Donderdag 20 Februari 1896. No. 4538, 45e Jaargang Binnenland. Een noodlottig geheim. Oitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Mtumdag- cu JDviideriliigniimidddg met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement' alleen op liet Zondagsblad voor Amersfoort 10 et., voor het binnenland 50 ct. ner 3 maanden. Advertentiën 16 regel» 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 16 ct. Reclames per regel 25 et, Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGBACHT56 Telephoon 19. Thans is ilooi' het Ministerie van Rinnen- laudsche /.alten uitgegeven een inleiding lot de uitkomsten der beroepstelling van Decem ber 1889, waarmede thans de bewerking der uitkomsten van de op 'lat, tijdstip gehouden Volksstelling geheel is voltooid. De inleiding is. op uitnoodiging van den Minister, bewerkt door de Centrale commissie voor de statistiek. Ken drietal wijzigingen in de Wet op bet Lager onderwijs zijn door den Minister voor gesteld. De voornaamste geldt het onderwijs in ile vrije- en orde oefeningen der gym nastiek. Dit onderwijs zou in 1897 verplich tend worden. Op grond evenwel dat de be zwaren, die vroeger tegen de invoering ervan bestonden, nog in gelijke mate gelden, zullen die oefeningen wel onder de verplichte va k ken blijven opgenomen, mits aan de bezwaren voortdurend kan worden tegemoet gekomen. Aan Gedeputeerden wordt de bevoegheid gegeven om, wanneer die bezwaren zich voordoen, van de verplichting ontheffing te verleenen, telkens voor den tijd van vijfjaren. De Hooge Raad heeft beslist, dat alleen- aan den Gemeenteraad (en nietaan den Rur- gemeester alleen) de bevoegheid toekomt om wijziging te brengen in den sluitingstijd der koffiehuizen. Dat het «cents-fonds", uitsluitend bijeen gebracht door het alle vijf dagen (tractements- dag) vrij willig afzonderen van een cent door het actief dienende leger beneden den rang van officier, bij velen sympathie ondervindt blijkt uit de omstandigheid dat van '1 Maart tot 31 December 1895 (dus in minder dan tien maanden) I'2190.55 is ingekomen ten behoeve van de Vereeniging van gepension- neerde onderofficieren en minderen van het. Nederlandsche leger. Aan vrijwillige jaarlijksche bijdragen werd ontvangen f549,75, makende dus met het vorige een totaal van f2740.28. Het bestuur der 3eafdeeling van het «Meta len kruis" is er in geslaagd een volledige opgave te krijgen van het aantal nog in leven zijnde en te 's-Gravenhage verblijf houdende gerechtigden tot liet dragen van bovengenoemd kruis. Hieruit blijkt, dat hun aantal 49 bedraagt, waaronder 32 die in behoeftige omstandig- deden verkeeren. Van deze 32 zijn e-- 8 opgenomen in lief- Feuilleton. Ik beloof het u. Hij stak haar de hand toe, die zij bevend aan- Ik dank u. zeide hij. Daarop fling hij heen. Toen Gertrude weer alleen was, mompelde zij Reginald zal hotpatronaatsrcclit wol verkoopeu. Kenneth is al te vrijgevig, hij mocht wel wat voor zichtiger met geld omgaanmisschien zal hij ook nog eenmaal trouwen. Wat zal mij dat zonder ling voorkomen, als een bruid haar intocht op Lauc- l-t.iisc dort Ik geloof niet dal ik een vrouw zal kunnen liefhebben, die unie Edith nader aan het hart ligt dun l'hillis en ik. Eerst den volgenden ochtend ontving zij ecu brief van den graal'. Lord Chatterly schreef, dat hij mis schien langer dan een week zou wegblij ei. en dat men al zijn brieven naar Londen moest zenden, en besloot „Ik zal zoo spoedig thuiskomen als ik kan, mijn lievedc tijd zeliijnt mij zoo ondraaglijk lang toe, als ik niet hij je ben. Wanneer ik thuis kom, hoop ik, dat do wolk, die ons geluk verduisterde, weg gedreven zal zijn, want oen onrust, die mij jaren lang gekweld heeft, zal nu spoedig verdwijnen." Bij het lezen van dit slot. dacht tie jonge vrouw: Arme Reginald, hij bemint mij, hoe hard en gaarne weiisclion, dat hij mij wat meer vertrouwen schonk, in plaats van mij als een kind te behande len. Lk zou wel eens wil len welen of ik er een groot onrecht aan deed hem te trouwen, maar ik heli ladige instellingen. De oudste van de Metalen kruisridders wordt 18 Juli a. s. 94 jaar: de jongste hun- werd geboren 25 November 1810, tor- een hunner een pensioen heeft van tien gulden per jaar. «Plus Minus" vestigt in 'Ie Amatenlamscho courant de aandacht, op de zonderlinge han delingen van het Ministerie van Oorlog. Over een week of drie, zegt hij, komt «le nieuwe lichting onder de wapenen. De nieuwe geweren, de nieuwe uitrusting, naar ik hoor zelfs een nieuwe uniform, zijri alle in aantocht, en in hun gevolg komen natuurlijk nieuwe exercitie-, schiet-, tirailleer- en gvmnastiek-reglementen, terwijl wij van dit alles nog geen jota afweten. Wij komen dus in een uiterst lastig parket, want als wij onze recruten nu eerst gaan oefenen met het tegenwoordige geweer en volgens de tegenwoordige reglementen, moeten wij hen later weer alles alleeren, wat wij hen als onfeilbaar deden beschouwen, en ik weet niet wat moeilijker is: een toch al niet zeer bevattelijk mensch iets leeren, dan wel het pas geleerde weer gauw alleeren en daarvoor iets anders aanleeren. Maar het geval is nog veel ingewikkelder! Bedenk eens, «lat verreweg het grootste ge deelte van het kader, en eveneens vele offi cieren, het nieuwe geweer nog nooit gezien hebben, en niemand, behalve 'le heeren die nog bezig zijn de nieuwe reglementen te vervaardigen, ook maar de flauwste nota van die reglementen heeftdat er voor het be- studeeren daarvan en voor het zich oefenen in al die nieuwigheden toch ook tijd, en zelfs veel tijd noodig isdat men de nieuwe lich ting nu misschien eerst zal moeten kleeden en uitrusten volgens het oude stelsel, en kort daarna volgens het nieuwe; dat hiermede duizenden gemoeid zijn dan zal men wel met mij begrijpen, hoe hoogst noodzakelijk bet is. dat ieder, liever vandaag dan morgen ingelicht worde, hoe in deze gehandeld zal en moet worden. Komt, nu de lichting '96 werkelijk in het begin van de volgende maand onder de wapenen, dan wordt er nutteloos veel tijd, veel arbeid en veel geld verspilt!, want men kan haar niet oefenen, of oefent haar verkeerd, en de luidjes worden dus zonder eenige reden «aan den huiselijken haard" ontrukt. Ook zal de ijver, waarvan ik hierboven sprak, bij officieren en kader wel niet bijster groot zijn. daar ieder weet, dat hij monnikenwerk verricht, «Plus Minus" geeft als middel om deze bezwaren op te hellen, in overweging de hem tocli niet bedrogen, ik heb hem vooraf gezegd, dut ik hom niet beminde, dat ik hem alleen ter wille van Cecil huwde. Ter wille van Cecil, ter wille van haar broeder, dieti zij zoo innig liefhad, verkocht zij zich op haar twintigste jaar aan een man, die bijna dubbel zoo oud was als zij, en zij had nooit vernomen of haar opoffering Cecili ets gebaat had, zij had nooit gehoord of hij in de goudlanden geluk of tegenspoed had ondervonden. In al die jaren van haar huwelijk was er geen enkele brief van Cecil gekomen, maar iets wist zij toch, namelijk, dat de strijd nu volstreden was, dat zij zich nu niet meer behoefde af te vragen of Cecil als een berooide, uitgehongerde, vermoeide zwerveling m de binnenlanden van Afrika rond doolde, dan wel zich als een forscli, welgesteld en gelukkig man op den tc-ritgkeer naar het moeder land voorbereidde. Haar ongerustheid over rijn lot was nu althans ten einde, want drio jaar na haar huwelijk was haar een emiraat uit Capu-town toe gezonden, waarin het volgende bericht onderstreept „Den 12 dezor overleed .illiier aan de moeras koorts Cecil Monkton, eeuigo zoon van wijlen Rev. Hugh, predikant van Templcmere in Engeland, 23 jaar oud." Gertruile had deze courant met oen lok haar van Cecil en eenige brieven, die hij haar als knaap geschre ven had, toon zij nog op de kostschool was, zorg vuldig bewaard en dikwijls weende zij bij het aan schouwen van deze gedachtenissen. üp een kamer in een klein hotel, in een der straten die op het Strand te Londen uitkomen, v. een lieer atleeu aan hel ontbijt. Hij was eerst den vorigen avond nan gekomen t had genoeg bagage bij zich om de achting van i kellnevs te verdienen, ook al had hij niet twi kaniers gehuurd en er bij gezegd, dat, wanneer oqhting een paar maanden later onder de wapenen te laten komen. Dan kunnen, als alles geleidelijk gaat. «Ie reglementen gedrukt en bestudeerd zijn. Hij gelooft, dat «le voor deden hierdoor verkregen ruimschoots op wegen tegen het nadeel van een verkorting van den oefeningstijd met twee maanden. De Petit Temps maakt, hij een bericht over het vinden van natuurlijk gas iu Noord- Holland, de opmerking: «Hof. is waarschijnlijk, «lat deze gassen het in de buurt aanwezig zijn van petroleuinlagen aanduiden, welker ligging nog onbekend is en die misschien het voorwerp eener voor- deelige expolitatie zouden kunnen zijn." Twee. lotelingen, elk uit een gezin van 4 broeders, hebben een dienstplichtig nummer getrokken en zijn voor den dienst aange wezen. Na deze uitspraak van den Militieraad is éen zoon uit elk der gezinnen overleden, zoodat bedoelde lotelingen thans behooren tot een gezin van 3 broeders, waarvan éen heeft gediend, en zij dus recht op vrijstelling wegens broederdienst hebben. Nu evenwel de uitspraak van den Militie raad onherroepelijk is geworden, moeten beiden tóch dienen. De sterkte der Koloniale reserve zal van 5 op 6 compagnieën worden gebrachtook zal er artillerie bij worden ingedeeld. Zaterdag werd den heer H. van Wicke- voort Crommelin, den eenigen der overge blevenen van de mannen, die 40 jaar geleden in liet eerste bestuur van den Haarlemmer- meerpolder zitting namen, namens het pol derbestuur en de hoofdambtenaren een prach tige zilveren inktkoker aangeboden, versierd met bet familiewapen der Cromnielins en met dat van het waterschap. Nog altijil is in het drama-Hoogsteden niet liet gewenschte licht ontstoken. Wel is voor de tweede maal de instructie tegen Van ller- kel geopend, maar bewijzen, overtuigende bewijzen, die den dader zouden kunnen ont maskeren, zijn tot heden niet gevonden, ln- tusscheri schijnt het aantal geheimzinnige brieven, door even geheimzinnige schrijvers afgezonden in verband niet den moord op den 10-jarigen Hoogsteden, nog niet voltallig. Andermaal toch is een met potlood ge schreven brief ontvangen, natuurlijk van een onbekende, die schrijft, dat hij weet waai de kleert jes van den vermoorden knaap, wel ke men tevergeefs zocht, verborgen zijn. Verschillende bewoners van den Hoogen Boezem, in de nabijheid van de plaats waar men vermoedt dat het drama is afgespeeld, zijn door de politie aangezocht om eenige regelen van hun gewoon handschrift, met potlood geschreven, te geven tot line van onderzoek door schriftkundigen. Men strijft uit Kist: De gearresteerde 27jarige G. B. beeft be kend den aanslag op den landbouwer B. Vlemingh, ie hebben gepleegd. Eerst deed bij de bekentenis in een brief aan zijn aan staande en later tegenover de politie. Als reden geeft hij op, een som geldsle hebben willen bekomen teneinde in het huwelijk te kunnen treden. Ken woord van hulde «iient te worden ge bracht aan den Burgemeester en de politie, die op tactvolle wijze deze misdaad hebben ontsluierd. B. ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. Te Loosdrecht is een kind «behekst" De vader is aanstonds naar Hilversum ge togen. ten einde een specialiteit duivelban- nerij te raadplegen. Tegen betaling van een vast recht van i'2.90, ging deze tot onthek- sing over en thans loopt het kind gedurende 1 jaar en 17 dagen niet het minste gevaar meer. Daarna moet men echter weer oppassen en, is 't weer mis, dadelijk opnieuw naar den heksenmeester gaan, met f2.90. En dit geschiedde in Februari 1896. Te Haarlemmerliede heeft zich een jong gezel in den echt doen vereenigen, die bij den ondertrouw verklaarde zijn aanstaande slechts tweemaal ontmoet of gesproken te hebben. Wat nog het bedenkelijkst is, mag wel de leeftijd van den delinquent zijnhij is 67 jaar, zijn bruidje 65. Als bewijs* welke groote armoede erin Nederland heerscht, werd dezer dagen door een Amerikaanscb blad het volgende bericht «Iemand schreef een brief aan haar familie alhier, doch had geen '121/2 cent, om die te frankeei-en en daarom verkocht zij van armoe twee eierentoen de brief hier aankwam, was haar familie er zóo door getroffen, dat ze dadelijk door ons kantoor een wissel van S 5 (twaalf en een halve gulden) ter gemoet- koming hunner armoe stuurde. «Dit is éen geval uit duizenden die vol gens vertrouwbare berichten, thans iu het oude vaderland de diepe ellende beschrijven." Natuurlijk haastte zich een edelmoedige het hem hier beviel, hij een paar weken blijven zou. Zulk een gnst was nog eens wat waaril in de maand Augustus, nis Londen half outvolkt is en zelfs de voornaamste hotels ledig zijn. De kellners hadden zich dan ook voorgenomen, mr. March met de grootste nauwgezetheid te be dienen eu waren zelfs een weinig teleurgesteld, toen zij tot de ontdekking kwamen, dat hij een man met zeer weinig behoeften en eenvoudige gewoonten Toen hij zijr. ontbijt gebruikt had, sclioof hij zijn stoel bij liet venster en keek naar buiten, waar de aan een wereldstad zoozeer eigen drukte en bedrij vigheid hcerschte. Het was juist tien uur. De vreemdeling scheen een buitengewoon behagen te schoppen iu liet drukke gewoel cu werd niet moede liet opmerkzaam gade te staan. Zoo iets vindt men toch nergens anders, zeide hij. meer tut zichzelf dan tot den kellner. die bezig was de ontbijttafel op te ruimen. Eigenlijk i= Londen de eenige groote stad in de gebeolo wereld. Toen bij zag. dat de kellner op liet punt stond de kamer te verlaten, vroeg by op eenigszius matten Zoudt ge zoo goed willen zijn mij schrijfge reedschap en liet adresboek te brengen Ja, mijnheer. Verlangt u anders nog iets? Ik geloof het niet. Straks ga ik uit en koui misschien eerst tegen den tijd van liet. diner terug. Om zeven uur wil ik «lineeren, zorg voor een goed menu en mogelijk breug ik ook nog een heer llij had willen zeggen „ecu vriend" muur hy hield dat woord nog tijdig iu, Mr. March was een uiterst waarheidliovend man en hij had geen vrienden op dit wereldrond. liet scllrijfgereedsehap en liet lijvige adresboek worden spoedig gebracht: mr. March giug langzaam naar de tafel en zette zieh neer. Er lag in al zijn bewegingeu een zekere matheid, die weinig in overeenstemming was met zijn don kere, levendige oogen en zijn jeugdige, veerkrachtige gestalte, maar hij had vele jaren onder den gloeien- den, tropische» hemel geleefd en gewerkt en nu was dat geëindigd, want hy had zyn doel bereikt, zich tot een vermogend mot gemaakt en de reactie was ingetreden. Een langdurige, gevaarlijke ziekte zou zijn reis naur Engeland bijna verhinderd hebbenhy had zich ingescheept nog eer de dokter hem voor ge nezen had verklaard en ten gevolge daarvan was hij nog verre van gezond. Die langzame, vermoeide be wegingen lagen volstrekt niet in den aard vau den man, maar waren alleen een gevolg vau zijn zwakte. Mr. March bladerde langzaam in hot adresboek eu zijn lange magere vinger schoof over bladzijden tot hij den naam „Verity" gevonden hatl. Erts-aren moer personen van dien naam maar slechts ëen I notaris, wiens adres luidde: „Verin-, faul Domna», notaris, firma Verity Arden, L'lum-Tree-Cnurt. Toiuple." March sloeg hot adresboek «licht. Dus moet de oude man gestorven eu zijn kleinzoon iu zijn plaats gekomen zijn. Ik weet dat John Verity lang vóór zijn vader gestorven is en ecu zoon "naliet, 't Is zonderling, dat .Arden zijn compagnon, die zooveel jonger was, nog moet over leven. lk moclil Arden nooit lijden en hij my even- mm. maar vijftien jaar is een lange tijd: zijn wrok tegen mij zul nu wel bekoeld of misschien geheel vergelen zijn. liet hotel, waar mr. March logeerde, was niet ver van du wijk Temple verwydord eu binneu tien minuien wus hij er. Zijn donkere, scherpe oogen schenen met óen en- kelt ii blik alio veranderingen op te merken, die er tijdens zijn alwozighcid waren aangebracht eu toen hij zeker punt vau Temple bereikte, loosde hij een zucht. li mit vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1