Stadsnieuws. Correspondentie. Advertentiën. «lafum met verlof te's-Gravenhage bevinden, Denevens aan gepensionneerde officieren van bet Indische leger, mits zij zich in groot tenue gekleed daartoe aanmelden, toegang zal worden geschonken tot het Malieveld. Dames zullen in geen geval worden toe gelaten, De Eerste Kamer tier Staten Generaal komt aanstaanden Maandagmiddag om halt' vier bijeen. De Tweede Kamer heeft besloten, de nieuwe Kieswet 11 September in de afdeelirtgen te onderzoeken. De. zitting der Provinciale Staten van Utrecht, werd eergisteren geopend door den Commissaris der Koningin met een rede, waarin hulde wen! gebracht aan "de groote verdiensten van het onlangs afgetreden lid van Gedeputeerde Staten, mr, Römer, «lie gedurende bijna 30 jaren zijn beste krachten aan den blofei der provincie besteedde. Na het onderzoek der geloofsbrieven werden de nieuwe leden mr. L. van Lier "en jhr. mr. Huvdeeoper van Maarseveen en Nigtevegt toegelaten. Ingekomen was een verzoek van het Ge nootschap voor Landbouw en Kruidkunde, om een subsidie van f0500, terwijl door Gedep. Staten wordt voorgedragen, deze te stellen op f5000, zoomede een aanvrage om een subsidie van f '2000 ten behoeve van liet Gasthuis voor on- en minvermogende oog lijders. Naar de afdeelingen werden verzonden de voordrachten tot het verleenen van een subsidie aan de gemeenten Cotiien c-n Lang broek voor de aanstellingeener vroedvrouw; en die betrekking hebbende op de uitdieping der Kerkgracht bij Rreukelen. De laatste voordracht werd in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de leden jhr. Bosch van Drakesteijn, tnr. G. II. van Rothuis,jhr. mr. V<m Reek Calkoen, mr. Royaards van Scherpenzeel en mr. L. van Lier, Een voorstel tot, regeling van de provin ciale'toelagen in «Ie Verpleegkosten van be hoeftige krankzinnigen, zoomede het advies van Gedep. Staten op een aanvrage om toelage voor het .krangzinnigehgesticht te -Hoogland, werden in handen gesteld van de leden jhr. Bosch van Drakesteijn, baron Van Roelzelaer, mr. S. van Geuns, mr. Rovnards van Scherpenzeel en graaf Schimmelpenninck. Het, ingekomen adres der Vereenrging voor dierenbescherming, betredende het rijden met honden, werd aan Gedep. Staten terugge zonden, en zal in een der volgende vergade- ringe.n worden behandeld. Als ongezegeld werd niet in behandeling genomen een adres van eenige Arbeidsraden, verzoekende in de bestekken van provinciale werken op te nemen bepalingen omtrent maximum-arbeidsduur en minimum-loon. In de gistermiddag gehouden voortgezette vergadering heeft lieer D. P. Hamers de gevórderde eedeu afgelegd, en, na door den Voorzitter geluk gewenscht te zijn. zitting genomen. Aan de orde wasde benoeming van leden van Gedeputeerde Staten, en wel in de eerste plaats ter vervanging van mr. G. Römer. Er werden 38 stemmen uitgebracht en wel, 21 op den lieer A. I'. M. van Berckel, 16 op den heer W. H. de Beaufort en I op graal" Schimmelpenninck. Voor de volgende stemmingen werden tel kens 40 stemmen uitgebracht. Herkozen werden de heeren; A. VV. van fieeck Calkoen inct 33 stemmen: de Geer van Jutfaas met 34 stemmen: Roijaards van Scherpenzeel met 38 sommen en Berger van Hengst met 38 steunnm. Daarop werd de heer Van Geuns met 36 stemmen herbenoemd als buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. Eindelijk werd besloten Zaterdag 13 Juli, ten hall' twaalf, weder bijeen te komen waarop deze zitting werd gesloten. Het nieuwe wetsontwerp tot regeling van het Kiesrecht, met memorie van toelichting, is in liet bekende handige formaat verschenen bij Tjecnk Willink te Haarlem. De oudste dienaar van politie in ons land, J. de Haas, te Meppel, die den leeftijd van 82 jaar heeft bereikt, is thans eervol ont slagen, onder toekenning \an een pensioen van f300 'sjaars. De tentoonstelling in 1883 te Amsterdam gehoudi li,- begon I Mei en was op 1 Juli poznchl door I20 000 betalende bezoekers minder dan de Reis wezen-tentoonstel ling, welke eerst 11 Mei is geopend. Volgens liet. voorstel- der hooge Regeering zou de annexatie van Nieuwer-Ainstel met ingang van den Januari 1806 tot stand komen. De Koninklijke Academie van wetenschap pen hoeft de »Leeuwenlioek-medaille" toe gekend aan prof. Pasteur. Deze medaille wordt uitgereikt aan liern die in de laatste lien jaren zich het meest verdienstelijk lieel't gemaakt opziehtens de bevordering van de studie over de micros copische wezens. Ir;den ouderdom van 54 jaar is te Gro ningen overleden jhr. mr. W. H. deSavornin Lohman-, kant onrechter en lid van den ge meenteraad aldaar, een der meest" begaafde en bekende leiders der anti-revoluttonnaire partij. Dezer dagen vond. een schoonmaakster by de' Buitensocieteit te Zwolle in het zand, dat uit den IJse! was aangevoerd, een stuk koper, dat* bij miller onderzoek bleek een zegel der voormaligen stad Ilattern te zijn. Dit cachet werd in 1557 verlóren en dook dus na een zwerftocht van meer dan drie eeuwen, in volkomen gaven toestand weer op. De examens ter verkrijging van de akte gymnastiek, Lager- of Middelbaar onderwas, zullen dit jaar gehouden worden te Groningen. Kon er ooit ongelukkiger plaats gekozen wordenNiét. wat de plaats zelve aangaat, want ze staat bekend als het Amsterdam van het Noordenmaar als uithoek. Ver beeldt men zich eencandidaat uit Maastricht of uit Middelburg, die behalve de groote reiskosten, een 10-tal uren vóór den examen- dag in het warme seizoen in den trein moet doorbrengen, eer hij den volgenden dag aan den tand moet getrokken worden! Waarom niet vast en altijd Utrecht aangewezen, als centrum van ons land. In ten hoogste vijl a zes uren kan men van de uiteinden daar aankomen. j Behalve de heeren Teiigbergen en Z&ndijk heeft nu ook de lieer J. J. Kleber verzocht, hij ile aanstaande verkiezing*voor den Ge meenteraad niet in aanmerking te komen. De Kiesvereeniging Amersfoort' heeftin haar Maandagavond gehouden vergadering gekozen tol candidaten voor den Gemeente raad de heerenM. L. Celosse, P. van der Want J. Mz. en 0. T. van Ree!: aftredende leden, en de heeren: II J. Croockewit, li. van Esveld Rzn. en D. van der Werf. Ter gelegenheid van den 54steu verjaardag van II. K. H. de prinses van Wied, prinses Marie der Nederlanden, zal morgen om 12 uur op de Vlasakkers oen groote parade worden gehouden door de troepen van het garnizoen. De parade wordt gecommandeerd door overste Van Essen, van het 5e regiment in fanterie, terwijl ile honneurs zullen worder bewezen aan kolonel Upey, garnizoens-com- mandant. In de jongste vergadering der classis van Amersfoort, werden de volgende benoemin gen gedaanTot primus-lid hij het provin ciaal kerkbestuur van Utrecht ds. Th. H. Nahuijs, te Zeist, tot secundus ds. A. Couvée, te Zeist, en tot tertius dr. H. H. Meulenbelt, te Baarn: tot praeses van liet classicaal be stuur, ds. A. Couvée, te Zeist, tot diens secundus ds. H. Th. Barbas, te Vreeland tot lid van liet classicaal bestuur ds. Ch. Ledeboer. te Loenen a/d. Vecht, tot secundus, ds. A. Gelderman, te Bunschotentot lid van liet classicaal bestuur dl'. H. 11. Meu- lenbelt. te Baarn, tot diens secundus ds. G. van der Giesen, te Leusden. Daarliet lid-ouderling van't classicaal bestuur i de lieer G. van Gheel Gildemeester, te Amers foort, met 1 Augustus de classis gaat verlaten, j werd in zijn plaats benoemd mr. J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, oud-ouderling te Amersfoort, en tot diens secundus mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. ouderling te 1 Amersfoort. T-t quaestor der classis werd herkozen ds. G. van Kempen, te Westbroek, j eu tot diens secundus ds. Barbas, te Vree- j land. Daarna had de stemming plaats over de voorstellen der Algemeetie synode. Het voorstel om de synodale commissie voortaan te laten benoemen uit leden der j synode en bun secundi, werd algemeen afge keurd eveneens de toevoeging aan art. 3 van het synodaal reglement op de benoeming j van ouderlingen en diakenen en de beroe ping van predikanten. De wijziging van liet reglement op de vacaturen werd goedgekeurd, i maar die van liet. reglement op liet examen j ter toelating tot de Evangelie-bediening algemeen afgekeurd. Het nieuwe reglement op de algemeene j weduwenbeurs werd aangenomen," op voor waarde, dat de artt. 6 en 13 belangrijk géwij- zigd worden. Nadat de quaestor der classis rekening had gedaan van zijn beheer over de gelden der vergadering over 1894, werd de vergadering gesloten met dankgebed. Daarna vereenigden de meeste leden zich aan een maaltijd. Bij Kon. besluit van 14 Juni jl. is de Socio- teil »De Arnerslóortsche Berg" als rèpbtsper- soon erkend. Aanstaanden Woensdagavond om 8 uur t zal de plaatselijke alileeling van den Neder- landschen Bond van oud-onderofficieren een 1 schietwedstrijd houden in De Arend. Vier fraaie prijzen zijn reeds ter beschik- j king gesteld. Gedurende liet tweede kwartaal van 1895 zijn hier 3642 telephonische gesprekken ge voerd'en wel in April 1038, in Mei 1342 en in Juni 1262. Reeds op de tentoonstelling van «Lief dadigheid" heeft de inzending van voorwerpen ter opluistering door deu heer Van Esveld aan «Ie Langestraat vervaardigd, zeer de aan dacht getrokken door de even smaakvolle als artistieke bewerking. Nu weer heeft, hij een stuk werk voltooid, dat zeer de aandacht verdient, liet is do herstelling van de prachtig gesneden lijst welke in 1791 wenr vervaardigd voor de naamlijst, van regenten en regentessen van liet Burgerweeshuis hier. In den revolutie-tijd werden zoowel het fraaie bloemwerk als de wapenschilden zwaar beschadigd, op vele plaatsen zelfs geheel vernield; ook het kruis van liet. stadswapen, dat het liclioel dekt, moest verdwijnen, Met groote vaardigheid heeft nu de lieer Van Esveld deze restauratie volbracht; de lit er Bloemink schilderde de wapens, en liet geheel .staat nil in het magazijn vin eerst genoemde ter bezichtiging. Welhaast zal ook bet naambord, dat van 1535 tot 1793 loopt, gereed zijn en liet monu mentale stuk zal dan weer worden terugge bracht naar de regentenkamer. Op de lijst staan rechts de schilden van H. van Goudoever, .1. Schelt)'s van Leusden en mr. N. C'. Kolll"; aan den linkerkant die van V. Brinkesteyn, G. Harderwijk, en mr. i G. van Beramel. Tot onderwijzer aan de R. K. jongensschool hier is benoemd de heer A. van Hagen, te Doesburg. Het detachement der dd. schutterij, onder commando va.11 luitenant-adjudant Busnuet en bestaande uit adjudant-onderofficier Van Gelder, sergeanten-majoor Van Aohterbergh, Mnys en Roode en sergeant Smit, heeft bij don Nationalen schietwedstrijd te Hoorn in de afdeeling Individueel-vuur den 3on prijs behaald met 24 treffers en 264 punten. Er werden 25 "patronen verschoten. Toen het detachement hier terugkwam werd het verwelkomd door den commandant dor schutterij, majoor Tromp van Holst, en liet kader, die 11a de begroeting werden uit- genoodigd tot een gezellig samenzijn, waarbij den winners hartelijk geluk werd gewenscht met het behaalde 'succes. Ook do lieer IT. 0. A. de Jong heeft ont slag gevraagd als 2e luitenant der dd. schut terij hier. Kapitein R, J. graaf Schimmelpenninck heeft. Dinsdag het hevel over de 2e com pagnie ie bataljon 5e regiment infanterie (lier aanvaard. De batterijen van het le regiment veld artillerie, hier in garnizoen, zullen van 26 Juli tot 9 Augustus kampeeren 111 de Leger plaats bij Oldebroek. Men verzoekt ons te melden, dat de tele- phoonlijn naar »Niuimerdor" gereed 'is en dat het. telephooh-nummer voor den heer M. J. Roissevain is 39. Het onweder van Maandagavond hoeft brand veroorzaakt te Soest, waar liet hemel vuur een huis op het Kerkepad in lichter laaie zette. Met brandkranen was men het vuur spoedig meester en kon men liet be perken tot het aangetaste pand,datevenwel geheel uitbrandde. Het huis was wel, de inboedel niet ver zekerd. Ook te Scherpenzeel is de bliksem inge slagen en wel in den windkorenniolen van Van Harten, welke niet een aanzienlijke hoeveelheid graan geheel verbrandde. De spuiten konden wegens gebrek aan water weinig uitrichten. Alles was hier tegen brandschade verzekerd. Ruim een jaar geleden brandde ook het woonhuis van Van Harten geheel af. In de Maandag gehouden Raadszitting van Eemnes had de installatie plaats van den nieuwen Burgemeester, jhr. C. Röell. Met eenige hartelijke woorden werd hem door den eersten wethouder liet teelcen zijner waar digheid overhandigd. Mot algemeene stemmen werd daarna jhr. Röell tot secretaris der gemeente verkozen. Na alloop der zitting werden enkele inge zetenen tot een bijzonder gehoor toegelaten. Bijna alle gemeentenaren gaven door het uitsteken dér vlaggen blijk van bun belang stelling. In de Legerplaats bij Zeist kwam Dinsdag de laatste serie opzichters van fortificatiën aan, ten einde de springproeven op spoor wegbruggen, die heden op de Vuursrho hei de door (Iegenietroepen met eenigszins groo- lere hoeveelheden ontplofbare stollen zullen worden gehouden, hij te wonen, en dit in verband met hun opdrachten tot het. doen springen van spoorweg- én andere bruggen in oorlogstijd. Na alloop van die proeven zullen zij nog lieden naar hun standplaatsen terugkeeren. Gisteren kwamen iri die Leger plaats aan 35 onderofficieren-leerlingen van liet 2e studiejaar van den Hoofdcursus te Kampen onder bevel van de officieren-leer- aren de le luitenants A. S. Russer en II. T. van IJssèidijk, ten einde de door de genie troepen uitgevoerde .werken te bezichtigen •en pionieroel'eningeu bij te wonen. Zij ver trekken morgen weder. I LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver- I zonden van Amersfoort en arrondissement I gedurende de le helft van Juni 1895. E. Laagemnaat Amersfoort. ,l. Tijmens Amsterdam. Blom van Assendolft Wed. Esters"Nijmegen. W. JongbloedOpsteiiand* 'WesinkUtrecht.. S\ W. Ilooghieinstra Zwolle. Briefkaart. M. Koot. Buitenland W. de HeusLatlien Rechthebbenden vervoegen zich aan hot Postkantoor. HULPBANK TE AMERSFOORT. -Tot, het geven van gelden ter morn* zal cene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 8 JULI aanstaande, 's nainiil. van iiAi.i.' twee tot hai.f drie, zitting bonden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor hot teruggeven van gelden. IIKRM. I'. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Abonné. Dank voor uw zeer sympathiek schrijvenwe kunnen echter niet ingaan op uw voorstel. En wat de andere zaak hel reft, meencn we u te mogen herinneren aan een zeer toepasselijk gedichtje van dr. Ileye: Lastert domheid 11, of haat, Denk, wie wespen gonzen laat, Doen ze nog het minste kwaad. Red. BURGELIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN 28 luni. Adriaan, d. van Karei Ottii en Wilhelminu Antonia van Wfirkum. Tlicodoor Godfried Chrisliaan, van Godfried Chrisliaan Hoogewerll' en Johanna Cornelia Klink Schuurman. 29 Juni. Hen- drika Gijsbèrta, d. van Gijsberla van don Hquvel. 2 Juli. Johanna Gijsherta, d. van Antonie Sleeking .en Adriana Willeinina van Enipelen. -- 3 Juli. Wouter,'z. van Meindert Schouten en Cornelia* van den llrink. ONDERTROUWD: 27 Juni. Hendrik Fre- derik Bloeinheuvel en Jannetje Movies. GETROUWD3 Juli. Jacobus Lobel en Hendrika van den Broek. Jan Frederik- de Hoop en Cornelia Langras.- OVERLEDEN27 Juni. VVouterus Klüver, 35 j.. ongeil. Een levenl. aangeg. kd. 111. g., van Jannetje Martha Kleynjan. 30 Juni. Hendrik van Briinimelen, 25 j.. ongeh. Cornelis Stik voort. 63 j.. eclitg. van Martlia' Dreuning. 1 Juli. Cornelis Bornardus Ma ter, 9 m. Theodoor Godfried Christiana Hoogewerff, 3 d. 2 Juli. Martians Wijnands, 12j. 3 Juli. Aart van Zoeren,31 j„ eclitg. van Maru Puik. lieden overleed te Veem In m, na rone korte ziekte, tijdig voorzien van de II. II. Sacramenten, onze dierbare Broeder en Oom, doZeer- eerwaarde Heer JOACHIM CORNELIS HAMERS Pastoor le Veenduin, in den ouder dom van 64 jaren. D. P. HAMERS en Familie. Amersfoort, 1 Juli 1.895. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig lijden in den ouder dom van bijna 71 jaren mijne gp.- iiefde Echtgenoote HENDRIKA EVERSEN geb. Vierdag. J. EVERSEN. Amersfoort, 3 Juli 1895. De I leer on Mevrouw WAKNSINt 'K (Jartier van Dissel, betuigen hunnen harteilj ken dank, voor de vele blijken van deelneming ontvangen bij de ge- boorte hunner dochter. Kraamvisites tuurden bij voorkeur afge wacht uji Maandag 8 Juli van lui duur. Gedurende mijne afwe zigheid zal, met toestem ming der Directie, het correspondentschap derNoderlancische Bank te mijnen kantore alhier, Muur huizen wijk A no. 280, worden waar genomen door den heer Herms. P. van Haselen. J. van dér LEEUW. Amersfoort, 4 Juli 1895.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2