Donderdag 26 No. 4548, 45e Jaargang Binnenland. Een noodlottig geheim. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donilerdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnomcnt por 3 maanden 1. Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op liet Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct„ voor het binnenland 50 et. nor a maanden. Advertentiën 16 regels 00 et.; elke regel mt'or 10 et. Grooto lettors naar plaatsruimte. Legale-, ollicieële- en onteigeningsadvert. por regel 15 ct. Reclames por regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, ultslultond voor- en botroffende den werkenden stand, van minstens 5 rogols, In het Zondagsblad, per regel5 oent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de ineasseerkosten in Tokening gebracht, Bureau KORTEGRACHT 56 Tolephoon 10. Dezen- iltigfin deelden ook svij het. loopend I gerucht mede, dal de Memorie van Antwoord j op de Kieswet zal worden ingediend enkele dagen nadat de Eerste Kamer liet Personeel zal hebben aangenomen, Het schijnt niet i voorbarig daaruit de conclusie te trekken, zegt de Haagsche medewerker van do Zutph. i Ct., dat de Regeering blijft bij baar plan om I het nieuwe Kiesrecht te baseeren op het nieuwe Personeel. Er is beweerd, dat dit onmogelijk zou zijn zoolang omtrent den tijd van invoering van het Personeel nog niets is beslist, maar er loopt een gerucht, dat de Minister er iets op gevonden beeft om de Kieswet zóo in te richten, dat tijdelijk, zoo lang het Personeel nog niet in werking is, een andere maatstaf voor tie kiesbevoegdheid zal gelden, maar dat, zoodra de nieuwe be lastingwet het aantal belastingbetalers in het Personeel zal hebben uitgebreid, die belas tingbetalers doos do nieuwe Kieswet ook per se kiezers zullen worden. Hoe dit zal gaan, is nog niet geheel duidelijk, maar ik deel dan ook alleen mede wat mij als gerucht, zij het dan ook «uit gewoonlijk goed ingelichte bron", ter oore kwam. Volgens den Haagsehen correspondent der N. Gron. Cl. zal de Regeering nog vóór de wederbijeenkomst van de Tweede Kamer, haar voorstel tot regeling der Gemeente- financiën aanhangig maken. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat A. Hier te lande in de maanden Juli en Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van September e. k. een examen zal worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Brei la, geregeld op de grondslagen der wet van 21 Juli 1890 en dat voor dit exa men worden opengesteld 101 plaatsen. B. dat in die maanden een examen zal worden gehouden voor toelating van jonge lieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar en dat voor dit examen worden opengesteld a. 30 plaatsen voor jongelieden met be stemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande b. 22 plaatsen voor jongelieden inet be stemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch-hidië. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen, behooren de kennisgeving daarvan in dier Feuilleton. 17). Gij weet, Kenneth, zeide zij, ikit ilc vroeger dik wijls te Rainham beu geweestnu ligt er mij e.eu flauwe herinnering hij, dat er daar oen huis was, „The Firs" genaamd en waarin oen kostschool voor jonge dames werd gehouden. Misschien is hot meisje daar opgevoed en heeft zij, door het een of ander ongeluk, het besluit opgevat, hij haar gewezen leer meesteres raad of bescherming te gaan vragen. Kenneth keek peinzend voor zich uiten zeide: Ik zou zelf wol eens naar Rainham willen gaan wel is waar heb ik eigenlijk met, die zaak niets te maken, maar ik moet toch voortdurend aan dat arme meisje en haar treurig lot deuken. llaar familie zal het gehc.ele verhaal van dit voorval wel in de couranten lezen, zeido Jim Cart- wright. maar daarom zou het toch niet kwaad zijn. Kenneth wanneer het u niet to veel mCüile is, dat go. eens naur Rainham gingt. Kenneth was er de man niet naar om zien door moeite te laten afschrikken, wanneer oen zaak hem ter harte ging. I)un volgenden ochtend vertrok hy per spoor naur Rainham en begaf zich daar naar don postdirecteur, ten einde dezen om inlichtingen te vragen. Toon Kenneth, hem, behalve het doel van zijn komst, nog het een en ander omtrent hut onder zoek luid meegedeeld, zeide de postdirecteur Het is niet mogelijk, dat de jonge dame naar „The Firs'' wilde gaan, hoewel de president van hot gerechtshof dat schijnt to onderstellen. Maar zie eens, merkte Kenneth Ford aan, het eonige stukje papier dat wij by haar gevonden hebben, voege in te zenden, dut zij vóór 1 Juni 1890 aan liet Departement van Oorlog ontvangen wordt. C. dat voor het in de maanden Juli en Augustus e. 1c. hier te lande te houden exa men voor toelating tot den Hoofdcursus, ter opleiding van onderofficieren voor den rang van tweede-luitenant der infanterie of' van tweede-luitenant-kwartiermeester, respectie velijk voi r den dienst hier t.o lande en voor dien in Nederlandsch-Indië, de volgende aan tallen plaatsen worden opengesteld a. voor liet leger hier te landeinfanterie 20, administratie 5 b. voor liet leger in Nederlandsch-Jndië infanterie 17, administratie 2. Op den 21 Juli a. s. zal, blijkens de aan kondiging in de Staatscourant van 15 en 16 Maart, liet toelatingsexamen tot bet, Reserve kader worden gehouden. Jongelieden, die geen aanspraak hebben op vrijstelling van dat examen, en het op prijs stellen tot het Reservekader toe te treden, moeten zich voor 21 Juni e. k. tot deelneming aan het bedoelde examon hebben aangemeld bij den Hoofdofficier voor het Revervekader. De gelegenheid tot het atleggen van het bovenvermelde examen wordt slechts éénmaal per jaar opengesteld. Velen reeds ondervonden in vorige jaren teleurstelling, wijl zij hadden verzuimd zich tot deelneming aan dat examen tijdig aan te melden. leder, die in den loop van dit jaar den leeftijd van 17 jaar heeft bereikt, en die niet ouder is dan 24 jaar, kan aan dat examen deelnemen. Geoefendheid in den wapenhandel is geen vereischte. In dat vak kan later eenna-exatnen worden afgelegd. Nadere inlichtingen omtrent den dienst, de verdeeling van den diensttijd, de vooruit zichten en andere bijzonderheden kan men inwinnen bij den Hoofdofficier voor het Reser- kader te Utrecht, Ledig Erf, No. 2. Dat velen onzer jongelieden aan de roep stem van het legerbestuur gehoor geven Dat zooveel mogelijk, ieder hunner zich den toegang tot liet Reservekader verzekere Daardoor toch kan men de gelegenheid vinden om, zonder schade in eenig opzicht, veeleer zelfs in zijn welbegrepen bolang, den eersten plicht jegens het Vaderland te ver vullen. De bij het 4e regiment infanterie nieuw benoemde majoor A. D. Petter wordt belast met het be vei over liet 2e bataljon van dat korps te Leiden, terwijl de tegenwoordige bevatte de woorden „The Firs" en zij had een spoor kaartje naar Ruiuhara. Om haar spoorkaartje bekommer ik mij niets, bromde do postdirecteur. Er is hier maar 6en huis dat „The Firs" heet en dat kan liet doel van haar reis niet goweest zijn. De dochters van den ouden predikant van Rainham hebbon hot huis indertijd gehuurd, hot laten verbouwen en tot school inrich ten. Die dames hebben jarenlang hun kostschool gehouden, tot zij geld genoeg hadden om er rustig van te kunenii loven en zes maanden geleden hebben zij het verlaten. Haar nicht heeft do school overge nomen, muur zot die in een voel grooter huis voort en sedert staat „The Firs'' to huur. Kenneth ging naar huis, overtuigd dat er te Rain ham geen spoor te vinden was. Verondersteld dat de jonge dame, die nu dood in het hotel „De blauwe Leeuw" lag, eenmaal oen leerlinge van hot instituut „The Firs" goweest was en naar haar school terug wilde koeren, om wellicht bij 1111111' onderwijzeressen bescherming te zoeken, dan was hot feit, dat zij niet wist dat do school in andere handen was overgegaan, al bewijs gonoeg, dat er tusschen de oude dames 011 haar vroegere leerlinge geen kennismaking was aangehouden. Hot zou dan ook niets gebaat hebben, bij do voor malige onderwijzeressen oen onderzoek in te stolleu. Ijidy Edith was nog wol van meen ine, dat men den dames Bell, zoo heetten de gewezen kostschooj- houdoressen, er een brief over schrijven konzij zeide dat, wanneer do ongelukkige jonge vreemde linge eens lrnar leerlinge was geweest, zij althans den naam en het adres van haar ouders of verdere bloedverwanten wei zouden konnon, maar daar ulo- mand buur govoolen doelde, drong de moeder van Kenneth er niet vorder op aan. Alvorens men hot onderzoek voortzette, werd de vreemdelinge begaven. Algemeen was men te Halton van nieoning, dat zij mot in een armengraf mocht worden gelegd, liet denkbeeld was uitgegaan van commandant van dat bataljon majoor A. J. Gevers Leuven kolonel Van Dam van fsselt zal opvolgen als hoofd-ol'ficier voor bet Re servekader. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben bezwaar gemaakt tegen de bepaling eener onlangs door den Raad der gemeente Nijmegen vastgestelde verordening, waarbij (overeenkomstig het arrest van don Hoogen Raad) aan B. en W. de bevoegdheid werd verleend, dispensatie toe te staan van het door den Raad vastgestelde uur van opening en sluiting der koffiehuizen, enz. op grond dat bedoelde bevoegdheid, ingevolge art. 188 der Gemeentewet, niet aan B. en W., maar slechts aan den Burgemeester kan worden gegeven. Hoe nu? Uit de Surinaarnsehe bladen blijkt, dot onze regeering do benoeming van den nieu wen gouverneur, mr. Tonckens, niet naar Paramaribo heelt geseind. Ook de Suri naarnsehe bladen, die geen particuliere te legrammen kunnen betalen, kregen daarvan géén telegrafisch bericht. Aldus werd het belangrijk nieuws aange bracht door de mailboot »Prins Willem 11" 28 dagen nadat de benoeming heeft plaats gehad Waarom zoo vraagt de Nieuwe Suri naarnsehe Ct. is de kolonie aan het we- reldtelegraafnet verhonden en waarom moe ten de belastingschuldigen daarvoor f24000 jaarlijks bijdragen Gedurende 1895 hebben wij in geheel Atjeh als slachtoffers van den vijand te be treuren gehad 5 dunden en 23 gewonden. Onder dit laatste getal zijn ook begrepen lichte verwondingen, zooals er in Telok Se- inaweli hebben plaats gegrepen. Waar soms gemompeld wordt over «l'art do grouper les chiffres'daar is tiet, zulks zal ieder begrij pen. onmogelijk dat zooiets mot een opgave als de bovenstaande plaats heeft. Met zulke luiten is het dan ook te verklaren, waarom de tegenwoordige Gouverneur van Atjeh bij zijn terugkeer ie Kota Radja kon beweren, dat hij in elk opzicht meer dan voldaan was over het onthaal, dat zijn plannen bij de hooge regeeririg te Batavia was ten doel gevallen, en dat met alle kracht zal worden voortgegaan met de politiek, door hem in de laatste vier jaar in het noordon van Su matra gevolgd. Dcli Ct. Uit hot pas verschenen 17e Jaarverslag van de »De Unie, een school met den Bij- mr. March. Hij zeido dat, daar hjj zelf een vreemde ling was, hij buitongowoon veol modelijden had met hel arme, eenzame schopseltje en dat Tin gaarne de gahcele begrafenis voor zijn rekening wilde nomen, Bovendien wilde hij oen belooning van honderd pond op de ontdekking van den moordenaar stellen, maar (te prcaidont van het gerechtshof verzocht heiu daarmee te willen wachten tot hotonderzook geëindigd zou zijn. Het was een grootmoedige aanbieding,zeide mr. Blister togen lord Ohatterly. Men vindt altijd dwazen, die bereid zijn lvun geld in het water te werpen, spotte do graaf. Trouwens kan men volkomen veilig deze bciooningstollen op liet vinden van een man, die niet eens bestaat. Ik begrijp n niet. Het meisje pleegde zelfmoord, mr. March be hoeft dus niet to vrcezen, dat iemand ooit die be looning znl verdienen. Dat hen ik niet met u eens. Hot schijnt mij oen zeer geheimzinnig geval toe. - OI zy was long en schoon en daarom wil nie mand een kwaad woord over haar hooron. Wanneer zij zeventig jaar ol' looljjk was, dan zou men wel under* denken. Waarom hebt gij zulk oen vooroordeel togen haar Ik? Een vooroordeel? riep de graaf op hoogen toon, Gij gaat wel wat te ver, mr. Bristol'. Neem mij niet kwalijk, zeide de rechtsgeleerde op zoo vriendelilken, oponnaïLlgcn toon, dato iemand verstoord op hem had kunnen zijn, maar gij zijt do eonige dooi' w'iun ik zulk ecu streng oordeel over dat arme kind bob liooren uitspreken en daar gij de laatste zijt, die mot haar gesproken hooft, hun men kunnen verwachten, dat gij nog wel uieer be lang in huur zendt stellen dan wij. Do graaf glimlachte. Nu, om u do waarheid te zeggen, die gcheolo zaak verveelt mij vreeset ijk, Mijn vrouw is er zoo Iml", blijk dat lint aantal Christelijke scholen steeds toeneemt. In Januari 1873 waren er 300, in Januari 1896 roods 580 scholen. Van 1895 tot 1896 klom hot aantal nog met 10. Hot getal leerlingen dlor scholen bedroog up 1 Januari 1896 94 595. Rekent men den koatenden prijs van eiken leerling op f20, dan kosten die scholen jaar- lijks f1 891 020; het Rijk geeft aan subsi die f472 440. zoodat de voorstanders dier scholen jaarlijks f1418 940 hebben by te passen. Den dag vóór dien waarop hij zijn gou den ambtejubiló zou vieren, overleed Dins dag ds. G. J. Van de Velde jr., predikant te Borne (Ov.) Dinsdag overleed te Arnhem in den ouder dom vau 01 jaar de hoor W. de Eamars Testas, de talentvolle schilder, die vooral ook naam maakte door zijn stukken, op zijn reizen in het Oosten geïnspireerd. Tes tes maakte zijn studiën te Parijs, waarvan zijn schilderijen den stempel dragen. Op oen Maandagavond te Amsterdam ge houden bijeenkomst van de Radicale ver- eeniging mot een groot aantal hoofden Van openbare scholen, bleek o. a. dat het groot aantal kinderen, voor wio bij den aanvang der spysuitdeeiing deelneming werd verzocht en die op dit oogenblik nog daaraan deel nemen. het vermoeden wettigt, dat een groot gedeelte van den zomer, ja waarscbynlyk den geheelen zomer door, aan een aantal school kindoren voedsel behoort verstrekt to worden. Arme kleinen. Eerst onlangs ia het der firma Frit* Sohul* Jun., tc Leipzig, wier alom bekende huishoudnrtikolen (Qlniisstyfsol, Poetszeop enz.) rood* sedert vele jaren de grootste navraag genieten, gelukt een nieuw, PootHpomndo vei' overtreffend, poetsmiddel te vor- viiardlgon, dat door haar onuor den naam van „Olobe-Pocts-Extrakt" in elegante blikken doosjes in don handel gebracht woedt» Dit „Globe-Poots-Extiakt" is in deugdzaamheid werkelijk onovertroffen. Het is geschikt tot hot poetsen van alle metalen voorwerpen, Goud, Zilver, Compositie, Koper enz, enz., welke men door hot gebruik van het „Globc-Pnets-Kxtrakt" motgoringo moeite spoedig een onnvorirefbarou, bnitengowoon lang blijvondeu glans kan verleunen, zondor dat do gepoetste voorwerpen in het minst aangestast of hedorvon worden. Het hoste bewijs voor do onovertrefbaarheid van het „Globe-Poeis-Extrakt" is het feit dat dit nieuwe artikel lu het jaar 18l)8 op do Wereldtentoonstelling te Chicago als het beste poetsmiddel beschouwd eu mot do hoogste onderscheiding, Medaille en Eordlplo- ma, bekoond werd. Als eigenares van do belangrijke minernnlworken in Neubnrg a. D. alwaar do oemgo bruikbare grond- door ontsteld, dat zy or halt' zenuwziek van is en bovendien bob ik af koor van geitel men. Het voorval schoen wol oen geheim te zullen blijven. Ook het verder onderzoek leidde tot niets; er werd geen spoor gevonden hoowel er nieuwe ver moedens waren gerezen. Men itad het meisie te Kings-Cros In gesprek ge zion met oen ouden heer. Hü had lang, wit luuir on een «waren, witten bnnrilzijn houding was oonigszins gebogen. Men had gezien dat hy to Londen mot haar in den trein stapte, maar hij had dien te York ver laten. Dit stemde overeen niet do ver Garing van lord Ohatterly. dat hy haar te York alleen gozion had, maar vorder was er geen spoor van don ouden hoer te ontdekken. HU ou liet meisje schenen op vriondschappeljjken, doch niet op vertrouwoljjkon voet tot elkiuir to staan. Zy waren niet samen te Kings-Cros aangekomen maar huilden elkaar in do wachtkamer van het station ontmoet, (lilt was alles, Of de vreemdeling mot hot witte haar oen ge- wetenlooze schelm was, die hot arme luohrio in koelen bloede luid vermoord, dan wol slechts iemand die toevallig met lmur kennis gemaakt en tot York m t huur meegereisd had kon niemand zeggen. De uit spraak van de jury luidde, dat do overledene door vergift om het leven was gekomen, muur wie huur dat v eggen. De politie had een photographic genomen van do domle en bewaarde die bij haai' roisUichio, huur mandje en haar klceilcron, voor hot geval «at haar familie nusporingon zou doen, en zoo gemakte do zaak wol niet in het vergeetboek, maar toch koerde do rust te Halton terug de rust na een storm. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1