Stadsnieuws. werd het mindere ruimschoots vergoed door de fcuccfcssiereehten, die f977 500 boven de raming kwamen en niét minder dan fl 217 464 hooger zijn dan in October 1894. Werpt dit, vanwege het wisselvallige karakter van dat middel, een lichte schaduw over 't ge heel, met de einduitkomst mogen wij dubbel tevreden zijn. Wij hebben toch over de tien maanden van het dienstjaar die verloopen zijn, reeds een verschil van 11 tonnen gouds. Volgens 'de raming móest tot dusver ontvan'gen zijn f97528537 en er is ingekomen f 98 627 801, ter wijl wij verleden jaar om dezen tijd nog pas. f95 494 836 geïnd hadden. Geen twijfel alzoo of zonder buitengewone omstaudigheden zal 1895 een belangrijk surplus leveren. Met 1 December a. s. treedt, gelijk we reeds berichtten, .een nieuw tarief in wer king voor abonnementskaarten en Kilometer- boekjes in binnenverkeer der Nederlandsche Staatsspoorwegen en in rechtstreeksch ver keer der Staats- en Centraalspoorwegen. Omtrent de abonnementskaarten zij'nog het volgende meedegedeeld 1. De traject- en groepenkaarten worden afgegeven voor een' willekeurigaantal maan den, dus ook voor. éen en twee, doch hoog stens voor 12 achtereenvolgende maanden, en-kunnen ingaan zoowel op den 15den als op den len der maaqd. 2. Abonné's 3e klasse kunnen, door ver hooging met lOpct. van den abonneraents- prijs dier klasse, het recht verkrijgen om, in treinen zonder 3e klasse, in de 2e klasse te reizen. 3. Voor traject-en groepenkaarten wordt eenmaal verlenging toegestaan, mits daar door de geheele duur van het abonnement geen 12 achtereenvolgende maanden over schrijdt 4. Het nieuwe tarief vindt in het geheel geen toepassing meer in verkeer met de Belgische lijnen van den spoorweg Luik Limburg. De Kilometerboekjes zijn niet geldig voor de lijnen Den Haag—Scheveningen en het Belgisch gedeelte van de lijn Eindhoven Luik. Bovendien zijn ze niet geldig voor reizen tusscheu stations onderling der lijnen Ze venaar—Winterswijk, NijmegenKleef en Almelo—Salzbergen noch tusschen de sta tions der lijnen ZevenaarWinterswijk eener-, en EistArnhem—Emmerik ander zijds AlrnelooHengelooSalzbergen eener eu HengelooGronau anderzijdsen Nij megen- Kleef eener- en RessenRemmel NijmegenVenloo anderzijds. Bij de jongste loting voor de Nationale militie heeft een hoed voor de 13de maal zijn dienst bewezen, om 'als hoofddeksel te dienen voor een loteling; en voorwaar een gelukkige hoed, want ook de 13de lo teling is met deze hoed vrijgeloot. Laat iemand nu 13 nog eens een onge- luks getal noemën. Dat couranten eeh heilzamen invloed kun nen uitoefenen, zal niemand ontkennen; dat het omgekeerde ook wel eens het geval kan zijn, is eveneens waar. In de bladen werd oir- langs meegedeeld, dat een persoon in Den Haag. die zich voor agent van politie uit gaf vrij'eride paren in het Bosch geld af zette, qiider belofte de zaak te verzwijgen. Dit voorbeeld vond, toen het in de couran ten gestaan had, in andere steden navolging. Ook te Delft is bet. nu beproefd, maar met ongunstigen uitslag voor den navolger. Een paar heeretf hadden besloten het hein af te leeren. Zij gingen de een als dame vermomd, wandelen. Het duurde niet lang of de be wuste persoon, richtte zich rnet het gewone praatje tot hen. De would-be vrijer bood hem zijn horloge aan, doch toen hij het wilde aannemen, kreëg hij in plaats daar van een klap, die hein deed suizebollen, zoodat hij spoedig beenen maakte. Naar de Tielsche Ct. weet te melden, ver voegde zich Zaterdag ten gemeentehuize van Kerk-Driel een paartje om huwelijksaangifte te doen-; zij, een kreupel weeuwtje, hij een bejaard schaapherder, die sedert zijn prilste jeugd geen andere bezigheden had verricht dan ziju schapen hoeden en verzorgen. Op de voorloopige vraag van den ambte naar van de Burgerlijken stand, hoe oud hij - was, antwoordde de man, dat hij het niet juist wist, doch giste «zoowat om en bij de vijftig." Bij het nazien van het geboorteregister bleek echter, dat de man Cl jaar telde, «Zoo oud ben ik niet; dat kan niet, dat isonmo- geljjk," zegt de schaapherder, doch om de zaak niet langer tegen te houden, wilde hij wel een jaar of vijf toegeven en deed het voorstel, zijn leeftijd op -55 jaren vast te stellen. Dat was het uitei-ste Na re- en dupliek gelukte het eindelijk den ambtenaar, hem aan 't verstand te brengen, dat hij niet kon huwen dan met inschrijving van-zijn werkelijken ouderdom. Met een'diepen zucht antwoordde de man: »'t Is goed, dan zullen we toch maar trou wen maar 't valt me niet mee." Lange gezichten bij bruid en bruidegom -gelach aan de andere zijde. Het weder bereidt ons dit jaar al bijzonder groote verrassingen. Een nauwgezet meteo rologisch waarnemer heeft uitgemaakt, dat September de warmste der zomermaanden is geweestOctober daarentegen heeft ons in den winter verplaatst en nu is het Novem ber en we zitten soms met open ramen, waardoor de warme, vochtige lucht naar binnen stroomt. Het is te warm om een kachel te stoken. Half November zijn te Aksel en te Klaas waal nog rijpe .aardbeziën van den kouden 'grond geplukt en te Ginneken werd Donder dag iemand op zijn verjaardag verrast met een schotel heerlijke, pas geplukte frambozen I Maar toch duidt alles op een spoedigen en strengen winter, die in Scandinavië reeds vroeger is ingetreden dan anders. De sneeuw .ligt er reedssedert eenigen tijd een voet hoog en in sommige landstreken heérscht een vinnige koude. In Jemtland daalde de temperatuur reeds tot 22° Celsius. Uit Pitea, aan de Botbnische golf. wordt gemeld, dat de scheepvaart voor dit jaar reeds go- sloten is; de fjords zijn overdekt met een ijsvloer van 40 cM. «likte. In Noorwegen is de toestand geheel dezelfdesedert eenigen tijd rijdt men ei4 reeds met de sleden en aan •schaatsenrijden en sneeuwschoensport wordt reeds druk gedaan. En voor de naaste toekomst voorspelt Falb van 15 tot 49 November worden de regens iets minder; het weer blijft zacht. Van 20 tot 22 November nemen zij echter weer toe en de temperatuur begint te dalen. LIJST DEK ONBEKENDE BRIEVEN ver zonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft van October 4895. C. A. WoltersDen Haag A. GoosenNijmegen LandbouwerTholen A. W. L. MartensVoorburg Briefkaart W. v. d. HeydenAmersfoort E. van Schaik1 Rechthebbenden vervoegen zicb aan het Postkantoor. Hedenavond om half zeven zal voor de Chr. Gereformeerde gemeente in de boven zaal van Volksheil optreden ds. Van Druinen, te Slied recht. Hadden velen gehoopt bij het aanstaande jaarfeest der Chr. Jongelingsvereeniging Ps. 1499 het genot te zullen smaken den ge liefden Kanselredenaar dr. J. J. de Visser, vroeger predikant te Leusden, thans te Am sterdam, in de St. Joriskerk te mogen hooren, thans is die mogelijkheid afgesneden, daal de Kerkeraad ongunstig heeft geadviseerd op het verzoek van genoemde vereeniging om het kerkgebouw in den avond van 29 November te mogen gebruiken. Tot lid van den Kerkeraad der Ned. Is- raelietische gemeente hier is gekozen de heer J. van Vollenhoven, in de vacature, ontstaan door het niet aannemen der herbenoeming door .den heer S. A. Bleekrode. De 'Zaterdag gehouden zitting der Pro vinciale Staten van Utrecht was bijna geheel gewijd aan de herziening van de verordening op de honden als trekdieren. Ten slotte werd aangenomen een gewijzig de verordening, waarin bepaald is, dat hon den niet als trekdieren mogen gebruikt wor den dan voorzien van een muilkorf zoo ze vóór de kar loopen, terwijl het verboden is, op met honden bespannen wagens plaats te nemen, wat tot. dusver buiten de kommen der gemeente wel mocht geschieden, behalve in gemeenten waar het gebruik van trek honden geheel verboden was. Eindelijk moeten de hondenwagens tusschen éen uur na zons ondergang en éen vóór zonsopgang voorzien zijn van een aan alle kanten helder licht gevende lantaarn. De geheele verordening is aangenomen met 28 tegen 7 stemmen. Door het curatorium van het Gymnasium en de commissie van toezicht op het M. O. hier is, bij adres aan de Tweede Kamer ver zonden het vroeger tot den Minister van Binnenlandscbe Zaken gericht adres, en ver- zooht het daarheen te leiden, dat de gemeen ten bevoegd worden de nieuw aan te stellen leeraren van onverplichte Gymnasia en H. B. S. te verplichten toe te treden tot het Rijks pensioen- en weduwenfonds, en dat de reeds aangestelde leeraren de gelegenheid erlangen binnen een nader te bepalen tijdsverloop tot genoemde fondsen toe te treden onder stor ting eener bijdrage, afhankelijk van leeftijd en sterftekans. Plaatsgebrek gedoogt bet opnemen in extenso der belangrijke adressen niet; een afdruk er van ligt echter aan ons bureau ter lezing. In (1e Donderdagavond gehouden ledenver gadering van het »Nut" ze was voor Amei-stoort goed bezocht, er waren buiten het bestuur wel 7 leden bracht de voor zitter, dr. H. J. Reynders, een wóórd van diepgevoelde hulde aan de nagedachtenis van ds. H. W. KalfT, die zóo veel. voor het de partement deed, en deelde mede, dat hij namens het departement een krans hechtte aan de kist van den diep betreurden nooae. Vervolgens werd voor het nieuwe dienstjaar het subsidie voor de Volksbibliotheek bepaald op f 400 en voor de Huisvlijschpol op t'12i, bene.vens f65 voor opleiding van een onder wijzer in handenarbeid. Aan de Fröbelschool werd. na warme ver dediging door de heeren Bolle, Kam en Frederiks, een subsidie toegestaan van f75. ■Ten slotte verkreeg de heer J. Spaanstra verlof om in "de eertvolgende ledenvergade ring in te leiden het onderwerp»Nuts-spaar- bank of Rijks post-spaarbank". Onze stadgenoot de heer H. W. A. Celosse beeft met. gunstig gevolg afgelegd het exa men voor 3e stiiurman groote vaart. Er is hier thans een nieuwe Christelijke zangvereeniging opgericht, onder den naam D(oor) V(riendsehap) V(erbonden) en onder leiding van den heer T. W. Bolderdyk. Donderdagmiddag had het 5 jarig zoontje van den lieer J. W. het ongeluk in de Lan- cregi'acht te geraken. Op zijn angstgeschrei schoten dadelijk een menigte personen toe, en mocht het aan den heer G. v. Dorssen, die zich daartoe gekleed te water begaf, cel ukken den drenkeling, die reeds het be wustzijn verloren had, op het droge te brengen. Men verzoekt ons, het volgende op te ne men: ilt Rinnenkort zal de Sociëteit «Burgerlust speciaal voor leden en hun dames, een fees telijke bijeenkomst houden, welke uit eigen krachten zal opgeluisterd worden door too- neelspel en muziek en gesloten door een bal. Den leden wordt tevens een souper aange boden. Het streven der Sociëteit is, voortaan in eigen kring zooveel mogelijk gezellig bij een te zijn bij uitsluiting van elke introductie, en het bestuur meent, dat dit de goede weg is om tot bloei van genoemde vereeniging te geraken. Zaterdag bad de gebruikelijke uitkeering plaats, van wege de Vereeniging van gepen- sionneerde onderofficieren en minderen, aan behoeftige leden en weduwen. Door den Voorzitter der plaatselijke afdee- ling, den heer J. Busquet, werd, in tegen woordigheid van den Eere-Voorzitter, Eere leden, Correspondenten en het Bestuur der afdeeling overgegaan tot de uitkeering aan 5 leden ieder f22.50, aan 2 weduwen van leden, gehuwd geweest vóór de pensionneeriüg van bun overleden echtgenoot ieder f22.50, aan 1 weduwe van een gepensiouneerde, die na het verlaten van den dienst huwde, f 15, terwijl aan éen lid een buitengewone grati ficatie van f 15 werd verleend. De geheele Noveraber-uitkeering der Ver eeniging van gepensiouneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, ten doel hebbende, ondei-stand te verleenen aan hulpbehoevende militairen, gepension- neerd voor (le wet van 4877, en hun wedu wen, bedraagt, dank zij (le offervaardigheid der Nederlandsche natie, f9000, verdeeld over 248 leden en 459 weduwen, verspreid over ongeveer 400 gemeenten in ons land. Met inbegrip van deze uitkeering is reeds door deze vereeniging, sedert haar oprich ting in 4879, het aanzienlijk bedrag uitge keerd van ruim f 485000. Het bestuur der sedert 4883 bestaande afdeeling «Amersfoort" is saamgesteld uit de heerenA. M. Tromp vau llolsl, eere voorzitter; J. Busquet, voorzitter; J. R. Schuuring, secretaris; enG. J. W. Steenhof, penningmeester. Voor bet front van de 4 veld-bataljons van het 5e regiment infanterie, detachementen van de overige wapens en dienstvakken uit dit garnizoen, bijna alle officieren, Ridders der M. W. O, de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Bond van oud-onderof ficieren met haar vaandel, honderden belang stellenden en wel wat heel veel nieuwsgieri gen, werd Vrijdagmiddag op bet voorterrein der Infanteric-kazernes het ridderkruis 4e klasse der Militaire Willems Orde uitgereikt aan den 4e luitenant van het 5e regiment H. 1. von Santen. Uit het Kon. besluit waarbij die hooge onderscheiding werd toegekend aan den jongen held, die nagenoeg genezen is van de ziekte, gedurende zijn detacheering bij het O. I. leger en door de vermoeienissen on- staan, blijkt: 1° dat luitenant Von Santen den 8sten Mei 1885 bij .het overbrengen van een transport vivres van Tjot Iri naar Misigit Ateub, dat bestemd was voor Tjot Rang, toen hij bij genoemde Missigit gekomen was en hoorde nat het van Tjot Rang uitgezonden detache ment op bijna 4 K. M. Afstand in een he vig vuurgevecht Was gewikkeld, zich dade lijk met zijn detachement daarheen spoedde en door zijn onverhoedsch en beleidvol op treden da sterke vijandelijke bende wist uiteen te drijven en het in een gevecht zijnde detachement, voor verdere moeilijk heden wist te vrijwaren, zoodat de vivres zondör verdere stoornis konden overgebracht worden 2°. daL hij in Augustus 4894 bij de. nach telijke verkenning van oen door den vijand bezettebunting nabij Larn Koengit binnen die versterking wist. te komen, en persoon lijk daarin 2 Atiehers onschadelijk maakte, onder den indruk waarvan bet overige ge- deelte der bezetting vluchtte. Plechtig was'ltet oogenblik waarop de jonge, llinke man, onder het zacht spelen van het «Wilhelmus" den riddereed aflegde in han den van den regiments-commandant, kolonel De Petit, die geen beter hand wist oni het eereteeken op de dappere borst te bochten dan die van kapitein graaf Schimmelpenninck, eveneens ridder der M. W. O. Daarna werden de jonge ridder en zijnmoe- der, die het voorrecht mocht genieten de plech tigheid bij te wonen,gecomplimenteerd, waarna de infanterie onder de tonen van het «Lang zal hij leven" voor den ridder, defileerde. Des avonds diner in Amicitia, waaraan be halve de Burgemeester 79 officieren van alle wapenen uit dit garnizoen on van het korps uit Utrecht aanzaten en gedurende welken «namens eenige burgers uit Amersfoort" een schoone lauwerkrans aan luitenant Von Santen werd overhandigd, een fijn gevoelde'attentie, welke diepen indruk maakte en waarmede de schenkers, die onbekend wenschen te blijven, veel eer inlegden. De 4e luitenant G. T. M. Ongerboer, van het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek eervol ontheven van zijn detacheering aan het bureau van den directeur der Militaire verkenningen te 's-Gravenhage en keert 1 December naar zijn korps terug. Ook de korporaals F. van Geelkerken en A. Hottinga, van het 5e regiment infanterie bier, zijn na voldoend afgelegd examen, door den regiments-commandant 'bevorderd tot ser geant-titulair. De milicien F. R., van het 5e regiment infanterie hier, die door den Krijgsraad te Arnhem ter zake van mishandeling van den kastelein Arie Kok, wonende aan den Hoogenweg te Amersfoort, en van den bur ger B. Odijk, in den avond van 24 Juli jl., tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld en zicb, door dat vonnis ten hoogste bezwaar gevoelend, in hooger be roep begaf bij het Hoog Militair Gerechts- bof, is door dat college wegens de door hem gepleegde feiten veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den huzaar J. G. A., hier in garnizoen, die beschuldigd wordt van diefstal van een gouden horloge met zilveren ketting.ten na- deele van den lieer T. J. Kisner, hier, welke voorwerpen reeds door hem verkocht waren en in beslag zijn genomen. Nog lang aldus schrijft men ons zullen de boeren in Eemland's tempe den zomer in blijde herinnering houden. Men moet zeker wel een jaar zeven, acht terug om een zomer aan te wijzen, die zóo overvloedig gras opleverde als dien welken wij nu achter' den rug hebben. 'Reeds'in Mei van dit jaar was de groei bovenmate, en er werd toen wel een derde meer ge molken dan andei's. Ook de volgende maan den, vooral Juli en Augustus, gaven keurige weiden. Met den hooibouw wilde het ook uitste kend vlotten: zoo wat qualiteit als quantiteit betreft, viel er bepaald té roemen. Menige boer, die anders nog in October wat hooi (en hoe is het er dan dikwijls naarbinnen moet halen en dan nog slechts een half «bai'gje" vult, had dit jaar op het eind van Juli de kap van den »barg' in topen hooi, zoo goed hij maar wenschen kon. Dat zegt wat voor de veeboeren. De «oude kousen" zullen wel weer voor den dag ge haald moeten worden om voor spaarpot te dienen. Ho, wacht een beetje. Vooreerat volgt op een goed hooi-jaar nogal eens een lange winter. Maar ten tweede de boter- en kaasprijzen blijven te laag. Up dit oogenblik, bet is.waar, wordt voor de boter een vrij goed prijsje besteed, maar de productie is natuurlijk niet meer, wat ze voor enkele maanden was. Er komt dan ook niet te veel boter meer aan de markt. Als nu prof. Falb maar eens zoo goed was te voorspellen, dat het Michiels-zomertje tot half December zal duren, en de lente wer kelijk op den bestemden tijd haar intocht zal houden, dan zijn we klaar. Want die weet het welde bewijzen daarvoor zijn overvloedig aanwezig. Ook wat den prijs van het veevoeder be treft zijn de vooruitzichten voor den naderen den winter nogal bemoedigend. De pulp is te geef,, de lijnkoek niet duur en het graan geen geld waard. Van de pulp liggen duizen den lasten te verrotten-; men weet er letter lijk geen weg mee. Maar dat het graait zoo'n slechten prijs maakt, moge voor den veeboer een oogen blik niet onwelkom zijn, de teelboer voelt het in zijn zak. En alle meuschen moeten toch leven. Als nu 'ook de. grenzen maar weer worden opengesteld voor den vee-uitvoer.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2