Februari 1896. Donderdag 6 No. 4534, 45e Jaargang Binnenland. Een noodlottig geheim. 4)- AIERSFOORTSCEE COURAIT. Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en DondmUignwnidiUig mot gratis Zimdtxgtblad. Abonnement per 8 maanden 1Franco per post .1.15. Abonnement alleen op hel Zondagsblad voor Amersfoort -10 et., voor het binnenland 50 et, nor 8 maanden. Advertentiön 1O rogels CO et.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte, Legale-, ollieieële- en onteigeningsadvort. jier regel 15 et. Reclames per regel 25 ct, - Afzonderlijke nummer* 10 mil. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. By advertentiën van buiten de stad worden do incasseerkoaten in rekening gebracht. Bureau KORTEGR AC HT 56 Telephoon 10. KENNISGEVINGEN. I)E GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVIN CIE UTRECHT, Voorzieningen willende nemen tot het doen op maken der lijst van de hoogstaangeslagenen in 'o Rijks directe belastingen, Ier benoeming van leden voorde Eerste Kanier der Staten-Genevnal Gelet op de nrtt. 72 en 78 der Wet van 4 Juli 1.S50 (Staatsblad No. 3ï), regelende liet kiesrecht, enz., zooals die wet gewijzigd is bij nrt. VII van de Additioneele artikelen der Grondwet en bij de Wet van 11 Januari 1894 (Staatsblad No, 5); Nooiligen de inwoners van dit gewest uit, om, bijaldien zij elders dan in deze Provincie in 's Rijks directe belastingen zijn aaiigeslugoii. daarvan vóór den 1. April 189C Ie doen blijken. En zal deze op du gewone wijze worden afgekon digd en aangeplakt. De (ieitejiutemle Stalen voomomd, SCHIMMELPEN N INGK v. o. O. v. NIJENBEEK, Voorzitter. C. R. MERKl.'S. Grillier. UTRECHT, den 80. Januari 1890. De BURGEMEESTER van Amersfoort, Gezien artikel II der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raud dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 11. Februari aanstaande, des namiddags te half twee ure. Amersfoort, (i. Februari 1891». De Burgemeester voornoemd, F. 1). St '111M M ELPENN i NOK. De tegenstrijdige inzichten omtrent de wenschelijklieid van de wederinvoering der doodstraf, die blijkens liet Voorloopig ver slag ook in de Eerste Kamer bestaan, geven den Minister van Justitie nieuwen grond voor zijn meening, dat de tijd nog niei gekomen is om over die wenst-!.©lijkhcid opnieuw een vruchtbaar debat te openen. Volgens den llaagsclten medewerker v.m de ulphensche courant is liet nog altijd onzeker wanneer de Tweede Kamer weer bijeen zal komen. Het beet, dat men aan liet. Departe ment van Financiën bezig is met liet ont werpen van een nota van wijziging op liet voorstel van wel lot herziening van liet Personeel. Waarschijnlijk zal de Kamer niet bijeenkomen voordat die nota gereed en in gediend is, want tot dc eerste werkzaamheden zal toch wel moeten behooren de hervatting van de beraadslaging over de Personeelc belasting. Men schijnt ook van bevriende zijnde oen Minister op liet hart. gedrukt te hebben, een meer tegemoetkomende bonding aan te nemen en nu eens met cijfers tot motiveering van zijn voordracht voor den dag te komen, liet jongste hoofdartikel van de Nieuwe RoLlerdamschc Coucani was in dit Feuilleton. Eensklaps begon hij tegen zijn vrouw: Weet je, ik oordeelde destijds op vage ver moedens, ik was dan ook twintig jaar jonger dan nu en de geheimzinnigheid waarmee die Charles zioh omgaf, bad mij achterdochtig gemaakt. Ik doorzocht de Engclsche kranten: nergens vond ik onder de familieberichten een „Charles" als over leden vernield. Inderdaad beeft er dicht bij Londen een spoorwegongeluk plaats geluid, dc namen der doodon en verwonden worden opgegeven, maar die van „Charles" kwam niet op de lijst voor. Overigens kan ik ook slecht gelooven, dat iemand j larlijks tachtig pond zou overhebben voor de kinderen van een neef, die bij nooit gezien heeft. En wat heel t je tot andere gedachten gebracht Vooreerst, „Charles" was wellicht niet dc ware naam van den vermiste. Zoo hij in Engeland zijn waren naam bad aangenomen on als hij er voor faniillie-onistandighedcn heenging dau moest bij dat wel doen dan spreekt bol ook van zeil', dat er geen Charles als overleden kon vernield zijn. Dan is er nog iets. Wanneer nir. Ford en nir. Char les een zijn. dan zou hij het jaargeld niet inhouden want in dat geval had hij niets ergors te vreezen, dan een ontmoeting mei mevrouw Leeomtc. Wan neer hij dus hot jaargeld inhield, dan zou bij zich aan het gevaar Idool,stellen, dat zij naar Engeland ging om iur. Ford op te zoeken. Je meent dus. dat nir. Charles, zoo hij zich werkelijk voor nir. Ford uitgaf, redenen zou hebben, om niet ontmaskerd te worden Ja, en diuirom .vil ik ook aan dien nir. Ford opzicht teekenend. Duidelijk wordt daarin te kennen gegeven, dat ook de Ministerieele leden hoogst moeilijk kunnen voortgaan met deze zaak te steunen, indien niet een andere weg wordt ingeslagen. In een artikel over de Personeele belasting, in de Vrat/en (lm Tijdsadviseert mr. J. 6. Yeegens, die daarin nader de overdracht van I liet Personeel aan de gemeenten bepleit, tot verwerping of intrekking van liet, aan hangige wetsontwerp, om daarna, Dij wijze van tijdelijke» maatregel, het Kiesrecht uit le breiden tot allen, die Personeele lelasting j betalen, zij liet ook mei remissie, teneinde j aan een door dit uitgebreider kiezerskorps I gekozen Kamer de oplossing dei' kiesrerht- quaestie over te laten. Ten slotte zouden ook de belastingbe- talenden zelf wel eens voortgang willen zien op 't. stuk van bet Personeel, nog afgescheiden van het Kiesvraagst.uk. Voor liet iu Juli en Augustus te houden toelatings-examen voorden Hoofdcursus wor den de volgende plaatsen opengesteldvoor de infanterie li. t. 1.20, administratie 5voor de infanterie Indiö 17. administratie 2. Voor do Cadettenschool te Alkmaar: 30 plaatsen voor h. t. 1,22 voor Iridic. Aan melding vóór I Juni aan het Departement van Oorlog. Nadere bijzonderheden omtrent dit examen, dat eveneens in Juli en Augustus wordt afgenomen, in Staatscourant 20, Voor ile Koninklijke Militaire Academie te Breda worden opengesteld lol plaatsen en wel: voor de cadetten der Cadettenschool voor den dienst h. t. i. infanterie 12. cava lerie 3. artillerie 8. genie 2; voor den dienst iu Indiö infanterie 10, cavalerie I. artillerie 5, genie I. Ten behoeve van de ovenige adspi- ranten bij bet. leger bier te lande: 19voor de infanterie, 3 voor de cavalerie, 8 voorde artelleric en 2 voor de geniebij liet leger in Nederlandscli-lndii'10 voor dc infanterie, 2 voor de cavalerie, 5 artillerie en 1 voor de genie. Aanmelding vóór 30 Juni. De N'ederlandsclie Rcgcoring heeft verlof verkregen om de kist met liet stollelijk over schot van Prins Willem George Frederik van Oranje-Nassau, dat begraven ligt in de sacristie der Augustijner-kerk te Padua, naar Delft over te brengen. Mede zal worden overgevoerd de bronzen gedenkplaat, welke zich in genoemde keik ter nagedachtenis aan genoemden Prins bevindt en die een kunstwerk van Canova is. Alleen moet de Nederlandsclie Regeering er een nauwkeurig afgietsel van laten maken en dit aan de kerk der Augustijnen-Fre- aohryvon. Zoo hij werkoljjk een monschliovend man is. dan zal bij die tuchtig pond niot weigeren, wanneer hij weet, dat daarvan een gezin moot leven. Dukter Bolton ei. mevrouw Leeomtc schreven beiden aan mr. Ford en deze antwoordde zeer vriendelijk op hun brieven. Hij dankte dr Bolton voor zijn mcdedeeling en schreef, dat hij mevrouw Lecorate niot in ongele genheden wilde brengen, maar dat hij niet rijk was en meende, dat Beatrix Charles thans wel den leeftijd had bereikt om voor zichzelf te kunnen zorgen. Hij wist een uitmuntende betrekking, die naar bij hoopte, wel geschikt voor haar zou zijn. Gver die betrekking deelde hy aan de grootmoeder nauwkeurige bijzonderheden mee, Beatrix zeide tegen haar zuster Nora, toen zij dezen brief samen gelezen hiulden ik geloof wel, dat bij bet goed mot ons meent, maar waarom spreekt hij over ons beiden alsof er slechts van een sprake was en waarom schryft hij uit een club en niet uit zijn eigen huis? -- In Engeland is het veelal de gewoonte, brie ven op een club te schrijven, zeide Nora. Weet jc wat grootmoeder zegt, Trix Welnu Dat ik maar in die betrekking moet gaan. /.ou hot niot beter zijn, wanneer ik naar En geland ging? Ik geloof wel, dat grootmoeder er iu zal toestemmen, als wij er beiden om verzoeken, en het komt me zoo luiril voor tegenover Claude, wanneer jij weggaat. Nora schudde liet lieve kopje en antwoordde Claude wensebt juist, dut. ik zal gaan. Hij is vroesolijk jaloerseh, Trix, bij houdt er niet van. dat ik hier alleen over straat ga en verbeeldt zich. dat ik in Engeland veiliger zal zijn dan te l'arijs, Bovendien zou ik or ook wol hoen willen. Beatrix huiverde. Wij zijn iu ons gohcclo leven nog geen dag gescheiden geweestik heef als ik er aan denk, mieten geven, in 'Ie plaats van het orgineel. Daar tleze kopie vermoedelijk niet vóór einde Maart gereed zal zijn, bestaat liet voornemen orn begin April een oorlogsschip naar Italië te zenden, dut het stoffelijk hulsel zal overbrengen naar hut vaderland. Volgens het Uirechtsch dia/blad is een in- i gezetene van Utrecht in liet bezit van een zeldzaam horloge, namelijk het uenig over gebleven exemplaar van de horloges, met welker vervaarding dc Stadhouder Willem V zicii indertijd onledig hield. Hoorde marechaussee te Nieuw-Ainslenlarn is aangehouden en gevankelijk naar Assen i overgebracht zekere J. K.. beschuldigd van diefstal bij nacht van 700 klinkersteenen. 1 De steenen had hij bestemd voor.... een huisje, dat hij zich wilde bouwen! Aan een welingelicht berichtgever van de Locomotief meldt men. dat er op Bali aan bet hot' van ICurang-Asem nog een paar jeugdige bloedverwanten van de voormalige vorsten van Lombok zijn, die met hun aan hang hun best doen, om Djilantik tot ver zet tegen het Gouvernement, aan te sporen. Deze Inutste heeft daarin echter niet veel trek en wil dn zaak op de lange baan schui ven, door liet nemen van een beslissing voor loopig uit te stellen tot de meerderjarigver klaring van de woelige jongelui, liet is dus altijd zaak, op de hoogte van den toestand te blijven. De concurrentie tussclien de stoombooten op de rivier Het Spui is thans zoodanig, dat geen vast tarief meer bestaat. De passagiers betalen wat bun goeddunkt Velen verwachten, dat de vroegere toe standen weer terug zullen keeren. Toen werd door de conducteurs geen geld gevraagd, en was door de directie gezorgd, dat bij elke reis muziek aan boord was. terwijl de pas sagiers bovendien aan het hullet gratis een kop kol'lie konden bekomen Zonder hulp in volle zee.Wanneer mendej^ brug beklimt van een dier prachtige transnt- laniische stoombooten. die dienst doen tus- sehen de oude en do nieuwe wereld, dan staat men verwonderd over de. grootte en de weelde van die prachtige drijvende pa leizen. Tevergeefsch verzetten zich do dooi den storm opgezweepte golven tegen haar vaart., bestuurd als zij worden door een stevig roer. Het element heelt geen vat op die reuzenbouwen, wier vaart liet niet kan tegenhouden. Maar hoe verandert het tooneel, als op een ochtend in 'L midden lat or dan zal I's een zoo tu.-.-clun mi.- zal zijn. Wij mooton toch <!on van ous beiden gaan, sutye-lief. Ja. on daarom had ik liever naar Engeland willen gaar., ik zou gaarne kennis maken mot onzen neef. nir. Kenneth Ford. Zij zweeg oen oogenhlik, dna- i ging zij voort: Wanneer hij een vrioudolijLe goede oudeheer is, en ik zijn genegenheid kan winnen, dan zou hij misschien Claude wel een aanstelling als ge- meente-nrts kunnen verschaffen. Zij hadden niet veel tijd om daarover na to den ken en luchtknsteelen te houwen, ivant er kwam een tweede brief van mr. Ford, wanriu deze mee deelde, dat zijn vriendin nu-s. Mantel-ton er in toestemde zijn nichtje to ontvangen on dut, wanneer Nora don eerstvolgende» Maandag wilde vertrokken, hij haar van hot station Chraring-Oross zou afhalen oiu haar veilig naar het doel van haar ruis te brengen. Bij zijn brief had hy twintig pond ingesloten voor do noodigo uitgaven, benevens oen schrijven van mrs. Masterton aan hem, waarin zij bom mee deelde, dat zij bereid was, zyn nicht hij haar in huis te nomen. l)o dame schroef, dat zij iemand noodig had als gezelschapjuffrouw en tevens als gouvernante voor naar dochtertje. Miss Charles zou als een lid van haar gezin behandeld worden en zij zou al het mogelijke doen om hot haar op „the Fir»" aangenaam to maken. Beatrix zeide. nu het lezen van dien luier!': Ik zou wel eens willen weten waar zij woont. Mrs. Masterton noemt wol den naam van haarhui.-, Mij eveneens, antwoordde No Kenneth schijnt ons nog niet goed van elkaar te kunnen onderscheiden, want, in zyn eersten brief sprak hjj van Beatrix en nu heelt hel alleen over Nora. Wal zou dat moeten betoekoiien, Trix van den om-aan uit de luit van dmi tuur- mitn 'ld kreet klinkt: »Het roer isuebroken." De uitdrukking van vertrouwen is verdwe nen en in <lc plaats daarvan leest men op aller gelaat de angstige tw|fel. De stuurman is machteloos; bij kan den lood van 'tvuur tuig niet meer regelen't gaat zijn eigen weg, overgelaten aan wind en golven, als een speelbal van 't toeval. De kapitein was niet voorzichtig genoeg geweest, het voer was beschadigd geweest, vandaar dat bet brak en in de golven verdween. Sterk door onze wil -n onze gezondheid, steunende op onze geestkracht en eerzucht, ontmoeten wij np onze weg moeilijke vraag stuk km i. wier oplossing ons de toejuiching en de dankbaarheid van een wereld bezorgt, maar ecnklaps op 't onverwachtst, weer klinkt de kroel van schrik«Het roer. dat de gezondheid in haar regelmatige loop hield, is vernield". Men heeft lint lichaam afgemat door overgrote werkzaamheid, door over prikkeling der zenuwen, door een ongere geld leven en (Ie uitslag er van is: .lower- king van lever en nieren is iu de war. Zel den weet echter de zieke hot, hy gevoelt wel. dat zijn lichaam m ziekelijke» toestand is maar men kan de zetel van dc ziekte niet juist aanwijzenhet zijn de lever en de nieren. Gebruik Warner's Safe Cure, een beproefd geneesmiddel, nn> die belangrijke organen op te wekken en hun oen nieuwe gezonde werkzaamheid mede te deden en dank daaraan keeren nieuwe krachten, ener gie en werklust terug, zooals 't do lieer Jean Fei.i.inokr ie Aken heeft ondervonden, die arm r'sSafe"ure zijn levensdrank noemt en het zich ten plicht rekent het aniiaudore, zieken aan te bevelen. Verkrijgbaar bij T. I'. v. n. RERGH Zn. Heiligeweg ftrecht. C. J. W. SNA BI LIE Steiger Rotterdam. Mr. W. de Jager Gerlings. majoor-com mandant der dd. Schutterij te Haarlem, hoeft zich genoopt gezien na -3jarigen officiers- dienst, van welke 11 jaar als commandant, ontslag te vragen aan 11. M. de Koningin- Regentes. Aan zijn officieren schreef hij o.a. «Er zijn vele overwegende 'redenen, die mij tot dit verzoek hebben geleid. »De voornaamste zijn we) de ondermijning van bet gezag dooi- den veranderden volks geest en de. toenemend© gevallen van insu bordinatie v in schutters, in uniform gekleed, doch buiten den eigenlijken dienst gepleegd, ou de talrijker wordende eischen van beta ling van don in den dienst der schutterij Hieromtrent gaf mevrouw Leeomtc opheldering. Do tweelingzusters haddon nog een broertje gehad, dat slechts een paar dagen had geleefd en kort na het vertrek van mr. Charles gestorven was. Achttien jaar celeden 'mui do weduwe aan mr. Ford, tegelijk met hot ovrljjdon van haar dochter, ook gemeld dat (Ut k:i ge>; .twen was. Hy luid' genieend, dat dit een vu» de tweelingen wa-, waane er haar vader hem waarschijnlijk gesproken had. ik heb heiu nooit geschreven om dit misver stand ou te helderen, zeide 'Ie oude dame. Ik wilde don schijn niet op mij laden, alsof ik meer geld van hom verlangde, en tachtig pond per jaar wa- met ooiiigi: zuinigheid voor ons drieën dim ook voldoende. Allen waren zeer voldaan over den brief vim mrs. Masterton, Chntdo vooral vond dit «chrjiven zeer be moedigend ou hoopte dat zijn lieve X..m daal- in veiligheid zou zijn op den dag dat hij ham- zou komen halen om haar een eigen tluii- te verschaffen, Mrs, Bolton, de vrouw van den dokter, hielp me vrouw Locomli- de twintig pond zoo voordeehg uit te geven en zoo laid Nora, toen de Maandag daar was. een Hinken- uitzet gereed. Allen gingen mee van haar naar het station te brengen. In Frankrijk gen alleen de reizigers op hot i de de teker Schrijf [er spoedig, duisterde Beatrix naar zuster toe. en vertel ons hoe het je bevalt. Glautlo beloofde haar op zaolitontoou.dat hij hard zou werken om door zijn examen to komen en wan neer hij eenmaal dokter wa--. zijn lieveling ei geluk Z wolkje

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1