Ingezonden. Marktprijzen. Advertentiën. J. van Rijswijk ile Jong A. G. KAPLANSKIE H. J. CROOCKEWIT fa- fa Gasgloeilicht f a- fa- Leger des Heils. De Javaansche Brigade Vrijdagavond geïnstalleerd door den heer C. van Dunlrii, voorzitter van hot Algemeen hoofdbestuur, die. iin de uiteenzetting van het boven oinsohrevene, bei afdeelingsbestuur installeerde, dat nu is- sanm- gosteld als volgt: M. Bonkamp, presidentJ. Riegeu, vieo-presidont; F. A, von Rupprecht, secretaris; L. J. Hontoltf, penningmeesterW. Jfanuner en Maas, commissarissen. De afdeeling telt reeds 33 Ledon. Do officier van gezondheid de klasse, dr. J. Rinkel, van het 5e regiment infanterie hier, die gedetacheerd was bij het Militair hospitaal to Utrecht tot het volgen van een cursus in chirurgie bij de Rijks Universiteit aldaar, is eervol van die detacheering ont heven wegens vfertrek van prof. VonEisels- berg, en naar hier teruggekeerd. Luitenant J. Dorre, van-het 5e regiment infanterie hier, die op zijn verzoek is overge plaatst hij het valide gedeelte der koloniale reserve, te Nijmegen, heeft Donderdag zijn nieuwe bestemming gevolgd. Rij het 5e regiment infanterie is bevorderd tot sergeant de sergeant-titulair D. Burggraaf, terwijl sergeant 11 Hoe-en en fourier C. A. van der Horst onderling van graad- zullen verwisselen. Door de Minister van Oorlog is bepaald, dat voor het blijvend gedeelte der lichting van 1895 bij het 5e regiment infanterie onder de wapenen moeten worden gehoudenvan 1 Maart tot 15 Juli 130, en van 19 Juli tot 15 Augustus 60 miliciens per bataljon. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat bij het 5e regiment infanterie hier in garnizoen zullen worden ingelijfd van de lichting 1896: uit Gelderland 55, uit Utrecht 30, uit Fries land 125, uit Overijsol 260 en uit Drente 190 miliciens, samen 060 man. Bij vonnis van den Krijgsraad in liet 3e mi litaire arrondissement zijn P. M-„ A. H. en W. v. B.; miliciens van het 5e regiment infanterie, met groot, verlof te Soest, schul dig verklaard aan weerspannigheid, te samen en in vereeniging geploegd, de laatste tevens aan' beleediging van bedienende beambten M. en II. zijn mitsdien veroordeeld tot een gévangenistraf' van éen maand en v. B. tot een van zes weken, behalve de kosten. De lievige wind die Donderdag heerschte, heeft de Meentpolder zóo liep onder water gezet, dat het Vrijdagochtend moeite kostte het Meruiogat van dien polder te sluiten, ten einde verdere overstroorning te voorkomen. Het water staat zeer hoog, en niet ten on- rechte is men bevreesd voor het onderloopén van den Maat- en Binnenpotder. Aan de Christelijke school te Zeist is be noemd tot onderwijzer de lieer W. A. Wee- nink, thans in gelijke betrekking te Benne- kom. De Rijkslandbouwlenraar H. D. S. Hassel- man zal morgenavond om half zes te Leusden zijn voordracht houden over «bemesting". Het plaatsen van Ingezonden stukken brengt niet altijd tiieile, dat de Reductie met den inhoud duur- van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken ivordt j nimmer teruggegeven. Geachte Redactie Beleefd verzoeken wij u liet volgende in 1 uw veelgelezen blad te willen plaatsen. Naar aanleiding van hetgeén de heer D. Gerritsen, volgens hel uitvoerig gegeven ver- slag, voorkomendi' in uw blad van 9 Januari jl., in de Raadsvergadering van 7 Januari jl. gesproken heeft, lot. aanbeveling van het Opnemen in de bes lekken van de Gemeente I 'van bepalingen van een minimum-loon en j maximum-arbeidstijd, waarin ,o.a. voorkomt; dat 'Ie meeste bazen zich tegen eene betere loonsregelirig verzetten om te kunnen pro- j fiteeren van een hongerloon van 98 zelfs j 7 ceirt. en de Gemeente en de burgerij, het volle loon plus de pro'visie in rekening brengt, en dat de hazen (dus allen) allerlei onge rechtigheden op het werk en aan den winkel toelaten en jenever daar een eerste plaats inneemt Geachte Redactie! Laat mij beginnen met u dank te zeggen voor de gelegenheid die u me geeft om direct het ingezonden stuk der «Patroonsvereeni- ging"- te beantwoorden, al bon ik niet ge woon me in 't publiek nog eens te verant woorden over hetgeen ik als Raadslid heb gezegd. De gelegenheid om de loonskwestie nog eens 'te behandelen en iets duidelijker te zijn, was me te welkom dan dat ik er niet direct ge bruik van zou maken, óok in de hoop, dat de Patroonsvereeniging van haar hoog voetstuk zal afdalen en zelfs eene bespreking er over niet zal schuwen. Bewijzen, d. w. z. namen noemen van hazen of knechts, mag ik niet doen, daar ik dan persoonlijk zou worden en er slachtoffers zouden worden gemaakt voor hunne goede be doelingen oin mij inlichtingen te verstrekken. Mijn gegevens zijn evenwel volkomeujuist en vertrouwbaar en heb ik zelfs inlichtingen van leden der Vereeniging, evengoed als ik op de hoogte ben van het doen en werken (vooral financieel) der Patroonsvereeniging. De naïveteit die uit haar protest spreekt, is zóo kras, dat men haast zou gelooven, dat er hier geen loonskwestie bestond en er geen argumenten zijn om een minimum-loon te bepalen; alsof hier niet onophoudelijk getracht wordt de loonen te drukken Zelfs B. en W. die tegen liet opnemen der bepalingen waren, zeggen dat controle onmo gelijk is, en liet meerdere, dat de Gemeente met die bepalingen zoude betalen, niet in den zak van den werkman terecht komt. Intusschen wil ik hier nogmaals herhalen, dat minimum-hum volstrekt niet is hooger loon. Door de bepaling van minimum-loon wordt alleen verzekerd, dat elke werkman het hem toekomende werkelijk ontvangtdat. dus ile werkman inderdaad uitbetaald krijgt wat de patroon voor hem in rekening brengt. Dat er zelfs tegen de loousbekiiibbelihg haast geen maatregelen te nemen zijn, werd o a. ten volle beaamd door den heer J. Ger. Kleber op grond van zijn wetenschap, dat op een werk van mij nog malversatiën zijn ge schied in weerwil van de scherpe bepalingen. Niet éen Gemeenteraadslid nam u, heeren patroons, toen in bescherming en dit feit laat, dunkt mij, aan duidelijkheid niets te wen- schen over. Is de juistheid van mijne bewering omtrent liet uitbetaler) van de hongerloonen bij aan bestedingen niet gebleken in eene vergadering ten Raadhuize met bazen, door B. W. bij eengeroepen op verzoek van Patrimonium nu ongeveer twee jaren geleden Het is waar, de Patroonsvereeniging is nog niet zoo oud, maar de beraadslagingen van toen zijn toch bij de meeste leden bekend. Onwillekeurig moet ik daarbij nog voegen, de persoonlijke ondervinding, opgedaan niet een der onderteekenaars van het protest, dus een der Bestuursleden. Er werden mij op een werk zonder beste ding ruim 100 uren in rekening gebracht in éen week waarin er nog geen 80 gewerkt werden (en dat met eenige arbeiders gedu rende enkele weken); of is het loou van die te veel berekende uren soms in handen van den werkman gekomen Vermakelijk is het, dat de Vereeniging uit mijn betoog heelt gelezen «alle bazen" en ik wil zulks, om geen harder woord te gebrui ken «eene verkeerde conclusie" noemen. Ook hetgeen ik gezegd zou hebben, is ver keerd weergegeven en wat erger is uit zijn verband gerukt. Woordelijk zeide ik gelijk ook in deze courant van 9 Januari jl. staat afgedrukt: dat i i den wefkra iroef (mei. arlieidstiju-J wil ik voorkomen, rerk lager wordt aangenomen ten koste Kunnen onderget,eekenden, namensdeaVer- eeniging van patroons uit alle bouwvakken." bij de grove beschuldiging aan hun adres gericht, zich niet onthouden een ernstig woord - van protest daartegen te richten en noodigen zij den heer D. Gerritsen uit, bovengenoemde aan de werkbazen gerichte beschuldigingen te bewijzen. Zoo lang dit niet is geschied, beschuldigen zij den heer D. Gerritsen, van eene geheèle kiasse burgers, wier vertegenwoordiger hij in den Gemeenteraad eveneens is, aldaar belas terd te hebben en zich niet te hebben ont zien om te trachten door onwaarheden zijn doel te bereiken. Namens de Vereeniging van patroons uit alle bouwvakken. Het Bestuur: G. PRINS, Voorzitter. J. G. van der GEKST, Vice- Voorzitter. J. H. BROM, 1e Secretaris, G. BLOK. 9e G. BLOEMJNK. Penningmeester. J. van KEU-LKN. .I. VAN DKN BERG. Amersfoort. 17 Januari-1896. „Rij het opmaken van. het bestek heeft de (Ge- nieente)-avuhiteet een zekeren loenst an daard aange nomen (en wel dien van het gemiddelde hier) en kan men vooruit met zekerheid zeggen, dat er door verschillende aannemers direct op wordt gerekend de loonen te drukken. Vanwaar het verschijnsel dat de meeste, hazen zich zoo verzetten tegen betere regeling der loonen Eenvoudig omdat zij dan niet meer zouden hunnen profiteert», niet langer ren hongerloon van 9. 8, zelfs 7 rent uitbetalen en de gemeente en de burgerij het volle oj bijna volle loon plus de provisie in reke ning brengen. „Er wordt geklaagd, dat er nog zoo weinig goede werklui zijn. Indien dat waar is, dan is liet de fout der bazen omdat zij zoo weinig hart voor hun volk hebben, en allerlei ongerechtigheden op het werk en aan don winkel toelaten jenever neemt hier wel een eerste plaats in. „Er komen te veel kleine bazen, die tegelijk mer» en bouwers voor eigen rekening zijn, en dus met het laagste loon gediend zijn," „Als het gemeentebestuur voorgaat, bon ik over tuigd, dat de bazen, die zich nu reeds verecnigd hebben, moeten volgen." Er staat dus »<I e rn e, e s t e bazen" en niet «alle." Juist die «kleine" bazen bren gen hier het ongeluk. Ik breng gaarne hulde aan diegenen onder de patroons (en ik ken er gelukkig persoon lijk onder) die hun gezellen (dat zijn de merisehen die hen hun brood helpen ver dienen) behoorlijk behandelen .eri, voor een kleiné plaats als Amersfoort, zelfs betalt-I)maar er zijn -er nog te veel en ik behoef ze niet te noemen, want bun col lega's kennen ze zelf zeer goed die wer kelijk een hongerloon uitbetalen en tegelijk meer dan het hoogste loon uari hun werk gevers in rekening brengen. Dat er veel sterkedrank wordt gebruikt op het. werk en in de winkels behoef ik zeker niet Ie bewijzen. Hoe kan dat anders, waar er zelfs vele bazen zijn die geregeld op alle uren van den dag de koffiehuizen bezoeken en zich niet ontzien met hun knechts in de kroegen een borrel te gaan drinken en alzoo een mooi voorbeeld geven. Daarop doelde mijn«bazen die weinig hart voor hun volk hebben." In plaats van op liet verkeerde er van te worden gewezen, worden de arbeiders ge sterkt in het kwade. Hiermede, geachte Redactie, ineen ik het protest te hebben beantwoord, me gezuiverd te hebben van de beschuldiging als zou ik een aantal stadgénooten hebben belasterd, en ik zal blijven voortgaan, door waarheden te verkondigen, me liet, lot der zoowel geeste lijk als stoffelijk minder bedeelden aan te trekken. Hoogachtend, D. GERRITSEN. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wijkbezoek e-rs en Belangstellenden zal het Centraal- bureau DINSDAG den 21 Jan., 's middags van vier uur tot kwart vóoi' vijven zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen hij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273. Amersfoort, Vrijdag 17 Januari 1896. Appelen f2.25a 12.80Peren 1'3.50af3.80 Zandaardapj elen 1'1.20 a f 1.50 p. heet. Hoenderei.a-en f4.— a 15.p. 100 st. Boter 11.— a 11.20 p.k. Kippen 10.70 a f 1.05 Kuikens 1' 0.a 10.Piepkuikens f'0.a 10.Eenden 1'0.80 a t'0,90 Jonge eenden f0.a ('0.Hazen f0,a 1'0.Wilde konijnen f'O.a 10.Tamme konijnen 10.60 a i'1.20_p. st. Duiven f 0.30 a f 0.50 p. paar Zeugen f 20. a 1'32.Biggen f4.a f7.50 Schrammen f9.— a 1'Ui- Aangevoerd waren ongeveer 50 heet. Ap pelen, 5 heet. Peren, 70 heet. Zandaardap- pelen, 8000 st. Hoendereieren, 700 kilo Boter, kiio Margarine, 3 zeugen, 225 big gen, 40 schrammen. 3.ïOste STAATS-jLOTEHMJ VIJFDE of laatste KLASSE. Tweede week. Trekking, van 16 en 17 Januari (1900 loten). Ten kantore van dén Collecteur te Amers foort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70: 8581 9517 10049 10172 11432 11447 17854- 17873 19757 en 19782. Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 8558 8500 8573 8580 9528 954910006 •10039 10040 10130 10148 10171 10173 10175 10235 10237 11403 11416 11421 11424 1Ü31 11439 11441 17772 17773 17809 1781217825 17848 17862 17871 18561 18581 1858718589 1859! 19733 19738 19754 197631978919800 en 19807. Volgende trekkingen geschieden5e klasse 21—24, 28—31 Jan. en 1 Febr. Behalve de premie van f30000, voorden laatst uitkomendon prijs van f 1000 of hooger, en de premie van f3000 voor hel laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navol gende prijzen :1 van f 100000,1 van f50000, 1 van 125 000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f 1500, 30 van f 1000, 40 van f400, 34 van f200, 104 van f 100 en 2059 van f70. 4. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER. Ch. lammerts van bueren— Maters. Amerstoort, 20 Jan. 96. TANDARTS (Nieuwe Wet) AMERSFOORT, KAMPSTRAAT 40. Voor TANDHEEL KUND E, Kunsttanden en Gebitton te consulteeren alle werkdagen van 9—42 en van i—41/2. 31W^" öperatiëii zonder pijn. Heeren Executeuren der'na latenschap wijlen den heer C. SCHELT US Jz. te Amers foort, zullen op Dinsdag 4 Fehrunri 1896, des namiddags te 2 uren, in het logement »de Vergulde Zwaan," van den heer G. SCHIMMEL, te Amersfoort, publiek aanbesteden Ml et MiOEMVEW van een Gereformeerd Wees» huis te Amersfoort. Bestek en twee teekeningen zijn a fl.50 per stel verkrijgbaar bij den Boekhandelaar J. J. BERENDS te Amersfoort. De aanwijzing op het bouwterrein zal ge houden worden door den architect W. H. KAM, te Amersfoortop Zaterdag 1 Februari 1896, 's namiddags te 2 nren. TANDARTS (Nieuwe Wet) hoek VARKENSMARKT en Zuidsingel 259 Amersfoort. SPREEKURFN Maandag en Woensdag van 4-Tlj2 uur en Vrijdag van 10—4 uur. voor TANDHEELKUNDIGE BEHANDELING. KUNSTTANDEN en GEBITTEN, Operatiën zonder pijn. Allen die iets. te vorderen bobben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen Vrou- we O. C. L. MEIJER weduwe van den heer J. R. van Alphen, gewoond hebbende te Amersfoort en aldaar overleden den 22 November 1895, wor den verzocht daarvan opgaat of be taling te doen ten kantore van den ondergeteekende vóór 15 FEBRUARI 18,96. A. H. DRIJFHOUT VAN IIOOFF. Notaris. Amersfoort. Kassier, Commissionnair in Effecten. (Yporiieen firma Van Asctt -van Wijck Co.» Kantoor Laugcstrant F. 5, Amersfoort. Koopt en verkoopt eirecten,.coupons, bui- tenlandscli bankpapier en muntspeciën. Inkasseert wissels. Sluit prolongation en be- Iceningen. Verschait wissels' op alle bi'nnen- en buitenliiii'lsi-lie bankplaatson, enz. beter dan allo bestaande en goedkooper. Complete IIUAN DER mot KOUS 13- atzonderlijke Kousjes it f0.80. Wed. J. KOOL, Utrechtsche straal. komt Zondag 26 Jan. Zie uil naar verdere advertentie's. TEGEN MAAGKWALEN, gebrek aan eetlust en slechte spijsverteering ben ik gaarne bereid, allen een door velen aanbevolen drank kosteloos Ie noemen, welke mij, ouden man. langdurig lyden bevrijdde. C. SCHELM, Oud-leeraar aan de Reaalschool te Erfwt, Duitschland. gevraagd voor oen Hollandsclio, sedert 50. jaar bestaande, 11 R A N DA SS U It AN TI E- MAATSOHAPPIJ, welke óok werkt met rnaanilelijksche premiebetaling. Brieven franco firma HEEGER Co., Wesjermarkt 9, Amsterdam.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2