Maandag 12 Augustus 1895. No. 4483, 44e Jaargang Quosque tandem? gAKUNTALA. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CL EE FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddug met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et, voor het binnenland 50 et. per 8 maanden. Advertentiën 16 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 eent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad wordeu de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUUR HUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telepliooiimiiiimcr 19. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amerst'oortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVING. De BURGEMEESTERen WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art 6 der wet van den 2. Juni 1S75 (Staatsblad No. 95). Brengen ter kennis van het publiek, dat een door SERVA AS GOES ingediend verzoek, niet bij lagen, om vergunning tot het oprichten van eene hoefsmederij in het perceel alhier gelegen aan de Valkestraat wijk B. No. 112, bij het kadaster bekend onder Sectie E. No. 2025, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 24. Augustus aanstaande, des voor middags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeente bestuur of van een of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten van de inrichting intbrengen. Amersfoort, den 10. Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELl'ENNINCK. De Secretaris, \y, L. SCHELTpS. Blijkens liet jongste officiee'e verslag over de gebeurtenissen op A tjeh, voorko mende in de Java-courant van 28 Juni, werd met twee kanonnen uit verschillende puntep qp Segli gevuurd- Twee kogels die eeuige schade aan de gebouwen aanricht ten kwamen in de bent eng terecht. Ook op het voor koeala Beraboh ge- stationneerde oorlogsschip werden, terwijl het langs de kust stoomde, een paar kanonschoten gelost, waarvan er een den romp trof. En dit alles verduren wij maar lijdelijk althans met geen enkel woord wordt ge meld, dat de benteng of het oorlogsschip terugvuurde of zelfs eeuige poging deed om die verregaande brutaliteit naar be- hooreu te bestraffen en voor den vervolge onmogelijk te maken. Feuilleton. 57). Naar het Engelsch. Haar blik viel nu eerst op de vropw der woes tijn, die bij de deur stond. Zij heeft mij uit den wagen hierheen ge dragen, zeide de prins, en «egt, dat zij een Rajput is, van goed bloed. Jk ben van Chohansch bloed een Rajput en moeder van Rajputs, zeide de vrouw een voudig. De blanke fee heeft een wonder verricht bij mijn man; hij was krank vap hoofd en kende mij niet. liet is waar, dat hij stierf, maar eer de adem zijn lichaam verliet, herkende hij mij en noemde mij bij mijn naam. En zij droeg u? riep de koningin uit, terwijl zij den prins vaster aan zich drukte, want evenals alle Indische vrouwen, besohouwde zij den blik en de aanraking eener weduwe als een kwaad voorteeken. De vrouw viel op de knieën voor de koningin. Vergeef mij, o, vergeef mij, riep zij uit. Drie kinderen werden mij geborende goden ontnamen ze mij allen, en eindelijk ook mijn man. Het deed mij goed, o zoo goed, weer eens, een kind in de armen te hebben. Gij kunt inij vergeven, kermde zijgij zijt zoo rijk in uw zoon, en ik ben maar een weduwe. Ik ben weduwe en mijn heer leeft nog, Huisterde de koningin. Voorwaar, ik vergeef u. Sta op. I)e vrouw bleef liggen waar zij neergevallen Is dat geen onhoudbare toestand èn voor onze landmacht èn voor onze marine? Moet er absoluut eerst een oorlogschip in den grond worden geboord, of, instede van een ziekenoppasser gelijk de vorige keer, een halve bezetting sneuvelen Moet de geheele benteng te Segli of een andere benting niet als nu worden beschadigd, maar geheel verwoest, eer de Nederland- sche leeuw uit zijn dommel zal ontwaken, en men eindelijk zal begrijpen, dat een houding van onze troepen als de tegen woordige met wiskunstige zekerheid ons geheel en al ten verderve voert? Is 't wonder, dat van Atjeh terugge keerde officieren weten te vertellen, dat de geest van den troep en de krijgstucht daar zeer veel te wenschen overlaten Wel zegt de Java-bode aan dit gerucht geen geloof te slaan -bij de bekende voor tref lijkheid van het Indische leger" maar zulk ecu modderen eu zulk een totaal gemis aan doortasten moet noodzakelijk leiden tot volkomen demoralisatie. Wij willen hier niet de yrqag te bey4e brengen of wij de Jyploniëq al jan qief moeten behouden wij vyillei; evenmin overwegen of de oorlog, welke wij op 4tjeli vqeren een gerechtvaardigde is. Maar indien wij ons gezag in de Kolo niën niet geheel willen verliezen, als wij den oorlog tot een goed eincj willen brengen en dit laatste is gebiedend noodzakelijk, willen we het eerste he reiken dan moet agressief en kraohtig worden opgetreden. Als er een pienschengeslacht is voor bijgegaan, zegt men, en de Atjehers die den oorlog begonnen zijn gestorven of te oud geworden om te vechten, dan komt de pacificatie van zelf. Geloove wie 't wil- In 1873, dus nu bijna 22 jaren geleden, is de Atjeh-oorlag hegounenzeker twee en twintig maal twee en twintig keeren is men van taktiek veranderd en heeft men slechts negatieve resultaten bereikt, ten koste van schatten gelds en tal van menschenlevens. Ons Indisch leger heeft ook daar wonderen van dapperheid ver richt veelbelovende jonge mannen offer t den hun bloed, alles om niets, De bnrean-inauneu weerhielden elke poging van de even eerlijke als der zake kundige vaklieden. Men ziet inet wplk succes. Waarom niet, als 't om het geld ge laten wordt, uf de heele Koloniën geahan- doneerd bf in eens een flinke som dispo nibel gesteld om de zaak in eens te be slechten. Maar niet dat stelsellooze getreuzel niet dat morgen bederven wat heden ge wonnen werd. Hoe lang nog zal de natie gedoogen, dat dit spelletje gespeeld wordt, ten na- deele van de Schatkist, ten schande van onzen goeden naam Hoe lar.g nog? was, en omvatte de ontbloote voeten der ko ningin. Sta op dan, zuster, fluisterde de koningin. Wij arme lieden, zeide de vrouw der woes tijn, weten niet hoe wij spreken moeten tegen de grooten dezer wereld. Vergeeft de koningin mij, als mijn woorden ruw klinken? Ik vergeef q. Uw taal is zachter dan die der vrouwen van Kulu, maar sommige der woorden zijn mij vreemd. Ik woon in de woestijn ik hoed de kameelen en melk de geiten. Hoe zou ik de taal der hoven kennen? Luit de blankefeevoor mij spreken. Kate luisterde niet. Nu zij niets te doen had, keerden haar gedachten terug naar Tarvin, naar de teleurstelling en den smaad, dien zij zoo nas oudervonden had. Zij zag de vrouwen uit het hospitaal haar éen voor éen verlaten, en haar werk en haar hoop, iets goeds tot stand to bren gen, vernietigdzij zag Tarvin een vreeselijken dood sterven, en, zooals zij bij zich zelf zeide, door haar schuld. Wat wilt gij, vroeg zij, toen de vrouw haar bij haar kleed trók. Toen tot de koningin Deze vrouw is de eenige, die mij heden trouw bleef. Ik heb er iets van gehoord, zeide de ko ningin, met haar arm om den hals van den prins geslagen. Ik hoorde zeggen, dat er onaangenaam heden hebben plaats gehad in uw hospitaal. Er is geen hospitaal meer, zeide Kate kortaf. Gij hebt mij beloofd er mij eens heen te brengen, Kate, zeide de prins in het Engelsch. De vrouwen waren dwazen, hernam de vrouw der woestijn. Een waanzinnig priester sprak logentaal hij zeide, dat de geneesmid- HH. MM. vertrekken morgen ochtend rond 10 uur naar Arolson, om tegenwoordig te zijn bij den intocht van HII, DD. HH. den regeerenden Vorst, van Waldeck en Pyrmont er Diens gemalin, en zullen aanstaanden Vrijdag op Het Loo terugkoeren. HH. MM. de Koninginnen zullen vermoede lijk den 'iOsten dezer de Tentoonstelling te Amterdam met een bezoek vereeren. In zijn ontwerp-kieswet wil de heer Van Houten ook de gemeenten in onderkiesdis tricten verdoelen, die. elk hun afgevaardigde 'voor den Gemeenteraad zullen kiezen. Bij zulk een groote eenheid van belang het gemeentebelang moet men zich verwonderen dat de Minister dergelijke split sing van de ingezetenen voorstelt, die vol strekt niet gemotiveerd is. in elke wijk ot buurt, tenzy men ze zeer eng begrenst wonen ingezetenen, verschillend in vermogen, bedrijf en richting en geenszins door eenig bijzonder gemeenschappelijk belang verbonden. En zuo dit al van enkele buurten veronder steld mocht worden, dan moet toch het be lang van de geheele gemeente de raadsleden leiden, evenals in 's lands Vertegenwoordiging het belang van het gelieele land door do afgevaardigden moet worden behartigd. Indertijd werd dan ook liet denkbeeld aan gegeven om liet gansche Rijk tot éen kies district te maken; zeker ducht toen niemand er aan, dat ooit een Nederlamlscli staatsman zou voorstellen ook de gemeenten in onder kiesdistricten te splitsen. Als de Kieswet haar beslag krijgt en de Kamers ook de gemeentedistricten aannemen, dan zullen wij in onzen Gemeenteraad ge tuige knnnen zijn van de gedachten wisse- lingen tusscheii den geacliten afgevaardigde van de Eangeslraat en den geachte» afge vaardigde van den Singel, en een discussie kunnen bijwonen tusschen den afgevaardigde van den Otrechtschon weg en dien van den Arnhemselien weg, of den afgevaardigde van de Kortegraclit een motie hooren bestrijden' van den afgevaardigde van de Muurhtiizen, geamendeerd door de afgevaardigden van den Heiligenbergorweg en de Kampstraat. Evenals men in de algémeene vergade ringen van liet Nut van 't. Algemeen TJit— hnizermeedon met (Ibach over Worms, of Koewacht met. Termanlerzijl hoort debat- toeren, zeer ten nadeele dikwijls van eikaars belangen, die soms toch zoo hemelsbreed verschillen getuige nog liet lot van liet voor stel-Amersfoort op de jongste algeineene ver gadering van Toonkunst. De marmeren trap van de vestibule naar •ie vergaderzaal der Tweede K.uner, is thans geplaatst. De balustrade is van geornamen teerd smeedwerk in heraldieke» stijl en ver sierd met lofwerk, dat afgewisseld wordt door medaillonvoriüige paneelen, waarin de ge kroonde W. of de slaande leeuw. Langs den bovenrand wordt een koperen leiuiiug aan gebracht, eu het ijzerwerk krijgt de kleur van staal. Alleen liet gedeelte der trap dat loopt tot aan de gang langs de vergaderzaal is van marmerde trap naar de seetieka- tners blijft behouden, met deze verandering, dat de treden van eikenhout gelegd worden. De balustrade siert echter de trap langs de geheele lengte. Z. 1). 11. mgr. II. van dn Wetering,aarts bisschop van Utrecht, heeft Vrijdag definitief de aarlsbisschoppelijke woning te Utrecht be trokken. De voeding voor korporaals on minderen voor rekening van liet Rijk zal den len Janu ari a. s. definitief worden ingevoerd. Men meldt thans weer, dat de onderhande lingen over de levering der nieuwe geweren tusschen liet voorloopig syndicaat ter be vordering van het oprichten van een Natio nale wapenfabriek en den Minister van Oorlog zouden zijn afgesprongen op bezwaren, door den dezen laatste» geopperd omtrent den tijd van levering. We willen 't niet gelooven. Nu 't leger, reeds zöo lang op zijn hongnoodig beter ge- delen betooverd waren Verlos ons van alle booze geesten, mom pelde de koningip. Dit zeide hjj, aahiba, en natuurlijk liepen zij allen weg, roepende dat hun kinderen wan staltige schepsels zouden zijn, en dat de duivel bun zielen zou halen. Weldra zullen niet een, of twee maar velen weten waar hun zielen heen gaan want zij zullen sterven als het koorn in den graankorrel, Kate beefde. Zü wist maar al te wel, dat de vrouw de waarheid sprak. Maar de geneesmiddelen, begon de koningin. Wie weet welk een kracht er in de geneesmid delen schuilt? Zij lachte zenuwachtig en wierp een blik op Kate. Zie haar aan, zeide de vrouw. Zij is slechts een meisje. Wat zou zij de Poort des Levens aan kunnen doen Zij heeft mijn zoon boter gemaakt, daarom is zij mijn zuster, zeide de koningin. Zij heeft gemankt, dat mijn man mij her kende vóór zgn dood, daarom ben ik haar slavin zoowel als de uwe, zeide de andere. De prins zag zijn moeder bevreemd aan. Zij zegt u, zeide hij; het past niet, dat een vrouw uit het volk, gij en u zegt tegen de ko ningin. Wij zijn beide vrouwen, mijn zoontje. O, hoe goed doet het mij, u weer in mijn armen te hebben. Maar mijn aapje is dood, zeide de prins, terwijl hij zieli rusteloos bewoog. Ik ga in liet paleis een ander zoeken. Hij moet niet alleen naar liet paleis gaan, zeide de koningin angstig, terwijl zij zich tot Kilte wendde. Gij zijt te zwak, geliefde. O, juf frouw saliib, hij moet niet gaan. Zij wist hij ervaring, «lat het vruchteloos was, als zij zich tegen den wil baars zoons verzette. Blijf bij ons, lieveling, zeide Kate. Zij had er juist over nagedacht, of het haar tóch niet mogelijk zou zjjn, over een paar maan den een deel harer verstrooide kuilde weer te verzamelen, en of zij het gevaar, dat Nick liep, wellicht ook te zwaar tilde. Ik wil gaan, en daarom ga ik, zeide de prins, terwijl hij zich van zijn moeder losmaakte. Veroorlooft de koningin het mij duisterde de vrouw der woestijn. Do koningin knikte toestemmend en eer de prins kist wat er met hem gebeurde, grepen een paar sterke bruine handen hem vast, waar tegen hij zich niet kon verweren. Laat mij los, weduwe! riep hij woedend uit. Het is niet goed voor een Rajput, de woor den van de moeder der Itajputs niet te tellen, mijn prins, was het kalme antwoord. Als de jonge stier de koe niet gehoorzaamt, moet hij gehoorzaamheid loeren door liet juk. De zoon dos hemels is niet sterk. Hij zou vallen in die gangen en op die trappen hi j moet hier blijven. Als hij heeft uitgewoed, zal hij zwakker zijn dan ooit to voren. Reeds nu -- de groote schitte rende oogen zagen neer op het kind zelfs nu reeds verlaat do drift, zijn liehnuin. Nog éen «ogenblik, zoon des hemels, en gij zult niet langer een prins zijn maar slechts een klein, klein kind, zoonis ik er ook gehad heb, zooals ik er nooit meer zal liehl>en. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1