of vrouwen, tevens ingezetenen, 30 jaren oud en gedurende eenigen tijd werkzaam als patroon oi' werkman. Kiezers zijn mannen of vrouwen, ingeze tenen, Nederlanders, 25 jaar oud en gedu rende zekeren tijd werkzaam in het bedrijf, dat zij vertegenwoordigen. De ter beëindiging van geschillen te be noemen Verzoeningsraad bestaat uit een ge lijk getal van patroons en van werklieden. De werking is geheel facultatief De Ver zoeningsraad deelt aan partijen schriftelijk advies mede. De zittingen worden gehouden met ge sloten deuren. Volgens den Haagschen correspondent der Zutphensrhe courant heeft de Minister van Justitie liet voornemen, bij het Departement een hoofdambtenaar aan te stellen, uitslui tend belast met wetgevenden arbeid. Reeds sinds jaren is geklaagd, dat er aan dat De partement zoo weinig wordt gedaan oni onze wetboeken in overeenstemming te hou- met de eischen van den tijdvooral de te genwoordige Minister heeft reeds menig hard woord moeten liooren, dat hij zoo weinig wetgevenden arbeid tot stand brengt. Maar nu komt de Minister ronduit verklaren «ik heb geen tijd en mijne ambtenaren hebben het óok te druk oin belangrijke ontwerpen voor te bereiden. Geel" mij daarom een des kundige bij uitnemendheid, een rechtsge leerde. die niets zal te maken hebben met het r gewone Departementswerk. maar rustig zijn tijd zal kunnen besteden voor het redi- geeren en ontwerpen van wetsvoorstellen." Ik twijfel er niei aan of de Kamer zal aan het verlangen van den Minister voldoen, i vooral omdat het bekend is, dat het per soneel van Justitie, hoe bekwaam overigens ook, het. werk niet af kan. Zeker zal liet L- niet. gemakkelijk zijn om iemand te vinden, r die genoeg in alle deelen van ons recht te huis is en bovendien alle andere qualiteiten bezit, die in zulk een wettenmaker worden vereischt, vooral niet voor f4000. maar ge lukt dit. dan zal zeker het geld, voor dezen nieuwen titularis, dien men eigenlijk wel vice-Minister zo\i mogen noemen, niet slecht zijn besteed. Misschien is dit ook een eei-ste stap voor den Minister om bij tie verdedi- ging van belangrijke, vooral technische voor stellen. niet alleen in de Kamer te komen, maar begeleid en gesecondeerd door een deskundige, die in de détails van het onder werp thuis is. De Grondwet penniteert dat uitd "ukkelijk hoewel tot nu toegeen Minister er mee durfde beginnen, zegt de briefschrijver Alles mooi en wel, zouden we in 't mid den willen brengen, maar als de Minister eens begon mét liet instellen van politie rechtbanken en te gelijk een besluit uitvaar- digde, dat bij zijn Departement wat minder - schrijfwerk inkwam wat inderdaad ge voeglijk kon dan zou er voor veel amb tenaren heel veel tijd komen. We laboree- 1 ren werkelijk ie veel aan «slatenziekte." Blijkens de «Jaarcijfers" van de Centrale Commissie voor de Statistiek waren er in het belastingjaar 1804'05 in ons tand voor de Vermogensbelasting aangeslagen: 115 personen voor een kapitaal van meer dan 2 millioen 402 voor meer dan 1 millioen1309 voor meer dan een half millioen: en 10909 voor éen ton of meer. Van de 77 072 helastinplichtige «kapita listen" bezaten er 9391 een vermogen van 13 a 15 duizend gulden; 14287 een van 15 a 20: 10196 een van 20 a 30: 8931 een van 30 a 40; 58T3 een van 40 a 50; 7960 i een van 50 a 75. en 4145 een van 75 a 100 duizend. Onder deze 77 672 zijn er 30471, die tevens in de Bedrijfsbelasting waren aangeslagen, en daarvan 4253 met een belastbaar bedrijls- in komen van meer dan f5000. In de Bedrijfsbelasting waren in 't geheel aangeslagen 224 594 personen waarvan niet in de Vermogensbelasting 194123. Wegens bedrijfsinkomsten beueden f500 waren 2551 peraonen aangeslagen, waarvan slechts 7 geen Vermogensbelasting hadden te betalen. B-meden f '1000 belastbaar inkomen waren er 124217, waarvan 117 029 zonder belastbaar vermogenvan 1000 tot f2000 resp. 74 499 en 64021; van f20i)0 lot f3000 resp. 10 844 en 7175: van 1'3000 tot f4000 resp. 6751 en 3615; van f4000 tot f5000 resp. 2921 en 11/4: van f5000 tot f 10 000 resp. 4022 en 1013, en boven f 10 000 te zatnen 1241. waarvan slechts 99zonder Ver mogensaanslag. Uit liet jaarvei-slag der Posterijen blijkt, dat in 1895 niet minder dan 247 149 723 stuk ken werden behandeld, waaronder 114918492 couranten en andere gedrukte stukken, d. i. ruitn 8 millioen meer dan in 1893. Er waren op 31 December 265 postkan toren. 31 bijkantoren, 985 hulpkantoren en 3783 brievenbussen. Met personeel in actieven dienst bestond 36 ambtenaren en beambten. Van de 223 aangifien wegens vermissing van aangeteekende brieven bleken 208 011- jgegron Ivan de overblijvende komen 6 ton iste van Duitsclihind, I van Hongarije, ter- j Etvijl I door brand verloren ging en 2 door ^Rusland in beslag werden genomen; slechts I 5 zijn dus werkelijk zoek geraakt. De ontvangsten bedroegen in 1894, ruim de uitgaven bijna 6 millioen gulden: •Ie winst bedraagt bijna 16 tonnen gouds. Hoe nauwkeurig het personeel te werk gaat, kan weer blijken uit het volgende: Dezer dagen werd te Doesburg een brief kaart in de bus gestoken, waarop het adres ontbrak. Ten postkantore kwam men op liet vermoeden, dat deze briefkaart te Vreeswijk moest bezorgd worden, omdat daarin over zekere M.en de Vreeswijksehe kermis werd gesproken. De kaart werd daarom niet als onbestelbaar beschouwd en naar Vrees wijk opgezonden. Hier wist men eerst niet wie met die M. bedoeld werd, want het was slechts een voor naam. Toch slaagde men er spoedig het meisje te vinden, aan wie de briefkaart moest bezorgd worden, een dame, die tijdelijk te Vreeswijk vertoefde. Lombok is thans onder rechtstreeksch Ne- derlandsch bestuur gekomen. Den 31en Au gustus teekende de Gouverneur-generaal het besluit, waarbij dat bestuur werd ingevoerd, en te gelijk andere besluiten, betrelfende de regeling van de geheele administratieve in deeling, de rechtsbedeeling en de invoer rechten. Het eiland vormt een afdeeling van de residentie Bali en Lombok, heeft Ampenan als hoofdplaats en wordt bestuurd door een assistent-resident. De afstammelingen van den ouden radja zijn vervallen verklaard van alle aanspraken, wegens het wanbestuur in de Sasaksche stre ken en als straf voor den verradelij ken over val en het. daarop gevolgd verzet. «Het kan geen aanbeveling verdienen," zoo luidt het. «het bestuur over het Rijk aan een zijner afstammelingen terug te geven, omdat met zeker, eid gebleken is, dat een Balisch bestuur over iiet rijk Selaparang met de rust der inwoners en den bloei van het land onbestaanbaar is." Gelijk men weet Amei-sfoort heeft er oók zijn steentje toe bijgedragen werd onlangs de Prins Hendrik-stichting te Eg- mont-aan-zee aanmerkelijk vergroot. In plaats van lilt verpleegden kunnen er thans 200 verzorgd wordentoch zijn er maar 16o. Niet omdat er geen sollicitanten zijn, in tegendeeliederen dag komen er nieuwe aan vragen in. De middelen echter oin aan alle aanvra gen te voldoen, ontbreken. Daarom klopt de Prins Hendrik-stichting aan bij de meer- gegoede landgenooten en vraagt hulp en steun in naam van hen, die een arbeidzaam leven achter zich hebben, die de zeeën heb ben beploegd, weer en wind hebben door staan, He vaderlandsehe kleur hoog hebben gehouden, eenmaal do dragers waren van den H] ouden roem en de nationale gcestkiac lit. me thans arm zijn en terneergebogen door de jaren. Mogen velen zich tot helpen opgewekt ge voelen. De Prins-Mendrik-stichting verdient liet ten volle, ls reeds sedert lang in ons land de plaat selijke belasting op liet. gemaal algcscbalt, Vlissingen schijnt deze belasting,die er rond f21500 opbrengt, nog niet te kunnen mis sen de belasting op liet gedistilleerd brengt er f31000 op. Niettegenstaande deze be lastingen worden op de hoofdsom der Per- soneele belasting voor die gemeente toch nog 55 opcenten geheven. Als er een klein beetje meewerking komt, zal do Amersfonrtsche afdeeling van «Toon kunst" een zeer aanzienlijken steun krijgen uit Baarn. Daar tocii hebben eon aantal dames, en ook eenige hoeren, besloten deElias in studie te nemen, welk heerlijk oratorium insgelijks hij de afdeeling hier in studie is, om bet dan hier gezamenlijk op hel eerste Toon- kiinst-eoiicert met orkest-begeleiding uit te Plotseling begon dezer dagen te Voorscho ten 's avonds tegen halftien de klok der R. K. kerk te slaan, alsof er geluid werd. Het volk- schoolde samen brand zag men echter niet. Allerlei gissingen werden geuitboos opzet spoken, etc.boos opzet was onmogelijk, daar alle deuren Hink gesloten waren. Zou het dan spoken Het gelui duurde voort, totdat eenige bur gers en de kapelaan besloten den toren te onderzoeken. En wat zag men Noch brand, noch spoken, noch boos opzet, maar alleeneen gebroken veer, waardoor het slagwerk geheel afliep. Een hotelhouder op een kleine badplaats in het Gooi is gegijzeld en wel voor een (linke schuld bij denpaardenslachter. De trekkiug der goederenloterij van de Amsterdamsche tentoonstelling zal, ten gevolge eener gunstige beschikking van den Commissaris der Koningin in Noordholland, plaats liebbeu den 13 Ja nuari 1896. Van begin November tot Januari zul len de prijzen in een daarvoor ingericht lokaal te Amsterdam worden geëxposeerd en gedurende dien tijd zal er nog gele genheid bestaan tot het koopen van loten. 't Is een soort genot, nu eens een nabe trachting te lezen over het weer in September, dat volgens Flammarion sedert 1089 dus in twee eeuwen niet zoo warm en zoo droog is geweest. Het weerbericht van het Kon. meteorolo gisch instituut luidt als volgt: September onderscheidde zich door mooi weder. De gemiddelde bewolking was zeer gering, namelijk 3.4, terwijl zij normaal 5.3 bedraagthet aantal bewolkte dagen is slechts 2, tegen normaal 3, en het aantal heldere Jagen steeg zelfs tot 16, normaal slechts 4. De hoeveelheid neerslag bedroeg slechts 22.3 m.M.; dit. is een derde van de normale hoe veelheid. (Te Wageningen 14 m.M. tegen 61, te Amersfoort 25.5 tegen 71.5 in 1895). De gemiddelde temperatuur was bijzonder hoog zij bedroeg 17.1 0., dat is 1.9 C. hooger lat het normale gemiddelde. Slechts eenmaal, het jaar 1849, namelijk in 1805, steeg in September de gemiddelde temperatuur boven dit bedrag en wel tot 17.9 C. De laagste temperatuur, 7 gr. C., kwam voor op 22 September om 6 uur's ochtends en de hoogste op 10 September 2 uur 's mid- lags, nl 20 gr. C. De gemiddelde barometeratand, 765.3 m.M., was veel hooger dan de normaal gemiddelde, 700.7 m.M. Omveder kwam zelden voor, alleen op 7 i 10 September; het eerste on weder strekte zich over geheel Nederland uit. Volgens de Amsterdamsche bladen heeft het, wetsontwerp op de annexatie van N.-Ainstel in de sectiën der Tweede Kamer een zóo i De in haar soort beroemde groote linde te Ruinen die geplant werd kort na en als herinnering aan liet sluiten van den Mun- sterschen vrede (1648)is Maandagmiddag door den storm geveld. Te Deventer is liet onlangs gebeurd, dat, na afloop van een aanbesteding voor liet bouwen van een paar panden, de aannemer borgstelling vroeg van den aanbesteder voor liet uitbetalen van de aannemiiigssom. (In het bestek was o.a. opgenomen, dat de aan nemer twee soliede borgen ten genoege van den aanbesteder moest stellenen dit werd tot nog toe in alle bestekken opgenomen). De timmerlieden- en nietselaarsvereeni- gingeu hebben zich nu tot de aldaar wonende bouwmeesters gewend met liet verzoek, het daarheen te willen leiden, dat voor 't vervolg in de bestekkeu ook de voorwaarde worde opgenomen, dat de aannemer des noods van deii aanbesteder twee soliede borgen kan eischen voor het bedrag van het door hem uit te voeren werk. Uit mocht wel navolging vindenvraag dat maar eens aan de aannemers, die soms jaren op hun geld moeten wachten. Bij al het gejammer over honger en ge brek en ellende, dat men binnen kort weer verwachten kan, trof het mij zegt Morgen ster in een der Haagsche bladen -- niet onaangenaam, toen ik dezer dagen aan boord van een bootje naar Zaandam een passagier, die bezig sciieen onder zijn medereizigers het zaad der ontevredenheid te strooien, door een van het gezelschap, (een werkman naar het uiterlijk,) kort en bondig lot zwijgen hoorde brengen. Naderbij tredend, hoorde ik hem zeggen: «Wat wou jij pratenMijn vader droeg mij op zijn arm als-i Zondags ging wandelen met zijn vrouw en ik wed, (lat. jou vrouw, zoo goed als do mijne, wel achter een kinderwagen loopt, hè En 't heugt ine nog best, dat we met zijn vieren kinderen in een bed gestopt werden en tegen elkaar kropen van de kou, en dat doen jou kinderen toch ook niet, net zoo min als de mijne. En al eet ik het niet eiken dag, ik eet toch zeker in éen week meer vleescli of spek dan mijn vader in een heeie maand over zijn lippen kreeg, hoor, en die moest hard werken, harder misschien da» ik Eu mijn vader en moeder zijn in hun heele leven Amsterdam niet uit geweest, maar ik ga eiken zomer met mijn vrouw en de jongens mei een pleiziertreiu naar Den Haag of ArnhemVvat klets je. kerel, dat de tijden hoe langer boe slechter worden, voor den werkman Ze worden hoe langer hoe beter, als jullie je er maar builen houden!" De godsdienstoefening in de Remonstrant- sub e kerk hier, zal aanstaanden Zondag ge leid worden door dr. II. Lohr, predikant bij do Luthersche gemeente te Rotterdam. liet bestuur van de snijsuitdeeling, welke weder van omtrent half December tot in Maart liet zware lot van vele nooddruftigen zal trachten te verzachten, doet bij adver tentie in dit nummer een beroep op den weldadigheidszin van de sladgonooten. Aanbeveling is wol overbodig: we willen dan ook slechts wijzen op de aankondiging. In verband met. de hier en daar in den lande voorkomende gevallen van febris tgphoi- dea, wier verbreiding toegeschreven .schijnt, te moeten worden aan liet. gebruik van ongekookte melk, verzoekt men ons. m>g- 1,1 i o i... ...11 ui. ii iiii>. illlg- slecht onthaal gevonden, dat de aanneming mauls te wijzen op bel schadelijke van niet- van het voorstel zeer onwaarschijnlijk is. 1 ol' niet behoorlijk gekookte melk. De lieer J. II. van Dapperen, in de Baarn- sclie muziekwereld welbekend, heeft welwil lend de leiding der repetition van deze onderafdeeling van de afd. «Amersfoort" dei- Mij. tot. B. d. T.. op zich genomen. Onze vroegere stadgenoot' kolonel W. indant van het 3e imciit infanterie te Bergen-op-Zoom, her- I dacht gisteren onder zeer talrijke blijken van belangstelling zijn 40-jarigen oflieiersdienst. Tot kapitein bij het 5e regiment infanterie is benoemd de le luitenant J. J. van Leeuwen, van liet Instructie-bataljon Hij wordt belast met het bevel over een der compagnieën hier. Bij het 5e regiment infanterie zijn benoemd tot. 2e luitenant de sergeanten-volontair D. P. Brondgeest, van het 4e. en de sergeanten P. Volbeda. van het le, en II. L. de Wijs, van het 8eterwijl sergeant K. E. Spoelstra van het. 5e regiment is benoemd tot, 2e lui tenant bij het 7e. Sergeant S. Nijdain, van het, regiment grenadiers en jagers, is benoemd tot 2e lui tenant-kwartiermeester bij bet. 5e regiment infanterie, terwijl sergeant H. .1. Schellen, van liet 5e regiment, is benoemd lot 2e lui tenant-kwartiermeester bij liet 7e. De sergeanten J. H. A. van den Vrijhoef, en W. J. H. van de Poel, beiden van liet 5e regiment infanterie, zijn benoemd resp. tot 2e luitenant, der infanterie en tot 2e luitenant-kwartiermeester van het leger in Nederlands,'h Indiü. Van liet 5e regiment infanterie zijn toe gelaten tot den Hoofdcursus de sergeanten llartogli lleys van Zoutevenn. Roozendaal en Van den Oudendijk Pieter.se, die zullen wor den opgeleid tol. 2e luitenant der infanterie h. t. I.: Polark, idem infanterie O.-I.en Iloclistenbach, tot, 2o luitenant-kwartiermees ter li. t. I. Binnenkort wordt ll.M. do Koningin-Re gentes op Soestdijk verwacht om zich op de hoogte te stellen van de verbouwingen aan het paleis, welke ondershands zijn opgedragen aan den heer J. D. K. van der Veen, te Baarn. I)o winter-lienst op postkantoor, sporen, enz. is gereed. Gegadigden verzoeken wij beleefd, bel in dit nummer voorkomende bestol-biljet, ten spoedigste, uiterlijk v.'.or Maandag 14 de/er, te willen inzenden. De rechtbank te Utrecht veroordeelde II. T. S. en zijn zoon, beklaagd van diefstal van vetleder uit de looierij en ten nadrein van den heer .1. A. Kleher. hier. M onder scheidenlijk 8 en 4 maanden gevangenisstraf. Een aantal leden van de Gereformeerde kerk A te Bunschoten hebben zich onttrokken aan de voor eenigen tijd geheel legen luin weiisvh aangegane veiniging met -Ie Gerei'. Kerk B. en bericht gezonden aan den Ker- keraad. dat zij in geenerlei kerkelijke ge meenschap met de Gereformeerde Kerken staan, maar willen blijven wat zij van ouds door doop en opvoeding zijnleden der Christelijk Gcrelonneerde kerk. de kerk der Afscheiding van 1834. Zij hebben thans we derom oen zoodanige gemeente gesticht. Nadat, ten huize van den landbouwer Poort een vergadering was gehouden met de tot lie Clir. Gerei', kerk teruggekeerden, werd, onder leiding van den beer .1. Schotel, prod, der Clir. Gerei'. Gein. te I ireel.t, een kerke raal gekozen. Een schuur van den lieer Poort is tol vdiirloopige vergaderplaats inge richt. Daar trad de lieer Nl.otel Dinsdag avond op voor oen groote schare van hoor ders en sprak naar aanleiding van Matthcus Ds. W. Renkema, te Rijnsburg, lieel't be dankt, voor het, beroep bij do Gereformeerde kerk A te Bunschoten. Ds. L. A. T. Creulzberg. te Peruis, zoon van don vorigeu predikant te Hoogland, hooft, voor liet. beroep naar laatstgenoemde emeente bedankt. Te Burneveld is aanbesteed het bouwen an oon «vrije" kerk voor rekening van den lieer .1. .1. de Ileus, aldaar. Laagste inschrij vers waren de hoeren A. Van de Kliert en K. Val: Wagensveld, voor 15207.96, aan wie liet werk is gegund. Is dit gebouw klaar, dan mag die gemeente mot nog geen 4000 inwoners zich ver heugen in hot bezit, van 0 kerken. T. B. bloed Barneveld, die lijdende was [il'liging, ten gevolge van liet van tabak op een overigens onbe duidend wondje, is aan de gevolgen van die roekeloosheid overleden.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2