Stadsnieuws. leerlinge op een der Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen, te Amsterdam of te Rotter dam, worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te werden vóór 15 Juli e. k. schriftelijk kennis te geven, niet aan den in de oproeping van 2 Mei il. genoemden ge neeskundigen inspecteur H. L, Verspyclc, te Utrecht, die op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn betrekking heeft bekomen, maar aan den geneeskundigen inspecteur dr. A. E. Post, te Arnhem. Volgens een bij het Departement van Kolo niën ontvangen bericht hebben in Indië aan "het toelatings-examen voor de Cadettenschool te Alkmaar voldaan de joöggelieden H.J. A. van Gewis, - E. Franssen, E. L. A. Bouman en G. A. Schefreh Voor het toelatings-examen tot de Kon.. Militaire Akademie te Breda hebben zich voor tie 61 plaatsen 68 sollicitanten aange meld. Voor de 5 opengestelde plaatsen van adspi- rant-administrateur bij de Kon. Nederlandsche Marine hebben zich 21 jongelingen aange geven. Tot het afleggen van het notarieel staats examen hebben zich dit jaar aangemeld 315 adspiranten, aldus verdeeld: 144 voor het eerste gedeelte, 10 voor het eerste en tweede gedeelte, geen voor het eerste, tweede en derde gedeelte, 43 voor het tweede gedeelte, 34 voor het tweede en derde gedeelte. 84 voor het derde gedeelte. In 1894 zijn in ons land 52 cholera-ge- vallen met doodelijken afloop voorgekomen: aan kinkhoest stierven 1296, aan typhus 496, pokken 625, roodvonk 128, mazelen 737. aan keel-diphtheritis 903 personen. Ten einde de mogelijkheid tegen te gaan, dat, gelijk dikwerf werd geconstateerd, meer dan éénmaal tusschen dezelfde stations op éen baanvak wordt gebruik gemaakt van de door «Ie H. IJ. S. M. verleende bevoegdheid om op de terugreis aan ieder station éénmaal uit te stappen, zonder verplichting tot het doen afteekenen van hét kaartje, is thans door die Maatschappij op al haar lijnen' een maatregel ingevoerd. Waardoor liet dencon- trftle-beafnbten bij den eersten oogopslag blijkt, dat de reiziger op hetzelfde station van zijn recht reeds eenmaal heelt gebruik gemaakt. Daartoe zijn de portiers aan de uitgangen der stations voorzien van een kleinen stempel, met den naam van het station, welk stempel op de achterzijde van het kaartje wordt af gedrukt. Donderdagavond overleed, plotseliug te Utrecht de heer J. H. Nivel. secretaris en waarnemend directeur-generaal der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen. directeur der Golderseh-Overijselsehe Lokaal Spoorweg-Maatschappij, Ridder van den Nederlandsche» Leeuw, van de Kike- kroon en van de Orde van de Kroon van Pruisen. Dit plotseling afsterven is weder een zware slag voor het spoorwegwezen en het daaraan verbonden personeel. In de laatste twee jaren was de ontslap me aan bet sukkelen, doch juist dezen zomer gevoelde hij zich bijzonder goed. Woensdag j.l. woonde hij nog de begrafenis bij van jhr. Van Riemsdijk en aan de geopende groeve wees juist hij op de broosheid van net menschelijk lever» Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de milicieii-vcrlofgaiiger:. -lie vergunning heb ben gekregen om lair, lm in de'maand Juni inspectie voor den iiiihtio-commissaris te ma ken. in de jaren 1895. 96 en 97. dat. in de maanden November of December mogen doen. Te Batavia is onverwacht overleden de heer J. A. Haakman, hoofdredacteur van het Bntaviaaiisch Handelsblad. Te Zuilen is een geheel gezin vader, moeder en vier jonge ooievaars door den bliksem gedood. Do ambtenaar van bet Bevolkingsregister is in zak en asscheer is in 't dorp geen andere ooievaarsfamilie, en wie moet nu de kindertjes brengen In oen tuin ie Gennep driagt een nog jong" treuiTOOS 1393 bloemen en knoppen. De lang verwachte en nog vaker als loos gerucht verspreide ontslagaanvraag van den Amsterdnmschen hoofdcommissaris van po litie Steenkamp is nu toch werkelijk inge komen. Als zijn opvolgers worden vast genoemd overste Diekbof, van de marechaussee, en de heer Voormolen, hoofdcommissaris te Rotterdam. De Sluals-eouraul meldt, dut aan het Departement van Marine hot bericht is ont vangen, dat H.M. fregat Van Spetjk, onder bevel van kapitein-ter-zee L. Backer Over boek, don 4 Juni vertrokken is van St.. Vin cent, ter voortzetting van do reis naar Cadix. En naar de kust. van Marokko, waar nu •vermoedelijk de gebeurtenissen van 28 April wol oens uil elkaar gezel zullen worden, zij 'took op eenigszins hardhandige wijze. De kolonels S. A. Lutz en W. G. van der Noordaa, commandanten van het 7e en het 2e regiment infanterie, zijn gepensionneerd. In de afdeeling »Gooi en Eemland'' van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd op de vraag»Wat is het onderscheid tusscben een tuinbaas, een tuin man en een tuinder het volgende geant woord Een tuinbaas is een zelfstandig persoon, die vele werken - en beplantingen uitvoert, zonder dat het direct voordeelig is voor den principaal, en dikwijls van een rijksdaalder een kwartje maakt. De tuinman werkt direct onder den patroon, waardoor een dubbeltje een dubbeltje blijft, dank zij den patroon. De tuinder is de warmoezier of groenten- boer bij maakt van een dubbeltje drie stuivers. Dinsdag 23 dezer, bij gelegenheid van den 70sten verjaardag van Richard Hol," zal de Koninklijke Liedertafel Caecilia te 's-Gra- v'enhage, waarvan Hol sedert jaren de aan voerder is, te Utrecht eenige zijner werken uitvoeren. Een eigenaardige assurantie-zaak doet zich te Schiedam voor, naar aanleiding van den brand, die onlangs-den stoommolen «Neder land" aldaar in de asch heeft gelegd. Door de directie was deze fabriek in nauw Veaband met de balanswaarde verzekerd voor" f 80000. Overeenkomstig deze waarde werd de maatschappij in de Schiedainsehe inkomsten belasting aangeslagen, doch tegen dezen aan slag werd vanwege de directie protest aan- geteekeml, op de grond van de omstandig heid, dat tengevolge van de voortdurende depreciatie van gebouwde eigendommen te Schiedam, haar bezittingen die waarde niet meer hadden. Het gevolg hiervan was, dat drie taxateurs werden aangewezen om na te gaan, naar welke waarde de fabriek dan moest worden aangeslagen, en dezen kwamen tot liet be sluit, dat dit /"O5000 moest zijn; bet gevolg was dan ook een nieuw aanslagbiljet naar deze waarde. Ook hiermede nam iutusschpn de directie geen genoegen en schreef een adres aan den gemeenteraad, waarin zij betoogde dat h. i' de fabriek niet meer waard was dan f 35 000, voor welk bedrag zij geneigd was bij te dra gen in de inkomstenbelasting. Door een toe vallige omstandigheid is dit adres door den Tchiedamschen gemeenteraad nog niet be handeld. Nu is evenwel het gebouw inmiddels af gebrand eu vordert de directie van de as surantie-maatschappijen liet geheele be drag terug, waarvoor de fabriek, die totaal verloren is, verzekerd was. Neen, antwoorden de assurantie-maatschappijen, u hebt zelf zwart op wit beweerd, dat de fabriek niet meer dan f 35000 waard was: dat bedrag kunt ii terugbekomen, niets meer; niets minder. Met groote belangstelling wordt de oplos sing dezer quastie tegemoet gezien, waarmede vermoedelijk de rechter zal worden belast. In de Koestraat te Amsterdam is dezer dagen iemand overleden, van wien De Tijd liet volgende verbaalt: Sommige buren herinnerden zich niet hem ooit gezien te hebben dan by gelegenheid dat zijn vrouw hem in de eeuwigheid was voorgegaan. Welk een opofferend echtgenoot deze in haar man bezat, bleek hieruit, dat zij van geneeskundige hulp moest worden voorzien door'Ie familieleden. Toen de dokter wijn voorschreef ter versterking, wist de vrek raad. Hij kookte bieten en van het, afkooksel met een uebeulje azijn er bij bereidde hij den versterkenden edelen Tokayer. De politie heeft verscheiden dagen en nach ten de wacht moeten houden, ten einde het perceel (als men het krot zoo noemen mag) voor algeheele afbraak te behoeden, daar alle ruiten en roeden door baldadigen ver brijzeld waren. Bij de begrafenis van den man hebben de lijkbezorgers een niet te benijden baantje gehad, daar de vervuiling in liet «sterfhuis" aan hél onbeschrijflijke grensde. Eri die man bezat niet minder dan 30 Van anti-revolntionnaire zijde zijn gesteld tot candidaten voor den Gemeenteraad de lieeren mr F. graaf Schimmelpenninck, J. Koppen en W. Ruitenberg. lil een nog deze week te houden ver gadering zal worden beslist wie voor do 3 overige vacatures zullen worden gecandideerd. Naar wij van welingelichte zijde vernemen beell. graaf Schimmelpenninck de candidatuur niet aanvaard. J. H. baron Van Roetzelaer van Oosterhout, oud-ouderling te Amersfoort, beeft zijn be noeming tot lid-onderling bij bet classciaal bestuur van Amersfoort aangenomen. Mc. F. graaf!Schimmelpenninck, ouder ling te Amersfoort, beeft echter voor zijn benoeming totsecundus lid-ouderling bedankt. Morgenochtend om 10 uur zal, in de kapel van hel Seminarium der oud-bisschoppelijke- klerezie, de openbare prijsuiuleeling ge- Eénder leerlingen zal daarbij een- rede houden over Massillon, terwijl onder leiding van den heer Enderlé eenige zang-en orgel stukken zullen worden,ten gehooregebracht. De heer A. Visser, lid van de firma Gebrs Visser, stoomweverij hier, heelt hedenochtend iu banden van den Commissaris der Koningin den eed afgelegd als lid van de' commissie voor de provincie Utrecht van beoordeeling voor de invoerrechten naar de waarde, inge steld bij de wet van 20 April 1895. Het was Vrijdag juist 25 jaar geleden, dat besloten werd tot oprichting ook hier ter stede van een weerbaai'heidsvereenigmg. Den 5 Juli 1870 werd de commissie van oprichting benoemd; zij was saamgesteld uit de heeren G. J. baron Van Hardenbroek van Ammerstol,- A. J. A. von KeUnêr en J. C. Leinweter. De heer C. F. G. W. van der Hurk, onder wijzer aan de R. K. Jongensschool bier, is met i September a.s. benoemd tot onder wijzer aan het Instituut voor R. K. jonge- heeren van den heer E. J. Nijsen te Haarlem. Zaterdagavond kwamen H.H. M.M. de Koninginnen op Haar doorreis van 's-Graven- hage naar Het Loo om 7 uur met een extra trein aan het Centraal-station aan, en zetten vijf minuten later Haar reis voort. 'Een vrij talrijk publiek was bij en opliet perron, dat H.H. MM. eerbiedig begroette en bij het vertrek van den trein een hartelijk «Leve de Koningin" toeriep. Onze vroegere stadgenoote mej. H. H. Blaauw slaagde 28 Juni voor het huishoud-examen en behaalde 5 Juli het eerste Nederlandsche diploma als koukschool-leerares. Bij de overgangs-examens van de Hoogere Burgerschool zijn bevorderd Van de eerste tot de tweede klassemet den eereten graad Wilhelmina Heyligers met den tweeden graad J. B. II. Coenen met den derden graadM. C. van den Broeke, J. van den Broeke. J. van Raamsdonck, II. J. Oosterveen, VV. Geveke, O. J. van der Eist, N'. Jaarsina. Voorwaardelijk, met her-examen in twee vakkenC. C. van Helsdingon, M. Kool en M. van Thiel. Niet bevorderd: 5 van de 17 leerlingen. Van de tweede tot de derde klassemet. den eereten graad F. A. Schaly; inet den tweeden graad1). W. C. J. Meynere, Maria Gi'oeneboom en Ida Wesselingmet. den derden graadH. Tromp van Holst, C. J. Eyma, R. E. VV. de Haas, F. Vos, D. Sohul- man en B. Langeveld. Voorwaardelijk, met. lier-examen in twee vakken L. J. Rieber, D. Burger, L. R. Sinnige P. Scheffelaar Klots, J. J. Ranispek, H. Scheur leer en J. Kleber. Niet bevorderd7 van de 24 leerlingen. De. toehoorderessen Jacoba ARieber, Cath. J. Weber en Elisabeth Kerkhof! zullen over gaan in de derde klasse, terwijl éendertoe- hoorderessen niet werd bevorderd. Van de derde tot de vierde klassemet den tweeden graadG. 0, van den Wall Bake en J. C. Hardemanmet den derden graad: L. F. de Beaufort, J. H. van Graf horst, D. II. G. Ittinann. W. F. Kissing, L. Blijdenstein, J. G. Koopman en W. G. H. Broekman. Voorwaardelijk, met her-examen in twee vakken: II. J. B. Bergsma, J. J. van llels- dingen, H. O. Mijer, A. S. Fortuiju Harreman, J. M. van der Ueijde en S. J. 0. Ham. Niet bevorderd 7 van de 22 leerlingen. De toehoorderes J. M. J. A. Langènbach zal overgaan in de vierde klasse. Van de vierde tot de vijfde klasse: melden eersten graad M. J. Pos en V. J. P. van der Meer van Kuffelenmet den tweeden graadG. van Beek, A. J. M. Garjeanne, F. A. Steensrna, D. Frenkel en W. van War- melomet den derden graadA. Sehulmun en H. Kerbert. Voorwaardelijk, met her-examen in twee vakken H. van Zijll. Niet bevorderd5 van de 15 leerlingen. De toehoorderes A. M. Kerckholl'zal over gaan in de vijfde klasse. Bij de overgangs-examens van het Gym nasium zijn bevorderd Van de eerste tot de tweede klasse OnvoorwaardelijkL. Caliscli, J. A. Hoek, II. Hijzen. H. A. Kiev its, E. Lagerwett, VV. T. van Meehelen, A. Mercier, J. E. li. van Nagell, G. van Ramshorst, L. Rinkel en F. Zuur. VoorwaardelijkC. V. Gerritsen, A. J. Heijnen en M. F. Middelburg, tóiet bevorderd leerling. Van klasse twee tot klasse drie OnvoorwaardelijkJ. E. Dijkstra, A. A. J. Gelderman, L. G. Gelderman, A. J. Hoek, J. E. W. Ilile, E. E. G. Joakim, J. J. van Leeuwen en N. P. C. van Wijk. Voorwaardelijk: H. W. E. de Beaufort en G. .1. G. de Bel. Niet bevorderd3. Van klasse drie tot klasse vier: Onvoorwaardelijk: II. VV. C. van Esveld, W. Nevens, A. .i. de Niel, G. D. Rasch, H. M. Roelo.'sz en G. A. Scheltus. Voorwaardelijk: J. 0. Heldere, en D. H. Middelburg. Niet bevorderd 2. Van klasse vier tot klasse vyf: OnvoorwaardelijkJ. J- Dermout, H. M. Moll, A. Siiethlage, J. W. van der Valk, J. A. van der Veer en E. Warmolts. VoorwaardelijkJ. Eijma. Van klasse vijf tot klasse zes Onvoorwaardelijk P. N. P. Kiiijff en P. H. 'Schepers. Voorwaardelijk D. Horseling en F. Kijften- belt. Niet bevorderd 2. Bij het Dondenlag geëindigde toelatings examen voor de Hoogere Burgerschool alhier slaagden (in de volgorde 'van de behaalde punten) Voor klasse IN. G. Kam, C. Meijer, H. \Y- E. Matlion, A. Verdaan, A. C. do Beaufort J. II, Wesseling, C. van den Rergli, Tb. A. de Neve, J. Nedérburgh, G. van der Rluijs, II. Tennissen, M. L. O. Verkerk, VV. H. de Beaufort, A. de Stoppelaar, B. van der Kuyp, Jacob Kleber, VV. 1'. van Gigch en A. L. Heinsius. Voorwaardelijk zijn toegelaten tot klasse I (in alpbabetische volgorde) J. J. Bonkamp, L. Premier a Brandis, Dora Buijs, Johanna Buijs, A. Coermans, A. van Daal, I. de Haas, W. van Haselen, J. G. de Jager, M. 0. Kroon, G. B. van Leeuwen, G. IL H. van Thiel, G. A. Velder en H. A. van der Wal- allen met her-examen in 1 vak. Van de 45 candidaten voor de eerste klasse werden 14 afgewezen,, terwijl éen der can didaten voor de tweede klasse werd toege laten tot de eerste. Voor klasse II slaagde E. G. Gaarlandt éen der 3 candidaten voor deze klasse werd afgewezen. TotklasselII zijn voorwaardelijk toegelaten VV. Wilbrink, met her-examen in 1 vak, en C. F. Zeiler, met her-examen in 2 vakken éen der 3 candidaten voor deze klasse werd afgewezen. Als toehoorderes werd lot klasse III toe gelaten Maria J. van Aaken. Tot klasse IV werd voorwaardelijk toege laten: J. J. de Jong. met her-examen in 2 vakken. Van de 53 candidaten zijn 16 afgewezen. Onze stadgenoot de heer II. Pomes is be noemd tot onderwijzer te Utrecht, en heeft die benoeming aangenomen. Iu de provincie circuleert een adres aan de Provinciale Staten, waarin verzocht wordt, afwijzend te beschikken op liet verzoek van de Vereenigitig tot bescherming van dieren om gebruik van honden als trekkracht ge heel te verbieden. Adressanten zeggen, dat door de invoe ring van zulk een verbodsbepaling tal van mingegoeden geheel of gedeeltelijk broode loos zouden gemaakt worden en een groot aantal gebrekklgenniet meer in staat, zon zijn, in hun onderhond te voorzien. Bij bet sloopen van het Latijntje, vroege! het Gymnasium en lang daarvoor liet Sl. Barbara-k looster, is Donderdag op den bodem vaii een der privaatputten gevonden een volkomen gaaf platéel, waarop een voor stelling van de II. Barbara. Het vermoeden ligt voor de hand..dat het tijdens den Beeldenstorm op deze vreemde plaats in veiligheid is gebracht. liet beeldje is kennelijk, uit de hand ge boetseerd en daarna gebakken. 1let is ge dekt door een baldakijn; de plooien van het gewaad, de attributen en de trekken van bet gelaat wijzen op een meesterhand. liet plateel zelf is 40 r.M. hoog. 23 c.M. breed en op de dikste plaatsen 3 c.M. dik aan de achterzijde is de steen in het midden eenigszins uitgehold. Naar wij vernemen, wordt de precieuse vondst niet verkocht en zal hij mettertijd óf in den gevel of in de vestibule van de R. K. Meisjesschool in eere worden hersteld. Een waarlijk zeldzaurii geval is wel het volgende. De heer De J., Kampstraat hier, heelt sedert omstreeks 3 jaar twee eekhoorntjes iu eon kooi, die hij zeer jong ving en met melk groot bracht. Dezer dagen' nu kwam hij tot dn ontdek king, dat de fraaie diertjes jongen hadden en zij van een omgekeerden bloempot een nest hadden gemaakt. In makken staat is dit een groote zeld zaamheid/ Kapitein A. VV. S. Schut, van het 5e re giment. infanterie, die op zijn verzoek werd gepensionneerd, heeft saterdag den dienst verlaten en nam heden afscheid van het officiers-corps hier. Onder commando van den 1e luitonant- adjudant J. Busquot zal een-detachement van de dienstdoende schutterij van Amersfoort deelnemen aan den Schietwedstrijd welke van 28 tot 30 dezer te Arnhem wordt gehouden vanwege den Nederlandschen Schutterijkader Bond. Lr zijn voor dezen wedstrijd o.a. reeds drie medailles toegezegd door majoor Tromp van Holst.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2