Stadsnieuws. Binnenland! Ingezonden. toeding en opwekking door alkoholische drauken weerlegde spreker op de bekende gronden, waarbij hij vooral den krachtigen steun van onzen beroemden Donders aan haalde, die in 1848 reeds betoogde, dat beiders 8 maal meerkost dan brood. Nog noemt men bier vloeibaar voedsel. Bier is de gevaarlijkste drank omdat ongemerkt een groote hoeveelheid alkohol in het menschelijk lichaam gebracht wordt. Op wekkend is alkohol niet; een deel van het zenuwstelsel wordt aan banden gelegd, een deel der zenuwen wordt afgestompt, de rem-toestel wordt defect. De mensch is niet meer in staat, het dier, dat in hem huist, binnen de traliën te houden. De kennismaking met het tegenwóor- dige standpunt der drankbestrijding moet door de geneesheeren een krachtige volks- meening doen uitgaan, waardoor onze ellendige wetgeving verbeterd of aange vuld zal worden, zal Nederland niet door ontaarding, gelijk die in Frankrijk de aan dacht meer en meer begint te trekken, zijn ondergang tegemoet gaan. Men zij radicaalgeheelonthouding is het eenige middelde matigheids-apostelen maken meer en meer fiasco. Met een opsomming der geraadpleegde litteratuur en aanbeveling van sómmige werkjes, gaf spreker de gelegenheid zijn hoorders zich daarvan enkele aan te schaffen of er kennis mee te maken, waarvan een ruim gebruik gemaakt werd. Een warm applaus volgde op dit met groote bezieling uitgesproken betoog. Het daarop volgend debat werd inge leid door dr. P. F. Spaink, specialiteit in zenuwziekten uit Apeldoorn, daartoe door het Bestuur dér afdeeliug uitgenoo- digd. Spreker, die in veel opzichten met den hoogleeraar meeging, handhaafde zijn meeniug dat hfet gebruik van prik kelende middelen, hoe gevaarlijk en nood lottig ook, niet te keeren zal zijn, maar dat de vervalschingen vooral als oorzaak der nadeelige gevolgen krachtig bestreden moeten worden. Pi of. Van Hees wees dr. Spaink op de jongste proefnemingen waarbij de invloed van eiken alcohol, even nadeelig op de hersen-fuuctiën bleek te zijn, en niemand in staat is voor zich de passende hoeveel heid te bepalen, terwijl uit matig gebruik telkens het. onmatig gebruik wordt ge- recruteerd. Nadat nog door enkelen opmerkingen of vragen van.ondergeschikten aard gedaan waren, waarbij niemand het standpunt van den verdediger bestreed, werd de volgende motie, door het bestuur voor gesteld, met algemeene stemmen aange nomen „De vergadering, gehoord de inleiding en de stellingen van Prof. Van Rees, acht het wenschelijk, dat de medici iü meer der mate dan tot nu toe geschiedde, den alkohol bestudeeren als genotmiddel en als medicament." Vervolgens werd de ver gadering met een woord van dank door den voorzitter gesloten. Tot Kerkvoogd van de Ned. Hervormde gemeente is Dinsdagavond herkozen de beer P. van der Want J.Mz. en gekozen de. beer F. Wesseling. i)e Commissaris der Koningin in deze pro vincie heelt bij circulaire-aan de Burgemees ters medegedeeld, dat voor het seizoen 1895/96 geen consenten worden afgegeven tot uit oefening der visscherij onder, het ijs met den zegen. - Voor heel wat visschers in deze provincie - een leelijlce streep door de rekening. Honderd zes en dertig duizend gulden is een bom geld, vooral voor een gemeente «wier financiën niet rooskleurig" zijn 't wordt een gevleugeld woord, want in elke Raadsvergadering wordt het minstens drie maal gebezigd en 't mag dan ook geen verwondering baren, dat het voorstel van het Dagelijksch Bestuur om de gasfabriek niet te naasten voor een som van f135700 met algemeene stemmen is .aangenomen. Wel vroeg de beer Visser nog om speci ficatie, wijl het bedrag, door deilrie taxateurs genoemd, zoo verbazend verschilde met. dat van de gas-commissie uit den Raad, doch de voorzitter moest verklaren, dat bij geen ge specificeerde opgaaf had ontvangen. Het tweede deel van het voorstel van B. en W. werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen en daardoor aan het Dagelyksoh bestuur .opgedragen, voorberei- 'dende maatregelen te treffen waardoor de gemeente in 1900 op andere wijze'in bet bezit zal komen eener eigen gasfabriekzoo noodig zullen een nieuwe gas-coimnissie en een technisch adviseur worden benoemd om in deze te dienen van advies. Wel mocht de heer Van den Wall Bake het Dagelijksch Bestuur geluk wen- schen met zijn besluit, terwijl hij bovendien verklaarde, dat het tweede voorstel inderdaad niet te praematuur was4 jaar van voorbe reiding is werkelij k niet exorbitant veel. De gemeente is thans in zeer gunstige conditie, óok wat de keuze van terreinen betreft. Het volgende' punt der agenda, een missive van Gedeputeerde Staten omtrent de Ver ordening tot regeling der jaarwedden van bet onderwijzend personeel aan de Lagere scholen, werd al zeer vlug afgedaan; het advies van B. en W. om maar te doen gelijk Gedepu teerden aangaven, werd z. h. st. aangenomen, nadat de Voorzitter er op gewezen had, dat de plaatsvervangende hoofden volgens de wet moeten benoemd worden door B. en W. in overleg met den arrondissements-seboolop- ziener en niet op voordracht van de Com missie van toezicht op het Lager onderwijs. De geheele Verordening, nogmaals in stem ming gebracht, werd aangenomen met alge meene stemmen behalve die des heeren Visser. De vele onderwijzers, die de vergadering bijwoonden, waren wel een beetje teleurge steld niets anders te hooren. Vervolgens werden z. h. st. goedgekeurd een voordracht tot ondershandsche verhuring van de torentjes aan de Kamper-binnenpoort en een dergelijke tot een boekje grasland onder Bunschoten beide voor deu tijd van 6 jaren. Het verleenen van een juarlijksche gratifi catie van f200 aaü den werkman B. van der Last ging niet zoo grif. Als nu maar dat »jaarlijksehe" niet op den beschrijvingsbrief had gestaan, dan ware de zaak wel minder bepraat geworden en er spoediger door ge gaan, doch nu werd dit punt de hoofdschotel der zitti-ig. De heer Gerritsen begon met te vragen waarom die toelage niet tijdelijk werd ver leend en wenschte, dat. de begiftigde ieder jaar een attest van onbekwaamheid tot arbeiden zou overleggen. De man is eerst op 42-jarigen leeftijd in Gemeente-dienst gekomenanderen hebben geprofiteerd van zijn gmotere werk kracht op jeugdiger leeftijd, en nu hij 54 jaar is en de Gemeente dus slechts 12 jaar diende, krijgt hij een pensioen van f200, wat toch te veel is, in verhouding tot zijn weekloon. Spr. zou den man geen kleinere toelage willen gegeven zien. omdat hij dan toch niet zou kunnen bestaan zonder bijstand van het Rurgerlijk armbestuur bijvoorbeeld. Ih 't algemeen drong spr. er op aan, dat de Gemeente voortaan jongere lieden in .dienst zou nemen en dezen bovendien vooraf aan een keuring onderwerpenook zou het spr. gewenscht voorkomen, dat de oude dag van gemeente ambtenaren en beambten zou worden verzorgd door behoorlijke pensioen regeling. De heer 13 a k e meende even/eer, dat iemand die naslechts 12 dienstjaren omstreeks -/3 van zijn salaris als pensioen krijgt, wel wat te gul bedacht wordtook hij gaf in overweging, de pensionneering eenigszins te regelen, hetzij met of zonder bijdrage, zoo niet van allen in stadsdienst dan toch van de mindere beambten. De heer Visser deelde de opinie van beide vorige sprekers ?n zeide, dat de sleur meebrengt, dat door «gratificatie" in deze vergadering wordt verstaan «pensioen". Als amendement stelde spr. voor, gratificatie te verleenen voor 1890. De heer K I e b e r steunde dit afnende- inent, evenals de heeren Van La n schot H u b r e c h t en Van Kalken. De heer Bake zeide echter, dat het amendement- Visser een splitsing maakte welke tot dusver niet bestond, waartegenover tie heer V i s s e r opmerkte dat enkele gratificatiën reeds 15 jaar stilzwijgend gecontinueerd worden en men zeer goed kan terugkeeren op een eens ingeslagen weg. De Voorzit, te r, de sprekers beantwoor dend, zeide, dat reeds de benaming aanduidt, dat een gratificatie van tijdelijken aard is, dat hij met de leden van het Dagelijksch Bestuur zal overwegenvoortaan jongere lie rier» in dienst te nemen, dat voortaan telken jare een medisch attest zal worden gevraagd, en dat hij de zaak der pensionneering in de vergadering van B. en W. aanhangig zal maken. .01' echter spoedig een voorstel hier omtrent zal komen, durft spr. niet zeggen. Het getal ambtenaren en beambten is zeer kleinbijdragen te doe.i afzonderen van de kleine salarissen, gaat heel bezwaarlijk. De goedkoopste weg voor dé gemeente is nog het toekennen van gratificatiën. Het amendement-Visser, nu in stemming gebracht, werd verworpen inet 10 tegen 3 stemmen, die van de heeren Visser, Kleber en Van Beek, waarna aan Van der Last, die door zware ziekte, in en door den dienst ontstaan, buiten staat is tot arbeiden, z. h. st. een gratificatie werd toegestaan van f200. Eveneens werd z. h. st, besloten de Begi'oo- ting van het Burgerlijk armbestuur voor 1895 te brengen op f 8307.08. Vervolgens werden herbenoemd of benoemd, totlid van de openbare Gezondheidscom missie, dr. H. A. Middelburghet Burgerlijk armbestuur, de heeren 'C. Th. van Beek en I. Terschuurhet Curatorium van het Gym nasium, prof. Tb. van Vlooten de Commissie van toezicht op het M. O., dr. J. C. Roland us Hagedoornvan idem op het L. O., de heer J. P. G. Kokvan de Commissie van fabri cage, de heeren E. L. H. van Lanschot Hubrecht, M. W. F. J. de Jong en C. Th. van Beek van de Reinigings-eommissie, de heere H. W. van Esveld en C. Th. van Beek. De heer Van Beek, die verzocht niet in aanmerking te komen voor -herbenoeming in het Burgerlijk armbestuur, zag zijn «recla me niet aangenomen" en hield de benoeming een week in beraad. Tot herschattor der huurwaarde van-drank lokalen werd herbenoemd de beer J. Kerk- hoff. Tot onderwijzer aan de openbare Lagere school 3ë soort aan de Koningstraat (hoofd de heer N. van Veen) werd benoemd de heer E. H. Buijtenhuis, van Harderwijk, met 11 stemmen, tegen den heer C. Tap, te Nijkerk, die 1 stem kreeg, terwijl 1 biljet blanco werd ingeleverd. Om kwart vóór negen vroeg de. beer Gerritsen een vergadering met gesloten 'deurenveralaggevers en auditorium moch ten buiten staan tot vijf minuten vóór half tientoen werden de deuren heropend, en de vergadering, welke om 7.45 was aange vangen, die werd bijgewoond door alle leden behalve de heeren Van Hardenbroek, Van der Want en De Jong, en werd gepresideerd door den Burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmelpenick, om even vóór half tien ge sloten. De heer A. M. Tromp van Holst heeft ter beschikking van de Hoofden der open bare en bijzondere Lagere scholen hier ge steld 700 afdrukken van een keurige steen drukplaat, vourstellende H. M. onze Koningin, rijdende met H. D. vier -poneys en vergezeld van Haar lievelingshond Swell. Deze plaat werd hedenmiddag uitgereikt als extra-belooning voor getrouw school bezoek. Zeker een even fijn gedaebte als aange name SintrNicolaas verrassing. Luitenant H. A. Mos, van het escadrun ordonnansen hier, is in rang en anciënniteit overplaatst bij liet "wapen der Kon. mare chaussee en wel bij de 3e divisie (standplaats Zwolle). De Amersfoortsebe Football Club «Quick" speelt aanstaanden Zondag, op het sportterrein onder Leusden, haar 4e Bondsmatch, tegen haar zustervereeniging, «Volharding" uit Am sterdam. De wedstrijd, die om half twee zal aan vangen, belooft zeer spannend te worden, want ofschoon «Quick" uit Amsterdam terug keerde met 1 goal in haar nadeel, beeft ze, thans met haar beste elftal en op eigen terrein uitkomend, veel kans om te winnen. Omtrent «Huichelaars en weerhanen" waar van de opvoering, door toedoen van de Ga ranten vereeniging, hier wordt aangekondigd tegen 18 December, zegt De Tribune: Over de opvoering kan ik verblijdend kort zijn. Rondweg gezegdin geen jaren kan ik mij herinneren zóo te hebben genoten, zóo volop te zijn gegaan. Het was zoo góed als een model-vertooning. En het stukEen aaneenrijging, een op stapeling van lachwekkende tafreelen, ge wikkeld in een fijn sarcasme, vol gezonden humor, een blootlegging van den mensch tot in al zijn nerven (Ja, meneer neêm gerust je dochter mee de verlangens en begeerten gemaakt tot caricaturen. Een goed stuk, goed gespeeldde régie door Van Kuyk uitstekend verzorgd. De secretaris-boekhouder van pLiefdadig- heid", de heer G. F. Mezger, doet langs dezen weg een verzoek' aan weldadigen om hem voor den naderenden winter spijsbrief- briefjes ter uitreiking af te staan. Bij de Dinsdag door den architect W. H. Kam gehouden aanbesteding van den bouw van een heerenhuis op een terrein aan den Soesterweg, naast het woonhuis van den hëer A. Herschel, werd ingeschreven door de volgende stadgenootenG. Prins, f14175; K. JCIaarenbeek, f 13920; T. Ijsvogel, f13319; J. H. Boks, f13285; M. Dieters, f13200; W. van der Kóoy, f12 990; W. van Ach terbergt), f12 704; G. Fijnenberg, 111700. Het werk is, onder het 'gewone voorbe houd, den minsten inschrijver gegund. Zekere Van L., die eerst een viertal weken geleden een vaste aanstelling kreeg bij de Hollandsche spoor en daaruit en wegens het behulpzaam zijn bij het kolenlossen een mooi daggeld verdiende, ruim genoeg voor zijn klein gezin, heeft zich met ontzien in den nacht van Dinsdag op Woensdag uit een loods bij het station oud ijzer te ontvreem den. Wat erger mug boeten is, dat hij zijn broeder, die op 't oogenblik werkloos is, vertelde bet ijzer gekregen te hebben en hem verzocht de behulpzame hand te bieden bij het transport. De handkar, waarop liet ontvreemde werd vervoerd, is gisternacht door de politie aan gehouden. L. heeft bekend. Te Hoevelaken is aangehouden G. H., uit Veenendaal, verdacht van diefstal van kippen. Hij had 7 kippen bij zich in een zak, blijk baar om die te Amersfoort ter markt te brengen. Spoedig bleek, dat hij ze bij een landbouwer ónder Barneveld had ontvreemd. Vermoedelijk is hij ook de dader van meer diefstuiieri van kippen enz. in den omtrek. Hij is gevankelijk naar" Utrecht overge bracht. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 De cember benoemd tot Burgemeester van Hoe- velaken de beer P. HattinL Aangaande den afschuwelijk en moord te Rotterdam is niets nader bekend. De gezochte Van Berkel is te Hamburg aangehouden en naar Rotterdam geleid. Wel is hy in verzekerde bewaring gehouden, doch hij schijnt onschuldig. Naar nu medegedeéld wordt, hebben de doktoren die met de lijkschouwing van den kleinen Hoogsteden belast waren, verklaard dat het kindje Zaterdag -of Zondag na den Maandag waarop het vermist werd, is ver moord. W'iar liet in die tusschendagen gê- hiusvest was, is een raadsel, dat opgelost dient te worden.. De zaak wordt steeds meer ingewikkeld en geheimzinnig. Justitie en politie tasten.in het duister rond en het is zeer de vraag of- zij ook ditmaal wel den draad zullen vindei». Tot" beteugeling van het wangedrag van jeugdige personen vordert niet alleen de be rechting door den kantonrechter, maar ook die dóór de rechtbaok herzieningdaarbij- komen wijzigingen der beslaande bepalingen omtrent de strafrechtelijke onvervolgbaarheid wegens jeugdigen leeftijd en het" oordeel des onderscheids, de ontzetting uit de ouderlijke macht en de invoering van andere straffen, d wangopvoeding enz. ter sprake. De Minister-van Justitie hoopt gelegenheid te vinden om aan dit onderwerp de hand te leggen. Daartoe zou hij weriso.hen te be ginnen met wijziging van de bepalingen van het Rurgerlijk Wetboek omtrent de vaderlijke macht, ook zonder dat het kind met den strafrechter in aanraking komt. Vrijdag kwamen te Maassluis twee kooplie den in een winkel en kochten een stukje kaas. Terwijl de winkelierster bezig" was, klaagde eender beide kooplieden over geld gebrek en bood zijn horloge -te koop aan-, dat daarop door den ander voor 75 cent werd gekocht. Nu had de ve.rkooper van het hor loge ook nog een lap laken te koop, die vol gens zijn zeggen een waarde had van 80 gulden. Na lang loven.en bieden werd de lap laken door den ander gekocht voor f30. Maar de kooper had geen geld genoeg bij zich; hij zou even geld gaan halen (hij woon de volgens zijn zeggen op de haven). De ver- kooper zou maar even wachten. Dit wachten duurde den verkonper wat lang en daarom verzocht hij de winkelierster hem het geld te willen voorschieten. Hij zbu dan de lap laken achterlaten tot de kooper kwam. De winkelierster voldeed aan dit verzoek, en men begrijpj de rest. Het laken bleek geen f5 waard te zijn. Het plaatsen van Ingezonden stukkeu brengt niet altijd mede, dat de Redactie met den inhoud daar van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt niuimcr teruggegeven. Geachte mevrouw Frederiks, Beleèfd, doch dringend, verzoek ik u het volgende in uw blad op te nemen. Ik acht u onpartijdig genoeg om mij dat niet te weigeren. Met alle sympathie en waardeering voor uw persoon en uw arbeid kan ik uw opinie niet deelen. Uw antwoord is zóo typisch vrou welijk. dat het mij niet kan bevredigen. Ik blijf bij mijn meening, dat die kwestie ik vermijd namen, omdat u anders wellicht onder dat voorwendsel mijn schrijven niet opneemt zoo goed in uw blad thuis be hoort als elk ander. Er worden zaken gedreven in hout, in gra nen, in tabak, ja, in wat niet al; uw zaak is het, om bet publiek óp de hoogte te brengen van alle bijzondere voorvallen, en u hebt daarbij niet met uw gevoel als mensch of als - vrouw rekening te houden, maar wel eenvoudig aan uw »zaak'; te voldoen en de feiten te vermelden. U volgt daarin slechts het voorbeeld van andere couranten waarin men tal van inte ressante bijzonderheden omtrent het bewuste geval kon lezen. Eén dijkje houdt toch den stroom niet tegen. Eenieder is van de zaak op de hoogte, en de persoon zelf maakt vol strekt geen geheim van de positie-waarin zij zich bevindt. Te ver gedreven fijngevoeligheid ontaardt in ziekelijkheid en dat yw -man uw opinie deelt, bewijst wèl andermaal voor de geest verwantschap tusschen u beiden, maar niet tegen het onjuiste van mijn beweren. Als de redactiën van alle bladen uw ge voelen deelden, dan zouden de couranten

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2