Maandag 4 November 1895. No. 4507, 45e Jaargang Binnenland. Er in geloopen. De Waarzegger. Uitgave firma A. H. VAN C L E F: P F te Amersfoort. Verschijnt Mutmdar/- en Dtmderdagntmiidduy met gratis Zondagsblad, Abonnement per 3 maanden/l.Franco nor post ƒ1,16. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort '10 et, voor hot binnenland 60 et. uer 3 maanden. Adverientiën 1—0 regels 60 et.; elke regel moer 10 et. Grooto lettors naar plaatsruimte. Legale-, oflicieëlc- en onteigeniugsadvort. per regel 16 et. Reclames per regel 26 et. Afzonderlijke nummers 10 ent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend VGor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 oent. Bij advertentiën van buiten de stad worden do ineasaeerkoHten in rekening gebracht. KORTEGRACRT 56 Tulophoon 10. KENNISGEVING. DK BURGEMEESTER en WETHOUDERS VAN AMERSFOORT, Gelet op art. 26-i der gemeentewet, gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102), Doen te weten, dat het eerste aanvullingskohier der plaatselijke directe belasting over het dienst jaar 1895, goedgekeurd door Gedeputeerde Sta- 'ten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf ntnnndcn op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 2. November 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMEL!' E X XI NO K De Secretaris, W. L. SCHELTU8, l)e Mini.-k'r van Koloniën heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij liet wetsontwerp, houdende wijziging van de tarieven van invoer- n uitvoerrechten in Nederlaiidsi li-liidië. krachtens machtiging van II.M. de Koningiii-wcduwe-regentesheelt ingetrokken. Het schijnt,, dat het den Parijzenaars niet genoeg is. dat hun stad dezen zomerde ver zamelplaats van buitenlnndsehe vorsten bleek. Men heeft zich herinnerd, dat er in Neder land twee Vorstinnen zijn, die nog nooit te Parijs waren, en heeft daarom het gerucht uitgestrooid, dat zij binnenkort een bezoek aan Parijs zullen brengen En de Nrderlandsclie bladen slikken die canard. Blijkens het verslag over de Begroeting van lustit'ie waren vele leden, van oordeel, dat een der oorzaken van liet kwaad, waamvergeklaagd wordt, gemis aa n oinlerlingesainetnverking van justitie en politie, gelegen is in de onvoldoende organisatie van het politiewezen te onzent. Ware dit beter ingericht, dan zouden justitie en politie, wier samenwerking thans onvol doende verzekerd is, krachtiger kunnen op treden, en daarop komt het in deze voorna melijk aan. Indien een goede Politiewet tot stand gebracht werd, zou ongetwijfeld aan liet; land een groote dienst bewezen zijn. Deze Minister heeft te.i aanzien der politie een stap in de, goede richting gedaan door een bedrag voor versterking der geheime politie aan te vragen, waardoor het ontdek ken van de daders van misdrijven kan wor den bevorderd. Men boopte voorts van de Begeering en zou gaarne de verzekering daarvan ontvangen dat zij alles zal doen wat in baar vermogen is om liet energiek handelen van justitie en politie te verzekeren. Afdoende verbetering zal echter alleen te Feuilleton. verkrijgen zijn, indien een Politiewet wordt ingevoerd, en men drong er bij den Minis ter op aan, een wetsvoordraebt daartoe, waar aan de behoefte reeds zoolang gevoeld is, vóór alles in gereedheid te willen brengen. Ten vorigen jare verklaarde tie Minister zieti van elke toezegging dienaangaande te moeten onthoudenmen hoopt dit jaar een ander antwoord te mogen ontvangen. Het oog van het publiek is sedert de bro chures van Van Dii1.lt, waakzaam gevestigd op alles wat in dn weezeninrichting te Neer bosch gebéurt. Geen wonder; de belangen an duizenden personen zijn er mede gemoeid. Weer werd voor de rechtbank te Arnhem en dier zoogeri.'iamde schandalen behandeld, die tongen en pennen in beweging brengen. Mejuffrouw Bohbeniond. kolliebuislioiidster Nijmegen, is moeder van drie kinderen iweesteen er van is gestorven de beide nog levenden werden tot 12 September te Neerbosch in de weezeninrichting vcipleegd; haar zoontje Jan reeds sedert zeven jaren. Hij werd er gebracht toen hij vier jaar oud Dat jongetje is een tenger en op het oog zwakgebouwd kind, klein voor zijn lecltijd, maar wal verstand betreft zeer goed ont wikkeld. Hij deed duidelijk en correct, zijn verklaring, betreffende de mishandeling hem Ti September aangedaan door tie tuinjongens Pieter 1L. Geuit van R.. Jan van I- en Jan Hendrik A„ stevige knapen van IB jaar, maar die alle intellectueel ver beneden den knaap schijnen te staan. Zij beleden al het hun ten laste gelegde. Den Ti September ontdekten zij, dat uit den boomgaard, die aan hun bewaking was toevertrouwd, appelen werden gestolen en betrapten den jeugdigen B. op liet stelen van enige. Zij wilden hem naar don lieer Van 3). (Slot). ,,l' een delta-lief?" stotterde hij en daarop begon hij zijn onsehuid te hetuigon, maar het hielp hem niet en toen ik hem deed merken, dal ik wel wist, dat, hij een pruik on een valsohon baard droeg, verviel hij in een somber stilzwijgen- Lord Pislev wénsehto mij geluk en wij namen met een hartélijken handdruk afseheid van elkander. Hij was zoo vriendelijk om den wenseli uil te spre ken dat wij elkander spoedig weer eens mochten ontmoeten. I)en volgenden dag vertrok er een stoomboot naar Engeland en daarmede bracht ik mijn gevangene terug-. Sedert het «ogenblik, waarop ik hein arres teerde, had hij geen woord gesproken alleen had hij van tijd lot tijd de verschrikkelijkste be dreigingen genii legen mij, die een onschuldig man luid gearresteerd. Wij hadden een voorspoedige reis en ik bracht mijn gevangene, na aankomst m Engeland, direct naai Manchester. „Dat is Pramend niet," zei hot hoofd der politie, zoodra hij hem zag. „Neen," zeido ik„maar laat hem maar eens eerst zijn vnlschc baard en zijn pruik afdoen." Manheer Jepson werd op het bureau ontboden om de identiteit van den govangene vast te stellen en li ij kwam juist, toen deze in een andere kamer gestraft met '24 uren provoost, op water en brood. Aclit dagen later kreeg hij een bezoek van een dienstbode zijner moeder, die hein liefkozende over den rug streek. De jongen zeide toen, dat hem (lat zeer deed. Zij vroeg hem de reden daarvan, waarop bij het ge beurde mededeelde. De dienstbode verzocht daarop verlof,hem voor een paar uren te mogen medenemen. Dat werd toegestaan. Zij ging met hem naar een logement, waar zij hem onderzocht en bevond, dat hij bont en blauw geslagen was. Daarop bracht zij den knaap terug, en ging zelf verslag geven van hetgeen gebeurd was aan zijn moeder. Deze ging den volgenden dag naar Neer- I bosch. Zij haalde haar kinderen terug. De j heer Van 't Undenhout noch diens vrouw waren aanwezig. Tehuis gekomen, liet mej. B. den knaap door dr. Ilouhen onderzoeken, die óok con stateerde, dat de jongen bont en blauw was i geslagen. Hij vond echter geen plaatselijke behandeling noodig, maar verklaarde, dat de jongen zeer zwak was, dat hij gebreken had aan armen en horst, en schreef, behalve een j algetiieenon leefregel, voorkrachtige voeding. Een der tuinjongens, zeide van meening te zijn geweest, dat B., eenige dagen te vo ren, uit zijn kist had weggenomen, boter hammen en een klos vliegert! uw en dat de jongen onder de kastijding dit hand hekend. De knaap echter ontkende thans dien diefstal. Mejuffr. B„ hing een roerend taiVeel np van de mishandeling, de gewaatwordingen van de dienstbode, die van den dokter en van zich zelve. Er waren tranen gestort door die allen, toen zij den ongelukkigen knaap zagen. «Tranen als knikkers" had de dokter I geweend. De jongen was met haar te voet. naar Nijmegen gegaan. Ze vertelde, dat zekere De Ruiter, die een boekje over Neerbosoh t Liml.mliout of diens zoon Jacob brengen. geschreven, ook van haar kinderen luid maar geen van beiden was thuis. Toen be sloten /ij zeil'hem te straffen. Zij namen hem in liet tuinhuis en terwijl L. hem aan de boenen en A. hem aan de armen vasthield, gal D. hem tien slagen en B. drie slagen, de een met een kroket hamer, He ander met een stok. Nadat hij deze slagen op zijn broek ontvangen had, lieten E. en A. hem los. Bobbernond zegt, dat hij geen van beiden heeft gezien en dus niet kon herkennen hij weet ook niet wie hem vasthield. Na de afrossing liet men hem gaan. Hij beproefde op een stoel te gaan zitten, dot h daar hein dat pijn deed, legde hij zich gedurendeeenigon tijd in het gras. Daarna ging hij naar liet gesticht. De tuinjongens schijnen rapport ge maakt te hebben van den diefstal, maar niet van hun handelingen en daarover schijnt ook B. gezwegen te hebben. Althans hij werd van zijn pruik on zijn valsehon baard wordt, ont daan. Do bankier schudde mij do luind en fluis terde mij in, dat ik, behalve de uitgeloofde premie, nog een cadeau zou krijgen. Rodell word binm n gebracht. Jepson leek hcni scherp aan en wondde zich toen tot mij. „Ezel, die je bent!" rit-]) hij woedend uil. „dut is oven- ruin Dnimoiut als ik liet ben. Driedubbele ezel t" Het was een onaangename geschiedenis voor mij en een heele tijd was ik dan ook erg uit mijn hu moer. Rodell dreigde de zaak bekend te zullen maken en ik geloof, dut bij honderd pond kreeg om zjjn ir nul te houden. Ten volle werd ik vernederd door den volgenden brief, dien ;k hort daarop ontving. Ik heb hem in mijn portefeuile en heb hem allyd hg me, omhein te kunnen lezen als ik soms neiging krijg om een beetje verwaand te worden. „Waarde mijnbeer De Warre. U is waarlijk een genie. Ik, uw vriend, lord Disley, te Munchcstcr bekend als Drauioud, ben u don grootsten dank verschuldigd, li: herkende li al dadelijk aan boord van liet schip, maar ik daehtheuseh niet, dat het zfjo gemakkelijk zou gaan om u om don luiii te leiden. Rodell was ecu tooneelspeler builen emplooi, niet tvien ik mij bevriend bad gemaakt en ik twijfel niet of li z..lt erkennen, dat bij veel talent bezit om zich le grinieeven (de vinger en het tatoeëer- merk, enz). Maar dal u in mij vertrouwen znudt stellen neen, waarlijk dat. was al te gek. lutiisschcn Uw dankbare, I'KBCY Dkamonii. gewag gemaakt. Ze was toen naar Neer bosch gegaan en had den lieer Van 't L. gesproken, die haar had gerust gesteld, De officier van justitie (rnr. van der l'oel Hiddingh) constateerde, dat de'niishandeling wel le Neerbosch heeft plaats gehad, maar zonder den wil of zelfs het medeweten der directie, dio niet kan verantwoordelijk ge steld worden voor alles, wat de jongens onder ling verrichten. Deze zijn daarvoor zelf en alleen verantwoordelijk. ZijnEd.Aehth. was van oordeel, dat deze mishandeling een ern stige straf verdient, want niet alleen heelt zij plaats gehad wegens het stelen van appels waarvoor de tuinjongens niet gerechtigd waren zelf strafoefeningen te houden maar als een persoonlijke wraakneming wegens verdenking van een anderen diefstal. Nog (wgm^sMud^lat^iei^steHa^jon^ tenger knaapje, een kind van 11 jaren, in vereeniging, zulk een gruwelijke mishanden ling hebben doen ondergaan. ZynEd.Gestr. zou dan ook een zeer zware straf voor hen hebben gevraagd, maar bij moest ook id aan merking nemen, de openhartige bekentenis sen van beklaagden en bun ongehuicheld berouw en daarom zou hy zich beperken tot den eisch tegen I'. D. en G. W. J. van B, voor ieder een maand, en tegen J. van L. en J. fl. A. van 14 dagen. Arnh. of. Het afdnelingsverslag over de nieuwe Kies wet wordt in den loop van deze week ver wacht. In du morgen te openen zitting van de Provinciale Staten van Utrecht zal o.a. be handeld worden een missive van Gedepu teerde Staten, daarbij inbrengende een voor? dracht tot herziening van liet Reglement op het rijden met honden wagens in deze provincie. De Hooge Baad verwierp Zaterdag hot cassatieberoep van den man die wegruiming vorderde van op een openbaren weg in Gel derland geplaatste hoornen, op grond dat hy daarvan nadeel ondervond voor gewassen of bloemen in zijn tuin. Door de onizeggitig van de vordering is dus* uitgemaakt, dat het zoogenaamde burenrecht niet van toepassing is op openbare wegen. Sedert 1 November is de telephonische verbinding tusschen België en Nederland ge opend. De prijs van een teleplioniseh gesprek is gestild op f2.voor een onderhoud van"5 I minuien of, gedurende Reurstyd, 3 minuten. In verschillende biuden worden du loten van de Voorwerpcnlotery der A msterdamsche tentoonstelling bij advertentie te koop aan- geboden. In die advertentiën staat: «De trek king heeft spoedig plaats." Zooals men echter weet. is de trekking van November uitgesteld tot Januari. Dal is zoo heel spoedig niet, dunkt ons.. Door de opening op 1 November van de scholen met den Byhel'teGorredyk, Marken, 1 Oostvoorne (de 'Pinte) en Noordeloos, is het aantal dier scholen nu geklommen tot 583. Op I Januari n. s. worden er to Vcendam en te Rozenburg en vermoedelijk ook te Haastrecht en te Giessen-Niouwkei'k geopend. De militieplichtigen voor de lichting van 1800, die er prijs op stollon om ingevolge liet Kon. besluit van 8 October j.l. inliet I garnizoen en bij hut wapen hunner keuze te worden geplaatst, kunnen dit voordeel ver- krijgen, als zij in de maand Januari a.s. aan een examen voldoen, waarvan het programma door den Minister van Oorlog is vastgesteld als volgt iele/,elf, 'door voorgoed 1). Naaf hel Duilsch. verlossing aan liaav ei de oogen te slailea, Plotseling was mevrouw Hu lam in don heerljjksten 1 toestand eernnkt, (lien men -deb denken kan, want I is or iets benijdenswaardiger» in de guheolo wereld I dan een jonge, mooie, rijke weduwe, die opnieuw i vrij over haar hand knn beschikken, maar de wereld toch mei geheel andere oogon aan»,iet dan toen re nog een jong meisje was wier hart nog warm en 1 vurig klopt, maar toch onder do heerschappij van De mensehen trouwen dikwijls uit hoogst eigen aardige beweeggronden. Zoo hek ik een jong edel- I mail gekeild, (lie plotseling -zijn zinnen op een j flink vierspan had gezet. Hij begon met een groote zweep te koopen, die hg langen tijd ongebruikt in rr, een donkere boek liet slaan; een poosje Intor erfde i 't gezond versland slaat, dat door de ervaring gerijpt hij van een oude tante een rijtuig, en twee maanden I en gelouterd is? danrna trouwde bij met oen jonge dame, die aan i Nadat ze zich van baar plicht jegens den ufge- hanr rechtervoet mank ging en uit het linkeroog school zag, maar die tocli voor hem oen groote aantrekkelijkheid bezat, omdat ze vier flinke paar den ten huwelijk meebracht. Zoo had de rijke koopman Adolf Sabon als tweede vrouw oen mooi, maar doodarm meisje genomen met geen ander doel, dan om een trouwe verpleeg- lig werd ondraaglijk i dagen, ilal bij het cipier deed haar te vinden, kwehl door de jicht en i huis, en ook enkele, dat lig stoel niet verinten kon. Zijn met onvermoeide zorg en toewijding nog meerzo bestuurde zijn zaak, ze slnnd in zijn plaats in den winkel en verkocht aan de klanten; ze schreef voor hom al de brieven, die er te schrij ven waren, on hield de boeken by mot tiaar blanke, welgevormde band. Als hcloiming voor dal alles mocht 's winters keurig in 't boni gekleed gaan en 's zomers voor het open raam zitten, en van de geuren dor reseda's en andere bloemen uit den tuin genieten en zieli dagelijks aan een wclvoorziencn disch neerzetten. Dit was alles, wat bet leven haar schonk, zoolang tiaar jichtige man leefdemaar liy bracht weldra even trouw gekweten had als vroeger dien, wolkon z,u jegens den levende to vervullen had, kwam mevrouw Sabon tot liet inzicht, dat ze eigen lijk tot nog toe als een plantje in een broeikas ge loeid had eerst als de dochter van een armen uit drager, met grootvader en grootmoeder, vader en moeder en negen broertjes en zusjes in éen kamer tje wonend, waarin oen flink uitgegroeid man niet rechtop kon staan en waarin iemand mot lange boenen hoogstens vier stappen heen en torng kon doen en later als de vroiuv van een man, die een slachtoffer van de jiulit was. Ze begon daarom doel ie nemen aan al de genoegens, welke men in een Ciallieiseh stadje met nog geen 20 000 inwoners knn smaken. Ze hield paard en rijtuig; haar tafel was altijd van de keurigste spijzen voorzien; zo gaf par tijen, luid 's winters een loge in den schouwburg, bracht des zomers eenige weken op een voorname badplaats door, kleedde zich als een prinses, liet z.ieli overal het hof maken, bij voorkeur evenwel in haar kantoortje,, waar ze overdag altijd te vinden was, want nu ze haar eigen meesteres was, verwaar- oosdo zij de zaken evenmin als vroeger. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1