Maandag 27 Mei 1895. No. 4461, 44e Jaargang Werkloosheid. gAKUNTALA. Binnenland. AMEESFOORTSCHE COURANT. Iüitgave Firma A. H. V A N CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Mamidttg- on Danderdagnwmiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement por 8 maanden/1,Franco per post /l.ló. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 00 et. per „l"?8® Advortontiën 16 regels 00 ct.elke regel meer 10 cl. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, olheieële- en onteigeniugsadvert, per regel 15 et. Reclame.', per regel 25 et. Aftond«rlijke nummers 10 cm!. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel 5 cent. Bij advertenliën van buiten de stad worden de incasscerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 00 Telophoounummer 19. KENNISGEVING. ?f De BURGEMEESTER rc.v WETHOUDERS f vttn AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Jnni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan IT. A. do Vriks en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend om cene zoulerij van huiden opteriehton in het perceel, t alhier gelegen aan het St.. Janskerhof, wijk G, l No. 172, kadastraal bekend onder sectie E, No. 2499: Amersfoort, den 25. Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. I). SCI 11 MM ELFEN N1 NOK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. E Vraag 8. Uit bijgaande rapporten zal u blijken, dat wij getracht hebben ons eenigszins op dc hoogte Ie stellen van bestaande toestanden, y I. Wij erkennen ee.liter gaarne, dat de u verstrekte ('ijfei>. geen juist lieeld van dien toestand geven en I dat alleen door voortgezet onderzoek en nauwkeurige controle mevr juiste gegevens te verkrijgen zijn, h Vraag 4 muonen wij ontkennend te moeten l>e- Wol bestaat er in onze gemeente oen vorconiging Ai voor werkverschalling, die echter dit jaar niet han- delend optrad, en werd door den onlangs opge- j riekte vcreeniging „Liefdadiglieiil" hier en tiaar j eenig werk verschaft. Dit geschiedt echter op zeer kleine schaal en is van een eenigszins ernstig pogen kt om in deze richting blijvende verbetering aan to st brengen geen sprake. Vraag 5 en ti kunnen wij eveneens ontkennend beantwoorden. j Vraag 7. Werd reeds gedeeltelijk bjj vraag 1 i^ï beantwoord. Ken groot gedeelte van de in onze gemeente wonende arbeiders verdient den kost, door voor mfi loon bewerken van gronden, zoowel graafwerk, diep- v spitten en plaggen van boseiigrouden, als 't spitten Avau bouwland, houthakken, opbossen, gras en graan 'liumüen enz,, waarbij als bijverdienste gerekend wordt op tien opbrengst van bij tie arbeiders in gebruik zijnde gronden, die in grootte afwisselen van tot Vj Hectare, liet uitvoeren van vrij aanzienlijke grondwerken, als den aanleg van spoorwegen en 't kazerncterrein, dienden daarbij in vorige jaren tot aanvulling, daar waar soortgelijk werk ontbrak. De I afgeloopen zomer lcvortle vooral voor gras- cn gnutnmaaiors weinig werk, en tlii werk werd tianrenbovun tegen geringer loon dun vrocgor ver- richtj buiteugewooa grondwerk was daarbij niet of slechts in zeer geringe nutte voorhanden, terwijl daarenboven dc oogst, op do door tic arbeiders voor |jj eigen rekening bebouwde gronden (die gewoonlijk 'i uit aardappelen en eenige peulvruchten beslaat) zeer tegenviel. Wat dit laatste betreft, zij nog opgemerkt, ia (lat in 't algemeen liet honden van vee (varkens en Pjt geiten) bij deze klasse van arbeiders afneemt, waar- door de hoeveelheid disponibele mest zeer vermindert J en dit wederom van nadeeligcn invloed is op den Feuilleton. i 37). Naar hel Engelsclt. 1 ledoren dag als zij het inspeotoorde was het friseh en zooveel mogelijk gereinigd, en op hun 2 wijz.e waren de lieden dankbaar voor een betere ^behandeling en verpleging, dan waarvan zij vroeger ooit hadden durven droomon. Na iedere genezing verbreidde zich de mare van i een nieuwe wonderkracht, en er kwamen andere patiënten, of de herstelde kwam zelf terug met een zuster, een kind of een moeder, mot liet onbe paald vertrouwen, dat„de blanke fec"ullosgoed kou maken. Zij begrepen niet half, hoeveel Kate voor hen deed, maar zij zegenden haar voor hetgeen zij begrepen. Haar energie sleepte zelfs Dhunpat Rui mede; hij werd ijverig in hot besproeien van 1 stoenon vloeren, in het doainfccteeren van ziokon- I zalen, in het behoorlijk luchten van bedlinnen, I en zelfs in het verbranden der slaapsteden van poklijders. Als' echt inlander werkte hij zoo goed f hij kon voor een vrouw, daar hij wist, dat zij door een krachtdadigen blanken man op den achter grond gesteund werd. Bij zijn bozoeli, luid Tarvin hem dit mot een paar vcelhetookenentlü woorden aati het verstand gebracht. Tarvin bekommerde zich niet om do verwarde gesprekken der patiënten op het voorplein, en be zocht ook de vrouwenafdeeling niet, maar hij zag genoeg om ICate oprecht geluk te wenschon. Zij glimlachte tevreden. Bij mevrouw Estes vond opbrengst der bouwlanden. De reden tlezcr achter- uitgang is wel in do eerste plaats de mindere wel stand van bedoelde klassen on wordt in de hand gewerkt door de bepnlingen die ook in onze ge meente met 't oog op hygiënische toestanden moesten gemaakt worden. Vragen 'J, 10 en 12. Bedoelde comité's of vcr- eemgingun, die zich blijvend met deze vraag bezig houden, bestaan in onze gemeente niet. Dom-samen werking met dc besturen van Werkverschaffing, Patrimonium, Onderlinge Hulp en dergelijke zou zeer zeker meer in deze richting kunuon gedaan worden. Het in dc eerste plaats zooveel mog-lijk op de hoogte komen van bestaande toestanden, liet vormen van oen bureau, waar in velerlei richt ing inlichtingen kunnen verstrc-t worden (Arbeidsbeurs) zou van deze samenwerking een gevolg kunuon zijn. Wij adviseeren u daarom om in dozen zin pogingen in 't werk te stellen (vooral do zomer is de meest geschikte tijd van voorbereiding) ook al ontveinzen wij ons niet dut geruime tijd z.iu vei'loouen, voordat werkelijk belangrijke verbeteringen zullen te con- statceten zijn. Vraag 18. Door tuascheii komst van uw hoofd bestuur zijn zeer zeker inlichtingen te bekomen over 'l geen iu andere deelen van ons vaderland in boven bedoelde richting wot.lt gedaan. Kene mededeoling van feilen en opgave van bronnen voor lectuur zouden zeker voor 't bovenbedoelde werk nuttig zijn. 't Laatste gedeelte dezer, meeueii wij beslist ont kennend te moeien beantwoorden. Vlaag 14. Bij du bespreking dc/.cr vraag, waarvan de grenzen uiterst moeilijk te bepalen zijn, werden verschillcinh- punten besproken. Allereerst wi vil geconstateerd dat de oorzaken voor werkloosheid iu twee groote rubrieken te verdeden zijn, en wel in .lie welke ontstaan door jnarlijksch terugkecrende invloeden en die dus in verhand staan met do jaar getijden (als b(j de bouwvakken en den landbouw) en in die, welke,aan malaise in den oenen of anderen tak van bedrijf of wel aan tijdelijke buitengewone toestanden zijn toe te schrijven. Wat laatstgenoemde rubriek betreft, werd gewezen op de mogelijkheid van betere vcrdeoling van bet werk, waardoor wel niet vuy-r werk of «uw loon zou gegeven worden, maar vooral dit laatste beter zou worden verdeeld en daardoor de arbeider voor de nadeden van groote verschillen in zomer on win ter- loon zou behoed worden. Medewerking van werk gevers is in doze noodzakelijkcone opwekking daartoe, uitgaande van een commissie, zou echter naar onze nieening wel goede vruchten afwerpen. Naar hei oordeel onzer commissie zon daarbij liet in 't leven roepen van Kamers van arbeid waarbg contact gezocht werd niet alleen tussciien werk bazen of arbeiders ouderling, maar vooral tussciien de/.e bazen en arbeiders, van grootcn invloed kunnen zijn. Algemeen toch wordt geklaagd over de geringe samenwerking die iu deze richting bestaat. Pogingen, door verschillende werkbazen gedaan, om bestaande misstanden weg to nemen, stuitten herhaaldelijk af op T wantrouwen dat deze pogingen bij de arbeiders opwekte. Tc trachten dit wantrou wen to verminderen, tegenover minder eonscienticuse bazen, de arbeiders te beschermen, en ran een andere zijde onbillijke oisclion van de arbeiders in 't juiste licht te plaatsen en krachtig uftewijzen, kan de schoene taak van dergelijke Kamers van arbeid zijn. Wat de bescherming van den arbeider tegenover don baas betreft, werd gewezen op hot feit dat otn tegen lage prijzen verschillende werken to kunnen aannemen, door enkele bazen een loon wordt uit betaald dat verre beneden 't gemiddelde voor derge- zij wel sympathie, maar guon geestdrift; hot deed haar goed, door Nick geprezen te worden, daar juist hij zooveel op haar voornemen aan te nier ken had gehad. Het is hier zindelijk ongezond zeido hij, terwkt hij overal rondkeek. Had jij tol de oppositie behoord, in plaats van je vader, dan was ik nu geen lid van do wetgevende macht. Over haar werkzaamheden bij do vrouwen in het pulcis van den Maharajah sprak Kate nooit met hein. Langzamerhand leerde zij den weg kennen in die gedeelten tier gebouwen, waar hot haar vergund was te komen. Reeds dadelijk had zij gehoord, dat het paleis geregeerd werd door een koningin, wier naam niet dan fluisterend werd uitgesproken en wier geringste woord over gebracht werd door den mond van een lachend kind, en allo harten dood sidderen on beven. Slechts eens had zij deze koningin gezien, schitterend van goud en juwcelon, jong, slank, met zwart haar, een stom zoo zacht ais een murmelende beek, en oogon die geen vrees kondon. Zij wendde zich langzaam om, de edoLgotooutcn aan onkels, armen en boezem rinkeldon tegen elkander, en zij zag Kato langen tijd aan, zonder te spreken. Ik heb om tt gezonden om u te zien zeido zij eindelijk. Zijt gij over bet water hierheen gekomen om dit vee te helpen Kate knikte; alles in huur kwam in opstand tegen de schitterende gedaante aan haar voeten. Zijt gij niet getrouwd De koningin legde haar handen achter het hoofd, en keek naar de geschilderde pauwen aan dc zoldering. Kate antwoordde niet. maar haar bloed kookte. Is er hier iemand ziek? vroeg zij ein delijk scherp. Ik bob veel to doen. lijken arbeid blijft. Hierdoor wordt niet alleen hy dio 't loon verdient, maar ook anderen die daardoor zonder work blijven, geschaad. Meer en nicer wint ile overtuiging void, dut de werkgevers bclung bobben bij cene goede regeling dezer qimostic, omdat ulloen daardoor de blijvende levering van goed werk kan verzekerd worden, zoodat alleen om de,.reden reeds het opnemen in bestekken van bepalingen betref fende minimum loon en wellicht ook van den daarmede in verband stoandon maximum werktijd voor werkgevers geraden mag geacht worden. Rijks-, provinciaal- en gemeentebestuur, die b(j aanbeste dingen 't gezamenlijk belang vertegenwoordigen, zouden iu deze richting 't voorbeeld kunnen geven, Ook op do muloden van 't steeds gunnen van work aan de laagste inschrijvers word gewezen, en meen den sommigen dat bepalingen, zooals oio bij aan bestedingen in Duitsclilnnd voorkomen, ook bier gunstig zouden kunnen werken. Van bet gunnen tegen vooraf gestelde eenheids prijzen werden de voordeden, maar daartegenover ook tlo groote bezwaren in 'i licht gesteld; enkelen meenden, dut alleen door uitbreiding der bepalingen op den arbeid tot alk werklieden (dus afgescheiden van kunne Of ouderdom) o a. voorschriften voor maximum werktijd, werkelijk blijvende verbetering kan ontslaan. Wij ui'vnon u in 't bovenstaande oen juist verslag van bet ia onze vergaderingen behandelde gegeven te bobben. Omtrent vele punten van algemenen aard zal nader onderzoek uour daartoe bovoegdon zeker drin gend lloodig zijn. Voor onze gemeente geven wij u in overweging het bij de beaiitwooreing der vragen ■8 -12 In'doolde contact te zooken. Wordt dit ver kregen, dun zou hierdoor een aanvang kunnen ge maakt worden met den arbeid later door Kamers Illl. MM. zijn Vrijdagochtend om half elf uit Maastricht vertrokken naar Aken, van waar zij Zaterdagochtend naar Ischl afreisden. Met ingang van 1 Juli 1895 is benoemd lot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H, M. de Koningin bij du boven van Belgie en Lutembtirg. ihr. mr. U. A. A. K von Postel, minister-resident met den per soonlijken titel van buitengewoon gezant on gevolmachtigd minister bij du boven van Zweden en Noorwegen en van Denemarken. De Tweede Kamer der Stat en-Generaal is bijeengeroepen tol hervatting barer werk- I zaamheden tegen Dinsdagmorgen, hall' 3. Op 1 Januari jl. was in ons land naar raming aanwezig: aan zilvergeld en pasmunt 1'141 000 (tegen Itit) miliioon in 1894); aan goudgeld 1' 47 000 000 (71,5 tnillioon in 1894); aan bankbiljetten f210 000 000. De Minister van Justitie heeft een circu laire gericht aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven betrekkelijk de Boterwet. Neen, tenzij gij zelf ziek zijtmen wordt wel eens ziek zonder het zelf te weten. Zij zag Kitte aan, wier oogon fonkelden van toorn. Dit was dus de vrouw, die jonger nog dan zij zelf, en badende in weelde, het loven had aangerand van den Maharajah KunwarAfschuwe lijk Achilla zei tie do koningin nog langza mer, terwijl zij haar gelaat gadesloeg als gij mij zoo haat. waarom zegt gij het dan niet? Gij blanken hebt immers do waarheid lief? Kato koerde zich om en ging tie kamer uit. Sitabhia riep haar terug, on, gedreven door de eene of andere gril. wilde zij haar liefkozenmaar buiten zich zelf van toorn, vlood Kate heen, en wachtte zich wel, ooit weer con voet te zetten in dit gedeelte van het paleis. Geen der vrouwen daar riep ooit haar hulp in, on zij zag niet éons, maar verscheidene malen, wanneer zij de overdekte gang voorbij ging, dio naar de vertrekken van Sitabhia voerde, een klein, naakt kind dat met ecu mes zwaaide, en om een doodt) geit danste, waarvan het blood over het witte manuur stroomde. Dut is de zoon dor hoidin, zeiden do vrouwen hij oefent zieli dagelijks in do kunst oin te dooden een slang blijft een slang, en een heiden blijft een heiden, tot zijn dood. In het gedeelte van het paleis, dat Kate als haar bijzonder domein beschouwde, werden geen geiten geslacht, geen liederen gezongen, geen muziekinstrumenten bespeeld, llior loefde, verge ten doorden Maharajah, bcspotdoorde volgelingen van Sitabhia dc moeder van de Maharajah Kunwar. Sitabhia had haar alle rechten on cerucwijzingen, waarop zij als Koningin-moedor aanspraak kon maken, ontnomen, volgens haar partij door de llel. is den Minister gebleken, dat niet overal de Boterwet (van 23 Juni 1880, Stbl. no. 82 zoo wordt uitgevoerd als het behoort. Terwijl door de ambtenaren, in art. 3 dezer wet bedoeld, iu sommige maanden van bet jaar slechts zeer enkele monsters boter wor den in beslag genomen en ten onderzoek worden opgebonden, is het aantal inbeslag nemingen en opzendingen in andere maanden van het jaar zeer talrijk. liet komt den Minister voor, dat deze tactiek niet geschikt is om de goede werking der Boterwet to bevorderen. liet kan toch niet doeltreffend zijn, wan neer na talrijke in beslagnemingen bij een groot aantal winkeliers, eensklaps gedurende eenigen tijd een tijdperk van rust intreed. Wil de Boterwet aan haar doel beant woorden, dan dient voortdurend op de uit voering daarvan acht te worden geslagen en dan zullen dein beslagnemingen voortdurend en onverwacht moeten geschieden. De Minister vestigt er verder do aandacht van de procureurs-generaal op, dut het meer is voorgekomen, dut de ingezonden monsters niet aan non onderzoek kónden worden on derworpen él' whl >le ingezonden hoeveelheid te gering was. of wijl de monsters bij don ontvangst door den deskundige met het on derzoek belast, roods in bedorven toestand verkeerden. Do in artikel 3 der Boterwet bedoelde ambtenaren belmoren derhalve voor het ver volg zorg te dragen, dat de monsters in vol doende hoeveelheid en niet in bedorven toe stand worden ingezonden. Generaal Vetter, die morgen te Brussel komt, wordt I Juni te 's-Gravenhage ver win.lit, waar hij zijn intrek zal nemen in «Den ouden Dooien, Den Oen Juni zal hij te Amsterdam wordtin ontvangen. Aan hot Centraal-station zullen zich ver- eenigen de leden dor commissie van ontvangst, de autoriteiten en alle hier in het land ver toevende oud-strijders van Lombok, voor zooveel deze gehoor zullen geven tuin de uitnoodiging der commissie, die de reiskosten voor haar rekening neemt. Na do ontvangst begeeft men zich naar het Stadhuis, waar de Burgemeester den generaal zal toespreken. Van tiaar gaat het naar het Paleis voor Volksvlijt, waar een concert wordt gegeven en do oudstrijders, onderofficieren en minderen, aan een gastmaal zullen worden genoot). Des avonds zul dan nog een schitterend vuurwerk op den Amstel worden ontstoken. zwarte tooverkunst der heidenen ofzooals inon i n den andoren vleugel van het paleis zeido door haar wonderbare schoonheid en haar vurige liefde. Er waren lange reeksen ledige vertrekken, een maal gevuld mot tallooze vrouwen, en zij, die de gevallen Koningin waren trouw gebleven, waren zelf leoltjk ca onbeteekenond. Zij zelf had, naar Oosterscncn maatstaf, don middelbaren leeftijd overschreden, dat is tc zeggenzij was over de vijfentwintig jaar, on schoen nooit bij/ondor schoon geweest te zijn. Haar oogon waren dof van hot vele weonen dag en nacht vervolgde haar een geheimzinnige cn onbestemde vrees, ontstaan door de eenzaam heid waarin zy leefde, zoodat iedere voetstap haar dood boven. In haar tijdperk van bloei hetzij zich besproeien met welriekende wateren, behing zich met haar juwcelon en wachtte zóo tie komst van den Maharajah af; ook nu nog deed zij dit, en wachtte, onder eerbiedig zwijgen harer slavinnon, tot do lange nacht plaats maakte voor den dag, cn de dag do rimpels op haar gelaat toonde. Kate had dit eens bijgewoond, en wellicht stond in haar oogon de verbazing te lezen, die zy niet verbergen kon, want toen do ju woelen weggeborgen waren, zag de Koningin-moeder haar verlegen aan, en verzocht htuir, niet te lachen. Gij weet dat niet zoo, miss Kate, zeido zy smeckend. Wij hebben andere zeden en gewoonten dan bij nmaar gij zijt toch een vrouw en zult het dus wel begrijpen. Maar gy weet toch, dat er niemand komt, zeido Kate vriendelijk. Wordt vemilydt

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1