Stadsnieuws. Ingezonden. Correspondentie. Advertentiën. ■F mogelyk gemeenten des lands afdeelingen op 1 .te richten. Blijkens bericht van den Belgischen gezant j. zal eerstdaags een besluit van diens regee- ring verschijnen, waarbij, met ingang van 5 December, de invoer in België wordt toege staan van rundvee, herkomstig uit Nederland en bestemd voor groete abattoirs. Hetzelfde besluit zal den invoer van schapen toestaan. I'e Provinciale Staten van Limburg hebben in hun eind-vergadering met 25 tegen 17 stemmen besloten tot het invoeren van een próvinciale rijwiel-belasting. Zij treedt in werking op 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de heffing zal zijn goedge keurd. De "bekisting bedraagt f5 per jaar en wordt geheven van een ieder, die op de openbare wegen ol' voetpaden binnen Lim burg van een rijwiel gebruik maakt. Te Utrecht is Dinsdag een' jongen bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt. Zijn ou dere broeaer wist hem nog te redden. Tot hoofd-commissaris van politie te Am sterdam is benoemd de heer J. A. Franken, gepcnsionuccrd le luitenant der infanterie, aie in 93 werkzaam werd gesteld aau het hoofdbureau van politie te Rotterdam en eerst sedert verleden jaar commissaris van politie te Maastricht was. Hei Vaderland meldt, dat door de Haag- sche rechtbank, kamer van burgelyke zaken, de pleidooien bepaald werden tot 15 September 1890!- De historische galerij, afkomstig van Arti en voor eeuige maanden door den heer Van Hattum aangekocht, is door hem aan de gemeente 's-Gravenhage aangeboden. B. en VV. stellen den Baad voor, dit geschenk to aanvaarden en tie schilderijen te plaat sen op tie bovengangen van het Raadhuis. Geen gunstige plaats, dunkt ons. Te 's-Giiivenhage is in den ouderdom van 75 jaren overleden de oud-koionel tier genie van het Nederlandsch-lndische leger A. W. 'Egter van Wissekerke. De ontslapene was, behalve met den Ne- derlandschen Leeuw, versierd met het rid derkruis ie klasse der Militaire Willems orde. welke onderscheiding hij verwierf als luitenant bij tie 3e Balische expeditie, en was voorts gerechtigd tot het dragen van tie eereteekeoen voor belangryke^krijgsver richtingen Bali 4849; Borneo 5052, en Atjeli 7374. en van de Atjeh-melaille. Zondagavond is zekere S„ vader van een talrijk gezin te Weesp. door de lokaaltram van 0.55 aan het station Weesp overreden. Hij had te Amsterdam in dien trein plaats genomen en was in slaap geraakt, waardoor hij verzuimd had te Weesp uit te slappen, Toen tie trein zich reeds in beweging zette, werd hij wakker en wilde nog lluks de coupe verlaten, deed een misstap en viel tusscheu tie waggons, met het ongelukkig gevolg dat hem twee wagens over het lichaam reden, en hij oiimutdellyk dood was. De secretaris 'Ier schietvereeniging te Bruin- men die een aantal Rijksgeweren naar Arn hem bracht, om deze tiaar volgens voorschrift van den Minister v.ui Oorlog te doen keuren, is wegens overtreding tier Wapenwet ver oordeeld tot een boete van 50 cent Aan tie wet is voldaan, maar zelfs de straf van twee kwartjes is in het oog van leeken nog te zwaar voor het «misdrijf'. Als een merkwair li {hei-I deelt inen mede, dat de heer A. B. van den Steen, wethouder van 's-Hertogenbosch. volgens diens eigen verklaring in de jongste" openbare Raadsver gadering aldaar gedaan, alhoewel 70 jaar oud en goed gezond, nog nooit een bail heeft genomen. Deze verklaring moest dienen om de op richting van een gemeentelijke had- en zwem inrichting waaraan in Den Bosch zoogroote behoefte is te bestrijden Toch werd (in beginsel althans)'le oprich ting van bedoelde had-en zwemgelegenheid aangenomen Te Stevensweert ligt sedert 3 Januari een meisje te bed, dat na 10 April niet gegeten of gedronken heeft, maar gezond is gebleven en haar gelaatskleur behouden heeft. Het verschijnsel weet men niet op te helderen, maar aan een herhaling van de kuren van Regje van Meurs schijnt niet te kunnen wor den gedacht. Iemand, die te Weert tamelijk aangescho ten van een kennis terugkeerde, verborg het resteerende zakgeld in de nabijheid zijner woning, uit vrees, dat zijn teodere weder- helf zich daarvan, bij baar gewone zak-in- spectie zou, meester maken. Den volgenden ochtend kon hy echter de plaats niet meèr terugvinden waur hij het Begraven had Te Zoeter meer is overleden de heer A. Bosch,-die tot de verdedigers van de Citadel van Antwerpen behoorde en hij een uitval zijn luitenant redde, welk feit. hem-de Wil lemsorde bezorgde. Een paar dagen later nam een kanonskogel hem het rechterbeen weg, zoodat de man invalide werd. De gemeente Stad-Almeloo heeft de treu rige eer de plaats te zijn, waar per hoofd het meest sterkedrank gedronken wordt van ons geheeleland. Heusden, in Noord-Brabant, ■en Veur, in Zuid-Holland, komen het't meest nabij. Almeloo bezit dan ook «slechts" 66 kroe gen (het maximum volgens de Drankwet is ?U)per hoofd wordt »maar" f40.90 aan drank uitgegeven of gemiddeld per gezin voor drie gulden per week De data van oproeping van jongelingen voor volontair bij bet Instructie-bataljon te Kampen voor het jaar 1896 zijn bepaald als volgt8 Januari, 19 Februari, 8 April, 20 Mei, 8 Juli, 19 Augustus, 24 September en 18 November. Gisterochtend om 10 uur werd in de St. Joriskerk hier de wintervergadering van het Classicaal bestuur van Amersfoort geopend. HH. MM. de Koninginnen zpllen morgen middag op hun reis van Het Loo naar 's-Gra venhage deze gemeente passeerey. In ons nummer van 11 November deelden wij mede, dat onze politie een Duitschei* aanhield, die.ee» vermoedelijk gestolen rijwiel trachtte te verknopen. De man werd naar Arnhem gezonden en-.... als zonder middel van bestaan over de grenzen geleid. Wat toch was geschied. In Duitschland was een rijwiel gestolen en van dien diefstal werd aan onze justitie kennis gegeven; de hier aangehoudene bleek echter de dief niet te zijn en men liet hem daarom vrij. Men verbeelde zich nu de ergernis van de justitie toen zij vernam, «lat de zoo juist ge- vlogene toch een rijwiel gestolen had, maar in ons land. zoodat ze den dief in handen had gehad en hem zelf over de grenzen heeft geholpen. Kolonel Froger, commandant van liet Ie regiment veld-artilerie, die «le herfst-ma- noeuvres van het Fransche leger heeft bij gewoond, is door den President der Fransche republiek benoemd tot officier iri de orde van het Legioen van F.er. Generaal-majoor G. F. W. Borel, inspec teur van het militair onderwijs, vertoefde Dinsdag hier ter stede ter inspectie van den cursus van het 5e regiment infanterie. Adjudant-onderofficier A. van Oudgaarden, van het 5e regiment infanterie hier, is wegens in den door den dienst ontstane lichaams gebreken gepensionneerd. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor- en aangesteldsergeant-majoor C. L. Bre- derode tot adjudant-onderofficiersergeant majoor titulair R.Meijer tot sergeant-majoor administrateur, en sergeant J. Scheer tot sergeant-majoor titulair, dienstdoend luite nant te velde. Sergeant-milicien K. Veenstra. van bet 5e regiment infanterie hier, wordt overgeplaatst als Marechaussee te voet bij de Ie «livisie «Ier Koninklijke Marechaussee te 's-Hertogcn- bosch. Ds. J. Rakker te Emelenkarap heeft aan genomen liet beroep naar «le Geref. gemeen te A te Bunschoten. Men schrijft ons uit Barneveld: De richting voor ilen tramweg E«ieBar neveld—Nijkerk. naar het ontwerp van den heer Krieger, is thans, voorzoover de ge meente Ede betreft, door «Ion Gemeenteraad vastgesteld0 van de 14 leden stemden tegen omdat «Ie lijn van het station Ede tot het dorp langs den straatweg zal gaan. D" richting van het begin van het dorp is -als volgt.: langs «len Telephoónweg, door I «len tuin van liet hotel #«le Posthoorn", over den Rijksstraatweg, langs do boterfabriek. j over «Ie heide naar Lunteren tot achter het logement «Floor" en van hier over den I Hessenweg naar Barneveld. In tegenstelling van vroegere plannen wordt nu voorgesteld «Ie lijn, op een kleine uit zondering na, niet langs straat-of grint wegen I t«? leggen. De kans van slagen wordt hierdoor aanmerkelijk grooter. Van Barneveld zal een geheel andere rich ting worden aangenomen dan vroeger liet voornemen was. Men zal nu ook het dorp Voorthuizen aandoen en vandaar, door de buurtschap Ter Apel, naar Nijkerk gaan. N'aar men verneemt, heeft de Minister'van Oorlog bepaald, «lat voortaan ten behoeve der troepen, die jaarlijks de Legerplaats l«ij Zeist betrekken, voortaan geen transportmid delen door «I'e ingezetenen-van Zeist behoeven gelever-l te worden, doch dat 'leze diensten door «le trein-bespanningen zullen geschieden. De leening van f155000 ten laste «Ier ge meente Zeist, waiyvoor «Ieinschrijving gister plaats had. is ruim volteekend. De hoogste inschrijver bedong 98%; het laagst gegunde bedrag werd berekend tegen 96%. Wat blijven de menscbcn toch' onvoorzich tig. Zoo Zondagociiteii«l weer de 30-jarige daglooner P. T., uit Putten. Hij wilde den overweg van de Centraal nog passeeren, en kroop daartoe onder de gesloten boom door. Halverwege werd hij door de locomotief van een aankomenden trein gegrepen. Zijn deer lijk verminkt lijk werd kort daarop van den weg verwijderd en naar. de woning van den roekelooze overgebracht. Over de reeds herhaaldelijk besproken Kilometerboekjes vinden wij in de Zwolsche Cl. nog deze bijzonderheid vermelddat de prijzen niet lager zijn. dan die welke de Hol- landsche spoor nu vraagt. Daardoor zal het bijv. voor lien, die van Zwolle naar A mster- dam reizen, 't voordeeligst zijn het Kilometer boekje te "gebruiken voor den toebt tot Amers foort, terwijl men «lan van Amersfoort over Hilversum per retour naar Amsterdam kan gaan, «laarby natuurlijk in 't oog houdend, dat de duur van de retoarkaart beperkt is. Verkooping van vaste goederen, dd. 16 November 1895. Notaris C. A. van BLAR1CUM te Amersfoort. De zes Woningen met Erf, tussehen den West-Singel en de Hellingstraat wijk E. 154, 155, 156, 157, 158 en 159, verkocht voor ƒ1170. 3.5O u ST 3TS'MJOTKitMJ TWEEDE KLASSE. Trekking van 25—28 Nov. (1600 loten). Ten kantore van «len Collecteur te Amers foort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 100 op No. 8557 en 19815. Prijzen van t'3U 8548 8559 8561 8565 8572 8575 8579 8582 9510 0521 9533 9535 9560 10002 10010 10032 10035 10037 100421004310154 10194 10215 10240 11406 11419 1142211437 17777 17826 17841 17843 17846 17851 1786517874 18605 18622 18624 197.37 19739 19741 19748 19759 19766 19769 19770197761978119788 19792 19826 en 19833. Te zamen 55 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 3e klasse 9-12 Dec.4e klasse 23. 24 en 27 Dec.en 5e klasse 6—9, 1417, 21—24, 28-31 Jan. en 1 Febr. De derde klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f25000, 1 van f5000, 1 van 12000, 2 van f1500, 5 van f lOOO. 5 van 1'400, 5 van f200. 15 van f 100 en 1565 van f45. (Geen nieten). Loten zijn ten voormelden kantore (Bree- destryat E. 320) nog verkrijgbaar: doorge fourneerde a f3.50 en klassikale a f2.05 l'fii' Vso- Het planwen van Iugezonden stukken brengt uiet altijd mede, dat de Redactie met den inhoud 'laar van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste ot'ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie! Gun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad. 't Is misschien veel gevraagd, maar ook mijn reflectie kan eenig nut hebben. Een paar malen eerst als stukje van uzelven. trouw overgenomen door de andere plaatselijke bladen zag ik later een adver tentie van «Ie Dames van kleeding van «Lief dadigheid". Ik kwam tot tie conclusie, dat daar armen te vee! of kleeren te weinig zijn en vroeg bij mijn vrienden rond, en bevond tot mijn niet gering leedwezen, dat dit laatste werkelijk het geval is. Nu moet u weten, dat ik verleden jaar, toen de «kleerenwagen" haar ommegang deed door de stad, reeds aan mijn vrouw ge- zegd had, «lat ze al het oude goed van ons tweetjes en de jongens (3 meisjes zijn er óok bij) voortaan aan «Liefdadigheid" zou geven. Dat is ook gebeurd, want als ik een order geef, moet «lie ook worden opgevolgd en wordt daaraan trouwens altijd voldaan. Enfin, ik spreek er mijn vrouw nu weer over en nu zegt ze mij, «lat ze de heela rommel verkocht heeft aan een uit'lrager. llc wil van die mensöhen geen kwaad zeggen en gun hun «manie hun broodje, maar toch, ik wil hier in't publiek mijn ervaring mee- deelen misschien spiegelt een ander er. zich aan en zal doen als" ik nu zal «loen. Mijn vrouw verkocht dan een winterjas van mij, die mij te krap was geworden, maar overigens heel goed was; een gekleed nak van inijn oudsten zoon (de tweede verschilt te veel met hein «lan «lat het voor hem kon worden pus gemaakt) een heele collectie rokken en doeken, van haarzelve en de meisjes (meest oud, heel oud goed, anders hadden we 't in «len tegenwuordigen tijd van belastingen wel voor de volgende editie van ons gezin gebezigd), enz. enz. enz. Ik taxeer «Ie heele hoop wel op honderd gulden ingekocht, en ze kreeg er nog wel na veel loven en bi ei len voor f.3, zegge drie gulden. Een oudé zomerpantalon zag ik dezer dagen hangenvoor een kwartje aan een armen «lrommcj vernam ik. dat- «lit. heerlijk been kleed bij «len uildrager voor een daalder te krijgen was. Als 't nu met. al «lat. goed zoo gaat, dan verdient zoo'n uitdrager er een buitengewoon broodje nog heel wat meer dan een pain-de-luxe aan. Ik wil van die menschen geen kwaad zeggen, en/., (zie boven), Maar toch, is 't niet-oneindig beter," «lat alle pat familias hun huisvrouwen earré- ment-we0, verbieden de'oude kleeren voor zoo goed als geen gold te verknopen en hun gelasten (voorzoover dat gaat) om het ge dragen goed te geven aan «Liefdadigheid". Dan worden de armen gekleeddan ver dienen andere armen een broodje met het pasmaken (zooals u dat noemt) en dan hoe ven eerstbedoelde armen niet langer woeker winst te betalen om hun slecht gévoede en dus dubbel koude lichamen te beschutten tegen de kou. ik dank u voor uw gastvrijheid en hoop, dat zeer velen met mij zullen denken en «Liefdadigheid" heel wat kleeren zal krijgen. Een vader vau vijf kin deren, uit den middel stand, die met moeite zijn belasting betaalt, maar toch iets wil doen voor zijn nög armere nntuur- genooten. Den heer »D."Liever ware het mij geweest, indien ik u persoonlijk had kunnen ant woorden maar daar u mij uitdrukkelijk ver zoekt dat in ons blad te doen, moet ik daartoe wei besluiten, te meer, daar ik. hoewel uw schrift meenende te herkennen,, niet zeker weet, wie u is en den schijn niet op mij wil laden, alsof ik een antwoord ontwijk. Uw opmerking regardeert meer nog mijn man dan mij, omdat hij gewoonlijk het grootste deel van de courant samenstelt, doch over het door u be«ioel«le, hebben.we echter dezelfde opinie. Het feit is ons zeer zeker bekend, maar het is zóo treurig en nog zóo onbewezen, dat we er in ons blad geen gewag van willen maken. We vermijden trouwens daarin zooveel mogelijk elk bericht, dat «scandal" bevat... er zijn genoeg menschen die zich verheugen in anderer leed of val. dan dat wij dit. aantal behoeven te vermeerderen. Bedenk bovendien, dat 't eenmaal gedrukte en verspreide woord na jaren soms aan bloedverwanten als smet kan worden voor gehouden, en wie kan nagaan hoeveel ellen de het dan vaak over onschuldigen. brengt Daartoe willen, noch mogen we meewerken. Is het feit bewezen, is het «schuldig" uit gesproken o, ik hoop innig, dat het niet 't geval moge zijn dan moeten we er wel met een enkel woord melding van maken, maar vóór dien tij«l zullen we ons onthouden van elke toespeling. Uw veronderstelling is dus onjuistik verwonder ine er over, dat een man 'n zaak, waarin een vrouw betrokken is zoo graag gepubliceerd ziet. En wat «men" zegtiaat me u zonder ook maar eenigszins personeel te worden de woorden van onzen groeten stadgenoot in herinnering brengen«Die staat, zie toe dat hij niet valle." lntusschen met alle hoogachting Si ze Frederiks Van Ci.eeff. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT GEBOREN.19 Nov. Jacob Johannes, z. van Julian Weijer en Hondrika van de Klas- horst. Philippus, z. van Petronella Hagen- beuk. 20 Nov. Gerhard us Josephus, z.'van Theodorus «Ie Poel en Maria Hamers. 21 Nov. Wilhelm, z. van Willem Mauder- sioot en Clasina Kortes. Adrianus, z. van Johannes Cornells Adrianus van Wamelen en Julie Placidie Borel. Johanna Maria, d. van Gerardus Dieges en Johanna Maria Sprenkeler. -- 22 Nov. Adriaan Pietor Jo hannes, z. van Leendert Pijl en Cornelia Ulb. Hieke, d. van Tjecrd Ileistra en Wille- mina de Gans. Sophia Annetta, «I. van Wijnuud Claes en Johanna Cornelia Maria Iesberts. 23 Nov. Dirk,. van Hemlrica Kroyenga. 25 Nov. Willem Anlonius, van Jacobus Langras en Houdrikn van Barlingen. 26 Nov. Johannes, z. van Her manns van Koot ep Aartje van Dijk. llen- drika. d. van Jan Eek en Hendrika de Ruiter. Nieoluas Gerardus Johannes, z. van Anl lai- nius van Vuuren en Maria Johanna de Hoogt. ONDERTROUWD21 Nov. Hendrik van Ee en Jacoba Ouwerkerk. Johannes Rijn en Johanna van Eckelenburg. GETROUWDJan Meijer en Gijsbertje Sandbrink. - 27 Nov. Gerrit Stik voort en Geurtje Wakelkamp. OVERLEDEN 19 Nov. Herrfianus Liugen, 75 j. ongeh. 21 Nov. Everarda Elisabeth Hoksbergcn, 26 j., ongeh. 22 Nov. Cor nells Bonzcl, 23 m. Caroline Christine Louise Meijer, 83 j., wed. van Jan Reinier van Alpjien. 25 Nov. Margarethn Judith Siddré, 70 j., ongeh. 26 Nov. Wilhelm Mandersloot,. 5 «I. I Heden overleed onze jongste H lieveling ALII) A ALBKKRIXA in den ouderdom van 19 maanden. H I). SCHIMMEL. I Amersfoort, 27 Nov. '95.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2