Maandag 2 Maart 1896. No. 4541, 45e Jaargang Binnenland. Een noodlottig geheim. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag niet gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op hot Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 et. per 3 maanden. Advertentiën 16 regels 00 et.; elke regel meer 10 ct. Groote lettors naar plaatsruimte. Legale-, ollieieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nnmmtrs 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau K OB.TEGR ACHT 56 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen t,er openbare kennis, dat de in artikel 81 der wet op Lager onderwijs bedoelde staat der kinderen boven de zes en be neden de twaalf jaren op de gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd. Amersfoort, den 29. Februari 189(1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SL'HBLTl'S. Het jaarlijkse!» bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan Amsterdam zal vermoede lijk plaats hebben op 21 April en volgende dagen. Met antwoord van president Kruger aan II11- MM. de Koningin en de Koningin-Re gentes luidt: Ik betuig Uwe Majesteiten, namens mij zeiven en mijn volk, mijn hartgrondigen dank voor Uwe sympathie in bet lot der ongelukkigen, wier rouw en smart door deel neming als deze. waar de daad gekoppeld wordt aan liet woord, zoo zeer zullen worden gelenigd. Dr. U. van der Stad, directeur van de H. II. S. te Arnhem, is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. In de Memorie van antwoord op het wets ontwerp betredende de regeling van gerechts kosten in strafzaken wijzen de Ministers van Justitie en Financiën op liet groote bezwaar om de bepaling van het bedrag der kosten aan den rechter op te dragen. Verhaal der kosten van de vervangende hechtenis op de goederen van den veroordeele, volgens een vast te stellen tarief, leiden tot vereenvou diging van adininistratieven arbeid, welke bij dit ontwerp wordt beoogd, [Wat de twee algeinenne bezwaren betreft, tegen dit wets ontwerp aangevoerd namelijk dat vele rechters wanneer de veroordeelde van de betaling der gerechtskosten wordt ontheven, toch de tot dusver gebruikelijke straf zullen toepassen, en dat de voorgestel'le regeling een ongun- stigen invloed zal uitoefenen op de betaling van liet maximum der geldboete, wordt op gemerkt, dat bot niol. mogelijk is, een ant woord to geven op de vraag wat de rechters na hut lot stand komen van dit wetsontwerp zullen doen, en evenmin een antwoord kan gegeven worden op de vraag, of er rech- Feuilleton. 11). Mr.<. Verity en haar zoon begonnen de bezoeken van don jongen predikant reeds onaangenaam te vindon, daar zij bij Maud steeds een diepe treurig heid teil gevolge hadden en de angst der weduwe was zeer groot, toen Jim op zekeren middag om vier uur, toen Paul van zijn kantoor thuiskwam, nog altijd met zijn verloofde op haar kamer alleen was. Paul, zeide de oude daiue, hij is zeker bezig met Mand tot vluchten over te halen; hij is al twee volle uren bij baar. Paul glimlachte. Jim Cartwright is veel te rechtschapen om aan zooiets te denken, zeide hij, het is veel waarschijn lijker, dat hij voorgoed afscheid van haar meent. Hij is er de man wel naar om zich op te offeren voor zijn plicht en ik twijfel er zelfs niet aan of hij is besloten tiaar Indie terug te koeren. Moeder en zoon hadden evenwel geen tijd zich verder in vermoedens te verdiepen, want de deur van don salon werd geopend en beide minuenden traden mot van geluk en vreugde stralende gezichten binnen. Jim zeide Eindelijk is er uitkomstmen heeft mij een goede predikantsplants in Engeland aangeboden en wanneer u er niet tegenop ziet, Mand naariX'orthshire le laten gaan, dan kunnen wij tooi» nog gelukkig worden. Maar je hebt tocli altijd gezegd, datje niemand kende, die je aan zulk een plaats zou kunnen helpen, zcido Paul. ters zijn die thans de straf verband doen houden met de te betalen kosten. Worden de gerechtskosten afgeschaft, dan volgt hier uit nog geenszins, dat de veroordeelingen nog meer van hun beteekenis zullen verlie zen. Integendeel zal de afschaffing van bet verhaal van gerechtskosten in strafzaken in sommige gevallen een gunstigen invloed op de betaling van het maximum der boete kunnen uitoefenen. Ter tegemoetkoming van de schade, die de tegenwoordige griffiers zouden lijden bij invoering der voorgestelde regeling, is een artikel geformuleerd bepalende, dat ;uin de tegenwoordige griffiers, zoolang zij bij het zelfde rechtscollege werkzaam blijven, in dat ambt een vaste jaarlijksche toelage wordt verleend, ter vergoeding van de verminde ring hunner belooning. De Ilaagsclie courant merkt op, dat zekere Staat heeft twee legers, êeu voor het kleine moederland, waar gelukkig nooit, en een voor zijn overzeesche bezittingen, vele malen grooter. waar bijna voortdurend oorlog i< te voeren. lvn het leger in liet moederland beeft 16 actieve generaalsbet koloniale slechts 0. Van de ontwerpen, die thans in deafdee- lingen zijn onderzocht, was, is. zegt dellaag- sclie medewerker der Zutph. Ct., zeker wel het belangrijkste dat tot instelling van Kamers van Arbeid, liet is nu al de derde maal, dat de Tweede Kamer een ontwerp van die strekking onderzoekt, en telkens doen zich zóu vele en zóo belangrijke geschilpunten voor, dat het bij praten blijft en de Arbeidskamers nog steeds op zich laten wachten. Ook bet thans aanhangige regeeringsontwerp zal zeker nog vrij wat wijziging ondergaan, voordat het kans hoeft in bet Staatsblad te worden opgenomen. De Regeering wil Arbeidskamers met een zeer beperkt mandaat, die weinig anders zullen doen dan trachten conflicten te voor komen en te beslechten, Nu is dat zeker een hoogst belangrijke taak, maar de meeste voor standers van Arbeidskamers willen, dat die corporation de belangen van deu Arbeid zullen behartigen in zijn geheelen omvang en dat zij in het belang van den arbeid zullen op treden, ook zonder dat zich conflicten tus- sehen patroons en werklieden voordoen. Ook de wijze van regeling en organisatie, zooals die in liet ontwerp is opgenomen, schijnt veel tegenstand te ontmoeten. Uier en daar stuit men dan ook op zonderlinge bepalingen. De meeste Kamers zullen in alueelingen worden gesplitst, en het zwaartepunt zal liggen, niet in de Kamer zelve, maar in de Ja, dut dacht ik ook, ninnr mijn oude vriend Kenneth Ford is uit Indië teruggekeerd, en heelt mij bij zijn neef, lord Challerly, aanbevolen en do graal' schijft mij, dat hij een plaats voor mij open heeft als predikant in een gemeente, waarover hij het patronaat hoeft. l)e jaarwedde bedraagt honderd pond en de graaf zegt, dat het een zeer aangename werkkring is. Beste Jim, ik wensch je van harte geluk, zeide mrs. Verity, terwijl zij hem de hand drukte. Paul daarentegen zeide nog niets, maar toen de nieuwbenoemde predikant heenging, bracht bij hem naar het station en zeide onderweg Je moet niet denken, Jim, dat ik je vreugde wil bederven, maar ik moet je toch ergens voor waarschuwen. Lord Chatterly staat bekend als een hoogst onaangenaam en heersehzuchtig man en wanneer die predikantsplaats je in eeuig opzicht van hem afhankelijk maakt, neem ze dan liever niet aan, Ik heb een brief van Kenneth ontvangen tege lijk met dien van den graal', en ik geloof, dat mijn vriend deze bedenking had voorzien, antwoordde Jim Cartwright, ten minste hij verzekerde mij na drukkelijk, dat de graaf zich nimmer in kerkelijke zaken mengt en dat ik hot als predikant zeer goed met hem zal kunnen vinden, als ik maar nooit voor het eene of andere doel eeu beroep doe op zijn beurs, want zijn ergste fout is, dat hij zeer gierig is. De brief (lion lord Chatterly aan zijn neef ge schreven had, was een duidelijk bewijs voor zijn schraapzucht. De graaf schreef aan Kenneth, dat hij do prodikantsplaats wel aan diens beschermeling zou willen geven, maar dat hij haar reeds aan een ander had beloofd, evenwel wanneer het Kennoth hon derd pond waard was, dan zou hij toch diens be schermeling willeu aanstellen en den teleurgestel- den candidaat dat bedrag als schadeloosstelling toe zenden. afdeelingen de Kamer zelve zal bijna nooit vergaderen, en alleen «buitengewoon bijeen geroepen kunnen worden." Maar nog vreem der is bet, dat bet bestuur der Kamer uit sluitend zal bestaan uit personen, die geen leden der Kamer zijnMet dat al bevat de voordracht ook veel goeds, en ik zou bet zeer betreuren, als men de geschilpunten van weerskanten zóo zwaar liet wegen, dat er weer niets tot stand kwam. Over de wensclielijklieid om Arbeidskamers op te richten, is men het vrij algemeen eens. en al kan men voor het oogenblik niet alias bereiken, liet is toch hoogst gewenscht, dat er einde lijk eens een begin wordt gemaakt. Door de ervaring geleerd, kan men later altijd ver anderingen aanbrengen. Hel Handelsblad geeft de volgende inlich tingen omtrent de maatregelen die sedert lieden ten gevolge der conversie der 3* 2pct. in 3 pet. rentegevende Nationale Schuld "door (le houders van schuldbekentenissen en cer tificaten moeten genomen worden. Voor beide soorten bestaat verschil in de behandeling. De certificaten worden inge leverd bij de administratie-kantoren, die ze hebben uitgegeven en. na afstempeling, met een nieuw couponblad teruggegeven aan de houders. Daarentegen worden de schuldbekentenis sen bij het agentschap van het Ministerie van Financiën verwisseld tegen 3 pCt.'s schuld bekentenissen. zoodra deze laatste verkrijg baar zullen zijn (vermoedelijk tegen 1 Mei e.k.) Slechts wanneer de houder zijn bezit tiisschen 1 Maart en Mei verkoopt, kan bij zijn schuldbekentenissen bij genoemd agentschap doen afstempelen, ten bewijze dat daarop 1 s pet. commissie is gevraagd, daar deze commissie anders aan den nieuwen eigenaar ten goede zou komen. De Tweede Kamer beeft met 54 tegen 31 stemmen artikel 14 der Personeele Be lasting overanderd aangenomen, en daarme de uitgemaakt, dat liet getal liaarsteden zal berekend worden van ieder perceel met meer dan óen haardstede (dus óeu enkele haard stede is vrij). De toestand van den nestor der Tweede Kamer, generaal Van derSchrieek, die reeds geruimen tijd ongesteld is, boezemt de laatste (lagen bezorgdheid in. Vrijdag overleed te Enschedé in den ouder dom van 00 jaren, de heer A. J. Blijden- stein, oud-lid der Eerste Kamer, in welk college hij van 1878 tot 1895 zitting had. Keuneth begreep zoel' goed, dat die teleurgestelde candidaat alleen in de verbeelding van lord Chatter ly bestoud. die op dergelijke wijze zichzelf met honderd pond verrijken wilde, maar toch zond hij zijn neef met de eerstvolgende post een aangetee- kenden hriet met een wissel van honderd pond. In den muuiddag van denzelfden dag ontmoette hy de gravin en deelde haar mede, dat Reginald aan zijn verzoek had voldaanvan de honderd pond sprak hij echter geen woord. Zij wandelden een e" id met elkaar op en de kleine Phillis huppelde voor uen uit. Ik ben zooeven op Copsleigh geweest, zeide Kennethmr. Hurst vertelde mij, dat hij een bui tengewoon vrijgevigen huurder heeft gevonden en verzocht mij, mr. March, zoo heet hij, zoo voorko mend mogelijk te behandelen. En hebt gij den nieuwen bewoner al gezieu vroeg Gertrude. Ja. ik heb een vol uur met hem in den tuin van Copsleigh gewandeld hij is de onderhoudendste man, dien ik ooit ontmoet beb; hij heeft de halve wereld doorgereisd en is niettemin zoo eenvoudig en bescheiden als een knaapmorgen komt hij bij ons dineeren. Is hij gehuwd Neen, mr. Hurst gelooft, dat hij weduwnaar is, maar mij komt hij meer als een man voor, die zich nooit den tijd gegund heeft om aan een huwe lijk deuken. Hij heeft Copsleigh gehuurd van nu tot Maart en in dien tijd zal hij trachten hier of elders een villa te koopen. Ik geloof zeker, dat hij u goed zal bevallen. liet is niet waarschijnlijk, dat ik in de gele genheid zal konten, konnis met hom te maken, antwoordde Gertrude. Reginald bezoekt nooit vrien den, zooals gij weet. De kleine Philles, die een gedeelte van het gosprek tusschen haar moeder en haar neef had opgevangen, riep nu plotseling uit: oud-voorzitter der Kamer van Koophandel te Enschedé en voorzitter der Ned. Heidt- Maatsehappij. Do overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Kapitein Seret, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, heeft uit hoofde van ongeschiktheid voor den dienst, wegens li chaamsgebreken, pensioen aangevraagd. De Oorlogskreet bevat het officieele be richt. dut de kolonels William Elwin en Cecile Oliphant met Mei uit ons land verplaatst worden De Hollandsehe IJzeren Spoorwegmaat schappij geeft sedert gister gelegenheid tot goedkoope uitstapjes langs haarlijnen en som mige tramwegen. De reizigers zijn vrij in het kiezen van de routeszij kunnen een rondreis maken, of geheel of gedeeltelijk over denzelfden weg, eenmaal heen en terug, reizen. In beide ge vallen moet het station van aanvang ook het station van het einde der reis zijn. Men rnag de reis afbreken om haar op een ander station weder te vervolgen, bijv. men kan afbreken te Leeuwarden en te Harlingen of Hattem vervolgen. De biljetten van 70 Kilometer zijn geldig 2 dagen, van 100 KM. 4, van 200 KM. 6. van 300 KM. 8 boven 300 KM. 10 dagen. De prijs is 3 ct. per kilometer voordele 21,4 ct. voor de 2e, l1c.t voor de 3e klasse met dien verstande, dat het aantal Kilometer; bij de berekening steeds opklimt met 5. Een advertentie in dit nummer zegt e: nog meer van. Het bestuur der Vereeniging tot bestrij ding van knoeierijen in den boterhandel melc t ons, dat Zaterdag 22 Februari voor het kan tongerecht te Zaandam veroordeeld zijn wegens overtreding der Boterwet: L. Holslvoogc, W. Zwart, H. Ero en P. Ouwevijk, allen tct f5 boete: en 28 Februari voor het kanton- gerecht te Alfen aan den Rijn: M. Tom en P. Oudshoorn, ieder tot f6, en C. Kooij tol flü boete. Bij bovenstaande personen werden monster door den ambtenaar der vereeniging genomen Een dienstbode van den landbouwer H, A. Doornbos, te Eexta, kreeg door zich aan een spijker te schrammen een zwerenden vinger. Weldra werd de pijn zoo hevig, dat zij haar dienst moest verlaten, om bij hare moeder te Midlwolda te worden verpleegd. Daar, met veel moeite aangekomen, werd geneeskundige ingeroepen. Reeds den vol genden morgen bezweek de ongelukkige aan bloedvergiftiging. Mr. March is eeu erg lieve man, ik heb hem gisteren in het park ontmoet; Fido had een doom in zijn poot getrapt en die heeft hij er uitgetrokken. De graaf was namelijk zoo gierig dat hij niet eens eeu gouvernante voor zijn kind had. Gertrude moest haar dochtertje zelf onderwijzen en haar bezig hou den en wanneer zij daarin verhinderd was, dan ging lady Phillis wel eens met haar min wandelen. Lady Chatterly antwoordde haar dochtertje op zacht bestraffenden tooD Maar Phil, je mag geen vreemde menschen aanspreken, dat past niet. Hè ma, hij was zoo aardig tegen mij, vraag het maar eens aan Dora, hernam de kleine met een pruilend lipje. Hij heeft geen kleine meisjes thuis, ik heb hem er naar gevraagd en toen zeide hij „Neen". Hy scheen zoo bedroefd, dat ik heusch medelijden met hem had. Na een oogenblik zwijgens voegde zij er eigenwijs bij Het is toch zonderling, dat mr. March, die zoo veel van kleine meisje houdt, er geen enkele heeft, ter wijl papa, die er niet van houdt, nu juist my moet hebben. Tranen welden op de oogen van lady Gertrude. Phillis daarentegen scheen zich weinig om de lief deloosheid van haar vader te bekommeren. Eer haar moeder iets kon antwoorden, was zij weer wegge sneld, met Fido, den grooten patrijshond, blaffend aan haar zijde. Gij moet u niet zoo verdrietig maken, zeide Kenneth vriendelijk tegen de gravin, misschien zijn zulke ervaringen m de kinderjaren een goede leer school voor eeu rijke erfgename, en in zyu hart moet Reginald toeli trotsch op haar zyn, want Phillis is het mooiste meisje, dat ik ooit gezien heb. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1