Stadsnieuws. Advertentiën. er' niet vjin door gingen I zegt de Deut sche Wochenzeitung. Nu beginnen we te begrijpen, hoe 't mogelijk is, dat de groole hoop der inbrekers Duitschers zijn, Alweer een aardige bijdrage tot de bu reau-daden te ontzent. In verband met de op 1 December a.s. door de Staats- en de Centraalspoor in te voeren Kilometerboekies, heelt het Handels blad uitgerekend (de Kiloineterprijsis3cent, ieder kan liet dus narekenen) dat de nieuwe regeling in elk geval een zeer belangrijke .prijsvermindering geven zal op de enkele reizen, maar wat de reizen heen en terug betreft, strekt de prijsverlaging zich alleen uit lot de kleine afstanden. Op groote af standen zul het iets voordeeliger blijven een retour!iiljet te nemen. Zoo kost een retour Ie klasse AmsterdamMaastricht f 13.25; met Kiloineterboekjes echter f14.58. .Dat alles geldt, echter slechts dan, wanneer men alleen reist. Want natuurlijk kan uit de zeer royale bepaling dat elk »vakje" in het boekje geldt voor »een of meer personen" een veel grooter voordeel worden getrokken, dan het nadeelige prijsverschil tusschen de groote dubbele reizen. Voor het misbruik dat van die bepaling kan worden gemaakt, schijnen de direction der spoorwegen echter niet te vreezen. Wegens de vergadering van de Staten dezer Srovineie zal op Zaterdag 16 November a.s. oor den Commissaris der Koningin geen audiëntie worden verleend. De Raadsvergadering van Dinsdag begon met de behandeling van een dikke 300 recla mes omtrent de Inkomsten belastingdeels in 't openbaar, deels in een zitting met ge sloten deuren werden die afgedaan (sitvenia verba) conform liet rapport der te dier zake benoemde commissie. 'Vervolgens kwam aan de orde een Ver ordening op het bouwen en sloopen, met een missive van «ie Gezondheids-commissie, benevens een Verordening tot aanwijzing van liet gedeelte der Gemeente waarop art. 4 dier terordening van toepassing is. Inliet systeem der oude verordening heeft de Commissie van wetgeving bijna geen ver anderingen gebracht, doch de redactie is. in overleg met den gemeente-architect, in eenige opzichten verbeterdbovendien zijn enkele door de practijk noodzakelijk gebleken aan vullingen aangebracht. De Gezondheids-commissie heeft op som mige, met de hygiene in verband staande punten, wijziging in overweging gegeven, die in den Raad een warm verdediger vonden in mr. Ileyligers. In drieërlei opzicht stelde hij wijziging voor van de voorwaarden, door het Dagclijksch bestuur te verbinden aan te verleenen vergunning om te bouwen. Zoo drong spr. er op aan dat niet langer zal worden vergund keuken-, schrob- en hemelwater in zinkputten af te voeren, een en ander óok als stimulans voor het Gemeen tebestuur om een aanvang le maken met rioleering. De Raad is hier echter niet op ingegaanwel op zijn amendement om te bepalen, dat deugdelijk drinkwater in de nieuwe gebouwen moet aanwezig zijn. Een langdurig debat werd gehouden over den afvoer van lm-raliën. De Gezondheids commissie verzette zich in haar advies na drukkelijk tegen «Ie bepaling in het ontvverp- waanbjj werd toegestaan ook in nieuwe ge bouwen privaatpiitten aan te leggen. Dr. Groen eboom wees o.a. op Odessa waar, nadat men gezorgd had voor goud drinkwater en goede l'aecaliën-afvoer. het sterftecijfer is gedaald van 82 tot 19 percent. De heer Gerritsen meende evenzeer, dat bij een zóo belangrijke zaak als de openbare gezondheid, men over fïnancieele bezwaren moeten mag heenstappen. Het amendernent-Heyligers werd ten slotte met 8 tegen 5 stemmen aangenomen, zoodut dus voortaan voor nieuwe gebouwen bet tonnenstelsel verplichtend is. De ambtenaren, belast met het opsporen van overtredingen dezer Verordening zullen toegang hebben tot de woningen der inge- zetenen en ook tot de terreinen waarop ge bouwd wordt. Nieuw gebouwde, lier-, of ver bouwde perceel en mogen niet eerder gebruikt worden, dat nadat door B. en W. een schrif telijke verklaring is afgegeven waaruit blijkt, dat het gebouwde bij opneming is gebleken overeenkomstig de bepalingen der verordening te zijn ingericht. Bij de eindstemming werd de Verordening vastgesteld met algemeene stemmen. Tut lid v in het Burgerlijk armbestuur werd benoemd de heer B. A. Siddré, en tot Ge meen te-vroed vrouw mej. M. II. E. Reeders- Bijtölaar. Van de leeraren bij het Middelbaar onder- wijs. de onderwijzers van de openbare Lagere i scholen en de ambtenaren ter Gemeente- secretarie kwamen dankbetuigingen in, voor I de ten aanzien der regeling van hun jaar- i wedden genomen hesluiten. Een request van eenige werklieden-vereeni- gingen, verzoekende om bij de aanbesteding van de inrichting der nieuwe Begraafplaats bepalingen te maken omtrent maximum-ar beid en minimum-loon zal te bekwamer tijd behandeld worden. De 19e lijst van de 17e jaar-collecte voor de Scholen met den Bijbel wijst een totaal aan van f69 090.905; van 475 locale comité's. Amersfoort met Hoogland komt daarop voor met een bedrag van f299.85. Naar de betrekking van onderwijzer of onderwijzeres aan de openbare Lagere school aan de Koningstraat (hoofd de heer N. van Veen) solliciteeren thans, gelijk we reeds meldden, 80 onderwijzers, uit alle oorden des lands, velen in het bezit der hoofd-acte of met auten voor talen, wiskunde, enz. Men deelt ons nog mee, dat het zeer op merkelijk is het, dat ditmaal niet éen onder onderwijzeres mededingt. Al is 't nog Vóór den barren wintertijd, wanneer tot weldoen de harten meer gestemd zijn al dekt nog geen sneeuwkleed de aarde en geen ijskorst de wateren, wanneer mede lijden met minder bedeelden de harten der meer gegoeden inniger vervult, er zullen toch wel menschen zijn, die «Kindervoeding" ook in dit seizoen zullen willen helpen. Van 17 December 94 tot 20 Maart 95 zijn aan 13 429 kinderen portiën warme spijs verstrekt. Bijna 14 000 kleinen behoefden ten minste niet meer met een hongerige maag naar school te gaan. Het batig saldo voor de nieuwe campagne bedraagt slechts 1181.355: er zijn reeds heel wat inschrijvingen ingekomen, maar er is ook veel noodig. De secretaris-penningmeester van «Kinder voeding", de heer J van der Plank (Kamp straat 41) zal dan ook gaarne nadere giften in ontvangst nemen- Wie zou den kinderen een maal eten willen onthouden En dat doet men, als men het insélmjvingsbillet vergeet terug te bezorgen. Morgen zal hier een niet alledaagsche ge beurtenis plaats hebben, een plechtigheid die, hoewel van militairen aard, tocli de belang stelling moet opwekken van ieder vaderlander, van elkeen, die vastheid van karakter, adel van ziel en onwankelbare trouw op prijs stelt. Morgen zal aan een van onze dapperen in naam van H.M. de Koningin het hoogste eereteeken worden uitgereikthet kruis voor Moed, Beleid en Trouw. Toen voor weinige jaren keizer Wilhelm bij zijn bezoek aan ons land ook zijn hulde bracht aan de nagedachtenis van Michiel Adriuansz. de Ruijter sprak Z.M. bij het graf van dien zeeheld: «Het is een groot volk dat zijne groote mannen eert". Welnu dit denkbeeld zat gewis ook voor bij wijlen Koning Willem 1 toen deze in 1815 de Militaire Willemsorde instelde. Deze orde was toen en is steeds gebleven de hoogste onder scheiding die den militair kan te beurt vallen, en wanneer in den Raad van ridders besloten is, het ©erekruis toe te kennen, dan is het zeker, dat de geridderde zich liet. devies heeft waardig gemaakt. Onder de eersten die in deze orde werden opgenomen, kunnen wij noemen den held van van Qualre-Bras en Waterloo, den toen- maligen Kroonprins, later Koning Willem 11, benevens de generaal-en-chel' der geallieerden op den gedenkwaardige» 18den Juni, den hertog van Wellington. Deze helden werden begiftigd met bet Grootkruis, de hoogste dei- vier klassen waarin de orde is verdeeld. Doch ook onder onze tijdgenooten vindt men tal van beroemde namen in de ordeouder de ridders der tweede klasse (de commandeurs) noemen wij met trots Karei van der Heijden, den held van Samalangan. En verder vinden wij op iedere bladzijde van onze Indische krijgsgeschiedenis daden vermeld zóo kranig en getuigende van zóo veel moed, dat. liet niet te verwonderen is, dat in de ranglijst der officieren eri in de stamboeken der min dere zoovele namen gevonden worden waar achter het zoo beteekenisvolle kruis rnetbet cijfer 3 of 4getuigende, dat de Regeering bun moed, hun beleid en hun trouw heeft weten te beloonen door het toekennen van het kruis der derde of vierde klasse van de Militaire Willemsorde. En morgen zal dit kruis worden uitgereikt aan den 1ste luitenant I. H. von Santen, die tijdens zijn detacheering in Indië blijk heeft gegeven van volharding en wilskracht óok toen zijn ondergeschikten, door lalfe vrees bevangen, hun plicht verzaakten. Deze onver kwikkelijke zaak van de lafhartige minderen geheel op te rakelen, is te onaangenaam ge noeg zij, ilat luitenant Von Santen bij bet verrassen van een benting, na, alleen gevolgd door zijn hoornblazer, door een opening te zijn gekropen, tot de ervaring kwam, dat de sergeant en de manschappen buiten waren gebleven. Toch dacht hij niet aan teruggaan maar nam vol moed, na den schildwacht die zijn geweer rakelings langs hein afschoot neergeveld te hebben, den strijd op tegen een aantal inlanders. Het resultaat was schit terend: een deel der vijanden sneuvelde, de overigen vluchtten de benting was ons ende Willemsorde aan Von Santen. Voorzeker is de uitreiking een indruk- I wekkende plechtigheid. Wanneer, ten aan- schouwe van het geheele garnizoen, in naam van onze geliefde Vorstin, het eermetaal op de borst van den ridder wordt gehecht, wan neer de andere ridders hem met een om helzing in de orde opnemen.' terwijl bet ge liefde «Wilhelmus" weerklinkt voorzeker zullen er dan onder de duizenden toeschouwers velen zijn, die eerbiedig het. hootd ontblooten, niet alleen voor den held die zich deze onder scheiding waardig maakte, docb ook voor de nagedachtenis van Koning WHIern I, den grooten Vorsf. die groote mannen wist te eeren. En ook voor het jonge Holland is de ge beurtenis van morgen leerrijk en opvoedend. Ware ik leeraar, onverschillig bij welke inrichting van onderwijs, ik sprak dien och tend over de instelling der Militaire Willems orde. over de groote daden bedreven door onze «jongens van Jan de Witt", en des middags stelde ik ieder in de gelegenheid, getuige te zijn van de plechtigheid om aldus bij de jeugd militairen geest en vaderlands liefde aan te kweeken en in liet karakter den grond te leggen voor Moed, Beleid en Trouw. Blijkens advertentie in dit nummer zal de plechtige uitreiking der Militaire Wil lemsorde aan luitenant Von Santen mor genmiddag niet plaats hebben bij «het Zwarte bergje", doch op het terrein vóór de Infanterie-kazerne. De korporaals M. C. Robijn en F. L. Keetell, van het 5e regiment infanterie hier, die daarvoor met gunstig gevolg examen afleg den, zijn door den korps-commandant be vorderd tot sergeant-titulair. Nog éen enkel woord over het zoo gerucht makende «geheim der Zeisterheide." Het is nu gebleken, dat de soldaat M. J. W. van het 5e bat. 5e regiment infanterie te Utrecht, onlangs voor straf uit Amersfoort overgeplaatst, m de kazerne bier het ge rucht heeft verspreid, dat hij het lijk van den vermisten soldaat Laugeveld persoonlijk had geziende oogen waren uit hun kassen gepikt, de toppen der vingers afgebeten, Bij een nauwkeurig ingesteld onderzoek is uitgemaakt, dat al die geruchten valseh en door W. zelf verzonnen zijnhij is nu deswege gestraft inet 14 dagen provoost. Het wasscben der wollen dekens van dit garnizoen en het militaire hospitaal is door ileu Minister van Oorlog gegund aan den heer J. A. G. Bremer, te Velp, tegen den prijs van 14 cent per stuk. De heer Bremer waseht nu alle militaire dekens, in hel geheele land. Tot predikant bij de Gereformeerde kerk A te Bunschoten is beroepen ds. J. Bakker, te Emeienkamp. De collecte te Zeist gehouden voor behoef tige oud-strijders heeft opgebracht f 118.37. Aangezien bij, sommige personen de mea ning schijnt ti bestaan, dat, door de opheffing van enkele kwaliteiten van het personeel der hulpdiensten bij de Zeemacht, de voor uitzichten o[) bevordering voor jeugdige ma trozen aanmerkelijk zouden zijn beperkt, is liet wenschelijk omtrent een en ander eenige inlichtingen aan belanghebbenden te geven. Zooals bekend is. kunnen jongelingen van den leeftijd van 13' 'ri tot 16 jaar, die lust en geschiktheid voor den Zeedienst hebben, geplaatst worden aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden. Geheel kosteloos ont vangen zij daar hun eerste opleiding tot matrozen bij 's Rijks Zeemacht, en :ri die betrekking bestaat voor hen. die zich onder scheiden door goed gedrag, ijver en geschikt heid voor hun vak, ruimschoots de gelegen heid om op te klimmen. Een i ppassende jongen toch, die op zijn 17e jaar de opleiding als licht-inatroos ver laat, kan op den leeftijd van 22 jaar reeds kwartiermeester (korporaal) zijn. Van zijn geschiktheid hangt het dan verder slechts af om in betrekkelijk korten tijd op te klim men tot de kwaliteiten van bootsmansmaat, bootsman, schipper en opperschipper. Eveneens hebben jeugdige schepelingen, een zeer goede toekomst als zij zich toeleg gen op het. artillerievak, daai ook daarin vrij spoedig de graad van korporaal-konstabel kan bereikt worden en vervolgens bij ge bleken geschiktheid die van sergeant-kon stabel, konstabel-majoor en opper-konstabel (adjudant-onderofficier). Eindelijk nog kunnen oppassende matrozen die minder lust en aanleg hebben voor bo vengenoemde betrekkingen, in de gelegenheid worden gesteld zich te bekwamen voor tim merman, bottelier, ziekenverpleger, schrijver, hofmeester of kok, en ook in die kwaliteiten opklimmen tot den graad van sergeant-majoor of', wat de twee laatste betreft, tot. dien van sergeant. Hel zoude te ver voeren om de redenen op te geven die er toe hebben geleid, de kwaliteiten van stuurman, smid, zeilmaker en provoost op te hellen. Genoeg zij het, te zeggen, dat beperking van het groot aantal spe ciale dienstvakken bij de Marine zeer gewensch was ter verhooging van de stnjdwaarde* van het oorlogsschip, en daarom die kwali teiten zijn opgeheven, welke bij de veranderde toestanden op de vloot niet meer strikt noo dig waren, omdat hun dienst door de overige onderofficieren kan verricht worden. Het getal onderofficieren der bestaande kwalitei ten zal daardoor echter vermeerderd moeten worden, en daarom is de gelegenheid om bevordering te maken voor jeugdige sche pelingen, ondanks de'opheffing van boven genoemde betrekkingen, zeer weinig ver minderd en nog zeer goed. Voegt men bier nu bij, dat liet voornemen bestaat, de tractementen van de verschillende kwaliteiten te herzien en te verbeteren, dan blijkt uit bet bovenstaande, dat een plaatsing bij de Zeemacht alleszins aan te bevelen is. Voor ouders ol voogden is het immers van groot belang hun zoons of pupillen geheel kosteloos te iloen opleiden tot een eervolle betrekking in de maatschappij, nu het in den tegenwoordigen tijd zoo bezwaarlijk is, een goede plaatsing voor beu te vinden. Mochten belangstellenden nadere inlich tingen wenschen te ontvangen omtrent de voorwaarden van toelating tot de Kweekschool voor de Zeevaart te'Leiden, dan- worden die gaarne verstrekt door de ambtenaren van de Gemeente-secretarie hier. 3S©ste A i TS- LOT Ml It MJ EERSTE KLASSE. Trekking van 11—14 Nov. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f20: 8541 9519 9526 9539 10023 10041 10044 10163 10177 10189 10204 10221 11411 11414 11495 17771 17775 17779 17798 1781517819 17834 17887 17845 17849 17856 1786817868 18551 48575 18004 18(>12 19736 19740 19778 19791 19812 19821 en 19832, Te zaïnen 39 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 2e klasse 2528 Nov.3e klasse 912 Deo.4e klasse 23, 24 en 27 Dec.en 5e klasse 09,14—17, 21—24, 28—31 Jan. en 1 Fcbr. De tweede klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f20 009, 1 van f5000, 1 van ï'200U. 2 van f1500, 5 van f 1000, 5 van 1'400, 5 van 1'200, 15 van f 100 en 1565 van 1'30. (Geen nieten). Loten zijn ten voormelden kantore (Bree- destraat E. 350) nog verkrijgbaar, doorge fourneerde f3.50 en klassikale a f 1.35 Pei' Vao- BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT GEBOREN: 7 Nov. Gijsje, d. vail Jan II oef- akker en Mientje Walut. Arend Jan, z. van Arend Jan de Goede en Sophia van der Velden. 8 Nov. Jacobus Lucas, z. van Lucas van de Wakker en Maria Catrina van Koot. Cornelia, d. van Willem Vonk en Gijsbertlia Ederveon. Roelofje Maria, d. van Hendrik Otterman en Maria Combé 9 Nov. Karei Martinus,z. van Johannes Heudri- kus Meijer en Lubberdina van DilTelen.Wil- lielmina Aradiria Gerarda, d. van Johannes Hendrik us van der Meiden en Gijsberta Ara- dina Jacoba Adolphina van Zahngen. Jan Johannes, z. van Jan van der Linde en Lammigje Hof. 10 Nov. Willem, z. van Lucas Dijkgraaf en Aaltje Boshuizen. 11 Nov. Johannes Jacobus Antonius Cornelis,z. van Johannes Gerurdus Moert de Kort en Aartje '.(.irissen. llenilriku, d. van Willem Schimmel en Gerarda van Zwol. 12 Nov. Petronella, d. van Richardus Gerardus van der Veen en Maria Elisabeth van den Berg. ONDERTROUWD: 7 Nov. Everurdus de Bree en Simonida Gijsbertse. Jan Meijer en Gijshertje Sandbrink. 8 Nov. Jan Krei- kamp on Petertje van Drie. GETROUWD: 13 Nov. Steven Kuijt en Grietje van Veen. Aalt Overeem en Stof- felina van Veen. OVERLEDEN: 8 Nov. Hendrika Gysberta van den Heuvel 4 m. Kaatje Herschel 77 j. echtg. van Ilijman Levi Jacobs. 9 Nov. Een levenl. aang. kd. m. g. van Gerrit Jan Koot en Maria Cathariiia Rietbergen. 12 Nov. Ilendrikus Antonius Cornelis de Groot Bevallen van een DOCHTER M. OFFERMAN—Combé. Amersfoort, 8 Nov. '95. Getrouwd JOH. CRAMER Arts Gep. off. v. Gez. le kl. K. N. M. en BETSY BEEKMAN. Duei mei,, 14 Nov. '95. De Heer en Mevrouw CRAMER— Beekman betuigen, ook namens weder- zijdsche familie, hunnen hartelijkcn dank voor de talrijke bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk on dervonden.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2