Donderdag 5 September 1895. No. 4490, 44e jaargang gAKUNTALA Uitgave Firraa A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. erschijnt Maumluj- en I)<mderdagn(umddwj met gratis Xtniiliii/Mid. Abonnement per 8 maanden/l.Franco per post fl. 15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor liet binnenland 50 et. per 8 maanden. Advertentiën 16 regels 60 et.; elke regel meer 10 ct.. Grootc letters naar plaatsruimte. Legale-, otlicicële- en onteigeniugsadvert. per regel 1.5 ct. Reclames per regel 25 ct. A[fzonderlij Ice nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incusseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGR ACHT 50 Telephoon 19. K E X N I S (i E V I X G. I)e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad no. 134). Brengt ter algemeen kennis, dat gedurende bet jaar 1895 als nog voor een ieder de gelegenheid tot kosteluoüo inenting- wordt gegeven op Maan dag, den 1(5. September rn Maandag, den 16. De cember telkens des namiddags ten drie ure. in de daartoe bestemde lokaliteit gelegen aan de Breedeslraat wijk F. no. 133. Amersfoort. 3 September 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCIIIMMELI'E.XNINCK. De Secretaris, W. L. SCHEI,TUS. Mie pest te Amersfoort. in i6o:~>, Wij vervolgen. Uil pesthuizen mag geen goed of zui vel verkocht worden, tot dat het huis beun zal zijn. Deuren en vensters van pesthuizen mogen, binnen vier weken na den dood van tien pestzieke, over dag niet geopend worden. Diezelfde termijn geldt voor goederen van pesthuizen, die men buitenshuis zal willen beunen. De vrienden en de magen van de pest- dooden zullen voortaan nergens anders bijeenkomen, dan in de Groote kerk. Er zullen personen worden aangewe zen, om de pestdooden uit te brengen. Een bepaald loon wordt voor die perso nen vastgesteld. De stad zal aan iederen drager betalen acht stuivers voor iemand, die met de kleine klok, twaalf stuivers die met de middelklok, een gulden voor iemand, die met de groote klok begra ven wordt. Als iemand in een overkapte kist begraven wordt, dan zal de drager dertig stuivers ontvangen. Enkele andere bepalingen omtrent het dragen der doodenkleine pestdooden, die onder den arm gedragen worden het gebruiken van de baarlakens van de kerk of van de gilden, laten wij achter wege. Opmerking verdient alleen de be paling, dat in het begraven van de pest dooden niet en sail worden geobsei veert de ordinaris solemniteyt. van den kerk- weg, iiemaer gebrniekt tie naeste, dogh bcquaumste toegangh. Feuilleton. 02). Naar het Engelsch. Malligheid, riep Tarvin openhartig uit. Jij gelooft toch niet aan dat sprookje, als zou er goud in de rivier te vinden zijn, wel Snel week zij een paar passen terug, en zag hem verwijtend aan. Bedoel je, dat je altijd geweten hebt, dat er geen goud in was? Hij zeide niets, maar zij las zijn antwoord uit zijn oogen. Ik zie, dat je het wist, zeide zij koud. Mi.t veldheersblik overzag Tarvin het terrein en het gevaar, dat hem dreigdedadelijk ver anderde hij het plan tot den aanval en zag haar glimlachend aan. - Natuurlijk wist ik het, zeide hij; dat werk mijn i maar een voorwendsel, waarachti werkelijke doel veihorg. Wat was dan je werkelijke doel? Jij zelf. Wat meen je? vroeg zij met een blik. die lu m niet op zijn gemak zette. Het Indische gouvernement staat niemand toe. zich zonder bepaald doel in het Rijk te ves tigen. en ik kon aan .kolonel Nolan toch niet zeggen, dat ik hier kwam om jou het hof te maken, niet waar Ik weet. het niet, maar jij hadt toeh het geld van den Maharajah niet behot ven te gebrui ken om je je doel te bereiken. Dat zou een Verder werd bepaald, dat, noch voor de sterfhuizen van de pest, noch om trent de grafsteden in de kerk zich zul len mogen bevinden eenige personen, die de begrafenis niet convoy eerden. De deu ren van de sterfhuizen moeten dadelijk na liet uitbrengen van de lijken weder gesloten worden. Geen kisten mogen wor den afgeleverd, tenzij die waterdicht zijn gemaakt door peck off andersints Ten slotte volgt de bepaling, dat geen gilden eenige knechten, van buiten in de stad komende, mogen aannemen, tenzij daartoe consent van de Burgemeesteren gevraagd en verkregen te hebben. Inmiddels bleef de pest haar offers eischen. Onder dagteekening van den 29sten September vindt men vermeld, dat Thonis Jan Plulipsen en zijn huis vrouw aan de pest overleden waren. Een zekere Catalijne meer dan den voornaam vindt men van die vrouw niet vermeld had die lieden in hun ziekte opgepast. De Regeerders ordonneerden dat diezelfde Catalijne zich aanstonds uit de stad had te begeven, op startte van uit de stad gezet en arbitralicken, (dat is naar goedvinden) gestrak te wor den. Verder prohilieren (er staatordonee- ren, zulks is uit hetgeen volgt, blijkbaar een schrijffout) de Regeerders Anthoni la Place, de voornoemde Catalijne in zijn huis te logeren ofte te admitteren, terwijl liet hem zei ven voorloopig ver boden wordt zich met zijn kinderen bin nen deze stad onder het volk te begeven, op straffe van insgelijks buiten de stad gezet te worden. Wat had die arme Catalijne misdaan, dat zij. na twee pest zieken met gevaar van haar eigen leven opgepast en verzorgd te hebben, zonder ommezien de stad had te verlaten De zelfde vraag kan omtrent dien Anthoni la. Place gedaan worden, bij wien voor noemde Catalijne nog wel eens aan buis scheen te komen. Vergeefs hebben wjj naar eenige meerdere inlichting dienaan gaande gezocht. De bepalingen, door den Magistraat gemaakt, werden niet nauwkeurig na gekomen, zulks gebeurt wel meer. Voer lieden, woonachtig te Maarden, wier hui zen met de besmettelijke ziekte van de pestilentie waren bezocht, onderstaan, niet alleen volk van Naarden op hun wagens naar deze stad te voeren, maar ook in Amersfoort te verblijven en te overnachten. Ten einde te voorkomen, dat de ziekte verspreid werd, ver boden de Regeerders op den 2en Octo ber allo herbergen en ieder, binnen deze stad en vrijheid wonende, zulke voerlie den, «lie zich bewust waren met de voor- zeide ziekte in hun huizen bezocht te zijn, te logeeren, aan te houden of' op te schrijven, op een straffe van vijf'en twin tig gulden, telkens dat zulks gebeurt. Die bepaling werd gemaakt den len Octo ber. Zij schijnt niet zeer praetisch geweest i te zijn. Welke voerman uit Kaarden, of een andere plaats, die ziel1 met zijn wa- j gen en bepakking en passagiers in de j stad bevond, zou opgeven, dat zijn huis, J bijvoorbeeld te Naarden, met de pesti lentie bezocht was? I Op den Oden October werden de drie I Schepenen en de drie voorzittende Ra- I den, of het meerendeel van dezen, gecom- I mitteerd, om met Mr. Herman, scliool- I meester en voorzanger, omtrent liet be- dienen van het ambt van ziekentrooster i bij de pestzieken gedurende deze ziekte, te confereeren, en met hem omtrent het j tractement gedurende deze ziekte te ac- cordeeren. Inmiddels deed zich het volgende geval voor. Een zekere Jacques J artier, ket- tingspinder, had zich in den zomer in alle stilte uit de stad verwijderd. Na cenigen tijd had hij zich onderstaan, om niet alleen buiten consent en tegen de orde zich wederom metterwoon in de stad te vestigen, nemaerook, om tien of twaalt dagen later, eeno familie, van buiten komende, bij zich in te nemen, en dat was zeer erg. Want. die familie werd bevonden met de pest geïnfecteerd te zijn, en van die familie was reeds een persoon aan de pest gestorven drie anderen ivaren lijdende aan de pest. Het gevaar was niet gering. Ten gevolge eerlijk man niet gedaan hebben. Dat is sterk, riep Tarvin uit. Hoe kon jij den Koning bedriegen, door hein te doen gelooven, dat je werk iets te be- toekenen hadhoe kon jij de arbeidskrachten van duizenden menseben, boe kon jij geld van hem aannemen. O. Kiek. hoe is bet mogelijk Een oogenblik stond hij als vernietigd voor baar. toen riep hij uit: Maar Kate, begrijp je dan niet, dat je hier te doen hebt n ct bet'grootste kluchtspel, dat sinds mensehenheugenis in het Indische Rijk is opgevoerd Dat scheen in goede aarde te vallen, maar het was nog niet genoegen hij waagde zich nog verder, toen zij met iets moedeloos in haar stem zeide Zoo maakt je het. nog erger. Ja jij hebt nooit veel zin voor liet humoris tische gehad. Kate; dat weet ik wel, vervolgde hij, terwijl hij zich naast haar neerzette. Vindt je er nu werkelijk niets grappigs in, dat ik een heel Rijk in rep en roer heb gebracht., alleen om bij een meisje te zijn een lief, hijzonder lief meisje, maar toeh hitter klein tegenover de Amet.-vn.llei. Heb je niet anders te zeggen? vroeg zij. Tarvin verbleekte. 3lij kende dien toon barer stem. den blik van minachting, die er mee ge paard ging. en voelde- dat zijn vonnis geveld werd. liij wist,kans dat hij voor de krisis van zijn stond. Met bijna bovenmenscliclijke inspanning dwong hij zich, met de grootste kalmte, ais gold het de natuurlijkste zaak ter wereld, te zeggen Je denkt toch niet, dat ik den Maharajah een rekening zal inleveren? Kate zag hem verbaasd aan. Zij kon Tarvin niet volgen in zijn redeneeringen en de'zaak niet daarvan gaven de Regeerders bevel, dat de personen, die ziek waren, zouden ge bracht worden in een van de Pothshnis- jes, terwijl de leden van de familie van Jacques Jartier, zoowel als van de andere familie die gezond waren, zich aanstonds hadden te begeven uit hun woning in het andere Pothshnisje, en aldaar zou den verblijven, buiten omgang met an dere menscben, tot nader order. Het te verlaten huis op de korte gracht, met alle toegangen daartoe, zal door Henrick Gerrits of' zijn zoon dichtgespijkerd wor den en blijven, gedurende den tijd van zes weken. Niemand mag daarin komen, zonder consent van de burgemeesters verkregen te hebben. In geval van wei gering van de gezonde personen van de familie van Jacques Jartier, of van an- deren, om uit het voorzeide huis in het j voorzeide Pothshuisje over te gaan, wordt aan diezelfde familie door de Regeerders bevolen, aanstonds uit de stad te ver trekken, op poene van door de dienaars uit de stad gezet te worden, terwjjl het hun verboden wordt, om zonder consent weder in de stad te komen. In het be sluit van den Magistraat vindt men ver der vernield, dat. tot insinuatie dezes gcauthoriseerd zijn de respectieve deur waarders Henrick Gerritsz, pestmeester, en Baptistus Henricksen, zijn zoon, mits gaders de dienaars van Justitie, geza menlijk en ieder in het bijzonder. Van een pestmeester hebben wij tot dusverre niets vernomen. Het is de vraag, welke j betrekking daarmee bedoeld wordt. Wij zullen dat later vernemen. Het schijnt echter te bljjken, dat de I besluiten van den Magistraat omtrent J liet weren en voorkomen van de pest niet veel ingang bij de burgers gevonden hebben. Ziehier daarvan enkele voor heelden j Onder dagteekening van den 5den No vember vindt men het volgende vermeld: Daar was aan de pest een kind over- leden van zekeren Herman Bortz. Dat kind zou in den voormiddag begraven I worden. Te dien einde was de verga- dering van deu rouw aanbestemt ten liuyse van denzelfden Herman Bortz. beschouwen uit. hetzelfde oogpunt als hij zijn wisseling van standpunt, zijn behendigheid om als een vogel op te vliegen, onverwacht 1i i'm ken, en een cirkel te beschrijven cm tot zijn eerste plaats terug te keeren, wat. om eenzelfdc- doel geschiedde, zou zij nooit hebben kunnen begrijpen. Maar zij geloofde aan zijn eerlijke be doelingen en dacht, dat hij het goede wel wilde doen, als hij maar eerst wist waarin dit bestond, en haar geloof in zijn braaf karakter belette haar te zien. dat zij alleen voor hem ile maat staf was van hei waarlijk goede, dat hij altijd alleen datgene als zedelijk zou beschouwen, wat Kate behaagde. Andere vrouwen hielden van zoetigheden. Kate hield van zedelijkheidnu goed, hij zou haar die ruimschoots er schaften, al moest hij dc ïcst der wereld van dat artikel bcrooven. Daeht je dan, dat. ik niets betaalde voor die hecle vertooning? ging hij bedaard voort. Maar bij zichzelf zeide hij Zij haat en veracht in ij. Waarom heb ik dat alles niet. eerder be dacht? Luid vervolgde hij: Eerst heb ik plei- zier gehad nu heb ik jou. Beide zaken heb ik i il le duur gikocht, en nu ik weg ga, betaal ik alles. Dat begrijp je toch wel? Miliar zij beantwoordde zijn glimlach niet. Hij wisehtc zacht het angstzweet van het voorhoofd en zag haar aan. Wat zou zij nu zeggen? Zij zeide niets, en terwijl zijn hart samenkneep, ging hij wanhopig voort: Ja .het is wel juist iets voor mij, om den ouden Rajali zoo beet te nemen, niet waar Kate? Het is juist iets voor den bezitter van een mijn, die maandelijks een waarde van tweeduizend pond sterling oplevert om naar deze woestenij te ko men. ten einde een lichtgeloovig Indisch vorst van een paar duizend ropijen te berooven, niet Welke mijn? vroeg zij met schorre stem. Lingering Lode, natuurlijk; daar heb je mij toch wel over hooren spreken, Ja, maar ik wist Dat de zaken zoo goed gingen Nu het is toch zoo. Wil je het- rapport zien? Neen antwoordde zij maar Nick, dan ben je, dan hen je Rijk Nu ja, het gaat nog al, ten minste te rijk voor zulk een lage afzetterij. Hij schertste om zijn leven te redden. Zijn hoofd brandde; de vreeselijke onzekerheid maakte hem bijna waanzinnig. Én met het woord „af zetterij" ging er eeusklaps een nieuw, ontzettend licht voor hem op. Hij was verloren. Als zij deze éene zaak reeds zoo vreesolijk vond, wat zou zij dan wel zeggen van de andere? Hij beschouwde alles als een onschuldige, goed geslaagde, aardige grap maar zij Alles werd hem donker voor de oogen. Kate of den ring Hij moest kiezen. Den ring of Kate? Neem het niet zoo licht op, zeide zij ern stig. Je zoudt even eerlijk zijn als je arm was, Nick. O, vervolgde zij, terwijl zij haar hand op de zijne legde, als om hem vergiffenis te vragen, dat zij nok maar éen oogenblik aan hem ge twijfeld had, ik ken je veel te goed NickJij wil je altijd slechter voordoen dan je bent, maar in den grond is er niemand zoo eerlijk als jij. O Nick, op wien zou ik vertrouwen, als ik het niet meer op jou kon doen Hij nam baar in zijn armen. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1