Stadsnieuws. Ingezonden. Advertentién. Nederland moot hier repressieve en nog geen preventieve maatregelen nemen. De verdel-ever vulling der beloften moet tnfen afwachten. De Minister zcide verder nog, dat zoo noodig door Nederlandsche krachten zal worden opge treden, waartoe reeds maatregelen werden voor bereid. Gelijk reeds is medegedeeld, is het oorlofregatgs' Joan Willem Frixo Zondag van Kaapstad naar Cadix vertrokken. De moiie-Tydeman in zake Staatsexploitatie der telefoon is verworpen met 42 tegen 9 stemmen. De motie-Bastert, wenschelijk verklarende wet- 'telijke regeling van het telefonisch verkeer, is daarentegen 'aangenomen. De afdeeling »'s-Gravenhagc" der Ver- eeniging tot bescherming van dieren had het voornemen om de p&arden en ézels, dieaaD het strand te Seheveningen verhaurd wor den, op de boide Pinksterdagen, als wanneer van «leze dieren buitengewone diensten wor den gevergd, te voeden met brood voor rekening van de vereeniging De eigenaars der paarden.en ezels toon der» zich voor de attentie, aan hun dieren bewezen, zoo dankbaar, dat zy voor den tijd, gedurende welken de beesten gevoederd werden, schadevergoeding eischten, nl. een kwartje voor een paard en een dubbeltje voor een ezel, aJles per kwartier! Inhoud van De Kindermode" 8e j 14 gravures, met beschrijving, voofste) tuum voor meisjes 14—16 jaar; Schoolpak voor jongens 78 jaarWandeljurk voor meisjes, 6—8 jaar; Boezelaar voor meisjes 24 jaar; Lange mantel voor meisjes, 4- 5 jaar'Costuum mot loshangend buisje voor jongens, 1112; Badcostuum met baret voor meisjes, 1214 jaarNachtjapon voor meisjes, 35 -jaar E. T„ monogram in kruisteek borduursel; Ondeijurk voor meisjes, 1213 jaar Jurk met losse blouse voor meisjes, 1012 jaarKatoenen blouse voor meisjes, 79 jaarHemd voor jongens, 3—5 jaar - Onderjurk voor meisjes, 78 jaar; Correspondentie, Advertentiën. Bij dit nummer behoort een Supplement, waarin 14 knippatronen in natuurlijke grootte. Een paartje, te zamen 137 jaar oud, waar van de vrouw reeds overgrootmoeder is van het vierde achterkind, werd gister te Haarlem in den echt verbonden. Het kostte, zegt, de berichtgever, heel wat moeite aan do oude ziel otn tie trappen van het Raadhuis op te komen. Rij. het inwerking treden van de Drankwet (1882) waren iti Den Haag 848 «vergunnin gen". Hoewel de stad sedert belangrijk grooter is geworden en de bevolking voortdurend toegenomen, zijn er nu nog slechts 0-41. E'en aanmerkelijke vooruitgang dus, indien althanshet getal clandestiene tapperijen j niet is toegenomen. Half April nog geen blaadje aan de boo- men, geen grasprietje in de wei le en den 27en .Vlei hooi in tie schuur rijden, dat is kras. bijna ongelooflijk werk. En toch is het gedaan door een land bouwer te Ginneken. bij Breda. KENNISGEVIN G. Koatelooze luentiiig. BURGEMEESTER én WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad no. 134). Brengen ter algeineene kennis, dat op Maandag 17 Juni a.s. des namiddags te «lrle ure voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven in de (laartoe bestemde lokaliteit aan de Rreedestraat, wijk F, no. 133. Amersfoort, fi Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. I>. SCJIIMMELPEN'NINCK, De Secretaris. W. L. SrlIEI/i'I'S- De Burgemeester dezer gemeente heeft benoemd tot agent van politie dei 4e klasse Kraaikamp, alhier, die door den Commis- saris der Koningin in dit gewest tevens be noemd is tot buitengewoon gemeenlo-veld- Oiize stadgenoot mr. .1. VV. A. lmmink is •in de gistei-en gehouden zitting van de Arondissements.reehtbank te Utrecht beëedigd als advocaat en procureur. Hij* zal zich vestigen te Amersfoort, Gedurende Mei is uit den regenmeter hier 'afgetapt 241/-.' "'M- regenwater. Er. waren "7 regendagen, alle vóór den 29sten. Jhr. Quarles van Ufl'ord, waarnemend voor zitter van de «Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren" zal ook hier een lezing houden over dierenbescherming. Later hopen wij mede te deelen op welken dag die lezing zal plaats hebben. Maandagmiddag 5 uur liep de groote Nationale flobert' Schietwedstrijd, welke ge durende de maand Mei te Nijmegen gehouden werd, fen einde. De deelneming aan dien wedstrijd was buitengewoon groot:.op de vrije baan alleen werden-gedurende die maand ongeveer drie duizend seriën ieder van 5 schoten gedaan. Door de d.d. schutterij van Amersfoort werd in den korpswedstrijd, gehouden tus- scheu leger en schutterijen, de 2e prijs (verguld zilveren medaille) behaald mfit399 punten. In den wedsti-ijd voorH.H. officieren ver wierf de 1e luitenant-adjudant J. Busquet den 3en prijs (zilveren medaille) metU0 punten, (maximum in 5 schoten 100; de eerste prijs werd gewonnen met 98 punten). Bij den wedstrijd vrije baan behaalde sergeant-majoor G. Muijs den twaalfden prijs, met 97 punten. De eerste prijs werd behaald met 100 punten, de 31ste met nog 94 punten. Bij een elfjarig dochtertje des beeren Van S. deden zich dezer dagen verschijnselen van bloedvergiftiging voor, dewyl band en arm onrustwekkend opzwollen. Het bleek, dat het kind zich vermaakt had met deeal- comanie-plaatjes overteplakken op haar hand, waaraan zij. een wondje bad, waarin ver giftige bestanddeelen van genoemde plaatjes zich hadden gedrongen. Ouvcrwijld werd geneeskundige hulp ingeroepen, en daardoor erger voorkomen. Men zie toch vooral toe, dat kinderen zich niet met die schijnbaar onschuldige plaatjes vermaken. Bij de gisterochtend ten ovei-staan van den architect lis. Kroes gehouden aanbesteding van den bouw eener zeeppoeder- en vet- loogmeelfabriek aan de Korte Bergstraat hier, voor den heer Chr. Pleines, werd ingeschreven door de heerenW. van der Kooy, Amers foort, f20 940Bijlaert, Hilversum. 1 20 000 Eijsvogel, Rotterdam, f20577 Nederlandsche Aannemers Sociëteit, Gouda, 120000; Ver- scbuuren, Bussum, f 19 739Mets, Zult-Bom mel f19 444; SohreluIer, Haalem, f18888; Moock, Utrecht, f18840: F. de Bruin, Hoog land, 1 18 720; Grasso, Utrecht, f18 400; Huilenaar, Alkmaar, f17 832; H. J. Fijnen- berg, Amersfoort, f17295; Ph. van Kers bergen, Amersfoort, f 16-999. Luitenant Geel heeft gisteren zijn func- tien als plaatselijk adjudant aanvaard. De le luitenant der cavalerie van het Oost- Indische leger A. J. W. B. Posno, ridder M. VV. O., die geruimen tyd was gedetacheerd bij de Rijschool en bij liet le regiment hu-, j zaren hier, keert 29 Juni naar Indië terug als detachements-commandant van een af deeling suppletie-troepen welke dien dag per Koningin-Reyentes uit Amsterdam naar Java vertrekt. Door de pas geopende tram BaarnSoest zijn den len Pinksterdag ruim 1000 en den 2en Pinksterdag ruim 1500 personen ver voerd dat is dus een goed begin. Het korps Genie-troepen heelt Dinsdag de Legerplaats bij Zeist betrokken, waar het tot 20 Juli zal kampeeren. Met genoegen vernemen wij, dat men druk bezig is met het herstellen en verbeteren van den Looijdijkschen weg, welke in verbin ding staat met den Bunschoter- tot aan den Baarnschestraatvveg. Daar deze weg de grensscheiding vormt van de polder «De Haar" en Nederzeldert zal deze verbetering vooral voor de land bouwers die hun landerijen in die richting hebben, een groot gemak opleveren daar de weg moeilijk te berijden was. DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van de Luntersche Beek en de rivier de Eem. Opgenomen des morgens acht ure. Aan den IfEüöv Koodi-n Over- ecm. Dag bóV. laan, ben.. 18',15. M. "M. M. 26 M. 5,20 5,17 4,85 27 5.10 5.17 4.84 28 j 5,18 5,15 4,84 29 -5,17 5,13 5,11 4,83 30 15,16 4.83 31 5,15 5,10 4,83 1 J.; 5,12 5,09 4,86 j-Pot- brug, 1 Gee-U !1-| I I I M. 2: - OM. i AP. 05- 15— 20- 15— 20— 05— f De balken geplaatst. 2,30 i 0,64 2,30 0,60 2.30 0,60 LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver zonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de le helft van Mei 1895. 1. P. Harting Amsterdam. 2. E. van Parrecren 3. Radernaker 4. Boom 5. W. SwiersEnschede. 0. P. C. KoekkoekLutter. 7. K. van LaarUtrecht. 8. G. J. Bouma. De rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. Nederlandsche Centraal-spoorweg- Maatschanpij. opbrengst over Februari 1895. Reizigers 44155 /'35 843.77 Bagage A honden (tonnen) 94 774.85r> Levende dieren, rijtuigen enz. 4 357.01 Goederen (tonnen) 25662 «39 876.57r' Diversen 017.yl Totale opbrengst 81 471.02 Totaal ontvangst sedert 1 Jan. '95 «156 078.63® gedurende 1894 «161346.44 Gemiddeld aantal Kilometer in expl. sedert 1 Januari 1895, 102 1894, 102 dus ontv. per dag KM. f 26.03ft f 26.81 ste ST t iTS'isOTEHiJ Ti-ekking van de laatste 100 nummers. Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van 1 70. ■15284 en 15908. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1 Juni 15310. 16773 en op 21 Mei ook 16791. BURGELIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN28 Mei. Mannus Cornells z.. van Marinus Grondhout en Anne Maria.Rol- lofline Sigmond..— 29 Mei. Cornelia Maria, d. van Cornelis Albertus Allers en Mama Cornelia Adriaantje Reuzemaker. 30 Mei. Maria Hendrika, d. van Barend de Wilde en Hendrika Hellevoort. 31 Mei. Cornelia Alberta, d. van Hermanus de Vrij en Frede- rika Willemina Martina van Ee. 2 Juni. Gerritje, d. van Jacobus Voortman en Chris tina Goorhuis. 4 Juni. Johanna Frederika, d. van Hermanus Collet, on Gerritje Wijnen. 5 Juni. Maria Cornelia Alijda, d. van Jordanus Hendrikus Lensing en Cornelia Jo hanna Jacobs. GEHUWD: 5 Juni. Arie van Veenschoten en Anna Doornekamp. Everardus Smit en Metje van Wijland. OVERLEDEN: 31 Mei. Willem van Loon. 76 j. wedr. van Hendrika van der Palm. Hermanus Beernink 71 j. ongeil. 2 Juni. Maximiliana van Kalken 71 j. weduwe van Lambertüs Sehlüter 4 Juni. Alberta Coers 72 j. echtg. van Willem van Dorssen. Jan Hendrik Bnitenhuis44j. echtg. van Aartje Noorderink. Het plaatsen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie met den inhoud diuir- van onvoorwaardelijk instemt. Kopij vari geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie Mogen U wij verzoeken het volgende te willen opnemen In uw blad van Donderdag 30 Meij.l. leest men in de rubriek «Stadsnieuws" o. a. ook deze mededeeling: »Bij liet bestuur der classis Amersfoort der Ned. Herv. Gemeente is ingekomen een klacht van eeniyc lidmaten dier kerk over het beheer der kerkelijke en dia conale goederen, in hoofdzaak over het feit, dat werken aan en leveringen voor die goederen worden gedaan door diake nen der gemeente- Waarschijnlijk wordt daarmede bedoeld, dat door eerrige lidmaten der Hervormde Gemeente alhier bij liet classicaal Bestuur van Amei-sfoort een klacht is ingediend over het beheer der kerkelijke en diaconale goederen, in hoofdzaak enz. Ofschoon hiervan bij den Kerkeraad dei- Hervormde Gemeente nog niets officieel be kend is, achten wij ons toch, als predikanten dier Gemeente, reeds thans geroepen open baar te maken 1°. Dat bezwaren als die waarvan in het genoemde courantenartikel sprake is, in de eerste plaats bij den Kerkeraad behooren ingeleverd te worden. De Kerkeraad onder zoekt de zaak, en, de bezwaren gewichtig genoeg oordeelonde en niet van gronden ontbloot, zendt hij ze op aan het classicaal Bestuur, onder hetwelk de gemeente behoort, opdat, dit Bestuur uitspraak doe (Reglement voor Kerkelijk opzicht en tucht.) 2°. Dat jaarlijks de rekening der Diakonie over het verloopen burgerlijk jaar eerst nauw keurig door den Kerkeraad nagezien wordt en, na goedkeuring, voor de Gemeente ter inzage gelegd op een duidelijk aangewezen plaats, dag en uur om dan ten overstaan der Gemeente gesloten te worden. Dit is ook in 1895 geschied,-na bebooi-lyke bekendmaking van den kansel, op Maandag 20 April l.l. van 1- 2 uur. Niet een lidmaat is toen echter opgekomen. 3°. Dat door de gecommiteerden van hét classicaal Bestuur op Dinsdag 14 Mei j.l. des avonds te 6 uur alhier persoonlijke kerk visitatie gehouden is, en dat toen, na nauw keurig onderzoek, het diaconale beheer is goedgekeurd" geworden. Ook bij die gelegen heid is buiten den kerkeraad niemand ter vergadering verschenen. 4°. Dat afgezien daarvan," of dit goed of af te keuren is, in eene beoordeeling waarvan wij hier niet wenschen te treden, reeds jaren geleden door den Kerkeraad een wettig besluit*) is, genomen, waarvan nimmer afgeweken is, omn.l. gebruik te maken van de 2e alinea uit Art. 20 van het Reglement voor de Diakonieön, dat aldus luidt: Al. I. «Diakenen mogen geen levering aan de Diakonie doen, enz. Al. II. Van deze bepaling kan, om drin gende redenen, dispensatie worden verleend door den Kerkeraad, mot kennisgeving .aan liet classicaal Bestuur." IJ dankzeggende voor ilê opname dezer regelen, hebben wjj dij eer te zijn. Uw. Dw. l)rn., D. P. M. GRASWINCKKL. W. J. LMMINK. H. J. TKII HAAR ROMENY. Amersfoort 31 Mei. Hef. besluit van den algemeenen Kerke raad, in zijne Vergadering van 30 April 1874 genomen mi ingewonnen goedkeurend advies van het classicaal Bestuur luidde aldus «Als door de diakenen de jaarlijksche roos ter vaii leverantie aan en werkzaamheden voor de Diakonie is opgemaakt, en op dien rooster komen namen van diakenen voor, dan geeft do Kerkeraad voor ieder gewoon werk dispensatie, maar ook, wederom jaarlijks, voor buitengewone werken 'oi leverantiën, die de som van f50 te boven gaan, moet telkens authorisatie van den Kerkeraad worden ge vraagd." Geachte redactie! In verband met het ingezonden 'stuk van de drie predikanten der Ned. Hervormde Gemeente alhier verzoeken ondergeteekenden beleefd doch dringend een plaatsje in uw blad Voor het volgende Tegenover "duf. stiik wilden qndergetoek en den dit onder de aandacht van de lezers van uw blad brengen opdat die zelf oordcelen, wie in deze vrij uitgaan. Zij hebben zich tot het Ctassikaal Bestuur gewend met twee vragen. Dat college antwoordde hun, dat dit stuk eerst bij den Kerkeraad had móeten-ingediend worden, en dat het daarom het adres aan dien Kerkeraad had verzonden. Die twee vragen zijn le. moeten herstellingen aan Kerkegoeileren altijd geschieden door dezelfde personen 'f 2e. moeten herstellingen, aan Diaconie- goederen altijd geschieden door diakenen zelf'! Inzenders waren onbekend met den te volgen weg in deze; zij hebben zich daarom' rechtstreeks tot de Classis gewend. Het 2de punt in het stuk der puedikanten doet hier niets ter zake. Wij maken geen aanmerkingen op de rekeningen, doch op het feit dat de leveringen aan de Diaconie door diakenen zelf geschieden. Dat is het punt in kwestie, en daarover schijnen predikanten in het Ingezonden stuk" geen goed' of afkeu rend oordeel te willen uitspreken, en wij veroord celen dat juist. Ons adres geldt alleen punt 4 van het ingezonden stuk; liet voorgaande heeft daar mee niets uit te staan. Wel is in 1874 dispensatie verleend voor leveringen beneden f59 voor gewoon werk, maar voor meer dan f50 is telkens authori satie van den Kerkeraad noodig. Dit nu is besloten op grond van alinea ll van Art, 20 Diakoniuil Reglement. Nu weet iedereen, dat er jaarlijks voor méér dan f50 wordt geleverd, maar iedereen weet niet, of diakenen daartoe telkens autho risatie vroegen. Wij willen dat wel gelooven, doch vreemd komt het ons voor, dat de Kerkeraad nu al "JU jaren lang dieno-.i. onhoudbaren toestand bestendigt. Want in Al. II van datzelfde Artikel 20 wordt gezegd «om dringende redenen." Wij vragen maar, of het Klassikaal Bestuur daarvan ook jaarlijks kennis heelt gekregen. Wij vragen maar, of de redenen altijd dringend zijn geweest. Wij vragen maar, of dit twintig lange jaren - dringend is geweest. Wij vragen maar of de kerkeraad ook toe stemming heeft gegeven om in 1894 een huisje te bouwen in de Breede steeg door diakenen zelf; ile rekening is wel goedgekeurd (zoggen Predikanten in het ingezonden stuk) maar of liet besluit van 1874 is nagekomen dat authorisatie gevraagd is, dat is hier de kwestie, hetgeen kan blijken uit notulen van Diaconie, Kerkeraad en Clasis. Wij vragen maar Indien èn de Kerkeraad èn de Classis onze vragen met een eerlijk,/akunnen beant woorden, dan willen wij «amende honorable" doen,'d.i. openbare-schuldbelijdenis. Vreemd echter zullen wij het blijven vinden, dat altijd dezelfde personen leveringen doen aan Kerk en Diaconie, met'uitsluiting van zoo vele andoren, die daarop even goed recht hebben. I) dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, en verwachtende, van de predikanten hierop een toestemmend en goedkeurend antwoord te ontvangen, blijven wij Uw dw. dm., j. klaarenbeek. j. r. VAN 'T hüf'. j. VAN eeden. g. wassing. d. vkk beek. 11. he1lijgkrs. e. s. bijtelaar, en verschillende an deren, die buy naai» nog niet \Venachei te noemen. Getrouwd Mr. S. K. 1). M. van LIER KN S. J. E. ENTHOVEN, die, ook namens wederzijdsehe familie, lar- telijk dank zeggen voor de vele belangsteliiig voor en hij hun liliweiijk ondervonden. 's-Gravkniiagk, 4 Juni 1895.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2