Januari 1896. Maandag 20 No. 4529, 45e Jaargang. Binnenland. DE WONDERKUUR. Stadsnieuws. Een noodlottig geheim. iMERSFQORTSGHE COURAIT. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag niet gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden 1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct„ voor het binnenland 50 ct. per 3 maanden. Advertentiën 16 regels 60 ct.'; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGHACHT56 Teloplioon 19. compagne hier kennis te maken. De perzik smaakt naar meer. Zal daartoe gelegenheid komen F,en bijna 83-jarig verpleegde in bet Diaco nie oude mannen en vrouwenhuis is sedert den 12tlen in een lethargiscben toestand ge raakt en trots alle pogingen nog niet uit dien slaap ontwaakt. Ook vroeger bad hij nu en dan aanvallen van slaapziekte, doch nimmer zoo lang als dezen keer. We verwijzen naar de advertentie in dit nummer betreffende de soiree door hetlta- liaarische opera-ensemble Cospi den 28sten hier te geven. Hoe dan ook, zij die hun leven hebben veil ge had voor het vaderland, die het ter zee of in de Koloniën meermalen soms in de waagschaal stelden, worden, als ze fe iufirm of te oud geworden zijn om den lande langer te dienen, voor broodsgebrek 77 werden gepensionneerd, de openbare liefdadigheid, ingeroepen soms ook wel zorgen de Arrpbesturen, dat de oud-soldaten niet geheel en al verhongeren maar ze komen er toch. Hun weduwen en weezen echter blijven geheel onverzorgd achter en zeker is het geen groot bewijs van dankbaarheid van de natie, dat zij den ouden dag van den ihan, die toch ieder oogenblik gereed stond om zijn leven te geven voor de verdedig.ng van de rechten dier natie, nog zoo bezwaard met de gedachte„wat zal er van de mijnen worden als ik de oogen sluit?" De burgerlijke ambtenaren hebben 't is waar, na jarenlangen strijd in dit opzicht gezegevierd; hun achterblijyenden worden gepensionneerd. Waarom die der militairen vooral der minde ren (van adjudant tot soldaat) niet? Deze overwegingen leidden verleden jaar eenige flinke mannen er toe, de zaak eens ter hand te nemen. Indachtig aan het „eendracht maakt macht" kwamen zij bijeen, pleegden zij overleg, en zoo ont stond de „Nederlandsche Bond van gepensionneerde en gegageerde onderofficieren en minderen van land, zeemacht en koloniën, onder de zinspreuk: Insulinde." Haar doel isden weduwen en weezen van haar leden, tegen een korting op pensioen of gagement, pensioen te verzekeren en tevens steun te verieenen aan hen die vóór 77 werden gepensionneerd. Ook actief dienenden kunnen toetreden, als donateur en tegen betaling een er. contributie van fl.50 per jaar. Komen dozen die dus óok lid zijn te overlijden, dan hebben ook hun weduwen en wee zen recht op pensioen. 'tls waar, reeds bestaan „Vaderland en Koning" en het „Marinefonds", maar waartoe die versnippe ring Te velde zijn leger en vloot immers óok éen Voor de Koloniale troepen bestaat zelfs nog geen fonds. Daarom eendrachtig saamgewerkt en bij de Regeering aangehouden, en „Insulinde" slaagt zeker. Reeds hebben de statuten Koninklijke goedkeuring mogen erlangen en zijn de luitenant-generaals Van der Heijden en Van Zijl de Jong en het Kamerlid Van Vlijmen bereids als eerelid toegetreden. Er zijn reeds 8 afdeelingen, van welke Amsterdam alleen ruim 500 leden telt. ^Dj^jongsti^itdeelinfj^ai^lier^Iondweri^iier H. M. de Koningin-Regentes heeft, mede namens H. M. de Koningin, aan de commisie tot oprichting van een gedenkteeken voor Constantijn Huygens een bijdrage geschonken van f150. Een onhandig reportertje wist mee te dee- len, dat H. M. de Koningin op het Haar in Twenthe geschonken weeftouw servetten zou weven voor H. D. moeder, 's Mans betreurenswaardige fantasie treedt in nog sterker licht, wanneer men weet, dat het toestel slechts te gebruiken is tot het weven van lint. Het eiland Marken is Donderdag doorliet hooge water weer ondergeloopen. De be woners van dit eiland zijn in den laatsten tijd niet gelukkig, daar dit in korten tijd reeds de vierde maal is. Te Rotterdam is een 1G-jarige knaap in ondertrouw opgenomen. Voor het huwelijk van dit kind is de toestemming van H. M de Koningin gevraagd. De bevolking van Amsterdam bedroeg op 1 Januari 215 958 mannen en 240 234 vrou wen, totaal 450192, of 6012 meer dan een jaar te voren. Door bet Burgelijk armbestuur werden bedeeld 5785 personen, hetgeen een uitgaaf vorderde van f96084. Men leest ir> de Ned. Staats Ct: Onlangs is in verschillende Nederlandsche bladen een advertentie verschenen van ze keren H. da Sylva Morten, zich noemende generaal-agent der American Manufacturing Company te New York, en als zijn adres opgevende 179 Strand en 1 Norl'olkstreet, London, W. C. In die avertentie worden op voordeelige voorwaarden agenten voor den verkoop van Amerikaansche remontoir-horloges gevraagd. »Op grond van aan het Departement van Buitenlandsche zaken ontvangen inlichtingen wordt bet publiek gewaarschuwd, geen gel den aan genoemden Morten te zenden, zon der vooraf van hem referentiën aan bekende huizen in Nederland te hebben gevraagd en bekomen." Als wij ons niet bedriegen, hebben wij hier te doen met een eerste openlijke optre den der Regcering tegen de flessetientrekkers. Hulde! Dat er ten plattelande vreemde toestanden voorkomen, bleek uit een mededeeling van Feuilleton. Naar hel Duitsch. 12). (Slot). „Wij hebben, ik zweer liet n," ving Otto aan, „niet het plan gehad u te bedriegen. Jobau's over moed alleen is van alles de schuldwij wisten niet wat hij uitgevoerd had." „Doktef", antwoordde de oude hoer, „mijn doch ter zal je hebben, maar je bent toch geen goede dokter 1 Je wil me vertellen, dat mijn schoonzoon. a, hm, ik meen dien Quirl, niet gek was? Nou als die niet van zijn zinnen beroofd is, dan weet ik het niet, Iemand die zich driemaal op een dag de koorts laat aan- en afpraten en die dan zijn aanstaanden schoonvader voor gek houdt, nou die moet niet recht snik zijn, geloof ik Zoo'n vent wou mijn dochter trouwen? Ik zou hem zien aankomenI De duivel hale hem 1 Wat dien slungel van een Johan aangaat," ging de oude heer voort, „die mout zijn verdiende loon hebben. En daarom," voegde hij er op ironischen toon aan toe, „ziet u, zal hij huwen met zjjn waardin uit „Do Rondo Hoek", met wie hjj, zoo ik hoor, trouwen wil. Ik geef hem om dat plan te volvoeren 1500 Mark!" „Hoera, leve de gekke Quirlriep Johan jubelend uit, „Johan, Johan klonk het vermanend aan alle kanten. „En do wonderdokter Johan zal óok leven ging Johan voort. „Vandaag over Vier weken is 't bruiloft, kinderen" zei mijnheer Brahmer vriendelijk. „Hoera, mijnheer Brahmer leve 1" riep Johan op een der leden van den Geneeskundigen raad van Limburg en Oostelijk Noord-Brabant, op de vergadering door dien raad Dinsdag jl. te 's Herto»enboseh gehouden, waar dat lid medeelde, boe een geestelijke te Meer sen, zijn prieel voor lijkenhuisje heeft alge- staan en hoe te Geul het lijkenhuisje in be zit is genomen door een behoeftig gezin, dat maar niet te bewegen is om het weer te verlaten. Sedert Januari wordt te Utrecht vermist een omstreeks 40 jarige dame, van middel matige lengte, met blauwe oogen en bruin haar, gekleed met zwarte japon, bruinen man tel en zwarten hoed met geel gegarneerd; het ondergoed is vermoedelijk gemerkt C. De familie vermoedt dat haar een ongeluk is over komen en looft een belooning uit van honderd gulden voor haar opsporing of het vinden van haaa lijk. Inlichtingen worden beleefd verzocht door den Commissaris van Politie in de le Afdeeling te Utrecht. De (oude) Amsterdammer is Vrijdag door den curator verkocht aan een radicaal, die aan liet bestuur van den Radicalen Bond heeft verzocht de redactie van het blad te willen regelen. Reeds tot tweemaal is verleden week door den Officier van Justitie te Rotterdam ontvan- ge een met potlood geschreven mededeeling betreffende den moord op den jongen Hoog steden. Uit deze publiekmaking door den rech terlijken ambtenaar moet men afleiden, dat die mededeelingen wel van gewicht zijn. De inhoud echter is verborgen gebleven voor het publiek. De officier heeft in de dagbladen den schrij ver verzocht zich bij hem te vervoegen. Ge heimhouding wordt verzekerd. Donderdag vertoonde zich in de omstreken van Schipluiden reeds een ooievaar. Zou de lente nu al komen Er bestaat te Breda zeker geen gebrek aan ontspanning. Men vindt daar zes mu ziekkorpsen of gezelschappen, die concerten geven, drie liedertafels, een rederijkerskamer en nog vier andere tooneelvereenigingen, tal van schaak-, dam-, kaartgezeischappen, ja zelf een doorrookersclub (van pijpen na melijk") en allerlei ambaehtsvereenigingen die alle hun «avondje" hebben, soms met dames. Dat de uithuizigheid daardoor bevorderd wordt, is licht te begrijpen, maar dat er I voor ieder die er geen bezwaar in ziet, alle 1 gelegenheid is om pret te maken, eveneens. nieuw jubelend uit. „Van avond echter", verklaarde mynheer Brahmer lachend, „vier je je verloving, Johan „En mijn dikke waardin van „de Ronde hoek" ook I" riep Johan, terwijl hij in ae hoogte sprong van pleizier. „Nu, heb ik het u niet gezegd, dat u hier een wonderkuur zou verrichten zei Johau zachtjes tegen den dokter „en heb ik het niet geraden, myn- „Dat heb je hoor, beste jongen" nntwoordde de dokter lachend, terwyl hy den vroolijken knecht de hand drukte, waarop deze de deur uitsnelde om aan de dikke waardin uit „de Ronde hoek" de goede tyding te gaan overbrengen. i). INLEIDING. In de met ruwe meubelen gestoffeerde gelagkamer van een borglogement, in een afgelegen Engelsche kolonie van Afrika, zaten twee jonge menschen, broeder en zuster, tegenover elkaar en waren ver diept in een ernstig gesprek. Eén oogopslag was voldoende om op hun gezich ten te lezen, dat' zij in moeilijke omstandigheden verkeerden. Zij waren Engelschen, duizenden mijlen van hun vaderland verwijderd, en hadden niemand die voor hen zorgde; het was dan ook duidelijk aan hen te merken, dat het verdriet dat hen kwelde, armoede heette. Het Provinciaal reglement op het rijden met hondenwagens in dit gewest is thans afgekondigd. Het treedt in werking op den OOsten dag na den datum van het Provin ciaal-blad, waarin het opgenomen is, dat is dus den zestienden Maart. Wij vestigen bij vernieuwing de aandacht van belanghebbende ingezetenen, die in het jaar 1877 geboren zijn, of van hun ouders of voogden, op de verplichting om zich aan te melden ter inschrijving voor de Nationale militie. Ieder, die dit jaar in de termen valt voor inschrijving voor de Nationale militie, en de aangifte ter inschrijving op de daar voor aangewezen dagen heeft verzuimd, is alsnog, op straffe van boete, gehouden zich vóór of uiterlijk op 31 Januari a.s. ter Se cretarie dezer gemeente voor de Nationale militie te doen inschrijven. Al heeft het symphonie-orkest van het 5e Don derdagavond een vry ondergeschikte rol vervuld, toch mag een enkel woord van lof voor de keuze en de uitvoering van de ten gehoore gebrachte nummers hier een plaats vinden vooral de Serenade van Tittl, voor fluit en clarinet. Madame Thénard heeft weer getoond wat zy als conférencière vermag. Hoe hekelde zij de mode kwalen van ons eindje-eeuw I Hoe scherp afgezon- rond gaf ze te aanschouwen hoe ontzettend ziekelijk de inode-menschjes zijn, die zich niet durven uiten, noch in vreugde noch in droefenisdie nergens vermaak in scheppendie lompheid en kwasterig heid vóór alles stellendie zich kleeden als aap- menschjesdie rusten als een ander arbeidt en op hun manier leven als een ander rust; die eten als het lieele menschelijk organisme zich verzet tegen zóo'n etenstijdenz. enz. Hoe heerlijk was haar onmogelyk groeten: „mamselle"hoe koddig kaar shake hands I Hoe juist haar meening over de would- be journalisten I Maar ook in de vlug te vlug soms gespeelde comedie, die den titel droeg „Los souliers de bal", was ze een uitstekende femme de chambre. Koddig haar „j'ai nies nerfs" wat mile Lepage, die ook in „La mort du brave" toonde wat zij kon. eindelijk deed uitvalleu„Mais qu'avezvousdouc? Ilmcsem- ble que vous parlez TAllemand", een aardig staaltje van Prusophobie. Welk een verschil mad, Thénard's verhaal van de zeereis van Calais naar Dover en hetzelfde van een onzer „voordragers". Hoe vermakelijk haar „Voyage de uoee" en hoe innig waar haar opmer kingen over het moderne theater. Een woord van dank mag hier wel gebracht wor den aan kolonel De Petit, die met het Bestuur der Garanten-vereeniging ons in de gelegenheid heeft gesteld, met madame Thénard et sa gt'acieuse r tweehonderd pond had, sprak de uur, dan zou ik jou de helft daarvan Als ik jonge man geven, Gerty, opdat jij daarmee naar Engeland zoudt kunnen terugkeeren, terwijl ik met de andere helft mijn geluk in de goudmijnen zou gaan beproeven, maar ik bezit zelfs geen bankje van vyf pond meer, ik ben gisteravond totaal uitgeschud. Dwaas, die ik was, om met zulke kerels te spelen en het en ergste is nog, dat ik niet alleen mijzelf, maar ook jou in het ongeluk heb gestort. Wat moet er nu van ons worden, Gerty? Ik heb niet eens geld genoeg over gehouden om onze rekening in het logement te be talen. Zijn zuster lachte hem vriendelijk toe als wilde zij wat moed in hem opwekken, hoewel ook zij de toekomst donker inzag, Zy was een schoon meisje van ongeveer twintig jaarnog niet lang geleden was zij het zonnestraaltje van een Engelsche dorps pastorie geweest, maar na den dood van haar vader, was zij, ter wille van haar broeder, met hem naar het zwarte werelddeel getrokken en had al haar vrienden in het vaderland vaarwel gezegd. Verstan dige menschen hadden het hoofd geschud en gezegd, dat Cecil Monkton een lichtzinnige knaap was en niet geschikt om zijn mooie zuator te beschermen, maar Gertrude had hem lief en geloofde wel, dat haar invloed voldoende zou zijn om hom op den rechten weg te houden, Helaas, het was haar niet gelukt. Den vorigen avond, lmlf zinneloos door het onge luk dat hem aan de speeltafel vervolgde, had Cecil Monkton zich van het leven willen berooven; hy had hot pistool reeds op zyn hoofd gericht, toen een landgenoot, die in hetzelfde hotel logeerde, hem had overvallen en hem nog intyds het wapen ipt de hand rukte. Misschien dacht Gertrude daaraan, toen zij zacht voortging; Mood, Cecil, wij zullen nog wel een uitweg in deze moeilijkheden vinden. Ik voel mij sterk genoeg om aan alle bezwaren het hoofd te bieden, nu ik jou nog heb. Hij streek haar lief koo'zend over het schoone blonde haar. Je bent veel te goed voor mij.Ger ty, zeide hij, het zou veel beter voor je zijn, wanneer je niet zulk- een ellendeling tot broeder hadt. Stil, hernam zij zacht, ik wil niet dat je op je zelf scheidt. Zeg mij eens, Cecil, ken je niemand, die je wat geld zou willen leenen Niemand. De meeste menschen hier bezitten te nauwer nood genoeg voor zichzelf en die wat meer hebben, zijn veel to gierig. En je wilt dus, dat ik naar Engeland zal terug keeren Zie je dan zelf niet in, lief kind, dat dit het eenige is wat er voor ons overblijft? Je moet naar Engeland terug en mij hier achterlaten. Er kunnen maanden, jaren verioojieu vóór ik in staat zou zyn voor je te zorgen en jij kunt in een zoo woest land als dit toch niet alleen leven. In Engeland heb je vrienden, die je met open armen zullen ontvangen, wanneer je terugkeert zonder je nietswaardigen broeder. Cecil 1 Zij zag hem met zacht verwijtenden blik nnn, maar eensklaps kwam er weer glans in. haar schoone oogenhaar gelaat was wel bleek, maar onrust en en bezorgdheid verdwenen daarvan, alsof zij een kloek besluit had genomen. Hij keek haar angstig aan er was iets in hnar toou, dat hem ongerust mankte, en hij vroeg Jc wilt toch geen onberaden stap doen, Gerty Zij schudde het hoofd. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1