Maandag 9 Maart 1896. No. 4543, 45e Jaargang Een noodlottig geheim. Binnenland. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiiddag niet gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op bet Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor het binnenland 60 ct. per 3 maanden. Adverlentïën 16 regels 60 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN- De BURGEMEESTERen WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van ster ken drank in het klein bij hen is ingekomen van E. van KOLFSCHOTEN, in het perceel wijk G. No 278. 1 J AMERSFOORT, den 6. Maart 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTERen WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. MALESTEIN ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene varkensslachterij en rookerij van vleesch- waren, in het perceel alhier gelegen aan de Muur- huizen Wijk B. No. 18Ö, bij het kadaster bekend onder Sectie E. No. 1911, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 21. Maart aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of rueer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 7. Maart 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Kostelooze inenting. I)e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artikel 18 der wet van 4 December 1872 Staatsblad No. 134) Brengen ter algemeene kennis, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op Maandag 16. en 23. Maart 1896, des telkens des namiddags ten drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit, gelegen aan de Breedestraat wijk F. No. 133. Amersfoort, 7. Maart 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. I,. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 10. Maart aanstaande, des namiddags ten Feuilleton. 12). Zij zou waarschijnlijk toch to laat komen, zeido dokter Bolton. Inderdaad, grootma zou dat zelfs niet eens willenzij was zoo verheugd, dat Nora een goede betrekking had, maar ik hoop van ganscher harte, dat wij in de mogelij kheid zullen ziju, mijn oude vriendin op haar sterfbed nog om trent Nora gerust te stellen. Gij en Claude moet u van avond en morgen ochtend maar zonder mij beholpen, zeide mrs. Bol ton tot haar echtgenoot, want ik blijf vannacht bij Trix. De dokter knikte goedkeurend en zeide: Zoodra ik thuiskom, zal ik een geneesmiddel zenden en morgenochtend kom ik vroeg terug. Tracht wat te slapen, Beatrix, mijn vrouw zal wel voor grootmama zorgen. Geloof mij, mijn kind, je ziet er uit alsof je slaap hard noodig hebt. Toen do dokter was heengegaan, nam mrs. Bol ton geheel do leiding van liet htiisho uien en de verpleging op zich. Zij maakte voor b mtrix een bord soep gereed, dwong haar dat te gebruiken, een glas wijn te drinken en toen kleedde zij haar in de warmste japon, die zy kon vinden, en legde haar op de sola in den kleinen salon lieer. Daar zal ik dichter bij je zijn, zeide de goede vrouw, terwijl zij een deken over haar uitspreidde, dun op je eigen kamer, en in liet voorbijgaan kan :i. |1(l(, j0 Nu, iet jc. mij I datje zult trachtenw te slapen, want anders wordt je uit overspanning zelf ook ziek. En zult it my roepen, als grootmama naar mij half twee. Amersfoort, den 7. Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Tegen veler verwachting in is de Wet op het Personeel door de Tweede Kamer aan genomen met 56 tegen 38 stemmen. Tegen stemden de heeren: Smeenge, Sehaafsma. Rink, Travaglino, Uorgesius, Van Vlijmen, Veegens, Van Deinse, A. Smit, Heldt, Van Alphen, Lucasse, Donner, Drucker, Pijn appel, De Kanter, Roessingh, E. Smit, Michiels, Bouman, Kerdijk, Bahlmann, Lely, 't Hooft. Gerritsen, D' Ansembourg, Heemskerk, Smils, van Oven, Van der Kun, Kuyper, Hordijk. Tak, Van den Bereh, Van Heemstede, San ders, Lieftink, Seret en De Boer. Alaar wat nu 7 Nu het Personeel veranderd is, moet ook de Kieswet worden gewijzigd en ook de financieele regeling voor de gemeenten wor den hierzien. Er kan nog kunst en vliegwerk worden aangewend om den toestand te redden, doch velen achten dit een hopeloos pogen en mee- nen, dat we thans, door deze overwinning van de regeering, een periode van crisis te gemoet gaan. De leden van de Eerste Kamer zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroe pen tegen Maandag 16 dezer, des avonds ten half negen. Luitenant-generaal P. G. J. van der Schrieck, sedert 1876 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is Donderdagmiddag in den ouderdom van 84 jaren te 's-Gravenhage over leden. Hij was de oudste opper-oflicier der infante rie van het leger en telde bijna 65 dienst jaren als officier. Als gewoon soldaat in dienst getreden, nam hij als sergeant deel aan den Tiendaagschen veldtocht, waarvoor hem het Metalen Kruis werd geschonken, dat doorgaans zijn borst versierde en dat hij, boven de andere ridder- teekenen hem toegekend, bij voorkeur droeg. Van der Schrieck was en bleef in zijn hart soldaat. Den 3 September 1831 werd hij benoemd tot 2e-luitenant. V'un Mei 1867 tot April 1872 commandeerde hij bet 5e rege- ment infanterie. Daarna volgde zijn aanstelling als generaal majoor en 3 September 1881, bij zijn gouden officiers-jubileum, die tot luitenant-generaal. Hij trad toen op als commandant van de 2e divisie, te 's-Gravenhage, en kweet zich vraagt Ik beloof liet je. Het schijnsel van de volle, heldere maan drong door de dunne venstergordijnen en tranen welden in de oogen van Beatrix op. Hoe dikwijls hadden zij en Nora te zanten naar de maan gezien en waar was haar tweelingzuster thans Eindelyk ontfermde zich dc slaap over het arme meisje. Beatrix sluimerde zoo gerust als een kind. Mevrouw Lecomte daarentegen lag ineenzwaren, onregelmatigen slaap, die meer op een verdooving geleek, waaruit zij slechts nu en dan werd gewekt om haar medicijn in te nemen. By de schemering van den Septembermorgen en vale, grauwe schemeritig die, hoewel zij de voorbode is van den naderen dag, soms nog som berder dun de nacht op dien killen, nevelaoh- tigen morgen bad er een verandering plaats. Mevrouw Lecomte had in het laatste uur rustig geslapen en thans ontwaakte zij. Met angstig gelaat keek zij mrs. Bolton aan en vroeg: Zijn wij alleen? Ja. Waar is Trix? Zij ligt op den Sofa in de salon en slaapt. Goed. Wil ik haar roepen De stervende vrouw schudde het hoofd en Huis- derde Neen, nog niet, ik moot u eerst iets zeggen. Sluit de deur. Mrs. Bolton sloot zonder goruisch de deur en kwam weer aan liet bed staan. Nora is dood. Dc stervende sprak slechts deze drie woorden maar op zulk en toon van overtuiging, dat mrs, Bolton een rilling door al haar leden ging. Vruchteloos zeide tot zichzelf, <Tat mevrouw in die functie herhaalde malen van de op dracht om aan officieren, die in Atjeh ge streden hadden, de Militaire Willemsorde uit te reiken met die echt Vaderlandsche toe spraken, waarin hij zooveel gloed wist te leggen. In de politieke wereld trad de generaal weinig op den voorgrond als oudste in jaren was hij sinds lang aangewezen tie eerste zittingen van het nieuwe parlementaire jaar te openen, bij welke gelegenheid hij steeds een kleine, van warme liefde voor Vaderland en Vorstenhuis tintelende redevoering hield, evenals bij het overdragen van den hamer aan den definitieven voorzitter. Door geboorte behoorde de ontslapene tot de Katholieke partij, doch bij alle richtingen in de Kamer stond de nestor hoog in aan zien, zoowel wegens zijn beminlijk karakter als wegens zijn vriendelijken omgang. Generaal Van der Schrieck was comman deur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, van de Eikenkroon, van het Legioen van Eer en van de Orde van den H. Gregorius den Groote en drager van het Metalen Kruis. Weldra zal bij Staten-Generaal een wets ontwerp inkomen tot wijziging der Gemeente wet in verband met de nieuwe Kieswet voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. De strekking van dit ontwerp is. dat de gemeenten van meer dan 15 060 zielen voor de verkiezing in afdeelingen zullen worden gesplitst. De dag der periodieke verkiezingen voor de Provinciale Staten wordt vastgesteld op den eersten Dinsdag in Juni. De iV. Rolt. Cl. ontving gisteren uit Batavia het volgende telegram Een ronde van 74 bajonetten uit Anagaloeng werd bij Glieng overvallen. Licht gewond werden kapitein Blokland, luitenants Stak man, Van Hasselt, Van der Meer en 23 minderen zwaar gewond luitenant Westendorpgedood 7 minderen; vermist 1 sergeant en 3 minderen, en wapenen. Te Schiedam is Woensdag na een onge steldheid van slechts enkele dagen in den ouderdom van 59 jaren overleden dr. N. M. Kam, leeraar in de Wis- en Natuurkunde en de Cosmographie aan het Gymnasium en aan deRijksnormaa lessen. Van de oprich ting der Hoogere Burgerschool in 1869 tot 1883 was hij aan die inrichting verbonden tot heden uitsluitend aan het Gymnasim. Schiedam verliest in hem een zijne weten- schappelijkste mannen, het Gymnasium een zijner voortref lij kste leeraars, wiens gemis men nog lang zal betreuren. Lecomte steeds allerlei booze voorgevoelens had gehad vruchteloos poogde zij zich gerust testellen met de veronderstelling dat de oude vrouw iu koorts waanzin sprak, de oogen der grootmueder stonden zoo helder en mrs. Bolton sidderde toen zij den blik daaruit ontmoette. De stervende herhaalde; Nora is dood. Ik heb gedroomd, dat ik haar met haar ouders vereenigd zag. Zij is geen natuurlijken dood gestorvenzij werd vermoord. Het angstzweet vertoonde zich op het gelaat van mrs. Bolton. Mijn lieve, oude vriendin, zeide zacht, gii zijt ziek en opgewonden door de koorts. Ik vind bet ook zonderling dat wij geen bericht van Nota krijgen, dat moet ik erkennen, maar daaruit volgt nog niet, dat zij dood is en nog veel minder dat zij vermoord zou zijn. Zonder op deze woorden acht te slaan, steunde de stervende voort Jlij had haar toch wel kunnen sparen. Zij was een ouschiildig meisje, die nog nooit iemand eetiig leed heeft gedaan. Kenneth Ford behoefde Nora niet tc dooden. Mrs. Bolton luisterdo vol ontzetting naar deze woorden. Zij begreep wel, zij dat deze overtuiging niet van dc oude vrouw kon wegnemen, noch erger, zij voelde dat die aanstekelijk was. Zij begon Zich nu liet wantrouwen van haar echtgenoot tegen Ken neth Ford te herinneren, zijn bewering dal er iets geheimzinnigs stak achter den man die jaarlijks tachtig pond betaalde voor de kinderen van zijn neef en die nooit eonigo belangstelling in die kin deren had getoond. Waarom gelooft gy, dat Norit door ntr. Ford oenig leed zou zijn aangedaan vroeg zij. Zij had willen zeggen vermoord zou zijn'" maar de moed ontbrak haar die woorden uit te spreken. Ik bob het gezien, herhaalde de stervende, ik heb gezien dat liy haar doodde, Zeg aan Beatrix dat Gistermiddag is, in den ouderdom van slechts 41 jaar, te Amsterdam plotseling overleden prof. D. van Haren Noman, sedert 1885 buitengewoon hoogleeraar voor de huid ziekten aan de Gemeentelijke Universiteit aldaar. Te Asperen is Woensdagmiddag om 4 uur brand onstaan aan »Den Wal", waar, naar men zegt, kinderen in de nabijheid van een hooiberg met lucifers speelden. Aangewakkerd door den hevigen wind, nam het vuur zóo snel in omvang toe, dat spoe dig veertien boederijen, twee manufactuur winkels, dertig bergschuren en hooibergen, de pastorie der Doleerende gemeente, de school, het postkantoor en de Hervormde kerk verwoest waren. Tal van personen had den, wat zij nog uit de vlammen hadden kunnen redden, in die kerk geborgen, zoo dat, toen ook deze iu vlammen opging, al die goederen verbrandden. Aan blusschen viel niet te denken, doch het mocht aan zeven spuiten uit verschil lende plaatsen in den omtrek, bijgestaan door een detachement vesting-artillerie met 2 spuiten uit Gorinchem, gelukken tegen 10 uur des avonds de vlammen in zooverre meester te worden, dat het gevaar als ge weken kon worden beschouwd. Een flinke regen verleende daarbij krachtigen bulp. Hoewel de paarden en runderen meeren- deels uit de brandende en bedreigde ge bouwen het veld werden ingejaagd, zoodat er tegen 6 uur wel een 700 stuks angstig hinnikend en loeiend bijeenstonden, hebben verschillende boeren het verlies van hun vee te. betreuren. In het geheel zijn 15 run deren omgekomen. Menschenlevens zijn ge lukkig niet te loor gegaan. De meeste hui zen en inboedels waren verzekerd. Asperen is door dezen brand zwaar ge troffen een groot gedeelte van het stadie, dat circa 1600 inwoners telt, is vernield. Asperen werd in 1795, in 1800 en in 1836 eveneens door ernstige branden geteisterd, maar deze ramp overtreft alle vorige in omvang. De Amsterdamsche professeur de billard Henry Wilden, wiens meesterschap men ook hier ter stede heeft kunnen bewonderen, heeft zich Donderdagavond in de Académie de billard, op het Damrak te Amsterdam, ge meten met den Engelschman Ives, die hem verre de baas bleek te zijn. Toen Ives 1000 caramboles had gemaakt, stond Wilden op 167. Ives maakte van acquit 58 caramboles en vervolgens 0, 7, 1, 192, 263, 137. 4,100,26, 1, 0, 36, 14, 137, 24. Wilden speelde50, 2, 1, 3, 1, 17, 4, 6, 27, 9, 1. 13, 2, 9. wanneer zy mij liefheeft, wanneer zij de nage dachtenis van haar zuster in de eere wil houden zij niet eer mag rusten, vóór zij Kenneth Ford ge straft heeft. Tegelijk hoorde mrs. Bolton dat de deur achter haar geopend werd, zij keek om en zag Beatrix, die op den drempel stond. Het meisje was op dit oogenblik indrukwekkend schoon, zij had de armen op den borst gekruist en met fonkelende oogen staarde zy naar het bed, waarop de stervende lag. Er lag iets in dat bleeke, strakke gelaat, dat de doktersvrouw schrik aanjoeg; zij snelde op het meisje toe en riep Beatrix Beatrix verroerde ziel» niet en angstig ging mrs. Bolton voort Beratrix, je moogt mij zoo niet aanzien, je grootmoeder ijlt, je moet geen waarde hechten aan hetgeen zij zegt. Beatrix schudde het hoofd. Met kalme stem antwoordde zij Grootmoeder heeft de waarheid gesproken, ik voel het hier en zü legde de hand op net halt Nora is dood, haar stilzwijgen beteekent niet dat zij ons vergeten of een post verzuimd heeft, bet bewijst, dat wij haar voor eeuwig hebben ver loren, Het zou vorgeefsch geweest zyn, te trachten haar tegen te spreken. Zij ging naar hot bed, nam de uitgeteerde hand der oude vrouw in de hare en zeide plechtig Ik zweer u, grootmoeder, dat tk mijn leven aan die taak wijden wil. dat ik niet eer zal rusten, vóór ik liunr moordenaar gestraft heb. Wordl vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1