Stadsnieuws. oen bezwaarschrift tegen do rij windbelasting in do provincie Noord-Brabaut. De zomer van 1895. Op last van mgr. Leijten bisschop van Breda wordt sedert Zondag jl. in de "kerken van dat bisdom ge beden -voor drpog weer. Dr. D. Bierens do Haan, oud-hoogleeraar bij de faculteit der wis- en natuurkunde aap de Rijks-universiteit te Leid en, is Maan dag in den .ouderdom van 73 jaar op «Duin- lust" bij Sandpoort overleden. Nu liet jachtseizoen nadert, merkt do Arnh, co-umnl op, zullen.de vele Nederlanders, die jaarlijks in Pruisen gaan jagen, Wellicht mijt belangstelling vernemen, dat in genoemd Rijk den '20 Augustus e.k. een nieuwe Jacht wet in werking treedt. Van dien datum kan men in Pruisen twee soorten van jachtakten nemen, hl. een akte, welke, van den dag der afgifte gerekend', een jaar geldt, den »Jahres- jagdschein," en een_ akte, welke voor drie op elkaar volgende* dagen geldig is, den »TugesjagdscheinDe groote akte kost voor hen, die in .Pruisen wonen of daar grond bezit hebben, 15 mark, «le andere .3 mark voor buitenlanders, die in Pruisen niet met terwoon zijn gevestigd of daar geen grond bezit hebben, kost een jachtakte vooreen jaar 40 mark en een voor 3 dagen 6 mark. De duurdere jachtakten zijn voorzien van een groen kruis in schuinen stand. Een jachtakte kan men aanvragen bij liet hoofd der jachtpolitie van den Kreis, waarin een jacht is gepacht of waarin de jacht is gelegen, waaraan men deelneemt. Aan de jachtpolitie is opgedragen strenge controle te hoiiden, terwijl de strall'en wegens overtreding der Jachtwet aanmerkelijk zijn verscherpt. In den,gemeenteraad van Zutphen is ver schil van gevoelen gerezeif over de'vraag, hoe met ongezegelde adressen behoort gehandeld te worden. Volgens den voorzitter moest zoodanig stuk onmiddellijk worden ter zijde gelegddaar tegen betoogde een der wethouders, dat ook de ongezegelde stukken moeten worden voor gelezen: alleen mag naar aanleiding daarvan niet worden besloten. Artikel 07 dei'Gemeen tewet schrijft, voor, dat de Burgemeester alle aan den Raad gerichte stukken daar ter tafel brengt; dit ter tafel brengen sluit voorlezing in zich. De voorzitter maakte bezwaar, het stuk iu openbare zitting mede Ie deden, terwijl een der leden opmerkte, dat, afgescheiden van de j Gemeentewet, de Zegelwet verbiedt »op ou- gezegelde stukken te letten»deze moeten J dus wel degelijk ter zijde worden gelegd. De wethouder ontzegde daarentegen aan den voorzitter liet recht, aan den Raad ge richte stukken ter zijde te loggen, omdat zij ongezegeld zijn; het is mogelijk, datet stuk geen zegel behoeft, als belasting-reclame of verkiezingsprotest oude voorzitter ten onrechte meent, dat dit zegel wel vereisclit wordt. De Gcmmtleisli'iii kan zich niet, geen der j door den Zutpheusulion Raad verkondigde zienswijzen vereenigen. De Burgemeester is 1 wel is waar verplicht, elk aan don Raad ge richt stuk »ter tafel te brengen" in de ver- 1 gartering, aar dit sluit geen voorlezing van liet stuk in. De voorzitter lienl'l alleen het stuk op de tafel tc depoueeren, onder mede- i deeling wat de aard un wie de afzender daar van is en Dij behoort zich zelfs van elke verdere inededeeling 'omtrent het stuk te onthouden, indien inhourt daarvan hel voor verdere upoi.5 o in.a ongeschikt doet zijn* Op welke wijze de •leden na het ter talel brengen in de gó-aonhoid inoeleil gesteld worden om van Imt stuk kennis te nemen, i bijv. door voorlezing, ciivuleeriiigofter visie legging, hangt af van liet Reglement van orde I of van de beslissing van den Raad. Dat het gemis van zegel, waar dit gevor- 1 defd wordt, een stuk niet. aan de kennisne- j ming van den Raad onttrekken kan, is vol- komen juist; art. 8 der Zegelwet verbiedt den I Raad alleen op het stuk te besluiten aan den Raad, tot wieii dit verbod gericht is. kan mitsdien het vocht, niet ontzegd worden om zeil' te oordeelen en te beslissen of het stuk 1 gl dan niet op zegel had inoctcn gesteld zijn, en of er wellicht termen zijn om zoo al niet op het adres dan toch naar aanleiding i van de daarin vervatte mededeelingen, eenig besluit te nemen. Blyjvens een bij het Departement van Buitenlundsche Zaken uit Tanger ingekomen telegrafisch bericht, is van de schadevergoe ding, welke door H. Majesteits Regeering, i naar aanleiding van den overal van hef. Ne- derlandsche seh'p Anna doorzeeroovers vait het Rif van Marokko goëisrht was, aanvan kelijk een bedrag van 95 pet., aan den tijde- lijken consul-generaal der Nederlanden te Tanger uitbetaald. Indien er tof. dusver in een der Departfc- j menie» yan het Nul een „spreker van liet Hoofdbestuur" optrad, dan moesten de leden lijdzaam afwachten waarover hij zou spre kenmenige verrassing werd op die wijze j aan' menig Depnrtomentaal-hesiuiir bereid, want meestal waren de hoorders blij als de. pauze kwam en ze konden «wegwezen." Thans echter heeft liet hoofdbestuur der I Maatschappij een lijst gezonden aan de De partementen, waarop de heeren zijn vermeld, die bereid zijn een spreekbeurt te vervullen, met de vermelding" van dé onderwerpen, dio zij willen behandelen. Uit deze kan men dus kiezen en men kan verwachten dat de keuze op zulke onderwerpen zal vallen,-die aan de meerderheid der leden van een Departement het aangenaamst zal zijn. Die lijst nalezende, moet men erkennen, dat er bijna geen enkel onderwerp op voor komt, dat niet, in-onzen tijd vooral, van be lang kan worden geacht. Vooral de sociale vraagstukken zijn goed vertegenwoordigd; wij noemen o. a. den lichamelijken en den zedelijke» arbeid en de werkstakingen Zon dagsrust. ambachtsonderwijs, in verband met de toekomst van den werkman: besmette lijke ziekten en hei drinkwater; de opvoe ding der jeugdhet verwaarloosde' kind pachtstelsel enlandbouwcredietarmenzorg; Tovnbeewerk enz. Éen enkele opmerking echter. De trouwste bezoeksters der Nutslezingen zijn de dames. Zullen deze óok zoo trouw op komen. als vooral de sociale vraagstukken liet onderwerp der lezingen uitmaken In de jongste algemeene vergadering van het bestuur van het Fonds ter ondersleu ning en aanmoediging van den gewapende» dienst in Nederland is liet volgende beslo- De gratificatiën aan de tot nog toe opge nomen deelgerechtigden en aan de als bui tengewone deelgerechtigden opgenomen ge rechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis of van de Citadel-medalje worden voor den tijd .van een jaar verlengd. Wederom worden al dadelijk, als zij zich aanmelden, als deelgerechtigden opgenomen a. de verminkten in den veldtocht van 1815 en die uit oorlogen vóór dien tijd, se dert 1813 gevoerd: b. de verminkten, in den strijd tegen België, yan 18301834; r. de verminkten in den strijd in Neder lands overzeesche koloniën of bezittingen buiten Eiuopa.; de intirmen van don veldtocht in 1815, onverschillig of zij al dan niet in en door don dienst zijn infirm geworden, mits mili tair pensioen genietende. Nog zullen worden opgenomen als deel gerechtigden de. bij het hoofdbestuur bekende sollicitanten, als a. de infirmen, die lnin gezichtsvermo gen ten gevolge van in en door den dienst bekomen infirmiteiten geheel verloren heb ben of met vol blinden-gagement ontslagen zijn de intirmen, geboren voor of in 4835, die wegens lichaamsgebreken, ontstaan in en door den dienst, zijn gepensionncerd en ver sierd zijn met de zilveren medalje voor 24 jarigen trouwen dienst i'. de gerechtigden tot het. dragen van het Metalen Kruis, van de Citadel-medalje of van de Java-rnedalje (18251830), die militair pensioen genieten de veteranen, die versierd zijn met de gouden medalje voor 36 jarigen trouwen dienst en zij, die de zilveren medalje voor 24 jarigen trouwen dienst dragen, doch daarbij ten minste veertig jaren dienst tellen, allen voor zoover zij geboren zijn -vóór of op 31 Juli 1835 en militair pensioen genieten: e. de infirmen, die door een ongeluk in bevolen dienst, hand of voet verloren hebben of blijkens verklaring van een officier van gezondheid Dij de Nederlaudsche land- of zeemacht, hei gebruik van een dezer lede maten. voor altijd missen, daardoor hulpbe hoevend zijn en met militair pensioen zijn ontslagen de infirmen, die vóór 1850 deelgenomen hebben aan een expeditie of aan krijgsver richtingen in Nederlands overzeesche kolo niën of bezittingen buiten Europa en militair pensioen genieten met bepaling, dat de gratificatiën voor alle laatstgenoemde deelgerechtigden, eei-sl met 1 Januari 1896 zullen 'ingaan. Ten slotte zal er mee worden voortgegaan, verder op te nemen als buitengewone deel gerechtigden voorzooverre zij behoeftig zijn, en niet reeds opgenomen zijn als deel gerechtigden in belfonds de oud-strijders, die het Metalen Kruis dragen voor een gra tificatie van tien gulden, of van twintig gul den zij, die de citadel-medalje mogen dragen, terwijl deze gratificatiën, doch voor de helft van liet bedrag, wederom zullen worden ver leend aan hen, die in gestichten opgenomen zijn,waar hun niet anders dan het volstrekt noodige levensonderhoud verstrekt wordt; allen, voorzoover zij zich vóór de Algemeene vergadering iu 1896 zullen aanmelden. Bij Vel zen is weer eon« een locomotief te water gereden, ditmaal een, welke bij hel- hallast-werk in gebruik was. Het ge vaarte heeft bij zijn val twee schuiten ver brijzeld. Persoonlijke ongelukken zijn ditmaal niet te betreuren. In de Indische bladen heeft men de laatste weken heel wat aan te merken op de be noeming van gefieraal Vetter' tot legor-com- mandant. Als een zeldzaam staaltje van de kwaad aardigheid waarmede men daarbij te werk gaat, kan liet volgende dienen Een «deskundige""schrijft nl. aan de Loco motief «Gij vraagt mij naar mijn meening over de bewuste benoeming. Sedert den Mandhor- opStand, toen resident Kater de hulp der Dajaks moest inroepen om een handvol Chineezen ten onder te brengen, dweep ik niet met zijn (d.i. generaal V.) beleid. Ook op Lombok heeft 'dit, mijns erachtens, veel te wenschen gelaten. »Ik spreek niet eens over hetgeen tot den overval leidde, maar wel over het feit dat later, na het aankomen der versterking, toen hij bijna zeven bataljons, een krachtige artil lerie, een vrij sterke landingsdivisie enz. te zijner beschikking had, nog twee en een halve maand noodig waren om, met vijf honderdduizend Sasaks op on ;e hand, vijftig duizend Raliërs te overwinnen, vijftigduizend Baliërs waaronder vrouwen en kinderen, die nooit offensief te sverk gingen, die zich slechts verdedigden op de wijze van het redelooze dier, dat ook lerugbijt wanneer het geen uitkomst meer ziet." Op welk een peil moet het Indisch publiek toch staan, dat men het zulke kost kan doen slikken ledereen die iets van den Lombok-strijd weet, zal zich toch wel herinneren, dat gene raal Vetter een week na de ramp te beschik ken had over vier en niet over zeven bataljons. Eerst 2!/2 maand later, 17 November, werd deze macht met twee bataljons vermeerderd, en dus op zes gebracht, maar toen was de strijd 48 uur later beslist door de bestorming van Tjakra-Negara. En van de vijfmaal honderdduizend Sasaks zullen we wel niet veel meer behoeven te zeggen. Als men nu, nog geen jaar na het gebeurde, in Indië reeds zulke praatjes in druk ver spreidt, wat moet er dan wel van de geschie denis terecht komen Dat de deilgd niet altijd wordt beloond, is thans te Bussum gebleken. Onlangs werd daar aan zekeren lieer It. een portemonnaie ontstolen, waarin omstreeks f60 aan specie. Zaterdag werd die porte monnaie, inhoudende een grooter bedrag aan papieren geld, in een papier gepakt bij den gemeentebode terugbezorgdop het pakket stond het adres van den heer R. Men liet den brenger, zekeren LI., zijn naam schrijven en ontdekte overeenkomst tusschen dit schrift en dat van het adres. Hij is nu voorloopig in arrest genomen. Voor de vaceerende notarisplaats te Gen- dringen (met 5500 zielen) meldden zich 455 liefhebbers aan. In dezelfde gemeente is nog een notaris gevestigd. Dc bouw van een stedelijk centraalrte- lephoon-station te Amsterdam is voor ƒ70000 gegund aan den heer R.. Cruilf, aldaar. Merkwaardig zegt, de Telegraafis de ma nier, waarop thans een flessohentrekkers- fir ma in het bezit tracht te komen der artikelen, die haar speciale aandacht trekken. Zoodra een der firmanten op expeditie uitgaat, geeft hij een bestelling op, die op de goedkoopste wijze per postpakket in 5 a 6 pakketten moet worden afgeleverd. De niet kwaads vermoe dende leverancier neemt op éen kaart, ter bekorting der administratie, het rembours voor alle pakketten, respectievelijk het fac tuur-bedrag. Bij aanbieding der diverse pak ketten worden ze dankbaar in ontvangst, ge nomen. behalve hel pak met rembours be zwaard, dat geweigerd naar den afzender wordt geretourneerd. Men houde zich voor gewaarschuwd. Inhoud van Dr. Damns en Kindermode, 3e jaargang n° 15. 13 Gravures raet beschrijving, voorstellendeBlouse voor jonge dames. Reiscostuu van grijs alpaca. Zoiner- blouse van wit en blauw flanel. Costuum voor meisjes van 11316 j '.ar Wandel-jaquet (tailleur costu me) Regcnuiatel mclpelerine.,Hemd met stuk, op den schouder gesloten. C.V. Monogram in platten steek borduursel. Oveijasjo voor knapen van 5—0. Kinder toiletten. Rand voor kinderjurken, boezelaars, enz. C'.B. Monogram in kruissteek borduursel. Mantel met dubbelen matrozenkraag voor meisjes van 5—6 jaar. Modekroniek. Bericht. Abonnementen. Vol dane aanvragen Feuilleton. Correspondentie. Raad gevingen. Ad verten 'iün. Bij dit nummer behoort een Suppeloinent, waarop zich de 13 boven aangeduide knippatronen in na tuurlijke grootte bevinden. Ook de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij is begonnen met het begrinten barer banen. Op het vak Amsterdam—Haar lem is men reeds druk bezig. Bij éen scheepstimmerman te Bolnes werd Zaterdag jl. een inbraak gepleegd, welke hem 5 rijksdaalders en een paar vrouwenkóusen kostte. De man dood dadelijk aangifte bij de gemeentepolitie en de rijkspolitie en stapte toen onmiddellijk op de boot, om te Rotterdam bij een waarzegster te gaan onder zooken naar den dief! Omstreeks negen jaar geleden werd te Bnrger-Srnilde een boerendochter vermoord. Zekere 11. G.. dien men algemeen van .den moord beschuldigde, bracht verscheiden we ken in voorarrest door. Volgens loopende ge ruchten moet nu echter een neef van de vermoorde, wonende iu de gemeente Dwin- geloo, zich hebben uitgelaten de moordenaar te zijn. - Onze lezers zullen zich herinneren, dat Falb voor deze 'week sneeuw voorspelde. Welnu, het heeft, werkelijk duchtig ge sneeuwd, vooral bij .Neufchatel, Na de hevige onweersbui van Zaterdag avond vond met aan den IJ weg inden Haar lemmermeerpolder 214 dooiie musschen. De gestadige regenbuier die in den laatsten tijd onze troepen zoo wat dagelijks een nat pak bezorgen, hebben ten minste óen goede zijde. Juist bij regen namelijk springt dc akelige onpraktischheid van onze schako zoo jam merlijk in het oog, dat men nu dag bij dag klaagliederen verneemt. De militaire autoriteit, doende wat men noemt, «het ijzer smeden terwijl het heet is," heeft zich reeds vigilant getoond en voorstellen ter onverwijlde vervanging van de schako gedaan. Bij ons maakt anders het woordjeonver wijld nogal oen komieken indruk! Niettemin het pogen is reeds schoon. A. C. Nu, in de Hondsdagen, die officieel duren van 19 Juli en 19 Augustus, doch dit. jaar vrijwel achterwege bleven, hebben de Spoorwegmaatschappijen hun ontwerp-win- terdienst in gereedheid gebracht. Van dit eerste ontwerp zullen we overigens maar geen verdei' gewag maken; in den regel toch wordt ér nog heël wat in ver anderd voor en aleer de dienst is vastgesteld. Uit de jongste Raadszitting te Schoonhoven. De heer Van Lomwei (uiet-herkozen raads lid) neemt afscheid van den Raad, en.felici teert de gemeente met -zulk een achtbaren wethouder (den heer Ovenlijking) die'zich bij de stembus zoo mooi heeft aangesteld. De heer Van Lom wei wordt door den voor zitter tot.orde geroepen. De heer överdijking vraagt het woord. De lieer Group «Zwijg: de voorzitter heeft hem (den heer Van Lomwei) al tot de orde geroepen". De voorzitter verzoekt, dat geen beleedigen- de woorden zullen worden gebruikt De lieer Överdijking zegt alleen maar te willen herinneren aan het spreekwoord van den splinter en den balk, eu aan het geschet ter, dat schurftige schapen maken, die ge schoren worden, De heer Van Lomwei «Dankjewel!" De voorzitter sluit de vergadering. 1IH. D. HII. de groothertog van Saksen en de hertogin van Mecklenburg passeerden Maandag tweemaal onze stad op hun reis naar het Loo 'en terugkeer naar Den Haag. Ook de heer G. J. D. van Eek heeft zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad aangenomen. Onze stadgenoot de heer R. van Dijk, Arn- herasche weg, heeft thans.voltooid de twee gedoiiksteenen die, ter herinnering aan het vijftigjarig bestaan van het 'oloniaal werf depot te Harderwijk, aan den gevel dér kazerne zullen worden aangebracht en welke met de levensgroote metalen.leeuwen, even eens geschonken door de burgerij, op aan staanden op Koninginnedag zullen worden "onthuld. Gisterochtend werden door den keurmees ter Kamos op de Vischmarkt, hier 22 nianden garnalen afgekeurd; hedenochtend weder 10 manden, alle uit Bunschoten. Gaarne voldoen wij aan liet verzoek om be langstellenden er opmerkzaam op te maken," dat adjudantê Bondam, de in broeden kring bekende or zeer geachte directrice van de. Réddingshuizen van het Leger des Meils, Zondag en Maandag hier ter stede zal vertoeven. Zondag lpidt zij een BloemenfeestMaandag van 2 tot 5 en van 7 tot 40 zal zij eenige mededeelingen doen over het Reddings werk en dan levens een bazar houden van voorwerpen, in de Reddingshuizen vervaar digd. De hoer Sutherland Rooyaards, de doof stomme Amsterdamsche journalist, die om een. weddenschap op "zijn rijwiel een tocht door Europa onderneemt en zonder "gold dien tocht aanvaard heeft., is gisteravond uit Amsterdam hier aangekomen en nam intrek i in «De vergulde Zwaan" de heeren O. Schim-- rnel, het Bondshotel. Hedenochend vertrok hij over Barneveld naar Deventer, waar hij zal overnachten bij I don heer Burgers, den vervaardiger van zijn .rijwiel. De hotelkosten hier ter stede kon de heer Sutherland bestrijden uit de opbrengst van een voordracht" welke hij in do Hoofdstad hield voor'doofstommen, ilij verklaarde zelfs roods geld genoog verdiend te hebben om zijn onvermijdelijke onkosten te bestrijden zoolang of zoo korthij nog dn ons land vertoeft.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2