Donderdag 19 Maart 1896. No. 4546, 45e Jaargang Binnenland. Een noodlottig geheim. üitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag niet gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden/l.Franco per post /l.lö. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 ct. per 3 maanden. Advertentiën 1—regels 60 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. Zij, die zich met 1 April 1896 op ons blad abonneeren, ontvangen gratis de nog deze maand verschijnende nummers. KENNISGEVING De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den klein handel in sterken drank en lot beteugeling vnu openbare dronkenschap Brengen Ier openbare kennis, «lat oen verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij lien is ingekomen van GERRIT van WESTER LAAK, in het perceel wijk C. No. 183. Amersfoort, den 16 Maart 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. KGHELTUS. De Eerste Kamer is voornemens deze week uiteen te gaan, tot 13 April, als wanneer men hoopt met de dan nog aanhangige onder werpen, waaronder de regeling der Personeele belasting, ter behandeling gereed te zijn. De Regeering is van plan, bij bekrachtiging der belastingwet, door de Eerste Kamer, waar over de beraadslaging op 17 ol'18 April kan alloopen, daags daarna de Memorie van ant woord op de Kieswet aan de Tweede Kamer in te zenden. Een veertien dagen later volgt dan de bijeenroeping van de Tweede Kamer. Omtrent de werkzaamheden van de Tweede Kamer zegt de Haagsche medewerker van de Zutph. CL, dat o. a. het wetsontwerp tot verheuging van het zegelrecht op elleoten door den voorzitter niet aan de orde is ge bracht, waaruit men mag opmaken, dat de Regeering er geen prijs op stelde, dat deze voordracht nu reeds in behandeling kwam. Uit de indiening van een ontwerp tot wijziging van enkele bepalingen der Gemeentewet kan men zien, dat. de Regeering volhoudt hij haar plan orn tegelijk met het kiesrecht voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten op nieuw te regelen het kiesrecht voor de Ge meenteraden. Met het oog daarop zullen de grootere gemeenten (d.i. die met meer dan 15 000 inwoners) ook voor laatstgenoemde verkiezingen in onderdistricten worden ver deeld, zoodat in het vervolg bij een vacature in een Gemeenteraad de kiezers in een Feuilleton. lö). Geheel onbewust had zü op die wijze haar ge heim verraden, want Kenneth was scherpzinnig ge noeg om haar gedachten te kunnen doorgronden eu hij begreep nu zeer goed, dut deze teergevoelige vrouw, die zoo aangrijpend over haar broeder sprak, zeker niet uit liefde gehuwd moest zijn met den somberen lord Chatterly. Den/elfden nacht, waarin Beatrix Charles iu een koortsachtige slaap lag, gekweld door vi'oesolijken angst over haar verdwenen zuster eu gefolterd door allerlei b.ioze droomeu. lag Nora in een kamer van hot hotel „De blauwe Leeuw", het eenige hotel van Ballon, ver van haar tweelingzuster, die met zooveel verlangen naar tijding had uitgezien, ver van haar liefhebbenden verloofde Claude, «lie zijn leven aan liaar geluk had willen wijden, en sliep haar blut sten, eeuwige slaap. Terwijl men zich te Parijs van uur tot uur ongeruster over haar maakte, lag zij daar koud en strak in liet Engelschc dorp en geen lichtstraal drong door het geheimzinnige duister, dat haar dood omgaf. Lady Chatterly danklc het toeval, dat haar echt genoot voor zaken te Willinington teruggehouden had. I)e graaf zou wel de laatste zijn geweest, die haar sympathie voor liet doode meisje zou hebben goedgekeurd. Hij had een afschuw van alles wat naar fijngevoeligheid geleek co het was daarom een uil komst voor Gertrude, dat zij nog eenige uren voor zicli had om haar ontroering te bcdwin- groote stat! niet allen behoeven te worden opgeroepen, maar alleen de kiezers van het onderdistrict, waarin de vacature is ontstaan een wijziging van stelsel, die zeker om de vereenvoudiging aanbeveling verdient, maar die dit onmiskenbare nadeel met zich zal brengen, dat er allicht tussclien de afgevaar digden, gekozen in de verschillende deelen der gemeente, naijver zal ontstaan, dat ieder meer in het bijzonder zal opkomen voor zijn klein ressort en dat dit niet gunstig zal werken op een zuinig beheer. Het ontwerp voor deze regeling, waarbij de indeeling der gemeenten aan Gedeputeerde Staten wordt opgedragen, is te laat. ingekomen om nog in de afdeelingen te worden onderzocht. Onze Kamerleden hebben den naam «lat zij nogal eens breedvoerig zijn in hun parle mentaire adviezen. Het Bijblad logenstraft «He bewering niet, maar de Nederlandsche Kamer is niet bet eenige Parlement, dat zich aan die wijdloopigheid schuldig maakt, ook het Oosterijkscbe is er mede behept. Een der leden. «Ie heer Morre, gaf daarom den wenk om deri telegramstijl te behartigen en. dit met voorbeeld ophelderende, hield hij «ie volgende rede •Mijnheer de president! Achteruitgang boe renstand duurt steeds voort. Toestand onhoud baar. Hulp dringend noodzakelijk. Waarom niets aan gedaan Als die methode cum t/rano satis werd toegepast, zouden wij waarschijnlijk een veel dunner Bijblad maar een lijviger Staatsblad krijgen en zou er ook heel wat nationale tij«l bespaard worden. Dat wetten maken toch niet ieders vak is, heeft onze Postwet weer eens bewezen. Iemand bad een boekje te verzenden, «lat iets meer dan 150 gram woog en bestemd was voor iemand wonende binnen den kring voor stadsport. Ilij wilde het als drukwerk verzenden, en zou daarvoor zooals een postambtenaar hem inlichtte 711» cent port hebben moeten betalen. «Maar als ik er nu een brief van maak »Een brief' beneden 200 gram eischt binnen den stadskring 5 cent port." De afzender sloot nu de enveloppe, plakte er een stuiverspostzegel op en deed den «brief" in de bus. Een resolutie van den Minister van Finan ciën bepaalt, dat met de voorbereiding der heffing van «Ie Personeele belasting over het dienstjaar 1896/97, overeenkomstig de be staande wetten, kan wortlen begonnen. De primitieve kohieren behooren tijdig, het gen eer hanr man thuis zou komen. Phillis was reeds te bed gebracht en het souper stond gereed om gediend te worden, zoodra de graat" het wensehen zou. Gertruile zat in haar bou doir, iets hleeker en ernstiger dan gewoonlijk, toen zij de wielen van een rijtuig over liet zand der oprijlaan hoorde kraken eenige minuten later trad lord Chatterly binnen, zoo rustig en koel alsof hij slechts een wandeling in het park had gedaan in plaats van tien dagen op reis te zijn geweest, zon der dat hij van zijn vrouw afscheid had kunnen nemen. Je hadt mij wel van het station kunnen halen, zeidc hij eenigszins gemelijk. Ik ben aan het station geweest om op don trein te wachten, dien je in je brief hebt aangewe zen, antwoordde zij, ik voelde mij echter te veel ontsteld om voor een tweede maal naar het station te rijden. Je heb toch wel van de vroeselijke ge beurtenis lu 8 a Ito u gehoord Of ik er van gehoord heb? herhaalde degraaj eenigszins spottend. Het gcheele dorp spreekt er overik heb geen niensch ontmoet, die van iet andors sprak, liet is merkwaardig, hoeveel belang3 men stelt in een jonge dame, die dwaas genoeg is een zelfmoord te plegen. Ik geloof niet, «lat het een zelfmoord is,zci«le Gertrude. De graaf keek hanr strak aan, als verwonderde hij zich hoe zij het durfde wagen met hem van mee- ning te verschillen, Het is een der duidelijkste gevallen van zelf moord, die me ooit is voorgekomen, zeide hij op beslisten toon, en alleen omdat dio vrouw nu toe vallig jong en mooi wil men er niet aan Ik denk loeh, dat er wel een gerechtelijke lijkschouwing gehouden en een onderzoek ingesteld zal worden Ja, zeker, wy zullen deze en de gehcelo week laatste althans vóór 20 Augustus a. s. execu toir verklaard te worden. Het aantal opcenten, ten behoeve van de gemeenten op de hoofdsom van de Personeele belasting te ii elfen, zal later worden opge geven. In «Ie Staatscourant van Dins«lag is opge nomen liet Koninklijk besluit, waarbij de Minister van Financiën wordt gemachtigd tot de uitgifte van schatkistbiljetten en schat kistpromessen tot een gezamelijk bedrag van zeven niillioen gulden, woniende de rente der uit te geven schatkistbiljetten, zoolang daar omtrent niet nader is beschikt, bepaalil op drie ten honderd in het jaar. Naar gemeM wordt, is een hoogst belang rijk beilrag uit de foudsen van bet Neder landsche consortium voor de conversie der 31/2 pets. Ned. Werk. Schuld verkocht voor Parijs. Jn dit jaar kunnen bij het. Koninklijk in stituut. voor de Marine te Willemsoord, na vergelijkend examen, worden geplaatstacht tien jongelingen als a«lelborst voor den zee dienst. «-n acht jongelingen als adelborst voor de mariniers. De voorwaarden van aanmelding zijn te vinden in «le Staatscourant van Dinsilag jongstleden. Op 8 April a. s. kunnen weder volontairs geplaatst worden bij het instructiebataillon te Kampen. Ouders en voogden, die hun zonen of pupillen wensehen geplaatst te zien, moe ten zich in tijds wenden tot. den comman deerenden officier van genoemd bataillon, onder opgave van «len geboorte-datum en de lengte van den adspirant. Bij «le aanvrage moet tevens worden ver meld of de adspirant wenscht te worden aan genomen voor bet leger bier te lande dan wel voor dat in Oost-Indië. Volgens het onlangs verschenen Kerkelijk Handboek bestaan bij de Ned. Hervormde kerk 343 vacatures, verdeeld als volgtGel derland 29, Zuid-Holland 48, Noord-Holland 34, Zeeland 50, Utrecht 13, Friesland 68, Overijsel 14, Groningen 43, Noordbrabant 23, Limburg 6 en Drente 15. Voor al deze vacatures zijn slechts 13 can- didaten beschikbaar, waarvan 2 zich nog niet beroepbaar stelden, zoodat er op dit oogen- blik nog 330 vacatures bestaan. Door den dood ontvielen in 1895 der Ned. Hervormde kerk 19 predikanten, terwijl 17 hun emeritaat namen. over niets anders hooren praten. Ik moet bekennen, dat ik wel lia«l gewild, dat die jonge dame een andere plaats had uitgekozen 0111 haar domme streek uit te voeren. Spreek toch zoo niet, Reginald, je doet mij pijn, smeekte de jonge vrouw op zachten toon. Als ik alles vooruit had geweten, Gertrude, dan had ik je mee op reis genomen, hoewel ik niet te veel tijd had mij met je bezig te houden, want ik had veel zaken af te handelen. En is dat naar genoegen geslaagd Ja, zeide hij ernstig, zeer naar genoegen. Ik geloof, «lat alle bezwaren nu uit den weg geruimd zijn. Je behoeft nog maar een korte tijd geduld te hebben. Gertrude, en dan zal je in de gezelschap pen van Nortshire «le plaats innemen, die je toe komt. Ik had m\j in groote ondernemingen gewaagd <»ii daarom moest ik zeer voorzichtig zijn, maar alles is nu voorbij en binnenkort /.al Chatterly om zijn gastvrijheid weer even beroemd zijn als hot was ten tijde van mijn valler. Ha«l hij een goudmijn ontdekt Mon had het kunnen «leuken, wanneer men hem zoo hoorde spreken, maar zijn vrouw was reeds verheugd hein in zulk een goede stemming te vinden en vroeg daarom niets. Mr. Cartwright wordt vanavond hier verwacht, zeide Gertrude, toen zij met hem aan het souper zat, hij komt op lame-House logeeren. Ik hel» niet veel met predikanten op, «lat heb ik nooit gehad, zeide lord Chatterly. Wat, Kenneth aanleiding gaf zich met deze zaak in te laten, kan ik mij met. best begrijpen. Zij waren in Indië zeer bovrienii. Kenneth is wel in zijn voordeel veranderd. IIoc «lat? Sodert hij teruggekeerd is, heb ik hein maar weinig gesproken, maar vóór bij muir Indië ging, was bij nogal losbandig, ja heel erg zelfs. Lady Chatterly kon dit niet goed gelooven. De Vereeniging tot bestrijding van de knoeierijen in den boterhandel houdt aan staanden Maandag een algemeene vergade ring in het hotel Krasnapolsky te Amster dam. Door de spoorwegmaatschappijen zullen bij bet in werking treden der nieuwe be palingen voor het vervoer van kinderen, de plaatskaarten enkele reis zoodanig worden ingericht, dat zij in tweeën kunnen worden gesplitst, zoodat de helft daarvan kan wor den uitgereikt aan éen kind, dat voor den halven vrachtprijs wordt vervoerd. De oudste vrouw in ons land is thans Kaatje van den Berge, weduwe Corn. Tuin, te Dreischor, «lie Donderdag haar 102den geboortedag vierde. Zij is nog tlink voor haar jarenlichaams gebreken heeft zij niet, alleen weigeren de beenen haar nu en dan den dienst. Als de zon schijnt, kan zij de courant nog lezen. Zij is niet hulpbehoevend. Haar buren ver- leenen haar steeds bereidwillig hulpals zij die nooilig heeft, klopt zij slechts met de tang tegen de muur, zegt de Middelb. Ct. Het volgend proefje van taal en stijl is een afschrift van het «request", dat bij het hoofd eener gemeente in Nederland ingekomen is naar aanleiding eener vacature agent voor van politie. 4 Veebruwaarie 180096. U Ed. Daar ik vernoome heeft Dat u oen ge Meente velwagter zoekt soo biet Ik mij aan as stolle Stand u ergemeente die zig noemd oudt nege en 20 jaare gepospateerd. schrep Schuter oei het 6 reziement inwantrie. ik heef goet scbreifve en leeze geleerdt en kunt 1 prin zesvanbaal maake. dus zoo u blang in mijn stel is mijn adres u Frient (volgt de naam). De ophanden zijnde uniform-verandering wordt naar wij nu weer vernemen, uitge steld, tot de defensie zal geregeld zijn. Tant mieux. Dat iemand veel voor zijn lievelingsbeestje kan over hebben, bleek Dinsdag ochtend, toen een bijna 70-jarige bewoonster van de Prinsengracht te Amsterdam e.n zeer ge vaarlijke wandeling over de daken ondernam omhaar kat, die buiten gesloten was geweest, terug te halen Zij bereikte zonder ongelukken haar doeL Zij wist wel, dat er mannen 7.ijn, die in hun jeugd dolle streken uithalen en die toch, als zij wat ouder worden, ernstig en bezadigd kunnen zijn, maar dien indruk had Kenneth volstrekt niet op haar gemaakt; hy scheen haar een van nature kalm en degelijk man toe. Haar echtgenoot merkte, dat zy in gepeins ver zonk en glimlachte. O 1 ik geloof wel, dat er nu niets on hem aan te merken valt, hij maar hij heeft ook «fen tijd ge had dat hij maar hij een eerste losbol was. Zijn moeder houdt hem natuurlijk voor een model van braafheid, maar hjj vertelt haar ook niet alles. Dit gesprek maakte een pijnlijken indruk op Ger trude. Zij leidde het onderwerp af en begon te spreken over Copsleigh en den nieuwen bewoner. Mr. Ford zegt, dat hij een alleraangenaamst niensch is. Ik hoop, datje hem eens zult bezoeken, Reginald, zeide Gertrude. Dat ben ik volstrekt niet van plan, antwoordde «le graaf tiorsch. Ik houd niet van Kenneth en zijn vrienden kunnen onmogelijk de mijne zijn ik vrees, dat ik met mr. Cartwright, als hij hier predikant is, nu en dan wel eens in aanraking zal moeten komen, maar ik zal hem toch ontwijken zooveel ik maar eenigszins kan. Hij is ook een vriend van Kennelh en dat is voor mij voldoende De president van het gerechtshof in dit gedeelte van Northshire was mr. Brister, die sedert verschei dene jaren te Willmington dit ambt bekleedde en er hoog in aanzien was, z6o zelfs, dat de graaf van Chatterly op eenigszins vriemlsehappeljjken voet met hem stond en den volgende ochtend kwam hij reeds tamelijk vroeg op het kasteel. >a«lat hij met «len gTaaf een tijdlang over ver schillende onderwerpen gesproken had, zeide h\j eensklaps. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1