Stadsnieuws. De hoogleeraar dr. H. E. Moltzer is plotse ling eo op treurige wijze aan haar ontrukt. Zijn lijk is hedenochtend uit de Singelgracht opgehaald. Daar hij sedert lang leed aan een zeer pijnlijke nierziekte, veronderstelt men, dat de hevige pijnen, waarover hij gister avond klaagde, hem in den nacht radeloos gemaakt hebben en 200 tót het noodlottig uiteinde hebben gevoerd. Prof. Moltzpr was slechts even 59 jaren oud. Bij de plechtige inhaling vau den nieuwen l Burgemeester van Swalmen, deed een 'eere- waeht dienst vanwielrijders,- allen in l. fraai kostuum. En te Amsterdam een bruiloftsstoet op i rijwielen. Het woord: »het eind onzer eeQwgaatop rijwielen" wordt bewaarheid. Zijn de geruchten, die in de laatste dagen te Amsterdam de ronde doen," waar, danzal het finaneiëele resultaat der jongste wereld- tentoonstelling voor hotel- en reiswézen, evenals dat van zoo menige tentoonstelling, v weder teleurstellend zijn, ondanks de om- R.Standigiieid, dat de hooge prijzen van de premie-loten niet behoeven te worden uit- fekeerd, daar verreweg het grootste aantal ezer lotën niet werd geplaatst. Men spreekt van een niet onbelangrijk tekort, zóo zelfs, dat aan de leveranciers van de voorwerpen der andere loterij, met een gouden zuil ter waarde van f100 000 als hoofdprijs, zou zijn V .voorgesteld, op de verkoopprijzen der voor die loterij aangekochte voorwerpen met een belangrijke reductie genoegen te nemen. Door de Pruisische Regeering is", om de smokkelarij van vee uit Nederland naar Duitsehland te beletten, in de Duitsche grens plaatsen een sial-controle ingevoerd, welkeaan de politie is opgedragen. De verordening, die dit ades regelt, is 15 October in werking getreden en "bevat 18 artikelen. Veehouders zijn aato zulke strenge bepalingen onder- worpen, dat reeds adressen verzonden zijn aan de Pruisische Regeering om intrekking der stal controle'te verzoeken. Veel zal dit verzoek niet uitwerken, doch deze verordening leert maar al te duidelijk, dat aan een op- hel'ling van het verbod om Nederlandsch vee naar Duitsehland in te voeren, voorloopig niet ie denken valt. Blijkens aan het Departement van Buiten- Jandsche zaken ontvangen telegraphisch be licht van 11 r. Ms. gezant te Parijs is echter, bij ininisterieele beschikking van '24 dezer, de Fransche grens wederom voorden invoer van vee uit Nederland opengesteld. Namens den 107-jarigen heerG. A. Boom gaard, te Groningen, werd diens sprekend gelijkend portret, vervaardigd door (Sen heer W. B. Bekkering, Hofphotograaf, aangeboden aan H. M. de Koningin Regentes. Zijn aangehuwde kleinzoon, de heer H. Kühler Winterwerp, hoofd der school te Ten Boer, ontving namens H. M., het bericht, dat, hoewel II. M. als vasten stelregel heeft aan genomen nimmer portretten ten geschenke aan te nemen, het H. M. heeft behaagd, voor ditmaal, waar het de photographie van den oudsten Nederlander betreft, op dien regel een uitzondering toe te laten en het portret van den ouden heer onder dankbetuiging aan te nemeD. Pr Gron. Ct. Men schat liet aantal plaatsen te Amster dam, waar getapt wordt zonder vergunning (zoogenaamde »pi,ocllokalen")'op ruim dui zend. Ze liggen bijna alle in de nieusve wijken. De abel" óok. wel bekend als café Bel vedère op de Kneuterdijk te.'s-Graven- Lage zal eerlang van bestemming verwisselen. Ilirsch heeft het aangekocht om er een .filiaal van'zijn modezaak in te vestigen. üok te Breda zal weldra een forensen- qiiaestie bestaan, echter het omgekeerde van die te Amsterdam; te Breda willen de uit- woneuden wél betalen, en vragen er zelfs om. De zaak is, dat de gemeente-ambtenaren, die in het nabijgelegen Teteringen of Ginne- ken wonen, last hebben "gekregen zich te Breda te vestigen. Nu zijn er ambtenaren, die gaarne een billijk bedrag in de gemeen tekas wjilen storten, ter vergoeding van be lasting welke zij nu niet betalen, onder voor waarde van buiten le mogen blijven wonen. Tegen de inwilliging van dit verzoek schij nen echter administratieve bezwaren te be staan. De voorzitter der Fransche examencommissie voor de akten L. en M. O., prof. dr. A. G. van Hamel heeft in een*ingezonden stuk in De Tijd op zeer bezadigde wijze de ine- dedeeliii'g in dat blad omtrent die examens beantwoord. Hij toont aan, dat de vragen, i die volgens het beweren zouden gedaan zijn, j geheel vallen buiten de'gewone wijze van j examineeren, en zóo er enkele tot de exami- nandi zijn gericht, deze een geheel ander karakter hadden dan er aan wordt toegekend. 1 De Tijd zegt in non onderschrift, dat de vragen door haar vermeld.in verschillende brieven gelijkluidend voorkomen. Haar be- ichtgever heeft aan de redactie verlof ge- J geyen aan haar bureau de brieven ter inzage aan den hoogleeraar te geven. Dat de Staphorsten en Rouveönschen er een eigenaardige kleederdracht op nahouden, is algemeen bekend. Minder bekend is ech ter de versiering van de petten der «lot- jongens" (lotelingen). Dagen te voren is is men hiermede reeds bezighet is bijna een wedstrijd wie haar het mooist en het het rijkst versiert. Aardig ziet zoo'n pet er uit. Uitgenomen een kleine plekje vooraan, worden rond de pet zijden linten aangebracht, van zeer verschillende breedte en kleur, zoo- Wel elfen als gebloemd, doch zwart en wit worden uitgesloten. Elk lint is een half el langsoms zit aan de pet niet minder dan 100 el zijden lint, ter waarde van tvvingtig gulden en meer. Hiermede is de versiering echter niet voltooidachter opde linten worden van die rozen vastgemaakt, welke op verschil lende plaatsen de meisjes des zomers op de hoeden dragen." De bodem der pet wordt met dergelijke bloemen versierd. Een piekje vooraan is nog opengelatenhier moet bet nummer geplaatst worden. Deze versierde pet krijgen de loteliDgen eerst op als zij van Hasselt, waar de loting gehouden wordt, teruggekomen zijn aan de Lichtmis. Jongere zusjes, of broertjes, of buurkinderen brengen de versierde petten -in blauwgeruite reiszakken daarheen en nemen dan de andere petten mee terug. Fen loteling, met zulk een pet op, is bijna niet te herkennende linten hangen hem rond het hoofd tot op de schouders, zoodat alleen een klein gedeelte van aangezicht te zien is. Asser ct. Prof Mulder, oud-hoofdredacteur van de voormalige Landbouw-convaixt heelt onlangs ernstig gewaarschuwd tegen een fransch handelshuis in kunstmeststoffen. Hij deelt nu weer het volgende mede; »Hem was na _'t schrijven van zijn artikelen een exemplaar toegezonden van een op geel papier gedrukt in de Fransche taal, en daar naast in volkomen ongenietbaar Hollandsch, gesteld koopcontract. O. a. staat daarin, dat de levering zal plaats hebben in Februari en de betaling in »Jullij". De te leveren meststof wordt geheeten «Vetten I), volledige, organische, minerale meststoffen". Volledige organische minerale! Hoe fraai! Er staat bij, dat de organische stikstof (niet meer dan 2 a 3 ph.) afstamt van hoorn en vleesch bij het phosphorzuur staat, dat daar van 45 per honderd is «oplosbaar in am- mnniakcitroen zem-zout gelijkgelden aan 't derde phoshaatcalcium", en. wat ook al heel sterk is «hosplmet-zouten (kainit) 811 p.h., zy Wezentlijke Potasch 1 tot U/2 p. h." E11 voor een op zulke ongehoord leugen achtige manier aangeboden meststof geeft men f 10 per 100 Kilo en bestelde gelijk inderdaad geschied is menigeen in 't West- land 300 Kilo. waarmee ieder per 100 Kilo minstens f7 heeft vermorst. Recht jammer van de dubbeltjes Vau de verdere voorwaarden in het koop- j contract, waaruit in alle opzichten blijkt.dat 1 we hier alweer te doen hebben met onver- j valschfen Schwindelwelk woord iedere lezer zelf wel kan vertalen, zien wij af. Genoeg j trouwens reeds, om, indiende Fransche lieeren het soms in het hoofd mochten krijgen orn ook in de omstreken te probeeren hun slag j te slaan, hun bollen te doen stooten. Want dat geen elkele landbouwer, die deze regelen leest, er in zal loopen, is te hopen niet slechts, maar te verwachten. Er is inderdaad een heel andere, uitnemen- 1 demeststof verkrijgbaar, dat is de echte Peru-guano, die, 11a langen tijd tevergeefs gezocht te zijn, nu weder is gevonden en inet scheepsladingen -uit Zuid Amerika wordt aangevoerd, inet tot-zelfs 15 pCt. stikstof. Boeren en buitenlui, past op ja duiten en laat je vooral niet uitlachen Een jonge weduwe te Amstèrdam maakte eenigen tijd geleden kennis met een heer. Ken' engagement was het gevolg van deze ken nismaking en weldra werden de plannen voor het huwelijk gemaakt en de trouw dag vastgesteld. De man zou een goede betrekking krij gen te Parijs en daar zouden zij dan hun huishoudentje opzetten. Het was e'chter wel wat lastig om alles mee te verhuizentrou wens te Parijs kon men alles voor de huis houding zoo goedkoop krijgen en daarom besloot oók het -weenwtje. hoewel ze noode van haar meubeltjes scheidde, om haar in boedel te verkoopen. .Dit geschiedde; zij stelde de opbrengst aap haai' aanstaande ter liand en wachtte den trouwdag af. Eindelijk' zou de trouwplechtigheid voltrok ken worden. De bruiif was al gekapt en met haar bruidskleed getooid de* rijtuigen stonden al* voor de déup.; de familie, die mee naar liet Stadhuis zou rijden, wachtte ongeduldig, maar de bruidegom verscheen niet. Men begon zien ongerust to maken, dat hij misschien ziek geworden was; een bood schap werd gezonden naar het Victoria-hotel, waar hij logeerde, en daar vernam men, zegt.het Nieuws, dat hij den vorigen avond reeds vertrokken was, zo.nder adres achter te laten. De vader van de bruid heelt van dat ge val aangifte gedaan bij de politie. De loting voor de Nationale militie brengt dit" jaar allerlei verrassingen te Kampen een 20-jarig weduwnaar, vader van éenkind; te Ammerstol een eenige zoon, die, juist op zijn weg naar 't gemeentehuis, verrast werd mei het bericht' van de geboorte van een broertje. Werd dezer dagen als curiosum medege deeld, dat de Burgemeester van Rotterdam, voor de 9 lotelingen, in wier plaats hij geloot had, 9 niet-dieostplichtige nummers getrok ken had, de Burgemeester van Oud-Beier land heeft bij de jl. Zaterdag plaats gehad hebbende loting, 6 maal voor alwezigen ge loot en evenveel malen een niet- dienstplichtig nummer getrokken Aanstaanden Donderdagavond om 7 uur zal. ter gelegenheid van den Hervormings dag. het kleine koor onder leiding van den heer T. W. Boldordijk een zanguitvoering geven in de Luthersche kerk. Wij herinneren er nogmaals aan, dat de loting voor de Nationale militie der lichting 1896, dat is voor hen, die in 1876 geboren zijn en dit jaar in de maand Januari voor de militie werden ingeschreven, zal plaats hebben in Amicitia voor hen wier geslachts naam begint met een der letters A tot en met E op Dinsdag 29 dezer om 2 uur, voor de overigen op Woensdag, op den zelfden tijd. Burgemeester en Wethouders hebben be noemd tot opzichter van het materieel der brandweer den heer J. H. Brom, brandmeester van spuit 2. Luitenant-generaal W. K. L. van Helden, inspecteur der cavalerie, vertoefde heden hier en 11am zijn intrek in Hotel Schwemmer. Sedert Woensdag schittert in het gebouw van liet Post- en het Telegraafkantoor Auer's gasgloeilicht. De installatie geschiedde door de firma Gebrs. Van Nieuwenhuizen, hier. Men zie de advertentie in dit nummer. De door onzen stadgenoot den heerG. Blok naar teekeningen van dr. De Mooij vervaardigde patroon-raderbaar is op de tentoonstelling te Amsterdam met goud bekroond. Rij de gisteren op het sportterrein aan den Leusderweg gehouden voetbalwedstrijd tus- schen »Quick" van hier 011 »Go 011" uit Wageniiigen. won eerstgenoemde, niettegen staande haar uitstekend spel, met slechts 1 tegen 0 goals. Op de Staatsbegrooting voor 1896 is uil getrokken een post van f 100000 voor den bouw van een nieuw centraalstation hier. Dat zegt nog wel niet veel, want de Be groeting is nog niet goedgekeurd, maar toch schijnt ook in Den Haag 0111 ons gedacht te worden. Een occasional schrijft, ons Wederom genoot men Zaterdagavond in de schouwburgtent van den heer Willem Potharst. De laatste voorstelling hier. die op vereerend verzoek werd gegeven, slaagde bij uitnemendheid. Kan het .ivel verwondering baren, dat men om een tweede opvoering van »Roze Kate" verzocht? Het tooneel is immers iets waar men geniet het is en kan dikwerf zijn, door de verschillende karakters, die men zoo menigmaal in 't dagelijksch leven ontmoet, een leerschool, en wat wekt meer verwondering het creëeren van een stuk, of de meesterlijke vertolking Zeker beide. Dit is echter waar, dat de glorie van den auteur tot zijn recht komt door de kunst, het natuurlijk spel van den acteur. «Roze Kate" is een stuk dat van het begin tot het einde boeitmen leeft, het als 't ware rnee. De hoofdpersonen speelden uitmuntend. Me-' vroiiw Marie Potharst ais «Rode Kate" was de ziel van het stukalles wil ze immers opofferen om «Everard" te redden,alle mid delen ter hand nemen om diens onschuld aan 't licht le brengen. Zie haar voor de rechtei-s, en in de smederij, waar ten slotte de rnoedermoocdcrs, broedermoordei's wor den en daardoor het bewijs komt, dat niet Everard, doch Jacob en Simons de misdaad hebben begaan. De Heer Potharst beschikt over uitstekende krachten. Regie en decoratief waren excel lent. Wij zijn er dan ook bepaald zeker van, dat de indruk door ons opgedaan deze is: bezoek Amersfoort nogmaals, want ware kunst weet men pok hier op prijs testellen. De kermis heeft dit jaar een buitengewoon kalm verloop gehad hier en daar een vecht partijtje, dat echter steeds in deo aanvang werd gestuit, maar zware verwondingen en de ergerlijke dronkomanstooneelen, welke eigenlijk oen onafscheidelijk nummer vooral van den beruchten «dollen Vrijdag" vormden, zyn hier dit jaar niet geweest. Men wil, dat de geestelijkheid haar ver mogende stem liet hooren en den bnenschen vóór hield hoe slecht de tijden waren en hoe ze het. kennisspaarpotje oneindig beter konden gebruiken in den winterstellig heb ben ook de raadgevingen van enkele wijk- -bezoeksters en bezoekers v.tn «Liefdadigheid" hier. ten. goede gewerkt; óok de gezellige avonden in Volksheil' en De Zaaier. Maar óok komt een woord van lof toe aan den Commissaris van politie, die persoonlijk alles naging en, door een wijs beleid 'en tijdige maatregelen, allen in den band wist te houden. We zullen uitgekreten worden voor sceptici, doch dat mag ons niet verhinderen, hier weel de ware toedracht der zaak mee te deelon. Het verhaal loopt,'dat Vrijdagmiddag een vrouw uit de Hellingstraai beide beenen zouden zijn stuk getrapt, toen ze haar twee zoons, bengels van 17 en 18jaar, wilde weer-' houden van naar de kermis te gaan. De waarheid is deze. Een oud moedertje uit de Zogstraat trachtte Vrijdagavond haar bijna 40-jarigen zoon mee naar huis te troonen uit een herberg aan de Kromniestraat bij het Havik. Aanvankelijk gelukte haar dit, doch eensklaps rukte de man zich loSj waardoor de vrouw tegen den grond viel en erbarmelijk begon te schreeuwen, vooral'toen een der zeer talrijke omstanders over haar struikelde en op haar kwam te vallen. Vermoedelijk was haar de schrik in de beenen. geslagen, w.ant, hoewel ze ijselijk gilde als men haar trachtte overeind te heipen, werd geen beenbreuk geconstateerd. Toch moest de oude met epn brancard huis waarts worden gebracht. Nog eens,-maar nu voor 't laatst naar we hopen, over den vermisten soldaat. De Hoornsche courant zegt van hem «De milicien Langeveld was.iemand, die vroeger uit Amsterdam wegens vele st.rafi'en was overgeplaatst naar Hoorn, en wegens niet verbeterd' gedrag op liet pirnt stond overgeplaatst te worden bij het Depot van discipline te Vlissingen. Hij is Duitscher van origine en sprak het Duitsch beter-dan het Nederlandsch. -Bovendien Jiad hij een afkeer van den millitairen dienst. «De man is het lieusch niet waard, dat er zooveel inkt aan hem verknoeid wordt," E11 wat het nu weer hierter stede loopende verhaal betreft als zou op den dag na de revue dué den 10 September Lange- veld's lijk door twee ziekenoppassers van het Militair hospitaal hier per brancard van de Zeisterheide zijn gehaald, ook dat is niet tvaar. Ken korporaal en twee man van de hospi taal-compagnie hebben den lOden uit de Legerplaats hij Zeist den artillerist gehaald, die 's Maandags onder een omvallend stuk geraakte, die nog in liet hospitaal hier ver toeft en mooi in beterschap toeneemt. Een en ander vermeldden wy reeds in ons nummer van 12 September. Sedert heeft geen brancard het-hospitaal verlaten. 't, Is toch opmerkelyk, dat Falb's voorspel lingen zoo dikwijls uitkomen. Juist op den door hem aangegeven 25sten October viel de eerste sneeuw, hoofdzakelijk in de Noor delijke provinciën, maar ook te Baarn. Hedenochtend om half acht kregen we hier de eerste sneeuw te zien, zware vlok ken, die vrij lang onontdooit op den grond bleven liggen. En de belofte is weer verre van gunstig de .laatste dagen van October zijn zeer koud er is vorst te verwachten, heet" het. Aange naam vooruitzicht, vooral voor reizigerspas 1 November treedt de winter op de spoor wegen in en eerst met dien dag zullen de waggons verwarmd worden. KENNISGEVINGEN SCHIETOEFENINGEN,. Dè Burgemeester van Amersfoort, Gelet op eene missive van den heer Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht «ld. 25. October 1895, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dut op 29.. October a.e. on, 7.00 noodig, op daarop volgende dagen, schietoefeningen zullen plaats hebben van het fort Pampus Zuiderzee in een sector tusschen de peilingen Z. 30° W. en N. 70«, W. (8O). Op de dagen dat gevuurd wordt, zal op het fort Pampus, de batteryen Diemerdam en Bur gerdam, de \V. battery te Mniden en de Kerk toren te Muiderberg een roode vlag waaien van minstens een uur vóór den- aanvang der schiet oefeningen tot het einde daarvan. Amersfoort, den 28. October 1895. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op" de mededeeling vun den heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht d-d. 26 October 1.1., Vestigt de aandacht van bolanghebbenben op de omstandigheid dat. volgens een van den heer Minister van Buitenlandscho Zaken ontvangen telegraphisch beriehl, de Fransche grenzen voor den Invoer van vee uit Nederland weder zijn opengesteld. Amersfoort, 28. October 1895. De Burgemeester voorneemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2