Stadsnieuws. Dankbetuiging. H. HAMBURG, H. J. CROOCKEWIT Cohen en Businger, Wenken voor de Kiezers. Ieder kiezer moet. uiterlijk acht dagen vóór den verkiezingsdag zijn stembriefje thuis ontvangen hebben. Wie liet niet gekregen heeft en weet, dat bij kiezer is, kan. ten stad huize een stembriefje be komen. Evouzoo kan men aldaar kosteloos een nieuw stembriefje bekomen als men hetontvangenc heeft verloren of het onbrulkbnar is geworden. Het stembriefje moet schriftelijk worden Ingevuld en door den kiezer ZELF aan het stem bureau in de stembus gesloken. lie stembriefjes uiogeu NIET onderteekend zijn. Het stembureau Is morgen (Dinsdag) geopend - van des ochtends ii tot des namiddags 5 uur. KLOKKE VIJF wordt de deur gesloten en dan wordt alleen aan lien, die zich alsdan nog in de zaal bevinden, toegelaten liun briefjes In de bus te worpen. De gewoné maandelijksche Zendingsbid- stond zal morgenavond om 8 uur worden gehouden in Volksheil. l)e godsdienstoefening in de Luthersche kerk werd gisteren hervat. Dat de verandering welke de belichting van het gebouw moest ondergaan, tot verbe- ring geleid beeft, kan niet juist gezegd. De tweede voorjaarsvergadering van het classicaal bestuur van Amersfoort zal ge houden worden op Woensdag 20 Mei a. s. des voormiddags om 10 uur, in de consistorie der St. Joriskerk, hier. Dooi' Gedeputeerde Staten is alweder een jongeling uit deze gemeente lichamelijk voor den 'dienst ongeschikt bevonden en dienten gevolge afgekeurd. De jongeling, die tengevolge daarvan alsnogin dienst moet treden, is daartoe opgeroepen tegen 8 Juli a. s., indien hy nl. geen gebruik maakt van zijn bevoegdheid om zich. krachtens art. 60 der Militiewet, in den dienst 1,e doen vervangen. De plaalsehjke afdeeling van sVolksonder- wijs" zal morgenavond om 8 uur vergaderen in De Zwaano. a. ter besprekeriing van den beschrijvingsbrief voor «Ie algemeene verga dering. Weer zijn tal van kindertjes van de Anna j Paulowna Bewaarschool, en ook hun ouders, i verblijd met zomerkleertjes, een belooning I voor trouw Schoolbezoek. Er werden uitgedeeld 52 jurkjes, 53 kiel- .tjes, 22 broekjes, 18 boezelaars en 11 hem- den; zij die niet in de termen vielen om j kleedihgstukken te ontvangen, kregen een prentenboek. Als straks de' «Dames van kleeding" weer rondgaan om een kleine bijdrage voor de winter-uitdeeling, zoudt gij ben dan on troost kunnen laten heengaan Kapitein F. 11. A. A. Wagner, van het 5de regiment infanterie, is op zijn ttanvrage op pensioen gesteld. Hem is', gerekend van den -lag waarop zijn persioen ingaat, de titulaire rang verleend van majoor. Luitenant E. W. baron Van der Capellen, in structeur aan de Rijschool hier, is Woensdag zeer gelukkig geweest bij het te Maastricht in tegenwoordigheid van HH. MM. de Ko ninginnen gehouden groot concours hippi- que, aangeboden door den eerde êquestre aldaar. lu het springconcours voor dienstpaarden (hindernissen van elke soort, uitgezonderd de sloot en ongeveer 90 cM. hoog) toebehoo- rende aan en bereden door een officier van liet Nederlandsche leger in uniform, behaalde hij met Emir den eersten prijs, een zilveren beker door H. M. de Koningin geschonken en door Haar aan den winnaar, met een zeer vleiend complimentje uitgereikt. Ook in het concours voor het schoonste rijpaard, gereden door gentlemen of officieren in uniform, behaalde baron Van der Cappelen den eersten prijs. Geen wonder, dat hier Vrijdagavond een joyeuse entree weid gehouden. Bij de wedrennen, op Hemelvaartsdag te Bussurn gehouden en bijgewoond door een groote menigte, in equipages, op rijwielen ofte voet, behaalden de paarden van de volgende stadgenooteu een prijs ln den hordenren over 3200 M. om den prijs van bet GooiRoméo, van luitenant Ten Kate, 2e prijs. In den jachtrit over 321)0 M., waarvan 2000 achter den jagermeester en dus met een een eindwedloop van (300 Meter, Skylark en Lucybeiden van luitenant Mos, 2e en 3e prijs; Quemy, van luitenantTaunay. 4e prijs. De bij de landmacht in West-lndië gede tacheerde le luitenant-kwartiermeester J. H. Mosman, van het 5e regiment infanterie, is bestemd voor Suriname en zal 13 Juni e. k. van uit Amsterdam per stoomschip Prins Willem IV vuu den Kou. Wost-ln-lischeu maildienst derwaarts vertrekken. Aan den opperwachtmeester-hoefsmid W. Kaïnerbeek, van -Ie Hoel'sniidsohool hier, zal 1 Juni de gouden medaille voor 30-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. Door ziekte van den zeer geach ten jubilaris zal echter die uitreiking niet op de gebrui kelijke plechtige wijze kunnen geschieden. Op -ie vergadering, uitgeschreven door de afd. „Amersfoort en O," van het Ned. Ouderwijzers Ge nootschap, Onze stadgenoot de heer M. M. Wol If is aan de Universiteit te Leiden bevorderd tot arts. Onze stadgenoot de heer J. G. Grasê is benoemd tot lid van de commissie, belast met bet alherneu der examens voor de En- gelsche taal. Door de Onderlinge brandwaarborg-maat schappij teAmsterdam, directie De Jong Co, is een premie van 25 toegekend aan de Arnerfoortsche Vrijwillige Brandweer, die bij den brand op 10 dezer weder liet eerst ter plaatse was. Men verzuime niet, de advertentie «werk geefsters" even na te lezen en te helpen aan werk, zoo dit mogelijk, is. T Kan voor enkelen van belang zijn te weten, dat «le laatste voorstelling in den circus Carré aanstaanden Donderdag wordt gegeven. Vrijdagochtend vroeg vertrekt liet gezel schap van Utrecht naar Duisburg. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is vergunning verleend aan.1. Koulser, iirma De Wit 8c Co, tot liet gebrui ken van een stoomketel voor zijn biergeves- tigile chemische wassclierij en stolïcuververij, j en aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij voor bet bezigen van een stoom ketel in haar remise op liet stations-terrein hier. Een als heer gekleed Sakser, die liet Vrij- dagocliteml een ingezetene lastig maakte, werd door de politie aangehouden en zou, als zonder middelen van bestaan, over de grenzen geleid worden. Aan bet station wist hij echter aa.i zijn geleider te ontkomen. Veel wil had hij intusschen niet van zijn wed- I loop; spoedig was hij weer ingerekend en j nu ging l"j geboeid naar II. M. snuifdoos te i Utrecht. fJet geval wekte heel wat belangstelling. Kapiteine Rouze en haar luitenant Greive, I die sedert <i maanden met inderdaad bewon- j derenjswaardigen ijver de zaken van het korps «Amersfoort" van het Leger des II ei Is leidden, zijn overgeplaatst naar een ander korps en zullen Donderdag van hier ver trekken. -aar behalve eeuigc hoofden vau scholen natrek en tal van onderwijzers, nok de hoeren Celosse, Gerritsen en Van Esveld, leden van den Raad. aanwezig waren, werd als eerste punt ingeleid door den heer L. Nooter, hoold eener school te Amsterdam: „Schoolvergaderingen." Spreker begon met er op le wijzen, dat hij de schoolvergaderingen reeds gerttimen tijd op zijne school had ingevoerd en dat de resultaten, die hij er door verkreeg van dien aard waren, dat de pructijk er hem toe drong er in 't belaug van 't onderwijs propaganda voor te maken. Hij deed uitkomen, wat hij door schoolvergade ringen verstond, d.w.z. geen occasioneele gesprekken met iedereu klasse-ouderwijzer afzonderlijk, maar geregelde besprekingen, in maandelijksche of tweo- maandelijksche vergaderingen, waar ieder onderwijzer invloed op den gang van zaken werd toegekend. Hierdoor toch werkt ieder onderwijzer mee en stemt zoodoende voor zijn eigen zaak, gevoelt daar door meer verantwoordelijkheid, en de eenheid in 't onderwijs wordt er door gebaat. Het hoofd wotdt dan de primus inter pares en er wordt een toestand in 't leven geroepen, gelijk aan die op de Middel bare scholen. Een verblijdend teeken vond de inlei der het, dut het N. O. G. in haar rapport van 1S95 de schoolverg. tvensehelijk noemt en den onderw. met volledige bevoegdheid niet een adviseerende i maar een beslissende sten: wil toegekend zien. Te meer verheugde hem dit, waar volgens spr. de samenstellers van genoemd rapport toch niet van al te radicale neigingen verdacht kunnen worden. Tot volledige uitvoering vau deze denkbeelden is wetswijziging noodzakelijk, doch ook zonder deze kan er, met eenigen goeden wil van de zijde der schoolhoofden, in deze richting veel gedaan worden. Nadat de voorzitter zijne instemming met liet ge sprokene had te kennen gegeven en den heer Nooter een woord van dank had toegesproken voor zijne zaakrijke verhandeling, word hel woord gegeven aan deu heer Ketelaar over de „Salarieërïng van dc onder wijzers." Ree«ls dadelijk bleek, waarop trouwens later nog eens nadrukkelijk gewezen werd, dat deze inleiding niet in 't minste verhand stond met het door de I onderwijzers hier ter stede ingediende adres oiu j lotsverbetering, 't Plan tot hel houden -lezer verga- dering was trouwens reeds opgevat lang vóór er sprake was van 't zenden van een adres. In eene van geestdrift tintelende rede schelstede begaafde spreker den tegenwoordigon toestand van den onderwijzer in Nederland. De sprekende cijfers, door hem aangehaald uit de regeeringsverslagen, j deed hem een gevleugeld woord van inr. do Kanter (oud-schoolopziener, lid der 2e Kamer) voor zyne i hoorders herhalen: „-Ie toestand der onderwijzers is i eene desolate." (10Ö2 H. v. S., waaronder 17 tusschen 70 cn 80 jaar. hebben een salaris beneden f800; 1068 beneden 11000; 514 beneden f500; 1088 beneden f «00; nog geen 10% ecu salaris van I' 1000 of meer. Dc schommelingen hebben plaats in denanvangs- salarissseii, tengevolge vim meer of minder aanvoer van onderwijzers). Een goed bevorderingsstolsel —en dit was volgens spr. hoofdzaak ontbreekt in de meeste gemeenten De klachten dut het onderwijs het Kijk zooveel kost, zijn overdreven, wanneer men de 8 millioen voor onderwijs (waarvan slechts 60% het Lager Inder- wijs ten goede komt) vergelijkt met dc 07 millioen voor oorlog, en dit met de wetenschap dat kleine staten geen oorlogslauweren meer kunnen behalen, maar wèl aan de spits kunnen staan waar 'i'volks beschaving en volksontwikkeling geldt. In verbete ring van «Ie aanvangssalarissen zag spr. geen heil, 1 maar wel in een goed bevorderingsstolsel met ge regelde opklimming, waarbij alleen de ongeschikte» uitgesloten dienen te worden. Na een.ge woorden van dank voor de opkomst vooral aan de aanwezige autoriteiten en een woord vau sympathie aan den heer Ketelaar sloot de voor zitter de vergadering. Door don gemeenteraad van Baarn is Vrij dag een verordening vastgesteld op liet venten van alle artikelen,' in hoofdzaak om de ver momde bedelarij tegen te gaan. Niemand zal met zijn artikelen mogen venten zonder schriftelijk verlof van den Burgemeester. Den Secretaris der gemeente, den heer D. Burggraaf, werd, wegens uitbreiding der ge meente, op zijn verzoek met ingang van 1 Juni onder dankbetuiging eervol ontslag ver leend. Tot Secretaris is in zijn plaats benoemd de heer G. van Merkesteyn, le ambtenaar ter secretarie. Den heer Burggraaf, die ge meente-ontvanger blijft, werd 1200 verhoo ging toegekend. Het voorstel van een «Ier wethouders om het salaris van den Burgemeester te verhoogen met 1'200, werd aangehouden tot een volgende vergadering. Aan den heer G. A. van Dijk, onderwijzer, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Verwonderlijk snel is het water uit de Eeinnesser- en Baarnsche polders weggeloo- pen, dank het mooie weer en hetstoomgemaal. De schade zal dan ook lang niet zoo aan zienlijk zijn als men eerst dacht. Tot onderwijzer aan de school in de kom is door den Raad van Woudenberg benoemd de heer H. L. van Amerongen, te Leersum met den benoemde stond op <lo voordracht de heer H. Pomes, te Amersfoort. De opening van de tramlijn Baarn-Soest, op 30 dezer, zal door de burgerij van Soest ecnigszins feestelijk worden gevierd. Kr heeft zicli o. a. een feestcommissie gevormd, die gelden bijeen tracht te brengen om de ope ning met muziek op te luisteren, terwijl de geheeie burgerij door liet uitsteken van vlag gen van haar belangstelling zal doen blijken. De rijtuigen vertrekken 11.30spoorlij-i met tie verschillende gasten van Baarn naar Soest. Met 1 Juni a. s. zal te Veenendaal De Klomp door de Exploitatie-maatschappij een bestel- en ufhaaldienst worden gevestigd. Bij de Exploitatie-maatschappij zijn o. a. verplaatst van ZeistDriebergen naar Ilen- gcloo tie klerk 3e klasse J. A. J. M. Strenge, en van Zutphen naai' ZeistDriebergen «le klerk-telegrafist W. A. Hamelberg. 0* Den 26 Mei 1895 is te I 'sGravenhage tot onze diepe droef- I I beid overleden onze geliefde be- I huwdzuster de II oog Welgeboren I vrouwe, Mevrouw SANDBERG, geboren Alsciie. A. M. 'C. SANDBERG. S. C. C. SANDBERG— Evers. Tot onze diepe droefheid overleed 'heden onze innig geliefde echtgenoot en vader, de Hoogwel geboren Heer jhr. PI ETER WITSEN ELI AS, in den ouderdom van 75 jaren. Douaire. A. WJTSEN ELIAS— De Ranitz. I». J. WITSEN ELIAS. 's Ghavenhage, 25 Mei 1895. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed, na een lang durig lijden, onze geliefde zuster en behuwdzuster ALIDA MARIA OKHUIJZEN, in den ouderdom van 73 jaren. E. II. OKHUIJZEN A. C. OKHUIJZEN— Ka I.der. Amersfoort, 25 Mei 1895. lu den ochtend van Hemelvaartsdag ont stond te Doorn, bij «Ie muziekuitvoering van het Doornsche fanfare-korps, twist tusschen den 22-jarigen L. K. Roodhuizen, aldaar, en den 17-jarigen v. D. ie Maarn. wat ten gevolge had «lat. toen eerstgenoemde zich verwijderde, hij «loor V. D. die hem achterop I ging, zoodanig met een mes in den rug won! I gestoken, «lat de dood bijna oinmiddellijk 1 volgde. De dader werd in hechtenis genomen. I Vrijdagochtend begaven zich de subs-officier van justitie, mr. E. A. Siuidt. mr. R. Melvil baron van Lymlen en mr. Haversmith, van Utrecht naar Doorn, om een onderzoek in i loco in te stellen, Het lijk van den vcrslagene wei'd ter seljoij- wing naar het Academisch ziekenhuis, mi «le I verdachte naar de cellulaire gevangenis te Utrecht, overgebracht. Het hoofdonderwijzers-examen zal dit jaar in plaats van te 'sGravenhage worden ge- houden te Utrecht. lieden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde echtgenoot, vader en behuwdvader GEBARDUS W0UTERIS VAN GOOR in «Ion ouilerdom van 68 jaar. I'll aller naam, H. van GOOR Van Esvklj). Amersfoort, 26 Mei '95. 34&ste STAATS-LOT K Hi J VIJFDE of laatste klasse. (Derde week). Trekking van 22 en 24 Mei "(1950 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de navolgende ni)miners te beurt gevallen Prijs van f\00 op No. 16775, Prijzen van f70. 235 2661 8268 12671 15308 15318 10797 en 16814. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 209 210 226 238 239 257 258 262 267 268 297 2642 2(34-4 3056 2662 2664 8290 8291 9494 12598 12629 12646 12690 12697 15278 15306 15369 15320 15892 1589ft 1591015915 15934 16758 16760 16777 1679216802 16806 en 16833. Volgende trekkingen geschieden2831 Mei en I Juni. Nevens de premie van 1'3006Q voor den laatst uitkomenden prijs vau i'1000 ol' hooger, en «le premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingeblevcu de navol gende prijzen1 van ('50 000, 1 van f5000, I van f2060, 14 van f1000, 18 van l'40(), 24 van f200, 45 van f100 en 1030 van ('76. Bevallen van oen.ZOON; M, J. SMOLDERS- Luyckx. Amersfoort, 23 Mei '05. Voor de bewijzen van deolue- j ming, betoond bij hét overlijden van onzen dierbaren Broeder en Oom, den heer BKRNARDUS HAMERS, weduw- naar van Mevrouw Cunera Maria Geertruida Blancke, betuigen wij onzen I hartelijken dank. D. P. IIAMERS en Familie. Amersfoort, 24 Mei 1895. Voor de vele hulp, en buitengewone deelneming, ondervonden ter gelegou- heid van het onheil op 10 Mei j.l., betuigen wij onzen liartelijkendank. S. van EMBDBN' en- Echtgenoot* Amersfoort, 27 Mei 1895. Wegens de feestdagen gestolen ran Dinsdagmiddag lol Vrijdagochtend. TANDARTS (Nieuwe Wet) Kloveniersburgwal 137 is eiken Woensdag en Vrijdag te spreken id' té ontbieden bij den lieer J. van WKSSIIM, Langeslraal 4.% voor het maken van kunst- landen en gebitten. Tundheelk. operation zonder pijn. Kassier, Commissionnair in Effecten. (Voorbeen firma Van Ascii van Wijck 8: Co.) Kantoor i Langstraat F. 5, Amersfoort. Koopt en verkoopt «Hooien, coupons, bui- lonlandscli bankpapier en muntspeciën, lnkusseert wissels. Sluit prolongation en he iningen. Verschaft wissels op alle binne.n- en btiiletilandsclic bank plaatsen, enz. TANDARTSEN (Nieuwe Wot), dagelijks te spreken S I A' C E I, 474. hij het Koningsplein AMSTERDAM

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2