Maandag 9 December 1895. No. 4517, 45e Jaargang Binnenland. Ken onbeheerde nalatenschap. DE WONDERKUUR Uitgave A. B. VAN CLE E FF te Air,ersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamtddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post/l.lö Abonnement alleen op liet Zondagsblad voor Amersfoort -10 et voor het binnenland 50 et. por' 3 "1!ul.!?den- Advertentiën 1—6 regels 60 ct.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, mi!. 1'? ®nte,gen,ngsndvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regelM 'g oent Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACH T 56 Teleplioon 19. ZIJ die zich mei 1 Januari a.s. o|> dit blad wenschen te abonnee- ren, ontvalleen de tot dien datum verschijnende 1111111- 111 ers ff rat it. KENNISGEVINGEN. ONVEILIGHEID. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van het publiek, dat op 'den 13. Decem ber a.s. door Infanterie op de terreinen der Leger plaats bij Zeist eene oefening in het gevechtschieten zal worden gehouden, waarbij met scherpe patronen wordt gevuurd. Hot schieten zal plaats hebben .van ongeveer 9 uur voormiddngs tot 2 uur namiddagsin de richting van'N. \V. naar Z.O. Het terrein ten O. en ten Z. der Legerplaats voornoemd zal dientengevolge op dien dag eednrende die uren onveilig zijn. Op de toegangswegen zullen, op onderlinge afstanden van ongeveer 1000 Meter, palen geplaatst worden waar aan oen ï'Oud vlagje en een plankje met het opschrift „onveilig". Amersfoort, den 7. December 1895. De Burgemeester voornoemd, F. D.".SCHIMMELPENNINCK. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art.. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staats- blad) 110. 95, Brengen tor kennis van het publiek, dat door hen aan E. ok BREE, en zijn rechtverkrijgenden ver gunning is verleend om eene rookerij van vleesch- waren opteriehten in het perceel, alhier gelegen aan de Kampstraat, wijk C., No. 37, kadastraal hekend onder sectie E. No. 1428. Amersfoort, den 7. December 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art, 6 der wet van den 2. Juni 1875 Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door C. PLEINES, ingediend verzoek, met bijlagen. 0111 vergunning tot hot oprichten van eene door middel van een stoomketel van aclit paardekrachteu gedre ven fabriek van zeeppoeder en tot plaatsing van dien stoomketel in het perceel alhier gelegen aan de Korte Bergstraat, hij het kadaster bekend onder Sectie D. No. 19G7/S op de Secretarie der gemeente ter visie ligt. cn dat op Zaterdag, deft 21. December aanstaande, des voormiddngs te elf uren, gelegen heid ten raadhuizc wordt gegeven om, tou over staan van het gemeentebestuur pf van een of meer zijner leden, - bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brongen. Amersfoort, don 7. Dec. 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Feuilleton. Naar het Fransch. 8). (Slot.) „Vier maanden na je vertrek is Léonoe getrouwd met juffrouw Félicie Hennequin je weet wel, uit dieu grooten winkel. „Jawel, zekerEn was het huwelijk mot geluk- Dat kan ik je niet zeggen. Ze zijn uit Rouaan ver trokken na 't faillissement en nu moeten zij ergens armoe lijden, te Parijs of zoo De oude man is versuft. Hij is onherstelbaar gebroken, hij bedelt tegenwoordig. Het is om er medelijden mee te krij gen 1 Wanneer je de straat ingaat tot bij de comedie, dan zal je hem wel bij den hoek zien staan." Inderdaad bemerkte Henriëtte, nadat zij afscheid had genomen van madame Dufresne en nan het einde der straat was gekomen een ouden tamelijk hnveloozoi' man, van deerniswekkend uiterlijk tegen den Schouwburg geleund. Zij ging naar hem toe. - „Zeg eens,pörc Lccarpentier, kent u my met e grijsaard richtte een dwalenden, doiren schoone vrouw. Henriëtte Bardonnel, de mod „c des Charrcttesherinnert ge u nog „O, ja ja ja zei het mannetje dat een oogenblik als uit een droom scheen tc ont waken. „U hebt mij indertijd oen leelyken poets gespeeld met uw Amerikaimsche erfenisgeschiedeuis Het was erg leelyk maar het doet er niet toe, toch Men meldt uit 's-Gravenhageuan de Tijd, •lat men in welingelichte kringen beweert dat het ontwerp op de herziening van de Pej-soneele belasting door den Minister van Financiën, otn de reeds aangenomen, nog ingediende en aangekondigde amendementen, i zon worden ingetrokken. Ook de Telegraaf ontving een dergelijk bericht, met de bijvoeging, dat het plan j zou zijn, vooraf het Kiesrecht-ontwerp aan J de orde te' doen stellen. De Memorie van antwoord betreffende laatstgenoemd ontwerp I zou in Januari zijn te verwachten. Het gevolg van deze wijziging i» het i ininisteriëele werkplan zou zijn, dat, bij aan- neming der nieuwe Kieswet, zij die in de I bestaande Personeele belasting zijn aange- j slagen, met of zonder remissie, op de kie- j zerslijsten van 1897 de voornaamte categorie van kiezers zouden vormen. Het zal intusschen zaak zijn, nadere be- vestiging van deze geruchten af te wach- j ten, maar reeds nu dient aan de laatste j opmerking toegevoegd te worden, dat. in dit geval de huurwaarde-kiezers grooter be- tcekenis zullen hebben dan bij aanneming I van het herziene Personeel met het oog op de reeds aangenomen artikelen, bet geval zal zijn. Naar de Residentie Bode uit goede bron i verneemt, is de Conversie-wet in de afdee- lingen der Tweede Katner zeer ongunstig ontvangen. Een wetsontwerp wordt voorbereid om in dit zittingjaar een definitieve belissing uit te lokken omtrent het onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. De correspondent van de N. Gron. Ct. maakte de opmerking, dat wanneer dr. Kuy- per niet eenmaal in de Kamer was ge komen, hij zijn aanspraak op de f500 per kwartaal, aan de leden toegekend, zou heb ben verbeurd. Door nog juist vóór 1 Decem ber te verschijnen heelt hij zijn aanspraak daarop behouden. Dat is niet geheel juist. De schadeloosstelling wordt, volgens art. 89 der Grondwet, niet genoten voor den tijd der zitting door hen, «lie gedurende de geheele zitting afwezig bleven. Maar wanneer de heer Kuyper niet vóór 1 "December w is verschenen, dan zou Item 'toch liet eerste kwartaal niet uitbetaald zijn, omdat dan niet zou gebleken zijn of hij wel een dag de zitting zou bijwonen. Verbeurd hebt u mij geluk aangebracht. Kijk eens, mag ik u «lat vast geven En zeg mij ilan eens waar u wóont, ilnn kom ik n eens opzoekeli." En zij liet in de half geopende, trillende hand al het goud vullen, dat haar beurs bevatte tien mooie stukken van twintig franc. Naar het Duitsch. 1.) „Uw dienaar, mijnheer de dokterwelkom in deze plaats." „Goeien dag, Johan." „Wanneer het u hier niet gelukt, dan moet het al heel raar gaan, mijnheeru wordt hier zeker een beroemd man." „God geve het, Johan, maar ik geloof het niet; ik ben oen ongeluksvogel. De oude Basokow is ge storven." „Ik weet het, mijnheer; de Hemel zij zijn ziel ge nadig." „Ja en mij ook; hij was mijn eerste en eenige patiënt; waar zal ik om 's Hemels wil een anderen zoeken „Hier, mijnheer, hier 1 U moet hier een wonder verrichten." „Ja juist. Johan, dat heb je me ook geschreven en daarom ben ik ook eigenlijk Hier gekomen. Maar nu wat andere, heb jc nu den patiënt óok „Dien zult u hebben, zoo zeker als 2 maal 2 vier is mijnheer," zei Johan lachend. „Ik verzeker u, dat zoo'n wonderkuur als u zult doen, nog door nie mand op de wereld is gedaan. Maar laat ik uw had bij de schadeloosstelling niet," wanneer hij dien dag niet verschenen was maar toch ook niet uitbetaald .gekregen, 't Is weer een finesse in de wet. In elk geval is nu gebleken, dat de heet' Kuyper van plan is de schadeloosstelling aan te netnen ook al lijdt hij zelf volstrekt geen schade, maar alleen de kiezers, wier mandaat onvervuld blijft. In November jl. werd alleen te Arnhem aan invoerrechten ontvangen f 69 U00, tegen f31 ÜOl) in dezelfde maand van het jaar te voren. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat door den Directeur der Nederlatidsche Centraal Spoorweg Maatschappij, naar aan leiding van het bericht, voorkomende in no. 662 van Dinsdag 26 November 1895 van hel' te Rotterdam verschijnende anti-revolution- naire -dagblad De Nederlander, betreffende de administratie der pensioen - en ondersteu ningsfondsen ten behoeve van het vaste personeel dier Maatschappij, een schrijven is gericht aan genoemd blad, houdende mede- deeling, dat die fondsen worden beheerd door een commissie van beheer," terwijl de Maat schappij kassier van die fondsen is, zoodat de administratie dier fondsen geen gelden on der zich heeft. Verder verzoekt men ons mee te deelen, dat door den heer Verhoesen, president van dat fonds, een klacht is ingediend bij den Officier van Justitie te Rotterdam, om een vervolging in te stellen tegen den auteur van dat bericht in genoemde courant wegens smaad, en tegen dat blad wegens het ver spreiden van een smaadschrift. De Raad van Bestuur der Nederlandsche opera bericht, dal voor de instandhouding tot dusver f 14000 inkwam. De recettes over de afgeloopen maand stegen en hopende dat de ontbrekende f21 000 deze maand inkomen en dat het publiek door trouw bezoek van verlevendigde belangstelling blijken zal geven, besloot de Raad de voorstelling ook gedurende December nog te bestendigen. Te Sappemeer beeft zich de volgende quaestie voorgedaan: Men stond voor de vraag of een onderwijzer, die een tijdlang zijn betrekking niet vervullen kon, omdat hij weder onder de wapenen geroepen werd, aanspraak kon hebben op vol salaris. De ge meente beantwoordde die vraag ontkennend en kortte den onderwijzer H., die vier weken had moeten «opkomen", een evenredig deel van zijn salaris. Deze verzocht daarop de koffer naar boven brengen. No. 13 is het; ik heb dartr zelf van ochtend alles in orde gebracht." Do daad bij het woord voegend, nam Johan den koffer van den koetsier van 't rijtuig over. waarmee de dokter gekomen was en bracht hem naar boven, naar nummer 13. De dokter, nipt een klein tasclije in de hand, volgde Johan. Dr. Otto Raupenstecher zoo heette hy was een jong arts met zeer veel taleut en vol ijver, maar niet tegenstaande dat had hij nog geen patiënten. Eén, ja toch, éen patient hiul hij onder behandeling gehaddie éene heette Basekow, en die meest nu ook juist dood gaan. Basekow, die in dezelfde plaats woonde als dr. Raupenstecher, had, als zooveel oude heeren, een lichte griepaandoening gekregen en daar juist de oude stads-arts op reis was gegaan de goede ge zondheid waarin de bevolking van 't stedeke ver-- keerde, liet dit toe vond mijnheer Basekow dieeigeulijk aan jonge artsen een vreeselijken hekel had het ziektegeval erg genoeg om er den jongen dokter bij te halen. Deze kwam en kweet zich vol ijver van zijn plicht. Hij beschouwde deze lichte griepaandoening van den ouden heer minstens alsof het een vcr- eeniging viin pokken, typhus en ik weer niet wat nog meer, was. Goheelè nachten was hij met het bostudeeren van geneeskundige werken over „griep" bezig en ontwyfolboar zou onder zijn behandeling mijnheer Basekow ook wel spoedig beter geworden zijn, ware hot niet, dat deze, terwijl hij bijna genezen was, een kwakzalver bij zich liet komen, enkel en alleen om den jongen dokter te plagen. Die kwakzalver onderzocht den ouden man na tuurlijk met een air alsof hij een bovenste beste ge neesheer wax en alsof de jonge dokter Raupensteeheu niet deugde. Mijnheer Basekow moest kwakzalvers-dmukies innemen en het gevolg van een en ander was, dat de oude een paar dagen later reeds stierf, na vc tusscbenkomst van Gedep. Staten, die echter .antwoordden, dat bier geen termen voor tusscbenkomst hunnerzijds waren. Tenzij Je verordening lot regeling der jaar wedden inhonde, dat hij afwezigheid het traktement niet uitbetaald wordt, acht bet Weelcbl. voor Burg. Adm. liet raadsbesluit onwettig. De man behield dan het recht op zijn jaarwedde. Bij de firma M. J. H. Kessels, te Tilburg verscheen dezer dagen een groote fantasie voor piano (tweehandig) over de Oud-Hot- landsche leideren van A. Valerius. 4626, be- erkt door Job. M. Boenen, orkest-directeur m liet Paleis van Volksvlijt enz. te Amster-. dam. Dit tnuzieksi.uk, met fraaie titelplaat, waarop een schoon en goed gelijkend portret Van H. M. Koningin VVilhelmina prijkt, is iu fijnste gravure en op best. papier gedrukt. De liederen"t Oude Wilhelmus, 't Ontzet Bergeii-op-Zoom, Bede voor 't Vaderland, Spotlied op Bossu, Dankgebed, Afscheid, Krijgslied, komen er alle in voor en zijn zooda nig bewerkt, dat bet stuk zeer'gemakkelijk zelfs voor'min gevorderde pianisten te spelen is. Dit omvangrijk, voor iedere gelegenheid passend muziekstuk (8 pagina's) wordt ge durende ile maand December aan elk muziek- lieihebber die er om vraagt, gratis en franco toegezonden. Wij raden den pianospelers aan van deze gelegenheid om eeu goed stuk muziek voor niets te krijgen, gebruik te makenze is gewis meer dan voordeelig. Uit Beesd meldt men aan de Tielsche Cou rant: Welke ernstige gevolgen het veroorzaken .n schrik kan hebben, is bier dezer dagen weder op treurige wijze gebleken. Een jong meisje, krachtig en gezond, struikelde vóór enkele weken op een donkeren avond over een zwart voorwerp, dat later bleek te zijn een jongen, die zich opzettelijk op den grond bad gelegd, om baar schrik aan te jagen. Nog denzelfden avond moest een geneesmiddel aangewend worden om aar geschokte, ze nuwen tot rust te brengen. Niets mocht echr ter baten. Haar zenuachtighied ging over in krankzinnigheid en den lsten dezer maand is zij overleden. De politie te Rotterdam heeft nu eindelijk de pers dringend uitgénoodigd, geen melding te maken van loopende geruchten omtrent den vermoorden knaap, daar haar werk daar door slechts bemoeilijkt wordt. Daargelaten het belemmerende voor het nog den jongen arts, die toch werkelijk onschuldig was, voor eeu knoeier te hebben uitgemaakt. Dr. Raupenstecher was geheel ontdaan en de ge-- heele stad met- hein. „Hoe kan men ook zoo dom wezeu," zei men, „om zoo'n jongen, onbeteekenenden dokter te nemen, die niet eens bij zijn eersten patiënt een lichte griepaandoening kan heelen. Neen. de oude Basekow is luvast niet te beklagendan had hij maar een beter arts moeten nemen." Het gevolg van een en ander was, dat dr. Raupen stecher in de heele stad geen patiënt meer kon krijgen. Men durfde zich niet onder zijn behandeling stellen. De jonge dokter wns er akelig van geweest. Hy was wanhopig en bijna zelf ziek, toen nern plotse ling een engel versoheen in de gedaante van een brief van den blauw gckielden Johan, zijn vroegeren huisknecht en 'lanrzennoetser, thans huisknecht in het logement, „do Ronde hoek" ie Berg ai tz. Julian, die iu des doktors studententijd niet slechts iaarzenpoctser en helper was geweest bij verscheidene aardige poetsen die aan kaïneraadsge- bakkeu waren, maar ook vaak een redder uit finan- ciëele moeielijkheid voor den iongen student, had gehoord van de positie waarin do jonge dokter ver keerde, en schreef daarom zijn vroegeren meester, dat hij maar naar Bergwitz moest komen in „de Ronde hoek", daar zou hij oen patiënt vinden wien hij de grootste wonderkuur kon doen ondergaan. Als dat niet zoo was, dan heette de schrijver van den brief niet meer Johan. Nepomuk, wat toch een bekende eerlijke naam was. Diuir Otto Raupenstecher wist, dat hij zich op den ouden trouwen Johan wel verlaten kon, pakte zyn koffers en daar wa3 hij nu op No. 13 in „de Ronde hoek 1" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1