Maandag 21 October 1895. No. 4503, 45e Jaargang Binnenland. öitRave Firma A. H. VAN CLEE FF te Amersfoort. Versclnjnt Matiiulag- en DmulmlagnamüUbu) met gratis ZondagMid. Abonnement per 3 maanden 1.— Franoo per jK»t 1.15. Abonnement alleen op hol Zondagsblad voor Amersfoort 40 cl, voor liol binnenland 50 et. per „'."'."V, Advcrlentiën 1—6 rogels 60 et.j elke regel moor 10 cl. Oroote lettors naar plnatarulinto. Legale-, ollicinele- en onteigennigaadvert. por regel 15 et. Reclames per regel 25 et. AJmmdtrlijk- mimmn10 cn,l. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel ,5 oent. Bjj ndvertentiën van buiten de stad worden de incnsseerkoston in rekening gebracht. Bursaü KORTEOR ACHT 5ö 'IVIeplioon 111. K EN NISÖEVINGEN. De BURG EMEESTER rn WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen den ingezetenen in herinnering de navolgende bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet van den 29. Maart 1838 (Staatsblad No. 4) houdende de BELASTING OP HET PERSO NEEL. gewijzigd bij de wet van den 9. April 1869, (Staatsblad No. 59); Die na den 15. Mei een perceel in gebruik neemt, ia voor dit perecel de belasting naar de vier eerste grondslagen, voorden tijd dos dienst jaar» die dan nog over is, verschuldigd. Aan den belastingschuldige, die in den loop des dienstjnars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijnen dienst achtertelaten, wordt ontheffing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, indien daarvan door hein binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het per ceel verliet, tegen bewijs, schriftoljjk aangifte is gedaan ten kantore van den Ontvanger, op een aldaar kosteloos verkrijgbuur biljet. De ontheffing wordt ook verleend over bet driemaandelijkse!» tijdvak waarin het perceel werd verlaten, indien de belastingplichtige daar na. doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel waarvoor hij belastingplichtig is, in gebruik neemt. Bij overlijden van don belastingplichtige treden •zijne erfgenamen in dezelfde rechten eu verplich tingen. Het ingebruikstellen van dienst-of wcrkboden en paarden, of van die welke, aanvankelijk ge bezigd tot onbelastbare of minder belastbare einden, overgaan tot belastbaar of hooger be lastbaar gebruik, wordt met aanschaffing gelijk gesteld. Aangifte daarvan wordt gedaan op een biljet ter invulling bij den Ontvanger verkrijgbaar. Amersfoort, den 18. October 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTU3. De BURGEMEESTER 'van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 22. Oetober aanstaande, des namiddags te aan ure. Amersfoort, don 19. Oetober 1895. De Burgemeester voornoemd. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op art. 7. No. 2, van do verordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen, door den gemeenteraad vastgesteld den 29. November 1881» Brengt ter openbare kennis, dat door hem bij algemuenen maatregel, het sluitingsuur voor de tapperijen en koffiehuizen gedurende het tijdvak van 2l. tot en met. 2(5. Oetober aanstaande is bepaald op 12 uur des middernacht» nitgezon- Feuilleton. Vrij naar het Engelsch. 8). Het gewrocht van de kunstnijverheid zijnor vrouw hing nog achter de deur van het vertrek aan een spijker. Hij kon van de plaats, waar hij mismoedig nederzat, de naieve vormeloosheid van het bovenachtergedeelte bewonderen en kwam al spoedig tot do conclusie, dat ditj fdee- dingstnk alle voorgaande verre overtrof wat de kortheid der pijpen, de lengte aan het middel en de fantastische originaliteit van het patroon aanging. Terwijl zijn oog op deze laatste schep ping zijner vrouw rustte, ontwaakte in zijn borst een duiveltje, dat hem plotseling over zijn eigen gedachten deed blozen. Hij word beschaamd over zich zeiven; natuurlijk, wat wist hij niet al te goed, hoe dankbaar hij zijn vrouw behoorde te zijn voor al de zegeningen, die zij over hein'had uitgestort? En moest hij haar ook niet even dankbaar zijn voor de pantaloD, wier cxentrici- teiten die onvergeeflijke opwelling in hem hadden verwekt? Maar hot duiveltje, was niet zoo spoe dig uit te werpen en beijverde zich," hem aller lei ongohoorde gedachten in het oor te blazen, waaronder die aan de plagerijen, welke hem den volgenden ochtend op zijn winkel wachtten, zijn gelijkmoedigheid het incest in gevaar brachten, „Gooi het ding in den vuilnisbak'», fluisterde zijn boozegenius hem eidelijk toe „het is nergens de Vrijdag 25. October 1895, als wanneer die inrichtingen tot 1 uur in tien morgen van den 26. October daarna mogen geopend blijven. Amersfoort, den 19. October 1895, De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. II.H. M.M. de Koninginnen zullen, als gewoonlijk, in het begin van December van net Leo naar 's-Gravenliuge terugkeeron. De Twee le Kamer heeft aangenomen bet voorstel tot invoering op I September 1891» van tie Faillissemenlswet, welke, zooals men weet, de niet-kooplieden gelijkstelt met de kooplieden. Op Bronbeek" zijn aangekomen 14 vuur monden, dnor onze troepen buit gemaakt op Lombok. Door de Centrale commissie voor statistiek is besloten, een onderzoek in te stellen naar de vraag »of er verblind bestaat tusschen armoede en mortaliteit." Er zal onderzocht worden, of de toeneming der bevolking mi ner de linnen grooter is dan mi Ier de rijken, Waal' de kindersterfte liet grootst is, enz. Men herinnert zich, dat onlangs voor de rechtbank te Amsterdam terecht stond een schutter, die weerspannig was geweest tegen den bode van den schuttersraad, die een vonnis van dien raad op hem kwam exeeu- •teeren. De rechtbank volgde de leer van rar. Kappeyne, dat geen wet ol' wettige verorde ning den bode met die functie belast en ontsloeg den schutter van alle rechtsvervol ging. Hel openbaar Ministerie ging in appèl en requireerde vernietiging van lu;t vonnis met veroordeeling van den schutter tot 3 weken en zulks op grond dat de bode wpl bevoegd was; alles onder madedeeling, dat hij, ad vocaat-generaal, op last der Regeering te dezer zake in elk geval een arrest van den Hoogen Raad zou uitlokken, Mr. Kappeyne, ook thans weder voor den schutter optredend, bepleitte de bekrachtiging van het vonnis der rechtbank. Dat is zeker een zeer interessante quaestie. Van de bijdragen, daartoe door eenige ver eerders van den romanschrijver Jan Krede- rik Oltmans bijeengebracht, zal op het kerk hof te Steenderen in plaats van de verweerde en gebai»sten zerk, die daar nu op zijn graf aanwezig is, een nieuwe monumentale steen worden geplaatst met inscriptie, vermel- andera goed voor". Simmons wendde, ontsteld over zijn oigen boos heid, het hoofd af van het voorwerp, waarin de zerzoeker tot hem gekomen was, en dacht er een oogonblik aan, de kopjes nog eens af te-was- schen, bij wijze van diseiplinarie straf. Hij ont vluchtte eohter 't vertrek, en bemerkte op't por taal, dat do voordeur open 9tond. Een open voordeur nu was iets, waaruuu juffrouw Simmons reeds meer dan eens had dreigen te sterven of, op zjjn zachtst genomen, een aanval van woede te danken had gehad. Simmons ging daarom naar' beneden om een herhaling van genoemde gevreesde aanvallen te voorkomen. Reeds had hij de kruk in de hand, toen hij een man op het trottoir zag staan, die nieuwsgierig naar binnen keek. Zijn gelaat was gebruind, zijn handen staken dien in zijno broekzakken, en achter op het hoofd droeg bij een zeemanspet. Uit een en auder maakte Simmons op, dat het een matroos was. Vóór hij den tyd had, de deur to sluiten, deed de man een stap naar voren, en vroeg: „Juffrouw Ford is toch thuis, niotwaar?" Simmons nam hom eenige seconden lang ern stig op, on beantwoordde daarop de vraag met een langgerekt: „Hè „Nu, ja, de vroegere juffrouw Ford zij heet nu immers Simmons?" Deze woorden gingen vergezeld van een zon derlingen loensohen blik, die Simmons alles be halve beviel. „Neen," zei Simmons, hierop„ze is niet thuis." „Je bent zeker haar man dmuie imam en voornamen, benevens de titels der door hem geschreven grootere werken. J Menig trouwlustig paartje ziet bjj de vol- I voering zijner plannen een spaak in liet wiel I gestoken, doordat te bepaaleer tjjd de »pam- pieiwi" niet in orde zijn. Ken geval als zich i dezer dagen ter secretarie te Mid wolda voor deed, behoort echter tot de liooge uitzonde ringen. I Een trouwlustig weduwnaar vervoegde zich iluar, bij den ambtenaar van den Bür- j gerlijke Stand, zonder evensvol doordenoo- dige bowyzen te kunnen staven, wie zjjn I moeder was. De man stond blijkbaar te boek, als zonder de tusschenkornst van zyn moe der ter wereld te zijn gekomen, een gevolg natuurlijk van een verzuim, en, zoouls bleek, eigenlijk van oen dubbel verzuim, 's Mans vader had indertijd verzuimd de geboorte van den zoon bekend te maken, ter plaatse, waar zulks het geval behoorde te zyn. Een veroordeeling was daarvan liet gevolg en het kind werd toen ingeschreven, al» zoon van den veroordeelden vader, zonder ver melding van de moeder. Zoo schijnt er dus geen moeder bestaan te hebben en liet hu welijk kan niet eerder voltrokken worden vóór aan eenige formaliteiten is voldaan. 't Herinnert ons aan een nóg sterker geval. Toen een onzer vrienden, nog wel een zoou van een gemeente-ambtenaar, moest verhuizen, bleek het, dut hij geheel alleen was ingeschreven in de registers van don Burgelijken Stand, zonder vader of moeder, en 't heeft heel wat moeite gekost om du ontbrekende stukken nog le krijgen. Verleden week Zaterdag liet een conduc teur van de A. O. M. zich schoren. Eon onbeduidend wondje aan den hals kwam in aanraking met het mes. Zondag was de keel zoodanig opgezwollen, dat de dokter moest gehaald worden, die bloe i vergiftiging con stateerde. Maandagochtend reeds overleed hij, een onverzorgde weduwe met drie zeer jonge kinderen achterlatend een vierde wordt spoedig verwacht. Het ongelukkige gezin van den pas 32- jarigen Van der Horst woont 2o Jan van der Heiden-straat 58, Amsterdam. Dit laatste voor lien, die een postwisseltje tje mochten willen zenden. De lieer H. G. Tersteeg deelt mede, dat de Historische Galerij, afkomstig van liet ge nootschap »Arti el Arnicitiae" te Amsterdam, aangekocht is door een kunstliefhebber te 's Gravcnbage. Er zijn ilus toch nog mensclien die wèl iets hebben als nationaliteitsgevoel en die voorkomen, dut oen zoo echt Nederhuidsche verzameling vprschucherd wordt.. Een vereenvoudiging waarvan de belusting- inner en de belualing- betaler beiden proliteoron is in Den Haag ingevoerd. De gemeente-ontvanger heeft zich bereid verklaard, aan de gemeente verschuldigde gol den por postwissel in ontvangst te iteinen. liet aanilagbiliel. wordt franco terugge zonden, als het. by ile toezending, vergezeld gaat van het daarvoor vereischto postzegel. Er zijn toch wonderlijke menschen in -Ie wereld, (lp een stoep voor een woning aan den Amstel te Amsterdam zat Vrijdag oen jongetje vun drie jaar te spelen met een beugeftaschje mot f30 aan specie en eenige tramkaartjes. Een voorbijganger mankte uit het kind afhandig. En nu beklaagt de onverstandige moeder zicll bij de politie, dat men houw f30 ont stolen heeft Zjj heeft haar verdiend loon. zouden wij zoo zeggen. Door de nfscliaHing der twee kerkelijke hoogleeraren hebben 75 studenten de gemeen telijke Universiteit te Amsterdam verlaten. De opbrengst der collegegelden wordt daar- door f 7500, en de opbrengt der examengelden I f2500 minder, terwjjl C8IHX) bezuinigd is. Maar wat weegt dut verlies en het ge- I mis van de verteringen dier 75 jonge man- ooo op tegen de zegepraal van hot groote beginsel, dat de gemeente geen belang. heeft hij liet opleiden van aanstaande predi kanten en daarvoor dus ook geen golden beschikbaar mag stellen. Leve het beginsel! voegt do Ainatn-dam- ache courant by dit teekenend böricht. I Onder de lotelingen te Waspik waseréèn, I die 1.89 Meter lang was en een gewicht had i van ruim 200 halve Kilo's! Te Amsterdam doet zich het zonderlinge feit voor, dat een bakker, «lie in staat van faillissement verkeert, een bukkory op een andere plaats opende en als reclame op iader brood nog een brood cadeau geeft I Het Leger des fleils hoeft alweer zjjn werkzaamhedon uitgebreid, ditmaal door de oprichting van een Ziekenverpleging aan de Ceintuurbaan 204306 te Amsterdam. Over de goheele wereld bezat het Leger eon dergelijke inrichting nog nietmot des te moer trots dus wüzen de Amsterdamsche, de Nederlandsche, Heilsoldaten op de ver wezenlijking van het lievelingsdenkbeeld van hun kolonel. „Ja." De zeeman nam daarop zijn pijp uit don mond en grinnikte lang, triaar in stilte. „Jongen", zei hij eindelijk, ,jo ljjkt me oen ventje naar haar handje I" Waarop hij opnieuw begon te grinniken. Toen hy daarop bemerkte, dat Simmons de deur wilde sluiten, plaatste hij een hak op don drempel en merkte kalmpjesop: „Haast je maar niet, man. Ik kom hier om je eons even te spreken; vrijuit begrjjp je?" De norsche trek, dio bij deze woorden op 'amuns gelnat verscheen, deed Simmons ontstel len. Hij trachtte, nogmaals tevorgeofs, een on derhandeling aan te vangen. „Wat moet je begon hy. „Ik ken je niet „O, als je het dan niet wilt raden, zal ik mo, maar aan je voorstellen, zooals ze dat zeggon,' zeido de man, die hierop met een spottend lachje, een vinger aan zijn pet bracht. „Ik ben Bob Ford, weet je; weer uit dun (loodo opge staan, als 't ware. Ik zelf ben hot, die sedert vijf jaar kalmpjes dood ben geweest -- veron gelukt op de Mooltnii. Eu nu kom ik mjjn vrouw eens opzoeken." Do onderkaak van don braven Simmons hing togen 't einde dezer redo slap op zijn boordje. Hij sloeg de banden als verbijsterd in 't haar, keek eerst strak naar do mat, daarop naar het venster boven de deur, vervolgens naar do over kant van de straat on eindelijk naar den zich noemenden Ford. „Mijn vrouw opzoeken," herhaalde du man „Laten we 't zaakje eens bepraten, vrijuit, ziejo I" Simmons sloot langzaam don mond en ging, nog steeds met dc vingers in 't haar, zyn bezoeker voor niuir boven. Do toestand Isigon hem hel der voor den geest te staan, en het duiveltje van daar straks ontwaakto weder. Stel eens, dat die man werkelijk Ford was Stel, dat hjj zyn vrouw opeiscLte? Zou die sing zwaar zijn? Zou hy het veld moeten ruimen of niet? Ff jj ducht aan de pantalons, do theekopjes, de mossen, «le kotels en de ruitenen hij (lacht aan ui deze beer- Ijjkheduu, zoouls een afvallige denkt uun het geen hy vroeger aanbad. Op 't portaal groop Ford hom by den arm en vroeg „Wunnoor komt zy thuis?" „Binnen oen uurtje, geloof ik," antwoordde Simmons, dio do «leur reeds opende. „Zoo?" zei Ford, met eou blik in 't rond ,'t ziet er hier goed uit. Die stoelen oil stovon zyn van haar," vorvolgdo hjj, terwyl er met zyn pjjp naar weos, „of liever, zy waren vroeger van my. Hij trok langzaam aan zyn pyp en hernam: „Jelui duuht dus, dat ik schipbreuk geleden had, en niot meer boven water zou komon Maar je ziet, dut 't zoo erg niot was, nietwour bij bracht, bij (leze woorden, don stool van zyn nijp aan Simmon's vest. „En weetje waarom? Wol man, omdat ik door een Duitsch zeilschip bon opgepikt en te San-Fransisco terecht ge komen. 'loon ben ik van 't eene einde van da wereld naar 't andere gevaren, en nu" hjj keek Simmons doorborend aan „nu kom ik tnjjn vrouw eens opzoeken." „Zo zo wil niet hebben, dat er hier gerookt wordt," zei Simmons, alsof hem plotseling iets inviel, CSlot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1