Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft bepaald, dat van 1 April tot 1 Mei mede zal bevoegd zijn in de 3e arbeids-inspectie, {onder, welke Amersfoort ressorteert, de inspecteur van den arbeid J. K. van Deinse, wien als standplaats gedurende dien tijd wordt aangewezen de gemeente Amsterdam. De heer J. Spaanstra, directeur van het Rijks-telegraafkantoor hier, is met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Terneuzen. De heer A. T. R. Vermolen heeft ook ont slag genomen als lid der commissie van aan slag in zake de belasting op bedrijls- en an dere inkomsten. In zijn plaats is benoemd de heer M. W. F. J. de Jong. Tot leden van het bestuur der orthodoxe kiesvereeniging «Evangelie en Belijdenis" zijn Dinsdagavond gekozen de heeren W. G. Maas en L. Ruitenberg, in plaats van de heeren J. Bokhove en B. van 't Eind, die bedankten. Bij het bestuur van Floralia zijn ingeko men aanvragen van 255 personen om stekjes, tegen 183 in het vorig jaar en 122 in 1894, toen men reeds verbaasd was over het succes. Dat de jonge vereeniging zich buitenge meen mag verheugen in zeer veler sympathie blijkt hieruit ten volle. De heer Karnes, keurmeester der viscb, verzoekt ons mee te deelen, dat de keuringen voortaan des ochtends om 8 uur beginnen. Ook vraagt hij de aandacht er op te vestigen dat, nu de tijd voorbij is, hier vrij veel kabeljauw wordt aangevoerd, echter van zeer inferieure qualiteit. Dinsdag heeft hij dan ook een flinke partij afgekeurd, welke onder politietoezicht on schadelijk is gemaakt. Aan de hier Maandag gehouden halfvasten- paardenmarkt waren aangevoerd 351) paar den, 40 hitten en 10 veulens. Paarden gol den f'100 a f400, hitten f65 a f 150 en veu lens f50 li f140. Er waren geen vreemde kooplieden en de handel was vrij onbeduidend. Luitenant-kwartiermeester N. E. Rost, van het korps pantserfort-artillerie, is aangewezen om kapitein-kwartiermeester J. L. Neder- burgft, van het 5e regiment infanterie hier, gedurende diens verlof te vervangen. Luitenant W. F. N. von Hombracht, offi cier van wapening van 3e bataljon 5e re giment infanterie hier, wordt van 20 tot 28 Maart gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen te Delfi om met den mi', geweermaker van dat bataljon H. G. Drabbe een technischen cursus over het nieuwe geweer te volgen. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst werd lieden op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan stafmuzikant MM. van Eijsdun, van het 5e regiment infanterie hier. Wegens betoonden ijver bij het geven van school-onderwijs is een maand verluï met behoud van soldij verleend aan sergeanten- onderwijzer. P. J. Ampers, B. Hattink en G. P. Piersma en sergeant-scherpschutter D. Hendriks, allen van het 5e regiment infan terie hier. Den Isten April zal liet escadron ordon nansen, thaus gecommandeerd door ritmees ter L. Bolle, op feestelijke wijze zijn 15- jarig bestaan herdenken. Toen in 1881 het le regiment huzaren werd ontbonden, werd hei le escadron, on der commando van ritmeester Loell', be stemd voor den ordonnance-dienst, terwijl de overige escudrons werden ingedeeld bij de 3 overblijvende regimenten huzaren. i Alle officieren, die bij het escadron heb- ben gediend op twee na, die doorziekte verhinderd zijn zullen op 1 April hier i samenkomen, de charnbrees en de stullen van het korps bezichtigen, de rij-oefeningen in den paddock bijwonen en zich ten slotte I vereenigen aan een feestmaaltijd in »Ami- j citïa". De onderofficieren en minderen vie- ren feest in »De Keizerskroon". De feestelijkheden worden opgeluisterd door de staf'muziek van het 5e regiment infanterie en de staftrornpetters van het le regiment huzaren, door de officieren van die korpsen j welwillend ter beschikking gesteld. i Luitenant J. I!. F. KallV, van het le re giment veld-artiilerie wordt I Mei eervol ontheven van zijn detacheering bij de in- I structie-battery to Arnhem en ingedeeld bij de 2e afileeling hier. Aan deadjudanten-onderofficier dienstdoend officier C. 0. Morien en J. Rens, van het le regiment veld-artillerie hier, is uitge reikt het diploma A voor do zuivere toe passing van hel correspondentie-schrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze- Wéry. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e I militaire arrondissement is W. S„ tamboer bij hot 5e regiment infanterie, schuldig ver klaard aan diefstal, gepleegd op een open plaats iler kazerne, ten nadeele van kamera den, hetgeen, wat het misdadige betreft, het meest overeenkomende is met diefstal in de cbambree, en veroordeeld tot een militaire gevangenisstraf van zes maanden en in de kostenen is soldaat T. R. van dat korps schuldig verklaard aan: le wederspannig- heid en 2e eerste desertie in tijd van vrede, opgevolgd door arrestatie, en veroordeeld le tot een gevangenisstraf van 3 maanden, en 2e tot een militaire detentie van 4 maan den, en eveneens in do kosten. Onze voormalige stadgenoot de officier van gezondheid der le klasse dr. J. P. M. Trous- selot, thans bij liet 2e regiment infanterie te 's-tlertogenbosch, heeft pensioen aange vraagd. Nu reeds in de derde week van Maart staat een abrikozenboom in den tuin des hee ren Leinweber aan de Breestraat gedeeltelijk in bloei. Een lange namiddagzitting van de Arron- dissements rechtbank te Utrecht werd Maan dag gewijd aan de behandeling van twee zaken tegen drie gebroeders, te Amersfoort woonachtig, die naar de meening van den officier van justitie, mr. Sinidt, een com pagnieschap vormden, nu juist niet om goede zaken tot stand te brengen. Het Utrecht day blad .zegt daarvan: Het eerst verschenen in de bank der beschuldig den W. van D.eu O. van D., die zich in den nacht van 13 op 14 December jl. door inklimming toegang verschaften tol dc achterzijde der weverij van de heeren Visser, le Amersfoort. Eenmaal binnen, kwam men vrij gemakkelijk in 't magazijn en, na eeti deur geforceerd te hebben, ook in het kantoor. Met eeu beitel werden toen drie vakken van een lessenaar open gebroken, waaruit een bedrag van f 15 vermist werd. en met de dnariu gevonden sleutels werden de beide brandkasten geopend en uit een daarvan een trommel genomen meteen inhoud van circa f (10. Daarop keerde men naar het magazijn terug, onder wierp ook den daar s taanden lessenaar, met behulp van een beitel, aan een onderzoek, en eigende zien liet weinige zich daarin bevindende geld benevens de sigaren toe. De le, bokl. had bovendien den avond te voren ree- 15 'le fabriek van de Gebrs. Garjeanne met oen bezoek vereerd, en zich toegang verschaft door over- kliinming eu een valsehen sleutel. Twee zich daar bevindende kasten werden door middel van een beitel geïnspecteerd, en deze moeite werd beloond met 't daarin vinden van ruim f38, die met eeltige scharen en sleutels waarschijnlijk met het oog op een later nog eens te herhalen bezoek werden buit verklaard. Teu huize van den le bckl., die verklaarde door gebrek aan werk tot deze misdrijven gekomen te zijn. werden cenige iiibrekei'sgeveedse.happen gevon den in een kastje, verborgen in den schoorsteen. De 2c bekl. wist niet hoe hij tot deze diefstallen geko men washij had goed ziju brood. De officier van justitie, hulde brengende aan de gemeente- en de rijkspolitie te Amersfoort, door wier beleid de daders van die inbraken werden ontdekt, achtte een ernstige straf noodig tegen be klaagden, die beiden reeds eenige vonnissen te hun nen laste hebben, en eiachte tegen den le bekl. li en tegen den 2e bekl. 4 jaren gevangenisstraf. Deze strenge eiseb deed beide beklaagden in e n luid gejammer uitbarsten. Mr. Kooien pleitte, ook met 't oog op de gezin nen van beklaagden, een lichtere straf. De tweede bekl. ruimde hierop zijn plaats in voor een jongeren broeder, die ook een zaakje met den le bekl. luid gehad, en wel op 30 Januari toen zij na afspraak zich begaven naar den uitdrager Veld huizen, te Amersfoort, co dezen, om vast een onder zoek in loeo te kunnen instellen, een wekkerklokje te koop aanboden, De uitdrager wilde van dezen koop uiets weten, maar toen hij zich kort daarop verwijderde, braken beklaagden de achterdeur open en eigenden zich eenige zilveren voorworpen, antiek porselein, een revolver en eeu pistool toe, welke voorwerpen zij te Amersfoort en te Utrecht van de hand zetten. De le bekl. bekende alles volmondigde Ee ech ter deed, weinig broederlijk, zijn best., de schuld ge heel op zijn broeder te werpen en trachtte het te doen voorkomen als ware hij er ongelukkig inge- loopcu. Aan den rijksveldwachter Oiten, den Com missaris van politie te Amersfoort en ook bij den rechtercommissaris had hij echter vroeger bekend, mede geholpen te hebben, er bij laatstgenoemden nog bijvoegende, dat hjj tloor zijn broer er toe ver leid was. Tegen den le bekl., die een specialiteit in zijn vak schijnt te zijn, daar hij te Utrecht in de gevangenis ook getracht heeft, door verbreking van de ijzeren spijleu zijner cel te ontvluchten, eiachte de- officier, in verband met de in vorige zaak tegen hem geëischte straf, 1 jaar, tegen den 2e bekl. vroeger ook reeds tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld 5 jaren ge vangenisstraf. Mr. Kooien, ook in deze zaak ambtshalve op tredend, achtte dc afspraak niet bewezen, de schuld van den 2e bekl. niet zoo ernstig, en verzocht daar om een lichtere straf. Uitspraak 23 Maart, De thans te Utrecht in hechtenis zijnde D. van R., wonende te Amersfoort, verdacht van mishandeling met doodelijk gevolg op R. II., op 0 Februari te Soest gepleegd, zal te 'lier zake Maandag a. s. voor de arrondis- sements-rechtbank te Utrecht terecht staan. Onze occasional, die het verslag schreef van het laatste symplinnie-coucert, in dit seizoen, verzoekt oris een door hem begaan onwillekeurig verzuim te herstellen. De com ponist van de lieve Gavotte en de terecht zoo geprezen piano-accompagnateur is de zelfde begaafde musicus, de hour II. I'. 'f Hendriks. Van welk verzoek wfl ons bij deze kwijten. De heer A. Bullous, onderwijzer aan dc Uln-, School te Nijkerk, is in gelijk,- hel rek king benoemd aart de Uhr. School to Bun schoten, en heelt die benoeming aangenomen- In Amerika, het land der couranten, zijn weer een paar snelpersen gebouwd, die huns gelijke in Europa vooreerst nog wel niet zullen hebben. De kleinste van de twee is bestemd voor de She/field Daily Telegraph heet «driedekker", omdat ze uit drie boven elkaar geplaatste rotatie-persen bestaat, en levert, per uur 48 000 couranten van 12 pa gina's, keurig bedrukt, netjes afgesneden onberispelijk gevouwen en zorgvuldig irt elkaar gestoken. De grootste drukt de Mont real Star en levert per uur 50 000 couran ten van 16 pagina's, eveneens geheel ter expeditie gereed en door de machine zelf afgeteld in pakjes van 50 stuks Voor de te Chicago verschijnende 'Tribune wordt daar thans een pers gebouwd, die uit 8 rotatie-persen zal bestaan en 100 000 cou ranten van 24 pagina's per uur moet kun nen afleveren. De persen de van Times leveren 10 a 12000 exemplaren per uur, tot dusver een ont zaglijke hoeveelheid. In de Stille Zuidzee is onlangs een jonge Koningin gestorven, waarvan de geschiede nis misschien nooit zal gewagen, maar die toch bij haar dood wel een kleine vermel ding verdient. Marguerite Young, Koningin van de Manna- eilanden een kleine groep, verloren in de Stille Zuidzee was de kleindochter van een Engelsch matroos, welke laatste bij toeval voor een vijftig jaren op die af gelegen eilanden is geland, en die door een gril der daar regeerende Koningin ver heven werd t,ot, den rang van Prins-ge maal. Op 10-jarigen leeftijd beklom miss Young den troon en sedert dien tijd mocht zij nog maar alleen in een palankijn uitgaan; en ging zij uit, dan moesten alle onderdanen, op strulle des doods, zich in hun woningen houden, zoodat zij niemand en niemand haar te zien kreeg. De Koningin stierf op 24-jarigen leeftijd. Het bestuur der stedelijke bibliotheek te llttll beeft na een heele discussie besloten de werken van den nieuwen Poet Laureate tenminste voorloopig nog niet aan te kon pen. Er was tot dusver geen vraag naar, zeitle de president, en men kon ton minste wachten met. bet uitgeven der 30 shilling die de werken van Austin kosten, tot ei- naar gevraagd werd. De president zelf zou er vóór geweest zijn het laatste boek van Aus tin aan te schallen en een der leden merkte op. dat er misschien vraag naar zou komen, wanneer de boeken er waren, maar men besloot toch de 30 shilling uit te sparen. De Huilenaars zijn blijkbaar goede han delslui en, misschien onbewust, goede kunst critici er bij „Oom Tom'', de neger Harrison Clark, die tie begaafde schrijfster Harriet Heeeher Stowe in haar „Negerhut" tot model gediend beeft, is in zijn geboorteplaats Lexington in Kentucdy den hongerdood nabij. Een armoe dige legerstede, drie eenvoudige stoelen en wat keukkeugereedschap maken zijn gelieele bezitting uit. De man leeft in hoogst kom mervolle omstandigheden en tnenigen dag beeft hij zelfs niets te eten, In de kracht zijns levens, toen Harriet Beecher hem tot den held van den dag verheven had, wilde iedereen hem zien en duizenden dollars gingen hem toen door zijn handen; hij heeft echter zijn roem overleefd. Alweder niets nieuws onder de zon Bij het opruimen van documenten na den onlangs plaats gehad hebbenden brand in bet Ministerie van Oorlog te Parijs is een document gevonden uit liet jaar 1640, waarin patent verleend werd aan zekeren Coltliolf, een genaturaliseerden Fratischmati te Solingen, voor het uitvinden van een reputeergeweer, waaruit inen acht schoten kon afgeven zonder het te herladen. Een Atnerikaansch dagblad beweert, dat het aantal dronkaards in de Vereenigde Sta ten het heel aardige cijfer van '1600000 bedraagt. En dat roet al de maligheidsver- eenigingen daar en de wetten tegen den verkoop van sterkedrank in sommige Staten Er zijn 25 millioen volwassen Amerikanen zoodat dus de verhouding is1 dronkaard op 15 Amerikanen, zoowel mannen als vrouwen. In de ateliers der «Nette Photograpliische Gesellschuft" te Berlijn heeft men titans een machine opgesteld, waarmede men in 24 uren een rol papier van 1000 Meter lengte en I Meter breedte geheel met pliotographische afdrukken kan bedekken. Deze machine maakt dus 40 000 portretten per dag! Tijd is geld, zegt het spreekwoord maar dat klinkt voor mij als een dissonant,, meen de een muziekonderwijzer, die wel wat weinig lessen en dus te veel vrijen tijd had. Waarom.' Wel: heb ik tijd, dan lic.b ik geen lessenheb ik geen lessen, dan verdien ik geen geldverdien ik geen geld, dan heb ik het. ook nietdustijd is geen geld. Daarentegenheb ik vele lessen, dan heb ik geen tijd, maar verdien daarbij geld dus geen tijd is geld. De president der Fransche republiek heeft, op zyn jongste reis, te Laroche eon 104-jarige gedecoreerd, die nog onder Napoleon heeft gediend en na den slag van Waterloo uit den dienst ontslagen werd, omdat hij in hevige mate lijdende was aan tering. Do dokter, die dat verklaard heeft, zal wel niet meer in leven zijn. De hoogste rnodiste-rekening, die wel ooit zal zijn voorgekomen, werd dezer dagen te Parijs aan een markies gepresenteerd. Het was het bagatelletje van 112 000 franc dat de markiezin bij haar modiste had besteed, De markies vond deze rekening wel een beetje al te gepeperd en heeft geweigerd ze te voldoen. De dameskleedermaker heeft hem nu een proces aangedaan. Als men hoort, dat de markiezin voor éen kostuum 05 Me ter damast in rekening is gebracht, zal men kunnen begrijpen, dat de rekening meer bedraagt dan een burgermans-inkomen, al heeft men ook veel verbeeldingskracht noo dig om zich te kunnen voorstellen, hoe de kleermaker zijn pretentie zóo hoog heeft» kunnen opvoeren als hierboven gezegd. DAGELIJ KSCH E WATERSTANDEN /an de Luntersche Beek en de rivier de Eem. Opgenon ïen des morgens acht ure. Ann den Itooden Dag. Haan. bov. i ben. Over-; Laiii- bal- gen. Pot- Uee' br"«'Un. j Lui- 1 aard. Eeni 1896. M. 1 M. M. 1M. M. M. IM. I ïMT~ S M. 5.32 4.71 3,43 3.04 1,97 0,85 58+ 9 5.36 4,71 5.41 3,53 1 2 98 1.96 I 0,80 45+ 10 i 5.40 5.23 3.42 2.93 1 1,94 1 0,88 50+ .11 5.43 4,78 5.12 3,30 2.90 1 1,92 I 0,65 6+ .12 5.35 5.60 5,12 3.61 3.— 1,07 0.67 30+ 13 5,30 4.98 1 5.07 3.10 2.08 0.78 35+ 14 5.21) 4.97 5,04 ,3,47 3.06 2.03 0,58 10+ altijd mede. dat de Ue< van onvoorwaardelijk ii Kopij van geplnulstu 'oplnatstostukken wordt Geachte Reductie Vergun mij eenige u-gels te schrijven in uw veel gelezen blad. Onlangs was ik hier in de gelegenheid eene be grafenis hij te wonen en tot mijne verontwaardiging uerkte ik op, dat verschillende personen geeuszin.s beseften, welke bonding passend is, wanneer men ecnou overledene de laatste eer bewijst. Het doel vi n dit. schrijven is nu, de vraag te stel len, welke middelen aangewend kunnen worden om te voorkomen, dat die personen toegelaten worden, welke bij eene dergelijke plechtige gelegenheid hun nen ernst niet kunnen bewaren. Hoogachtend. D. Waarschuwing aan houders van honden. Het vernuft van don mcnsch heeft opnieuw een helsche machine uitgedacht en ditmaal met het doel om onze trouwe vrienden de honden van het gezichtsvermogen to berooven. De dierenbeulen onder do vdlocipodisteu ik ben zelf ook wielrijder kunnen zich thans een toestel aanschaffen, dat aan het rijwiel kan avorden bevestigd en waarmede, door een enkelen druk op oen stang, naderende honden (ik cursiveer, want het staat in de gebruiksaanwijzing) liefst witte peper in de oogen geblazen wordt. Dus, hondenvrienden, waakt voor uwe ongelukkige dieren Hoewel het vervaardigen en aanbevelen van der gelijke machines on zichzelf niet als oen strafbare handeling kan worden beschouwd, meoheu wij toch gerust te mogen aannemen, dat, op grond van art. 254 van het \V. v. 8., procesverbaal moet worden op- gcninak tegen wielrijders, die zich aan de aanbevolen mishandeling zouden schuldig maken. Hoogst betreurenswaardig mag het worden genoemd, dat van dergelijke machines reeds verscheidene ver kocht zijn. U dnnkzeggonde voor do verleende plaatsruimte Uw dw. WlELltMDXK, s-Gravuultage, 16 Maart '1)6, Eene laatste opwekking tot deelneming in net „Fonds tot geldelijke uitkeering bij overlijden van gemeente-ambtenaren. Door ruim 300 ambtenaren der gemeenten in verschillende oorden dus lauds werd indertijd udhuosio betuigd aan de oprichting van ecu Fonds als hier- boven is genoemd. Ik neem aan, dat du meesten, zoo niet uilen, in het bezit zijn gekomen der circulaire, eenige weken geledon verzonden aan allo burge meesters in Nederland voor hen en hun personeel, waarin hot doel van liet Fonds nader werd om schreven en waarbij de deelneming werd oponge- steld. Met verwijzing unar den inhoud dier circulaire en het daarbij gevoegde reglement verzoek ik uilen, die de oprichting van het Fonds toejuichen, als nog beleefd maar dringend', en wel in hun eigen belang, lid te worden van het Fonds, zooals bereids velen godanu hebben. Do deelneming zonder he- tuhug van inleggcld blijft opengesteld tot 1 April o.s. yoruer wonnen ik nog ecu enkel woord te richten tot alle burgemeesters, secretarissen en gemoento- i lubtcnaruii in den meest mtgobroidcn zin deswoords, die zich tot heden nog geheel en al onbetuigd lieten. Mij dunkt, dat all.m hul. mot mij eens moeten zijn, dat de oprichting van het Fonds eene goede en nuttige zaak is. Nu geloof' ik gaarne, dut er leemten zyn m het reglement en er verbeteringen in kunnen wotileii aangebracht,enkele burgemeesters haddon reeds de goedheid mij hierop te wijzen. F,ven als allo menschenwoi'k, zul ook dit onvolkomen zijn, ninar leemten kunnen worden auugevuld on ver- iieteringon zijn mogelijk op eene algoincenu ver gadering dor deelhebberser zal dan gaarne op uwe weiischcn gelei worden. Steunt dus hot Fonda mo er li.l van l- worden; in de eerste plaats (Jü, L.t 1,1 Hs4 wior l£ ii '''-'iiaardig medebrengt het steunen wëi .ié W miU'K -ll{ wool hot, verre- ,i"!'i ,J" "w,!r verkeeren in goeden doen en i "yertgogeiueoiitc-ambtciiaroii in Neder land zij li er gelukkig nog velen, wier vrouwen directe behoefte hebben i ecno geldelijke uit-

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2