Donderdag 13 Februari 1896. No. 4536, 45e Jaargang Stadsnieuws. Een noodlottig geheim. üitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 maanden ƒ1 Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 et. per 3 maanden. Advcrtentiën 16 regels (10 ct.elke regel meer 10 ct, Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officiééle- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 et. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkoeten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5€ Telephoon 19. leerling door de gemeente nog ruim f-100 werd uitgegeven, is de verlangde verhooging van f15 (alzoo f7.50 per leerling) ten bate tier gemeente alleszins billijk. Diensvolgens stelden zij voor, voor iederen leerling aan liet Gymnasium een schoolgeld te hellen van f100 's jaars, met bepaling dat van toehoor ders zal worden gevorderd 1' 10 indien een maal, f 15 indien tweemaal, f20 int li en drie maal en 1'25 indien vier* of meermalen per week onderwijs in een vak wordt verlangd. Nadat m r. H e y I i g e r s. overigens geen voorstander van verhooging van eenmaal vastgestelde schoolgelden, er op gewezen had, tint 5 7 van het aantal leerlingen van het Gymnasium vreemdelingen zijn, wier ouders niets bij tl ragen in tie kosten van de huishou ding tier Gemeente, werd het voorstel van R. en W. met algemeene stemmen aange nomen. Het minerval zal dus voortaan i'100 be dragen. Overeenkomstig het pneadvies werd z.b.st. gunstig beschikt op het request van de ver- eeniging «Liefdadigheid" om, len behoeve van tiaar tentoonstelling, gedurende 4- a 5 dagen in deze maand gebruik te mogen van een lokaal van liet voormalig schoolgebouw aan tie Koestraat. Tot lid der openbaregezondheids-commissie werd. in tie plaats van wijlen dr. H. A. Middelburg, met algemeene stemmen ge kozen dr. J. M. Croockewit, en. eveneens met algemeene stemmen, tot onderwijzer aan tie spoedig te openen 7e klasse van de open bare school le soort voor jongens de heer P. W. van Schen lel, te Haarlem. Aan R. en W. is machtiging verleend tot uitbetaling aan tie Nederlandsche Rell-tele- phoonmaatschappij van een som van f 103.44, zijmle het bedrag, dat het aandeel der maat schappij in tie opbrengst van het intercom munale verkeer uit tie publieke spreekplaats in 1805 ten achter gebleven is bij het door de gemeente voor den tijd van vijf jaren aan baar gegarandeerde bedrag van f500. De opbrengst van dat verkeer voor den Staat heeft de garantie tier gemeente overtroffen, zoodat deswege niets verschuldigd is. Behalve eenige goedkeuringen door Gede puteerde staten van besluiten door tien Raad in tie vorige vergadering genomen, waren ingekomenrequesten van bewoners van «len Bisschopsweg, om verlichting, en van Marcus van Gelder, die meende zich over de politie te mogen beklagen beide werden als ongezegeltl ter zijde gelegd. Een request van J. Derks, om een plaats op de aanstaande kermis met zijn stoom-carousselzal te zijner tijd worden afgedaan. Het ook in dit blad meegedeelde request van ruim 80 ingezete nen over de Inkomstenbelasting werd ter Secretarie gedeponeerd ter inzage van de leden. De beer Gerritsen stelde eebter eerst voor, dat uit tien Raad een commissie van 3 leden zou worden benoemd om rapport uit te brengen over dit request. Ter zijde leggen achtte spr. ongewensebtbet zou voor velen een bewijs zijn van zwakheid, terwijl tlit toch geenszins het geval is. De Voorzitter zeide, dat hij dit voor stel, dat hij «enigszins ontijdig achtte, niet had verwacht en dus ook niet tie meening had kunnen vragen van zijn medeleden in het Dagelijksch bestuur. De inhoud van het request is den leden bekend uit tie courant; het is alleen een klacht over tie wijze van toepassing en dus als 't ware een verzoek tot wijziging der Verordening. Spr. verklaarde tien werkkring der commissie niet te be grijpen en vroeg tien heer Gerritsen of «leze niet ile keuze tier leden zou willen aangeven. Wethouder Ce losse zeide, dat het re quest volstrekt niet wordt genegeerd door een deponeeren ter Griffie. Jn het request wordt gevraagd om umbtshalven-aanslag, iets waar de heer Gerritsen toch zeker niet voor is. Wellicht kan. na lezing ter Secretarie, i nu een tier Raadsleden met een voorstel komendit komt spr. de eenvoudigste weg voor en hij zal dan ook stemmen tegen het I voorstel-Gerritsen. De heer Gerritsen, antwoordend, zegt 'lat hij zeer veel gevoelt voor hetgeen ue heer Ce'osse aanvoerdede commissie zou moeten classificeeren. Immers velen hebben bet request onderteekend wier aangifte d' emblé is gehonoreerd. De beer Ce losse, replieeerend, zegt, dat er eeri motief i.s tegen eigen-aangiftedal is tie principieele quaestie. De door tien heer Gerritsen aangeduide onderteekenaars kun nen zijn tegen bet principe van eigen-aan gifte. Mr. H e y 1 i g er s ondersteunt het voor stel-Gerritsen om bet request onmiddellijk in behandeling te nemen, uok om de strek king er van te loeren kennen. De heer Gerritsen, die echter door deze gedaehtenwisseling zijn doel bereikt acht, trekt zijn voorstel in. De rekening van bet Burgerlijk armbestuur over 1805, in ontvangsten uitgaaf werd gerenvoyeerd naar de te benoemen commissie van onderzoek voor de Gemeente- rekening. Het request van ingezetenen aan de Ko.tc Door tien Commissaris dei' Koningin in deze provincie is bepaald, dat. tie sluiting van tie vissehorij in de binnenwateren (met enkele daarin genoemde uitzonderingen) plaats beeft van 7 Maart tot 30 Mei. De sluiting van tie jacht op eenden en liet kooien heeft plaats van 2G Februari a. s. tot I Mei a. s. De jacht op ander waterwild wordt 11 April gesloten. Het weispel van kwartelen met. steekgaren til vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 20 Juni a. s. Wij ineenen belanghebbenden, die voor plaatsing op de Kiezerslijsten voor 1806 in aanmerking komen, nog eens er op te moeten wijzen, dat tie termijn van aangifte den 15 Februari gesloten wordt. Personen, die een perceelsgedeelte in buur hebben (zoogenaamde lodgers)zij die een aanslag in de Personeele belasting over liet dienstjaar 1804,05 in een andere gemeente betaald hebben, welke aanslag hen voor plaat sing op de Kiezerslijsten in aanmerking brengt; die elders in tie Grondbelasting zijn aange slagen tot een bedrag van minstens 10 gulden, in hoofdsom en rijks-opeen tenof die door inede-eigendoru in onroerende goederen tot een bedrag van minstens 10 gulden zijn aangeslagen, moeten daarvan aangifte doen ter gemeente-secretarie vóór Zaterdag 15 Februari aanstaande, oinler overlegging der voor voldaan geteekeude aanslagbiljetten, 'Ie lodgers en mede-eigenaren op daartoe be stemde formulieren, die kosteloos ter ge meente-secretarie verkrijgbaar zijn. Verzuim van deze aangifte vóór tien be paalt len termijn heeft tengevolge, dat recht hebbenden voor tlit jaar van kiesrecht zullen verstoken blijven. Naar wij vernemen, zal tie gemeente-ont vanger eerlang overgaan tot vervolging van degenen, die tien door hen verschuldigden aanslag in tie plaatselijke directe belasting naar het inkomen over het dienstjaar 1895 nog niet geheel hebben betaald. Wie dus nog in verzuim zijn. haasten zich dus spoedig hun belasting te betalen, tenzij ze zich opzettelijk willen blootstellen aan onkosten en onaangenaamheden. Niettegenstaande tie herhaalde waarschu wing zijn weer heel wat honden opgevangen. Het middel werkt wel onbegrijpelijk snel en goed, maar is toch voor de werkelijk ge heel onschuldige dieren verre van aangenaam. Feuilleton. Algemeen was men van oordeel, dut de zeven jure», die de graaf op reis had doorgebracht, hem niet aangenamer in «en omgang hadden gemaakt. Op zijn acht-en-dortigste jaar zag hij er oud ge noeg uit om de vader van zijn vrouw te kunnen zijn. Hij had haar lief maar was zóo gierig, dat hij geen schilling meer voor haar uitgaf dan strikt nood zakelijk was. Hoewel hij een jaarljjkseh inkomen had van dertig-duizend pond sterling leefde hij zoo bekrom pen als de armste landjonker. Hij bestuurde zijn landgoed met de uiterste nauwgezetheid en bracht bezuinigingen aan waar hij slechts kon. De graaf en de gravin van Chatterly genoten de gastvrijheid van alle landeigenaars uit den omtrek en daarvoor gaven zij twee diners in den winteren twee groote tuinfeesten in den zomer, maar in jaren was het niet voorgekomen, dat er een gast op het kasteel overnachtte. De logeerkamers werden nooit gebruikt en zooals mrs. Jordan, de huishoudster, dikwijls tegen haar man verzekerde, zou liet zonder het vroolijke kind in het kasteel even ledig en eenzaam geweest zijn als toen de graaf op reis was. Het kind, niet de kinderen dat was een der groot ste zorgen van lord Chatterlv. Tien jaren was hij getrouwd, en hij had nog slechts éon doehteijc van acht jaren, die zijn roemrijk ge slacht zou vertegenwoordigen. Kr waren meer kin deren geweesteen burggraaaf Thorn, tlit- rang en titel van zijn vader zou erven, maar die voor de oogen van den graaf was doodgevallenen nog Ter Dinsdagmiddag om kwart voor twee aangevangen zitting van tien Gemeenteraad, welke werd voorgezeten door tien heer Burge meester, inr. F. I). graaf Schimmelpeninck, was afwezig met kennisgeving de heer Vis ser en verder de lieeren Van der Want en Croockewit. Na de opening deed de Voorzitter metiedeelitig, «lat van tie lieeren Van tien Wall Bake en baron Van Hartlenbroek van Amtnerstol een schrijven is ingekomen waarbij zij ontslag hebben genomen als lid van tien Raad. Spr. gaf daarover zijn leedwezen te kennen. Het tweede aanvullingskohier voor de plaatselijke Inkomstenbelasting werd z. h. st. goedgekeurd op f553.20. Op een vraag van den heer Van L a n- schot H u b r e c h t boe het mogelijk was, dat op dit kohier de namen voorkomen van personen, die hier reeds 9 en 11 maanden wonen en die men dus in het eerste aan vullingskohier had kunnen aantreden, ant woordde tie V o o r z i 11 e r. dat dit voortkomt uit het feit, dat het Gemeentebestuur eerst later kennis kreeg van hun vestiging. Intus- schen zijn zij nu aangeslagen voor Liet volle bedrag, zoodat tie gemeente geen schade lijdt. Wegens ove.lijden of vertrek werd een bedrag van f4174.46 afgeschreven op tie Inkomstenbelasting, dienst 1895. Ten gevolge van besprekingen hij de be handeling tier Gemeentebegrooting voor 1896 hebben B. en W. overwogen of er aanleiding bestaat om liet schoolgeld aan het Gym nasium te brengen op het bij de wet op liet Hooger onderwijs aangegeven maximum. Als uitslag van die overwegingen gaven zij aan den Raad te kennen, dat ook zij van oordeel zijn, «lat niet alleen zonder bezwaar tot zoo danige verhooging kan worden overgegaan, maar ook, niet bet oog op de kosten van «lat onderwijs, voor zooverre die. na aftrek van het Rijkssubsidie, ten laste der gemeente komen, alleszins billijk is. Het komt hun college voor, dat een verhooging van hef schoolgeld met f 15 per jaar voor ben die genoegzaam gegoed zijn om bun zonen aan een tier Universiteiten liet onderwijs te doen volgen, geen financieel bezwaar kan ople veren. In aanmerking nemende, nat '38 leer lingen het Gymnasium bezoeken, waarvan slechts 9 zonen van ingezetenen dezer gemeente zijn en 8 leerlingen van tiet Semi narium, terwijl «1e kosten van 1894 (over 1895 nog niet met juistheid op te geven) na aftrek van het Rijkssubsidie, tie bijdragen van het Seminarium en liet schoolgeld, be droegen f7166.391,;,, zoodat voor ietieren een dochtertje, dat slechts een paar uur geleefd had. De eenig overgeblevene, lady Phillis, was een vroolijk, aanvallig kind, maar de diensboden Huister- den elkaar treurig toe, dat de graaf het kind haat te, omdat het gespaard gebleven was, terwijl haar broe der omkwam. Zooveel is zeker, dat de graaf nooit eenig blijk van liefde voor zijn dochtertje over had. Niemand wist daar een oorzaak voor te noemen, want het kleine meisje, was een Chatterly van top tot teen niet het geringste in haar herinnerde aan de burgerlijke afkomst van haar moeder. Zij was het sprekend evenbeeld van haar grootvader, lord Char les Thorn, van wion een groot portret in een tier zalen hing, geschilderd toen hij nog een knaapje was van denzelfden leeftijd als Phillis. en iedereen verklaarde, dat dit portret evengoed lady Phillis in jongcnsklccren kon voorstellen. Wanneer men echter tegen den graaf deze vergelijking maakte, dan werd hij woedend, hoewel men niet wist waarom. Lady Gertrude Chatterly was niet gelukkig. De dood van haar kinderen, liet verlies van haar broe der hadden luiar bedroefd en neerslachtig gemaakt, maar er was nog iets, wat haar het leven verbit terde. Het was zoo moeilijk met den graaf om te gaan. Hij had zijn vrouw lief. maar toch krenkte hij haar tliep door zijn koele terughoudendheid tegenover het eenig overgebleven kind, en iedereen in den omtrek sprak daar ook afkeurend over. Toch had de arine Gertrude nog een vriendin, voor wie zij tiaar hart kon uitstorten. Twee mij len van liet kasteel lag een bekoorlijk landhuis, Lanc-house ge naamd, dat bewoond werd door lady Edith Ford, een tante van den graaf. Toen zij als weduwe in zeer bekrompen omstandigheden achterbleef, had haar broeder de vader vim lord Chatterly haar dat huis voor haar gcheele loven als woonplaats aange boden, terwijl hij de noodige maatregelen nam, dat niemand haat' er ooit uit zou kunuen verdrijven. Zijn eigen vrouw was gestorven en zijn drie zoons waren nog ongehuwd. Hoe gierig de tegenwoordige graaf Chatterly ook was, toch had hij er nooit aan kunnen denken, zijn tante uit Lane-house te verdrijven, maar toen de eenige zoon van lady Edith onverwacht een groote erfenis kreeg, verzocht hij lord Chatterly zijn moeder en hem als gewone huurders te beschouwen en een billijken huurprijs voor Lane-house te berekenen. Nvt. lord Cnatterly was er volstrekt de man niet naar om zulk eer. verzoek af te wijzen. Kenneth Ford, de zoon van lady Edith, was eerst sedert een paar maanden weer thuis. Hij had een betrekking in Indië bekleed en zou daar misschien het beste gedeelte van zijn leven doorgebracht hebben, wanneer zijn peetoom hem niet tot universeel erfgenaam had gemaakt. Kenneth was nooit zeer vriendschappelijk gezind geweest jegens zijn neef Reginald den tegenwoortligen lord Chatterly en ook na zijn terugkeer waren zij in het oogloopend koel tegenover elkaar, terwijl Kenneth zooveel mogelijk gravin Chatterly ontweek en nooit instemde met de lofredenen die zijn moe der wier gunstelinge ladv Gertrude was op haar hield. Zelfs tegen lady Edith sprak Gertrude slecht zeer zel den over haar verdriet, mnar op zekeren Septemberdag, toen haar leed nog zwaarder te dragen scheen dan gewoonlijk, liet zij zich met meer openhartigheid tegen de weduwe uit als zij anders deed, Wat wordt Phillis toch lief, zeide de oude dame, terwijl zij naar het meisje keek, dat in den tuin op het grasveld speelde, ik geloof niet, dat ik ooit een mooier kind gezien heb. Gertrude, die met lady Edith onder tie warande van het huis zat, antwoordde met tranen in de oogen Eii toch haat haar vader haar bijna. Ecu meisje hecht zich toch het moest aan de moeder, meende lady Edith, zoolang Phillis u nog heeft, zal zij de liefde van haar vader niet zoo erg missen. Phillis is nog het eenige wat mjj aan de wereld hechtzonder haar zou het leven niet de minste waarde voor mij hebben. En toch heeft Reginald je lie.', Gertrude. Ja, zooala hij zijn landerijen lief heeft, ant woordde de jonge vrouw vol bitterheid, maar hij bekommert zich in Let geringste niet om mijn wenschen. Zijn onverdraaglijke heerschzucht en bui tingewone gierigheid zijn spreekwoordelijk ge worden en werpen een donkere schaduw op zijn naam. Phillis en ik zijn niet de eenigen, die zich over hem te beklagen hebben, tante Edith ook voor zijn arme pachters is Hij onverbiddelijk wreed. Lady Edith Ford zuchtte: zij had reeds meermalen gehoord, dat de graaf een meedoogenlooze land heer was. Op geestdriftigen toon ging lady Gertrude voort: als ik maar geld had. dan zou ik trachten althans een gedeelte van al zijn onrecht goed te maken. 1\ el is waar kan een vrouw niet veel doen, maar ik zou dan toeli voor eenigen van dc armste hoeren de pacht kunnen betalen en hen er voor behoeden, dat zij van hun hoeven worden verdre ven maar ik bezit niets, de graaf laat mij over geen pond sterling beschikken en ik moet nog al lerlei listen aanwenden uiu van hem te krijgen wat ik voor mij ze 11' noodig heb. Er zijn tijden, tante Edith, waarin ik met vreugde naaiwerk zou aan nemen om aan wat geld voor mijzelt te komen. Terwijl Gertrude deze woorden zeide. bloosde zij en sloeg de oogen neer van schaamte. Mnar lieve Gertrude waarom heb je jc dan nooit tot mij gewend riep dc oude dame uit. Dat zou zot> gned als bedelen zjjn geweest. Wanneer Cecil, mijn broeder, er nog was. dan zou ik hem wat geld gevraagd hebben: geld kan»wel niet altijd gelukkig maken, maar raeu kan er toch het ongeluk mee verzachten. Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1