Binnenland. Stadsnieuws. Ingezonden. SPOUT. De mensch zij niet enkel stof hij is ook niet enkel geest; men mag het eene niet achter stellen bij het andere dat is de kunst. Bij de opvoeding der jeugd moeten alle factoren worden nagegaanwie oorzaak is, dat een er van wordt verwaarloosd, begaat een schro melijk onrecht aan het individu, maar ook aan de maatschappij, aan de menschheid in haar geheel. En nu kan men zich by het onderwijs niet genoeg de vraag voorleggen of men wel voortdurend bedacht is op het noodzakelijk evenwicht. Wat geeft de theorie, die dood is: wat liet woord zonder de daad wat kennis zonder kracht en karakter Aldus ongeveer de heer F. Wesseling in zijn mie, gehouden te 's-Hertogenbosch ter 30ste Algoineene vergadering van de Ver- eeniging van leeraren aan inrichtingen van Middelbaar onderwijs. Een zeer gelukkig denkbeeld achten wij het, dat onze ten deze zoo volkomen bevoegde stadgenoot, die rede heeft doen drukken en, voorzien van 9, grooteudeels zeer goed geslaagde, photo-zincographieün, ouder ieders bereik heeft gebracht. Geen ouder wiens kind in de waren zin iles woords lijdt onder de schromelijke over lading welke liet. nog wel in zijn ontwikke- lirigs-periode, op Burgerschool of Gymnasium ondervindt door den-f- 1 vakkeu (gedoceerd door evenveel specialisten en waarin het dus I allf moet uitmunten) vakken waarvan het j in het werkelijke leven toch geen nut heeft en lie het na zijn laatste examen dan ook zich haast overboord te werpen, geen ouder zal niet met blijdschap lezen, dat een ernstig leeruur, een erkend paedagoog. het opnam voor de jongens, die in waarheid na 14 uur daags hlokkens meer behoefte hebben aan lucht dan aan brood. Hoe geheel anders klinkt dit alles dan de I bekende we zouden haastzeggen mode-)ver- zuchlingen ia verslagen van enkele onzer inrichtingen van hoog-, hooger- en hoogst onderwijs. Natuurlijk gaat ook de heer Wesseling volkomen mee met den onomstootelijken regel, dat overdrijving schaadt, dat elke sport niet mag ontaarden in racerij (do zet ter las: razernij!), doch dat een goede lichaamsbeweging liet voor de kinderen werkelijk te zware onderwijsmoet afwisselen. He schrijver wijst op de roei-oefeningen hier ter stede, hot kustie-spel (alias Lawn- teiinis. in Hen Haag Lamme tin us genoemd), de uelloopeii mei hindernissen, trek kamp (een mooi Nederlandsch woord voor #tug o'wiir"). duwkamp. worstelen en de excur sion - alles zoo geheel anders dan de oefe ningen in de gymnastiekzaal, slechts aan genaam voor de werkelijk geoel'enden, nut tig voor wellicht geen enkele. Men wyte de slechte regeling van dezen tak van ouder wijs echter niet. aan de leeraren, maar aan de gebrekkige wetgeving. Men leze en herleze dit betoog, dat we. zoo niet in aller, dan toch in zeer veler ban den weiisclien. Fn na het gelezen en her lezen te hebben, overdenkt' men dit warm pleidooi voor de veulens, die eens in de wei moeten dartelen, en clrage zijn steentje bij om bel te doen toepassen in broeden, zeer breeden kring. Dan zal mettertijd misschien niet langer',3 der adspirant-cadetten of adelborsten licha melijk ongeschikt worden bevonden. *i Soorten gvinua-tii'l:. Opmerkingenbetreftende Volgens het Handelsblad zou er ook dit jaar geen examen voor kommieze» der be lastingen plaats bobben, daar het getal va cante plaatsen, ofschoon in 1894 en '95 geen examen gehouden werd, nog zeer gering is, en men zich voorloopig met kommiezen te water zal behelpen. Het aantal liefhebbers zou nu reeds mei- dan 500 bedragen. De Staatscommissie voor een wettelijke regeling der Begrafenisfondsen is Zaterdag te 's Gravenhage bijeengekomen, in het ge bouw voor bet burgerlijk pensioenfonds. De Minister van Financiën heeft verklaard, dat net. niet op zijn weg ligt te bewerken, dat op andere dan Rijkswegen geen tol ge lieven wordt van rijwielen. Sedert, 1 Februari zijn ingevoerd goed- koope retuurbiljetten voor drie dagen dooi de Hollandsche Spoorwegmaatschappij, als maatregel van concurrentie tegen de Kilo- meterboekjes, maar alleen van Amsterdam naar Rotterdam en naar de stations van de lijn Rotterdam—Roosendaal, en omgekeerd van die stations naar Amsterdamd. w. z. alleen van die trajecten, waarop de twee e.vpioiteerende maatschappijen elkaar in de in de wielen rijden, maar niet voor de tus- sehengelegen stations, niet voor die trajec ten, waarop men geen schade van den con current te vreezeu heeft. De Haagsche Cl. noemt dit «kleingeestige concurrentie". Zij kon daarin wel eens gelijk hebben. Volgens de in den regel zeer goed inge lichte Residentiebode is de Memorie van ant- j woord op de Kieswet -serst to verwachten na de I eindbeslissing der Tweede Kamer over het ontwerp van wet op liet Personeel en dus, wijl de Kamer eers; IS Februari weer bijeen kom!, niet vóór einde Maart of begin April. Van de openbare behandeling der Kieswet kan dus geen sprake zijn voor Mei of Juni, zoodal do Eerste Kamer haar zeker niet vóór September zal kunnen behandelen. Ook de Ilaaysche courant en het Handcls- blad geven thans gerustellende verzekeringen, die do vrees wegnemen, doorliet Vaderland geopperd, dat door de late behandeling der Begrootbar. de pensioenen voor weduwen van Biii'gelijke ambtenaren tilat tijdig zouden De I. r-o' Kamer heelt trouwens ook heden reeds deze zaak in behandeling ge nomen. Staatscourant *24 bevat de Wet van -0 Januari houdende bepalingen omtrent hot in werking treden van de wet op het faillis sement on de surséance van betaling, de wyziging der bestaande wetten in verband daarmede, en den datum van overgang der oude wetgeving tol de nieuwe. Volgens de Haagsche bladen wordt, aan hot Departement van Financiën druk ge werkt aan een nota van wijzigingen op het ontwerp van wet tut herziening van bel Personeel. Verrassingen van de Amsterdamsche ten toonstelling. Iemand, die 50 Amsterdamsehe-tentoon- slelliugsloteu had. won éen kinderzak- pistooltje van hoogstens 30 cent! Fen ander iemand, die 440 loten kocht, won'en overhemd! 'n Duur beestje. Nóg een ander iemand won volgens de trekkmgslijst een piano. Mot vrouwlief maakte hij een lange en duro reis naar de Hoofdstad en kreeg toen zijn prijseen glas-piano met twee houten stokjeswaarde 25 cent «Laat. de linkerhand" niet weten wat de rechter geeftzeide een gegoed ingezetene van Oud-Beierland tot den collectant, .lie hem de bus voorhield, bestemd om gelden te ver zamelen ten bate der nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers uit Zwartewaal. Hij opende de linkerhand boven de bus, en wierp zijn gift in de gleuf. Die gleuf schijnt echter niet ingericht te zijn om alles door te laten wat daarin geworpen wordt, want ook ile gift van den man bleef vastzitten, en. toen ile collectant zijn oog er op vestigde, bleek het dat er een.... knoop in zat. Deze gewichtige gebeurtenis was spoedig alom bekend. Het gevolg was. dat een volks oploop voor 's mans woning ontstond, een bombardement met. steenen begon, terwijl tevens deuren en vensters vol hatelijkheden geschreven werden. De politie was spoedig op het berdreigde punt aanwezig, en wist de orde te herstellen. lu liet Nieuwsblad voor de Hoekschewaurd is nu de volgende advertetie te lezen: «De ondergeieekeude verklaart de knoop te hebben geworpen in debus voor de Zwar- tewaulsclie collecte, en daarvoor in de plaats gegeven te hebben vijf gulden voorgezegde Zwartewaulscbe Weduwen en weezen.'' Dut er dames zijn, die zich. om welke reden dan ook. voor een jaar of wat jonger uilgeveii dull zij zijn, is bekend. Slechts zel den echter zullen zij dit zoo lang volhouden als zekere juffrouw Stollenwerck te Weert, die eursi na h.uir dood bleek, in plaats van 94 jaar, 102 jaar oud te zijn. Het kan ook wezen, dat de oude ziel liet. zelf niet wist; j immers, wie' honderd jaar wordt, wil het iti den regel svel weten. De maandclyksche Zendingsbidstond zal hier morgenavond om 8 uur gehouden wor den, in bet lokaal De Zaaier. Tot president-kerkvoogd der Ned. Her vormde gemeente is benoemd de heer 1'. van I der Want J.Mz. Luitenant F. H. W. de Quartel, van het 5e regiment infanterie hier, is op zijn verzoek met ingang van 1 Maart e. k. overgeplaatst bij het 8e regiment, in garnizoen te Arnhem. i De zilveren medaille voor 24-jarigen trou- wen dienst is op plechtige wijze uitgereikt aan sergeant 1'. J. 11. Gourts, en de bronzen medaille voor 12-jarigen dienst aan sergeant- majoor R. Meijer, beiden van het. 5e regiment I infanterie hier. Wij meenen wel te doen met. onze stad- genooten, die een bond bozitteü eens te herin neren aan hun verplichting om die alsnog aan te geven voor de hondenbelasting. Telken jare toch moeten de honden op nieuw voor de belasting worden aangegeven en zij. die duaruaii nog niet voldeden, dienen I zich nu te haasten tenzij ze zich wéllen bloot- stellen aan bekeuring en strafvervolging. In Januari is uit den regenmeter hier af getapt 35.5 rn. M. neerslag. tegen_42 in de correspondeereinle maand van 1895. Er waren slechts (5 regendagen (van 12 tot 17): de grootste hoeveelheid neerslag die op éen dag werd afgetapt, bedroeg 20 m.M, de kleinste l in.M. In 1891 werden door het Rijkstelegraaf kantoor hier verzonden 11 743 gewone en 14 dieiisttelegrummen ontvangen 11941 gewone en 112diensttelegrammen;opgenomen en ver der geseind 3406 - te zaïnen 27 216, tegen 20 148 iu 1894. Zelfs den voortrellijken Homerus wordt ten laste gelegd wel eens ingedut te zijn en dat ook het hoste paard wel eens kan struikelen, is een oude en vaak bewezen waarheid. Iets dergelijks moet ook de reden zijn, dat het 3e symphonie-concert zoo heel anders was dan alle vorige. Fr zat geen gang in en er was geen leven iu te krijgen. We zijn zóo verwend, dat we wel eens een enkele inaal minder gunstig over een uitvoering mogen spreken. Niet, dat de soli van de heeren Ferrée en Van Anken niet met veel kunstvaardigheid werden gespeeld (Volkmanu'sSerenade werd trouwens vroeger reeds door den heer Ferrée hier ten gehoore gebracht), niet, dat de ensemble-nummers over 'talgemeen lofver- dienden (Czibuika's Soruje d'anwur moest zelfs gebisseerd worden) maar 't klopte niet zoo als gewoonlijk; de dirigent scheen van den aanvang ontstemd, al bewees hij ook in Beethoven's Romance weder zijn meester schap. Van de soliste mogen wel zwijgenze heeft anders een uitstekenden naam ook als zangleerares, doch schijnt al bijzonder slecht gedisponeerd te zijn geweest. Bij het 4e concert zal de lieer Van Aak en den onaangenamen indruk van deze uit voering geheel uitwisschenwe zijn daarvan stellig overtuigd. Aangaande het spel der hoofdpersc Ren Zondaresdat morgenavond hier gaat en te Nijmegen tweemaal moest gegeven worden om allen tevreden te kunnen stellen, zegt de Nijmcegschc ert Zelden inwiku' hier oen actrice grooier indruk up de toeschouwers dun pi stern vond mevrouw Julia v;u: Lier—Cuijpers inol hn:ir voortreffelijke opvatting der hoofdrol in „Ken Zondares.'' Met. klimmende be- lnngstelling werd zij vier bedrijven lang door een aandachtig luisterend, zeer talrijk publiek in haar zeldzaam schoon spel gevolgd, en toen tot aller spijt de gordijn voor het laatst viel, brak een storm van toejuichingen los en was men niet tevreden vóór de kunstenares zich nog tweemaal vertoond had. Het drama ..Een Zondares" vordert intussehengoede krachten om het -pel der hoofdpersoon volkomen te doen uitkomen, en die krachten ontbraken gis teren niet. In de eerste plaats was het de heerSehwab, die mevrouw Van Lier met veel talent ter zijde stond, en vooral in het heuste bedrijf buitengewoon fraai spel te zien gaf. maar ook mevrouw Ellenber ger en mejuffrouw Anna Henkers hadden vele ge lukkige (.Ogenblikken en brachten niet weinig tot liet succes hij. De heer Malberbe verdiende mede een woord van lof. De geheele voorstolling slaagde uitmuntend. Ter Zaterdagmiddag hier gehouden vergadering van de plaatselijke afdoeling van het Nederlundseh. Ouderwijzer- (feuooisuUnp leidde de heer A. M Kollewijn Xz. in de voorstellen tot vereenvoudiging onzer lastige spelling. Dat de nieuwe spelling-vereeniging nog niet even veel maal ltKXi leden telt als ze er nu honderdtallen heeft, ligt vulgcns spr. grootendeel- aan de onver schilligheid van velen, die aan deze nieuwigheid niet doen, anderdeels aan de meening, dat vereen voudiging niet noodig zou zijn omdat hot stelsel- De Vries niet moeilijk i-, terwijl toch Matthijs de Vries-zolf voortdurend zijn Woordenlijst raadpleegde om het geel: oht enz. na te gaan. De uitzonderingen oji de regels, door spraakkunstmakers in elkaar ge zet. zijn zóo talrijk, dat zelfs het beste geheugen te kort schiet om zo alle te kunnen onthouden. Sommigen zijn afkeerig van de vereenvoudiging omdat ze geloven, dat. haar volgers „maar raak schrijven," of omdat ze zwarigheid maken tegen een zin als „die man gaat uit bedelen," alsof men niet uit het zinsverband kan opmaken of die man bedelt dau wel bedeelt. Er zijn er, die „rievier" lecljjk vinden, terwijl ze niets hebben togen „ziehier", die om „onwetticseh" lachen, doch „vyerpspics" een heel gewoon woord vinden. Waarlijk, als men alles gaat afkeuren wat bij den eersten oogopslag vreemd lijkt, waar moot het dan heen met de beoefening van welke wetenschap dan ook? Spr. herinnerde hoe liet gesproken woord er geweest is lang vóór men er aan dacht het in schrift te bren gen, maar hoe ook do overheerschende gezichtsindruk van het geschreven woord heeft ingewerkt op het gesproken woord. Vooral in ons land is de spreek taal ontzaglijk verwaarloosd ten koste van dcschrijf taaler zijn zelfs velen, die gelooven, dat de schrijf taal anders moet zijn dan de spreektaalen toch moctde spreektaal de grondslag zijn voorde schrijftaal en mug die rol niet. worden vervuld door spraak kunsten. Hij de doode ta.en kan dat nu eenmaal niet anders; bij een levende taal is dit eenvoudig een dwaasheid. Wat is nu do bedoeling van de Vereeniging tot vereenvoudiging onzer spelling? Eenvoudig om onze m.iii e taal te ontdoen van hetgeen het stelsel-De Vries onwetenschappelijks, willekeurigs en onleef baar- heeft. We! zou men aanstonds nog meer ver anderingen willen aanbrengen, dooh cr is besloten niet te veel gelijk te doen. Er werd druk gebruik gemaakt van de gelegen heid tot debut, waarbij vooral blook, dat men inder daad vi"gemzen had over de voorstellen, doel, ze eerst nu, nu deze zoo duidelijke uiteenzetting, vol komen begreep. De medcdceiing dut binnenkort een bckii >pt<! ,-praakKunst en een woonlenlysije zal ver schijnen. werd met grootc belangstelling ontvangen. Zei r velen triv.en aanstonds als lid der Vereeni ging toe, zelfs in zóo groot aantal, dat hier ter stede een alznnderljjke afdoeling is geconstitueerd. De hoer Mczger, Zuidsingel 273, doet nog maals een beroep op weldadige stadgenooten die hem, ten behoeve van «Liefdadigheid" spysbrieljes willen afstaaner is groote be hoefte aan. Te Utrecht werden verleden week bij verschillende winkeliers valsche dubbeltjes met den beeldenaar van Koningin Wilhel- mina en het jaartal '1895 in betaling ge- Daar zegt het Ulrcchlsch dagblad men het aanwezig zijn dier valsche munt stukjes echter meestal eerst bemerkte bij het opmaken van de kas, bleef de persoon, door wien ze werden uitgegeven, onbekend. Intussehen kan het zijn nut hebben, dat inen wete, dat de valsche dubbeltjes, hoe wel blijkbaar met veel zorg afgewerkt, door de loodachtige kleur gemakkelijk van de echte zijn te onderscheiden. Men zij ook hier, zoo dicht in de nabijheid van Utrecht, op zijn hoede. Het is der politie hier gelukt de daders te ontdekken en aan te houden van de inbra ken hier in December gepleegd. De bewijzen zijn zóo overtuigend, dat geen ontkennen meer zal helpen. Intussehen moeten wij ons thans beperken tot deze mededeeling. In de regeling van de wijze waarop de keuringen van stieren, beeren en rammen, uitgeschreven of uit te schrijven door af- deelingsbesturen van het Utrechtsch Genoot schap voor Landbouw en kruidkunde zullen plaats hebben, is een groote verandering en verbetering aangebracht. Had tot dusver elke afdeeling haar eigen keuringscommissie voortaan treedt bijstierenkeuringen voor alle afdeelingen dezelfde commissie op, bestaande uit drie leden. Deze leden, zoowel als de plaatsvervangers, worden benoemd door Gedeputeerde Staten, op voordracht van het hoofdbestuur van het genootschap. Zij moeten woonachtig zijn buiten de provincie Utrecht. Beeren en rammen worden, evenals tot dus ver geschiedde, gekeurd door een jury, te benoemen door het bestuur van elke af deeling, welke een keuring uitschrijft. Verder is de volgende nieuwe bepaling door bet hoofdbestuur gemaakt Alle keuringen worden bijgewoond door een door het hoofdbestuur ie benoemen afgevaardigde, die aanteekening houdt van al hetgeen de keuringen betreft. Den machinist van het stoomgemaal aan tie Zeldertsehe Wetering, die 7 December bij den doorbraak van den Slaperdijk zijn inboe del verloor, is door de Watersnoods-commis- sie een gratificatie van f650 toegestaan. Hot plaatsen van IniP'/.oiuleii stukken brengt niet altijd mede, dut de Hednetie met den inhoud (laar- Kopij van geplaatste of'ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie Naar aanleiding van liet jaarverslag der Begratenisvereenigingalhierwonsch ten onder» geteekeuden, Protestantse he particuliere aan sprekers. een paar opmerkingen te maken. In voornoemd verslag werd n.l. gezegd dat het verminderen der begrafenissen 3e en 4e klasse wordt toegeschreven aan «het optreden van particuliere lijkbezorgers, die zich niet ontzien hun diensten aan te bieden zoodra zy slechts vernemen, dat in eenig huis een ster vende is." Tegen deze leugenachtige beschul diging en valsche voorstelling komen onder- geteekendeii op en vragen bewijs, waaruit blijkt dat zij eene begrafenis, dom* hen geleid in het afgeloopeu jaar, te danken hebben aan eigen aanbieding hunner diensten, zoo veel te minder aan het vuile in het verslag genoemd. Waarom het grootste gedeelte der Amers- foortsche ingezetenen liever de diensten in roepen van particuliere aansprekers, hetgeen daaruit blijkt dat der begrafenissen parti culier waren (behalve die der R. Katholieken) weten ze zeker zelf weleu wij weten dat ze ook overtuigd zijn dat het niet aan de voornoemde reden uit bet verslag ligt. Mocht het wezen dat éen enkele zich éen enkele maal niet ontzien heeft voor zoo iets schan delijks, zoo ligt toch voor den hand dat de voorstelling valsch is alsof het invloed zou uitoefenen op het verminderen der begrafe nissen door de vereeniging. Onwillekeurig rijst dan ook de vraag bij ons op Is dat nu belangeloosheid in het optreden der ver eeniging om, tor wille harer bloei, alle parti culiere aansprekers in een verdacht daglicht te stellen Tot duidelijkheid zij hier aan toegevoegd dat de Begrafenisvereeniging in hoofdzaak is ter bezorging van lijken op de Algeraeene begraafplaatsredenen waarom de R. K. aan sprekers zich de beschuldiging niet zóo sterk behoefden aan te trekken. Met hartelijker! dank voor de opname van bovenstaande. Uw. dw. D. MEESTER. E. TER BEEK. D. W. GILLISSEN.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2