Maandag 17 Februari 1896. No. 4537, 45e Jaargang De Paduaan. Een noodlottig geheim. Binnenland. üitgave firma A. H. VAN CL EE FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Don der dag n mn i ddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden 1.Franco per po.-t ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 ct. per 3 maanden. Advertentiën 16 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 rent, Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGEACHT56 Teiephoon 19. NOTIFICATIE. Gezien het besluit van Heereu Gedeputeerde Sta ten der provincie Utrecht, dd. 6 Februari 1896, no. 40 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staats- no. 87), Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden 1. Dat de Visseherij in de binnenwateren waar onder ook worden verstaan rivieren, door sluizen afgesloten, binnen deze provincie wordt geslo ten van Zaterdag 7 Maart aanstaand" met zonson dergang tot en met 30 Mei daaraanvolgende, met uitzondering a. van de Visseherij door middel van palingfuiken, aalkorven en aaldobbers, van dio met het schepnet of de gebbo, om kleine vischjes te vangen tot aas voor de aaldobbers b. van de Visseherij op spiering met het kruisnet, welke geoorloofd blijft tot en met don 25 April aanslaande, doch slechts zal mogen worden uitge oefend: le Utrecht buiten de Weerdbarikre, tusschen de Groute s'uis c.n de Jloodebrugte Amersfoort van de Kop/eipoort tot aan het gebouw, genaamd „de Spijker", en te Vreeswijk tusschen tie groote sluizen, van des middags 12 tot des avonds 10 ure. 2. Dat de jacht op eenden voor dit jaar zal worden gesloten op Woensdag 26 Februari e.k. met zons ondergang, na wolken tijd ook hut kooien niet moer zal mogen worden uitgeoefend, terwijl de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei aanstaande. 3. Dat 4o jacht op ander waterwild, zoomede op houtsnippen, in de provincie Utrecht zal worden gesloten Zaterdag 11 April 1896, met zonsondergang. 4. Dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei e.k. tot 29 Juni daaraanvolgende. En ten einde niemand eenige onwetendheid hier van voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIM MELPENNINCK v. i>. OYE v. NIJENBEEK. Utrecht, den 8 Februari 1896. Juist op don 102iieri gedenkdag der ge boorte van Willem George Frederik, Prins van Orarije-Nassau, den tweeden zoon van Stadhouder Willem V, is het Museum van de Oudheidkundige vereeniging Flehilé in het bezit gekomen van twee gegraveer.de portretten van den Paduaan, die ondanks zijn jeugd hij stierf op nog geen 25-jari- gen leeftijd, den 6 Januari 1790 groote vermaardheid verwierf als veldheer. Voor hen, die in liet Museum de portretjes eens willen gaan zien en ook in anderen opzichte kunnen we niet genoeg tot een bezoek aanraden volge hier een korte levensbeschrijving. Prins George gelijk hij gewoonlijk ge noemd wordt werd geboren te 's-Graven- hage 15 Februari 1774. Wat zijn karakter Feuilleton. Luister eens, Gertrude, zeide lady Edith, ik heb meer geld dan ik uit kan geven en mijn zoon stelt zjjn geheele vermogen te mijner beschikking; voor mijzelf heb ik bovendien nog de rente van een legaat dat mijn broeder mij heeft nagelaten. Mijn geheele leven heb ik van zjjn edelmoedigheid ge noten, laat mij daarom, in naam van haar groot vader, ook iets voor Phillis en voor jou doen. Gertrude schudde droevig hot hoofd, waarop lady Edith vervolgde: Ik had zoo gaarne gewild dat je mijn broeder gekend hadthij was zoo edel, zoo mild en zoo goed hij zou jou en Phillis zeker hebben liefgehad. En waren de andere zoons ook zooals Ro- ginald In het minst niet; Thorn, do oudste, was een edel jongmenseh met oen mooi gelaat en oen zacht karakter, maar hij was bijna nooit thuis, hij hield niot van de jacht en de andere genoegens van liet buitenleven, ging dikwijls op reis, maar toch hield iedere hier ■el v hem - En Donald, de Donald was het evenbeeld van zijn vader, de beste schutter, de stoutmoedigste ruiter uit het ge heele graafschap. Hij stierf aan een kwaadaardige koorts. Men telegrafeerde aan Thorn, die altijd zoo innig veel van zijn broeder had gehoudenThorn kwam dan ook terstond, maar helaas dezelfde koorts tastte hem ook .aan en hij stierf nog in dezelfde weck. UI dat was oen droevige tijd. (lion ik nooit zal kunnen vergeten, want mijn eenige dochter was mot Thorn verloofd en zijn dood heeft ook haar betreft, vertoonde hij zeer-veel overeenkomst met zijn vader en had hij van dezen dat gulle, dikwijls overmoedige, dat den laatsten Stad houder zoo kenmerkte het openhartige van zijn moeder Prinses Willetnijntje maakte hem vele vrienden. In 1793 en 1794 streed hij mede in liet. vereenigd Nederlandsch-üostenrijksche leger tegen de Fransehen en onderscheidde zich door buitengewonen persoonlijken moed en verrassend beleid. Toen de Franschen zich in Rijsel hadden genesteld, beschermde hij, in vereeniging met zijn broeder, den lateren Koning Willem 1, Vlaanderen tegen den op- dringenden vijand. Bij Werwick, aan de Leye, werd hij door een geweerkogel aan den schouder getrolfen, van welke verwonding hij slechts zeer lang zaam genas, zoodat hij vourloopig geen deel kon nemen aan de krijgsverrichtingen. In 1795 wist hij te Osnabrück een leger van omstreeks 8000 man te verzamelen, waar mee hij zijn vader te hulp wilde komen. De vrede van Bazel maakte echter den tegen stand van Willem V nutteloos en op last van den Koning van Pruisen werd het legertje ontbonden. In 1796 was hij als generaal-majoor in dienst van keizer Frans II en had in die functie een belangrijk aandeel aan de over winningen tier Oostenrijkers hij Amberg en Wiirtzenberg. Volgens een ooggetuige kwam hij 42 maal in 't vuur. Het ridderkruis van van de Maria Theresia-orde was zijn loon. Kort daarop zou hij met verlof naar Kn- geland vertrekken. Te Frankfort werd hij echter door een renbode achterhaald en dooi den Keizer belast met de verdrijving der Franschen, die in Tyrol waren doorgedrongen. Alweer beschaamde hij de verwachting niet, maar door den vrede van Campo-Formio, waai-hij België door Oostenrijk werd afgestaan in ruil voor Venetië, werd een einde gemaakt aan zijn krijgsbedrijven. William Pitt bewerkte in 1798 een ver bond tusschen Engeland, Rusland en Oos tenrijk. Op dat oogenblik bevond zich de Prins in Fngeland bij zijn ouders. Hij werd naar Weenen ontboden en kreeg het opperbevel over het leger, dat in Italië zou strijden. Voor een Protestantseh vorst uit een vreemd vorstenhuis en van nog zóo jeugdigen leef tijd was dit zeker een ouderscheiding. In het hoofdkwartier te Padua kreeg hij echter, door liet bezoeken der hospitalen, een besmettelijke ziekte, die 6 Januari 1799 een einde maakte aan zijn leven. Zijn stoffelijk hulsel we deelden het in het leven gekost. Arme tante Edith Jij, die zelf moeder bent, zal jc het best in mijn toestand kunnen verplaatsen, Maggie stierf op haar zeventiende jaar, maar in mijn hart. leeft zij nog altijd voort. Gertrude, begrijp je nu niet, dat ik eenig recht heb je te helpenMijn 3igen moeder droeg den titel, dien jij thans draagt, en die titel had op mijn kind moeten overgaan. Maar Toen Maggie nog leefde, was ik niet rijk, zoo als ik nu hen, en daarom kon ik haar jaarlijks slechts vfjftig pond zakgeld toestaanik zou jou met vreugde meer aanbieden, maar ik geloof wel dat je aan deze kleine som genoeg zal hebben en voor mij zal het zijn alsof ik nog altijd het zakgeld aan Maggie uitbetaal. Twee uur later ging Gertrude met haar dochtertje aan de hand door het park naar het kasteel terug. Dank zij de edelmoedigheid van lady Edith bezat zij thans meer geld, dun waarover zij in jaren had kunnen beschikken, miuir toch was zij buitengewoon ernstig en somber gestemd. Het was alsof zij een voorgevoel had, dat huur met onverbiddelijke snel heid naderde. De avond begon reeds te vallen, toen zij op het kasteel terugkwam, De intendant stond in de vestibule en toen zijn meesteres binnenkwam, naderde hij haar en zeide op eerbiedigen toon, Mylady, mijnhoer «le graaf heeft mij opgedra gen u te zeggen, dat hij naar Londen ia vertrokken. Naar Londen vertrokken herhaalde de gravin. Ja, mylady. Mylord is van hier naar het sta tion gereden, waar 'hij den trein van vijf uur nog wilde halen. Ik geloof, dat mylord met de middag post oen brief ontvangen heeft, die met. zijn plotse linge reis in verband staat, want vijf minuten nadat ik iioiu zijn brieven had gebracht, belde hij en be val dat men zijn handkoffer zou pukken. een vorig nummer mede werd bijgezet in de sacristie der Augustijnerkerk te Padua l)e bronzen gedenkplaat, door den beroemden Iialiaanschen beeldhouwer Canova uitgevoerd, wordt, gelijk bekend is, in den loop der vol gende maand overgebracht naar Nederland, te gelijk met de kist, die te Delft zal worden bijgezet. Dr. G. A. Hulsebos, conrector te Utrecht, heeft, na zijn herhaalde reizen naar Padua, een voordracht over deze zaak gehouden in de letterkundige afdeeling van het provinciaal L'trechtsch genootschap en daardoor den stoot gegeven tot de overbrenging der kist naar het vaderland. Wat het grootste dezer zeer up-to-date portretten nog belangrijker maakt, is wel, dat het in 1757 geteekend is door een stad genoot, den leeraar aan de Militaire school te La Fléehe. Seb. Greeve, van vvien het Verslag van Flehité over 1895 menige bij zonderheid vermeldt. Het nieuwe jaar heeft zich, ook wat de Rijks middelen betreft, goed ingezet. Zij zijn voor 1896 geraamd op een eind cijfer van 1130 858205, dat is dus voor éen maand f 10 904 858, en reeds de eerste gaf f 8 072 801.82^2, dat is wel ver onder de raming, maar fl 358 551 meer dan Januari 1895 gaf. Hierbij valt echter op te merken, dat verleden jaar het eindcijfer bedroeg in raming f 117 034 245, waarvan 1/32 f 9 752 854, terwijl toen de opbrengst was f7314 250. De verhouding in dat opzicht verschilt dus niet veel. De hoofdvraag is evenwel of in deze eerste maand de zooveel hooger dan voor 1895 gemaakte raming der ontvangsten met de werkelijkheid overeenstemt, want het papier óok dat van een Minister van Financiën is geduldig doch er bestaat in dit opzicht alle reden van tevredenheid. Al de hoofdgroepen der middelen gingen min of meer belangrijk vooruit, vergeleken met Januari '95. Meer gaven: de directe belastingen f153555, de invoerrechten f122496, de accijnzen een kleine 3 ton, de waarborg een kleine f 4000, de indirecte belastingen (onder welke de successierechten) ruitn 7 ton, de domeinen f36269, de posterijen f66 000, de Rijkstele- graphen f 7000, de loodsgelden f 17 0U0 meer. Er is dus voorloopig reden van tevreden heid. Wanneer de verschillende bronnen van inkomst regelmatig en zelfs ruim vloeien, dan is dat een bewijs, dat handel en bedrijf en Het was een raadselachtig geval, maar toch voelde de gravin zich eeuigszins verlicht door de afwezig heid van haar gemaal. De nrme Getrude vermoedde niet hoeveel rnmpen en droefheid er voor haar uit die plotselinge reis naar Londen zouden voortkomen. Den volgenden ochtend bracht de eerste post geen brief voor haar mee, maar Getrude had er ook geen verwacht. Hat kasteel Chatterly lag tamelijk ver van de hoofdstad verwijderd en het moest omstreeks mid dernacht geweest zjjn, toen de graaf daar aan kwam. Kort voor de lunch kreeg z\j bezoek, een bezoek dat zeer zelden op het kasteel ontvangen weTd Kenneth Ford vermeed zijn neef zooveel mogelijk. Hij moest don graaf evenwel over dringende zaken spreken en daarom wilde hij spoedig weten, wan neer deze werd terugverwacht; hij liet zicli dus door de kleine Phillis onaangediend naar de ont vangkamer van haar moeder geleiden. Het spjjt mij, (lat Reginald niet thuis is, zeide Gertrude, die zich altijd eeuigszins verlegen gevoel de tegenover Kenneth. Hij is gisteren nanr Lon den vertrokken, terwijl Phil en ik op Latie-house warenmen zeide mij, (Int hij met <le middagpost een brief ontvangen heeft, die hem waarschijnlijk tot (leze reis deed besluiten. En weet n niet wanneer hij terugkomt? Ik weet er niets van, maar ik denk wel, dat ik vanmiddng een brief van hem zal ontvangen, waarover gij hem wenscht te spreken. Kenneth aarzelde. Weet u, dat het predikantsambt van Chntterly tot het patronaat van uw echtgenoot behoort. Waarlyk Neen dat wist ik niet; ik zou zoo gaarne weuscheu, dat dr. Arthur terugkeerde en (lezen onaaiigenaineu geestelijke wegzond. Ik houd vertier hun regelmatigen loop hebben en dat ook de verschillende groepen van ingezetenen het door hen verschuldigde aan de Schatkist regelmatig aanzuiveren. Op een eerste maand des jaars is overigens, gelijk tnen weet, niet al te sterk peil te trekken. Het Paleis van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is met de aan- hoorigheden door H. M. de Koningin-Regen tes aangekocht van H. K. H. de Groother togin van Saxen-Wei mar. Het zal vermoedelijk reeds Mei a. s. in het bezit van II. M. overgaan, hoewel het natuurlijk bestemd is om eerst over eenige jaren door de Koningin-weduwe betrokken te worden. Aan het Departement van Waterstaat heeft een conferentie plaats gehad van het hoofd van dat Departement met de Com missarissen der Koningin in de provinciën Friesland en Groningen en commisiën uit de Gedeputeerde staten dier provinciën over het aanhangige plan van een afsluiting dei- Lauwerzee. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat gedurende het loopende jaar door de remon te-commissie 80 paarden, bestemd voor de artillerie, in het binnenland zullen worden aangekocht. Door dr. H. J. A. M. Schaepman is, als adviseur van den Bond der R. K. werklieden verenigingen in het aartsbisdom Utrecht, een beweging op touw gezet tot het rich ten van een adres aan H. M. de Koningin- Regentes, waarin betoogd wordt het nood zakelijke, dat de werksmanswoningen zoo veel mogelijk eigen woningen moeten zijn, om redenen van zedelijkheid en hygiene en verder om bij den werkman arbeidzaamheid, matigheid eri orde aan to kweeken voorts tot bevordering van de algemeene welvaart. Overwegende, dat zonder hulp van over heidswege de werkman zijn eigen woning niet zal bekomen, kan die hulp van over heidswege het best worden verleend door de overschotten der Postspaarbank. Om die redenen verzoeken adressanten aan II. M. dringend te willen bevorderen, dat de daartoe noodige voorstellen bij de Staten-Generaal worden ingediend. De oude quaestie of een gemeente ver plicht is, met het oog op levensverzekerin gen, een verklaring omtrent de oorzaken van overlijden af le geven, heeft een lezer van de Alkm. Cl. aanleiding gegeven zich niet van mr. Jones. Ik ook niot. Doctor Arthur betaalt hem het volle bedrag voor zijn ambt en toch klaagt hij voort durend, dat het te weinig is. Wij zijn met de familie Arthur persoonlijk zeer bevriend en van ochtend kreeg mama per telegraaf bericht, dat de vicaris overleden is. Nu zal ik u zeggen waarom ik hier kom. Wanneer Reginald de betrekking niet aan een zijner kennissen heeft beloofd, dan zou ik ze hem voor een oud vriend willen verzoeken. Zoover ik weet, heeft Reginald niot niemand over die betrekking gesproken. Mnar heeft hij wellicht het patronaatsrecht verkocht? Lady Chartterly werd vuurrood van schaamte. Zij wist zeer goed, dat haar echtgenoot alles ver kocht, wat maar eeuigszins te verkoopen was. Ik hoop het niet, stamelde zij. Dat zou mij aangenaam zijn, hernam Kenneth, want ik zou Reginald gaarne elk bedrag uitbetalen dat hij er voor eiseht, wanneer hij die oetrekkinfj aan mijn vriend wil toevertrouwen. Gij behoeft mij zoo verschrikt niet aan te zien het is mij volle ernst met hetgeen ik zeg. Wie is uw vriend Jim Cartwright. Wij hebben elkaar in Indië leeren kennen, maar hij was niet sterk genoeg van gestel om daar lang te blijvendaarom is hij met verlof naar het moederland teruggekeerd en nu is hg verloofd met een lief meisje, wier moeder even wel niet wil toestaan, dat zij hel land verlaat. Zij is bemiddeld en hij heeft ook een kleine rente gij ziet dus, dat zij op die bescheiden betrekking wel kunnen trouwon Ik geloof wel, dat Reginald n hierin van dienst zal willen zijn. Nu moot ik wegik mag er dus op rekenen dat gij zoo vriendelijk zult zijn, Reginald over deze zaak te schrijven V Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1