L+l Stadsnieuws. Advertentièn. Yankee in bet volgend nummer deze adver tentie te doen plaatsen «Alle sommen, klein en groot, worden vlug en veilig overgestuurd, door James Tennis, 1180 Riverstroet, tegenover het Erie- station, Kantooruren van 's morgens 5.30 tot 's avonds 7, Zaterdagavond 10 uur." Wij houden ons aanbevolen voor bericht, wanneer iemand van deze inzameling iets heeft genotende afstand is zóo groot, dat gemakkelijk het geheele fonds onderweg kans loopt tusschen kaai en schip te blijven. Men weet, dat te 's-Hortogenbosch het Casino, de socieieit der aanzienlijken, besloten had een gemaskerd bal te geven, terwijl van Gemeentewege de carnavalsfeesten wegens het heerachen der pokken verboden waren. Zeker bestond or geen reden om ook aan dc aanzienlijken te verbieden zich te costumee- ren, daar zij, in een maskeradepuk, niet met het publiek iu aanraking komen en in 't algemeen weinig kans bestaat om door hun maskerade de besmetting te bevorderen. Dat echter de minderen het kwalijk namen, dat de rijken het vermaak genoten, 't welk hun verboden was. laat zich begrijpen. De Bossche hoeren en dames hadden dan nu ook vrij wat te lijtien van het straatpu bliek, terwijl een der spiegelruiten van hun sociëteit werd ingeworpen. Dit kun men niet goedkeuren, maar men zal moeten erkennen, dat de heeren en dames beter hadden gedaan ook hunnerzijds zich van feestvieren te onthouden, nu dit aan anderen verboden werd. Beleefd verzoek va.il den Uitgever De ondergeteekende verzoekt beleefd, ADVERTKNTIÊN voorde AMERSFOOHT- SCHE COURANT, zooveel mogelijk in te zenden Maandag-, Donderdag- en Zater- middag vóór 12 uur. Advertentièn bij abonnement, on groote unnonceu kunnen ter plaatsing niet later worden aangenomen dan den dag te voren en ontvingen wjj voor een goede regeliug liefst nog eerder. Een tijdige verzending (.per post van half zeven) waaraan wjj. niettegenstaande de toenemende oplaag van ons blad, gaarne geregeld uitvoering zouden geven, geeft ook een groot aantal onzer lezers buiten de stad gelegenheid, nog op die avonden de Couraut te lezen. Tevens herinneren wij er aan, ter voor koming van vertraging, om al hetgeen voor de Courant, bestemd is, te adressee- ren aan liol Bureau van de oude Amersf. Courant. Aanbevelend, Firma A. H. van CLEEFF. De Commissaris van politie te Amers foort verwittigt langs dezen weg hen, die deugdeljjke inlichtingen kunnen ge ven. waardoor de moeder van het heden middag bij „Eemziclit" gevonden kinder lijkje kan worden aangewezen, dat zij zich, desnoods tegen geldelijke belooning, te zijnen bnreele kunnen vervoegen. Het aantal lodgers (kamerbewoners), dat zich hier voor het kiesrecht heelt aangemeld, bedraagt evenals ten vorigen jure 4. Ook <!e heer E. I,. II. van Bunschot Hubrecht heelt ziji\ mandaat als lid van den Gemeente raad neergelegd. In de jongste zitting van het Kantongerecht hier nam jlir. inr. VV. J. M. Bosch, ambte naar van liet Openbaar ministerie, afscheid van inr. II. Croockewit. Jr., die, gelijk wij reeds meldden, aan H. M. de Koningin-Regen tesontslag heeft gevraagd als kantonrechter. Spreker drukte er zijn leedwezen over uit, de kantonrechter gevolg had gegeven zijn voornemen om, zoodra hij den wet leeftijd had bereikt, ontslag te vragen, wees er op hoe algemeen liet vertrouwen was. dat zoowel by de justiciabelen als hij het M. steeds in de rechtspraak van dit kan- tongererlit werd gesteld, op den tact waar de zaken werden behandeld en de en geleerdheid welke uit de vonnissen Hij herhinnorde er aan hoe klein iet aantal appellen en cassatie-voorzieningen teeds is geweest, en hoe met eerbiediging an aller rechten, de orde op de terechts- itting steeds voorbeeldig was gehandhaafd. De griffier, inr. Van Zijst, sloot zich bij hulde aan en herdacht, liet feit, dut in e 10 jaren gedurende welke hij met. mr. 'roockeuit werkzaam was. steeds de beste Mstandhoudiog tusschen hen heeft bestaan. Dc kantonrechter dankte heideboeren vnor un hoogst welwillend' woorden: hij ver- zieii. dat dé wijze waarop de zaken voorbereid en de medewerking, welke j steeds liu'l mogen ondervinden, hem zijn iak zoo hadden vergemakkelijkt, en beval zich in beider vriendschappelijke herinnering aan. De lotelingen van de lichting 1800 uitdezo gemeente zullen worden ingelijfd op Woensdag 11 Maart aanstaande. Do heer J. C. J.~Peis Rijcken heeft zich door zijn vele ambtsbezigheden genoopt ge zien ontslag te nemen als Voorzitter van de Vereenigitig «Onderlinge Ilulp". Zij die den leeftijd van 40 jaar nog niet bereikt hebben, mogen indachtig zijn. dat op 1 Maart aanstaande de termijn verstrijkt waar bij zij zich als lid kunnen aangeven van «Onderlinge Hulp": na dien datum wordt geen werkman meer als lid aangenomen die ouder is dan 30 jaar. Dut genoemde vereenigitig uitstekend werkt en meer en meer populair wordt, mag wel blijken uit het feit dat ze 15 Januari I894 begonnen met 17, thans 300 leden telt. De bestuursleden en de bode. Van Leut. wonende in de St. A ndrieèstraat, geven gaarne verdere inlichtingen. Het Nut vergadert morgenavond om half acht weder, in den foyer van Amieitiao. a. ter benoeming van leden voorde Commissie der Spaarbank en tot wijziging van het Huis houdelijk reglement. Morgenmiddag om 2 uur wordt geopend in hel oude schoollokaal aan de Koestraat de tentoonstelling van werkstukken door lieden uit den ar- I heiilendeu stand in hun vrijen tijd vor- vaardigd. Verleden jaar werd ze bezocht door ruim 1100 personenthans zullen er wel meer 1 komen, vooral betulondeo, hetgeen wel te hopen is. daar «Liefdadigheid" veel heeft j i uit ie geven en door den kwakkehvinter I slechts weinig ontvangt. I Maar nok afgescheiden van het goede doel 1 is een bezoek aan deze tentoonstelling zeer j aan te bevelen, voor den welgestelde om te zien welke vorderingen de knutselaar? 1 gemaakt hebben nu ze eenmaal voorbeelden 1 hebben gezien: voor de werklieden om eens 1 te ziens waarmee ze zich kunnen bezig- 1 houden in hun soms ook gedwongen I vrijen tijd. Er zijn we/.enlyk heel aardige voorwerpen. uit hoogst primitieve grondstoffen met. nog J eenvoudiger werktuigen vervaardigd hij een der scheepjes zijn die «werktuigen" geëx- i poseerd. En onder de prijzen, die voor de verlo ting zyn geschonken of aangekocht, zijn er heel wat, die menigeen gaarne zal bezitten. Men weet, dat elk lot slechts éen kwartje kost en dut er gee' nieten zijn. De entree op morgen van 2 tot 4 kost i eveneens éen kwartje; Zaterdagmiddag van 2 tot 'i is er toegang voor een dubbeltje; Zondagmiddag van 1 tot 4 kosteloos, maar dat is in hoofdzaak de dag voor don werk- j rniin, die evenals verleden jaar wel in I zeer in groeten getale zal opkomen. Een woord van hulde aan de heeren Peerl- kamp en Mezger, die de geheele leiding op I zich nameneen van dank aan de heeren Kortbeek eri J. VV. van Achterbergh, die ge- I heel belangloos de zaal decoreerden, en de heeren I'. van den Hooff enJ. C. vanEijber- hen. die zich belastten met de hier dubbel moeilijke taak van jury-lid. Luitenant-ingenieur Fauro wordt vanhier overgeplaatst naar Breda en belast met den kazernebouw daar. Luitenant J. Woudstra, van bet 5e regi ment infanterie hier. is benoemd tot adjunct- directeur van het Doorgangshuis der Maat schappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin en beeft in verband daarmee ont slag gevraagd uit den militairen dienst. De veld-bataljons van het 5e regiment infanterie zullen in dit najaar manoeuvres houden in Gelderland en Overijsel. Bij het 2e regiment huzaren is benoemd tot le luitenant de 2e luitenant A. van Mens vun het 3e, gedetacheerd bij de Rijschool hier. Aan wachtmeester C. C. Ki'ithe van het Ie regiment, veld-artillene, thans gedetacheerd bij het Koloniaal werfdepot, is, bij beschikking van den Minister van Oorlog, toegekend het Lombokkruis. In de door den concierge Kreiner fraai ver sierde achterzaal van het «Te huis voor mili tairen aan de Beekstraat w erd Zaterdagavond gehouden de 4e schietwedstrijd van de schiet- vereeniging «Teil". Er werd geschoten op 15 pas. staande, vrije baud de eerste prijs, een fraai remon toir-horloge. word gewonnen door milicien Piper niet 54 punten; de overige 20 prijzen werden behaald met 53 tot 40 punten. Ook na liet uitreiken der prijzen, dat, om B) uur plaats bad. bleven de I nemers soldaten en miliciens van alle wapens nog tot hall' twaalf gezellig bijeen, onder bot houden van voordrachten, enz. Dat dergelijke feestjes «Ie dwaze wapenhuiU. niet weinig verdrijven, behoeft wol geen be- 1 Vrijbuiters jj0cron Vrybuitoi I Zelden hebben we dilettanten zóo goed zien I spelen als Donderdagavond in Amieitia Dij de voorstelling ten bate van de Maatschappij I tot opvoeding van Weezen in bet Huisgezin. I Zoowel «Uitgaan", bet zoo goed geschreven en dikwijls zoo ware tooneelspel van kapi- I tein Beijerman, als m het wel wat sterk l Duitscb getinte blijspel «Ooms en tantes" gaven alle medespelenden blijk van ernstige studie en volkomen inwerken in hun emplooi. De monoloog van den werkstaker was bui tengemeen mooi. Ook de mise-en-scène was met meer dan j gewone nauwlettendheid verzorgd. Daar zijn I van die kleinigheden die in den regel worden I genonehalieerdhier echter was de kaars tusschen liet tweede en bet derde bedryf I behoorlijk afgebrand (of gesneden)decou- I rant, die de slaper eerst in de hand hield, I lag liij liet w eder opgaan van 't doek op den I grond het water kookte in den bouilloir j en de kachel «deed" het inderdaad. Zeer I terecht werd den regisseur dan ook groote lof gebracht, en zijn wederkeerige verkla- I ring. dat hij nimmer zulke uitstekende leer- liegen had, was waarlijk geen beleefdheids- phrase, evenmin als de aan de dames ge schonken bouquetten een simpele uiting waren van hollljkheiil. Ook het orkest dilettanten kweet zich op uitnemende wijze van zijn dankbare maar tevens moeilijke taak: in liet kort, het zeer I talrijk auditorium heeft in ruime mate ge- j noten en te gelijk een goed doel krachtig gesteund. Het heeft dus in alle opzichte reden I tot erkentelijkheid. Naast een woord van lof aan hen op wier initiatief' deze soiree gegeven werd, een woord van dank aan hen, die geheel belangloos hun zeer gewaardeerde krachten gaven, niet het minst in het orkest. Wie in «De Arend" het Kelzer-panorama heeft bezichtigd, zal toegeven dat hetgeen in ons vorig nummer werd gezegd over de tooverpuleizon van den Koning van Beieren volstrekt niet overdreven was. Nog tot Zater dagavond zal deze haast ondenkbare pracht le aanschouwen zijn: dan komt, gedurem de geheele volgende week, Italië, eveneens in 50 uitmuntende afbeeldingen. Men ga toch eens kijkenzoo iets waar lijk moois komt hier niet eiken dag voor. Dr. II. Knijper, predikant, bij de Gerefor- meerde kerk ie Baarn, heeft het beroep bij die kerk te I.eenwij-den aangenomen. De bronzen medaille met loffelijk getuig schrift is uitgereikt aan L. de Graal' en W. Koelewijn, visschers te Spakenburg, wegens de met gevaar vnor eigen leven volbrachte redding van de opvarenden euner door den storm gezonken jol. op de buitengronden aan de Haven aldaar, op 6 December 189«j, en aan A. van Zijl, broodbakker, en W. Pruijs, veehouder te Bunschoten, wegens het niet levensgevaar redden van twee personen uit het vloedwater op het verdronken polderland onder Bunschoten, op 0 December 1895. De heer G. A. Schelle!, onderwijzer te Bunschoten, is in gelijke betrekking benoemd aan de Bijzondere school te Gulemborg en en heelt die benoeming aangenomen. Wij hadden het voorrecht kennis te mogen nemen van den brief door een voormalig stadgenoot den 27 Januari uit Pretoria ge schreven aan zijn ouders hier. Na zich verontschuldigd te hebben wegens het niet eerder schrijven en de verwach ting te hebben uitgesproken dat de brief kaarten. die hij zond, behoorlijk ontvangen zijn (men begrijpt, dat die briefkaarten niet werden doorgezonden, omdat de Transvaal- sche regeering elke meedeeling omtrent den oorlog achterhield) zegt hij Dut ik u op uw jiuirdag geen brief heb doen toe komen, zult u mij vergeven, daar ik dien tijd in volle norlogatemio ben geweest. De zaak is tot dus ver goed nfgoloopen, maar ik had bost tot't verleden kunnen behooren. Ik wil u eeus oen beetje over liet gebeurde inlichten huiver maar niet. Den 29 December werd hier bekend, dat800 man nen van de Chartered Company bet Transvaalsche grondgebied waren binnengetrokken om naar Jo hannesburg te gaan. zich daar aan te sluiten mot een opvoeringen troep, en zoo de Transvaal onder Enge Dell gezag te brengen. In een oogwenk waren do boeren opgekomen en ook alle burgers waren spoedig ter been om de mui ters op te wachten. Wij waren allen in groote span ning, want ons was aangekondigd, dat de vijand in den Oudejaarsnacht zou trachten Pretoria plat te schieten. Gelukkig is de rooverbemle door 140 boeren verslagen en tevens, op een enkele uitzonde ring na, gevangen genomen of gedood. U moet u voorstellen hoe dat gegaan is do boe ren steunen op dc borgen. II or-ze llinke boeren 1.1 lafaards, dokter James 0 Eng'-l-eiien hadden ren, wier pntmnen in I as 9 .Mnxim-kanniiiien 57 wij Imd.len slérllls hier (Vu kanon scho on aijii gevolg, zich over. Dezen werden in grooten triomf te Pretoria binnengebrachtze waren geheel ter neer geslagen en de vijandige partij te Johannesburg beeft alle wapens moeten uitleveren. De grootste en rijkste lui van Johannesburg zitten op 't oogenblik in de ge vangenis. De wapens zijn allo binnengesmokkeld in brandkasten of petroleumreservoirs. Jameson zou, als hij het zaakje goed had opgeknapt 2 mil- lioeii pond sterling of 24 railliocn guldens gekregen hebbenOf er ook geld voor die vuile a Hei re ge weest is. De Ëngolschen waren van plan, alle boers en ons Hollanders uit le roeien; maar zo hebben even als te ChatUim leelijk op hun baatje gehad. Jameson rekende op de ontevredenen te Johan nesburg en de Johanuosburgers rekenden op Jame son 'ie kranige boeren hebben hun samenwerken prachtig voorkomen. Rod es, de eerste minister van de Kaap-kolonie, is gevlucht, maar een bevel totin hechtenis neming is tegen hem uitgevaardigd. De boel is hier nog erg in do war; er is geen touw aan vast te maken, doch het vervoer op de spoorwegen is al weer begonnen en iu de mijnen, die door de Eugelschen met groote macht bezet waren, wordt alweer gewerkt. Ik geloof echter stellig, dat dit zaakje nog niet nfgoloopeu is. maar zoolang er nog Hollandscli bloed vloeit door de aderen der hier aanwezige Hollanders zal de Engelschman nooit een kans voor Transvaal krijgen. Als er weer wat gebeurt, pak ik mijn geweer op en sta dan het gouvernenent bij zooveel ik kan. als gold het mijn eigen, lief vaderland. Sedert deze onlusten is de Hollandsche taal veel meer in zwang gekomen en de Hollander veel meer in telmenschen, die vroeger geen Hollandscli ver stonden, spreke het nu vlot. Wie het niet spreekt, wordt eenvoudig niet begrepen. De Engelschen, die weer eens getoond hebben hoe trouweloos en laf ze zijn, hebben voor goed afgedaan. Veel lezeressen en lezers zullen cm dien tijd nog wel niet op-en de ineesten zullen dan wel to bed zijn, maar als er een 's ochtends tegen half vier eens naar het sterrebeeld «de Arend" kijkt, kan hij twee kometen te gelijk zien, die geruimen tijd zichtbaar blijven. De eene, die zich zeer langzaam naar het Noorden beweegt, is die welke in November werd ontdekt door Perrine: de andere is het eerst waargenomen door Lompe, te Kiel, en heeft geen staart. DAGELUKSCHE WATERSTANDEN van dc I.iintcrsclie Beek en de rivier de Eem. Opgeiioi leu iK.morgens acht i Aan «li l Dag IfiuiiU'ii 1-1aan bov. ben. «r brug.' r,:~ stem Lui- narii. de R-90. M. M. M. M. M. M. Ti7 M. 9 F. 4.04 8,09 2,00 1.57 o.os 20— 10 4.90 3jl2 2.08 1,59 0,70 5+ 11 6.84 4.09 4,95 i 3.IC 0.04 4.93 3,09 2,05 1 1/.5 15— 13 5,33 4.70 4.94 3,11 2.08 11,58 0,00 25+ 14 5.32 1.09 4.94 3,10 2,70 1.59 0,05 10+ 15 5,32 1 4,70 4,94 3,0S 2.05 j 1,57 0.07 AP. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 14 Eebr. Gerard us Johannes, z. van Gerardus Hendrik Snijders en Jen- neke Kok. 14 Eebr. Julius, z. van Breunis Lagerweij on .lansje Buddingli. llermunus, van Peter Gouw en Wijmpje Hunnessen. 15 Eebr. Jacoba llendrika. d. van Philip Kortes en Willieltninii llendrika van Nijkerk. Niesje. d. van Everardus Blieken*laai en Helena Wilhelrnina de Gans. 10 Eebr. Adriaans Hendrikus, z. van Jacobus van Barlingen en llendrika Rernardina Boom- houwer. 17 Eebr. Willem, z. van Hen drik Wagerisveld en Aaltje Jonker - Jansje, d. van Johannes van Korlaar en Aaltje van Dijk. 18 Febr. Johannes, z. van Wil helmus Pot en Geei'truida van Empelen. '19 Febr. Hendrik Jan. z. van Cornells Mi chael Maria Vermolen en Bertha Maria Cor nelia «Ie Jong. ONDERTROUWD: 13 Febr. Jan Velthui- zen en Johanna van de Kuilen. Marcelis Andries van Bemrnel en Marrigje Boekhorst. Hendrik van Keulen en Jenneke van Mourik. OVERHEDEN: 13 Eebr. Louisa Sophia Maria Kraaikarnp, 12 m. 15 Eebr. Johan nes Jan Hendrik Aaltje Bonman, 7 in. 16 Eebr. Leonardus Jacobus Pijpers. 19 jr., ongeh. Teuntje CruylT, 40 jr., eehtg. van Hendrik van Ommeren. 17 Eebr. Nicolaas de Folter, 4 m. 18 Febr. Johanna van de Vlasakker, 06 jr., eehtg. van Wouter de Wit. Klaas van Eijkelenburg, 74 jr., ongeh. Anthonie_ Elize Hermanus Verniers van der Loelf, 79 wednr. van Henrietle Hiza- beth Bierman. Johannes van der Wilde, 9 j. Geboren HENDRIK JAN zoon van l M. M. VERMOLEN. B. M. C. VERMOLEN—DK JONG. A .verspoort, 19 Febr. 1890. liefde lieden overleed onze ge- jongste zoon JOHANNES I in den leeftijd san 9 jaar. Ha 18 Febr. '90. WILDE WILDE-

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2