r ven11age, vroeger hier ter stede werkzaam. De trekking wordt inmiddels voortgezet en men hoopt daarmee nog deze week gereed te komen. Kr zijn l'/o millioen nummers en 8024, prijzen, dat is 1 prijs op elke 18G loten. Reeds in Augustus zal ons leger bewapend zijn met hel nieuwe geweer. Hall' Mei toch moeten 20U0, 17 Juli 8000 en 15 Augustus 45 000 geweren worden opgegelevei Overeenkomstig zijn toezegging heeft de Minister van Oorlog aan de 'Eerste Kamer doon toekomen een vergelijkend overzicht van ile militaire lasten in de verschillende Kuvopeesehe staten. Daaruit blijkt, «lat in 1805 het oorlögs- builget. in de volgende Rijken bedroeg: Nederlaml f 20 705 040 met een legersterkte bij mobilisatie van 144000 man: Frankrijk f 278000411 met 4 000 000 ma Duitschland f:100283100 met 3 400000 man België f24033 400 met 183000 man; Zwitserland f 10 005 725 met 277 000 man Kogeland f168217 020 met 507 500 man; Oosten rij k-Hongarije f 147 898 019 met 2 500 000 man Italië f08 505 007 met 1 799000 man; Denemarken 10809 220 met 58000 man; Zweden 1 17 507 877 met 348 000 man; Noorwegen f7 110939 met 72010 man Rusland f518 511940 met 5000000man; Servië 15083200 met 337 500 man; Bulgarije en Oost-Rumelië f11450 874 met 257 000 man Rumenië f19201302 met 272 000 man: Griekeland f0 021807 met 180 000 man: Spanje f04237 004 met 329000 man; Portugal f3930344 met 154 000 man. Daar thans weer Tidscb» bankbiljetten in omloop worden gebracht, vermoedelijk wel oude. waarvan men zich nu tracht te ont doen. achten wij liet niet ondienstig nog eens te herinneren aan de lettere, cijfers en «lagteekeningen. die de vorige valsche bankbiljetten vui i Krause c.s. droegen: 300 K K 5996 4 Mei 1886. 200 AA 9900 9 Juni 4890. 100 E E 599(i 4 Mei 1880. «100 E E 5996 23 Juni 1890. «100 I)F 3482 23 Juni 1890. 100 DV 3420 4 Mei 1880. «100 DV 3437 4 Mei 1880. «100 DV 4404 8 Maart 1802. «100 DV 5035 8 Maart I892. «100 DV 5036 8 Maart 1892. «100 DV 5037 8 Maart 1892. «100 DV 5038 8 Maart 1892. 400 DV 5007 8 Maart 1892. 100 DV 0710 4 Mei 1880. Wannéér men i een (lier biïjottori tegi komt, zei men dus voorzichtig. Luitenant-generalij A. R. W. Gey van Pit- tius, oud-legercommandant in Nederlandscb Indië, een even bekwaam als dapper olïieier, die een schitterende militaire loopbaan ach ter zicli heeft, is gisteren in den ouderdom van 58 jaar te 's Gravenhage overleden. Den luitenant-generaal Van dor Heijden gewerd op zijn TOsten verjaardag ook een brief van de jongens van de openbare Lagere school no. 0 waarin zij hun gelukwenschen aanboden, den generaal te paard bij de pa- rade hoopten te zien, en ein«ligden met een hoeravoor onze Koninginnen en voor den grijzen hold. De generaal hoéft den jongens het vol gende geantwoord Beste jongens Mijn hartelijken dank voor uwe geluk wenschen op mijn TOsten verjaardag. Van ganseher harte stem ik in met uw hoeravoor de geëerbiedigde Koninginnen - en ik hoop, jongens,-als ge mannen zijt, dat uw liefde voor Vorstin en Vaderland zoo groot mag zijn als «Ie mijne! Als Goil mij gezontl laat, hoop ik u bij de parade, die ter eere onzer- lieve Koningin gegeven wordt, nog dikwijls als brave Hol- landsclie jongens te zien Leve de Koningin Arnh. Ct. Men weet thans met zekerheid mede te deelen, dat prof. Von Eiselsberg, tot groot leedwezen van de medische faculteit, een benoeming tot professor te Königsberg heelt aangenomen. Mej. J. A. Nijland, uit -Utrecht, is aan de Rijks-universiteit te Leiden cum lande ge promoveerd tot doctor in de Nederlandsche letteren. Zij is «Ie eerste dame, die aan een onzer universiteiten «leu doctorstitel in de letteren verwierf. De commissie voor het Bewaarschool-exa men, heeft besloten het examen, evenals vorige jaren, te Utrecht te houden in het a.s. voorjaar. Zij, «lie aan dit examen willen deelnemen, moeten zich vóór 15 Februari aanmelden bij ds. Pierson te Zetten. Om toegelaten Ie worden, wordt een leeftijd van 20 jaar vereisclit. Het programma waarover bet examen loopt is verkrijgbaar bij mej. P. G. Wencke- i bacli, te Zetten. In den regel wordt oen faillissement ge volgd door stilstand of staking van zaken. Niet aldus nu echter te Amsterdam, waar zich het inderdaad zonderling verschijnsel voordoet dat. terwijl De Amsterdammer in staat van faillissement verkeert, er huee Am sterdammers verschijnen: «Ie oude onder een nieuwe redactie en De Nieuwe Amsterdam mer onder «Ie oude redactie. De uitkomst moet loeren wie van de twee het kortst leeft. Kerst jongstleden Donderdag is «ie Belgische grens weder opengesteld voor «Ion invoer van Nederlandscb vee en nu reeds is er op nieuw in een stal te Gent ziekte geconsta teerd onder vee dat uit Nederland is inge voerd. Dit feit heeft in België zelf «Ie aandacht getrokken, 't Is dan ook bijzonder toevallig. Tijdens de sluiting der grenzen vernam men in 't geheel niet meer van veeziekte, ofschoon er duizenden stuks vee uit Nederland binnen gesmokkeld zijn. Toch was dat gesmokkelde vee niet, het nu, na de openstelling, inge voerde vee wel door een veearts onderzocht. Toevallig, niet-waar? In België hoort men echter mompelen, dat «lie geconstateerde veeziekte een truc moet zijn, en wel van «Ie smokkelaars, die door het. openstellen der grens hun »zaak" zien verloopoii. Als dat nu niet laag is, weten we niet meer wat we als laag mogen brandmerken. Van een drietal landbouwers in Noonl- Uraband werd den vorigen zomer de te veld staande oogst door hagelslag verwoest. Van regeeringswege werden hun bezittingen voor dat jaar vrijgesteld van grondbelasting, Toen nu de pachters de vorige week hun paehtpenningen aan den gevolmachtigde van «le eigenaars kwamen afdragen, verzochten zij oin in 't bezit gesteld te worden van de geschonken belastihgpenningen, daar zij en niet de eigenaars, de lijdende partij geweest waren, doch dit werd hun geweigerd: de heeren(?) behielden «le benefice en de pachters leilen de schade. De pachters zullen zich «leze zouderlinge schikking wel niet laten welgevallen. De eenige bij onze Marine nog in dienst zijnde kuiper, de sergeant 11. «Ie Kok, wordt met ingang van 2 Februari eervol ontslagen uit «len zeedienst, met toekenning van pen sioen. Dezer dagen stond voor liet kantongerecht te Haarlem terecht een inwoner van Amster dam, «lie zich te verantwonrdun had, »ter zake dat hij in een rijtuigalüeeling der eerste klasse van een trein, gaande van Haarlem naar Amsterdam, op liet. oogenblik, dat deze aan het slation Halfweg stilstond, rookte terwijl «le coupé voorzien was van bord jes waarop het verbod «niet rooken" duidelijk te lezen stond, terwijl beklaagile, niettegen staande deze waarschuwing en die van «len hooiilconducteur, toch bleef rooken." De kantonrechter verklaarde den beklaagde schuldig aan «Rooken in een afdeeling van spoorlreinrijtuigen, «lie daarvoor niet is aan gewezen". en veroordeelde hem. overeen komstig den eiscli van het O. M., tot een boete van f5, subsidiair 1 dag hechtenis, en in de kosten. Verleden week vierde Marcelis Sanders zijn vijf-en-zeventigjarig dienstjubilé in «le fabriek der firma Bogaers 8: Zoon te Helmond. Diakenen der Ned. Hervormde gemeente zullen aanstaanden Maandag hun tweede open bare winier-collecte houden. Zal de inzameling even groot wezen als «ie behoefte groot zijn Bestuurd eren van «Liefdadigheid" verzoeken ons het volgende te wiljon opnemen. De winter met al zijn groote behoeften schijnt te zullen aanbreken. De vereeniging «Liefdadigheid", die in weer wil van haar nog jeugdig bestaan zeker door velen, zoowel rijken als armen geapprecieerd wordt, meent dat het oogenblik is aange broken om van eerstgenoemden een extra gift te mogen vragen voor de tweedecategorie Zij durft dat met meer vertrouwen te doen, daar haar van vele zijden de vraag is ge daan, waarom zij de contributie zoo laag heeft gesteld. Zij die deze vraag «leden, verklaarden daarbij, dat zij gewoonlijk per jaar veel meer gaven boven de collecte der armbesturen, dan de contributie der vereeniging bedraagt. Ons antwoord was, dat wij die met opzet zoo laag hadden gesteld om de toetreding tot de vereeniging zoo algemeen mogelijk te maken, teneinde daardoor ieder in de ge legenheid te stellen mede te werken «"tot wering van bedelarij." Dit doel is slechts dan te bereiken wan neer ieder bij vvien de bedelaars aankloppen tot de vereeniging toetreedt en zich verbin den wil. niet meer aan de huizen te geven. De contributie voor het lidmaatschap'móest daarom zoo Jaag mogelijk gesteld worden Up lien die gewoonlijk meer gaven Jan wat net lidmaatschap dei vereeniging be draagt, doen wij thans een beroep met liet verzoek «lal meerdere in «le kas das vereeni ging te storten. Nu. zooals wij aan het begin van «lil ver zoekschrift zeiden, de winter met zijn groote behoeften schijnt te zullen aanbreken, nu is het oogenblik gekomen om daarom drin gend te verzoeken. Geelt ons uw linkncicelen steun om wan neer de departementshoofden, op grond van eigen ervaring, of op verzoek van vele huis bezoekers en bezoeksters (zeer vele dames hebben met toewijding die taak op zich genomen) tot ons komen, wij hun de noodige gelden kunnen verschaffen om de minder met aardsche goederen bedeelden of «le tijdelijk workloozen te kunnen helpen. Wij doen met vertrouwen een beroep op de leden onzer vereeniging daar wij niet twijfelen of zij zullen ons hun linancieelen steun niet onthouden, maar ook doen' wij eon beroep op «le velen «lie nog niet tot onze vereeniging zijn toegetreden. Wij vragen ook hun steun, hetzij door nog als lid der vereeniging toe te treden, hetzij door hun penningen te storten in de onzer vereeniging. De giften zullen op een lijst in de Sociëteiten hier ter steile in et letter en nummer vermeld worden. Veel geld is er noodig, maar ook spijsbriefjes en oude kleedingstukken zijn hoogst welkom. Voor hen, die de vereeniging steunen willen, bestaat gelegenheid een bijdrage te schenken, door die aan een der bestuurs leden van «Liefdadigheid" te doen toekomen of aan het bureau, dezer courant. Het Bestuur A. M. TROMP van HOLST, Voorzitter. A. M. KOLLKWIJN Nz. O. G. II. 11KLDR1NG, le Secretaris. G. F. MEZGER, Secrelaris-boekh. II. J. CROOCKEWIT,Penningmeester. Het plaatselijk departement van het «Nut" zal aanstaanden Dinsdagavond om 7 uur ver gaderen in Amivitiu o. a. tot wijziging van het Huishoudelijk reglement en tot benoe ming van 2 leden voor de Spaarbank-com missie wegens periodieke aftreding. Daarna zal «le heer J. Spaanstra inleiilen het onderwerpDe Postspaarbank te ver kiezen boven de Nutsspaarbank. De plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde zal «len 31 Januari «les middags 12 uur in De Arend haar Algeineene jaarvergadering houden, waarop o. a. mededeelingen worden gedaan omtrent hel nieuwe Reglement van het Hoofdbestuur nopens de keuring van stieren, enz. Uit de hoofden «Ier openbare en bijzon dere scholen in «leze provincie heeft zich een commissie gevormn met het. doel «len 20 Juni, den TOsten verjaarilag van «le alge meen geachten districts-schoolopziener te Utrecht, den lieer A. J. Nijland, tot een feestdag lo maken. Eenige oud-leerlingen verzoeken ons «ie aandacht op het bovenstaande te vestigen. Luitenant-generaal H. P. J. Hennus, in specteur der infanterie, is gisteravoml bier aangekomen ter bijwoning van de tactische oefeningen op de kaart door de hoofdofficieren van liet 5e regiment infanterie, óok die uit Utrecht. Do militaire apotheker der 2e klasse J. F. Pool, van het Militair hospitaal hier, wordt voor don tijd van 3 jaren gedetacheerd bij de landmacht in Suriname. De tot het niet-lilijveinl gedeelte belmoren- de miliciens der lichting 1805 van het 5e regiment infanterie gaan op 20 Februari en de overigen in 't midden van Juli met on bepaald verlof. Van de 513 miliciens «lie uit de pro vincie Utrecht voor de lichting 1890 zullen worden ingelijfd, komen er 00 bij het 4e regiment infanterie te Gouda, 30 bij het, 5e regiment te Amersfoort en 30 bij dat zelfde regiment te Utrecht, 130 bij het 8e regiment te Utrecht, 20 bij eerste regiment huzaren, te Amersfoort. 15 bij liet 3e regi ment huzaren te Leiden, 40 bij het le re giment veld-artillerie te Utrecht, 160 bij het le regiment vesting-artillerie te Utrecht, 5 bij het korps pontonniers te Dordrecht en 23 bij het korps genietroepen te Utrecht. De heer Sutherland Royaards, de doof stomme wielrijder die opzijn heenreis in het hotel «de Gouden Zvvai Gemengd Nieuws. Bismarck zal aanstaanden Zaterdag niet tegenwoordig zijn hij het groote leest in het Slot te Berlijn waarmede «Ie Keizer het vijf- en-twintigjarig bestaan «les Rijks wil lier- denken. De Keizer heelt, om hein de uit- nooiliging aanneemlijk te maken, hem logis in hel Slot zelf aangeboden, doch «zijn ge zond heidstoestainl vergunt hem, naar het oordeel van zijn arts, niet de reis en de deel neming aan het historische feest te wagen." Natuurlijk wordt het algemeen betreurd, dat «Ie eigenlijke stichter van het Rijk den 18 Januari ontbreekt^ De Engelsclie veldmaarschalk lord Wol- seley, zoo wordt in The Medical Pres mee gedeeld, geelt een werk uit over de veld tochten van Napoleon, waarin hij bewijst, «lat «Ie groote strateeg eenige belangrijke veldslagen alleen daardoor beeft verloren, wijl hij leed aan een periodiek terugkeoremIe ziekte. Juist in de gewichtigste «ogenblikken van zijn leven, als zijn krachten tot op het uiterste gespannen werden, kwam er plotse ling een neerdrukkende stemming over hem. Dan verilween op eens alle macht om een lichamelijke of geestelijke werking te ver richten zelfs zijn denkvermogen hield op te werken. Ten slotte viel hij in een diepen slaap, die soins uren lang duurde eh waaruit hij niet wakker te krijgen was. Zijn gelaats trekken namen dan oen uitdrukking van treurigheid en neergedruktheid aan. De slag bij Borodino werd good begonnen, maar juist op het beslissende oogenblik kreeg Napoléon een aanval zijner ziekte hij vergat aan Ney, die een aanval moest doon, hulp te zeinlêii en de slag was verloren. Bij Dresden had hij" liet leger «Ier verbon denen kunnen vernietigen, beide Keizers en den Koning van Pruisen kunnen gevangen nemenmaar toen hij liet commando wil«l«? overnemen, kreeg hij weer zijn gewone ziekte en viel hij in een «liepen slaan. Welis waar sloeg hij nog eenige malen de aogen op en beproefde zich hoog op te richten,.maar zijn oogen sloten zich dadelijk weer. «Hoe meer ik mij verdiep," zegt'Wolseley, «in de studie van «hm veldtocht van 1815, «les te meer kom ik tot «le overtuiging, dat heil, ongelukkige einde van den veldtocht alleen te wijten is aan de ziekelijke slaap zucht van Napoleon, die hem vooral juist dan overviel als hij de volle beschikking moest hebben over energie en beleid." Onze collega van de New- Vork Heraldde heer Gordon Bennett, heeft zich bij een der eerste Parijsehe cliemisiers eenige ncgligé- pantalons en onderlijfjes laten maken waar-: van «le prijs thans «le slof uitmaakt van vele gesprekken in «le elegante heerenclubs. De' pantalons kosten namelijk f225 per stuk de llauelleu 1'175. Het ondergoed is van prachtig borduurwerk voorzien, zeer dik, en gemaakt van «Ie schoonste en kostbaarste zijde, die bestaar. Hij bestelde van elke soort een dozijn en beloofde nog meer te zullen bestellen indien het geleverde aan «Ie oischen voldeed. Gelukkig maar, dat niet aile journalisten zulke hooge eischen hebben als «le redacteur uitgever «Ier New-York Herald. Diepe en geforceerde ademhaling houdt het gelieele lichaam warm, in het koudste, weer, hoe dun men ook gekleed zij, zoo vertelt een Engelse!) geneesheer. Hij was een avond half bevroren, en begon diep adem te halen en hield de lucht zoolang mogelijk in de longen. Het gevolg was, dat hij in eenige minuten geheel wurm werd en zich weer behaaglijk gevoelde. Lezers, «iie een proef willen nemen, hebben nu een uitstekende gelegenheid. Een nieuw beroep te Parijs is dat van hondenkleermaker. Het centrum van «leze 'inqustie is in den omtrek van het Palais Royal gevestigd men maakt er de honden- en deze wisselt al even gauw als die der menschan. De klassieke «ptyetot" van het haze wind jg- is verouderd; het blauwe of bruine jasje met liet wapenschild der eige nares, geheel veroordeeld. Voor de koude wordt nu en in alle grootten is dat voor radig een regen- of sneeuwmantel, een cacheponssière voor voor buitenwandelingen, een schotscli ruitje voor op reis, een grijs linnen jasje voor aan liet strand, een ca outchouc, enz. gemaakt. In zoo'n jasje zijn' een paar kleine zakjes, éen voor het spoor kaartje, voor Azor's zakdoekje. In deze winter heeft men voor 't eerst hotel «de Gouden Zvvaan" aihicr vertoefde, linnengoed voor houden bedacht. Een honjde hee t bericht, dat bij in den omtrek van ontvangt, nu zijn dozijn batisten hempjes, Aaena.i, uii JJoiieine, -slaags is geweest met of ook wel zijden of sural), als hij zich een troop Zigeuners. Hij werd «loer oen mat ten kogel in het been getrolfen en schoot toen een der aanvallers dood. Gendarmes ontzetten hem. Hij zette zijn terugtocht voort naar Praag. Mi'uichei), Turin, Belfort, Straatsburg en Frankfort en wordt nog vóór het einde «Ier maand weder hier verwacht. Tot ontvanger «Ier directe belastingen en accijnzen lo Baan. a. is benoemd <ïe lieer W. Vorsleit, inspecteur dier middelen te Groningen. niet prettig voelt: men merkt ze met zijn letter, maar met liet kroontje van den eigenaar er boven. De zakdoek wordt met zijn naam voluit geborduurd.- Schoenen voor honden waren vroeger wel bedacht, om ze hot beest bij her binnen treden van do (turner te laten uittrekken, maar men huil-het niet verder gebracht dan tot kleinen loeren zakjes, leelijk en onge makkelijk, De schoenen worden nu van caoutchouc gemaakt, naar de pooten ge- rnoulcerd en op maat geknipt wordt.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2