Stadsnieuws. batik reeds Zaterdag 1 Februari een defini tieve beslissing nemen, en alsdan vermoe delijk ook Van Berkel's in vrijheids stelling gelasten. Door den Raad var. beheer der Nederlan- sche Opera is ontworpen een financieel plan ter verzekering van het voortbestaan dier opera gedurende een reeks van jaren. Nadere bijzonderheden daaromtrent zul len eerlang bekend gemaakt wordenintus- schen is het noodig, om het voortbestaan nog voor dit seizoen te verzekeren, dat al vast een waarborgfonds gevormd worde, het welk begroot is op f 28 000. Zoodra de eerst bedoelde operatie geplaatst zal zijn, zullen de gelden uit het voorloopig waarborgfonds, wiiarvan de aandeelen op f500 zijn gesteld, teruggeven worden. Tot beden werd voor f7000 ingeschreven. De zoogenaamde sneeuw bal heeft tot nu toe f2700 opgebracht, doch is nog rollende. Nog steeds worden, nu hier dan daar, val- sche bankbiljetten van de emissie-Krause aangeboden. Het kan daarom zijn nut hebben nogmaals mee te deelen, dat de volledige lijst der letters en nummers op die valsche biljetten is: 10 E 5090 van f 300 D V 5G3S van ƒ100 A A 9966 i> 200 D V 5667 110 Q (J 9900 »200 D V 6710 »1Ü0 E E 5990 100 D V 4512 100 D F 9482 i>100 D V 4513 100 I) T 3482 100 D V 4514 100 D V 3420 100 D V 5630 100 D V 3437 100 D V 5033 100 D V 4464 100 D V 5645 »1Ü0 V 5035 »100 D V 6715 100 D V 5630 100 Q 0 9006 100 D V 5637 i>100 De Ilaagsche Cl, voegt hierbij, daar onmo gelijk iedereen al de nummers en letters onthouden kan, den raad weigert eenvoudig alle bankbiljetten /an 1*100 aan te nemen. Nu de Nederlundsche Bank, zegt zij, voor wie de schade betrekkelijk onbeduidend zou wezen, blijkbaar volhardt in haar streven om do schade te laten dragen door het. publiek, dat de valsche biljetten te goeder trouw voor échte in betaling nam in plants van de valsche papiertjes stillekens in te trekken nu blijft er voor het publiek, dat zich tegen die schade niet kan vrijwaren (daar alleen deskundigen de valschheid kunnen ontdekken) slechts éen middel van verweer overde Bank met haar biljetten te laten zitten. En dat middel zal weldra afdoende werken. Want als de biljetten van f 400 in groeten getale naar de Bank terugloopen, dan wordt haar rente-verlies spoedig veel grooter dan wanneer zij de valsche papiertjes tegen uit betaling van het nominale bedrag aannam. Volgens het Bouwkundig Weekblad is den heer II. P. Rerluge Nz. door de commissie voor den Beursbouw te Amsterdam opgedragen liet. maken van een plan voor een nieuw Beursgebouw. Deze commissie bemoeide zich tot nu toe met liet bespreken van plannen tot restauratie van het oude gebouw. Een nieuwe beurs is er daarom echter nog niet. Een onfeilbaar geneesmiddel.Hetgroote leger der ziekten, die de geneeskunde heeft geconstateerd, vinden hun oorzaak in kleinig heden, die gemakelijk hadden kunnen voor komen worden, als 't lichaam de behoorlijke zorg had ondervonden. Vooral in twee orga nen zetelen de ziekte: in het hart met de bloedvaten, dus liet bloed zelf, en de maag inetde andere spijsverteringsorganen, 't Moest ieders voornaamste plicht zijn deze tegen allen schadelijken invloed te beschermen. Maar als die plicht, niet wordt vervuld als men ze dag aan dag uitstelt, dan moet men een groot deel van de fout iu de mcnsche- lijke gemakzucht zoeken, Waakzaamheid voor 't lichaam en zorgvuldige behandeling ervan wordt zeer weinig beoefenddc gevolgen zijn kwalen aan maag, hart. longen, lever en nieren, jicht, rheumaliuk enz., waarvan de lijder zich later de oorzaak niet kan verkla ren. 't Is dus een wezenlijke weldaad de menschluiid een geneesmiddel in handen te geven, waardoor zij zich, zonder inspanning van geest of lichaam, die waakzaamheid kan besparen, de organen versterken en daardoor 't lichaam in goede gezondheid bewaren. Dat. geneesmiddel is Warner's Safe ('ure, die alle bestand deelen bevatten om 't organisme te versterken of te verbeteren en, als 't zich in ziekelijke staal bevind, het te herstellen. 'i Volgende attest van Mad. Anna Bi.kc- FKH.Sclilossberg. Zolliken, Zwitserland, bewijst duidelijk de genezende kracht van dit. genees middel. Zij schrjjft»II< deel u thans mede, dat mijn zoon, nadat hij slechts een klein weinigje van de derde llaeon gebruikt had, rnet de levendigste vreugde betuigde, dat hij volmaakt genezen was en dat hij met Gods hulp weder als vóór 7.|jn ziekte den gansehen nacht kan slapen. Dit verschaft niet alleen zijn gezin, maar nok mij zulk eene groote vreugde, dat wij 't hij iedere gelegenheid aan anderen verhalen ids een wonder, -opdat zij er ook gebruik v m kunnen maken. Verkrijgbaar bij T. I'. v. d. BKRGII&Zoon Heilige weg, Utrecht, G. J. W. SN A Ijl LIE Steiger, Rotterdam. Onlangs deelden we. op gezag van de Echo min Cuyk mee, dat drie pachters hun pachtpenningon aan de eigenaars ten volle moesten betalen, niettegenstaande de Minister, met het oog op de schade door hagelslag geleden, gedeeltelijke vrijstelling der grond belasting had verleend. In genoemd blad komt thans .een Inge zonden stuk voor, waarin de opzichter der eigenaars verzekert, dat den pachters de be lastingpenningen zullen worden terugbetaald. De Echo van Cuyk kan dezen tekeer alleen toeschrijven aan een tusschenkoinst van den Minister, die dooi' het overnemen van het bericht in de bladen, op de zaak opmerkzaam is gemaakt. Door de Uitgevers-Maatschappij «Neder land", te 's-Gravenhage, is een catalogus uitgegeven van de bij haar versohenen ge il lustreerde jongens- en meisjesboeken. Wij vinden daarin de titels der werken van een twintigtal Nederlundsche en Buitenlandsche schrijvers, waaronder de beste, die voor de jeugd geschreven hebben. Men verzoekt ons te melden, dat deze catalogus gratis bij genoemde maatschappij te verkrijgen is. Met het kwartjesvinden is tegenwoordig een andere kunstgreep, het kwartjeshouden, in concurrentie getreden. Zoo toch het ge val zich heeft toegedragen als men verhaalt, dan zijn te 's-Gravenhage eenige personen het slachtoffer geworden van de volgende manoeuvre. Een manspersoon, rnet een geldtasch om het lijf en die voor een geldophaler wordt aangezien, bevindt zich toevallig voor een huis op het oogenblik, dat. melkboer, bakker of kruidenier heeft aangebeld en het geld van de dienstbode in ontvangst zal nemen. De zoogenaamde kassierslooper vraagt, hetzij aan den waren bezorger, hetzij aan de dienstbode, of zij hem bijv. voor een kwartje met 5 centen, .lie hij op de platte hand voor hen uitgestrekt houdt, drie dubbeltjes kunnen geven. Zoodra hij het gevraagde kleingeld in handen heeft,, doet hij alsof hij het in ruil te geven geld in de hand laat glijden van zijn wisselaars, die nadat de man zich, met den stap van iemand die grooten haast heelt, uit de voeten heeft gemaakt, tot de ont dekking komen, dat, het zilverstukje niet naast het kopergeld in hun hand is terecht gekomen. Daar het geval niet op zichzelf staat,, ver moedt men, dat de pseudo-geldophaler dooi de eene of andere kleefstof bewerkt, dat het zilver in zijn hand achterblijft op het oogenblik, dat hij de bereidwillige menseben met de paar centen verblindt. De heer Pierson, die de leiding heeft van de werken ter bevloeiing van de Solo-vallei, heeft daarbij een dame tol klerk aangesteld op een traotemèpt van f 100 's maunds, en dit omdat zij zoo goed met de schrijfmachine kan omgaanDit, is het eerste geval, dat in Indie zulk een Staatsbetrekking in vrouwe lijke handen komt; dames worden noch tot hei groot- noch tot het klein-ambtenaars-exa- men toegelaten. liet zij nogmaals herinnerd, dat het mor gen, Vrijdag, de laatste dag is waarop de in 1877 geborenen zich ter Gemeente-secre tarie kunnen aanmelden voor de Nationale militie. Behalve het in ons vorig nummer ver melde legaat van f500 aan de Diaconie- armeu, is door wijlen mejuffrouw E. Hen- drikse—Van Daal, gelijke som vermaakt aan hel Hervormd Diaconie oude mannen- en vrouwenhuis. Onderstaand adres, door ruim tachtig in gezetenen onderteekend, is Dinsdag aan den Raad onzer Gemeente toegezonden De, ondergeteekenden, inwoners der ge meente Amersfoort: overwegende, dat in deze gemeente eene plaatselijke direct,e-belasting naar liet in- koinen is ingevoerd en in de verordening van genoemde wet wordt bepaald, dat. een direcio-belasting naar hel inkomen wordt geheven, mits dat inkomen f500 of meer bedraagt; dat ieder burger daarin wordt uitgenoodigd eigen aangifte te doen van zijn zuiver inkomen 's jnars dat, hern duarbfj dn keus wordt gelaten zulks te doen gesplitst of in een gestelde dat liet inschrijvingsbiljet mode constateert dut, een gesplitste opgave in sommige geval len niet leun gegeven worden dat een aangifte in klasse alleen dit na deel aan den inschrijver bezorgt, dat. oen maximum in de aangegeven klasse gehe ven wordt,; 'lat. van dun inschrijver wordt verlangd dat zijn opgave als Lor goeder trouw geduun, door hein onderleekend worde tot de ervaring gekomen dat, eigen opgave van honderden ingeze- lenen betreffende het jaurlijkscli inkomen i als trouweloos werd beschouwd en oen 1 ambtshalve verheugde aanslag in de plaats gesteld geven met verschuldigd en eerbied te ken nen, dat door deze handelswijze hot eerlijk heidsgevoel ten diepste werd gekrenkt dat de wijze waarop het plaatselijk ko hier door het Dagelijkseh Bestuur, bijge staan door een Commissie van Bystaiul, wordt opgemaakt, beslist moet worden algekeurit, omdat daarbij, naar gebleken is, allerwitle- kuiirigst eigen aangifte, als te zijn trouwe loos gedaan, werd afgewezen en een ambts halve verhoogde aanslag daarvoor in de plaats gesteld, zonder dat de betrokken persoon een enkel motief mocht vernemen, waarop zulk een grievende daad berusten kon dat, bij reclameering daartegen, een ver wijzing naar een Commissie van Haudsleden niet doeltreflend is, daar van deze Commissie eene motiveering omtrent den ambtshal ven verhoogden aanslag te vergeefs werd verwacht en alzoo de reden van een willekeurige, den getroffene onrechtvaardige voorkomende be lasting-verhooging geheel in het duister bieei dat een dergelijke manier van handelen volkomen in strijd is met billijkheid en recht dat de ondergeteekenden mitsdien deze grieven en bezwaren aan de aandachtige overweging uwer vergadering onderwerpen, met vrijmoedig maar dringend verzoek een einde te maken aan zulk eene uwe mede- ingezetenen in de uitvoering diep krenkende belasting-verordening, en die maatregelen te nemen, welke strekken kunnen om de onrust en wrevel alom in deze gemeente daar door verwekt weg te nemen. Hetwelk doende, enz. Hot, bericht, dat jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck ontslag gevraagd en be komen heeft als Gouverneur van Suriname vereischt nadere toelichting, die voorshands nog ontbreekt, zegt de Standaard. «Intusf ;hen is liet vermoeden niet geheel te onderdrukken," voegt het blad er bij, »dai er zeker verband bestaat tusschen dit ont slag en de weigering van den Minister van Koloniën om op de uegrooting van Suriname de voorgestelde verhooging voor de Mora vische scholen ie brengen. Uit het kort de bat, door den heer Th. Maclcay nog kort geleden gevoerd over de onverklaarbare houding van den Minister, heugt ook onzen lezers nog, waarover de quaestie liep. Er kend werd, dat verhooging noodig was, maai de Minister moest eerst een maatstaf heb ben, om de verhooging zóo te regelen, dat, de Roomsehon niet op hun beurt gingen klagen. Maar die maatstaf bleef zoek. En na jaar en dag bleef men even verde Gouverneur, aldoor op verhooging aandrin gende. en de Minister aldoor weigerende om dien post over te nemen, liet pikeert ons zeer, te vernemen, of het metterdaad op dit punt tot botsing tusschen Minister en Gouverneur gekomen ismen zou dan staan voor een nieuwe proeve van de ge- dienst, igheden der practijk, waarin dit Ka binet gekonfijt is. Toch schorten we ons oordeel op. Voor Suijinamo doet intusschen dit ontslag ons leed, want tot de cijfers toe tooiien ons aan, dat het; bewind van don nu afgetredenon Gouverneur in meer dan óen opzicht voor de Kolonie gelukkig was. Onder de. anti-revolutiomiairen hier te lande zal daarentegen de terugkomst van den heer Van Asch van Wijck friet vreugde verno men worden. Hij is een edelman, die door zijn trouw en toewijding bet hart van ons volk stal. De militaire apotheker der 2e klasse J. F. Pool, van het Militair hospitaal hier, is aan gewezen om 16 Mei a.s. zyn bestemming naar West-lndic te volgen. Sergeant J. P. Koster,van het 5e regiment infanterie hier, wordt gedetacheerd hij het vaste kader van het Koloniaal werfdepot, ter vervanging van sergeant J. Ankers, die dan naar zijn korps terugkeert. De sergeanten P. de Jong en J. A. M. Schotman, van het 5e regiment infanterie hier, worden van 1 Februari tot 15 Mei gedetacheerd hij de Normaal schietschool te 's-Gavonhage, tot liet volgen van den gymmas- tiek-en schermcursus. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e arrondissement is J. K, milicien van het 5e regiment infanterie schuldig verklaard aan eerste desertie in tijd van vrede, door het als verlofganger der Nationale militie, niet vol doen aan een oproeping tot den werkelyken dienst, zonder vrijwillige terugkomst binnen vier vveken, en veroordeeld tot een militaire detentie voor den tijd van veertien dagen, be halve do proceskosten. I)o afdoeling „Amersfoort" vim hol, Nedcrl. Werk - lieden Verbond I'/iliiniimium vierde Dinsdagavond in (Mil,a iiiuir Sjnrisr bosluun. Nadat de voorzitter Jan van don Brink de SCO leden mot hun vrouwen een hartelijk wolkom loe- (inroepen, van I's. 103 hot eerste vórs doen zinnen do vergaih-rmg met gebod «impend had, sprak hu, naar aanleiding van den door hem vooiyeh-aw lilden ImiIiïi, een kort. openingswoord. waarin hij O.I». ar op wees, dut men niet iiltjjd hel leven vim de schaduwzijde helte bezien, vooral on een jimrioost. Iiij dood dan ook inzonderheid lotton op de vele •zegeningenzoowel do algomeene als de bij- zondere. in hel afgeloopen jaar ondervondende teleurstellingen werden editor niet geheel verzwegen. fit hel verslag van den secretaris blonk, dat hot ledental van 170 tot 190 is geklommen12 leden vergaderingen, gemiddeld door '/a dol' loden bezocht, werden gehouden, waarop behandeld en besproken zijn. behalve de huishoiulelijko aangelegenheden, verschillende maatschappelijke, vraagstukken o.m, iie regeling der pensionueering van oude werklie den, naar aanleiding van dc motio-1 leidt, afgev. tor Tweede Kamer, In voroeniging melden 11. K. Volks bond zijn pogingen aangewend tot verbetering der loonsstondaard alhier, en liet verzoek aan den Ge meenteraad betreüodo liet maken van bepalingen om trent minimum-loon en maximum-werktijd is her haald. Wederom was men in slaat .'100 exemplaren van De Keuveltuir gratis te verspreiden. Dc rekening sluit niet een batig saldo. Do pen ningmeester van liet Ondersteuningsfonds deelde mede dat het ledental van dat fonds vau 130 totl47 is geklommen. Aan 31 personen werd, samen gedu rende 112'/, week, uitkeoring gedaan. Ook deze rekening heeft een batig slot. Hierna bracht een der afgevaardigden van de afd. „Baarn" de gelukwenschen zijner vereeniging over en dood eenige medodeelingen omtrent do tot stand koming van de pas opgerichte afdeoling. Verder werden bij afwisseling samenspraken ou voordraohten gedaan, sommige van ernstigen toon andere van zeer luimigen en vroolijkon aard. Ook zingen werd niet vergeten; want tot verpooziug werd nog al eons een Psaim, Vaderlandseh liocl of ander vers gezon gen. Aan liet einde bracht de voorzitter dank anti allen die hadden meêgewerkt tot het welalngen van dezen feostelijken avond, waarna ook de vergadering, bij monde van een der leden, den voorzitter dank zeide voor zijn leiding on zijn arbeid in liet afgeloopen jaar. Na staande liet laatste vers van den Avond zang gezongen te hebben, werd do vergadering met dankgebed gesloten, Nu tie tijd begint te naderen, vestigen wij nog even de aandacht op de Tentoonstelling van werkstukken in vrijen tijd vervaardigd, half Februari door »Lieldadigheid" te houden. Veel is reeds ingezonden, maat' de keer Peerlkamp (Zuidsingel) verwacht nog rneer. Ter gisteravond gehouden algemcone vergadering van de „Amersfoortsche Begrafenis Vereeniging" bleek, dat in 1395 het ledental is gestegen tot 375. Er werden ttö bografenissi n uitgevoerd door do vereeniging on wel15 van de le, 13 van de 2e, C van de 3e, (I van do'4e en 25 van de 5e klasse hier uit blykt, dat de begrafenissen le en 2e klasse steeds toenemen, die der 3e en 4c klasse daartegen afne men, welk laatste wordt toegeschreven aan het optreden van particuliere lijkbezorgers, die zich niet ontzien hun (nonsten aan te bieden zoodra zij slechts vernomen, dat in eenig huis een stervende is. De Vereeniging daarentegen wacht tot haar diensten worden verlangd. Eén begrafenis werd uitgevoerd buiten do stad. Voor welke moeilijkheden en onaangenaamheden 'de Direeteur, tlo hoer II. E. van Sweden, do nabe staanden by deze gelegenheid vrijwaarde, bleek uit zijn verslag. De rekening sloot mot oen batig saldo. Tot commissaris werd met algomeene stemmen gekozen de lieer H. E. L, van Lanschot Hubrecht, tot secretaris de lieer P, J. Fredei'iks, in de plaats van don heer J. G. Loinwober, die als zoodanig aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was en onder dankbetuiging werd gedechargeerd. Eerlijk gezegd hebben we, trots de warme aanbevelingen in de bladen, gevreesd, dat het opera-ensemble Cos pi" ons even zeer zou desillusioiieeren als indertijd »De nieuwe jongen" onzaliger gedachtenis, maar 't heeft onze stoutste verwachtingen verre overtroll'en, vooral na de pauze, toen de leehjke zwarte rokken, met nog loelyker witte handschoenen (wat is ons «gala" toch foei-leelyk) vervan gen waren door costumes, die ook 't oog wat gaven. Dat het podium zoo wit, en de piano een kwart toon te hoog was, inoge wel licht minder aangenaam geweest zijn voor de executanten, de stemming in de boven verwachting goed gevulde zaal was er niet minder warm om. Zelden merkten wezóo'n enthusiasme op; handjes in overvloed, af en toe zelfs een «eviva". 't Was dan ook mooi, heel mooi zelfsde lieer Van Aken had wél gelijk, toen hij zeide, dat zóo iets uitstekends hier niet licht weer te genieten zou zijn. De piano-begeleiding was het boven aangeduide bezwaar in aanmerking genomen uitmuntend en vormde óen geheel met den zang. De vier stemmen gaven blijk van veel school, zij «leze - vooral bij de dames ook eenigszins anders dan de algemeen hoerschende, en dus om zoo to zeggen, naar de methode van mevrouw Ciccolini. De alt en de tenor hadden wel hel. mooiste geluid, wat bij de eerste vooral bleek uit haar mooien overgang van Jiuisset naar borststem, bij den laatste uit zijn liiusset-zang in Fra Üiavolodc sopraan was wonder krachtig, oen enkele maal wat schelde liaryton had hier en daar wat molliger kunnen zijn. Dit neemt alles niet, weg, dat bij een wedor-optrndên (tiet gezelschap komt in 't na jaar terug iu Ollanda) dit fiuartet even warm toegejuicht en oven hartelijk ontvangen zal worden. Geen adio dan ook, maar een a revidervi. Aangaande „Een Zondares", dat do tooneoiiston van hel Urand-thóiUre aanstaanden Dinsdag hier zullen opvoeren, zegt hol Jlatnlelsbltul liet is oen uitstekend stuk, hooiend van A. tot Z,, on behelst dc geschiedenis van non jongo vrouw die, na door armoede en ellende buiten haar eclmlit op don slechten weg to zijn geraakt, zich meester hooft, welen te maken van do pupioron oonor andere, welke zij dood waande en, voor deze doorgaande, oen gemakkelijk loven leidt. Maar de doodgewaande komt terug en dan begint do strijd voor du zondaren, dio bol in haar macht, hooft haar mudediugster te

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2