'1ISKU. Stadsnieuws. Zooals men weet, is de Koningin Wilhe 1- mina uit Soerabaya naar de Delagoabaui vertrokken om, door bet vertoonen van de vlag, luister bij te zotten aan <le feestelijk heden ter «gelegenheid van de opening van de Transvaalselu* Ousterlijn. De Java-Dode weet echter mee tedeelen, dat voor bet meedoen aan die feestelijkhe den een som is toegestaan van fi50, zegge tweehonderd en vijftig gulden. Er behoeft dus geen vrees te bestaan voor buitensporig vreugdebetoon van onze zijde. Naar thans gemeld wordt, zullen H.M. frega' Aljeh en de korvet. Alkmaar geen deel uitmaken van de divisie, welke is aangewe zen voor het vlagvertoon, in de wateren van Marokko, doch zal deze divisie alleen bestaan uit H.M. fregatten Johan Willem Friso en Fan Speijk, onder bevel van de kapiteins- ter-zea Quispel en Hacker Ovorbeek. Eerstgenoemde zal als divisie-commandant optreden. I)e gebeurtenissen van 28 April zullen dus nog niet geheel en al in 't vergeetboek ra keu. Ook de maand Mei gaf voor de opbrengst van de Rijksinkomsten zeer bevredigende resultaten. Niet alleen dat de raming voor éen maand (ml f0752 853) belangrijk werd overtroffen, ui. met f 520 452, en dat de opbrengst van Mei '95 die van Mei 1894 overtreft met niet minder dun circa 1'2 millioen (f l 140 995). maar verblijdend vooral is 't. teil, dat wij over de eerste vijf maanden des jaars de raming over «lat geheelc tijdvak bijna hebben ingehaald. Vijf twaalfden der raming bedraagt f48 704205 on tot en met Mei is in dit jaar reeds ont vangen f 17 000 023, •terwijl verleden jaar om «lezen tijd nog pas f45 425 571.59 binnen was. Letten wij op «lo hoofdrubrieken «Ier mid delen, duu zien wij, «lat <i<* belangrijke voor uitgang in Mei '95 (vergeleken bij het vorige jaar) schuilt in «le directe belastingen, voor ongeveer 5 ton: de invoerrechten, voor circa een halve ton«Ie accijnzen, voor ruim 3 ton: de indirecte belastingen (waaronder het j successierecht!) slechts voor een goede 2 I ton: de domeinen voor f90000: de |>oste- rjjen vo' .r f30000; «ie Rjjkstelegrafen voor f14 000. «Ie loo.lsgeM.rn voor f 10 000. Geen enkel middel, zelfs het kleinste niet, ook de Waarborg, de Staatsloterij, de jacht en <le visscherü. ol' liet wijst ditmaal voor uitgang aan. Dat sissjebelasting hierop f dezen keer geen belangrijken invloed heelt uitgeoefend, is op zich zelf een heuglijk leit. terwijl daarenboven valt op te merken, dut over de eerste vjjl' maanden genomen de indirecte belastingen te /amen nog f181831 ten achter zijn in vergelijking met hetzelfde tijdvak van 1894. Overigens wijzen behalve wat de poste rijen en de loodsgelden betreft, die een klein nadeelig verschil aanwijzen geven al de overige middelen ook over dat vijlmaandsch tijdvak min of meer belangrijken vooruitgang aan. Wat bok opmerking verdient, is dat April en Mei een zeer belangrijken achtersten«i over het eerste kwartaal hebben moeten inhalen (wij waren toen circa 4 millioen ten achten terwijl Maart z-dl's bij haar Voorgang ster van 1894 een millioen ten achter was. De gunstige verwachtingen, die April reeds gaf, zijn dus thans iu geonen deele verzwakt. Van de zijde van het Departement van Financiën zyn bezwaren gerezen legen de uitvoering van de vi icgenoinen conversie der 3Va pets. oplig.it.icii Ier Maatschappij tot Ex ploitatie van Staats S|-wegen. Deze bezwa ren betreden het Lij de statuten aan de aan deelhouders toegekend recht van voorkeur op de nieuwe obligation, terwjjl tevens wordt beweerd, dat de uitbreiding van «Ie kapitale schuld, een noodzakelijk gevolg der con versie. bezwaar heelt ontmoet bij den Re- zul dus niet doorgaan. berekent, dat de sinds 1882 De conversi De Deb enat in onze belastingwetten aangebrachte wijzi gingen neerkomen op een bedrag aan nieuw ingevoerde belastingen van 20'/a millioen, waartegenover een afschaffing staat ten bedrage van 15 millioen gulden. Kn toch. niettegenstaande hieruit blijkt, dat sedert 1882 .voor ruim vijf millioen meer aan nieuwe belastingen zijn ingevoerd, is de opbrengst van de Vermogensbelasting een paar millioen te kort. valt de Bedrijfsbelasting evenzeer tegen, en vrageh wij ons af: ofwy met onze iinaricieele hervormingen wel op den goeden weg zijn. De eene Minister zoekt het hierin, de andere Minister weer in wat anders. Eli heel ons financieel belastingstelsel begint meer en meer te. gelijken op een gelapt kleed. Voor het examen voor de acte van hoofd onderwijzer en hoofdonderwijzeres hebben zich te Utrecht 255 candidaten aangegeven. De burgemeester «-ener Limburgsche ge- meente zond een poklijder naar Maastricht, om daar in het algemeen ziekenhuis te worden verpleegd. De aangetaste werd echter per spoor naar Maastricht vervoerd en moest plaats nemen tusschen de andere reizigers. Voor alles is oefening noodig, zegt de Haagsche correspondent der Midd. Ct., zelfs voor een zee-olticier, die in lang niet als zoodanig dienst heeft gedaan, om weer op goeden voet te komen met zijn steek. Dat ondervond onlangs een der officieren, die de Koninginnen met de Valk naar Engeland overbrachten. De man was, door langen tijd in een betrekking aan den wal geplaatst te zijn geweest, wel gewoon veel te salueeren en te buigen, maar daarbij droeg hij niet zijn steek. Aan boord nu werden, reeds bij het afvaren, heel veel buigingen gemaakt ter begroeting van achterblijvende autoritei ten en belangstellenden, waarvan het gevolg was, dat onze officier, toen natuurlijk in groot tenue, zijn steek over boord liet vallen. Verder moest hij dus zich xnet zijn marine- pet behelpen, hoew el in strijd met de voor schriften. Natuurlijk werd over het gebeurde aan boord menige aardigheid ten beste ge geven. Daarvan wil ik er éen vermelden, daar zij gezegd wordt van de jonge Koningin zelve afkomstig te zijn. Bij de terugkomst uit Engeland zag H.M. j op de Schelde iets zwarts op het water drij- ven. Of Zij al dan niet wist, dat dit een boei was, wordt niet verhaald, maar wel, dat Zij uitriep«Kijk. daar ligt de steek van mijnheer X 01' mijnheer X hartelijk medelachte, meldt het verhaal niet. 'Het bostuur van den Nederlandschen Bond van handelsreizigers heelt, na in een audiën tie by den Minister van Waterstaat ien indruk te hebben gekregen, dat van dezen bewindsman geen steun is te verwachten tol het wegnemen hunner grieven tegen de bestaande spoorweg toestanden, zich tot de Tweede Kamer gewend, ten einde te ver krijgen «Jat van «lit lichaam het initiatief I uitga tot verbetering. Adressanten weuschen «lat aan «Ien Bond, I als centroal-lichaam, een concept van de i dienstregeling worde verstrekt. Verder, dat in het vervolg aan alle sneltreinen, uitgezon derd mailtreineu, 3e klas-wagens worden I gehechtdat er rctourkaarten door da con ducteurs zouden kunnen worden algegeven in enkele noodzakelijke gevallen dat, even als vroeger, gelegenheid gegeven worde tot suppleerenvoorts betere verwarming en verlichtingprivaten in de treinen enz. Alle zaken, die in 't buitenland reeds lang zijn ingevoerd. Inhoud van I)t Kindermode 3e Jaargang nc7. 12 Gravure» met beschrijving voorstellendeOver jas met pelerine voor jongens, 79 jaar; Randvoor kinderjurken (Romeinsch borduurwerk): Jurk van wollenstot' voor meisjes, 12—14 jaarWandelcoatuum voor meisjes, 10—11 jaar; Schoolpak voor jongens en blouse costuum voor meisjes 1315 jaarJon genspak met openvallend buisje. S9 jaarRonde hoeu van goudgeel strooSchoolboezeluar voor meis jes, 5tl jaar: Badcostnum voor meisjes, 810 jaar; Russisch costuum voor jongens. 7 jaar; Mors- boeselaar voor kinderen 34 jaar Jurk voor babies, Bij uit nummer behoort een Supplement, waarop zich de 12 knippatronen van bovengenoemde klee- dingstukken in natuurlijke grootte bevinden. Morgen begint «Ie zomer. Den 2'1 n Juni treedt de zon in het teeken van «ie Kreeft; dat is een merkwaardige da tum in de cosmografie, want «Ie aarde be reikt dan wat men noemt het Zomerzonue- stilstanclpunt. Het zomersolstitium is het begin van den zomer; de aarde is dan zeer ver van de zon, gaat betrekkelijk langzaam voort en zal in de eerste «lagen van Juli haar grootsten af stand van de zon bereiken, hetgeen apheli- um of zonneverte genoemd wordt. De dag duurt voor onze breedte op 21 Juni 16 uren en 39 minuten: «Ie Noordpool evenwel heelt thans voordurend zonlicht en de zon gaat er niet vóór September onder. ln «Ie streken, die- de Noordpool omgeven, 'sjaars moet opleveren, tot aan den noordpoolcirkel, gaat de zon op dezen datum niet onder; men ziet er, zooals men het noemt, de middernachtszon. Voor de streken, die juist op den noordpooicirkel gelegen zijn, op 6ö' /a" noorder breedte, schijnt de. zon nu een cirkel te beschrijven, die den horizon juist raakt «ie zon komt dus in dezen tijd voor «l«; circumpolair-streken dicht bij het noorden op. De zuidpool komt thans in het midden van den lange nacht, en er moeten nog drie maanden verloopen, eer de bewoners dier streken de zon weer zien. Millingen is thans ook door de Regeering aangewezen als ver-plegingsoord voor herstel- i J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije, thans op non-activiteit, als lid van de Eerste Kamer «Ier Staten-Generaal, tot gene raal bevorderd. Een zeer oppassen'1 werkman is te Heeren veen overleden tengevolge van bloe«lver giftiging. Hij krabde zich bij ongeluk een puistje op den neus open en wischte het bloed af met een bonten zakdoek. Spoedig werd hij ongesteld en moest bij te bed worden gebracht. De toestand ver ergerde. hoofd en hals zwollen in de hoogste mate open hoewel geneeskundige hulp aan stonds aanwezig was, is de patiënt na hevige pijnen overleden. De man laat een vrouw met 5 jonge kinde ren achter. Voor het eenvoudig gedenkteeken, dat de heer Rientjes, te Zutphen, in «Ien loop van den zomer te Steenderen hoopt te doen plaat sen op het graf van Oitmans, is nu f75 bij eengekomen. Op «Ien Z.O.-Buitensingel te 's-Gravenhage was eu koetsier bezig zijn paard, dat voor een voorbijgaand rijtuig opzij was gesprongen, te mishandelen. Om het dier beter en harder te kunnen slaan, was de man gaan staan. Dit had tengevolge, dat hij voorover van «ien bok viel en door zijn eigen rijtuig over reden werd. Door een collega werd hij we zouden haast zeggen helaas slechts licht gekneusd aan armen en beeuen, naar huis gebracht. Bij «1e Brabantsche stroopers en smokke laars geMt het ondergaan van eenige dagen hechtenis in «Ie «paraplu" te Breda voor een soort van uitstapje, of wel als een rustpauze na den arbeid. Geheel in overeenstemming met deze be schouwing is wel «Ie aankondiging aan den voet «ier bevelschriften, waarbij men wordt uitgenoodigd bezit te komen nemen van een cel. Men leest daar toch, alsof' het een gunst gol.f«Na 12 uur wordt men niet meer in «le gevangenis opgenomen.'1 Dat door hoe langer zoo meer personen heil wordt gezocht in de geneeswijze van pastoor Kneipp, bewijst het groot getalbail- gasten, dat nu reeds te Ginnekén (bij Breda) is aangekomen, om zich onder behandeling te stellen van «Ien badarts, dr. Soer. Het hotel «Dennenoord", gelegen vlak naast de badinrichting Wörishofen, is bijna geheel be zet, en bovendien hebben in en om Ginneken nog verscheidene logo's hun intrek genomen. Een gevolg van de aanwezigheid «Ier bad gasten is, dat daarentegen het getal gezonden, dat vroeger «les zomers in of' bij dat dorp logeerde, afneemt. Zij. die voor eenige weken voor hun genoegen buiten willen wezen, wen- schen op hun waiMelingen niet voortdurend «barrevoeters'' met meer of minder ziekelijk uiterlijk te ontmoeten of met dezen in het zelfde logement te zijn. Om «lie reilen zijn er velen, die vreezen. dat de gezon«ien, gedeel telijk althans door «le zieken verdreven zullen worden, hetgeen op «Ien duur voor Ginneken, dat zooveel aantrekkelijks heeft door ligging en omgeving, niet voordeelig zou zijn. In een der groote bladen zoekt een Meester in «le Rechten per advertentie een hem pas sende betrekking. Bij het groot aantal Meesters kunnen we dat best begrijpen, al vreezen we, dat hij heel lang zal moeten zoeken. Maar wat we niet goed kunnen begrijpen is, «lat volgens bedoelde advertentie (lie be trekking hem ten minste drie duizend gulden Maandag stond voor de Arrondissements rechtbank te Utrecht te recht de 17-jarige C. v. D. wonemle te Maarn, beklaagd van mishandeling, «ien «lood ten gevolge gehad hebbende, op W. H. de Br., den kostwinner I in het noordpunt; I zijner ouders, te Doorn den 23 Mei jl. ge- pleegd. De eisch is gevangenisstraf voor den tij«l van 4 jaar. Uitspraak 24 dozer. Uit «ien Haag wordt gemeld, dat Vrijdag 5 of Zaterdag 0 Juli e. k. door H.M. de Koningin «le kruisen der Militai-e WUIems- de aan «le gedècoreer«len van Lombok zul- «Ic militairen. Reeds zijn daar een aatal ien worden uitgereikt, strijders van Lombokjiangekomen. j De plechtigheid zal vermoedelijk plaats Uit hot vorelas ijver iüM van de Maat- het Willemspark en met aroot schappij tot Kxphiilatie van Staatsspoorwegen I vertoon en in tegenwoordigheid .Ier blijkt, dat de ontvangsten minder, de uitea- «"W* Staatscolleges geschieden, ven daarentegen meer hebben bedragen dan. De vvinstuitdeeling kon gesteld wórden op 2 Pct- j De kolonel der genie 1. J. H. Gijsberti Hoilonpijl zal naar men vernoemt, eerstdaags 1 I bevorderd worden tot. guneraal-majoor, en is bestemd om den luitenant-generaal J. H. I i Kromhout, «He pensioen heeft aangevraagd; als inspecteur «Ier genie te vervangen. I ln verband hiermee wordt ook kolonel I Bij het onderzoek in de afdeelingen «Ier Tweede Kamer van de wets voordracht op de Personeele belasting werden, behoudens de regeling voor aftrek wegens talrijkheid van het gezin, de hoofdbeginselen van het. ont werp door «Ie meerderheid goedgekeurd. Er wer«l echter nadrukkelijk gewezen op het onmisbaar verband met de Kieswet en met de regeling van de gemeentelinarn-iijn, waar van de inhoud thans nog niet kan worden beoordeeld. De 80ste herdenkingsdag van den slacr hii Waterloo werd herdacht door het uitsteken van vlaggen van «Ie stadstorens en zeer enkele particuliere woningen. Het carillon van den O. L. Vrouwetoren speelde de volkshymoen, Monte CarloDaisn Bell en andere volksliederen. J O geest van Hemöny De vereeniging «Liefdadigheid'' zal haar Jaarvergadering houden op Woensda» 26 Juni a. s. des avonds 8 uur ten Raadhuize De vergadering is toegankelijk voor alle leden zoowel werkende als contribueerende. Het zal Zaterdag den 22 dezer 35 jaar geleden zijn dat onze geachte stadgenoot de de heer O. «Ie Vries benoemd "werd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde wegens zijn heldhaftig gedrag gedurendede Bonischeexpe- ditie, welke hij als sergeant der artillerie meemaakte. Bij het Zaterdag en Zondag te Arnhem gehouden nationale kegelconeours. waaraan door roQ'l 1200 personen is deelgenomen, zijn op «le personeele banen prijzen behaald door onze stadgenooten de heeren A. J. Michielsen (3e prijs, met 38 houten) en T. .1. H. Bianchi (20e prijs, met 31 houten) beiden leden van <le Amersfoortsche Kegelclub «Acht om «ien koning". Onze stadgenoote mej. A. G. van Eyber gen is benoemd tot onderwijzeres aan «le openbare Lagere school te Lopikkerkapel. Majoor A. M. Tromp van Holst, comman dant van de dienstdoende schutterij te Amers foort, heeft vergunning gekregen om bij een der bataljons van het oe regiment infanterie de uajaarsoefeningen en divisie-manoeuvres mee te maken. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen «lienst is toegekend aan sergeant-majoor Van Ackoo'ij en schoenmaker Van Beek. beiden van het 5e regiment infanterie. Onze voormalige stadgenoot dr. J. Ornoeke- wit is voor het studiejaar 1895/96 benoemd tot inwonend assistent in de afdeeliii" van den geneesheer-directeur van het Binncu- gasfhuis te Amsterdam. Voor het eerste admissie-exainen tot de lloogere Burgerschool met 5-jarigen cursus hier hebbeii zich aangemeld 58 candidaten, waarvan 44 voor «le eerste klasse en 10 voor hoogere klassen, terwijl 4, die op een lloogere Burgerschool elders den cursus volgen, .met den nieuwen cursus alhier zonder examen kunnen toegelaten worden. Van de 58 candidaten zijn 38 kinderen van ingezetenen, of bij ingezetenen gehuis vest, terwijl 20 buiten de gemeente wonen. Omstreeks middernacht, tegen éen uur en om half drie ontlastte zich boven de stad een geweldig on weder. Zware slagen en bijna onafgebroken fel licht volgden elkaar op. Uit «ien regenmeter werd hedènochtend niet minder dan 27.5 m.M. regenwater af getapt. Voorzoover bekend, zijn in den omtrek geen onheilen veroorzaakt. Wij vestigen nogmaals «le aandacht op «le vergadering aanstaanden Zaterdagmiddag in Amicilia te houden over Dierenbescber- Gelük wij reeds vroeger meldden zullen van 3 tot en met 10 September in de na bijheid van Amersfoort gróotc manoeuvres worden gehouden waaraan zal worden deel genomen door; de 4 veld-batatjons van-hot regiment grenadiers en jagers en' van liet 4e, 5e en 7e regiment infanterie, de vcld- eseadrons van het 3e regiment huzaren, 4 batterijen van het 2e regiment veld-artillerie, 2 batterijen van het 1e regiment veld-artil lerie, een detachement van het korps genie troepen. Op 7 en 9 September zullen voorts nog aan die oefeningen deelnemende veld-es- ca'drons van het 1e, het 2e en het 3e regi ment huzaren en 2 batterijen van het korps rijdende artillerie. De oefeningen van 3 tot 7 September zullen plaats hebben onder leiding van generaal- ma joor W. G. Rompelman, commandant «Ier le divisie infanterie, en «lie van 7 tot 10 September onder leiiling van «Ien luitenant- generaal W. H. E. van Helden, inspecteur «Ier cavalerie, wiens staf' bestaat uit: majoor R. F. Bentinck, ritmeester M. R. Hamming, le luitenant 1). Enschedé, kapitein-intendant A. A. Kleijnhens, le luitenant-kwartiermees ter W. A. C. Bijvoet, 2e luitenant-kwartier meester A. J. C. Menson, dirigeerend officier van gezondheid 3e krasse dr. F. Daniels en den paardenarts le klasse. J. N. Ballangee.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2