Maandag 16 December 1895. No. 4519, 45e Jaargang DE WONDERKUUR Binnenland. A, H. VAK C L E E F F te Amersfoort. Veraohgut Maandag- on Donderdagnmniddag niet gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 maanden/1.Franco per post/1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ot,, voor hot binnenland 50 ct. per 8 maanden. Advertentién 10 rogels 60 et-.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, onieieele- en onteigenmgsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 et. Af: mderlyke nummers 10 cent. uiens.aanbieaingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden sta'no, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGR A.CHT 56 Telephoon 19. ^|ÉE^ ZiJ «lie zich mei 1 1^9 Januari a.s. o|» dii blad wensclien Ie abomiee- ren, ontvangen de lol dien dalum verschijnende num mers gratis. kennisgevingen. NATIONAIiB MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de wetten van den 19. 'Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), van den 1. Mei 1863 (Staatsblad Nu. 41), mi van den 4. April 1892 (Staatsblad No. 50), betrekkelijk de nationale militie, benevens het Koninklijk besluit van den 17. December 1861 (Staats blad No. 127) on de wet van 22 Juni 1893 (Staatsblad No. 91); Doen-te weten, dat op DONDERDAG, den 9den, en ZATERDAG, den llden JANUARI 1896, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raaillmi/.e der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats hebben van jongelingen, die in den loop van het jaar 1877 geboren cnalzoo in 1896 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wetsartikelen in herinnering; Art. 15. „Jaarlijks worden voor de militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den „1. Januari van liet jaar hun uegentiende jaar waren „ingetreden." „Voor i n g e z c te n wordt gehouden1. hij wiens „vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn „beideu overleden, wiens voogd- ingezeten is volgens „de wet van den 28, Juli 1850 (Staatsblad No. 44); „2. hij, die geen ouders of voogd hebbende ge durende de laatste, aan liet in de eerste zinsnede „van dit artikel vernield tijdstip voorafgaande, aobt- „tien maanden in Nederland verblijf hield 3. hij, „van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, „al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen „hot Rijk verblijf houde." „Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling behooronde tot eeuen Staat, waar de Neder lander niet aan den verplichten krijgsdienst is „onderworpen, of waar ten aanzien van do dienst plichtigheid bot beginsel van wederkeeriglicid is „aangenomen." Art. 16. „Do inschrijving geschiedt1. van een „ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is „deze overleden, de moeder, of, zijn heiden overleden, „de voogd woont2. van een gehuwde en van een „weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3. van „hom die geen vader, moeder of voogd heeft of door „dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands „gevestigd, is, in de gemeente waar hg woont; 4. „van een buiten 's lands wonendeu zoon van een „Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een „vreemd land woont, iu de gemeente waar zijn vader „of voogd liet laatst in Nederland gewoond heeft." Art. 17. „Voor de militie wordt niet ingeschreven „1. de in een vreemd Rijk achtergcWoven zoon van „een ingezeten, die geen Nederlander is; 2, de in „een vreemd llyk verblijf houdende zoon van een „vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. de zoon ..van een Nederlander, die ter zake van 's lands „dienst in 's Rijks overzcesehe bezittingen of koloniën Art. 18. „Elk dio volgens art. 15 behoort te worden Feuilleton. Naar hel Duitsch. „Is u niet buiten do poort, inet het rijtuig voorbij een ondevgeloopen weide gekomen „.Tal wat is er mee?" „Rook hel daar niet vreemd „Neon iaik geloof het wel „A ja, o die ongelukkige weideDie maakt dat ieder, die niet aan dit klimaat gewend is, de moe raskoorts krijgt, en hot gekste vim het geval is, dat blonde personen er het hevigst door worden aange tast U is hé ia, u is óok blond Helblond 1 hui Maar misschien is u niet voor de eerste maal hier, misschien is n hier al eens meer geweestmaar..... Hemel, mijnheer, u-ziet er nu nóg slechter uit. Neen ik ben nog nooit hier geweest,' Kreunde de" Wonde. „O, ik voel mij nu werkelijk zoo vreemd." „Hm, ja, dat is liet voorteeken van de koorts, zei Johau niet 'n zekerheid, alsof bij een dokter was. „Gij voelt alles beven aan u, niet waar „Ja, ik gelorif.., is... is dat erg?" „Een vreemden druk op 't hoofd voelt u, niet waar "ging Johau voort. „Ja... neen... neen, dat voel ik werkelijk niet! „Niet? O jé, dan is 'tal erger niet u dan ik daelit „Hou op. man, je maakt me angstig „Nu wordt ii nog akeliger niet waar?" „Ja, neen, ik gelooi' neen!" „Jawel u wordt akelig, waarom jokt u mijnheer? O pas tocli op heerejó uw lippen worden liee- lemaal blauw." „ingeschreven, is verplicht zich daartoe hij Burge-" „meester en Wethouders aantogeven tusschen den „Isten en den 31sten Januari." „Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is „zyn vader, of, is deze overleden, zgn moeder, of, zijn „beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die „aangifte verplicht." Art. 20. „Hij, die eerst na het intreden van zijn „18de jaar, doch vóór liet volbrengen van zijn 2Qste „ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats „heeft, ter iuschrijving aautegoven bij Burgemeester „en Wethouders der gemeente waar de inschrijving „volgens art. 16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt ge straft met eene boete van ten hoogste f100 of subsidiaire hechtenis van ten hoogste tien maanden. Bij aangifte van hen, die elders geboren zijn, wordt de overlegging van een geboorte-acte gevor derd, tot wier kostclooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 13 December 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat bij Koninklijk besluit van den 23. Novem ber 1895, u°. 23, is goedgekeurd dat door de gemeente Amersfoort de vuur-, haven- en ton- geld voor het bevaren van de rivier de Eeui gedurende het jaar 1895 geheven wordt öO'/o van het bedrag, bepaald bij het tarief, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 1. Mei 1830, n°. 3. Amersfoort, 14 December 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. 1). SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS Dl', OPENBARE GEZONDHEIDS-COM MISSIE waarschuwt opnieuw tegen het gebruik van ongekookte melk, daar dit, wegens het veelvuldig voorko men van parelziekte onder het vee, aan leiding kan geven tot het ontstaan van TERING. De Openbare Gezondheids-Commissie Republiek of Monarehie? Deze vraag werd van beide zijden toe gelicht in eenige artikelen in de Con troleur, Daarin vinden wij aangehaald woor den van den heer Birnie, indertijd ge zant der Vereenigde Staten in ons land en door hem in 1877 gericht tot een Nederlandsch burger. Het oordeel van dezen republikein is ook thans nog van waarde, en wij laten het hier volgen „Blauw HelpGauw, haal een arts, ik word zoo.... zoo „l-Io, praat niet," viel Johan hem met een ang stige stem in de rede, en omvatte weer den blonde met (1e armen. „Nu valt u in onmacht. Water! waierl" „Ja help! water!" hernam de lange blonde en zonk op zijn stoel ineen. Met de eene hand den jongen man vasthoudend, greep Johan met de andere naar de waterkaraf en gooide hem den inhoud over 't gelaat, den baard, de vadermoorders, de blauwe das en het overhemd. „Manproestte de blonde, zich 't water van bet hoofd schuddend, „je maakt me kletsnat." „Wat hindert een bedorven overhemd, wanneer er een menschenleven mee gered kan worden?" „Een leven mee... ik voel me nu ziek. Hou je het dan werkelijk voor zoo erg?" „U krijgt kramp! Wij kennen datl" „Kramp? Neen, ja, ik geloof het wel 1" „Gauw in bed," riep Johan zenuwachtig, „Kleed u uit, toe, kruip in bed en wacht daar de kramp af." Door Johau's vlugheid vlogen de kleedingstukken van den blonde als 't ware uit; over zijn geheelc lichaam bevend, stond de jonge iuman eenoogenblik in nachtgewaad en wilde naar 't bed loopen, toen Joliuu plotseling hom beetpakte, in de armen nam en hem als een kind naar liet ledikant droeg. „Bedaard, bedaard 1" riep Johan op angstigen toon, „verzet als je blieft geen stap; ik zie het, u kan niet meer loopen." ,,'k Voei me zoo benauwd," zei de blonde, m Jo- han's armen liggend, met kreuneud geluid. „Ver laat me nietik kan niet meer loopen „Ik draag u immers, arme mijnheer! Ja zeker,ik blijf bij u," liep Johan op hartclüken toon. Een oogenblik hield Johan den kranke nog iri zijn armen, toen hielp hij hern in bed, pakte daarna alle dekens saam, óok die welke zich op het andere Gij, Nederlanders, zijt toch een ge- ukkige volk, want terwijl gij al de lusten geniet eener Republiek, terwijl uw vrijheden zoo hoog mogelijk zijn op gevoerd, zijt gij bevrijd van al haar las ten, want indien u bijvoorbeeld al eeus de millioenen voor uw landsverdediging al te drukkend bleken of' verveelden, dan houdt toch uw volksvertegenwoor diging, uw Staten-Generaal, even goed als bij OQ3 in Amerika, de koordeu der beurs in handen, om uw Koning te be duiden, dat men om oorlog te verklaren en strijd te voeren, die beui's bevorens even goed moet weten té openen, als dat een Vorst er zeker van kan zijn, van zijn troon te worden verwijderd en uit zijn land, indien hij zich soms veroorloofde, dynastieke zonden of staatkundige dwaas heden te plegen. En wat nu aangaat de Onkosten-re- kening van uw Monarchic en die harer civiele lijst, daarvoor geldt niet, gelijk bij ons te Washington of Philadelphia, hetgeen men ziet en niet, maar daarop is alléén sprake van werkelijke cijfers, en indien ik (ik, die reeds jarenlaug uw volk zeer goed heb mogen gadeslaan in al zijn doen en laten) indien ik u dan zeg, dat die civiele lijst vergelijken- der wijze op een spotprijs gel ijkt, indien ik naga wat er al niet in mijn land door den Republikeinschen regeeringsvorm te loor gaat, verslonden en verkwist wordt, alsdan moet, gij Nederlanders u geluk kig rekenen over een erfelijke monarchie te beschikken die u vrijwaart tegeu Presidents-keuzen die een vloek zijn voor mijn vaderland, dat veroordeeld is en blijft, om te allen tijde een Republiek te zijn, al wenschte men ook nóg zoo gaarne haar om te zetten in eeu mo narchie als de uwe. Beklaag u dus nooit, over uw constitutioneel-monarchalen regeeriugsvorm, want hij is de goedkoop ste, hij is de minst iminoreele doch de meest zedelijke, dien gij u voor een volk als het uwe voorstellen kunt. Haar fouten, en uwlieder grieven zyn bagatellen bij de onze vergeleken, en wilt gij dit niet gelooven, eilievebe weegt u dan eens, geduurende de 12 maanden van het jaar, dat er een pre- sidents-keuze moet plaats grijpen, in in do kamer aauwezige ledikant bevonden, en dekte hein daarmede toe, terwijl hij zei: „Ziezoo! Nu een paar koppen gloeiende kamille-thee en dan zweeten, zwecten, zweeten 1 Dan blijft u misschien behouden." „Foei, foei," hijgde de blonde en slak even zijn thans krijtbleek gelaat boven het dek om niet te stikken. „Lig stil, zeg ik u, anders is u verloren 1" riep Johan luid, terwijl hij hem de dekens weer over zijn hoofd deed. „Foei, foei! Ik kan niet meer. ik stik!" riep de zieke benauwd onder de dekens. „Dat is de inwendige krampverklaarde Johan vol deelneming. „Wacht; zoo, ik zal u den mond vrijmaken, dan kan u tegen me praten als u wat te zeggen hebt maar niet te veel pratenenkel als 't noodig is. U weet toch „O jé, o jé," jammerde hij, „is het dan werkelijk zoo erg?" „Stil, stil 1" riep Johan vermanend. „U moet stil liggen I Is u niet erg koud „Neen, ik gloei," stootte de kranke uit „Ziet u wel, dacht ik het niet? Dat is het begin van <le ziekte!" riep Johan bijna op triomfeerenden toon uit. „U ligt met warm genoeg, ik zal nog uw handkoffer op ".dek leggen, dat warmt nog." De daad bij 't woord voegend, greep Johan den zwaren handkoffer en legde hem bovenop de dekens.' „Ach lieve God, liet is met me gedaan," jammer de de patiënt. „M,ijt> hoofd is nat van zweet! oef!" „Nat van zweetzëi Johan diep bewogen en gooide daarbij de rest van 'I water uit de karaf over 't hoofd van den blonde. „Nu het koude zweet u uïtgobro- kc'n is, weet u, kan u 't met Gods hulp nog te boven komen, en wanneer het me dan gelukt, dokter Rau- peusteeher hier to krijgen, dan is u gered!" „Uau Rauptnsteehero, ik krijg ste ken Raupensteeher Wie is dat „Wie Wel de beroemde dokter voor de moeras mijn land, onder mijn volk, en ik sta u borg, dat, in weerwil van al het geju- bel over Amerikaansche rechten en vrij heden, gij God danken zult, die rechten en vrijheden in uw vaderland onder betere waarborgen te genieten dan dit in mijn vaderland dat ik nochtans even goed lief- heb als gij het uwe, het. geval is. Haakt dus niet naar verandering van regerings vorm en bedenk daarenboven, dat Ne derland en België beide buren- hebben, die voorloopig met een Fransche Repu bliek feeds zóo tevreden en voldaan zijn, dat" zij op andere aan hun grenzeu al- esbehalve belust zyn. De heer Birnie liet zich aldus uit, nadat hij iu Den Haag een reveu had bijge woond, door Z. M. Willem III gehouden. Wat hij in de residentiestad naar aan leiding dier feestelijkheid aanschouwde, gaf hem waarschijnlijk de slotwoorden in den mond Ik herhaal, gij Hollanders zijt een ryk en gelukkig volk, dat slechts aan éen groote volkszonde lijdt, die mij altijd tegen staat en diep smart, en die is het mis bruik van sterkedrank. Doch ik bid u: zet dien rijkdom en dat geluk niet op het spel, ter wille van republikeinsche illusiën, wier verwezenlijking zelfs uw zelfstandig volksbestaan zou kunnen op lossen in een mate en vorm, dat- gij het nooit meer, gelijk na 1813 van Frankrijk, zoudt zien hei rijzen. Maar wat u past en onontbeerlijk is, dat is Sluit Schiedam DAnr ligt de Achilleshiel van uw land,, daar heerscht de vloek van uw volk Welk een verschil met October! Toen bracblen de Rijksmiddelen ruim 15 millioen op, en in November am per ties 12 millioen in October 95 ruim l1/2 millioen meer dan in de overeenkomstige maand van 1894 en 5.3 millioen boven de ramingen thans een opbrengst van even 21/2 millioen boven de raming en zelfs nog iets minder dan in Nch vember 1894. Het, gevolg is, dat terwijl dé eerste tien maanden desjaars een avans gaven van 1.1 millioen op de raming over dat tijd perk. ei" aan het eind der elfde maand slechts f110637 229 is ontvangen, hetgeen opzich- y.ell' intusschen nog niet zoo onrustwekkend koorts. Kent u dien niet?" riep Johan zeer verstoord uit. „U hebt de moeraskoorts in hevige mate en dan kent u niet eens dokter Raupensteeher?" liet hij er verwonderd op volgen. „Nu (lat zal de dokter u erg kwalijk nemen en misschien wil hg nu niet eens komen." „Ja toch, Ik herinner mij, ik heb o die pijn! ik heb van den beroemden man gehoord- kan die deo. hoe heet hij toch, alles-draait mij in het hoofd," „Dat is niets, dat is niets I" antwoordde Johan troostend, „dat is het begin van de ziekteslecht denken en slecht hooren ook, dat komt van den kloedaandrang naar het hoofd Hippopotamisehe moeraskoorts heet de ziekte." „Ja, dat bedoel ik kan hij die genezen „Hij riep Johan vol enthusiasme uit „of hg dat kan Het is wonderbaarlijk zooals hg de menschel» geneest. Op 17 mijl afstand in den omtrek is hg de eeuige dokter die deze ziekte genezen kanVan de 983 zieken die onder zijn behandeling zijn geweest, is er nog geen éen gestorven, en de 1745 die door andere dokters zijn behandeld geworden, zgn alle maal gestorven aan die vreeselijko ziekte!" „O God! 1746 gestorven, om 's Hemels wil heb medelijden met me, haal dien dokter Rau au I Rnupcnbrecher.of hoe heet hij ook wèer „Ik ga al. ik ga al," schreeuwde Johan. „Neen wacht even, hoor, als je weg bent —ik ik Ijnirl heet ik, kleermaker van Merseberg alsalsde dokter Grau Grnupenbecher, heet liij niet zoo?" riep (1e blonde, alles door elkan der pratend. „Arme man, uw verstand is al een beetie bene veld," zcidc Johan vol deelneming. ,",Gauw drie kop pen boete kamille-thee eu dan den dokter!" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1