschuldigen, onderscheiden zooals art. 'I der wet dit aangeeft, gerangschikt naar de hoegrootheid van het inkomenhet aantal aanslagen opgelegd overeenkomstig do ge dane aangifte, met afwijking daarvan ofwel ambtshalve, een en ander afzonderlijk voor de collegiën van zetters en de cornrnissiën van aanslag terwijl ook, voor zoover dit thans mogelijk is, opgaven worden verzameld be trekkelijk bet aantal en hel bedrag der ont hullingen, zoo wegens staking van bedrijf als krachtens besluiten van collegiën van aanslag en raden van beroep. Verder zal uit die bescheiden kunnen blijken hoeveel deraangeslagenen inde Bed rij ('belas ting tevens vallen i:i de Vermogensbelasting, weder onverdeelbaar naar de drie tarieven, en oeveel de verheuging van de aanslagen heeft beloopen van diegenen, welke ten on rechte in beroep zijn gekomen bij den raad van beroep. Voor de 2tl plaatsen als adelborst voorde marine of de mariniers hebben zicliaangerneld 132 aspiranten. liet schriftelijk gedeelte van het toelatings examen voor de Cadettenschool te Alkmaar zal te Breda, Arnhem en 's-Gravenhage wor den afgenomen op 11 en 12 Juli a.s. Bij de aanbesteding der herstelling van het kerkgebouw der Ned. Hervormde gemeente te Hattem vroeg de hoogste inschrijver ƒ35650, de laagste 18 410. Het werk is echter aan een derde gegund, die voor ƒ.30 140 had ingeschreven. Men'schrijft uit Barneveld aan l)e Tijd: De heer Bertels die voor al zijn werken en streven, gepaard met groote kosten en opoffering van al zijn tijd (by - bezoeken van dikwijls meer dan i"0 personen per dag en meer "dan 8000 personen in 'I. gelieel) van. de zijde van vele theoretici niets dan tegen werking ondervond deelt mede, dat hij, om deze vijandschap te temperen, besloten heeft hot landgoed »De Biezen" voortaan niet meer voor hot publiek, toegankelijk te stellen. Het Systeem-I tortels telt in Nederland en in het buitenland een aanzienlijk getal, ern stige navolgersoveral, werden, reeds in 't eerste jaar. de voorspelde resultaten verre .overtroffen. Dit strekte tot aansporing voor de omgeving om ook de proef ie nemen en zoo zal het systeem, dat op klassieken grond slag berust, nu verder zijn weg rustig ver volgen ondanks alle tegenwerking, waaraan afgunst," jalouzie en gekrenkte eigenliefde niet vreemd zijn. De lieer Bertels blijft deze vijandschap van enkelen betreuren, m'aar liet verheugt hem daartegenover te kunnen plaatsen een heils leger warme vrienden bij de practijk en onder hen, die het wel tneenen met den vaderlandsehen landbouw. Men wil weten, dat in de tweede helft dezes jaars wederom gelegenheid zal gegeven worden tot liet afleggen van het examen voor «vrije- en ordeoefeniogen," Na het vertrek van een dienstbode, die slechts een paar maanden bij een familie te Delft had gediend, vond 'meii onder haar bedstede niet minder dan zeventien flesschen waarin jenever en brandewijn was geweest! Er is sprake van, dat ook Rotterdam de telephoon aan zich zou trekken en vanwege de gemeente exploiteeren. Wij ontvingen heden bezoek van een jong Duitsch wielrijder, den heer Heinrich Horst mand, uit Bannen, die op zijn Regent-wiel een reis om de wereld maakt, zegt de Am- sterd. courant. Die reis is liet gevolg van een weddenschap tusschen den lieer Horstmann en een vijftal j heeren uit Elberfeld. j De heer Horstmann heeft aangenomen in twee jaar per vviél om de wereld te rijden, zonder bij den aanvang van de reis een cent op zak te hebben, in zijn onderhoud te voor zien, en nog 5000 Mark thuis te brengen. Voldoet hij aan deze eischen dan ontvangt hij een som van 20 000 Mark. De heer Horstmann is een energiek jong- menseh met wien wij met genoegen kennis maakten. Hij is pas 20 jaar, niet groot van gestalte, met een open gelaat. Hij is zich bewust de reis te zullen volbren gen en de weddenschap te winnen. Om in zijn onderhoud te voorzien, leest hij over zijn reis en begon hij daarmede te Dortmund, waar hij zijn eerste uitrusting aanschafte. Hij kwam hier met f6.50 op zak en .hoopt, door in het Wiel rijders-bondslokaal op te treden, het geld te verdienen om zijn reis naar Engeland te kunnen voortzetten. Opdat ieder hem daarbij steunen, kan, beeft hij de entree .bepaald op 50 cent. Hij 'maakte de reis, die de vorige week Maandagmiddag 4 uur begon, over Dortmnnd, Ham, Minister, Burch-Steinfurt, Gronau, En schedé, Hengeloo, Ameloo, Deventer, Apel- J doorn. Amersfoort, Hilversum, Amsterdam, j waar bij Zondagavond 9'uur aan de Weesperzijde aankwam Vannier gaat hij naar Engeland, hoofdza kelijk om zich, met het oog op Amerika, nog wat in het Ëngelsch te oefenen. Van Engeland gaat hij naar Amerika, dan naar Azië, Noord-Afrika en weder naar Euro pa, om binnen 2 jaar te Bannen terug te j keeren. De heer Horstmann die tot ons kwam, omdat wij «Ie oudste courant te Amsterdam redi- georen, verzocht ons, practise!) als hij is, om zijn wedervaren le mogen berichten, wat wij hebben aangenomen, zoodat onze lezers niet hein de reis om de wereld zullen kunnen maken. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag, den 17. Mei 1895, dos namiddags ten 7I(2 ure. Punten van behandeling 1. Voorstel van Burg. en Wetb. in ver- band met eene taxatie van de gasfabriek. 2. Vaststelling kohier van de plaatselijke directe belasting naar bet inkomen, dienst ■1895. 3. Voorste) van Burg. en Wetb. tot ont binding van ile huur van het terrein aan de «Zandhoopen", naar aanleiding van een re quest van G. B. Gijsbertse. 4. Idem tot ruiling van grond en water oppervlakte met den beer D. Schimmel. 5. Ontwerp-besluit tot af- en ovsrsehrij- ving van posten op de gemeente-begrooting van 1894. iir 6. Voordracht van Burg. en Wetb. om uit onvoorziene uitgaven van 1804 te vol doen «le garantie, bij overeenkomst van 12 September 1893 met de Ned. Bell telephoon maatschappij aangegaan. 7. Staat van oninbare posten in zake den hoofdelijken omslag, dienst 4894. 8. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaarwedden van onderwijzers. 9. Benoeming van eene onderwijzeres of eenen onderwijzer aan de openbare schooi 3e soort, Beekstraat. 10. Ontwerp-besluit tot vaststelling der I jaarwedde van de benoemde onderwijzeres of den benoemden onderwijzer. Wenken voor de Kiezers. Ieder kiezer inoet. uiterlijk aclit dageu róor den verkiezingsdag zijn stembriefje thuis ontvangen hebben. Wie het niet gekregen heeft en weet, dat hij kiezer is, kan ten stadhuize een stembriefje be komen. Erenzoo kan men aldaar kosteloos oen nienw stembriefje bekomen als men liet ontvaugene heeft verloren of liet onbruikbaar is geworden. Het stembriefje moet schriftelijk worden iugcvuld en door den kiezer ZELF aan het stem bureau in de stembus gestoken. He stembriefjes mogen NIET onderteekend zijn. Het stembureau is morgen (Dinsdag) geopend van des ochtends t> tot des namiddags 5 unr. KLOKKE VIJF wordt de deur gesloten en dau wordt alleen aan hen, die zich alsdan nog iu de zaal bevinden, toegelaten hun briefjes in de bns te werpen. Belanghebbenden worden eraan herinnerd, dat aanstaanden Woensdag 15 Mei zitting wordt gehouden ten Raad huize ter aangifte tot inschrijving voor de Schutterij. Gemeente-secretarie zijn paspoorten beschikbaar voor de gewezen miliciensA, Ter Een stukadoor, die Dinsdagochtend in de Von Zesenstraat te Amsterdam een kamer zou opwitten, welke bij Zaterdag leeg had verlaten, vond de woning betrokken en be woond. Hij gaf daarna kennis aan "Ion eige naar; ileze ging een kijkje nemen, en nu bleek, dat do «huurders" luun geheel onbe kend waren. Zij weigerden de woning te ver laten en verklaarden, dat zij daar best eenigen tijd konden blijven wonen voor niemendal, tot zoolang liet »de gerechtelijke weg" zou goeddunken, er een einde aan te maken door gerechtelijke ontruiming op kosten van den eigenaar natuurlijk. Het gerucht heeft geloopen, dat de moor denaar van het dienstmeisje van den lieer Viotta op de. Prinsengracht te Amsterdam gevonden zou zijn. De waarheid is, naar «le Asser Ct. meldt, dat een verpleegde te VCeuhuizen liet doorsche meren een en ander van dien moord te weten. De rnan werd daarop naar Amsterdam ge bracht en "le justitie stelde een onderzoek iu. Dit leidde echter tot niets en wekte het van Barreveld, I). "le Boer, K. van den Brink, M. van Groenestoijn, YV. Hol, P. Hout zager, D. Jans, P. Janssen, J. Koekoek. L. van Kauwenlioven, J. II. Meijer, J, van Noorden- j burg, J. 1'. van Oostveeu, Th. "Ie Poel, J. van I Putten, M. Schreuder, 11. Snijders, H. M. j Y'erheij en H. van de Vis. I Zeer trekken do aandacht eenige unilórm- jassen welke de heerJ. II. Ilassing heelt ver- i vaardigd en sedert Vrijdag voor zijn ramen I etaleert. Er zijn er in 't geheel 25, éen met de distinctieven van majoor, éen met die van ritmeester, twee met die van 'le luitenant 1 en "le overige met "lie van 2e luitenant overigens zijn alle dezelfde, korte roodlaken I rijbroek met breode platte witte bies en attilla I van wit laken mot roode tressen. Zij zijn bestemd voor «le eerewacht van HH. MM. ile Koninginnen te Maastricht en 1 zullen morgen daarheen worden gezonden. Bij liet werkelijk fraaie costuum belmoren i nog een zarte kolbak en verlakte rijlaarzen. Volgens kenners zijn ze uitstekend gemaakt. j liet bestuur der afdeeling «Amersfoort" van den Volksbond, vereeniging tot bestrij- ding van drankmisbruik, had Zaterdag een I conferentie met Burgermeester en Wethou- "Iers onzer gemeente in verband met de oprieh- j ting van een Volkskoffiehuis. De werklieden-vereeniging «Onderlinge Hulp" zal Donderdagavond om 8 uur vergade ren in De Keizerskroon o. a. tot bet verkie zen van vier bestuurders, wegens periodieke vertpoeden, dat de man liet balletje had op- aftreding van de heeren dr. II. W. Schreuder, anVeenhuizen J. Nefkens, J. van Wessum en B. Lookhorst, i die echter herkiesbaar zijn. Er is thans geconstitueerd een Vereeniging j tegen laster- en babbelzucht. Haar doel is: I beperking van liet kwaadspreken, door de J lasteraars zooveel mogelijk over te leveren j aan de straffende gerechtigheid. Tot dit "loei wordt telkens, wanneer er een hatelijke, I uiting wordt gehoord, deze overgebracht aan I den besprokene, en hem tevens meegedeeld, wie zoo iets van hem Deelt gezegd en wie j Gisterochtend omstreeks kwart vóór elven vertrokken van don spoorweg-overweg aan den Omval bij Amsterdam 23 deelnemers aan den wegwedstrijd Amsterdam-Amersfoort, en terug, afstand 106 Kilometer, uitgcschre- door de Amsterdarasche Wielrijders Vereeni ging «Voorvyaarts". De aankomst te Amersfoort was als volgt 1. Doornekamp, 2. Vrouwes, 3. Otterbeek: "lat kunnen en willen getuigen. i)e namen 4. Pos: 5. Spaans; 6. Beisénherz7. Van van de leden der vereeniging blijven voor de Appel; 8. Roos; 9. Verhoeven: 40. Boekman; oningewydeu geheim. Zelfs is de vereeniging 11: Wingolaar12. Verwey. bereid om de proceskosten voor te schieten Aan het keerpunt (Bots en Dennenoord) -of op andere wijze de belasterden te steunen, sprong de bami van den-heer Doornekarap, 't Is jammer, datdie vereeniging nog slechts die echter tot Diemerbrug doorreed op de bestaat te Insterberg. in Duitsland. Ze zou velg en. steeds no 1 bleel. Te Diemerbrug ook in menige plaats bier te lande zeer kon hij echter niet meer en moest hij van veel nut kunnen stichten. machine verwissolen, in welken tusschontijd Vrouwes benl vó.or kwam. I)e tij«I van Vrouwes was 8 uur 19-mih. 35 sec. Doornekarap 3 22 57 Otterbeek 3 24 52 Beiscuherz 3 32 44 Pos 3 39 4 - Koos 3 39 59 I, Spaans 8 40 44 .Van Appel 8 50' 27 Verhoeven 8 52 18 Wingelaar 4 1 37 Verwey 4 7 87 Rekening houdend met den slechten weg tusschen Amersfoort- eh Amsterdam mag men. aannemen, dat in dezen wijdstrijd het record van Cordang 100 K. M. op grintwegen in 3 uur 2 min.—'is geslagen. De prijzen voor dezen .wetstrijd waren een fraai bronzen beeld op piëdestal»Le Tra vail" zilveren bokaalthermometer met glo be gravure iii lijstkristallen grocsteltwee pendant-schilderijtjes; verguld-zilveren me daille zilveren kruis: twee zilveren medailles. Gereden werd onder de reglementen van den bond, de lieer Fi-ans Netscher fungeerde als jury-lid en als tijd-opnemer. Omstreeks 14 dagen geleden verliet een vrouw, die slechts een paar weken gehuwd was, de echtelijke woning «omdat zij het niet langer met haar man kon vinden." Terwijl deze nu j.l. Woensdag op circa een half uur afstands van zijn woning zijn schutterlijke plichten vervulde, werd deze bezocht door de vrouw, die -al het meubilair er uit liet neinen, op een wagen laden en overbrengen naar bet huis harer moeder bij wie zij thans inwoont. Toen de tqan, dien men inmiddels-had Sewaarschuwd, thuiskwam, vond hij niets an zijn "barbiersgereedschap, dat mevrouw wel zoo goed was geweest voor hein achter te laten. Donderdagnacht omstreeks half twee is brand uitgebroken in de woning van den poelier Drieënhuizen aan de Langestraat. Het vuur moet lang gesmeuld hebben, daar reeds Donderdag omtrent liet middag uur een 'der buren in haar woning een onder zoek heeft ingesteld 0111 te zien of er ook iets smeulde, en overburen iets later bun ramen en "leuren sloten 0111 de onaangename lucht, welke men toeschreef aan vischbakken, te weren. Op liet eerste brandgeroep schoten twee infantcrie-oiïicieren en eenige burgers toe, die "le kinderen uit bet in een oogwenk fel brandende huis redden.- Angstwekkend hoog sloegen "le vla omen* op, "iiè zich ook meedeelden aan het. ach- tergrenzend pand van den iiianuf'acturier S. E. van Kinbden, aart den Hof, waar zij over vloedig voedsel vonden in den zeer gro'oten voorraad, die «laar op den zolder was opge stapeld voordengroot.cn voorjaars-uit verkoop. De Vrijwillige brandweer was weder liet rat op het terrein en. ook het kalm en beleidvol optreden der stadsspuiton, eó niet minder "Ie medewerking van het publiek, veroorzaakten, dat men tegen 4 uur hut vuur meester was.' De bovenverdiepingen van de beide huizen zijn geheel uitgebrand. De omliggende wo ningen hebben veel waterschade bekomen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. Alles was verzekerd en do oorzaak van den brand is onbekend. De autoriteiten waren op het terrein. Kolonel F. C. YYT. Juekcma van Rurmania baron Rongors, commandant, van het le regiment huzaren, is op zijn aanvrage op pensioen gesteld, terwijl tot zyn opvolger benoemd is de tot kolonel bevorderde luite nant-kolonel J. A. Ort, van het korps. Kapitein O. G. H. Heldring, regiments adjudant van liet, 5e regiment infanterie^ is bevorderd tot majoor en wordt belast niet het bevel over liet 1e bataljon, hier in gar nizoen. Kapitein F. H. A. A. Wagner, van het 5e regiment infanterie hier, heeft pensioen aangevraagd. fiUitenant J. L. ten Bosch, adjudant van de 2e afdeeling le regiment veld-artillerie hier, wordt 1 November gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool le 's-Gravenhage. De 4e luitenant C. J. A. A. baron Van Heemstra, van bet 1e rogiment huzaren hier, wórdt l November voor den tijd van éen jaar gedetacheerd, bij de Rijschool. De korporaals Bahle, Reijnvaan, Scbmout- ziguer. Jas en Bulte, van het 5e regiment infanterie hier, zijn na voldoend afgelegd examen door den regiments-commandant be vorderd tot sergeant. Morgen zal op «le gebruikelijke wijze de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt aan den stykrijder le klasse *T. Tuinsma, van het Ie regiment veld-artillerie hier. De algeraeene Harddraverij en Ren ver eeniging heeft het programma bekend ge maakt 'van de wedloopen welke op Donderdag 23 dezer (Hemelvaartsdag) zullen gehouden op bet landgoed «Cruysbergen" bij Bussum. •Tot ons leedwezen moeten wij. wegens plaats-, gebrek, liet zesde, jaarverslag van Je vereeni ging «Reisbelasting" tot een volgend nummer laten liggen.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2